ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр за вересень 2005 року

23.10.2005, 11:24
У вересні виповнилося 5 років від дня зникнення журналіста Георгія Гонгадзе. Досі слідство не дало відповіді на питання про замовнкиів та організаторів вбивства журналіста. Вересень приніс чимало політичних заяв у цій справі і не так багато конкретних фактів, які б просували розслідування.

Варто відзначити заяви від європейських інституцій та організацій, які засудили дії Генпрокуратури із розмежування справ виконавців і замовників. Водночас, занепокоєння викликає той факт, що плівки Мельниченка, попри проведену СБУ експертизу, так і не були залучені до справи, як і не були отримані свідчення від екс-майора охорони Президента Кучми.

Не спостерігалося і поступу по іншим резонансним справам. Зокрема, досі залишається під вартою журналіст Володимир Лутьєв. Заяви численних міжнародних організацій та голодування журналіста протягом 47-ми днів не призвели до його звільнення.

Водночас, у вересні ми не зафіксували жодного позову проти ЗМІ та журналістів. Заяви прес-секретаря Віктора Януковича Г.Герман про можливий позов у зв”язку з публікаціями про граматичні помилки у тексті політичного меморандуму з Ющенком, залишилися без виконання.

Натомість журналісти та ЗМІ скористалися своїм правом на судовий захист: до суду подали газета „Сільські вісті” на Валерія Коновалюка та журналіст „Вечерних вестей” Станіслав Речинський до Петра Порошенка.

Загиблі та зниклі журналісти – 0

Нові елементи про розслідування загибелі та зникнення журналістів

Георгій Гонгадзе


01-09-05 Керівництво Міжнародної федерації журналістів не задоволене розслідуванням справи про вбивство Георгія Гонгадзе і має намір звернутися за поясненнями до уряду України. Про це заявив генеральний секретар федерації Ейдан Вайт.

Серед фактів, що викликали невдоволення федерації журналістів Вайт згадав зникнення колишнього начальника департаменту «наружки» МВС Олексія Пукача, а також те, що генеральний прокурор Святослав Піскун оголосив, що справу розкрито, замість того, щоб використати всі можливості для розкриття злочину.

На його думку, «цілком зрозуміло», що «частина відповідальних за цю справу офіційних представників держави не робить нічого для розслідуванні справи Гонгадзе, а політичний тиск не дає тим правоохоронцям, хто займається розслідуванням зникнення Гонгадзе, робити свою справу». - каже Вайт.

01-09-05 Держдепартамент США спростовує інформацію про допит Мельниченка 5 вересня. Про це повідомила радіо "Свобода" представниця прес-служби Державного Департаменту США Лінда Гартлі. Таким чином, вона спростувала заяву Генерального прокурора України Святослава Піскуна, який минулого тижня сказав, що судове засідання за участю екс-майора державної охорони відбудеться у Сполучених Штатах 5-го вересня. Як каже Лінда Гартлі, за наявної у Держдепі інформації, дата такого судового засідання не визначена.

02-09-05 Вдова журналіста Георгія Гонгадзе Мирослава прибула в Україну для ознайомлення з матеріалами справи про вбивство її чоловіка. Коментуючи хід розслідування справи про вбивства свого чоловіка, Мирослава Гонгадзе зазначила, що, на її думку, наразі відбувається «маніпулювання суспільною думкою щодо цієї справи». «Громадськість хочуть переконати в тому, що розслідування «справи Гонгадзе» вже завершено, але насправді це не так. Зараз ми, як потерпіла сторона, не маємо доступу до багатьох протоколів та документів, які б могли вивести на замовників вбивства. Але всім кажуть, що ми маємо такий доступ. Генеральний прокурор обіцяв, що він передасть справу до суду, лише коли будуть встановленні замовники, але цього не було зроблено, тому розслідування справи не можна вважати завершеним», - наголосила пані Гонгадзе.

05-09-05 Генпрокурор Святослав Піскун обіцяє, що його відомство зможе встановити замовників убивства журналіста Георгія Гонгадзе. «Генпрокуратура впорається з цим завданням», - сказав Піскун під час теледискусії з вдовою журналіста Мирославою Гонгадзе на «5 каналі». «Справа Гонгадзе частково розкрита. Інша продовжує... І друга частина справи активно розслідується, щоб бути направленою до суду», - відзначив Піскун.

Піскун також заявив, що ГПУ бере до уваги в ході розслідування плівки Мельниченка: «По тим записам, про які ви говорите, навіть якщо не встановлено їх автентичності, ми обов’язково проводимо, проводили і будемо проводити перевірки тих фактів, які визначені на касетах», - відповів Піскун. «Це 700 годин записів. Якщо ви розумієте, що таке сім сотень годин записів... Щоб їх усі перевірити, де є ознаки якихось дій, які потрібно перевіряти. Це дуже великий об’єм роботи. І ми цим займаємося», - сказав генпрокурор.

07-09-05 Місцевий суд Печерського району Києва відмовив Лесі Гонгадзе в прийнятті скарги на бездіяльність Генпрокуратури України. Про це у вівторок повідомила мати журналіста. Вона також зазначила, що її представників не допускають до вивчення матеріалів справи. Суд Печерського району вже не перший раз відмовляє матері журналіста в прийнятті скарги на Генпрокуратуру. В останній скарзі йшла мова про неприпустимість усунення адвоката Андрія Федура від справи Гонгадзе. Мати також говорить, що і помічникам адвоката теж перешкоджають у вивченні матеріалів слідства.

Рішення Печерського суду Гонгадзе оскаржить, хоча переконана, що це безнадійно. Також дотепер немає ніяких результатів експертизи ДНК, до якої Генпрокуратура залучила німецьких фахівців. Хоча обіцяли, що висновки будуть до кінця серпня, додає Гонгадзе. "Ніхто нічого не повідомляє, ніхто зі мною не бажає контактувати, якби не журналісти, справа би давно заглухла. Що Ющенко, що Кучма - ніщо не змінилося. Я не піду до Ющенко, і не подам йому руки, у нас нічого спільного немає. І мені не потрібно Героя України для мого сина, він не був героєм, він був професіоналом".

09-09-05 Експертиза, проведена в Німеччині, підтверджує, що таращанське тіло належить Георгію Гонгадзе. Про це заявив на прес-конференції у п’ятницю генпрокурор Святослав Піскун. За його словами, експертиза підтвердила, що волосся, надане мамою журналіста Лесею Гонгадзе, і волосся, яке виявили на светрі, "може належати вбитому". "Це підтверджує, що тіло, яке знаходиться в морзі, є тілом Гонгадзе", - сказав Піскун. За його словами, саме для цього на один день було поновлено слідство у справі.

09-09-05 Вдова журналіста Георгія Гонгадзе Мирослава Гонгадзе вимагає від Глави Верховної Ради України Володимира Литвина пояснити його роль у справі про вбивство журналіста. Про це вона заявила на прес-конференції у п’ятницю, передають мережеві ЗМІ. «Я не хочу нікого огульно звинувачувати, але Литвин повинен пояснити свою роль у цій справі», - сказала вона.

Проте вдова журналіста пред’явила спікерові парламенту низку звинувачень. Зокрема, за її словами, «Литвин не допускав слухання звіту (у Верховній Раді), яке хотіла прочитати слідча комісія у справі Гонгадзе». Вона нагадала, що людина з голосом спікера на плівках Мельниченка «намагається пояснити тодішньому Президенту Кучмі, яким чином затушити цей скандал (у зв’язку зі зникненням Гонгадзе)». Зокрема, він нібито запропонував екс-Президентові подзвонити на один з українських телеканалів і замовити в політичній програмі сюжет про те, що «в Україні щодня зникає велика кількість людей». «Це конкретне замовлення», - заявила Мирослава Гонгадзе, додавши, що ця програма все-таки вийшла в ефір. «Таких дій, я думаю, була не одна», - припустила вона.

12-09-05 Адвокат Андрій Федур, якого раніше відсторонили від справи Гонгадзе, піддав критиці останні заяви генпрокурора України Святослава Піскуна про ідентифікацію “таращанського тіла”, повідомляє "Німецька хвиля". Адвокат матері журналіста назвав такі заяви генпрокурора „замилюванням очей”.

Втім, адвокат Андрій Федур каже, що експертиза німецьких фахівців є комплексною, а волосся - лише частина дослідження. Матір не цікавить дослідження самого волосся, зауважує Федур, “адже нам і так відомо, що це волосся Гії, бо ми його давали”, - додав він.

“Піскун не повідомив нічого нового. Експертиза ще не проведена до кінця. Об’єкти для дослідження були надані Лесею Гонгадзе ще 26 квітня 2001 року”, - зазначив Федур.

Леся Гонгадзе також підтвердила, що її цікавить порівняльний аналіз ДНК волосся та стопи “таращанського тіла”, а не самого волосся. Мати також звернулася до генпрокуратури з вимогою повідомити їй адресу та назву німецької лабораторії, яка проводить дослідження. Вона має намір особисто вимагати результати досліджень.

13-09-05 Сьогодні міжнародні правозахисні організації: Міжнародна Федерація Журналістів, Інститут масової інформації, Національна Спілка Журналістів Британії та Ірландії, Фундація Гонгадзе оприлюднили другий звіт щодо власного розслідування у справі вбивства Георгія Гонгадзе.

Головний висновок, до якого дійшли журналісти та експерти у результаті розслідування та моніторингу - розслідування подій, пов’язаних із наказом вбити Гонгадзе, зазнало важливих невдач. Як зазначається у звіті: „Прогрес було зроблено у притягненні до суду офіцерів МВС, які як-то стверджується, брали участь у викраденні Гонгадзе і були присутні при його вбивстві. Проте, очевидними та численними є факти, що доводять неспроможність розслідування встановити зв’язок між безпосередніми виконавцями і тими, хто замовляв злочин”.

Як йдеться у звіті таке затягування розслідування може свідчити про брак політичної волі і в нової української влади до того, аби розслідувати цю справу до кінця і назвати імена не лише безпосередніх виконавців, але й замовників вбивства. „Вірогідніше за все, таку неможливість довести факт замовлення можна пояснити тим, що відбувається постійне політичне втручання, а також чиниться спротив подальшому розвиткові розслідування.”

У звіті також наголошується на тому, що не були розслідувані факти спроб заплутати слідство у попередній період, що вказує не необ”єктивність сучасного слідства: „Вірогідність того, що постійне політичне втручання і тиск відіграли свою роль у формуванні згаданих негативних тендецій, підсилюється відсутністю будь-якого підзвітного суспільству розслідування того, як велася справа у ГПУ з 2000 по 2004 рік.” Серед іншого вказується і на небажання влади залучати до справи записи майора Мельниченка та його свідчення щодо причетності найвищих посадових осіб до цієї справи.

15-09-05 Екс-голова СБУ Олександр Турчинов заявляє, що СБУ закінчила експертизу плівок Мельниченка і не виявила слідів монтажу. "Підтверджую, що не вдалося виявити, що розмови навколо Гонгадзе змонтовані", - сказав Турчинов на прес-конференції в четвер. Він додав, що "чітко підтверджено", кому належать голоси. Також він сказав, що йому відомі "лабораторні результати", але висновок експертів ще не був оформлений.

Водночас він сказав, що є питання до Мельниченка. Як сказав Турчинов: "Мельниченко не все каже про те, як записувалися ці розмови". також він додав, що вони точно не проводилися тим диктофоном, який надала в СБУ Генпрокуратура.

Також екс глава СБУ Олександр Турчинов заявив про відсутність політичної волі у проведенні розслідування справи Гонгадзе у повному обсязі: "Багато є людей які не бажають, аби ця справа не була доведена до логічного закінчення. Тобто не тільки щоб виконавці цього брудного вбивства опинилися за гратами, але й впершу чергу ті, хто замовляв цей брудний злочин".

"Я можу навести факти, коли Служба безпеки готувалася до затримання за кордоном генерала Пукача. І перед рішенням суду вийшла інформація, яка дозволила заховатися цій людині. Ми провели розслідування і підвердили, що дійсно до витоку цієї інформації був причетний один із заступників генерального прокурора. Ми проінформували про це і Генерального прокурора і Президента України, але на жаль він і зараз працює на своїй посаді" - заявив Турчинов.

Нагадаємо, що раніше в пресі була інформація про те, що інформацію про перебування в Ізраїлі генерала Пукача газеті "Сегодня" надав заступник Генпрокурора Віктор Шокін. Сам Шокін це заперечував.

15-09-05 У прокуратурі Львівської області мати вбитого журналіста Георгія Гонгадзе Лесю Гонгадзе ознайомили із результатами останньої експертизи "таращанського тіла". Розмова зі слідчим тривала понад годину, передає 5 канал. Після розмови Леся Гонгадзе заявила, що прокуратура "знову обдурила її та людей".

Експертиза, за словами Лесі Гонгадзе, не завершена, адже вона вимагала дослідити кістки ступні, яка, на її думку, не належить її синові. Навіть після завершення всіх експертиз Леся Гонгадзе має намір подати позов на державу Україна до Європейського суду з прав людини.

16-09-05 Виповнилося 5 років з дня зникнення Георгія Гонгадзе. Європейський Союз стурбований тим, що слідство у справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе усе ще не завершене. Про це сказано в заяві головуючої в ЄС Великобританії від імені Євросоюзу.

"У п’яту річницю зникнення й убивства журналіста Георгія Гонгадзе Європейський Союз бажає висловити свою стурбованість тим, що розслідування обставин його смерті усе ще не завершене", - сказано в заяві. ЄС зазначає, що за останній рік в Україні покращилося становище зі свободою засобів масової інформації.

Євросоюз підкреслює, що ці здобутки потрібно закріпити, щоб більше не могло виникати питань про безпеку журналістів та їхню свободу об’єктивно висвітлювати ситуацію в Україні. „Тому ЄС закликає українську владу продовжувати робити все можливе для завершення розслідування вбивства Георгія Гонгадзе й віддати зловмисників у руки правосуддя", - сказано в заяві.

19-09-05 Президент України Віктор Ющенко під час свого візиту до Нью-Йорку заявив, що другий етап розслідування справи вбивства Георгія Гонгадзе неминуче дасть відповідь на те, хто замовив убивство журналіста. «Буде поставлена крапка у питанні, хто вбив і хто замовив убивство», – сказав глава української держави.

Президент також нагадав, що справу вже передано для ознайомлення обвинуваченим. «Я все зробив для того, щоб перший етап якомога швидше потрапив до українського суду», – сказав В.Ющенко, наголосивши при цьому, що задоволений цим етапом і не має докорів до слідчих. «Наступний етап справи – набагато складніший», – вважає Президент, оскільки, за його словами, деякі з підозрюваних у причетності до вбивства журналіста вже мертві або переховуються за кордоном.

20-09-05 Григорій Омельченко оприлюднив Звіт парламентської комісії у спрваі Гонгадзе. Він заявив, що вимагає звільнення голови Верховної Ради Володимира Литвина за підбурювання до вбивства журналіста.

Омельченко також повідомив, що комісія одноголосно "визнала незадовільним виконнання службових обов'язків Святославом Піскуном і вимагає висловити йому недовіру".

Омельченко наголосив, що комісія ще в 2002 і 2003 роках передала в генпрокуратуру докази причетності до смерті Гонгадзе екс-президента Кучми, екс-голови адміністрації президента нині голови ВР Володимира Литвина, покійного міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка і генпрокурора Святослава та екс-керівника СБУ Леоніда Деркача.

Однак, незважаючи на те, що генпрокуратура має за законом в десятиденний термін порушити справу або відмовити в її порушенні, ГПУ за два роки ніякої відповіді комісії не дала.

Водночас, наслідком заслуховуванням звіту став розпуск самої комісії, очолюваної Григорієм Омельченком.

29-09-05 Справа про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе ще не передана до суду. Крім того, в прес-службі Генпрокуратури не змогли назвати навіть приблизно терміни її передачі, повідомляє «proUA».

«Будь-яке встановлення термінів неправомірне, це виключно справа слідчого», – заявив керівник прес-служби ГПУ Олексій Бебель. За його словами, зараз обвинувачені продовжують знайомитися з матеріалами кримінальної справи і терміни цієї процедури нічим не обмежені.

Нагадаємо, що 1 серпня Генпрокурор Святослав Піскун в ефірі «5 каналу» заявив, що сторони почнуть знайомитися з матеріалам справи через кілька днів. Справа, за словами Піскуна, має 60 томів.

Ігор Александров

19-09-05 В Апеляційному суді Луганської області продовжилося слухання справи про убивство директора Слов'янської телекомпанії "ТОР" Ігоря Александрова. Про це повідомляє луганське інформагентство "Паралель-Медіа".

Свідок у залі судового засідання озвучила сьогодні нову версію. Вона заявила про те, що один з обвинувачуваних в убивстві в день нападу був відсутній у місті. Разом зі свідком і її родичами він відпочивав на Блакитних Озерах. На одному з попередніх судових засідань обоє обвинувачуваних у нападі на Ігоря Александрова відмовилися від усіх колишніх своїх свідчень і заявили, що взяли на себе чужу провину під тиском.

Після судового засідання представник обвинувачення прокурор Валерій Брянцев припустив, що це нова лінія захисту, оскільки озвучена версія уперше виникла в залі судового засідання. Однак обіцяв, що суд розгляне її також. Крім того, обвинувачуваний Олександр Рибак заявив клопотання про виклик додаткових свідків, серед яких високопоставлені чиновники і представники правоохоронних органів Донецька і Слов'янська.

Обвинувачувані у безпосередньому вбивстві Александрова Онишко і Турсунов визнали, що вони били журналіста, але при цьому стверджували, що вони не мали злого наміру проти Ігоря Александрова, не хотіли його вбивати, а також не від кого не отримували замовлення на його вбивство, а побиття журналіста організовували самі. Крім того, ймовірні замовник і організатор вбивства Александрова Олександр і Дмитро Рибаки повністю відкинули свою провину. При цьому Дмитро Рибак заявив на суді, що під час досудового слідства на нього тиснули і погрожували слідчі.

Засідання продовжиться 18 жовтня

Арешти та затримання – 0

Нові елементи про арешти та затримання


21-09-05 Євпаторійський журналіст Володимир Лутьєв, що перебуває під слідством, припинив 47-денне голодування у в’язниці. Голодування він оголосив на знак протесту проти рішення суду, який у липні цього року повторно взяв його під варту. Однак, це не призвело до зміни запобіжного заходу щодо журналіста. Про це ІМІ повідомив адвокат журналіста Віктор Овєчкін.

За його словами, наразі Володимир Лутьєв перебуває у психіатричній лікарні, де проходить судово-медичну експертизу, яка має визначити чи здатен журналіст відповідати за свої слова та свідчення. Як повідомив адвокат, судово-медична експертиза триватиме кілька тижнів і на цей період судовий розгляд справи Лутьєва відкладений.

Нагадаємо, 30 червня Апеляційний суд міста Севастополя, який більше 2 років розглядає справу редактора газети «Евпаторийская неделя» Володимира Лутьєва, раптово змінив запобіжний захід відносно журналіста – підписку про невиїзд – і взяв його під варту прямо у судовій залі.

Побиття, напади, залякування – 2

15-09-05 У Києві вчинено напад на кореспондента газети «Лос-Анджелес Таймс» Марію Мицьо, повідомляє «Главред».За словами її колег, невідомий напав на неї в той момент, коли вона виходила з квартири, і завдав декілька ударів у голову. Зустрівши опір журналістки, нападник зник. ЇЇ доправили до лікарні.

Мотиви нападу невідомі. Марія Мицьо також керує програмою захисту журналістів центру IREX PROmedia.

Як сказала Марія Мицьо кореспонденту ІМІ, вона не пов'язує напад на себе з професійною діяльністю, а швидше схиляється до версії про осбисті мотиви нападника.

Також пані Мицьо повідомила, що справу про напад розслідує міліція, однак останні новини щодо ходу розслідування невтішні: відбитки пальців нападника та оперативна зйомка місця події загублені.

20-09-05 У неділю, 18 вересня, пізно ввечері на редакцію суспільно-політичної "Сердитої газети" у Луганську скоєно напад. Нападники затримані співробітниками служби безпеки "Кобра". Про це в понеділок, 19 вересня, на прес-конференції голови Луганської ОДА Олексія Данилова заявив головний редактор "СГ" Сергій Сорокін, передає сайт "from-ua".

Сорокін запитав губернатора, чи не відомо йому про напад. Олексій Данилов відзначив, що він перший раз чує про цю подію. "Я, чесно вам хочу зізнатися, навіть не знаю, де вона знаходиться, і мені це зовсім нецікаво", - сказав голова Луганської області.

Засновник і редактор "Сердитої газети", відомий скандальний журналіст Луганська Сергій Сорокін, котрий регулярно критикує місцеву владу, міліцію, прокуратуру і великих бізнесменів, пообіцяв, що в газеті "читачів будуть шокувати гримаси життя, колоти гострі питання і псувати настрій невирішені проблеми. Газета перубуває в конструктивній опозиції до влади і не поділяє читачів і владу на помаранчевих, червоних і зелених". Суспільно-політична "Сердита газета» була заснована у квітні 2005 року.

Нові елементи про побиття, напади, залякування

27-09-05 Полковник міліції Микола Хмарський, який керував групою міліціонерів, що проникли в офіс одеської телерадіокомпанії «АРТ» у серпні цього року, понижений у посаді і відсторонений від цієї справи. Про це ІМІ повідомили у відділу новин «АРТу».

Як раніше повідомляв ІМІ, 31 липня 2005 року у приміщення радіостанції «Моё радио», що належить одеській телерадіокомпанії «АРТ», увійшли декілька десятків представників правоохоронних органів. Мотивуючи свою поведінку телефонним дзвінком про замінування, вони вимагали від працівників телекомпанії покинути робочі місця. За словами однієї зі співробітниць телекомпанії, приміщнення радіостанції знаходиться у жиловому будинку, однак, правоохоронці евакуювали лише працівників радіостанції, а не усіх мешканців будинку.

Проникнення у офіс «АРТу» представників правоохоронних органів було розцінене керівництвом компанії як вчинення спланованої провокації. У заяві керівництва телерадіокомпанії також зазначається, що після пошуку вибухово-небезпечного пристрою правоохоронними органами, із телекомпанії зникли флеш-карти та дискети із важливою інформацією. До того ж, один комп’ютер був пошкоджений через спробу скачати з нього інформацію. Із огляду на ці обставини керівництво «АРТу» розцінює такі дії міліції як «провокацію, викликану останніми жорсткими програмами журналістів проти деяких дій місцевої влади».

Наразі триває слідство у порушених відразу після інциденту кримінальних справах за фактом хуліганства (правоохоронці встановлюють особу, що нібито повідомила про замінування – ред.) і за фактом зникнення речей з офісу телерадіокомпанії.

Перешкоджання виконувати обов”язки, цензура – 1

06-09-05 5 вересня з займаної посади звільнений директор одеського телеканалу "TV Точка" Ігор Яковлєв, а у редакційних кабінетах, які розташовані у приміщенні Національної юридичної академії, без інформування журналістів були змінені замки. Ректором Одеської національної юридичної академії є Сергій Ківалов, який під час президентських виборів 2004 року очолював Центральну виборчу комісію і був звільнений з цієї посади рішенням Верховної Ради України за масові фальсифікації, що були допущені під час першого і другого турів виборчої кампанії.

Ігор Яковлєв назвав нинішні події в Одесі проявом політичного тиску пов’язаного з наближенням парламентських і місцевих виборів 2006 року. Він повідомив присутнім на прес конференції, що його взагалі не допустили до службового кабінету. І це за умови, що з Юридичною Академією існують лише договірні взаємини, які передбачають „забезпечення навчального закладу рекламою факультетів та інших підрозділів вищого навчального закладу”. Ігор Яковлєв наголосив, що останнім часом у телекомпанії "TV Точка" значно зріс рейтинг, а її Служба новин визнана однією з кращих в Одесі.

Більшість співзасновників та журналістів телеканалу "TV Точка" ухвалили звернення до мешканців Одеси і світового співтовариства, яке оприлюднили на проведеній пресовій конференції: «Ректор юридичної академії Сергій Ківалов прагне нав’язати власне бачення роботи телеканалу, не враховуючи при цьому інтересів засобу масової інформації. Його не цікавить думка працівників та телеглядачів. Незважаючи на те, що контрольний пакет акцій належить пану Ківалову телеканал був створений і утримувався на гроші його директора Ігоря Яковлєва. Тепер, коли у телеканалу один з найвищих рейтингів за історію існування, той хто його утримував виявився вже непотрібним. Пану Ківалову необхідні свої люди на власному телебаченні...”, йдеться, зокрема, у зверненні трудового колективу телеканалу "TV Точка".

Економічний, політичний, непрямий тиск – 2

21-09-05 Агенство міжнародної інформації "Новости-Украина" заявило про припинення співпраці зі своїм російським партнером - РІА "Новини". Причиною такого рішення стали дії російської сторони . "Увечері 20 вересня 2005 року сайт АМІ "Новости-Украина", який контролювався системними адміністраторами РІА "Новости", без попереднього повідомлення української сторони був відключений від мережі Інтернет", зазначається в заяві агентства.

Як повідомили Інституту масової інформації в АМІ «Новости», російські партнери неодноразово висловлювали побажання щодо «передбачуваності редакційної політики», а також наполегливо просили брати коментарі щодо подій в Україні у певної політичної сили. Журналісти агенства не виключають, що відключення від мережі стало наслідком їх незалежної редакційної політики, а також того факту, що останнім часом вони розповсюдили два екслюзивних коментарі Бориса Березовського з приводу скандалу довкола фінансування виборчої кампанії Ющенка. «Це могло викликати незадоволення в РІА «Новоcти», які контролюються російською владою» - зазначили в агенстві.

Також останнім часом російські партнери вимагали ввести своїх пердставників до складу засновників АМІ «Новини-Україна», однак домовленостей про це так і не було досягнуто. Наразі агентство заявляє про новий етап свого розвитку: тепер сайт АМІ "Новости-Украина" можна знайти в українському сегменті мережі Інтернет за адресою: http://www.newsukraine.kiev.ua, а через добу - на http://www.newsukraine.com.ua

21-09-05 трудовий колектив "Нової Тернопільської газети" заявив про політичні переслідування. Причиною такої заяви стала господарська суперечка між депутатами міськради і журналістами навколо оренди і приватизації приміщення, у якому знаходиться редакція газети, передає «Обком».

Після більш ніж піврічної судової тяганини редакція домоглася права приватизації орендованого приміщення і зробила це 12 вересня. Але депутати міськради вважають, що приватизація відбулася за заниженою ціною і з цього приводу вчора, 20 вересня, навіть скликали позачергову сесію міськради. Трудовий колектив газети стверджує, що в цій суперечці є політичні мотиви, пов'язані з незалежною позицією редакції стосовно багатьох політичних питань.

Позови до ЗМІ та журналістів – 0

Нові елементи про позови до ЗМІ та журналістів


22-09-05 13 жовтня 2005 року у Подільському районному суді призначене засідання за позовом ТОВ „Екобуд” до журналістів „Газети по-київськи” – Євгенії Даниленко та Тетяни Вахович. Про це ІМІ повідомила одна з журналісток. За її словами, уже були перенесені два судові засідання по цій справі через відсутність одного з відповідачів – спочатку Тетяни Вахович, яка була у відпустці, потім - представників «Форуму порятунку Києва».

Як розповіла Євгенія Даниленко, у другому випадку причиною відсутності відповідача, зокрема, стало те, що у позові була допущена помилка і «Форуму порятунку Києва» названий як «Форум спасіння Києва», а такої організації не існує.

Як стверджує журналістка Євгенія Даниленко, вони готові до судового засідання і мають багато доказів і аргументів на свій захист. Зокрема, вона назвала покази свідків, відеозйомки, фотографії потерпілих (які, як стверджують журналісти, постраждали від представників «Екобуду»), а також заяви міліціонерів. На думку журналістів «Газети по-київськи», вони мають достатньо доказів, щоб виграти цю справу.

Нагадаємо, будівельна компанія ТОВ «Екобуд» 11 червня 2005 року подала судовий позов проти журналістів «Газети по-київськи» Євгенії Даниленко і Тетяни Вахович, в якому зазначалось, що статті вище згаданих авторів про протести мешканців проти забудови на вулиці Чорнобильській „носять образливий характер для керівництва підприємства”, тому компанія вимагає спростування наведених фактів та морального відшкодування у розмірі 5 тисяч гривень. 9 серпня 2005 року було розпочато розгляд цієї справи. Однак через неявку одного із відповідачів перше засідання суду не відбулося.

Позови від ЗМІ та журналістів - 2

07-09-05 Редакція газети «Сільські вісті» подає позов до Печерського районного суду міста Київ на лідера партії «Трудова Україна» Валерія Коновалюка за те, що він, виступаючи на прес-конференції в Івано-Франківську, повідомив, що нібито за публікацію статті «Коновалюк на коні, або Хто-хто в теремочку живе?» в номері від 23 серпня 2005 року редакція газети «Сільські вісті» отримала чотири тисячі доларів.

Згідно з цим позовом, лідер трудовиків Валерій Коновалюк повинен спростувати наклеп і сплатити редакції за моральну шкоду 100 тисяч гривень (саме таку суму, за його словами, він має намір стягнути із «Сільських вістей» в судовому порядку). У разі задоволення позову редакція передасть отримані 100 тисяч гривень на передплату «Сільських вістей» своїм малозабезпеченим читачам. Як стверджує редакція газети, «ці слова не відповідають дійсності, Валерій Коновалюк звів зумисний наклеп на газету захисту інтересів селян України «Сільські вісті».

20-09-05 Журналіст Станіслав Речинський подав судовий позов про захист честі та гідності до Петра Порошенка. Текст заяви подає сайт „Обком”. В ефірі телеканалу „1+1” у програмі "Іду на Ви" Петро Порошенко заявив, що пан Речинський збирав компромат на екс-секретаря РНБО за вказівкою екс-глави СБУ Олександра Турчинова і що за це отримував відповідну винагороду, серед якої квартира у Києві. Такі твердження Речинський назвав „хворим маревом людини з нечистою совістю”. Також він твердить, що під час служби в СБУ діяв виключно в рамках закону. А допочатку служби виявляв до пана Порошенка виключно професійний інтерес, як журналіст кримінальної тематики. Моральну шкоду, заподіяну Порошенком журналіст оцінює в 1 мільйон гривень. Станіслав Речинський працював у газеті „Вечерние вести”, на сайті „Україна кримінальна” та очолював прес-службу СБУ під керівництвом Олександра Турчинова

Нові елементи про позови ЗМІ та журналістів

12-09-05 Литовський інвестор видавничого і поліграфічного центру "Такі справи" збільшив свій позов проти держави України на 10 мільйонів доларів, про це сказано в прес-релізі видавництва, текст якого є розпорядженні Інституту масової інформації. Згідно з повідомленням, раніше позов складав $64,526 млн., а тепер складає $73,56541 млн.

Міжнародна арбітражна справа за позовом литовського ЗАТ "Tokіos Tokeles" розглядається в Міжнародному центрі рішення інвестиційних суперечок (Вашингтон , США). Юрисконсульт ЗАТ "Tokіos Tokelės" Іван Лозовий стверджує, що збільшення позову пояснюється діями української влади, що продовжує чинити тиск на "Такі справи".

За словами юрисконсульта, «буде завдано і прямо зараз завдається значних моральних збитків діловій репутації підприємства, відлякуються клієнти». «Замість того, щоб відреагувати на пропозиції мирового врегулювання конфлікту, влада вдалася до абсурдних спроб залякування, реанімувавши відкриту за часів Кучми кримінальну справу проти гендиректора «Таких справ» Олександра Данилова», - наголосив Іван Лозовий.

Нагадаємо, конфлікт між "Такими справами" і державою почався після того, як у 2002 році "Такі справи" надрукували книжку про Юлія Тимошенко. ДПА України назвала "Такі справи" учасниками протиправних дій і звинуватила у відмиванні брудних грошей. У рамках міжнародного арбітражу українська сторона визнала ці звинувачення неправдивими.

Інститут масової інформації
Liked the article?
Help us be even more cool!