Барометр за серпень 2009 року
Нові елементи по справах загиблих журналістів- 9
03.08.2009 Екс-майор Управління державної охорони України Микола Мельниченко назвав імена людей, які причетні, за його даними, до вбивства Георгія Гонгадзе.
Мельниченко заявив: "Доля Гонгадзе вирішувалася в кабінеті Кучми. Ті, хто був причетний до цього - Володимир Литвин і колишній міністр МВД Юрій Кравченко". "Кравченко, коли вийшов від Литвина, сказав Пукачу: є команда Литвина "мочити" Гонгадзе. Що таке "мочити", повинен пояснювати Литвин. Якщо це є у свідченнях і відповідає дійності, тоді прокуратура повинна швидко пройти цей етап – слідчих дій, закріплення свідчень, очних ставок", - переконаний Мельниченко.
Мельниченко підкреслив, що "окремий інструктаж отримував Кравченко. Окремий - високопоставлений чиновник МВС Юрій Дагаєв. І окремий - колишній керівник апарату МВС Едуард Фере - особисто від Литвина. Пукач особисто 17 вересня 2000 року, тобто наступного дня після зникнення Гонгадзе, докладав про все Кравченко. Все це відбувалося в резиденції Залісся, де Кучма, Литвин і Кравченко були на полюванні. Вранці туди приїхав Пукач і доповів Кравченко", - заявив Мельниченко, додавши, що він особисто готував резиденцію до майбутнього полювання.
04.08.2009 Пукач назвав замовників вбивства.
У правоохоронних органів є вичерпні письмові свідчення екс-начальника Департаменту зовнішнього спостереження МВС України Олексія Пукача у справі Ґонґадзе та їх копії, і цього достатньо для доказової бази в суді.
"Пукач надав вичерпні свідчення, назвав усіх замовників вбивства, усіх, хто віддавав накази", - сказало джерело.
Відповідаючи на запитання про те, чи існує загроза життю Пукача, джерело наголосило, що всі свідчення записані, з них зроблено кілька копій, і всі вони знаходяться в різних місцях.
"Таким чином, якщо з ним (Пукачем) щось і трапиться, ці документи все одно є доказовоїю базою в суді", - резюмувало джерело.
Як повідомлялося, Служба безпеки України та Міністерство внутрішніх справ не конкурують під час розслідування кримінальної справи проти Пукача.
Натомість, адвокат Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко впевнена, що оприлюднена інформація має «мало спільного з реальними фактами».
Про це вона сказала під час інтерв’ю.
"Ця заява або інформація – одна з тих, щоб збільшити напруженість в розслідуванні справи… Наскільки я поінформована про перебіг слідства, ця заява має мало спільного з реальними фактами, і є технологічною політизацією процесу", - сказала Теличенко.
05.08.2009 Генпрокуратура знайшла череп Гонгадзе цілим.
Знайдений череп, що імовірно належить журналісту Георгію Гонгадзе, був виявлений в селі Довгалевське Рокитнянського району Київської області, а не в селі Сухоліси, як повідомляли ЗМІ.
Розкопки проводилися вночі, щоб уникнути зайвої уваги або випадкових свідків. На місці працював тільки вузький склад слідчої групи Генпрокуратури. Череп належить саме Георгію Гонгадзе - це підтвердило виданню достовірне джерело в правоохоронних органах.
Земля, в якій відкопали череп, належить якомусь ТОВ «Агроінвестпродукт». Причому, відзначає видання, це були не фрагменти, як повідомлялося раніше, а цілий череп. Поряд з ним виявлені і напівгнилі рукавички, в яких працював Пукач.
«Злочинці (Пукач і троє вже засуджених міліціонерів - ред.) діяли таким чином: журналіста вбили і закопали біля с. Сухоліси, що в Київській області. Через декілька днів його труп відрив вже один зловмисник (Пукач - ред.) і перевіз в Таращанський ліс. По дорозі, на 136-му км траси на Таращу, біля с. Довгалевське, в лісосмузі він закопав окремо череп», - розповів прес-секретар Генпрокуратури Юрій Бойченко.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Білоцерківському районі Київської області в місці, на який вказав екс-начальник департаменту зовнішнього спостереження МВС України Олексій Пукач, правоохоронні органи виявили фрагменти черепа журналіста Георгія Гонгадзе. Пізніше в ГПУ заявили, що знайдені всі фрагменти черепа.
06.08.2009 Замголови фракції БЮТ Андрій Портнов прогнозує, що колишній начальник кримінальної розвідки Міністерства внутрішніх справ Олексій Пукач, обвинувачений, у вбивстві журналіста Георгія Гонгадзе буде засуджений до довічного висновку.
"Пукач буде засуджений, мабуть, до вищої міри - довічного висновку", - каже він в інтерв'ю журналу "Фокус".
Він висловлює сумніви з приводу того, що замовники вбивства Гонгадзе притягнуть до відповідальності. "Назвати імена мало, потрібно ще довести їх провину", - підкреслив Портнов.
Депутат також виразив сумнів, що затримання Пукача і само розслідування може нашкодити комусь, окрім самого звинуваченого.
06.08.2009 Вдова журналіста Мирослава Гонгадзе обурена тим, що слідство не інформує її про хід розслідування справи Гонгадзе.
"Зі мною особисто ніхто зі слідства жодного разу не спілкувався", - сказала вона .
"Мене дуже обурює, що вся інформація про те, що знайшли частини черепа, частини щелеп, йде в пресу, і жоден представник влади не зволів мені подзвонити і сповістити про це. Цинізм просто вражає", - додала жінка.
На зауваження про те, що багато хто вгледів в арешті генерала Пукача передвиборчу акцію, Мирослава Гонгадзе погодилася, що "арешт виглядає дивно".
"Для мене він був громом серед ясного неба – у мене було мало надій на те, що це коли-небудь станеться. І це я вважаю великою заслугою правоохоронних органів, і СБУ насамперед", - зазначила вдова журналіста.
Разом з тим вона висловила стурбованість тим, що "тепер у політичних інтересах цю справу можуть передати в суд, обмежившись одним Пукачем".
"Для того щоб він назвав замовників, потрібні додаткові докази, це значить – потрібен час. Швидкий суд тут тільки зашкодить розслідуванню", - упевнена Гонгадзе.
На зауваження про те, що раніше вона виступала проти оприлюднення імен замовників убивства Гонгадзе, Мирослава відповіла:
"Я – за те, щоб вони стали відомі. Але дивіться, що сталося свого часу з Юрієм Кравченком: як тільки він повинен був давати покази у цій справі, відразу "покінчив із собою".
"Я не хочу, щоб таке тепер трапилось з кимсь зі свідків або підозрюваних. Зараз же питання не тільки про політичну смерть тих людей, що можуть мати відношення до вбивства Гії, мова йде вже про їхню реальну свободу, життя і смерть", - пояснила вона.
Мирослава заявила, що відчуває тиск "з усіх боків": "Я не можу сказати, що мені дзвонять і кажуть робити те або інше, але є джерела, що рекомендують щось робити".
На питання про те, що колись Віктор Ющенко назвав розслідування убивства Гонгадзе справою свого президентства, Мирослава відповіла:
"Я думаю, що Ющенко повинен виконати обіцянку, яку він дав суспільству і мені, але це не значить, що він повинен швиденько "состряпати" справу і відправити її в суд. Потрібна якісна робота і покарання усіх замовників і організаторів злочину".
16.08.2009 Колишній голова Служби безпеки України Ігор Смешко прогнозує спроби політиків максимально використовувати кримінальну справу про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе для звинувачень своїх політичних опонентів в ході виборчої кампанії по виборах Президента.
«Будуть знову спроби максимально використовувати цю справу для звинувачень своїх політичних опонентів в ході президентської виборчої кампанії, яка наближається, прагнення вгадати політичні бажання і замовлення тих, від кого залежать крісла, де кримінальний аспект, направлений на пошук істини, знову відходитиме на друго-третій план», - вважає Смешко.
За його словами, ще рано говорити про швидке завершення справи, його чітку судову перспективу відносно покарання замовників вбивства.
Коментуючи затримання колишнього начальника кримінальної розвідки Міністерства внутрішніх справ Олексія Пукача, обвинуваченого у вбивстві Гонгадзе, Смешко підкреслив, що такий крок свідчить про ефективність всієї системи правоохоронних органів і спецслужб країни.
При цьому він не вважає, що Пукач був затриманий спеціально під вибори.
Нагадаємо, вдова Гонгадзе Мирослава вважає, що кримінальна справа про вбивство її чоловіка вплине на результати майбутніх виборів Президента.
Вона побоюється, що справу можуть передати до суду без встановлення замовників, обмежившись лише звинуваченням Пукачу. Генеральний прокурор Олександр Медведько заперечує зв'язок між затриманням Пукача і майбутніми виборами Президента.
19.08.2009 О.Медведько поінформував главу держави про останні результати досудового розслідування у справі про вбивство Г.Гонгадзе. За його словами, минулого тижня з обвинуваченим О.Пукачем було проведено усі слідчі дії.
За словами Медведька, усі покази О.Пукача перевіряються. Він наголосив, що О.Пукач активно співпрацює зі слідством. «Ці дані повністю свідчать про те, що ми на правильному шляху. Ми будемо усе робити, щоб якомога швидше завершити досудове розслідування у цій справі», - запевнив пан прокурор.
Він також повідомив, що ведеться перевірка роботи правоохоронних органів у Луганській, Донецькій і Запорізькій областях, де свого часу переховувався О.Пукач. «Ближчим часом ми дамо оцінку, чому тривалий час він був у розшуку», - повідомив Медведько.
В.Ющенко також рекомендував прокуратурі продовжувати офіційно реагувати на провокаційні заяви і повідомлення у засобах масової інформації.
28.08.2009 Заарештований судом головний обвинувач у справі «перевертнів» Юрій Нестеров написав на ім’я начальника Лук’янівського СІЗО заяву, в якій оголосив безстрокову голодовку.
За словами його адвоката, Марії Самбур, раніше Нестеров, побоюючись отруєння, відмовився приймати тюремну їжу. Тепер же не буде їсти і домашню, передану ріднею, з тієї ж причини. Він вже нібито знаходив у тюремній їжі сторонні предмети, наприклад, голки.
Сидить Нестеров з двома сусідами по камері у блоці, де містяться довічно засуджені. Камера опечатується відразу п’ятьма печатками, в ній встановлено відеоспостереження. Як пише видання, це все, що СІЗО може зробити із забезпечення безпеки Нестерова своїми силами, бо ухвали про заходи безпеки, які застосовувалися раніше, чомусь несподівано було скасовано головуючим в процесі з «перевертнів» суддею В’ячеславом Дзюбіним.
Як повідомила адвокат, ув’язнені викрикують зі своїх камер погрози Нестерову, мовляв, якщо він не змінить свої свідчення в процесі, де розглядається подвійне вбивство в селі Щасливому (у цьому процесі звинувачується ряд фігурантів, які є і в основному суді з «перевертнів»), то йому доведеться туго. Але, пише видання, Нестеров заявив захисниці, що міняти свідчення не буде ні в першому, ні в другому процесах.
27 серпня, Самбур звернулася до судді в «другому» процесі з проханням застосувати до Нестерову заходи безпеки, раніше скасовані. Адвокат поки так і не змогла ознайомитися з листом з судової міліції «Грифон», який і послужив підставою для арешту Нестерова. Він залучений до справи, а суддя Дзюбін, який міг би дати дозвіл з ним ознайомитися, після свого несподіваного рішення щодо Нестерова спочатку хворів, а зараз пішов у відпуску. Лист цей не бачили ні в МВС, ні в ГПУ, походження його незрозуміле.
Нагадаємо, «банду перевертнів», яку, за версією слідства, очолював підполковник УБОЗ Ігор Гончаров (пізніше помер за невідомих обставин в СІЗО), звинувачують у викраданні людей з метою викупу і подальших 11 вбивствах в період з 1996 по 2000 роки. На лаві підсудних колишні офіцери міліції і штатські. Їм всім було пред’явлено звинувачення в суді, яке повністю визнав тільки Юрій Нестеров, на свідченнях якого все й тримається (замість відвертості йому була обіцяна підписка про невиїзд і охорона).
28.08.2009 Президент Віктор Ющенко заявляє, що розслідування справи вбивства журналіста Георгія Гонгадзе вийшло на фінішну пряму.
«Як президент, можу сказати: зараз ми перебуваємо на фінішній прямій. Цьому дуже посприяв арешт генерала Пукача. Після цього слідство отримало відповіді на ключові питання», - зазначив Ющенко.
«Я проводжу щотижневі консультації з генеральним прокурором, і щоразу вимагаю від нього одного: завершення розслідування цієї справи. Це питання честі - його персональної і прокуратури в цілому», - наголосив Ющенко.
При цьому він зазначив, справа такого рівня, «коли йдеться про причетність до злочину найвищого керівництва держави, звісно, не може бути простою», хоча «Генеральна прокуратура з перших днів розслідування має повне сприяння».
«Я не можу сказати, що мені як президенту легко забезпечувати реалізацію цієї справи - з точки зору політичних тисків. Ви самі розумієте, що ті, хто до цього причетний, сидять у високих кріслах, а ті, хто вже перебуває поза владою, все одно зберегли колосальний вплив», - сказав Ющенко.
На запитання щодо того, скільки осіб, названих Пукачем слідству як причетні до вбивства Гонгадзе, перебувають при владі, президент відповів: «Я б так сказав: ця справа зачіпає певне коло таких людей. І тому для слідства настає дуже відповідальний момент».
Ющенко також упевнений, що ця справа така резонансна, що «жодна країна не наважиться надати притулок злочинцям такого рівня». «Навіть при тому цинізмі, з яким деякі держави покривають деяких українських "біженців". Піти на таке - це зрадити людство. Теоретично таке можливо. Але на практиці я собі цього не уявляю», - сказав він.
Президент також зазначив, що 2 місяці тому одним із напрямів розслідування було надання оцінки діям правоохоронних органів на предмет "фальшування" розслідування справи протягом перших 5 років.
«Згідно з останньою доповіддю мені генпрокурора, слідство триває, тож громадськість отримає відповідь на питання, чому і хто гальмував розслідування - можливо, вже через місяць. Головне, щоб ця справа постійно була на контролі журналістів і суспільства», - наголосив президента.
Ющенко визнав, що результати розслідування, «очевидно», вплинуть на президентську кампанію. «І хтось, безперечно, читатиме це саме як елемент виборчої кампанії. Але це не головне. Головний виграш для суспільства полягатиме в тому, що ми, можливо, вперше побачимо, як відповідальність несуть представники дуже високих рівнів влади. І це буде однією з найяскравіших ілюстрацій демократії», - наголосив він.
Раніше українські експерти встановили, що фрагменти кісток черепа, знайдені на місці, вказаному Олексієм Пукачем, належать убитому журналісту Георгію Гонгадзе.
«Частину досліджень уже проведено, вони підтвердили, що виявлений череп походить від тіла Георгія Гонгадзе», - сказала Теличенко.
«Попереду - експертиза ДНК, яку має провести зарубіжна експертна установа за участю українських експертів. Найімовірніше, цю експертизу проводитимуть у США», - додала адвокат.
15 березня 2008 року Апеляційний суд Києва визнав винними у вбивстві Гонгадзе трьох колишніх співробітників Департаменту зовнішнього спостереження й кримінальної розвідки МВС України - Валерія Костенка, Миколу Протасова і Олександра Поповича, і позбавив їх волі на строк від 12 до 13 років.
Ще один обвинувачуваний - колишній начальник Головного управління кримінального розшуку Департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексій Пукач - перебував у розшуку з 2005 року.
21 липня цього року у селі Молочки Чуднівського району Житомирської області Пукача було затримано.
Після цього у СБУ повідомили, що Пукач назвав замовників убивства Гонгадзе і пообіцяв показати слідчим місце, де знаходиться голова журналіста.
28 липня в Білоцерківському районі неподалік від села Сухоліси слідчо-оперативна група знайшла «фрагменти черепа, які можуть належати Георгію Гонгадзе», однак рештки черепа були пошкоджені. У ГПУ з посиланням на попередній висновок експертів повідомили, що «знайдено фрагмент, за яким можна ідентифікувати череп».
29 липня фахівці почали проводити експертизу для ідентифікації решток знайденого черепа - щоб ідентифікувати їх із кістками тіла, яке вважають приналежним Гонгадзе.
31.08.2009 У Генпрокуратурі прогнозують завершення фоноскопічної експертизи плівок Миколи Мельниченка до жовтня цього року.
"Фоноскопічна експертиза плівок ще не завершена. Протягом вересня нам обіцяють завершити її", - сказав журналістам заступник генпрокурора Микола Голомша.
Експертизу проводять міжнародні експерти.
Крім того, Генпрокуратура має намір проконсультуватися з потерпілою стороною, щоб визначитися, де і хто проводитиме експертизу ДНК фрагментів черепа, який може належати Георгію Гонгадзе.
"Зараз ми визначаємося з потерпілими щодо цієї експертизи, ... і з представником інтересів Мирослави Гонгадзе Валентиною Теличенко і з самою Мирославою Гонгадзе (вдова журналіста)", - сказав Голомша.
Арешти, затримання -0
Нові елементи про арешти, затримання - 0
Побиття, напади, залякування- 1
03.08.2009 В Хмельницькому серед білого дня в присутності 20-и міліціонерів здійснено розбійний напад на журналістку незалежної газети, повідомляє потерпіла Людмила Луніна та "Моя газета".
Серед білого дня, під час виконання службових обов'язків, у присутності більш ніж 40 чоловік (з них біля 20 міліціонерів), коли медіа висвітлювали акцію протесту вкладників Укрпромбанку, незнайомий чоловік ( по неперевіреним даним - представник Хмельницької міліції, у штатському, чомусь оскаженів і вирвав з рук редактора обласної газети ''Моя газета+'' Людмили Луніної диктофон, та на очах у всіх присутніх, в тому числі і міліції, зламав його, прокричавши при цому, що ''йому це'' ( тобто присутнисть журналістів, які працювали в звичайному професійному режимі та здійснивали аудіо та фотозйомку) ''ніяк не подобається''.
За словами журналістки міліція повела себе, як стороні спостерігач, ніяк не відреагувавши на напад на пресу.Це відбулося 28 липня 2009 року.Видання звирнулося з заявою у міліцію
Нові елементи про побиття напади та залякування -0
Перешкоджання виконувати професійні обов’язки, цензура -0
Нові елементи про перешкоджання виконувати професійні обов’язки - 0
Економічний, політичний, непрямий тиск- 2
07.08.2009 Одна з найбільших польських радіостанцій RMF FM має намір продати свій бізнес в Україні, через складну фінансову та економічну кризу. Як наслідок RMF FM має намір покинути український ринок.
Колишній Президент Broker FM Марек Дворак, у розмові з Газетою Виборчою зазначив, що інвестиції в український ринок склали близько 2 млн. USD. Станції мали вийти на рентабельність до кінця цього року, але через кризу цих планів сягнути не вдалося.
Газета Виборча зазначає, що німецька група Bauer Media Group, котра за посередництвом компанії Broker FM, є власником RMF FM, планує найти покупця на українські радіостанції в кінці цього року або в 1 кварталі 2010 року.
Нагадаємо, польська компанія RMF FM придбала у 2005 році львівське РадіоМан. У 2007 відбулася купівля радіо Тернопіль. Сьогодні RMF FM володіють концесією на ще дві локальні станції у Івано-Франківську та Нововолинську. Від січня 2009 року всі чотири радіостанції транслюються під брендом Radio 4u.
18.08.2009 Черкаський чиновник хоче зняти редактора комунальної газети «Місто»
Керівник комунального підприємства «Дирекція парків» міста Черкаси Олександр Радуцький заявив, що зробить все можливе, щоб зняти з посади редактора міської газети «Місто» Ігоря Чекаленка. Про це він написав у своєму блозі 13 серпня.
За словами пана Радуцького, редактор є заангажованою людиною, оскільки друкує в газеті матеріали, не подаючи альтернативних точок зору. Ігор Чекаленко не вважає висловлювання керівника комунального підприємства тиском на газету.
«Радуцький не вперше робить такі заяви. Він ображений на нас за те, що ми надрукували лист місцевих депутатів, в якому була критика на його адресу. Я пропонував йому висловити свою точку зору, але минуло вже півтора місяці, а він так нічого і не написав. Тому я сприймаю ці заяви, як приказку "Собака гавкає, а караван йде"», - сказав пан Чекаленко. Він також визнав і власну помилку, що потрібно було відразу, друкуючи критичний матеріал, подати й альтернативну точку зору.
Редактор комунальної газети «Місто» також повідомив, що питання про зняття його з посади виносилося на сесію Черкаської міської ради, але не набрало потрібної кількості голосів. Редактору пред'явили низку претензій, серед яких зокрема й така, що він друкує матеріали, не узгоджуючи їх з редколегією. «Цю претензію я розцінюю як цензуру, про що й сказав всім членам редколегії», - зауважив Ігор Чекаленко. З неофіційних джерел відомо, що пан Радуцький є близьким другом мера міста Черкаси Сергія Одарича.
Нові елементи економічного, політичного та непрямого тиску -3
03.08.2009 Екс-генеральний директор Дніпропетровської ОДТРК Вікторія Шилова подала позов, у якому оскаржує наказ про своє звільнення.
Нагадаємо, 24 липня Державний комітет телебачення та радіомовлення звільнив пані Шилову з посади керівника ДОДТРК. 21 липня журналісти ДОДТРК розпочали безстрокове голодування на знак протесту проти тиску на канал з боку губернатора Віктора Бондаря. Серед вимог голодувальників - зустріч із президентом Віктором Ющенком, який, на їхню думку, як гарант Конституції, має «захистити свободу слова». Проте Віктор Ющенко запропонував голодувальникам зустрітися з його повноважним представником, а також закликав журналістів припинити голодування, а директора ОДТРК - не втягувати підлеглих у вирішення господарських питань.
У коментарях пані Шилова переконувала, що її було звільнено через тиск на Держкомтелерадіо. «До того ж мене звільнили під час відпустки, що є порушенням чинного законодавства», - додає вона.
За її словами, ДОДТРК має розпочати роботу комісія Секретаріату Президента, яка буде з'ясовувати обставини голодування та причини порушення кримінальної справи за фактом розкрадання майна телекомпанії. За словами Вікторії Шилової, наразі в СІЗО перебуває заступник пані Шилової Віктор Агапов, затриманий за підозрою у розкраданні бюджетних коштів.
Як розказала головний редактор новинної служби ДОДТРК Леся Варламова, комісія має з'ясувати обставини голодування журналістів. «Хто увійде до її складу, поки не відомо. Комісія говоритиме з тими, хто брав участь у голодуванні», - каже вона. За її словами, телекомпанія працює у звичайному режимі, проте її рахунки досі не розблоковано.
Виконуючий обов'язки голови комітету телебачення та радіомовлення Володимир Горобців у коментарях ТК зазначив, що позовної заяви наразі не отримав.
19.08.2009 Питання законності звільнення Віталія Глаголи, журналістf Закарпатської обласної телерадіокомпанії (ЗОД ТРК) перевіряє Закарпатська обласна прокуратура. Про це йдеться у офіційній заяві Держкомтелерадіо України щодо конфлікту з журналістом.
Згідно з заявою, ЗОД ТРК не пов`язує звільнення кореспондента із виходом в ефір інтерв'ю мера Ужгорода Сергія Ратушняка.
«В.Я. Глаголу було прийнято на роботу 17 березня 2009 року (наказ Закарпатської ОДТРК від 17.03.2009 р. №19-к) на посаду редактора редакції інформаційних програм Закарпатської ОДТРК за строковим трудовим договором на час соціальної відпустки працівниці Іванової Є.В. по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», - ідеться в тексті.
Генеральний директор ЗОДТРК Євген Шишков наполягає, що політичного або іншого підтексту у цьому кадровому переміщенні не було. «Це - простий збіг обставин», - стверджує пан Шишков.
ЗОДТРК повідомляє, що Віталію Глаголі вже запропонували вакантну посаду режисера другої категорії, яку він може обійняти з 25 серпня цього року.
Сам журналіст назвав цю пропозицію «популістським рішенням».
Глагола зазначив, що співпрацювати з ЗОДТРК не планує: «Оскільки замість відпустки я отримав наказ про звільнення, я влаштую собі відпочинок власним коштом. А з вересня подумаю про іншу роботу», - сказав він.
18.08.2009 Екс-генеральний директор Дніпропетровської ОДТРК Вікторія Шилова звернулась до Міжнародної федерації журналістів, секретаріату Міжнародної конференції журналістів, Спілку журналістів Росії з проханням надати можливість висвітлити історію конфлікту на українській телекомпанії. З цією метою 18 серпня вона провела прес-конференцію на тему «Проблеми свободи слова в Україні. Голодування 18 журналістів Дніпропетровської телерадіокомпанії» в російському Центральному домі журналістів. Про це повідомляє Телекритика з посиланням на сайт організації.
За інформацією сайту, причиною звернення до російських журналістських організацій пані Шилова називає інформаційний вакуум довкола конфлікту на Дніпропетровській ОДТРК. Метою цієї поїздки, як заявляла раніше пані Шилова, є «прорвати інформаційну блокаду, яку створила місцева влада та їхні "боси" на загальноукраїнському рівні.
Нагадаємо, Вікторія Шилова та керівник аналітичного об’єднання Дніпропетровської обласної державної телерадіокомпанії Оксана Коновец 14 cерпня 2009 року, на прес-конференції у Львові вже ділилася зі своїми колегами про тиск на телекомпанію з боку губернатора. Також пані Вікторія повідомила журналістів про те, що збирається усіма силами проривати інформаційну блокаду і вже 18 серпня планує поїхати до Москви, де знаходиться регіональне представництво Міжнародного союзу журналістів і розповісти їм про проблеми державного телеканалу.
Судові позови до ЗМІ та журналістів - 4
07.08.2009 Телеканал «АТВ» під загрозою закриття. Про це повідомила редактор «АТВ» Наталія Перевалова: «Національна рада з питань теле- і радіомовлення більше року тому подала судовий позов на наш канал з вимогою позбавити нас ліцензії, придираючись до передачі «Правда» з ведучим Григорієм Кваснюком. Справа розглядається в адміністративному суді Одеси. Позавчора нам відмовили в розгляді справи по суті. Фактично, чиновники ведуть до закриття телеканалу. Наші юристи намагаються відстояти правоту компанії «АТВ», але суд явно налаштований задовольнити позов Нацради. Якщо нас закриють, ми піднімемо справжній народний бунт».
За словами одеського юриста Ігоря Злотникова, перш за все чиновники чіплялися до «АТВ» через порушення обсягів мовлення на російській і українській мовах: «Потім угледіли в словах ведучих заклики до безладів. Але в суді обов'язкова філологічна і смислова експертиза, а такої експертизи не було. Виграти судовий позов можна, потрібно лише пригадати про те, що українською Конституцією гарантована свобода слова».
Як вже повідомляв ІМІ, упродовж 2006 – 2008 року Національна рада, реагуючи на письмові звернення громадян Одеси та громадських організацій та у зв’язку з виявленням ознак порушень чинного законодавства України під час моніторингів мовлення цієї організації, провела чотири перевірки.
У грудні 2007 року Нацрада ухвалила рішення про звернення до суду з позовом про анулювання ліцензії цієї телекомпанії. Однак справу щодо анулювання ліцензії, яка розглядалася Одеським окружним адміністративним судом, було зупинено до того моменту, поки судове рішення по іншій судовій справі, в якій АТВ оскаржувала рішення Нацради про позбавлення ліцензії, набере законної сили. На сьогоднішній момент процес анулювання ліцензії розблоковано.
17.08.2009 Екс-голова Львівського апеляційного адміністративного суду Ігор Зварич позивається до газети «Високий Замок».Зварич звинувачує видання в образі його честі та гідності та вимагає стягнути з газети 100 тисяч гривень, половину з яких повинна, на його думку, сплатити газета, а половину – автор публікації.
Як розповіла головний редактор видання Наталія Балюк, обурення Зварича викликала публікація в одному з номерів газети за квітень під заголовком «Вершили правосуддя «за прейскурантом».
«Виключно образливим для мене є вживане в даній статті словосполучення «посівальник І. Зварич», – написав у позовній заяві Зварич.
Нагадаємо, «посівальником» Зварича охрестили в народі після його славнозвісної прес-конференції, на якій він пояснив наявність знайдених мільйонних коштів давньою традицією засівати приміщення під час його освячування.
20.08.2009 Окрім «Високого Замку», екс-суддя Львівського апеляційного адмінсуду Зварич позивається до львівської газети «Експрес», та київських «Сегодня» і «Факти». Про це повідомила адвокат Ігоря Зварича Руслана Юхименко.
Нагадаємо, 19 серпня, мало відбутися слухання справи за позовом Зварича до газети «Високий Замок, але його перенесли на 27 серпня. Приводом для позову стала публікація у «Високому Замку» за 24 квітня 2009 року. У матеріалі Омара Узарашвілі «Вершили правосуддя за "прейскурантом" Зварича...» йдеться про корумпованість та хабарництво судової системи.
Головний редактор «Фактів» Олександр Швець наголосив на тому, що позову він ще не бачив.
21.08.200 Василь Костицький, голова Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі, подав позов до журналу «Корреспондент» про захист честі й гідності. Цю інформацію підтвердив сам пан Костицький.
За його словами, приводом для позову став фотоколаж, опублікований в числі «Корреспондента» від 27 березня 2009 року, де голову НЕК зображено у фашистській уніформі.
«Мій батько воював проти фашистів», - обґрунтував свою образу Василь Костицький.
«Моя думка така, що пан Костицький розглядає окремо фото, але не бере до уваги той текст, який було проілюстровано даним фото, а також тематику самого числа. Адже ідеться про першоквітневий випуск журналу. У даному випадку, варто було би врахувати контекст», - сказав ТК Максим Ляшко, начальник юридичного департаменту холдингу KP Media, до якого входить «Кореспондент».
Сторони зустрінуться 5 жовтня в Дарницькому районному суді міста Києва.
Нові елементи про судові позови до ЗМІ та журналістів - 2
18.08.2009 ВАТ «Чернігівгаз» відмовився від позову до ТРК «Високий Вал» про про захист честі, гідності, ділової репутації та відшкодування моральної шкоди у матеріальному розмірі 50 тисяч гривень.
Про це представнику ТРК «Високий Вал» стало відомо під час кількахвилинного засідання суду у цій справі.
Як вже повідомляв ІМІ ,18 серпня, відбулося засідання в Господарському суді Чернігівської області за позовом ВАТ «Чернігівгаз» до газети «Високий Вал» через публікацію під назвою «Буде зарплата? У приймальні голови ВАТ «Чернігівгаз» втретє «посклили» вікна» опубліковану від 21 липня та низку інших матеріалів, які образили честь, гідність та ділову репутацію підприємства.
19.08.2009 У Львові відбувається судовий розгляд двох позовів екс-судді Ігоря Зварича до газети «Високий Замок».Про це повідомила прес-секретар адвокатів Ігоря Зварича Тетяна Турчина.
За її словами, перший позов стосується замітки під заголовком «Зварич очолював цілу банду», опублікованої у «Високому Замку» 30 червня цього року. А другий позов – публікації, яка вийшла в номері від 23-29 квітня 2009 року під заголовком «Вершили правосуддя за прейскурантом Зварича».
В обох позовах йде мова про захист честі та гідності, а також є вимога визнати інформацію недостовірною і такою, що ображає честь та гідність, і зобов’язати газету надрукувати спростування цієї інформації.
Крім того, у першому позові Зварич вимагає стягнути з газети 50 тис. грн за завдану моральну шкоду, а в другому – 100 тис. грн, при чому порівну з газети і з автора статті.
Тетяна Турчина зазначила, що це перше судове засідання в цій справі, тому воно в будь-якому випадку відбудеться, хоча розраховувати завтра на остаточне рішення суду не варто.
Судові позови від ЗМІ та журналістів - 0
Нові елементи про судові позови від ЗМІ та журналістів-1
05.08.2009 5 серпня 2009 року завершився розгляд справи ТОВ Телекомпанія „АТВ при ОНАЗ ім. Попова” проти Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, в якому АТВ оскаржувала рішення Нацради звернутися до суду по анулювання ліцензії АТВ. Cудовий розгляд справи тривав кілька років поспіль, повідомляє прес-служба Нацради.
Нагадаємо, що компанією були проігноровані визначені законодавством принципи діяльності телерадіоорганізацій, а саме: неприпустимість зловживання свободою слова.
Упродовж 2006 – 2008 року Національна рада, реагуючи на письмові звернення громадян Одеси та громадських організацій та у зв’язку з виявленням ознак порушень чинного законодавства України під час моніторингів мовлення цієї організації, провела чотири перевірки.
Ними було зафіксовано порушення ст. 6 Закону України „Про телебачення і радіомовлення”, зокрема, частини другої (заклики до насильницької зміни конституційного ладу України”, частини третьої (заклики до розв’язування війни, агресивних дій або їх пропаганди), частини дев’ятої (поширення інформації, яка порушує законні права та інтереси фізичних і юридичних осіб, посягає на честь і гідність особи).
У грудні 2007 року Нацрада ухвалила рішення про звернення до суду з позовом про анулювання ліцензії цієї телекомпанії. Однак справу щодо анулювання ліцензії, яка розглядалася Одеським окружним адміністративним судом, було зупинено до того моменту, поки судове рішення по іншій судовій справі, в якій АТВ оскаржувала рішення Нацради про позбавлення ліцензії, набере законної сили. Нині процес анулювання ліцензії розблоковано.
Одеський апеляційний адміністративний суд виніс рішення про скасування Постанови суду першої інстанції та закрив провадження у справі, що дає можливість Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення поновити провадження у справі про анулювання ліцензії телекомпанії „АТВ при ОНАЗ ім. Попова”.
ІМІ
Help us be even more cool!