Барометр за вересень 2004 року
04.10.2004, 13:00
[b]Загиблі та померлі журналісти – 0[/b]
[b]Нові елементи у розслідуваннях вбивств та зникнення журналістів-4
07-09-04[/b] парламент не вніс до порядку денного звіт комісії Верховної Ради у справі Гонгадзе. Голова комісії Григорій Омельченко звинуватив Володимира Литвина в тому, що він відмовився поставити на голосування внесення до порядку денного окремо цього питання, а не разом із іншими спірними питаннями. Омельченко закликав Литвина "не ховатися від злочину, який ви вчинили разом із Кучмою". Литвин проігнорував цю репліку Омельченка.
[b]13-09-04[/b] Генпрокуратура заявила, що "плівки Мельниченка" не будуть доказом у "справі Гонгадзе". Про це повідомив начальник прес-служби відомства Сергій Руденко. Разом з тим, Руденко відзначив, що висновки експертів будуть враховуватися в ході слідства. Крім того, за його словами, ГПУ готова розглянути інші матеріали, зокрема, оригінали записів Мельниченка, у випадку, якщо вони їй будуть надані. Руденко сказав, що сьогодні сам факт існування "плівок" є дуже сумнівним. За його словами, на даний момент заяви про те, що ГПУ впливає на хід слідства, є "популістською і далекою від бажання дійсно розслідувати кримінальну справу".
[b]17-09-04[/b] в Києві були оприлюднені результати експертизи записів Мельниченка. Їх походження залишилося невідомим, однак експертиза показала, що записи є змонтованою копією, і ідентифікувати голоси на них неможливо. Микола Мельниченко й екс-глава комісії ВР в справі Гонгадзе Олександр Жир неодноразово пропонували провести експертизу під міжнародним контролем – для цього вони були готові передати оригінали записів. Однак ГПУ від таких пропозицій відмовилася.
[b]14-09-2004[/b] перший заступник міністра внутрішніх справ Михайло Корнієнко заявив, що документи, які могли би достеменно довести факт стеження працівників міліції за журналістом Георгієм Гонгадзе, знищено у 2001 році. За словами Корнієнка, осіб, причетних до знищення документів притягли до дисциплінарної відповідальності. Службове розслідування з приводу стеження за журналістом у2000 році, яке МВС доручило провести Генеральна прокуратура, проводиться і шляхом збирання свідчень. Однак, як каже Корнієнко, багато з тих працівників міліції, які мали відношення до цієї справи вже звільнилися з органів. Але під час допитів стверджують, що стеження за Гонгадзе міліція не проводила.
Нагадаємо, що у жовтні 2003 Генпрокуратура, яку тоді очолював Святослав Піскун, заарештувала начальника департаменту кримінальної розвідки Міністерства внутрішніх справ генерала-лейтенанта Олексія Пукача. Йому інкримінували знищення документiв, що свiдчать про ведення стеження за журналiстом Георгiєм Гонгадзе. У червні нинішнього року британська газета “Індепендент” надрукувала уривки допитів міліціонерів, які нібито стежили за Гонгадзе. Правоохоронці твердять, що за Гонгадзе стежили за наказом генерала Пукача, а саме розпорядження вiддав тогочасний Мiнiстр внутрiшнiх справ України Юрiй Кравченко. Генпрокуратура визнала, що зміст надрукованих допитів відповідає дійсності.
[b]22-09-04[/b] Генпрокурор Геннадій Васильєв на прес-конференції повідомив, що Генеральна Прокуратура опрацьовує дані, надані громадянином К. Багато з них співпадають, багато – ні. З цього приводу у ГПУ є сумніви щодо його даних. Генеральний прокурор сказав, що слідчі відпрацьовують цей напрямок, але, додав він, ми працюємо у багатьох напрямках. Нагадаємо, що інформацію про громадянина К. Генеральна прокуратура розповсюдила у червні 2004 року. Тоді повідомлялося, що слідчі ГПУ відпрацьовують на причетність до вбивства Георгія Гонгадзе чоловіка, який стверджує, що саме він вбив засновника "Української правди".
"В ході допитів цей громадянин заявляє, що був безпосереднім виконавцем вбивства Гонгадзе. Об’єктивно його показання співпадають із обставинами скоєння цього злочину по часу та деяких інших ключових моментах, встановлених слідством. Зокрема, щодо відтинання голови", - зазначала у повідомленнях ГПУ.
[b]Арешти та затримання журналістів – 1[/b]
[b]06-09-04[/b] Співробітники міліції затримали в Києві студента Одеського Національного університету, кореспондента миколаївської газети [b]"Молодіжний меридіан" Юрія Федорченка,[/b] який біля одного з нічних клубів столиці поранив людину з пістолета, зарядженого гумовими кулями. Про це повідомила прес-служба Головного управління МВС у Києві. За даними прес-служби Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Києві, близько 2 години ночі в Голосіївське райуправління міліції надійшло повідомлення про вогнепальні поранення на вулиці Лятошинського, 18-А. Прибувши за зазначеною адресою, співробітники міліції встановили, що причиною події став конфлікт між 28-річним безробітним жителем Київської області Русланом Михайленком і 26-річним Федорченком. Під час відпочинку у клубі молоді люди, перебуваючи в нетверезому стані, посварилися. Вийшовши з приміщення клубу, вони почали бійку. Під час бійки Федорченко дістав пістолет "Форт 12р", який стріляє гумовими кулями, на носіння якого він, як журналіст, має право, і вистрелив у свого супротивника. У результаті кількох пострілів, він завдав Михайленку ушкодження тулуба. Потерпілий був госпіталізований у лікарню швидкої допомоги. Зараз міліція з'ясовує, чи були у Федорченка раніше порушення під час користування зброєю. У центрі Громадських зв”язків МВС повідомили, що у порушенні кримінальної справи за цим фактом відмовлено. Юрія Федорченка відпущено.
[b]Нові елементи про арешти та затримання-0[/b]
[b]Побиття, напади та залякування журналістів та ЗМІ –1[/b]
[b]22-09-04[/b] сталася пожежа на [b]ТК “Міст” у Львові[/b]. Минулого разу було пошкоджено обладнання апаратної, знеструмлено весь будинок, де розташований "Міст," та виведено з ладу антену, за допомогою якої у Львові транслюють передачі "5-го каналу".
Цього разу, як повідомив директор "Львів-ТБ" Михайло Хвойницький, завдяки оперативним діям пожежників осередок вогню вдалося загасити дуже швидко. Згоріли лише вхідні двері та один кабель. "Однак якби пожежники приїхали навіть на декілька хвилин пізніше, напевно запалав би весь житловий будинок", -- говорить він. Як повідомив пан Хвойницький, зараз ТК "Міст" не працює у будинку № 8, що на вулиці Сихівській. Побоюючись повторення спроб підпалу, все обладнання телекомпанії перевезли у інше місце. Саме звідти, за словами директора, поки що вестимуть мовлення "Моста".
Правоохоронці основною версією виникнення вогню вважають коротке замикання у електрощиті. Проте працівники телекомпанії думають, що обидві пожежі виникли невипадково. Працівник прес-служби МНС у Львівській області Михайло Турувцев повідомив, що під час перевірки виявили багато об'єктивних причин, які могли спричинити загорання, тому стверджувати, що пожежі виникли внаслідок підпалу, підстав немає.
Наразі львівська ТК “Міст” вимагає охорони електрощитка та детального розслідування причин виникнення обох пожеж. В прес-службі прокуратури Львівської області наразі не знають нічого про справу "Моста".
[b]Факти політичного та економічного тиску на ЗМІ та журналістів – 2[/b]
11-09-04 Управління по боротьбі з організованою злочинністю Дніпропетровська заарештувало наклад газети [b]“Вечірні вісті” (“ВВ”)[/b], який київський офіс партії “Батьківщина” передав для розповсюдження у Дніпропетровську область. Як зазначив голова Дніпропетровського осередку партії Віктор Ужва, довірена особа Віктора Ющенка у регіоні, помічник депутата, у спецвипуску газети, переданому до області, містилися інтерв”ю лідерки партії Юлії Тимошенко, а також кандидата в Президенти України від опозиції Віктора Ющенка. Вдалося розповсюдити лише 1/5 частину накладу.
За словами Віктора Ужви, подібні акції – це неприкритий тиск з боку влади.
-Наразі наклад газети знаходиться під цілодобовою вартою. УБОЗ повідомив, що вони переживають за збереження цього майна, а тому охоронятимуть його до з”ясування обставин, - зазначив він.
Віктор Ужва повідомив, що з “поінформованих джерел отримав повідомлення про те, що у Дніпропетровській області по дорозі з Києва буде затримано машини з накладом газети: «Ми виїхали для того, щоб зустріти їх”. Одну з машин таки затримали представники ДАІ через можливу причетність водія КАМАЗа до збиття велосипедиста.
У Петриківському районі Дніпропетровської області у РОВД, куди доправили вантажівку, наклад повністю вивантажили, а це 350 тис. газет. На місце прибули преса, телебачення, юристи, представники УБОЗ, прокуратури. Було складено акт до якого додали один примірник газети, а все інше завантажили і відпустили машину.”
Потім, розповів Віктор Ужва, чинилися перешкоди машинам, які вивозили газети, вже розміщені на складі, орендованому Дніпропетровською “Батьківщиною”, машини зупиняли, перевіряли номери тощо.
[b]24-09-04[/b] представники УБОЗ прийшли до складу і без пред”явлення жодних документів, санкцій посвідчень на чолі з керівником відділу Сергієм Стретовичем намагалися перерахувати газети. Віктору Ужві повідомили, що є заява голови 28 територіальної виборчої комісії 28 територіального округу міста Дніпропетровська, на підставі якої представники УБОЗу забов”язані перевірити, чи “газет лежить більше, чим указано в тиражі”. Але сумарний тираж становив понад мільйон, а на складі знаходилося 800 тисяч газет. Представники УБОЗу склали акт за фактом перерахування, але враховуючи те, що, за словами пана Ужви, дії були протизаконні, він акт не підписав, а позначив окрему думку про те, що проводилися протизаконні дії, що завадили осередку партії розповсюджувати видання.
Пан Ужва констатував, що йому не дали копію протоколу операції. Він розповів, що до цього затримали 720 екземплярів методички для активістів “Батьківщини”. За його словами, за цим фактом також не було надано протоколу. “Мені пообіцяли з”ясувати ситуацію наступного дня, 25 вересня, але керівник Сергій Стретович повідомив, що питання розглядалося в управлінні внутрішніх справ області після чого у Центральну виборчу комісію направили повідомлення про те, що на складі зберігається більша кількість, ніж зазначено у вихідних даних. На мої аргументи про те, що представники УБОЗу самі переконалися, що все в порядку , відповіли: “Ми люди в погонах...”.
Наразі ЦВК не відреагувала на повідомлення дніпропетровських органів влади.
Віктор Ужва пояснив, що заарештований тираж – майно партії, придбане у редакції і передане для розповсюдження в регіон. До виборчої агітації воно не має жодного відношення: “Ми навіть не суб”єкт виборчого права. До чого тут ЦВК? Це називається “запустити дурочку”, а потім винести рішення і віддати газети після 31-ого... “
[b] Нові елементи фактів політичного та економічного тиску-5[/b]
[b]03-09-04[/b] правоохоронці повідомили про дві версії щодо підпалу львівської [b]газети “Поступ”[/b]- помста та професійна діяльність. Як повідомив кореспонденту ІМІ генеральний директор газети Андрій Білоус, людина, яка намагалася підпалити “Поступ” 19 серпня цього року, принаймні двічі піднімалася по тій пожежній драбині і перший раз не вийшло це зробити. Вона зробила це лише з другої спроби, що свідчить про серйозність намірів організаторів підпалу. Крім того, до сьогодні експерти так і не встановили тип рідини, яка була у пляшці, навмисног закинутій у вікно. Зараз триває ремонт пошкоджених приміщень. Керівництво Поступу звернулось до львівських правоохоронців за захистом.
[b]10-09-04[/b] Керівник підрозділу з питань ЗМІ Генеральної дирекції Ради Європи Крістоф Пуарель заявив, що Рада Європи стурбована численними відключеннями, особливо під час президентських перегонів. Якщо трансляцію каналу не поновлять, то Рада може вдатися до втручання і сприяти включенню скрізь, де “5 канал” було відімкнено. Коментуючи ситуацію, Крістоф Пуарель, заявив, що "все залежить від обставин, взагалі, Рада Європи може вплинути на цю ситуацію. Рішення повинно бути прийняте політичним органом організації". Нагадаємо, що періодичні відключення “5 каналу” відбуваються у багатьох регіонах України.
[b]13-09-04 Сергій Бойко[/b] звільнився з посади директора оператора кабельного телебачення ЗАТ «Воля-кабель». Сергій Бойко очолював «Волю-кабель» з 2002 року. Тепер пан Бойко працюватиме в одній з компаній, що входять до групи компаній «Воля». Обов’язки директора «Волі-кабель» тимчасово виконує голова правління компанії Вадим Кондрашов.
Сергій Бойко і його заступник Валерій Салямов наприкінці червня були затримані прокуратурою Дніпровського району Києва, а 30 червня суд дав згоду на їх арешт. Керівникам оператора було пред’явлене звинувачення в поширенні порнографічної продукції, здійсненні діяльності з порушенням ліцензійних умов, відмиванні грошей, отриманих злочинним шляхом.
Вдруге керівництво “Волі” затримали у вересні..
[b]13-09-04[/b] у Харкові [b]відключено мовлення "5 каналу"[/b]. Оператор кабельних мереж "Альфателекомунікації" без пояснень виключив "5 канал" зі свого пакета. "На всі наші спроби з'ясувати причини відключення керівництво кабельного оператора не відповідає", - зазначає "5 канал". Нагадаємо, що “5 канал” відмовилися транслювати багато кабельних провайдерів по всій Україні. Завжди причина одна – технічна.
[b]14-09-04[/b] З 33 тисяч було знищено 17 тисяч примірників [b]дніпропетровської газети “Лица”[/b] Про це повідомила головний редактор видання Олена Гарагуц. Вона пояснила, що вчора до типографії, де друкувалася газета, прийшли люди у міліцейській формі і наказали працівникам на верстаті для різання паперу порізати наклад(голова підприємства був на лікарняному). ”Ми не можемо назвати ні прізвищ, ні належності до будь-яких органів, - пояснила Олена Гарагуц.- Зараз ми це з”ясовуємо. Справа в тім, що наша газета друкує багато критичних матеріалів на адресу діючого прем”єр-міністра. Зокрема у цьому номері було щонайменше три матеріали: стаття Коробової, заява Олександра Мороза по Гонгадзе, а також стаття з “Української правди” “Подвиг журналіста”. Я думаю, що йде виконання тих міліцейських темників, про які заявляла “Наша Україна”.
Олена Гарагуц повідомила, що редакція газети виставила претензію про відшкодування матеріальної шкоди типографії за невиконані роботи та скаргу прокурору Дніпропетровської області. Наразі відповідей редакція ще не отримала.
[b]28-09-04 видавниче підприємство “Такі справи”[/b] повідомило про чергові податкові перевірки.
“Податкові органи в черговий раз проводять перевірку видавничого і поліграфічного центру “Такі справи”, генеральний директор якого Олександр Данилов має політичний притулок у Литовській Республіці і чия справа розглядається зараз у міжнародних судових інстанціях”, - зазначено у повідолмленні.
Нинішня перевірка пов’язана з кримінальною справою, яка не має до підприємства жодного відношення, - заявляють представники «Таких справ”.
У той же час, співробітник податкової міліції ДПІ в Шевченківському районі міста Києва Сергій Басюк, який здійснює перевірку, пояснив директору з економіки “Таких справ” Олексію Усу, що перевірка проводиться на основі постанови старшого слідчого київської міської податкової міліції підполковника міліції О.П.Фролова. З тексту постанови випливає, що проти посадових осіб одного з київських підприємств, з яким видавництво не мало жодних стосунків, порушено кримінальну справу, пов’язану з експортом матеріалів і ухилянням від сплати податків. Автор постанови підполковник міліції О.П.Фролов робить висновок, що “Такі справи” можуть застосовувати подібні злочинні схеми, тому їх необхідно перевірити.
Підприємство “Такі справи” неодноразово повідомляло ІМІ про тиск з боку органів влади. За словами представників підприємства, конфлікт між ДПА України і “Такими справами” стався в період передвиборної кампанії 2002 року, коли підприємство надрукувало брошуру про одного з опозиційних політиків.
Голова дочірнього підприємства Сергій Данилов висловив здивування логікою, яку застосовують до “Таких справ” сьогодні. Він сказав, що “так само можна зловити кишенькового злодія, а потім висунути звинувачення будь-якому іншому громадянинові на підставі підозр, що цей громадянин гіпотетично теж може порпатися у кишенях пасажирів громадського транспорту”. Сергій Данилов вважає, що перевірка має політичне підґрунтя і що податківці в черговий раз порушують закон.
У червні 2004 року податкові органи скасували оголошену раніше перевірку через її недоцільність. Сталося це після звернень до ДПА України громадських організацій, а також відкритого листа генерального директора “Таких справ” Олександра Данилова до голови ДПА України Федора Ярошенка.
За позовом литовського інвестора “Таких справ” – ЗАТ “Tokios Tokelės” – конфлікт між українськими підприємцями і ДПА України розглядається Міжнародним центром вирішення інвестиційних спорів. Центр ухвалив Ордер №1, згідно з яким державні органи України на період розгляду цієї справи повинні призупинити усі провадження щодо видавництва “Такі справи”. Податківці не повинні перевіряти підприємство також згідно з Указом президента Леоніда Кучми, який на період президентської передвиборної кампанії наклав мораторій на податкові перевірки засобів масової інформації.
[b]Перешкоджання професійній діяльності журналістів – 2[/b]
[b]11-09-04[/b] о 20:30 на трасі Київ-Харків біля КП "Песочин" працівники ДАІ зупинили автомобіль МАЗ, який доставляв у Харків тридцять шостий номер[b] газети "Без цензури"[/b] тиражем у 42 тисячі.
Згодом на КП приїхали працівники органів внутрішніх справ і Служби безпеки, які тримали машину без усіляких пояснень до 03:00 12 вересня. Після цього автомобіль було заарештовано і опломбовано і доставлено до найближчого райвідділу внутрішніх справ – Жовтневого району міста Харкова. Правоохоронці пояснюють свої дії тим, що на вантаж і машину відсутні необхідні документи, хоча це не відповідає дійсності.
Народний депутат України Володимир Філенко звернувся з депутатським зверненням до прокурора та начальника УМВС Харківської області щодо незаконного арешту машини.
[b]21-09-04 журналіста Радіо "Свобода" Володимира Бойка[/b] повідомив, що його не пустили на прес-конференцію Генерального прокурора України. За його словами, працівники прес-служби заявили йому, що не знають такої радіостанції. Проте, за словами начальника прес-служби ГПУ Сергія Руденка, Володимир Бойко спізнився на прес-конференцію, а, згідно порядку в ГПУ за дві хвилини до початку прес-конференції вже припиняють пускати журналістів. Однак ці слова заперечив Володимир Бойко: "Я нікуди не запізнювався. Радіо "Свобода" не було в списку тих, кого охорона пускала. У мене все це записано на диктофон. Слова Руденка - виняткова й цинічна брехня. Якби те, що він сказав, відповідала дійсності, ніякого скандалу, власне й не було б. Я ще понад годину перебував в ГПУ, домагався запросити когось з прес-служби, але вони поховалися".
[b]Судові позови до ЗМІ та журналістів – 4
13-09-04[/b] відбулося три судових слуханя по справах, пов'язаних з надрукованою в газетах [b]"Комуніст Полтавщини" та "Свобода"[/b] інформацією про Наталю Вітренко, що не відповідає дійсності, а також інформацією, що визнана неправдивою про лідера ПСПУ та самої партії, опублікована в брошурі майора Миколи Мельниченка "На дивані у Кучми".
Так, згідно з рішенням Київського районного суду міста Полтави від 13 вересня 2004 р., газета "Комуніст Полтавщини" зобов'язана опублікувати спростування на оприлюднену нею у № 8 (93) за серпень 2004 р. неправдиву інформацію про політичну позицію Наталії Вітренко та дійсні програмні цілі ПСПУ.
Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 13-09-04 цього року, газета "Свобода" зобов'язана опублікувати спростування на оприлюднену нею в № 29 за 31.08.04.- 06.09.04 року неправдиву інформацію про замах на життя Наталії Вітренко. Рішенням цього ж Печерського суду столиці, яке набрало законної сили 13-09-04 інформація в брошурі майора Миколи Мельниченка "На дивані у Кучмі" стосовно до Наталії Вітренко та її партії визнана неправдивою, такою, що підриває честь та ділову репутацію лідера ПСПУ та кандидата в президенти. Миколи Мельниченка зобов'язано надрукувати спростування.
[b]17-09-04[/b] рішенням Ленінського районного сцуду міста Вінниці було тимчасово [b]припинено діяльність “Вінницької газети”[/b] – єдиного офіційного видання міської ради. Причиною стало порушення журналістом Олександром Дмитруком статті 64 закону “Про вибори Президента України”. Ця стаття не дозволяє не лише критично, а й взагалі хоч якось оцінювати програми, персон, і вислови кандидатів.
Позивачі – представник кандидата Петра Симоненка народний депутат Віктор Петров і територіальна виборча комісія №11 вважають висвітлення прес-конференції занадто критичним, простіше кажучи, неправильним. Під час судового засідання редактор видання Тарас Борисюк знаходився у відрядженні, не було і адвоката, який захищав би інтереси редакції. Наразі колектив “Вінницької газети” сподівається, що рішення суду буде переглянуте, оскільки у законі йдеться, що: “Діяльність редакції може бути (!) тимчасово припинена". Тобто, це не є обов”язковим. Дещо меншою кров”ю відбулося видання обласної адміністрації – газета “Подолія”. В суботу суд відхилив позов обласного штабу кандидата у президенти Петра Симоненка, але справжні комуністи, як відомо, не здаються. Подано апеляцію.
Як вважає Володимир Хорошев, зав. відділом зв”язків із громадськістю міськради, неоднозначним є той факт, що за однаковими звинуваченнями щодо міської комунальної і обласної державної газет були прийняті рівні рішення.
[b] Нові елементи про позови до ЗМІ та журналістів-2
02-09-04 [/b] Під час судового засідання за позовом голови [b]Державного комітету України у справах національностей та міграції Геннадія Москаля до газети „Ідеаліст“[/b] жодного рішення знову не було прийнято, оскільки редактор не з’явився. Геннадій Москаль розповів журналістам: „Він (Маньковський) не з’явився, бо просто злякався. Минулого разу, коли було перше засідання, люди чули, як він нічого не міг пояснити. Коли його питали, чому він проповідує антисемітизм, він просто говорив, що не любить євреїв“, - наголосив Москаль, - „За його словами складається враження, що у всьому винні євреї. Я навіть думаю запропонувати судді зобов’язати цю людину до стаціонарного психологічного лікування“. Перше судове засідання у цій справі відбулося в кінці серпня. Сьогодні ж Геннадій Москаль планував представити результати експертизи публікацій газети „Ідеаліст“, які, на думку Державного комітету у справах національностей та міграції, мають антисемітський характер. Загалом, справа „Ідеаліста“ тягнеться, за словами Москаля, ще від 2002-го року, коли було подано заяву про заборону газети до Пустомитівського суду. Проте, за словами редактор “Ідеаліста” Михайла Маьківського, суддя цього суду побоювався розглядати справу, пізніше її, за рішенням голови Верховного суду, передали до Личаківського районного суду міста Львова.
Михайло Маньковський підтвердив ІМІ, що від часу подання позову (5 вересня 2002 року), упродовж двох років, цю справу розглядав Пустомитівський районний суд міста Львова (за місцем проживання Михайла Маньківського). Однак зазначив, що упродовж цього часу позивач не з”являвся до суду, таким чином визнавши, що він (ІМІ – позов) абсурдний.
Далі пан Маньковський розповів, що “фактично Іван Чиж (ІМІ – від імені якого було подано позов до газети у 2002 році) відмовився від цього позову і вони знайшли іншого позивача - структуру, але спочатку утворили цю структуру, абсурдну структуру - Державний комітет у справах національностей та міграції. Комітету дають права міністерства. Роблять міліцейського генерала головою і дають йому завдання продовжити політичну справу, яку не завершив Чиж.”
Михайло Маньковський пояснив: “18 березня 2004 року Апеляційним судом Львівської області було видано розпорядження: “У зв”язку з розглядом звернення голови Державного комітету у справах національностей та міграції Москаля Г.Г з приводу зміни підсудності...прошу передати для розгляду по суті цивільної справи за позовом Державного комітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України про припинення випуску друкованого засобу масової інформації в Україні газети “Ідеаліст” до місцевого Личаківського районного суду міста Львова.” Інша справа, за словами редактора, була переведена до Личаківського суду Львова без належних документів.
-Суддя відмовляється за моїми клопотаннями об”єднати ці обидві справи в одну, оскільки одна справа вже на стадії завершення”, - додає редактор. - Через десятки порушень, які зробив суддя, ми бачимо, що це заказна справа. Я офіційно звернувся до представника вищої інстанції з проханням висловити недовіру Личаківськом районному суду і просив передати справу за місцем підсудності, або у будь-який інший суд міста Львова.
Михайло Маньковський розповів, що причиною подання позову були зовсім не антисемітські та ксенофобські виступи газети “Ідеаліст”. Він зазначив, що у березні 2002 року вони опублікували депутатський запит до Генерального прокурора України, що стосувався розслідування справи про викрадення Президентом Леонідом Кучмою 12 мільйонів німецьких марок та про фізичне знищення осіб, причетних до цієї справи. Саме після цього, за словами редактора, почалися переслідування газети тому, що ніхто більше не наважився опублікувати цю інформацію.
-У № 7 “Ідеалісті” за липень 2002 року було опубліковано статтю, яка називалася так: “5 лютого 2002 року Генеральному прокурору України Потебеньку М.О. депутатський запит Г. Омельченко, А.Єрмак та В.Шишкін” на цілу сторінку. У № 8, 9 ми продовжили. Тут конкретно все розписано як само і де ці люди були обезголовлені так само як Георгій Гонгадзе, - зазначив редактор “Ідеалісту”.
При цьому пан Микола Маньковський процитував місця опублікованого документу, в якому зазначалося, хто саме був вбитий і що могло послужити приводом: “Відносно кожного померлого є такі дані, в який спосіб його умертвили”.
-Коли газета це опублікувала... Президенту це дали на стіл і Президент тут же розпорядився негайно закрити газету, - додав пан Маньковський.
У прес-службі Державного комітету з питань національностей та міграції ІМІ розповіли, що позов Геннадія Москаля не має жодного відношення до факту опублікування депутатського запиту до Генпрокурора у 2002 році.
Прес-секретар комітету Галина Дудінова у розмові з ІМІ зазначила, що тоді, коли було опубліковано депутатський запит в “Ідеалісті”, Геннадій Москаль не працював у Комітеті і позов “до Кучми це не має жодного відношення”.
Галина Дудінова розповіла, що приводом для позову послужили ксенофобські, антисемітські матеріали газети, що закликають до розпалювання міжнаціональної ворожнечі
-Якби “Ідеаліст” це не друкував, то хто б до нього позивався? – додала вона.
Григорій Омельченко, голова тимчасової слідчої комісії ВР з розслідування справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе та інших резонансних справ (один з ініціаторів запиту) підтвердив ІМІ, що він та інші депутати дійсно подавали такий запит до Михайла Потбебенька і стосувався він порушення кримінальної справи проти Леоніда Кучми з приводу викрадення разом зі Звягільським 12 мільйонів німецьких марок. Пан Омельченко, зокрема, повідомив, що у запиті були “дійсно страшні речі”.
Народний депутат пригадав, як газета “Свобода” наважилася надрукувати схожий за резонансом матеріал і це призвело до порушення проти її редактора кримінальної справи.
[b]03-09-04[/b] Апеляційний суд Луганської області [b]розпочав розгляд справи[/b] про убивство [b]директора регіональної телекомпанії "ТОР"[/b] (Слов'янськ, Донецька область) Ігоря Александрова. Веде засідання суддя Галина Канігіна. Суд мав визначити, чи достатньо підстав для розгляду справи в Апеляційному суді та призначити засідання. У серпні Верховний Суд передав справу про убивство Александрова на розгляд Апеляційного суду Луганської області.
У травні Генпрокуратура заявила, що закінчила розслідування кримінальної справи про убивство Александрова й обвинувачені почали знайомитися зі справою. Генпрокуратура затримала замовника убивства Олександра Рибака, організатора убивства - його брата Дмитра Рибака, виконавців убивства Руслана Турсунова й Олександра Онишка. Слідство встановило, що за убивство Александрова, яке було скоєне через його журналістську діяльність, було заплачено 4 тис. доларів.
На початку жовтня 2001 року Генпрокуратура перший раз заявила, що розкрила убивство Александрова і знайшла його убивцю Юрія Вередюка. У травні 2002 року суд виправдав Вередюка, визначивши, що його провина не була доведена. Вередюк помер 19 липня того самого року. Александров помер від сильних побоїв у липні 2001 року.
[b]03-09-04[/b] в Луганському апеляційному суді призначено слухання кримінальної справи про вбивство журналіста Ігоря Александрова на 27 вересня. Таке рішення в ході попереднього розгляду цієї кримінальної справи ухвалила суддя Луганського апеляційного суду Галина Канигіна. Відповідно до цього рішення, усі обвинувачувані мають бути доставлені з Київського СІЗО в Луганський СІЗО-17.
[b]27-09-04[/b] У Львові відбулося чергове судове засідання за позовом Державного комітету з національностей та міграції до газети “Ідеаліст”. Наступне судове засідання призначене на 6 жовтня. Нагадаємо, що Роман Козак, кандидат у Президенти України, що представляє інтереси газети у суді, направив до суду прохання про перенесення слухання на декілька місяців. Посилаючись на близькість виборів Президента України, він просив перенести засідання на час після 31 жовтня, проте суд відмовив задовольнити прохання з боку відповідачів.
[b]Позови, ініційовані ЗМІ та журналістами – 2[/b]
[b]14-09-04 11 журналістів агентства ділової інформації „Контекст”[/b] звернулися з позовами до Шевченківського районного суду Києва з вимогами сплати борги із заробітної плати та компенсацю за заподіяну моральну шкоду.
Журналісти, вирішили захищати свої права в суді після того, як переконалися, що керівництво компанії не збирається виконувати свої зобов’язання перед ними.
„Нам не сплачують повністю заробітну плату. З початку вересня ми позбавлені можливості ставити свої статті на сайт – від нас вимагають узгоджувати тексти з невідомою особою. Агентство припинило передплачувати новини інформаційних агентств. Частину співробітників звільнили з порушенням всіх вимог законодавства, не розрахувавшись з ними”.
Всі спроби отримати пояснення у нового директора „Контексту” та акціонерів не мали успіху. Співробітники “Контексту” зазначають, що нове керівництво хоче звільнити всіх журналістів, але не цивілізованим шляхом, а створенням таким умов, щоб вони розбіглися самі„ – каже головний редактор „Контексту”, керівник осередку профспілки Наталя Кононенко. Всі журналісти агентства подали заяви про розірвання трудових угод у зв’язку з порушенням їх умов та вимагають повної сплати зарплат та компенсації, яку вони визначили.
„Контекст-Медіа” працює з 2001 і входить до числа провідних виробників бізнес-інформації, яку він поширює через Інтернет. Засновниками „Контексту” є Спілка підприємців малих, середніх та приватизованих підприємств України та кілька фізичних осіб.
[b]14-09-04 редакція газети «Україна молода» [/b]направила скаргу до Верховного Суду України на рішення Центральної виборчої комісії про зобов'язання редакції за власний кошт до 16 вересня опублікувати спростування інформації, яку кандидат в президенти України Віктор Янукович вважає недостовірною. Керівництво «УМ» вважає рішення ЦВК незаконним.
Михайло Дорошенко, головний редактор газети «Україна молода», коментуючи кореспонденту ІМІ вчорашнє рішення ЦВК, заявив : «Ми вважаємо, що вчорашнє рішення ЦВК є незаконним по кількох статтях закону «Про вибори Президента України» , зокрема, ст. 64, в якій йдеться, що у термін не пізніше трьох днів ЗМІ має опублікувати спростування, а ми отримали офіційне повідомлення від Раїси Богатирьової, довіреної особи Віктор Януковича, лише 26 серпня( стаття «Бігморди». У яку копієчку влітає наочне «тому що» кандидата Януковича», яку й бажає спростувати кандидат в Президенти Віктор Янукович, вийшла друком 17 серпня 2004 року. Тобто з моменту виходу статті до звернення Богатирьової минуло 9 днів - ІМІ).
Крім того, ми вважаємо, що ЦВК не в праві ухвалювати подібні рішення - це прерогатива суду. Саме тому і просимо ВСУ надати правову оцінку ситуації, яка склалась.”
Нагадаємо, що в рішенні ЦВК зазначається, що це спростування має бути опубліковане без коментарів та скорочень.
[b]24-09-04[/b] Верховний суд України частково задовольнив скаргу [b]Приватного підприємства “Україна молода”[/b]. Суд визнав неправомірною та скасував постанову ЦВК № 530 від 13 вересня. Нагадуємо, що цією постановою ЦВК зобов”язав газету за власний рахунок до 16 вересня 2004 року опублікувати спростування інформації, викладеної в матеріалі “Біг-морди” У яку копієчку влітає наочне “Тому що”. Рішення суду оскарженню не підлягає.
ЦВК ухвалив таку постанову у відповідь на скаргу довіреної особи кандидата Януковича Раїси Богатирьової. Богатирьова вимагала, аби газета надрукувала спростування – а саме фразу –“ця інформація не відповідає дісйності”. Йшлося про фото на одному з бігбордів, де був напис "Тому що зону хавав".
Раніше цю справу розглядали Шевченківський райсуд Києва і Апеляційний суд столиці -- вони також винесли ухвали не на користь Богатирьової.
Справа в тому, що згідно Закону “Про вибори Президента” скарги має право подавати сам кандидат, а не його довірена особа. Після ухвалення постанови ЦВК юристи ІМІ подали розгорнутий висновок щодо постанови ЦВК, у якому назвали цю постанову такою, що суперечить законодавство. Тепер на основі тих же фактів, рішення про скасування постанови ЦВК ухвалив і Верховний суд.
Суд у своєму рішенні роз”яснив зацікавленим особам (а саме представникам штабу Януковича) право на повторне звернення до суду. Під час розгляду питання у Верховному суді пані Богатирьова була відсутня. Її інтереси представляв Степан Гавриш. Ї
Розгляд справи України молодої у суді відбувався за підтримки Інституту масової інформації. Інтереси газети захищав адвокат Микола Полудьоний, з яким ІМІ уклав угоду про розгляд справ газети.
[b]Нові елементи позовів, ініційованих ЗМІ та журналістами-1
22-10-04 [/b]було перенесене судове засідання у справі про [b]побиття журналістів у Криму[/b]. Обвинувачуваний у причетності до організації на падіння на журналістів у 5 березня 2004 року у Семиїзі адвокат Куртсеїт Абдуллаєв звернувся до суду із проханням перенести слухання справи у в”язку з тим, що його захисник Віктор Овєчкін отримав ножові поранення під час нападу на нього за тиждень до слухання даної справи і не може виконувати обов”язки. Кореспондент телеканалу “Інтер” у Криму Юрій Пєршиков розповів ІМІ, що відбувається навмисне затягування слухання цієї справи для того, щоб рішення суду не було винесене до 31 жовтня – виборів Президента України, а на падіння на Віктора Овєчкіна може стосуватися цієї справи. Наступне засідання призначене на 6 жовтня.
IMI
[b]Нові елементи у розслідуваннях вбивств та зникнення журналістів-4
07-09-04[/b] парламент не вніс до порядку денного звіт комісії Верховної Ради у справі Гонгадзе. Голова комісії Григорій Омельченко звинуватив Володимира Литвина в тому, що він відмовився поставити на голосування внесення до порядку денного окремо цього питання, а не разом із іншими спірними питаннями. Омельченко закликав Литвина "не ховатися від злочину, який ви вчинили разом із Кучмою". Литвин проігнорував цю репліку Омельченка.
[b]13-09-04[/b] Генпрокуратура заявила, що "плівки Мельниченка" не будуть доказом у "справі Гонгадзе". Про це повідомив начальник прес-служби відомства Сергій Руденко. Разом з тим, Руденко відзначив, що висновки експертів будуть враховуватися в ході слідства. Крім того, за його словами, ГПУ готова розглянути інші матеріали, зокрема, оригінали записів Мельниченка, у випадку, якщо вони їй будуть надані. Руденко сказав, що сьогодні сам факт існування "плівок" є дуже сумнівним. За його словами, на даний момент заяви про те, що ГПУ впливає на хід слідства, є "популістською і далекою від бажання дійсно розслідувати кримінальну справу".
[b]17-09-04[/b] в Києві були оприлюднені результати експертизи записів Мельниченка. Їх походження залишилося невідомим, однак експертиза показала, що записи є змонтованою копією, і ідентифікувати голоси на них неможливо. Микола Мельниченко й екс-глава комісії ВР в справі Гонгадзе Олександр Жир неодноразово пропонували провести експертизу під міжнародним контролем – для цього вони були готові передати оригінали записів. Однак ГПУ від таких пропозицій відмовилася.
[b]14-09-2004[/b] перший заступник міністра внутрішніх справ Михайло Корнієнко заявив, що документи, які могли би достеменно довести факт стеження працівників міліції за журналістом Георгієм Гонгадзе, знищено у 2001 році. За словами Корнієнка, осіб, причетних до знищення документів притягли до дисциплінарної відповідальності. Службове розслідування з приводу стеження за журналістом у2000 році, яке МВС доручило провести Генеральна прокуратура, проводиться і шляхом збирання свідчень. Однак, як каже Корнієнко, багато з тих працівників міліції, які мали відношення до цієї справи вже звільнилися з органів. Але під час допитів стверджують, що стеження за Гонгадзе міліція не проводила.
Нагадаємо, що у жовтні 2003 Генпрокуратура, яку тоді очолював Святослав Піскун, заарештувала начальника департаменту кримінальної розвідки Міністерства внутрішніх справ генерала-лейтенанта Олексія Пукача. Йому інкримінували знищення документiв, що свiдчать про ведення стеження за журналiстом Георгiєм Гонгадзе. У червні нинішнього року британська газета “Індепендент” надрукувала уривки допитів міліціонерів, які нібито стежили за Гонгадзе. Правоохоронці твердять, що за Гонгадзе стежили за наказом генерала Пукача, а саме розпорядження вiддав тогочасний Мiнiстр внутрiшнiх справ України Юрiй Кравченко. Генпрокуратура визнала, що зміст надрукованих допитів відповідає дійсності.
[b]22-09-04[/b] Генпрокурор Геннадій Васильєв на прес-конференції повідомив, що Генеральна Прокуратура опрацьовує дані, надані громадянином К. Багато з них співпадають, багато – ні. З цього приводу у ГПУ є сумніви щодо його даних. Генеральний прокурор сказав, що слідчі відпрацьовують цей напрямок, але, додав він, ми працюємо у багатьох напрямках. Нагадаємо, що інформацію про громадянина К. Генеральна прокуратура розповсюдила у червні 2004 року. Тоді повідомлялося, що слідчі ГПУ відпрацьовують на причетність до вбивства Георгія Гонгадзе чоловіка, який стверджує, що саме він вбив засновника "Української правди".
"В ході допитів цей громадянин заявляє, що був безпосереднім виконавцем вбивства Гонгадзе. Об’єктивно його показання співпадають із обставинами скоєння цього злочину по часу та деяких інших ключових моментах, встановлених слідством. Зокрема, щодо відтинання голови", - зазначала у повідомленнях ГПУ.
[b]Арешти та затримання журналістів – 1[/b]
[b]06-09-04[/b] Співробітники міліції затримали в Києві студента Одеського Національного університету, кореспондента миколаївської газети [b]"Молодіжний меридіан" Юрія Федорченка,[/b] який біля одного з нічних клубів столиці поранив людину з пістолета, зарядженого гумовими кулями. Про це повідомила прес-служба Головного управління МВС у Києві. За даними прес-служби Головного управління Міністерства внутрішніх справ у Києві, близько 2 години ночі в Голосіївське райуправління міліції надійшло повідомлення про вогнепальні поранення на вулиці Лятошинського, 18-А. Прибувши за зазначеною адресою, співробітники міліції встановили, що причиною події став конфлікт між 28-річним безробітним жителем Київської області Русланом Михайленком і 26-річним Федорченком. Під час відпочинку у клубі молоді люди, перебуваючи в нетверезому стані, посварилися. Вийшовши з приміщення клубу, вони почали бійку. Під час бійки Федорченко дістав пістолет "Форт 12р", який стріляє гумовими кулями, на носіння якого він, як журналіст, має право, і вистрелив у свого супротивника. У результаті кількох пострілів, він завдав Михайленку ушкодження тулуба. Потерпілий був госпіталізований у лікарню швидкої допомоги. Зараз міліція з'ясовує, чи були у Федорченка раніше порушення під час користування зброєю. У центрі Громадських зв”язків МВС повідомили, що у порушенні кримінальної справи за цим фактом відмовлено. Юрія Федорченка відпущено.
[b]Нові елементи про арешти та затримання-0[/b]
[b]Побиття, напади та залякування журналістів та ЗМІ –1[/b]
[b]22-09-04[/b] сталася пожежа на [b]ТК “Міст” у Львові[/b]. Минулого разу було пошкоджено обладнання апаратної, знеструмлено весь будинок, де розташований "Міст," та виведено з ладу антену, за допомогою якої у Львові транслюють передачі "5-го каналу".
Цього разу, як повідомив директор "Львів-ТБ" Михайло Хвойницький, завдяки оперативним діям пожежників осередок вогню вдалося загасити дуже швидко. Згоріли лише вхідні двері та один кабель. "Однак якби пожежники приїхали навіть на декілька хвилин пізніше, напевно запалав би весь житловий будинок", -- говорить він. Як повідомив пан Хвойницький, зараз ТК "Міст" не працює у будинку № 8, що на вулиці Сихівській. Побоюючись повторення спроб підпалу, все обладнання телекомпанії перевезли у інше місце. Саме звідти, за словами директора, поки що вестимуть мовлення "Моста".
Правоохоронці основною версією виникнення вогню вважають коротке замикання у електрощиті. Проте працівники телекомпанії думають, що обидві пожежі виникли невипадково. Працівник прес-служби МНС у Львівській області Михайло Турувцев повідомив, що під час перевірки виявили багато об'єктивних причин, які могли спричинити загорання, тому стверджувати, що пожежі виникли внаслідок підпалу, підстав немає.
Наразі львівська ТК “Міст” вимагає охорони електрощитка та детального розслідування причин виникнення обох пожеж. В прес-службі прокуратури Львівської області наразі не знають нічого про справу "Моста".
[b]Факти політичного та економічного тиску на ЗМІ та журналістів – 2[/b]
11-09-04 Управління по боротьбі з організованою злочинністю Дніпропетровська заарештувало наклад газети [b]“Вечірні вісті” (“ВВ”)[/b], який київський офіс партії “Батьківщина” передав для розповсюдження у Дніпропетровську область. Як зазначив голова Дніпропетровського осередку партії Віктор Ужва, довірена особа Віктора Ющенка у регіоні, помічник депутата, у спецвипуску газети, переданому до області, містилися інтерв”ю лідерки партії Юлії Тимошенко, а також кандидата в Президенти України від опозиції Віктора Ющенка. Вдалося розповсюдити лише 1/5 частину накладу.
За словами Віктора Ужви, подібні акції – це неприкритий тиск з боку влади.
-Наразі наклад газети знаходиться під цілодобовою вартою. УБОЗ повідомив, що вони переживають за збереження цього майна, а тому охоронятимуть його до з”ясування обставин, - зазначив він.
Віктор Ужва повідомив, що з “поінформованих джерел отримав повідомлення про те, що у Дніпропетровській області по дорозі з Києва буде затримано машини з накладом газети: «Ми виїхали для того, щоб зустріти їх”. Одну з машин таки затримали представники ДАІ через можливу причетність водія КАМАЗа до збиття велосипедиста.
У Петриківському районі Дніпропетровської області у РОВД, куди доправили вантажівку, наклад повністю вивантажили, а це 350 тис. газет. На місце прибули преса, телебачення, юристи, представники УБОЗ, прокуратури. Було складено акт до якого додали один примірник газети, а все інше завантажили і відпустили машину.”
Потім, розповів Віктор Ужва, чинилися перешкоди машинам, які вивозили газети, вже розміщені на складі, орендованому Дніпропетровською “Батьківщиною”, машини зупиняли, перевіряли номери тощо.
[b]24-09-04[/b] представники УБОЗ прийшли до складу і без пред”явлення жодних документів, санкцій посвідчень на чолі з керівником відділу Сергієм Стретовичем намагалися перерахувати газети. Віктору Ужві повідомили, що є заява голови 28 територіальної виборчої комісії 28 територіального округу міста Дніпропетровська, на підставі якої представники УБОЗу забов”язані перевірити, чи “газет лежить більше, чим указано в тиражі”. Але сумарний тираж становив понад мільйон, а на складі знаходилося 800 тисяч газет. Представники УБОЗу склали акт за фактом перерахування, але враховуючи те, що, за словами пана Ужви, дії були протизаконні, він акт не підписав, а позначив окрему думку про те, що проводилися протизаконні дії, що завадили осередку партії розповсюджувати видання.
Пан Ужва констатував, що йому не дали копію протоколу операції. Він розповів, що до цього затримали 720 екземплярів методички для активістів “Батьківщини”. За його словами, за цим фактом також не було надано протоколу. “Мені пообіцяли з”ясувати ситуацію наступного дня, 25 вересня, але керівник Сергій Стретович повідомив, що питання розглядалося в управлінні внутрішніх справ області після чого у Центральну виборчу комісію направили повідомлення про те, що на складі зберігається більша кількість, ніж зазначено у вихідних даних. На мої аргументи про те, що представники УБОЗу самі переконалися, що все в порядку , відповіли: “Ми люди в погонах...”.
Наразі ЦВК не відреагувала на повідомлення дніпропетровських органів влади.
Віктор Ужва пояснив, що заарештований тираж – майно партії, придбане у редакції і передане для розповсюдження в регіон. До виборчої агітації воно не має жодного відношення: “Ми навіть не суб”єкт виборчого права. До чого тут ЦВК? Це називається “запустити дурочку”, а потім винести рішення і віддати газети після 31-ого... “
[b] Нові елементи фактів політичного та економічного тиску-5[/b]
[b]03-09-04[/b] правоохоронці повідомили про дві версії щодо підпалу львівської [b]газети “Поступ”[/b]- помста та професійна діяльність. Як повідомив кореспонденту ІМІ генеральний директор газети Андрій Білоус, людина, яка намагалася підпалити “Поступ” 19 серпня цього року, принаймні двічі піднімалася по тій пожежній драбині і перший раз не вийшло це зробити. Вона зробила це лише з другої спроби, що свідчить про серйозність намірів організаторів підпалу. Крім того, до сьогодні експерти так і не встановили тип рідини, яка була у пляшці, навмисног закинутій у вікно. Зараз триває ремонт пошкоджених приміщень. Керівництво Поступу звернулось до львівських правоохоронців за захистом.
[b]10-09-04[/b] Керівник підрозділу з питань ЗМІ Генеральної дирекції Ради Європи Крістоф Пуарель заявив, що Рада Європи стурбована численними відключеннями, особливо під час президентських перегонів. Якщо трансляцію каналу не поновлять, то Рада може вдатися до втручання і сприяти включенню скрізь, де “5 канал” було відімкнено. Коментуючи ситуацію, Крістоф Пуарель, заявив, що "все залежить від обставин, взагалі, Рада Європи може вплинути на цю ситуацію. Рішення повинно бути прийняте політичним органом організації". Нагадаємо, що періодичні відключення “5 каналу” відбуваються у багатьох регіонах України.
[b]13-09-04 Сергій Бойко[/b] звільнився з посади директора оператора кабельного телебачення ЗАТ «Воля-кабель». Сергій Бойко очолював «Волю-кабель» з 2002 року. Тепер пан Бойко працюватиме в одній з компаній, що входять до групи компаній «Воля». Обов’язки директора «Волі-кабель» тимчасово виконує голова правління компанії Вадим Кондрашов.
Сергій Бойко і його заступник Валерій Салямов наприкінці червня були затримані прокуратурою Дніпровського району Києва, а 30 червня суд дав згоду на їх арешт. Керівникам оператора було пред’явлене звинувачення в поширенні порнографічної продукції, здійсненні діяльності з порушенням ліцензійних умов, відмиванні грошей, отриманих злочинним шляхом.
Вдруге керівництво “Волі” затримали у вересні..
[b]13-09-04[/b] у Харкові [b]відключено мовлення "5 каналу"[/b]. Оператор кабельних мереж "Альфателекомунікації" без пояснень виключив "5 канал" зі свого пакета. "На всі наші спроби з'ясувати причини відключення керівництво кабельного оператора не відповідає", - зазначає "5 канал". Нагадаємо, що “5 канал” відмовилися транслювати багато кабельних провайдерів по всій Україні. Завжди причина одна – технічна.
[b]14-09-04[/b] З 33 тисяч було знищено 17 тисяч примірників [b]дніпропетровської газети “Лица”[/b] Про це повідомила головний редактор видання Олена Гарагуц. Вона пояснила, що вчора до типографії, де друкувалася газета, прийшли люди у міліцейській формі і наказали працівникам на верстаті для різання паперу порізати наклад(голова підприємства був на лікарняному). ”Ми не можемо назвати ні прізвищ, ні належності до будь-яких органів, - пояснила Олена Гарагуц.- Зараз ми це з”ясовуємо. Справа в тім, що наша газета друкує багато критичних матеріалів на адресу діючого прем”єр-міністра. Зокрема у цьому номері було щонайменше три матеріали: стаття Коробової, заява Олександра Мороза по Гонгадзе, а також стаття з “Української правди” “Подвиг журналіста”. Я думаю, що йде виконання тих міліцейських темників, про які заявляла “Наша Україна”.
Олена Гарагуц повідомила, що редакція газети виставила претензію про відшкодування матеріальної шкоди типографії за невиконані роботи та скаргу прокурору Дніпропетровської області. Наразі відповідей редакція ще не отримала.
[b]28-09-04 видавниче підприємство “Такі справи”[/b] повідомило про чергові податкові перевірки.
“Податкові органи в черговий раз проводять перевірку видавничого і поліграфічного центру “Такі справи”, генеральний директор якого Олександр Данилов має політичний притулок у Литовській Республіці і чия справа розглядається зараз у міжнародних судових інстанціях”, - зазначено у повідолмленні.
Нинішня перевірка пов’язана з кримінальною справою, яка не має до підприємства жодного відношення, - заявляють представники «Таких справ”.
У той же час, співробітник податкової міліції ДПІ в Шевченківському районі міста Києва Сергій Басюк, який здійснює перевірку, пояснив директору з економіки “Таких справ” Олексію Усу, що перевірка проводиться на основі постанови старшого слідчого київської міської податкової міліції підполковника міліції О.П.Фролова. З тексту постанови випливає, що проти посадових осіб одного з київських підприємств, з яким видавництво не мало жодних стосунків, порушено кримінальну справу, пов’язану з експортом матеріалів і ухилянням від сплати податків. Автор постанови підполковник міліції О.П.Фролов робить висновок, що “Такі справи” можуть застосовувати подібні злочинні схеми, тому їх необхідно перевірити.
Підприємство “Такі справи” неодноразово повідомляло ІМІ про тиск з боку органів влади. За словами представників підприємства, конфлікт між ДПА України і “Такими справами” стався в період передвиборної кампанії 2002 року, коли підприємство надрукувало брошуру про одного з опозиційних політиків.
Голова дочірнього підприємства Сергій Данилов висловив здивування логікою, яку застосовують до “Таких справ” сьогодні. Він сказав, що “так само можна зловити кишенькового злодія, а потім висунути звинувачення будь-якому іншому громадянинові на підставі підозр, що цей громадянин гіпотетично теж може порпатися у кишенях пасажирів громадського транспорту”. Сергій Данилов вважає, що перевірка має політичне підґрунтя і що податківці в черговий раз порушують закон.
У червні 2004 року податкові органи скасували оголошену раніше перевірку через її недоцільність. Сталося це після звернень до ДПА України громадських організацій, а також відкритого листа генерального директора “Таких справ” Олександра Данилова до голови ДПА України Федора Ярошенка.
За позовом литовського інвестора “Таких справ” – ЗАТ “Tokios Tokelės” – конфлікт між українськими підприємцями і ДПА України розглядається Міжнародним центром вирішення інвестиційних спорів. Центр ухвалив Ордер №1, згідно з яким державні органи України на період розгляду цієї справи повинні призупинити усі провадження щодо видавництва “Такі справи”. Податківці не повинні перевіряти підприємство також згідно з Указом президента Леоніда Кучми, який на період президентської передвиборної кампанії наклав мораторій на податкові перевірки засобів масової інформації.
[b]Перешкоджання професійній діяльності журналістів – 2[/b]
[b]11-09-04[/b] о 20:30 на трасі Київ-Харків біля КП "Песочин" працівники ДАІ зупинили автомобіль МАЗ, який доставляв у Харків тридцять шостий номер[b] газети "Без цензури"[/b] тиражем у 42 тисячі.
Згодом на КП приїхали працівники органів внутрішніх справ і Служби безпеки, які тримали машину без усіляких пояснень до 03:00 12 вересня. Після цього автомобіль було заарештовано і опломбовано і доставлено до найближчого райвідділу внутрішніх справ – Жовтневого району міста Харкова. Правоохоронці пояснюють свої дії тим, що на вантаж і машину відсутні необхідні документи, хоча це не відповідає дійсності.
Народний депутат України Володимир Філенко звернувся з депутатським зверненням до прокурора та начальника УМВС Харківської області щодо незаконного арешту машини.
[b]21-09-04 журналіста Радіо "Свобода" Володимира Бойка[/b] повідомив, що його не пустили на прес-конференцію Генерального прокурора України. За його словами, працівники прес-служби заявили йому, що не знають такої радіостанції. Проте, за словами начальника прес-служби ГПУ Сергія Руденка, Володимир Бойко спізнився на прес-конференцію, а, згідно порядку в ГПУ за дві хвилини до початку прес-конференції вже припиняють пускати журналістів. Однак ці слова заперечив Володимир Бойко: "Я нікуди не запізнювався. Радіо "Свобода" не було в списку тих, кого охорона пускала. У мене все це записано на диктофон. Слова Руденка - виняткова й цинічна брехня. Якби те, що він сказав, відповідала дійсності, ніякого скандалу, власне й не було б. Я ще понад годину перебував в ГПУ, домагався запросити когось з прес-служби, але вони поховалися".
[b]Судові позови до ЗМІ та журналістів – 4
13-09-04[/b] відбулося три судових слуханя по справах, пов'язаних з надрукованою в газетах [b]"Комуніст Полтавщини" та "Свобода"[/b] інформацією про Наталю Вітренко, що не відповідає дійсності, а також інформацією, що визнана неправдивою про лідера ПСПУ та самої партії, опублікована в брошурі майора Миколи Мельниченка "На дивані у Кучми".
Так, згідно з рішенням Київського районного суду міста Полтави від 13 вересня 2004 р., газета "Комуніст Полтавщини" зобов'язана опублікувати спростування на оприлюднену нею у № 8 (93) за серпень 2004 р. неправдиву інформацію про політичну позицію Наталії Вітренко та дійсні програмні цілі ПСПУ.
Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 13-09-04 цього року, газета "Свобода" зобов'язана опублікувати спростування на оприлюднену нею в № 29 за 31.08.04.- 06.09.04 року неправдиву інформацію про замах на життя Наталії Вітренко. Рішенням цього ж Печерського суду столиці, яке набрало законної сили 13-09-04 інформація в брошурі майора Миколи Мельниченка "На дивані у Кучмі" стосовно до Наталії Вітренко та її партії визнана неправдивою, такою, що підриває честь та ділову репутацію лідера ПСПУ та кандидата в президенти. Миколи Мельниченка зобов'язано надрукувати спростування.
[b]17-09-04[/b] рішенням Ленінського районного сцуду міста Вінниці було тимчасово [b]припинено діяльність “Вінницької газети”[/b] – єдиного офіційного видання міської ради. Причиною стало порушення журналістом Олександром Дмитруком статті 64 закону “Про вибори Президента України”. Ця стаття не дозволяє не лише критично, а й взагалі хоч якось оцінювати програми, персон, і вислови кандидатів.
Позивачі – представник кандидата Петра Симоненка народний депутат Віктор Петров і територіальна виборча комісія №11 вважають висвітлення прес-конференції занадто критичним, простіше кажучи, неправильним. Під час судового засідання редактор видання Тарас Борисюк знаходився у відрядженні, не було і адвоката, який захищав би інтереси редакції. Наразі колектив “Вінницької газети” сподівається, що рішення суду буде переглянуте, оскільки у законі йдеться, що: “Діяльність редакції може бути (!) тимчасово припинена". Тобто, це не є обов”язковим. Дещо меншою кров”ю відбулося видання обласної адміністрації – газета “Подолія”. В суботу суд відхилив позов обласного штабу кандидата у президенти Петра Симоненка, але справжні комуністи, як відомо, не здаються. Подано апеляцію.
Як вважає Володимир Хорошев, зав. відділом зв”язків із громадськістю міськради, неоднозначним є той факт, що за однаковими звинуваченнями щодо міської комунальної і обласної державної газет були прийняті рівні рішення.
[b] Нові елементи про позови до ЗМІ та журналістів-2
02-09-04 [/b] Під час судового засідання за позовом голови [b]Державного комітету України у справах національностей та міграції Геннадія Москаля до газети „Ідеаліст“[/b] жодного рішення знову не було прийнято, оскільки редактор не з’явився. Геннадій Москаль розповів журналістам: „Він (Маньковський) не з’явився, бо просто злякався. Минулого разу, коли було перше засідання, люди чули, як він нічого не міг пояснити. Коли його питали, чому він проповідує антисемітизм, він просто говорив, що не любить євреїв“, - наголосив Москаль, - „За його словами складається враження, що у всьому винні євреї. Я навіть думаю запропонувати судді зобов’язати цю людину до стаціонарного психологічного лікування“. Перше судове засідання у цій справі відбулося в кінці серпня. Сьогодні ж Геннадій Москаль планував представити результати експертизи публікацій газети „Ідеаліст“, які, на думку Державного комітету у справах національностей та міграції, мають антисемітський характер. Загалом, справа „Ідеаліста“ тягнеться, за словами Москаля, ще від 2002-го року, коли було подано заяву про заборону газети до Пустомитівського суду. Проте, за словами редактор “Ідеаліста” Михайла Маьківського, суддя цього суду побоювався розглядати справу, пізніше її, за рішенням голови Верховного суду, передали до Личаківського районного суду міста Львова.
Михайло Маньковський підтвердив ІМІ, що від часу подання позову (5 вересня 2002 року), упродовж двох років, цю справу розглядав Пустомитівський районний суд міста Львова (за місцем проживання Михайла Маньківського). Однак зазначив, що упродовж цього часу позивач не з”являвся до суду, таким чином визнавши, що він (ІМІ – позов) абсурдний.
Далі пан Маньковський розповів, що “фактично Іван Чиж (ІМІ – від імені якого було подано позов до газети у 2002 році) відмовився від цього позову і вони знайшли іншого позивача - структуру, але спочатку утворили цю структуру, абсурдну структуру - Державний комітет у справах національностей та міграції. Комітету дають права міністерства. Роблять міліцейського генерала головою і дають йому завдання продовжити політичну справу, яку не завершив Чиж.”
Михайло Маньковський пояснив: “18 березня 2004 року Апеляційним судом Львівської області було видано розпорядження: “У зв”язку з розглядом звернення голови Державного комітету у справах національностей та міграції Москаля Г.Г з приводу зміни підсудності...прошу передати для розгляду по суті цивільної справи за позовом Державного комітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України про припинення випуску друкованого засобу масової інформації в Україні газети “Ідеаліст” до місцевого Личаківського районного суду міста Львова.” Інша справа, за словами редактора, була переведена до Личаківського суду Львова без належних документів.
-Суддя відмовляється за моїми клопотаннями об”єднати ці обидві справи в одну, оскільки одна справа вже на стадії завершення”, - додає редактор. - Через десятки порушень, які зробив суддя, ми бачимо, що це заказна справа. Я офіційно звернувся до представника вищої інстанції з проханням висловити недовіру Личаківськом районному суду і просив передати справу за місцем підсудності, або у будь-який інший суд міста Львова.
Михайло Маньковський розповів, що причиною подання позову були зовсім не антисемітські та ксенофобські виступи газети “Ідеаліст”. Він зазначив, що у березні 2002 року вони опублікували депутатський запит до Генерального прокурора України, що стосувався розслідування справи про викрадення Президентом Леонідом Кучмою 12 мільйонів німецьких марок та про фізичне знищення осіб, причетних до цієї справи. Саме після цього, за словами редактора, почалися переслідування газети тому, що ніхто більше не наважився опублікувати цю інформацію.
-У № 7 “Ідеалісті” за липень 2002 року було опубліковано статтю, яка називалася так: “5 лютого 2002 року Генеральному прокурору України Потебеньку М.О. депутатський запит Г. Омельченко, А.Єрмак та В.Шишкін” на цілу сторінку. У № 8, 9 ми продовжили. Тут конкретно все розписано як само і де ці люди були обезголовлені так само як Георгій Гонгадзе, - зазначив редактор “Ідеалісту”.
При цьому пан Микола Маньковський процитував місця опублікованого документу, в якому зазначалося, хто саме був вбитий і що могло послужити приводом: “Відносно кожного померлого є такі дані, в який спосіб його умертвили”.
-Коли газета це опублікувала... Президенту це дали на стіл і Президент тут же розпорядився негайно закрити газету, - додав пан Маньковський.
У прес-службі Державного комітету з питань національностей та міграції ІМІ розповіли, що позов Геннадія Москаля не має жодного відношення до факту опублікування депутатського запиту до Генпрокурора у 2002 році.
Прес-секретар комітету Галина Дудінова у розмові з ІМІ зазначила, що тоді, коли було опубліковано депутатський запит в “Ідеалісті”, Геннадій Москаль не працював у Комітеті і позов “до Кучми це не має жодного відношення”.
Галина Дудінова розповіла, що приводом для позову послужили ксенофобські, антисемітські матеріали газети, що закликають до розпалювання міжнаціональної ворожнечі
-Якби “Ідеаліст” це не друкував, то хто б до нього позивався? – додала вона.
Григорій Омельченко, голова тимчасової слідчої комісії ВР з розслідування справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе та інших резонансних справ (один з ініціаторів запиту) підтвердив ІМІ, що він та інші депутати дійсно подавали такий запит до Михайла Потбебенька і стосувався він порушення кримінальної справи проти Леоніда Кучми з приводу викрадення разом зі Звягільським 12 мільйонів німецьких марок. Пан Омельченко, зокрема, повідомив, що у запиті були “дійсно страшні речі”.
Народний депутат пригадав, як газета “Свобода” наважилася надрукувати схожий за резонансом матеріал і це призвело до порушення проти її редактора кримінальної справи.
[b]03-09-04[/b] Апеляційний суд Луганської області [b]розпочав розгляд справи[/b] про убивство [b]директора регіональної телекомпанії "ТОР"[/b] (Слов'янськ, Донецька область) Ігоря Александрова. Веде засідання суддя Галина Канігіна. Суд мав визначити, чи достатньо підстав для розгляду справи в Апеляційному суді та призначити засідання. У серпні Верховний Суд передав справу про убивство Александрова на розгляд Апеляційного суду Луганської області.
У травні Генпрокуратура заявила, що закінчила розслідування кримінальної справи про убивство Александрова й обвинувачені почали знайомитися зі справою. Генпрокуратура затримала замовника убивства Олександра Рибака, організатора убивства - його брата Дмитра Рибака, виконавців убивства Руслана Турсунова й Олександра Онишка. Слідство встановило, що за убивство Александрова, яке було скоєне через його журналістську діяльність, було заплачено 4 тис. доларів.
На початку жовтня 2001 року Генпрокуратура перший раз заявила, що розкрила убивство Александрова і знайшла його убивцю Юрія Вередюка. У травні 2002 року суд виправдав Вередюка, визначивши, що його провина не була доведена. Вередюк помер 19 липня того самого року. Александров помер від сильних побоїв у липні 2001 року.
[b]03-09-04[/b] в Луганському апеляційному суді призначено слухання кримінальної справи про вбивство журналіста Ігоря Александрова на 27 вересня. Таке рішення в ході попереднього розгляду цієї кримінальної справи ухвалила суддя Луганського апеляційного суду Галина Канигіна. Відповідно до цього рішення, усі обвинувачувані мають бути доставлені з Київського СІЗО в Луганський СІЗО-17.
[b]27-09-04[/b] У Львові відбулося чергове судове засідання за позовом Державного комітету з національностей та міграції до газети “Ідеаліст”. Наступне судове засідання призначене на 6 жовтня. Нагадаємо, що Роман Козак, кандидат у Президенти України, що представляє інтереси газети у суді, направив до суду прохання про перенесення слухання на декілька місяців. Посилаючись на близькість виборів Президента України, він просив перенести засідання на час після 31 жовтня, проте суд відмовив задовольнити прохання з боку відповідачів.
[b]Позови, ініційовані ЗМІ та журналістами – 2[/b]
[b]14-09-04 11 журналістів агентства ділової інформації „Контекст”[/b] звернулися з позовами до Шевченківського районного суду Києва з вимогами сплати борги із заробітної плати та компенсацю за заподіяну моральну шкоду.
Журналісти, вирішили захищати свої права в суді після того, як переконалися, що керівництво компанії не збирається виконувати свої зобов’язання перед ними.
„Нам не сплачують повністю заробітну плату. З початку вересня ми позбавлені можливості ставити свої статті на сайт – від нас вимагають узгоджувати тексти з невідомою особою. Агентство припинило передплачувати новини інформаційних агентств. Частину співробітників звільнили з порушенням всіх вимог законодавства, не розрахувавшись з ними”.
Всі спроби отримати пояснення у нового директора „Контексту” та акціонерів не мали успіху. Співробітники “Контексту” зазначають, що нове керівництво хоче звільнити всіх журналістів, але не цивілізованим шляхом, а створенням таким умов, щоб вони розбіглися самі„ – каже головний редактор „Контексту”, керівник осередку профспілки Наталя Кононенко. Всі журналісти агентства подали заяви про розірвання трудових угод у зв’язку з порушенням їх умов та вимагають повної сплати зарплат та компенсації, яку вони визначили.
„Контекст-Медіа” працює з 2001 і входить до числа провідних виробників бізнес-інформації, яку він поширює через Інтернет. Засновниками „Контексту” є Спілка підприємців малих, середніх та приватизованих підприємств України та кілька фізичних осіб.
[b]14-09-04 редакція газети «Україна молода» [/b]направила скаргу до Верховного Суду України на рішення Центральної виборчої комісії про зобов'язання редакції за власний кошт до 16 вересня опублікувати спростування інформації, яку кандидат в президенти України Віктор Янукович вважає недостовірною. Керівництво «УМ» вважає рішення ЦВК незаконним.
Михайло Дорошенко, головний редактор газети «Україна молода», коментуючи кореспонденту ІМІ вчорашнє рішення ЦВК, заявив : «Ми вважаємо, що вчорашнє рішення ЦВК є незаконним по кількох статтях закону «Про вибори Президента України» , зокрема, ст. 64, в якій йдеться, що у термін не пізніше трьох днів ЗМІ має опублікувати спростування, а ми отримали офіційне повідомлення від Раїси Богатирьової, довіреної особи Віктор Януковича, лише 26 серпня( стаття «Бігморди». У яку копієчку влітає наочне «тому що» кандидата Януковича», яку й бажає спростувати кандидат в Президенти Віктор Янукович, вийшла друком 17 серпня 2004 року. Тобто з моменту виходу статті до звернення Богатирьової минуло 9 днів - ІМІ).
Крім того, ми вважаємо, що ЦВК не в праві ухвалювати подібні рішення - це прерогатива суду. Саме тому і просимо ВСУ надати правову оцінку ситуації, яка склалась.”
Нагадаємо, що в рішенні ЦВК зазначається, що це спростування має бути опубліковане без коментарів та скорочень.
[b]24-09-04[/b] Верховний суд України частково задовольнив скаргу [b]Приватного підприємства “Україна молода”[/b]. Суд визнав неправомірною та скасував постанову ЦВК № 530 від 13 вересня. Нагадуємо, що цією постановою ЦВК зобов”язав газету за власний рахунок до 16 вересня 2004 року опублікувати спростування інформації, викладеної в матеріалі “Біг-морди” У яку копієчку влітає наочне “Тому що”. Рішення суду оскарженню не підлягає.
ЦВК ухвалив таку постанову у відповідь на скаргу довіреної особи кандидата Януковича Раїси Богатирьової. Богатирьова вимагала, аби газета надрукувала спростування – а саме фразу –“ця інформація не відповідає дісйності”. Йшлося про фото на одному з бігбордів, де був напис "Тому що зону хавав".
Раніше цю справу розглядали Шевченківський райсуд Києва і Апеляційний суд столиці -- вони також винесли ухвали не на користь Богатирьової.
Справа в тому, що згідно Закону “Про вибори Президента” скарги має право подавати сам кандидат, а не його довірена особа. Після ухвалення постанови ЦВК юристи ІМІ подали розгорнутий висновок щодо постанови ЦВК, у якому назвали цю постанову такою, що суперечить законодавство. Тепер на основі тих же фактів, рішення про скасування постанови ЦВК ухвалив і Верховний суд.
Суд у своєму рішенні роз”яснив зацікавленим особам (а саме представникам штабу Януковича) право на повторне звернення до суду. Під час розгляду питання у Верховному суді пані Богатирьова була відсутня. Її інтереси представляв Степан Гавриш. Ї
Розгляд справи України молодої у суді відбувався за підтримки Інституту масової інформації. Інтереси газети захищав адвокат Микола Полудьоний, з яким ІМІ уклав угоду про розгляд справ газети.
[b]Нові елементи позовів, ініційованих ЗМІ та журналістами-1
22-10-04 [/b]було перенесене судове засідання у справі про [b]побиття журналістів у Криму[/b]. Обвинувачуваний у причетності до організації на падіння на журналістів у 5 березня 2004 року у Семиїзі адвокат Куртсеїт Абдуллаєв звернувся до суду із проханням перенести слухання справи у в”язку з тим, що його захисник Віктор Овєчкін отримав ножові поранення під час нападу на нього за тиждень до слухання даної справи і не може виконувати обов”язки. Кореспондент телеканалу “Інтер” у Криму Юрій Пєршиков розповів ІМІ, що відбувається навмисне затягування слухання цієї справи для того, щоб рішення суду не було винесене до 31 жовтня – виборів Президента України, а на падіння на Віктора Овєчкіна може стосуватися цієї справи. Наступне засідання призначене на 6 жовтня.
IMI
Liked the article?
Help us be even more cool!
Help us be even more cool!