ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

"Бюджет вимирання" та "дефолтна діра". Як медіа маніпулюють на темі бюджету

Фото – orthospinenews.com
Фото – orthospinenews.com

Кінець кожного року в політикумі проходить під знаком бюджетного процесу. У 2020-му цей процес супроводжується кризовими явищами. Уряд офіційно визнав, що понад $3 млрд запланованих запозичень Україна не отримала. А саме цими коштами мав покриватися дефіцит бюджету. Під питанням ще в грудні залишалась і співпраця з МВФ.

Усе це гарний ґрунт для політичних маніпуляцій. Які потрапляють і в медіа.

Моніторинг Інституту масової інформації новин 10 онлайн-медіа* за 30 листопада – 11 грудня виявив: більшість новин двох сайтів на тему бюджету містять маніпуляції. Це сайт телеканалу "112-Украина" 112.ua (входить до сфери впливу Віктора Медведчука та партії "Опозиційна платформа – за життя") та сайт znaj.ua, який має найгірші показники в моніторингах ІМІ щодо дотримання стандартів. Також дві маніпуляції виявлено на сайті телеканалу "Прямий" prm.ua (входить до сфери впливу Петра Порошенка та партії "Європейська солідарність"), по одній – на сайті "Сегодня" (входить до сфери впливу олігарха Рината Ахметова) та проросійському "Страна".

Кожна п’ята новина містить маніпуляцію

31 новина зі 147 на всіх сайтах містить маніпуляції. Такі новини відсутні на сайтах: УНІАН, "Корреспондент", "Українська правда", ТСН.ua та gordonua.com.

Сайт "Страна" опублікував маніпулятивну новину з посиланням на заяву нардепа "Слуги народу" Олександра Дубінського. Він нарікав, що мажоритарники не мають відповіді, чи будуть гроші з фонду соціально-економічного розвитку спрямовані до їхніх округів. І водночас вдався до маніпуляції: "Схематозов Шмыгаль нарисовал в бюджете много. Реальных денег на реализацию социальных проектов в бюджете нет".

Сайт "Сегодня" розмістив новину, яка містить маніпуляцію, з посиланням на Znaj.ua. У матеріалі – оцінка бюджету-2021 з боку екснардепа Борислава Берези. "Кабмін і депутати займаються будівництвом "потьомкінських сіл… В експертів немає впевненості, що наступного року вистачить грошей на медицину й армію, а #моносброд намагається сотню лямів на креативників якихось витратити", – цитують Березу.

Варто зазначити, що "Сегодня" також зробив новини з негативною оцінкою діяльності влади в бюджетній сфері з боку наближених до Рината Ахметова політиків: Олега Ляшка, Арсенія Яценюка та Володимира Гройсмана.

На сайті prm.ua маніпуляції містили дві новини на тему бюджету:

  • "Бюджет-2021 – це бюджет епохи бідності для армії, медиків та освітян – Ірина Геращенко";
  • "Я б скоріше назвала його бюджетом вимирання – Ірина Фріз".

Ще вісім "бюджетних" новин з prm.ua містять негативні оцінки бюджету, які висловлюють представники партії "Європейська солідарність". Новини щодо бюджетного процесу з коментарями політиків інших партій на сайті відсутні.

Понад половину "бюджетних" новин сайту znaj.ua також містять маніпуляції – 8 з 15. Особливістю є те, що ці новини теж мають ознаки замовності й готувалися на основі цитат маловідомих експертів, блогерів та політиків не першого ешелону:

  • "Береза розкритикував "потьомкінські села" розглянутого держбюджету";
  • "Микола Томенко: "Україна потребує бюджету життя, а не бюджету для влади та МВФ";
  • "Гроші направлені на розкрадання – голова Національної асамблеї громадського сектору України Іван Петухов";
  • "Влада поставила українців перед вибором: помирати від недофінансування медицини чи від голоду – Сергій Шахов";
  • "Руслан Бортник попередив владу про наслідки підвищення соцвиплат: "Дефолт неминучий";
  • "Сергій Корнак "розніс" владу і висловився про бюджет України: "Скрізь засідка, все передбачено".

Сайт 112.ua став лідером з кількості маніпулятивних новин на тему бюджету. Експерти ІМІ виявили на сайті 19 таких новин (із загальної кількості 35 новин на вказану тему), дев'ять з яких містять оцінки з боку представників партії "ОПЗЖ".

Переважно сайт цитує Юрія Бойка, наприклад "формирования бюджета полицейского государства с бедным населением", "бюджет, который обрекает людей на бедность и добивает экономику".

Маніпулятивні новини виходили й з посиланням на інших політиків та експертів:

  • "Азаров: Зеленский не должен сидеть сложа руки! Украина движется к банкротству!";
  • "Выхода нет! В стране просто не останется денег! – Пустовойтенко об экономике Украины";
  • "Кацман: Украину ждет дефолтная дыра! Наш бюджет "надорвется";
  • "Геращенко: Госбюджет-2021 – это бюджет эпохи бедности!".

Також на 112.ua продублювали згадану вище заяву Борислава Берези.

Оцінювання бюджету

Загалом у висвітленні новин на тему бюджету переважає негативна оцінка. Експерти ІМІ визначили 47% новин на цю тему як такі, що містять негативну оцінку виконання бюджету-2020 та підготовки бюджету-2021. Позитивна оцінка міститься лише в 6% новин.

Як видно з інфографіки, найбільшу частку "позитивних" новин на тему бюджету мають сайти "Сегодня" (26%), УНІАН (22%) та "Корреспондент" (20%). Натомість жодної такої новини не вийшло на сайтах 112.ua та gordonua.com.

Найнейтральніше зазначену тему висвітлювала "Українська правда" – 73% новин не містять оцінок.

А от prm.ua, 112.ua та znaj.ua є лідерами з частки "негативних" новин на тему бюджету. Також понад половину матеріалів на цю тему мали негативний акцент на сайті "Страна".

Кожна третя "негативна" новина містила оцінку бюджету з боку представників влади. Зокрема, з критикою бюджету-2021 виступив міністр охорони здоров’я Максим Степанов (опубліковано 12 новин на восьми сайтах) та Національна служба охорони здоров’я (дев'ять новин на восьми сайтах).

Степанов скаржився, що підвищені зарплати медиків не внесли в проєкт бюджету-2021 і загалом на медицину замість 296 мільярдів гривень запланували лише 159 (мільярдів). Через це він заявляв, що не підтримує бюджету-2021.

Національна служба здоров'я України також нарікала, що закладених у бюджет-2021 грошей не вистачить на вакцинування, доплати та лікування COVID-19.

Висновки

Тема бюджету є однією з основних політичних тем кінця 2020 року. У ній сходяться інтереси всіх парламентських партій, бізнесу та звичайних громадян.

Проте в новинах онлайн-медіа ця тема не отримала широкого висвітлення та не представлена широким колом думок. Так, за 12 днів моніторингу експерти ІМІ виявили лише 147 новин, або в середньому 1,2 новини на день, на зазначену тему.

Також простежується використання політичними силами наближених їм медіа для висвітлення власної позиції і замовчування позицій опонентів. Так, геть відсутні в новинах оцінки та пропозиції з боку парламентської партії "Батьківщина", а представник партії "Голос" Ярослав Железняк потрапив у новини лише з інформацією про день розгляду бюджету в парламенті. Натомість представники ОПЗЖ і ЄС у медіа Медведчука та Порошенка відповідно вдаються до маніпулятивних та негативних оцінок, які не супроводжуються відповідями представників влади.

* Моніторинг охопив 10 онлайн медіа: "Сегодня", 112.ua, prm.ua, УНІАН, "Страна", ТСН.ua, "Українська правда", "Кореспондент", gordonua.com та znaj.ua.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!