ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Блокадний Маріуполь: інформаційний вакуум та зниклі безвісти журналісти

12.05.2022, 10:00
Фото – Павло Клімов, Reuters
Фото – Павло Клімов, Reuters

Маріуполь – місто, яке особливо постраждало від російської агресії. Через це зазнали чималих втрат і медійники. З початку повномасштабного вторгнення 24 лютого медіа неокупованої частини Донецької області повністю припинили свою роботу на території Маріуполя. Частина ЗМІ Донеччини виїхала за межі області та здебільшого зупинила роботу. Причина – постійні обстріли, знищення технічного обладнання через пряме зруйнування офісів та студій регіональних ЗМІ.

Вже на п'ятий день повномасштабної війни, яку розв'язала рф проти незалежної України, в Маріуполі разом із водопостачанням, газом, теплом та електрикою зник зв’язок, мобільний інтернет та, відповідно, вайфай. Єдиним засобом для отримання інформації для маріупольців було радіо, і якщо ви мали маленький передавач на батарейках або автомобільне радіо, то ви мали новини. Це були середні хвилі, на яких можна було знайти Українське радіо з Хрещатика, 26, що транслювало загальноукраїнський інформаційний марафон. 

Саме маріупольські ЗМІ зазнали особливих втрат на інформаційному фронті. Усі без винятку місцеві ЗМІ та незалежні журналісти-фрілансери, які працювали в заблокованому місті, були вимушені його залишити. Це телевізійні канали ТБ7, МТБ та СігмаТБ. Тепер їхні студії та офіси зруйновано. Свої автомобілі телевізійники Маріуполя встигли передати на користь ЗСУ. Також з великих друкованих і онлайн-медіа частково або повністю припинили роботу неновинні проєкти, також припинила роботу редакція газети "Приазовський робочий", а всі новинні сайти mrpl.city, 0629.com.ua та інші переїхали.

Наприклад, сайт  0629.com.ua, найбільший за аудиторією в Маріуполі, наразі працює в авральному режимі за межами області, на півдні. З усієї редакції працюють редакторка та декілька журналістів. Комерційний відділ сайту припинив своє існування, а отже припинилося й фінансування цього медіа, адже сайт, насамперед для створення інформаційного контенту, заробляв саме на рекламі. Наразі редакція очікує на міжнародну підтримку: гранта  має  вистачити на піврічну роботу редакції.

А там і в країні, може, щось зміниться”, – сподівається редакторка сайту Анна Мурлікина.

Сайт свої.city, який працював на дві області, Донецьку і Луганську, також перемістив свою редакцію, але на захід країни. Всю техніку колеги були вимушені залишити в Бахмуті та Сіверодонецьку. Незважаючи на всі наявні проблеми, журналісти продовжують роботу. 

Водночас на території Донеччини досі працюють окремі журналісти. З огляду на безпеку конкретних міст назв медіа та імен колег не називаємо. Окрема серйозна проблема – це медійники, які залишаються на території блокадного Маріуполя. Деякі з журналістів пішли відвойовувати свободу країни до лав територіальної оборони та ЗСУ, є і такі, що опинилися в полоні в терористів. Наразі, за даними регіональної представниці ІМІ, кількість працівників медіа, які залишаються на території заблокованого Маріуполя, сягає не менш ніж 14 осіб. Серед них оператори, журналісти, режисери монтажу. Когось бачили живим в останні дні березня та на початку квітня, хтось дає звістки про своє місце перебування, а деякі вважаються зниклими безвісти. Серед загиблих – оператор місцевого ТБ Маріуполя "СігмаТБ" Віктор Дєдов. Його вбито ворожим снарядом у себе у квартирі 11 березня.

Варто додати, що  інформації з Маріуполя та Донецької області надходить мінімум, тому відстежувати ситуацію і фіксувати порушення свободи слова в регіоні майже немає можливості. 

Liked the article?
Help us be even more cool!