Барометр за лютий 2006 року
23.03.2006, 01:07
Ситуація у медіа просторі країни у лютому значною мірою визначалася близькими виборами. Однак, попри досвід попередніх кампаній, порушень прав журналістів було значно менше. Найбільш тривожним фактом стало закриття ТРК «Чорноморська», однак рішення Апеляційного суду дозволило телекомпанії працювати далі. Проте,
цей позов партії Регіонів таки заклав негативний прецедент, який вплинув на українські медіа та редакційну політику щодо висвітлення виборів.
Інша тема, до якої була прикута увага – це судовий розгляд справи Гонгадзе. Як і в січні, весь лютий тривали дискусії довкола доцільності проводити засідання у закритому режимі. Фактично ця проблема дозволила суддям взяти перерву, яка, найімовірніше, затягнеться аж до виборів.
Загиблі та зниклі журналісти – 0
Нові елементи про розслідування загибелі та зникнення журналістів
Справа Гонгадзе
01.02.2006 У судовому слуханні по справі про вбивство Георгія Гонгадзе розпочалися допити підсудних, які проходять у закритому режимі. Журналістів попросили залишити залу суду після того, як суддя повідомила, що відхилила клопотання адвоката Лесі Гонгадзе Андрія Федура про переведення слухань у відкритий режим.
При цьому підсудний Микола Протасов, захищаючи закритість процесу, заявив, що впродовж допиту він буде "давати свідчення, де буде вказувати прізвища осіб, які ще працюють в органах, а також (надавати) інформацію про методи та об’єкти їх роботи".
"Апарат, який проводив зовнішнє спостереження, є закритим. Навіть моя сім'я 25 років не знала, що я працюю в органах. Отже, ця інформація є державною таємницею", - сказав підсудний.
Перед цим в судовому засіданні по справі про вбивство Георгія Гонгадзе було оголошено 20-хвилинну перерву.
Причиною, за словами судді Ірини Григор'євої, став той факт, що представники державного обвинувачення та один із підсудних (Костенко) попросили час на ознайомлення з текстом інтерв’ю керівника оперативно-слідчої групи ГПУ Романа Шубіна газеті "Факти" від 23 грудня 2005 року, де йшлося про обставини вбивства Гонгадзе. При цьому адвокат Лесі Гонгадзе Андрій Федур виступив проти, зазначивши, що ця стаття за змістом повністю збігається з обвинувальним вироком. На його думку, вирок не треба було зачитувати минулого разу в закритому режимі.
01.02.2006 Депутати від фракції Соцпартії виступатимуть в ролі телеоператорів у випадку, якщо судовий процес у справі Георгія Гонгадзе проходитиме в закритому режимі.
Олександр Мороз заявив, що категорично проти "закритості розгляду справи Гонгадзе в суді" і зазначив, що сподівається на підтримку журналістів, щоб ця справа розглядалася гласно, в присутності представників ЗМІ. "Якщо будемо бачити спротив у цьому відношенні, то ми готові взяти на себе роль телеоператорів", - зазначив Мороз.
Він сказав, що в такій ситуації народ України має знати, чому так "робиться, і чому влада намагається закрити хід судового засідання".
Станом на 14 годину суд почав допит підсудних "за закритими дверима" судової зали.
02.02.2006 Генеральний секретар Ради Європи Тері Девіс вважає найбільшим розчаруванням в Україні за минулий рік затягування розслідування справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе. «Я думаю, це найбільше розчарування як для українців, так і для міжнародного співтовариства. Ми дуже сподівалися, що розслідування мало б завершитися раніше», - сказав Генсек Ради Європи.
02.02.2006 Адвокати підсудних у справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе вимагають від суду заборонити народним депутатам бути присутніми на слуханнях. Відповідне клопотання подане ними у четвер, коли до суду прийшли депутати СПУ. Як повідомив журналістам соціаліст Микола Рудьковський, адвокати підсудних наполягають, що справа має вирішуватись в закритому режимі.
Натомість депутати поінформували судову колегію, "що не можна розглядати у закритому режимі питання, мотивуючи це розкриттям державної таємниці, в той час, коли інші засідателі і присутні в залі не мають відповідного допуску до державної таємниці".
Рудьковський пояснив, що вони мають право знаходитись в залі засідання, тому що закон про статус народних депутатів це їм дозволяє.
02.02.2006 Судове засідання по справі Гонгадзе перенесено на 8 лютого. Таке рішення оголосила суддя у зв’язку з поганим самопочуттям підсудних Протасова і Поповича.
Суддя зачитала медичну довідку "швидкої допомоги", у якій зазначалося підвищення артеріального тиску у підсудних. На питання судді про причину раптової кровотечі і підвищення тиску підсудного Поповича, він тихо сказав, що "можливо присутність депутатів так повпливала".
У свою чергу адвокати матері та вдови просили суд перенести розгляд справи лише на кілька днів, але суддя повідомила, що необхідно відправити відповідний запит у місто перебування Протасова, щоб з'ясувати його стан здоров'я. Іншою причиною перенесення слухання аж на 8 лютого суддя назвала зайнятість суддів у інших судових справах.
03.02.2006 Однією з причин закритого режиму слухань справи про вбивство Георгія Гонгадзе є те, що в ній мають дати свідчення секретні співробітники МВС. Про це розповів в інтерв'ю Радіо "Свобода" міністр внутрішніх справ Юрій Луценко.
"Там будуть давати покази таємні агенти МВС. Вони будуть свідчити у цій справі. Їх по закону не можна показувати публіці. Так що обставини для певних елементів закритості там є", - зазначив він. У той же час міністр вважає важливим, щоб "це слідство проводилося в нормальному пристосованому приміщенні, і на певні його етапи допускалися журналісти".
На питання хто з нової влади має вплив на справу Гонгадзе, Луценко відповів, що не знає таких людей. У той же час він зазначив, що "є дуже багато людей, під якими земля горить, які намагаються застосувати свої старі зв'язки, аби прикрити свій злочин".
"Ви не гірше мене пам'ятаєте, коли пана Пукача заарештували, але одна відома суддя за деякий час відпустила його на волю", - зауважив міністр. На питання, чи покарано цю суддю, Луценко відповів: "Ні, вона не покарана. Це рішення судді, за яким вона не може бути покарана".
Зазначивши, що передсмертна записка екс-міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка, на думку Луценка, "вже дала суспільству дуже зрозумілий сигнал про те, хто організував це вбивство", на питання, чому тоді влада не діє оперативно, відповів: "Тому що знати і довести - це дві різні речі". "Коли Кравченко перед смертю написав, що це справа рук Кучми та його оточення, то нам ще треба довести, що цей вислів є не лише правдою, але і підтверджується певними доказами", - пояснив Луценко.
03.02.2006 Президент Віктор Ющенко виступає за проведення відкритих засідань у справі Гонгадзе, окрім допитів секретних підрозділів. Як повідомив перший заступник голови секретаріату Анатолій Матвієнко, за дорученням президента була розмова із Генпрокуратурою, яка має дати відповідь і пояснення, оскільки сам президент не може втручатися в судову справу.
"По справі Гонгадзе мають доповідати в тому числі і секретні підрозділи відповідних правоохоронних органів держави. Доповідь, або допитування представників цих органів вимагає певних процедур. Оскільки це таємні органи, вони мають свою специфіку, і це є державна безпека", - сказав Матвієнко.
"Все решта має бути відкрита. Це є позиція президента", - сказав він.
08.02.2006 Верховна Рада в середу направила депутатський запит Владимира Яворівського до міністра юстиції щодо роз'яснення рішення Апеляційного суду міста Києва з приводу проведення судових засідань у справі Гонгадзе в закритому режимі, що викликає сумніви у громадськості в об'єктивності розслідування і може бути розцінене як спроба приховати імена замовників злочину.
08.02.2006 Мати журналіста Георгія Гонгадзе Леся Гонгадзе заявила, що не приїжджатиме на судовий процес у справі про вбивство її сина, поки суд не допитає підсудних і всіх свідків.
«Я зможу приїхати тільки після того, як буде закінчений допит тих бідних людей (при цьому вона показала на підсудних – ред.) і свідків, яких я просила викликати до суду через свого адвоката», - сказала Гонгадзе. При цьому вона в черговий раз відзначила, що взагалі виступає проти цього суду і вважає його «судилищем». За словами Гонгадзе, для того, щоб визнати справедливість суду, їй необхідно мати на руках висновки останньої експертизи ДНК, оскільки чотири попередні експертизи останків тіла показали, що вони не належать Гонгадзе, передає «УНІАН».
Крім того, вона відзначила, що визнає у підсудних вбивць тільки за умови, коли вони покажуть, де голова її сина. В інтерв'ю журналістам Гонгадзе повідомила, що сьогодні її викликали до суду для того, щоб вона надала суду свої повні анкетні дані і підтвердила повноваження своїх захисників.
09.02.2006 Адвокат генерала Олексія Пукача Сергій Осика заявляє, що після обшуку в його офісі у вівторок пропала папка із секретними документами в справі Гонгадзе. Осика заявив, що обшук, який правоохоронні органи назвали оглядом, проводився за санкцією суду за заявами громадян.
"В офісі пропало багато документів, у тому числі папка в справі Гонгадзе. Ця папка секретна, там дуже багато переписки з Олексієм Пукачем і дуже багато заяв, багато процесуальних документів, що знаходяться в справі під грифом таємності", - сказав адвокат Пукача.
"Другі екземпляри знаходяться в матеріалах справи, які знаходяться в прокуратурі, зараз ще в суді. А є матеріали, які пов'язані з Пукачем, коли він писав заяву на згоду на мою участь як адвоката", - заявив Осика.
Адвокат Осика представляв у суді інтереси генерала Пукача, який є фігурантом у справі Гонгадзе. Свого часу генерала відпустили під підписку про невиїзд і після цього він пропав. Крім того, Осика очолює громадську організацію "Антикорупційний комітет". На президентських виборах він був довіреною особою кандидата в президенти Віктора Ющенка в Донецьку.
Водночас прокурор Донецької області Олексій Баганець на прес-конференції в Донецьку в середу заявив, що ні чого не знав про цю папку. За його словами, огляд офісу громадської організації "Антикорупційний комітет", яку очолює Осика, пов'язаний тільки з незаконним збором адвокатом інформації. Водночас прокурор визнав, що під час огляду в адвоката були вилучені три папки з документами і комп'ютери.
09.02.2006 У справі про вбивство Георгія Гонгадзе, яка розглядається в суді, планується допитати 47 осіб, приблизно половину з них – у закритому режимі. Про це заявив державний обвинувач Володимир Шилов в інтерв’ю газеті "КоммерсантЪ-Україна", яке опубліковано 8 лютого 2006 року. За словами Шилова, у справі будуть допитані колеги журналіста, зокрема заступник головного редактора газети "Дзеркало тижня" Юлія Мостова і ведуча "Студії 1+1" Людмила Добровольська.
10.02.2006 Двоє підсудних у справі Гонгадзе визнали свою провину в повному обсязі у вбивстві журналіста. Про це повідомив газеті "Сегодня" державний обвинувач на процесі Володимир Шилов.
За його словами, підсудним пред'явили підготовлений слідством Генпрокуратури обвинувальний висновок. І двоє підсудних визнали себе винними в повному обсязі пред'явлених обвинувачень, один — визнав провину частково.
"Тобто пройдено важливий етап у судовому процесі. На цьому етапі нерідко підсудні раптом повідомляють, що не винні, що їх оббрехали, вирвали зізнання кату
цей позов партії Регіонів таки заклав негативний прецедент, який вплинув на українські медіа та редакційну політику щодо висвітлення виборів.
Інша тема, до якої була прикута увага – це судовий розгляд справи Гонгадзе. Як і в січні, весь лютий тривали дискусії довкола доцільності проводити засідання у закритому режимі. Фактично ця проблема дозволила суддям взяти перерву, яка, найімовірніше, затягнеться аж до виборів.
Загиблі та зниклі журналісти – 0
Нові елементи про розслідування загибелі та зникнення журналістів
Справа Гонгадзе
01.02.2006 У судовому слуханні по справі про вбивство Георгія Гонгадзе розпочалися допити підсудних, які проходять у закритому режимі. Журналістів попросили залишити залу суду після того, як суддя повідомила, що відхилила клопотання адвоката Лесі Гонгадзе Андрія Федура про переведення слухань у відкритий режим.
При цьому підсудний Микола Протасов, захищаючи закритість процесу, заявив, що впродовж допиту він буде "давати свідчення, де буде вказувати прізвища осіб, які ще працюють в органах, а також (надавати) інформацію про методи та об’єкти їх роботи".
"Апарат, який проводив зовнішнє спостереження, є закритим. Навіть моя сім'я 25 років не знала, що я працюю в органах. Отже, ця інформація є державною таємницею", - сказав підсудний.
Перед цим в судовому засіданні по справі про вбивство Георгія Гонгадзе було оголошено 20-хвилинну перерву.
Причиною, за словами судді Ірини Григор'євої, став той факт, що представники державного обвинувачення та один із підсудних (Костенко) попросили час на ознайомлення з текстом інтерв’ю керівника оперативно-слідчої групи ГПУ Романа Шубіна газеті "Факти" від 23 грудня 2005 року, де йшлося про обставини вбивства Гонгадзе. При цьому адвокат Лесі Гонгадзе Андрій Федур виступив проти, зазначивши, що ця стаття за змістом повністю збігається з обвинувальним вироком. На його думку, вирок не треба було зачитувати минулого разу в закритому режимі.
01.02.2006 Депутати від фракції Соцпартії виступатимуть в ролі телеоператорів у випадку, якщо судовий процес у справі Георгія Гонгадзе проходитиме в закритому режимі.
Олександр Мороз заявив, що категорично проти "закритості розгляду справи Гонгадзе в суді" і зазначив, що сподівається на підтримку журналістів, щоб ця справа розглядалася гласно, в присутності представників ЗМІ. "Якщо будемо бачити спротив у цьому відношенні, то ми готові взяти на себе роль телеоператорів", - зазначив Мороз.
Він сказав, що в такій ситуації народ України має знати, чому так "робиться, і чому влада намагається закрити хід судового засідання".
Станом на 14 годину суд почав допит підсудних "за закритими дверима" судової зали.
02.02.2006 Генеральний секретар Ради Європи Тері Девіс вважає найбільшим розчаруванням в Україні за минулий рік затягування розслідування справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе. «Я думаю, це найбільше розчарування як для українців, так і для міжнародного співтовариства. Ми дуже сподівалися, що розслідування мало б завершитися раніше», - сказав Генсек Ради Європи.
02.02.2006 Адвокати підсудних у справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе вимагають від суду заборонити народним депутатам бути присутніми на слуханнях. Відповідне клопотання подане ними у четвер, коли до суду прийшли депутати СПУ. Як повідомив журналістам соціаліст Микола Рудьковський, адвокати підсудних наполягають, що справа має вирішуватись в закритому режимі.
Натомість депутати поінформували судову колегію, "що не можна розглядати у закритому режимі питання, мотивуючи це розкриттям державної таємниці, в той час, коли інші засідателі і присутні в залі не мають відповідного допуску до державної таємниці".
Рудьковський пояснив, що вони мають право знаходитись в залі засідання, тому що закон про статус народних депутатів це їм дозволяє.
02.02.2006 Судове засідання по справі Гонгадзе перенесено на 8 лютого. Таке рішення оголосила суддя у зв’язку з поганим самопочуттям підсудних Протасова і Поповича.
Суддя зачитала медичну довідку "швидкої допомоги", у якій зазначалося підвищення артеріального тиску у підсудних. На питання судді про причину раптової кровотечі і підвищення тиску підсудного Поповича, він тихо сказав, що "можливо присутність депутатів так повпливала".
У свою чергу адвокати матері та вдови просили суд перенести розгляд справи лише на кілька днів, але суддя повідомила, що необхідно відправити відповідний запит у місто перебування Протасова, щоб з'ясувати його стан здоров'я. Іншою причиною перенесення слухання аж на 8 лютого суддя назвала зайнятість суддів у інших судових справах.
03.02.2006 Однією з причин закритого режиму слухань справи про вбивство Георгія Гонгадзе є те, що в ній мають дати свідчення секретні співробітники МВС. Про це розповів в інтерв'ю Радіо "Свобода" міністр внутрішніх справ Юрій Луценко.
"Там будуть давати покази таємні агенти МВС. Вони будуть свідчити у цій справі. Їх по закону не можна показувати публіці. Так що обставини для певних елементів закритості там є", - зазначив він. У той же час міністр вважає важливим, щоб "це слідство проводилося в нормальному пристосованому приміщенні, і на певні його етапи допускалися журналісти".
На питання хто з нової влади має вплив на справу Гонгадзе, Луценко відповів, що не знає таких людей. У той же час він зазначив, що "є дуже багато людей, під якими земля горить, які намагаються застосувати свої старі зв'язки, аби прикрити свій злочин".
"Ви не гірше мене пам'ятаєте, коли пана Пукача заарештували, але одна відома суддя за деякий час відпустила його на волю", - зауважив міністр. На питання, чи покарано цю суддю, Луценко відповів: "Ні, вона не покарана. Це рішення судді, за яким вона не може бути покарана".
Зазначивши, що передсмертна записка екс-міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка, на думку Луценка, "вже дала суспільству дуже зрозумілий сигнал про те, хто організував це вбивство", на питання, чому тоді влада не діє оперативно, відповів: "Тому що знати і довести - це дві різні речі". "Коли Кравченко перед смертю написав, що це справа рук Кучми та його оточення, то нам ще треба довести, що цей вислів є не лише правдою, але і підтверджується певними доказами", - пояснив Луценко.
03.02.2006 Президент Віктор Ющенко виступає за проведення відкритих засідань у справі Гонгадзе, окрім допитів секретних підрозділів. Як повідомив перший заступник голови секретаріату Анатолій Матвієнко, за дорученням президента була розмова із Генпрокуратурою, яка має дати відповідь і пояснення, оскільки сам президент не може втручатися в судову справу.
"По справі Гонгадзе мають доповідати в тому числі і секретні підрозділи відповідних правоохоронних органів держави. Доповідь, або допитування представників цих органів вимагає певних процедур. Оскільки це таємні органи, вони мають свою специфіку, і це є державна безпека", - сказав Матвієнко.
"Все решта має бути відкрита. Це є позиція президента", - сказав він.
08.02.2006 Верховна Рада в середу направила депутатський запит Владимира Яворівського до міністра юстиції щодо роз'яснення рішення Апеляційного суду міста Києва з приводу проведення судових засідань у справі Гонгадзе в закритому режимі, що викликає сумніви у громадськості в об'єктивності розслідування і може бути розцінене як спроба приховати імена замовників злочину.
08.02.2006 Мати журналіста Георгія Гонгадзе Леся Гонгадзе заявила, що не приїжджатиме на судовий процес у справі про вбивство її сина, поки суд не допитає підсудних і всіх свідків.
«Я зможу приїхати тільки після того, як буде закінчений допит тих бідних людей (при цьому вона показала на підсудних – ред.) і свідків, яких я просила викликати до суду через свого адвоката», - сказала Гонгадзе. При цьому вона в черговий раз відзначила, що взагалі виступає проти цього суду і вважає його «судилищем». За словами Гонгадзе, для того, щоб визнати справедливість суду, їй необхідно мати на руках висновки останньої експертизи ДНК, оскільки чотири попередні експертизи останків тіла показали, що вони не належать Гонгадзе, передає «УНІАН».
Крім того, вона відзначила, що визнає у підсудних вбивць тільки за умови, коли вони покажуть, де голова її сина. В інтерв'ю журналістам Гонгадзе повідомила, що сьогодні її викликали до суду для того, щоб вона надала суду свої повні анкетні дані і підтвердила повноваження своїх захисників.
09.02.2006 Адвокат генерала Олексія Пукача Сергій Осика заявляє, що після обшуку в його офісі у вівторок пропала папка із секретними документами в справі Гонгадзе. Осика заявив, що обшук, який правоохоронні органи назвали оглядом, проводився за санкцією суду за заявами громадян.
"В офісі пропало багато документів, у тому числі папка в справі Гонгадзе. Ця папка секретна, там дуже багато переписки з Олексієм Пукачем і дуже багато заяв, багато процесуальних документів, що знаходяться в справі під грифом таємності", - сказав адвокат Пукача.
"Другі екземпляри знаходяться в матеріалах справи, які знаходяться в прокуратурі, зараз ще в суді. А є матеріали, які пов'язані з Пукачем, коли він писав заяву на згоду на мою участь як адвоката", - заявив Осика.
Адвокат Осика представляв у суді інтереси генерала Пукача, який є фігурантом у справі Гонгадзе. Свого часу генерала відпустили під підписку про невиїзд і після цього він пропав. Крім того, Осика очолює громадську організацію "Антикорупційний комітет". На президентських виборах він був довіреною особою кандидата в президенти Віктора Ющенка в Донецьку.
Водночас прокурор Донецької області Олексій Баганець на прес-конференції в Донецьку в середу заявив, що ні чого не знав про цю папку. За його словами, огляд офісу громадської організації "Антикорупційний комітет", яку очолює Осика, пов'язаний тільки з незаконним збором адвокатом інформації. Водночас прокурор визнав, що під час огляду в адвоката були вилучені три папки з документами і комп'ютери.
09.02.2006 У справі про вбивство Георгія Гонгадзе, яка розглядається в суді, планується допитати 47 осіб, приблизно половину з них – у закритому режимі. Про це заявив державний обвинувач Володимир Шилов в інтерв’ю газеті "КоммерсантЪ-Україна", яке опубліковано 8 лютого 2006 року. За словами Шилова, у справі будуть допитані колеги журналіста, зокрема заступник головного редактора газети "Дзеркало тижня" Юлія Мостова і ведуча "Студії 1+1" Людмила Добровольська.
10.02.2006 Двоє підсудних у справі Гонгадзе визнали свою провину в повному обсязі у вбивстві журналіста. Про це повідомив газеті "Сегодня" державний обвинувач на процесі Володимир Шилов.
За його словами, підсудним пред'явили підготовлений слідством Генпрокуратури обвинувальний висновок. І двоє підсудних визнали себе винними в повному обсязі пред'явлених обвинувачень, один — визнав провину частково.
"Тобто пройдено важливий етап у судовому процесі. На цьому етапі нерідко підсудні раптом повідомляють, що не винні, що їх оббрехали, вирвали зізнання кату
Liked the article?
Help us be even more cool!
Help us be even more cool!