День пам’яті 29 серпня – що можна і що заборонено медіа
Указом президента №621/2019 від 23.08.2019 в Україні встановлюється День пам'яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність країни. Його відзначатимуть щорічно 29 серпня. На сайті Національної ради з питань телебачення і радіомовлення цю дату помилково названо днем жалоби. Однак варто розуміти, що правовий статус дня жалоби та дня пам’яті, відповідно до чинного законодавства, різний, і обмеження, які накладаються на інформаційну діяльність засобів масової інформації, зокрема на телебачення і радіомовлення, також є різними.
Загалом закони, що регулюють діяльність засобів масової інформації в Україні, не містять жодного положення про дні трауру (скорботи, жалоби) або дні пам’яті. Ані в Законі "Про інформацію", ані в Законі "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", ані в Законі "Про інформаційні агентства" немає жодної згадки про день трауру (скорботи, жалоби) або день пам’яті, не встановлено жодних обмежень інформаційної діяльності в такі дні. Отже, діяльність друкованих засобів масової інформації або онлайн-медіа в День пам’яті захисників України, 29 серпня, жодним чином не регулюється законодавством України і залежить лише від етичних і патріотичних якостей менеджменту конкретного друкованого видання або новинного сайту.
Чинний Закон України "Про телебачення і радіомовлення" також не містить жодної згадки про таку річ, як "день трауру" або "день пам’яті", – ані їхнього визначення, ані їхнього правового статусу. Тож і стаття 59 цього закону в переліку обов’язків телерадіоорганізацій не містить якихось норм про інформаційну діяльність у дні жалоби або в дні пам’яті. Однак, відповідно до пункту "б" частини першої статті 59 цього закону, телерадіоорганізації зобов’язані виконувати рішення Національної ради. Рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 23 липня 2015 року №1146 (у редакції рішення Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 12 лютого 2021 року № 95) затверджено Правила ведення мовлення телерадіоорганізаціями в дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті. Саме цей нормативний акт, який не має сили закону, а є підзаконним нормативним актом, встановлює інформаційні обмеження для телерадіоорганізацій у дні, визначені як дні трауру (скорботи, жалоби) та дні пам’яті. З огляду на те що він не оскаржений у передбаченому законом порядку і залишається чинним, його норми є обов’язковими для телерадіоорганізацій.
Отже, відповідно до цього документа, в День Пам’яті захисників України, 29 серпня, телерадіоорганізації зобов’язані (за винятком телерадіоорганізацій, у ліцензіях на мовлення яких у частині програмної концепції в описі формату мовлення є слова "дитячий", "музичний"):
- Не пізніше, ніж за 12 годин з моменту оприлюднення указу погодити сітку мовлення, враховуючи обмеження, встановлені в день пам’яті.
- У день пам’яті телеканали припиняють трансляцію комедійних фільмів, гумористичних передач, музичних кліпів, реклами та повідомлень, що містять аудіовізуальну інформацію гумористичного характеру.
- У день пам’яті радіостанції припиняють трансляцію музичних передач, що містять твори мажорного звучання, вікторин і розіграшів призів, музичних творів гумористичного характеру.
- У день пам’яті оголошується хвилина мовчання о 12:00.
- Перед хвилиною мовчання телеканали повідомляють, з якого приводу відзначається день пам’яті. Під час хвилини мовчання на телеканалах демонструється статична або динамічна повноекранна заставка в супроводі звуку метронома або без звукового супроводу.
- Перед хвилиною мовчання на радіо повідомляється, з якого приводу відзначається день пам’яті, за допомогою голосового повідомлення. Хвилина мовчання транслюється в супроводі звуку метронома або без звукового супроводу.
- У день пам’яті в проміжку часу між 6:00 та 24:00 телеканали розміщують зображення запаленої свічки або відповідне стилізоване зображення, яке є доречним до відповідної події.
- У день пам’яті телерадіоорганізації інформують, з якого приводу відзначається день пам’яті, раз на дві години в проміжку часу між 6:00 та 24:00. Як інформування телерадіоорганізація може використовувати різні способи й комбінації повідомлень, зокрема усне повідомлення, рухомий рядок, повноекранну заставку, плашку, текстове повідомлення тощо. Повідомлення про відзначення дня пам’яті у випуску новин або за допомогою оголошення хвилини мовчання також вважається інформуванням.
- У день пам’яті повідомлення про його відзначення подається телерадіоорганізаціями в кожному випуску новин у проміжку часу між 7:00 та 10:00 і між 18:00 та 21:00. Такі повідомлення не є обов’язковими в разі, якщо новини виходять у повторі від попередніх періодів. Цей пункт не зобов’язує телерадіоорганізацію створювати новини, якщо вони відсутні в типовій сітці мовлення або в програмній концепції телерадіоорганізації.
- У день пам’яті в телерадіопрограмах власники, посадові чи службові особи, творчі працівники телерадіоорганізацій не піддають сумніву доречність проголошення дня трауру (скорботи, жалоби) або відзначення дня пам’яті.
Водночас варто пам’ятати, що 29 серпня оголошено саме днем пам’яті, а отже на відміну від днів трауру (скорботи, жалоби) телерадіоорганізаціям не забороняється (дозволяється) трансляція:
- еротичних фільмів;
- розважальних передач;
- передач, що містять аудіовізуальну інформацію еротичного характеру;
- музичних кліпів, реклами та повідомлень, що містять аудіовізуальну інформацію еротичного характеру;
- музичних творів, що містять аудіальну інформацію еротичного характеру;
- реклами та повідомлень, що містять аудіальну інформацію гумористичного та еротичного характеру.
Стаття 72 Закону України "Про телебачення і радіомовлення" не містить чіткого визначення, яку конкретно санкцію може накласти Національна рада з питань телебачення і радіомовлення в разі порушення телерадіоорганізаціями зазначених правил у день пам’яті. Щонайменше в Нацради є можливість оголосити попередження телерадіоорганізації за таке порушення відповідно до частини сьомої статті 72, що надалі має ускладнити отримання ліцензії телерадіоорганізацією.
Нагадаємо, в ІМІ працює правова гаряча лінія, на якій надають консультації досвідчені медіаюристи Роман Головенко та Алі Сафаров за телефоном 050-44-77-063. Запитання можна також надіслати на електронну пошту ІМІ [email protected].
Help us be even more cool!