ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр за квітень 2005 року

24.05.2005, 01:06
Квітень лише підвердив ті тенденції у ситуації щодо свободи слова та ЗМІ в Україні, які нова влада задекларувала та дотримувалася у першому кварталі 2005 року.

Ми знову побачили чимало нових елементів у справі Гонгадзе, хоч досі не маємо відповіді на ключове питання про замовників та мотиви вбивства. Цього місяця основним ньюзмейкром по справі Гонгадзе були люди Бориса Березовського, які передали Генпрокуратурі України весь наявний у опального олігарха архів записів Мельниченка, та надали відповідні свідчення. Головною проблемою досі залишається небажання давати свідчення самого Мельниченка. Квітень та візит Ющенка до Вашингтону не дав прогресу у цій справі. Очікувана зустріч Мельниченка та Ген прокурора так і не відбулася, що створює проблеми по залученню плівок до справи де юре.

Важливий елемент дістала і справа Александрова. Слідство довело, що Юрія Веред юка, якого звинувачували у вбивстві журналіста і якого визнали невинним завдяки роботі адвокатів ІМІ, таки отруїли. Це зробили правоохоронці. Оскільки суд був закритим, їх мотиви до кінця не були пояснені. Сам суд у справі Александрова досі триває. ІМІ у тематичній статті підкреслив, що без визначення замовників вбивства Вередюка та без визначеня замовників фальсифікаторів справи, розслідування справи Александрова буде неповним.

У квітні – чергова річниця від дня загибелі Тараса Процюка. Втім, ця подія та візит Президента до Вашингтону не дали поступу у цій справі. Як повідомили ІМІ в МЗС, американська сторона відмовляється визнавати факт вбивства українського журналіста. Не було вирішено і питання компенсації його батькам. Попри обіцянку Президента зустрітися з ними, такої зустрічі досі не відбулося.

Інші рубрики барометру демонструють цілком позитивні тенденції. Зокрема, ми не зареєстрували у квітні жодного арешту чи затримання журналістів, і фіксуємо значне скорочення фактів цензури (2) такількості нападів, погроз та залякувань (3). Один із фактів цензури – недопущення журналістів на суд у справі Колесникова цілком відповідає законодавству, оскільки під час засідання звучали матеріали справи, а справу з заявою газети “Ратуша” вдалося вирішити через угоду між міськрадою та журналістами видання.

Двічі суди виносили рішення не на користь Президента Ющенка. І хоч ці позови стосувалися ще періоду виборів, судові рішення свідчать про незалежність судів у цих справах, що також ми визначаємо позитивною тенденцією. На свою користь вдалося вирішити і судову суперечку з владою (Нацрадою з питань ТБ і радіомовлення) каналу НТН.

Найбільш небезпечною тенденцією у квітні ІМІ визначає факти масового примусу та звільнення з роботи керівників державних регіональних телеканалів та видань, видавцями яких є районні і обласні організації. Свідчень щодо тиску нових владних посадовців на керівників медіа з вимогами відставки і заміни їх на “своїх” людей є чимало. Це явище набуває масового характеру, попри те, що це є прямим порушенням турдового законодавства.

Загиблі та зниклі журналісти –0

Нові елементи про розслідування загибелі та зникнення журналістів – 29

Убивство Георгія Гонгадзе

01-04-05
Колишній голова слідчої комісії парламенту в справі Гонгадзе Олександр Жир заявив, що записи Мельниченка були спецоперацією за участю іноземних спецслужб.

"Сьогодні, думаю, уже всім зрозуміло, що прослуховування кабінету було організовано не Мельниченко, а іншими людьми", - заявив Жир в інтерв'ю газеті "Сьогодні". "Це була спецоперація за участю третіх країн і українських політиків. Мельниченко про це знає. Знає він і про те, що першому про це стало відомо мені".

За словами пана Жира, «Мельниченко зараз намагається всіма силами відбілити себе й очорнити інших. Але все-таки я зумів зберегти і записуючий пристрій, і оригінали записів, що Мельниченко надавав для експертизи". Він також попросив СБУ і Генпрокуратуру терміново порушити проти нього кримінальну справу, спираючись на лист Миколи Мельниченка, в якому відставний майор звинувачував Олександра Жира у тому, що він "міг продати копії його записів" Борису Березовському, щоб той "міг маніпулювати записами з метою впливу на українську владу". А також звинувачував пана Жира у тому, що той разом з Борисом Березовським "реалізовують план з дискредитації" Мельниченка.

04-04-05 Офіцери МВС, затримані як підозрювані у скоєнні вбивства Георгія Гонгадзе, визнали свою провину. Про це в інтерв'ю "Українській правді" повідомив Президент Віктор Ющенко."По справі Гонгадзе перша фінальна частина відносно вбивць завершується добре. Вони визнали свою вину", - сказав Ющенко."З тих людей, які були залучені до першого етапу як підозрювані, сьогодні процедура завершена досить глибоко. Вони дали відповідні покази з виїздами на місця, вони продемонстрували, як все це робилося".

08-04-05 Глава "Фонду громадянських свобод" Алекс Гольфарб, історик Юрій Фельштинській і екс-підполковник ФСБ Олександр Литвиненко одержали повістки з Генеральної прокуратури України із запрошенням з'явитися для допиту як свідки у справі Гонгадзе. Про це повідомила "Українська правда" з посиланням на слова Гольдфарба.

Повістки прийшли факсом і підписані заступником генпрокурора Віктором Шокіним.

Генпрокуратура просить з'явиться для дачі свідчень у понеділок 11 квітня 2005. "Кожного з нас просять "надати для залучення до кримінальної справи" компакт-диски, які є у нас, й інші носії із записами розмов Кучми, всі роздруківки, а також документацію по історії наших взаємин з Мельниченком", - відзначив Гольдфарб.

"У повістках також вказується, що з метою забезпечення безпеки нам рекомендують повідомити про час прибуття в м. Київ в Генеральну прокуратуру", - додав він.

За його словами, всі троє готові давати свідчення, оскільки "вважають своїм ообов'язком сприяти розслідуванню".

Гольдфарб, Фельштинській і Литвиненко вважаються близькими людьми до російського бізнесмена Бориса Березовського, котрий перебуває в статусі біженця в Великій Британії під іменем Платона Єленіна.

11-04-05 Екс-підполковник ФСБ Росії Олександр Литвиненко отримав українську візу з метою приїзду в Київ для свідчення у справі про убивство Георгія Гонгадзе, однак його попросили не приїжджати в Україну і допитаний він "швидше за все" буде в Лондоні.

Про це Литвиненко повідомив по телефону з Лондона, повідомляв «Інтерфакс-Україна».

За його словами, українська віза була отримана в суботу о 17.00 терміном з 9 по 19 квітня.

Литвиненко розповів, що о 19.00 того ж дня представник українського посольства зателефонував у і попросив, пославшись на прохання заступника генерального прокурора Віктора Шокіна, не приїжджати. Прохання мотивоване не було, уточнив Литвиненко.

Йому також повідомили про наміри генпрокуратури послати до Лондона свого представника для того, щоб провести допит на території українського посольства. "Я своє рішення прийняв - я готовий приїхати в Україну", - підтвердив свої наміри Литвиненко. Фельштінський, присутній при розмові, зазначив, що не дивлячись на те, що вони викликані в генпрокуратуру на 11 квітня, у них "фізично немає часу зібрати всі матеріали".

"Це не тільки записи (екс-майора держохорони Миколи Мельниченка), але й інші речові докази", - сказав він.

11-04-05 До Києва прибула удова загиблого журналіста Георгія Гонгадзе Мирослава, яка мешкає у Вашингтоні та має статус біженця в Сполучених Штатах Америки. У рамках міжнародного розслідування справи Гонгадзе її підтримували під час цих зустрічей Інститут Масової Інформації, Національне об’єднання журналістів Сполученого королівства Великобританії та Ірландії, Міжнародна Федерація Журналістів. Запити щодо зустрічей отримали Генеральний прокурор України Святослав Піскун, міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко, голова Служби безпеки України Олександр Турчинов, заступник голови Комітету ВРУ з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією Григорій Омельченко, віце-прем’єр-міністр України з гуманітарних питань, голові Комітету ВРУ з питань свободи слова Микола Томенко та іншим особам.

11-04-05 Генеральна прокуратура України винесла постанову про залучення до розшуку зниклого генерала Олексія Пукача, обвинуваченого у причетності до вбивства Георгія Гонгадзе, окрім співробітників СБУ також і працівників органів внутрішніх справ України - повідомляє прес-служба ГПУ. 24-01-05 Печерський районний суд м. Києва виніс постанову про затримання та доставлення О. Пукача до суду під вартою для вирішення питання про обрання запобіжного заходу.

11-04-05 Заступник генерального прокурора Віктор Шокін не пропонував колишньому підполковнику ФСБ Олександру Литвиненку не приїжджати в Україну для свідчення у справі про вбивство Георгія Гонгадзе.

"Шокін категорично спростовує цю інформацію", - сказав керівник прес-служби ГПУ В'ячеслав Астапов, додавши, що сам заступник генпрокурора з Литвиненком "по телефону не спілкувався" і нікому не пропонував проводити допит у посольстві.

Свідків очікують у Києві, сказав він, висловивши при цьому сумнів, що вони приїдуть в Україну.

12-04-05 Віктор Шокін в інтерв’ю газеті «Сегодня» розповів деталі розслідування справи вбивства Георгія Гонгадзе.

Так, за його словами певний час міліцейська «наружка» і СБУ стежили за Гонгадзе . Однак, згідно з матеріалами слідства, за два тижні до зникнення Гонгадзе стеження СБУ зняли, зазначив Шокін. Також пан Шокін розповів про подробиці власне вбивства Георгія.

Він зазначив, що за словами обвинувачених, «вони вбивали всі разом, кожен робив свою справу». Однак, на думку, Віктора Шокіна «вбивці діяли спонтанно». Також він сказав, що Георгію Гонгадзе «скоріше за все не стріляли в голову». «Георгія задушили ременем. Затримані стверджують, що душив Пукач», - сказав він.

На думку Віктора Шокіна, генерал Пукач зараз живий. Він запевнив, що ГПУ «веде дуже активний пошук генерала».

Шокін повідомив, що всім учасникам вбивства Гонгадзе пред’явлений той самий склад злочину – вбивство групою осіб, стаття 93-я, пункт 3-й «старого» Кримінального кодексу.

Крім того, за словами Віктора Шокіна, Генпрокуратура «зняла цікавий фільм, де обвинувачені показують, як все відбувалось – спочатку кожен окремо, а потім усі разом».

У зв’язку з цим, наразі ГПУ шукає речові докази у Білоцерківському районі Київської області.

«Ми зараз копаємо, воду в озерах спускаємо, водолази вже місяць працюють в різних місцях – шукаємо речдоки», - зазначив він.

14-04-05 О. Гольдфарб повідомив телеканалу "1+1" про те, що колишній охоронець президента Кучми Микола Мельниченко почав співробітничати з цією організацією на початку 2002 року. Гольдфарб сказав, що Мельниченко "прибув разом з декількома українськими емігрантами і попросив профінансувати розшифровку і публікацію матеріалів плівок (записів розмов у кабінеті Кучми) на интернет-сайте "П'ятий елемент".

"Ми їм допомогли з цією справою, вони працювали майже рік. Потім фінансування припинилося, історія закрилася. А зараз відновилася з новою силою в зв'язку з тим, що відбулися події на Україні", - повідомив Гольдфарб.

"У 2002 році ми всерйоз не втручалися в цю справу. А зараз уся ця історія звалилася на нас зовсім зненацька", - відзначив він.

"Ці речі лежали в сейфі три роки, і ніхто не цікавився ними. А коли з Варшави подзвонив Микола (Мельниченко) після загибелі Кравченко (екс-міністра внутрішніх справ) і сказав, що йому загрожує небезпека, і його треба рятувати, його в терміновому порядку вивезли в Лондон, і справа закрутилася", - сказав глава фонду.

15-04-05 Нардеп Григорій Омельченко заявив після зустрічі з екс-підполковником ФСБ Олександром Литвиненком у Лондоні, що особам, які записували розмови в кабінеті президента Кучми, слід негайно дати свідчення Генпрокуратурі в цілях власної безпеки. За словами Литвиненка, записи розмов Кучми проводила організована група співробітників Управління державної охорони, в якій Микола Мельниченко грав не головну роль. Решта учасників групи переховується в Західній Європі і в Україні і їм загрожує небезпека, сказав Литвиненко, посилаючись на розмову з самим Мельниченком. Литвиненко дав свідчення про свої контакти з Мельниченком і передав документи, які були у нього, Омельченку. Керівник Фонду Березовського Алекс Гольдфарб заявив, що Фонд готовий сприяти тим з цих свідків, які знаходяться за межами України, в питаннях безпеки, пересування і юридичної підтримки.

19-04-05 Генеральна прокуратура не підтвердила і не спростувала інформацію щодо появи нових свідків у справі Гонгадзе, розповсюджену зі слів Григорія Омельченка російським інтернет-виданням Газета.ру, яка писала, що у справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе з"явилося четверо нових свідків. З ними, як писало видання зустрічався Григорій Омельченко. Він також зазначив, що ГПУ готова змінити їх анкетні дані для того, щоб убезпечити їхнє життя. Голова прес-служби Генеральної прокуратури України В"ячеслав Астапов у розмові з ІМІ розповів, що для того, аби дізнатися, чи є ще свідки у цій справі, потрібно провести ряд оперативних дій. За його словами, наразі у Лондоні перебуває слідчий справи Роман Шубін, який має зустріч з одним із свідків - екс-полковником ФСБ Олександром Литвиненком.

15-04-05 ГПУ допитала двох свідків у справі - Олександра Гольдфарба и Юрія Фельштинського, що прилетіли на допит з Лондона.

19-04-05 Верховна Рада не внесла до порядку денного питання про Звіт тимчасової слідчої комісії парламенту, яка розслідувала обставини вбивства Г.Гонгадзе, І.Александрова та інші резонансні справи. Голова комісії Григорій Омельченко вніс пропозицію, аби паралельно з його звітом заслухати інформацію Генпрокурора Піскуна щодо розслідування. Пропозиція внести це питання до порядку денного набрала лише 184 голоси. Не голосували фракції СДПУ(о), Регіонів, УНП. З фракції Наша Україна звіт комісії підтримали 26 депутатів.

20-04-05 Колишній полковник Федеральної служби безпеки Росії Олександр Литвиненко під час допиту підтвердив, що зі слів Мельниченка організатором записів є Євген Марчук, а разом з Мельниченком записи робили ще четверо людей. Про це він сказав в інтерв'ю телеканалу "1+1". “Я готовий прибути в український суд і дати свідчення, я готовий на очну ставку з Мельниченком", - сказав Литвиненко. Він також зазначив, що добровільно зустрівся з українським слідчим, оскільки Мельниченко відмовився від свідчень.

Він також закликав самого Мельниченка прибути в прокуратуру, дати свідчення, тому що "сьогоднішня позиція Мельниченка вже нагадує приховування злочинців, тобто приховування людей, які робили злочини, убивали людей.." Литвиненка в Лондоні допитував слідчий генпрокуратури України Роман Шубін. Допит тривав з перервами цілий день.

20-04-05 Віктор Ющенко зустрівся з Мирославою Гонгадзе. В розмові з дружиною загиблого журналіста Президент пообіцяв, що силові міністерства докладуть усіх зусиль для розкриття вбивства її чоловіка - повідомляє прес-служба Президента. «Я доведу цю справу до логічного кінця», – пообіцяв Віктор Ющенко. Під час розмови Мирослава Гонгадзе висловила переконання в необхідності експертизи плівок майора Мельниченка, і, насамперед, тієї частини, що стосується вбивства її чоловіка. Також Мирослава Гонгадзе зауважила, що майор Микола Мельниченко повинен дати свідчення в суді.

21-04-05 Григорій Омельченко повідомив, що майор Микола Мельниченко розмірковує над тим, щоб дати офіційні свідчення Генеральній прокуратурі
Liked the article?
Help us be even more cool!