Барометр за вересень 2009 року
Нові елементи по справах загиблих журналістів- 8
07.09.2009 Мати Георгія Гонгадзе Леся просить владу і політиків не використовувати ім’я вбитого журналіста напередодні виборів.Леся Гонгадзе також має сумніви, чи справді арештований чоловік є генералом Олексієм Пукачем, який вбив її сина.
"Я побачила по телебаченню, як Пукача затримували. Він такий доглянутий, з такою гарною зачіскою і раптом чую, що він пас корови. Та зовнішність навіть не відповідала тому, чим він займався. Я навіть засумнівалась, чи це він", – сказала вона.
Через уповноважену з прав людини Ніну Карпачову, яка відвідувала Олексій Пукача, Леся Гонгадзе попросила аби генерал відповів на кілька її запитань: "Чому він вбив її сина, душив ременем, а згідно з експертизою, кров на ремені не відповідала крові Гії?".
"Чому генерал, який займав таку високу посаду так низько впав, душив і вбив людину власними руками?"."Чому, якщо він душив Гію і відрізав голову, стопа останків чоловіка у морзі не належить синові пані Лесі?"."Чому поранення скелета з моргу є на лівій руці, в Гії були на правій?".
Мати журналіста має медичні документи щодо поранень Георгія під час бойових дій в Абхазії.
"Це підкреслює, що у сина були поранення на правій руці, а те, що бачила в моргу, то там поранення кістки лівої руки. Питання, що в моргу знаходять останки мого сина я виключаю", - сказала вона.
"Генпрокуратура все сфальсифікувала і далі продовжує спектакль, серіал жахів, який триває вже скоро 9 років", - зазначила Леся Гонгадзе.
"Адвокат моєї невістки (Мирослави Гонгадзе) наполягає на експертизі останків віднайденого черепа. При цьому каже, що це 100% належить Георгію. Скажіть мені, навіщо знову йти по колу, якщо кажуть, що то останки Гії. Це знову той самий сценарій жахів", - заявила вона.
Також Леся Гонгадзе зустрічалась з екс-президентом Леонідом Кучмою, щоб дізнатись у нього, на чому базувалась його заява, що Георгій живий.
"Він мені не дав конкретної відповіді, а послався на ті факти, які і я знаю. Розумію, що він не є людина вільна. Він посилається на ті документи, які йому подала Генпрокуратура, він же не був експертом", - сказала вона.
Мати журналіста переконана, що напередодні виборів спеціально у суспільстві нагнітають ситуацію у справі її сина, але просить дати їй спокій.
"Я черговий раз не стану заручником політиків, це не політики, це бандити, навіть не бандити, бо ті бодай не вдають і виконують свою справу. Вони черговий раз, щоб добратись до влади використовують ім’я Георгія, щоб засвітись перед людьми, щоб в голови людей вкласти свої прізвища", - зазначила Леся Гонгадзе.
07.09.2009 Генеральна прокуратура ініціює проведення експертизи ДНК фрагментів черепа журналіста Георгія Гонгадзе в США. Про це журналістам повідомив Генеральний прокурор Олександр Медведько. "Ми зараз проводимо цю роботу, щоб були фахівці зі США, і там ми хочемо провести цю експертизу", – сказав Медведько.
При цьому він не сказав, який саме американський інститут буде проводити експертизу.Генпрокурор наглосив, що справа про вбивство Гонгадзе залежить не стільки від слідчих, скільки від інтенсивності роботи і часу на експертизи, пише «Сегодня».
Нагадаємо, наприкінці липня слідчі Генпрокуратури виявили в Київській області всі фрагменти черепа, які можуть належати Гонгадзе.
Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року, потім у лісі під Києвом знайшли його обезголовлений труп.
07.09.2009 Генеральний прокурор України Олександр Медведько запевняє, що колишній начальник Головного управління кримінального розшуку Департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексій Пукач активно співпрацює зі слідством у розслідуванні справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе.
На запитання, чи проводилися очні ставки між О.Пукачем та засудженими виконавцями вбивства журналіста, О.Медведько сказав: «Я на це не можу відповісти, це таємниця слідства. Тому зараз ще рано про це говорити. Як буде необхідність, то ми проведемо».
За його словами, ще не встановлено замовників вбивства. «Як прийде час, ми вам скажемо», - запевнив генпрокурор.При цьому Медведько зауважив, що слідчі за участю О.Пукача відтворили обстановку у Білоцерківському районі Київської області, де було знайдено останки кісток черепа, який належить Г.Гонгадзе.
08.09.2009 Голова Верховної Ради Володимир Литвин заперечує своє знайомство з обвинуваченим у вбивстві Георгія Гонгадзе Олексієм Пукачем. «Ні, це не той рівень, по якому я маю бути знайомим», - сказав спікер на відповідне питання журналістів.
Він також заперечує, що його викликали на допит у цій справі, але він не прийшов. «Це нісенітниця, якщо продовжимо в цьому ключі - це не діалог», - обурився він.
Також Литвин не почав стверджувати, що затримання Пукача - політична дія. «У мене немає підстав стверджувати ні плюс, ні заперечувати. Віритимемо, що пошуки закінчилися таким результатом, а далі життя покаже», - заявив спікер.
На питання про причетність Леоніди Кучми до вбивства журналіста і його реакцію на інформацію про вбивство, Литвин сказав: «Я виключаю це. Я думаю, що якщо людина (була причетна до злочину), то такої реакції не було б».Нагадаємо, раніше Литвин заявляв, що затримання Пукача направлене на дискредитацію потенційних кандидатів в Президенти.
16.09.2009 Між екс-генералом Олексієм Пукачем і слідством Генпрокуратури існують певні домовленості, які і формують кримінальну справу.Таку думку висловила представник інтересів у суді потерпілої Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко на прес-конференції.«Я підозрюю, що в ніч з 21 на 22 липня (у ніч затримання Пукача) були досягнуті рамкові домовленості між Пукачем і слідством», - сказала Теличенко.З одного боку, за словами адвоката, «Пукач хоче забезпечити собі максимально комфортні умови і максимально скоротити термін покарання».
З іншого боку, як зауважує Теличенко, «слідство знаходиться в руках політиків», і в Генпрокуратурі «зацікавлені в збереженні своїх посад, чинів і нагород».Також адвокат допускає, що такі домовленості можуть стосуватися й імен замовників, які Пукач може назвати або не назвати.
«У рамках цих домовленостей слідство формує справу, що буде передано в суд», - підкреслила Теличенко.При цьому вона додала: «Генпрокуратура домовляється з екс-майором Держохорони Миколою Мельниченком, із затриманим Пукачем і з тим, кому обвинувачення ще не висунуто».
Такі «торги і шантаж», на переконання Теличенко, приводять до того, що слідство «гає час».Крім того, вона висловила думку про те, що, з огляду на серйозну охорону Пукача співробітниками спецпідрозділу СБУ «Альфа», говорити про загрозу життю екс-генерала не актуально.
16.09.2009 Леся Гонгадзе має намір провести приватну експертизу черепа, який міг належати її сину. Мати загиблого журналіста повідомила, що володіє додатковим біологічним матеріалом для дослідження, і вимагатиме у Генпрокуратури зразків віднайдених фрагментів.
Генеральна прокуратура наполягає на похованні решток «таращанського тіла», каже мати загиблого журналіста. Кілька днів тому представник прокуратури звернувся до матері з проханням визначитися. Утім, Леся Гонгадзе повідомила, що хоче обов’язково оглянути віднайдений череп, місце схову якого вказав Олексій Пукач.
Вона каже, що бажає замовити експертизу останків приватно, а для дослідження надасть нові матеріали. «У мене є біологічний матеріал, який я привезла з Тбілісі. Це зуби малого Гії. Безумовно, це повинно дати стовідсотковий результат. Я буду приватно це робити, для себе, я буду просити кістки».
Хто саме робитиме експертизу, мати ще не визначилася, але мало хто погодиться за це взятися, припускає Леся Гонгадзе. Мати убитого журналіста також повідомила, що боїться за своє життя, оскільки, за її словами, експертиза може розставити всі крапки над «і». Але це є єдиним шляхом до поховання, що заспокоїть сумління, каже Леся Гонгадзе.
Перспективи у розслідуванні справи вона не бачить та дуже скептично ставиться до можливості покарання тих, хто перешкоджає справі. І ще більше вона не вірить у виявлення замовників вбивства. У планах матері також є зустріч з генпрокурором.
Як відомо, влітку цього року Генпрокуратура України підтвердила, що у Білоцерківському районі Київської області було знайдено фрагменти людського черепа, який, на думку слідства, належить Гонгадзе. Згодом українські судмедексперти підтвердили, що череп належав Георгію Гонгадзе.
24.09.2009 Комітет Міністрів Ради Європи відзначає позитивні зрушення у розслідуванні Україною справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе.Повідомлення про це розміщене на офіційному сайті Ради Європи.
Згідно з повідомленням, на своєму засіданні Комітет Міністрів затвердив Другу проміжну резолюцію щодо ходу розслідування справи в рамках процедури відстеження виконання рішення Європейського суду з прав людини у справі Гонгадзе проти України. Комітет Міністрів, зокрема, із задоволенням відзначив продовження роботи українськими та міжнародними експертами над вивченням автентичності записів екс-майора СБУ Миколи Мельниченка, а також повторні арешти міліцейського керівництва, обвинуваченого у 2008 році у вбивстві журналіста.
Крім того, Комітет відзначив швидкість деяких заходів з розслідування, здійснених одразу після цих арештів.У своїй резолюції Комітет Міністрів також закликав Україну посилити свої зусилля для того, щоб завершити розслідування справи.
29.09.2009 Мати загиблого журналіста Георгія Гонгадзе готує офіційне звернення до Генерального прокурора України, в якому вимагає не проводити поховання «таращанського тіла» без її письмового дозволу.
Також Леся Гонгадзе вимагає від Генпрокуратури особистої присутності на вилученні фрагментів знайденого черепа для проведення приватної експертизи щодо його приналежності Георгію Гонгадзе, про це йдеться у її зверненні до Генпрокурора.Вона наголошує, що проведення експертизи останків «таращанського тіла» не переконали її у тому, що воно належить її синові.
«В стопах «Таращанського трупа» я не впізнала стоп, які були в мого сина!!! Окрім того, осколки від поранення були на лівій кістці трупа, а в мого сина поранення були на правій руці. Окрім того волосся, яке було вилучене з маси гнилої м’язової тканини, було чорним», – наголошує Леся Гонгадзе.
У своєму зверненні Леся Гонгадзе ставить під сумнів і професіоналізм працівників Генеральної прокуратури України, які займаються розслідуванням цієї кримінальної справи.
Арешти, затримання -0
Нові елементи про арешти, затримання - 0
Побиття, напади, залякування - 2
22.09.2009 На кореспондента «Обозревателя» Воладимира Унжина вчинили напад невідомі. Інцидент трапився близько другої години ночі. Журналіст підходив до під`їзду будинку, в якому мешкає, і в цей момент на нього рушили відразу два автомобілі. Пан Унжін зазначає, що це була «Тойота Лендкрузер» темного кольору, а також пежо, ймовірно, 706 моделі. Обидві - без передніх номерів.
«Коли лендкрузер зупинився, з обох машин вискочили хлопці спортивної статури, кілька осіб вийшли також з пежо. Всіх перелічити, а тим більше, когось запам'ятати я не встиг, адже було темно і все відбувалося дуже швидко. - розповідає пан Унжін - Приблизно було осіб 6-7, і як тільки вони вийшли з машин, відразу ж подалися у мій бік. Я не став випробовувати долю, розвернувся і побіг - як виявилося, недаремно».Після цього журналіста кинулися наздоганяти двоє, але йому вдалося втекти.
Інцидент пан Унжін називає загрозою життю та здоров`ю та пов`язує його з професійною діяльністю. Протягом останніх місяців на сайті видання було опубліковано низку скандальних розслідувань журналіста. Зокрема, про майно представників істеблішменту, подробиці будівництва київського ринку «Вознесенський», особливості просування горілчаних виробів та масові порушення законодавства керівництвом міста Чернівці.
Редакція «Обозревателя» назвала цей випадок початком нової хвилі репресій проти «незручних журналістів» у світлі нинішньої виборчої кампанії. Подробиці інциденту вивчає Подільске райуправління МВС.
29.09.2009 Оператор телекомпанії АТВ Дмитро Докунов та журналіст Олеся Клинцова зазнали серйозних поранень під час зйомок мітингу біля Одеського окружного адміністративного суду, який розглядав справу за позовом Національної ради з питань телебачення і радіомовлення проти ТОВ «Телекомпанія "АТВ при Одеській національній академії зв'язку ім. О.С. Попова"» щодо анулювання її ліцензій. Про це повідомив директор АТВ Олександр Філіппов.
За словами пана Філіппова, Докунов та Клинцова працювали на зйомці мітингу екстремістських організацій - «Свободная Одесса», «Свобода», УНА-УНСО, які під стінами суду протестували проти інформаційної політики телеканалу АТВ. Агресію мітингувальників викликало те, що оператор знімав їх переговори з міліцією - за це на нього напали і відібрали камеру. Під час нападу оператор Докунов дістав кілька різаних ран в руку, а журналістка Клинцова - удар по голові.
«Ми готуємо звернення до Генеральної прокуратори України, від якої вимагатимемо порушення карної справи за фактом інциденту», - заявив пан Філіппов.Також він сказав, що аналогічне звернення телекомпанія спрямує до парламентського комітету з питань свободи слова та інформації.
За версією Олександра Філіппова, телекомпанію переслідують за інформаційну діяльність.
«Это можно связывать только с одним - мы сейчас проводим последовательную кампанию, связанную с отставкой чиновников-националистов. И, естественно, это не устраивает националистические силы, которые есть в Одессе. И, как мы считаем и можем с ответственностью заявлять, городские власти. Просто по той причине, что в руководстве некоторых управлений горсовета присутствуют люди с ультранационалистическими взглядами - это Наталья Чечук и Андрей Юсов», - сказав Філіппов.
У свою чергу Андрій Юсов, керівник управління молодіжної політики Одеської міськради, називає дії АТВ «брудною піар-кампанією на крові власних журналістів».
«Навіщо людям, які прийшли під суд протестувати проти того, що АТВ порушує низку громадянських прав і розпалює міжнаціональну ворожнечу, застосовувати силу і таким чином робити провокацію проти себе? Це їм невигідно. А кому вигідно? Вигідно партії "Родина", вигідно каналу АТВ, бо вони таким чином роблять обманний маневр», - заявив він.
Ціль цього маневру, за його словами, відвернути увагу від діяльності партії «Родина» та кримінальні дії її лідерів, зокрема Ігоря Маркова, з яким пов'язують телекомпанію АТВ. Також пан Юсов сказав, що обмірковує намір особисто позиватися до суду на телекомпанію АТВ за поширення неправдивих даних про нього та його близьких, за образу честі й гідності.
Попри інцидент, засідання Одеського окружного адміністративного суду за позовом Національної ради з питань телебачення проти АТВ відбулося. Суд ухвалив рішення поновити розгляд у зв'язку з позовом Нацради. Наступне засідання відбудеться 20 жовтня.
Нові елементи про побиття напади та залякування - 2
11.09.2009 Міліція встановила та допитала особу, яка наносила тілесні ушкодження фотокореспонденту УНІАН Віталію Дальниченку під час рейдерської атаки на завод «Таврія» у Новій Каховці.Про це УНІАН повідомили в Управлінні МВС України в Херсонській області.
Як зазначив співрозмовник агентства, ця особа є охоронцем підприємства. Однак під час опитування він категорично не визнав, що вчиняв будь-які протиправні дії, в тому числі застосування фізичної сили до журналіста. У той же час, як зазначили в УМВС, постраждалий встиг зафіксувати за допомогою фотокамери момент нападу.
На даний час експертизу розбитої фотокамери завершено, і, як очікується, завтра експерт надасть свої висновки та поверне «залишки» фотокамери В.Дальниченку.
Разом з тим в херсонській міліції не виключають, що в подальшому цю справу розслідуватиме Ново-Каховська районна прокуратура, після того, як міліція збере достатню кількість матеріалів Нагадаємо, 3 вересня приблизно о 20.15 майже 170 осіб, вдягнуті в чорну уніформу та екіпіровані спецзасобами, намагалася штурмом захопити адміністративну будівлю заводу ВАТ «Агропромислова фірма «Таврія».
На захист заводу виступили його співробітники та місцеві жителі, в цілому близько 1 тис. чоловік. Під час зіткнень постраждав фотограф УНІАН по Херсонській області Віталій Данильченко.
17.09.2009 Фотокореспондент агентства УНІАН Віталій Данильченко, якого побили під час зйомок конфлікту навколо коньячного заводу „Таврія” на Херсонщині, вважає, що слідство в прокуратурі міста Нова Каховка схиляло його до того, аби він дав свідчення, згідно з якими він не виконував своїх професійних обов’язків в момент зйомок. Журналіст, який отримав струс мозку та інші травми, відмовився це робити. Днями він вийшов з лікарні і лікується вдома – він досі відчуває слабкість і гудіння в голові.
Правозахисник Олег Мартиненко вважає, що такий підхід може бути від того, що слідство не бажає погіршувати статистику – адже перешкоджання журналістській діяльності є таким злочином, що псує статистику показників. А оцінка діяльності міліції з боку керівництва через статистичні показники залишилася нам в спадщину від СРСР і досі не змінилася. Друга версія Олега Мартиненка полягає в тому, що в конфлікті винні не лише напад
Help us be even more cool!