ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

COVID-19. На окупованому Донбасі "все спокійно"

Фото – pratique.fr
Фото – pratique.fr

Окупований Донбас найкраще підготувався до пандемії COVID-19. Тут довгий час не оголошували заражених, лише сотні з підозрою. Тут немає проблем з масками та тестами, відсутні паніка серед населення та ажіотаж у магазинах. Та й лікарні абсолютно готові до спалаху захворювання.

Таке враження може скластися в людини, яка читає виключно сайти "Л/ДНР".

Проте повірити в унікальність ситуації "Л/ДНР" неможливо. Радше причина в іншому: медіа "Л/ДНР" приховують інформацію про справжній стан. Вони, наприклад, узагалі не пишуть про тестування на коронавірус. Та й загалом тема пандемії висвітлюється значно менше, ніж в українських медіа.

Якщо в українських онлайн-медіа темі пандемії та боротьбі з нею присвячено 58,5% новин, то на сайтах "Л/ДНР" – 48,4%.

Такий результат моніторингу ІМІ восьми онлайн-медіа "Л/ДНР", який охопив новини за 23–25 березня. Експерти ІМІ проаналізували сайти: "Луганский информационный центр", "ДНР 24", DNR-news, DNR LIVE, "Первый республиканский телеканал", "Комсомольская правда (донецкий выпуск)", "Русская весна" та "ИА Новороссия". Останні три сайти ввійшли до переліку як такі, що мають цільову аудиторію серед жителів окупованої частини Донбасу.

Без урахування цих трьох сайтів ("Комсомольская правда (донецкий выпуск)", "Русская весна" та "ИА Новороссия") частка новин на тему коронавірусу є ще меншою – лише 36%.

Також дослідження показало, що майже половина новин про пандемію вийшли на сайтах "Л/ДНР" з порушенням стандартів. До таких порушень експерти ІМІ зарахували: емоційні заголовки, відсутність посилання на першоджерело, оціночні судження в тексті новин.

Показовим є порівняння, як українські сайти та сайти "Л/ДНР" розміщували конструктивні матеріали. До таких експерти ІМІ зараховують новини, у яких наводяться поради та пояснення, пов’язані з протидією епідемії. Якщо в українських онлайн-медіа зафіксовано 15% таких новин, то для сайтів "Л/ДНР" цей показник становив усього 0,7%. Зі всіх 306 новин про коронавірус медіа "Л/ДНР" зробили лише дві конструктивні.

Під час дослідження експерти ІМІ порахували "територіальність" новин, тобто яких територій стосується та чи інша новина. Загалом виділено чотири території: окупований Донбас, Україна, Росія та світ.

У середньому для всіх сайтів ці показники майже однакові: кожна територія отримала близько чверті новин (від 22,2% до 26,8%). Але для окремих сайтів можна побачити пріоритетні території.

"Луганский информационный центр", "Первый республиканский телеканал", "Комсомольская правда (донецкий выпуск)" та DNR LIVE у більш ніж половині своїх новин на тему коронавірусу висвітлювали події на окупованому Донбасі. DNR-news на тлі інших виділяється тим, що віддає пріоритет Україні в новинах про COVID-19 (47,4% новин про Україну), а "ИА Новороссия" – Росії (50% новин про РФ).

Фейки про Україну

Майже половина новин про Україну (47,6%) містили оціночні судження. Найчастіше маніпуляції стосувалися військових ООС.

25 березня сайт "Русская весна" повідомив про те, що командування ООС приховує численні факти зараження військових коронавірусом. Нібито в більш ніж сотні військових була підозра на коронавірус, у 12 – підтверджено, а троє – померли. Станом на 25 березня офіційно в Україні було п'ять померлих від коронавірусу. Жоден з них не був військовим. Тож новину сайту "Русская весна" можна вважати фейком.

Подібні маніпуляції поширювали й інші сайти.

23 березня "Комсомольская правда (донецкий выпуск)" розповіла про випадок дезертирства в ЗСУ. Нібито один військовий самовільно залишив пункт дислокації через побоювання заразитися коронавірусом.

24 березня "Луганский информационный центр" розмістив новину про оброблення танків у Рубіжному хімічною речовиною, що може негативно вплинути на здоров’я мирних жителів.

Того ж дня DNR-news повідомило, що відеоконференція мінської політичної підгрупи не відбулася через "стан здоров’я" української сторони.

Карантин у "Л/ДНР"

Станом на 23–25 березня сайти "Л/ДНР" не повідомляли про схожі із загальноукраїнськими обмежувальні заходи, які пов’язані з пандемією.

Так, 24 березня в новині "Луганского информационного центра" йшлося, що пенсійний фонд "ЛНР" продовжує приймати громадян лише в масках. А от інші "державні органи" на той момент уже припинили приймання відвідувачів.

Того ж дня "Комсомольская правда (донецкий выпуск)" повідомляла, що фітнес-клуби Донецька не закриватимуть через загрозу коронавірусу.

25 березня DNR LIVE розповіло про запровадження жорсткіших заходів карантину. Йшлося про те, що особи, які в'їхали на територію "ДНР" з України, Росії та навіть "ЛНР", мають залишатися на 14 днів у домашній самоізоляції.

Цей же сайт оприлюднив результати свого дослідження, що на тлі продуктової паніки у світі більшість жителів "ДНР" не робили запасів продуктів. Саме дослідження виглядає сумнівним.

На цьому фоні, по суті, прямо повідомляється про посилення цензури на окупованих територіях. 25 березня "Комсомольская правда (донецкий выпуск)" опублікувала повідомлення "міністерства зв'язку ЛНР" про "шквал фейків". У новині йшлося про посилення заходів із запобігання поширенню недостовірної інформації, особливо щодо коронавірусу. За провокацію паніки окупаційна влада погрожувала найжорстокішими заходами як окремим особам, так і медіа.

Висновки

З досліджених сайтів жителі окупованих територій не можуть отримати повної та достовірної інформації щодо поширення коронавірусу на Донбасі. Медіа "Л/ДНР" замовчують важливу інформацію про COVID-19, не роз’яснюють читачам, як убезпечитися від зараження. Однією з причин такої ситуації є посилення цензури з боку окупаційної влади.

Натомість поширення коронавірусу в Україні є предметом фейків та маніпуляцій. Особливо "перепадає" збройним силам та військовим ООС.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!