ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр за жовтень 2005 року

23.11.2005, 11:22
Минулий місяць, порівняно з аналогічним торішнім періодом, відзначається набагато кращими показниками. Звичайно, можна зауважити, що жовтень 2004 був виборчим, а жовтень 2005 – лише передвиборчим. І все ж, згідно з стандартами дотримання свободи слова, Україна перебуває в фазі покращення своїх показників.

Тривалий час в країні не відбувається ані політичних убивств журналістів, ані нових ув’язнень, коли ж торік у жовтні двох журналістів затримували правоохоронці. Нападів та залякувань у жовтні 2004 ІМІ констатував 3, нині – один. Фактів перешкоджання журналістській праці було два – нині один. Фактів тиску – 8, нині 4. Проблеми зі свободою слова не зникли остаточно – але загальних фактів утисків потроху меншає.

Напад на журналістку Наталію Власову в Дніпропетровську, який має кілька версій, демонструє принаймні дві тенденції. Перша - що політична журналістика залишається небезпечною спеціалізацією, і друга – що усвідомлення цієї небезпеки само по собі може спонукати до різноманітних спекуляцій з боку політиків, для компрометації противників, - врешті, як брудні технології для передвиборчої боротьби.

Ми констатуємо в жовтні, як і в попередні місяці, велику кількість декларацій та промов по справі Гонгадзе. Найважливіша, на наш погляд, є заява від Ради Європи, котра засуджує розподіл справи на окреме впровадження по виконавцях та окреме – по замовниках.

Стосовно справи Александрова, триває суд, але удруге (після фальсифікації справи з засудженням Юрія Вередюка) виникають сумніви щодо реальної провини вже «другої зміни» обвинувачуваних. Принаймні, в жовтні в стінах суду один із них відмовився від попередніх свідчень. Родина Александрова також не певна, що саме ці та лише ці люди є винними у вбивстві журналіста.

Цікава юридична колізія виникла у зв’язку з загибеллю Тараса Процюка в Іспанії. Тамтешні судді виписали ордер на арешт американських військовослужбовців, які стріляли по готелю «Палестина» в Багдаді і вбили Процюка та Кусьо, українського та іспанського журналістів. Наразі Україна лише ставила питання про відповідальність американських танкістів, але на рівні політичного діалогу зі США, а не в правничому полі.

До речі, щодо правового виміру стосунків журналістів та влади: у жовтні 2005 статистику забезпечує конфлікт між ТРК «Вінничина», Обласною радою, котра була раніше співзасновником телекомпанії, та губернатором області. Той факт, що цей конфлікт його учасники вирішують у правовому полі, є позитивним елементом, - врегулювання суперечок стає потроху цивілізованішим.


Загиблі та зниклі журналісти – 0

Нові елементи про розслідування загибелі та зникнення журналістів

Георгій Гонгадзе


04.10.2005 Кримінальну справу про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе обіцяно передати до суду орієнтовно на початку листопаду цього року. Про це журналістам у Страсбургу повідомив генеральний прокурор України Святослав Піскун, який брав участь у засіданні сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи, передає «Оглядач» із посиланням на УНІАН.

Учасники майбутнього судового процесу в даний час вивчають матеріали справи і, як відзначив пан Піскун, "ніхто не має права на них впливати, щоб зупинити цей процес".

На питання, де саме буде проходити судовий процес, генпрокурор відповів, що відповідно до закону він буде проходити в одному з районних судів. "В якому саме - буде визначено прокурором, що здійснює нагляд за справою", - сказав Святослав Піскун.

У той же час він зазначив, що у випадку, "якщо будуть виявлені нові обставини, буде, наприклад, хтось допитаний, будуть пред'явлені якісь документальні підтвердження, це все можна розслідувати і говорити про розвиток другого етапу справи". "Но справа не завершена і, якщо перший етап йде до суду, то другий етап продовжують розслідувати", - додав пан Піскун.

05.10.2005[.b> Парламентська Асамблея Ради Європи розцінює виокремлення справи про безпосередніх убивць Георгія Гонгадзе, як намір зняти відповідальність з замовників злочину. Про це йдеться у резолюції ПАРЄ щодо України, проголосованій у середу на сесії Асамблеї.

"ПАРЄ висловлює жаль, що справа по звинуваченню нібито виконавців злочину була виділена з головної справи. Це виглядає як крок до відведення відповідальності від замовників та організаторів”, - сказано у резолюції ПАРЄ.

Спочатку цього пункту не було в проекті резолюції, однак Асамблея підтримала включення його до тексту документу.

"Це дуже важлива поправка. Ми отримали інформацію, що згідно з матеріалами справи, троє поліцейських убили Гонгадзе без будь-яких наказів, але ми хочемо, щоб перед судом постали і замовники убивства. Тому ми рішучо підтримуємо цю поправку", - сказала перед голосуванням доповідач по Україні Ганне Северінсен. Також ПАРЄ зазначає, що в Україні не було проведено розслідування щодо попереднього неефективного слідства.

"Правоохоронні органи не запобігли смерті колишнього міністра внутрішніх справ, який вчинив самогубство за підозрілих обставин, і не затримали генерала Пукача, який, як підозрюється, пов’язує виконавців та замовників злочину”, - сказано в резолюції.

У документі нагадується, що українська влада проігнорувала попередні резолюції ПАРЄ, що просили провести нове розслідування у справі Єльяшкевича та достовірну експертизу записів Мельниченка.

05.10.2005 Спікер парламенту Володимир Литвин вважає політичною провокацією звинувачення про причетність до справи Гонгадзе, пише «УП».

"Сам факт мого перебування перед вами підтверджує, що я абсолютно спокійно ставлюся до цих звинувачень і сприймаю їх як політичну провокацію", - сказав Литвин на питання делегатів ПАРЄ після виступу на сесії у Страсбургу. На закид одного з європейських депутатів, що голос Литвина лунає на записах Мельниченка, спікер Верховної Ради відповів: "Я просив би шановного колегу не говорити в стверджувальному тоні!".

"Міжнародна експертиза, яка проводилася офіційно, наскільки мені відомо, встановила, що плівки монтували з 18 вересня по 15 жовтня, там стискували фрази і вставлялися відповідні слова у відповідні речення. Наскільки я знаю, інших заключень не було", - додав він.

Литвин також назвав неправдою твердження звіту голови слідчої комісії Верховної Ради Григорія Омельченка про його причетність до вбивства Гонгадзе.

У той же час, Верховна Рада створила тимчасову слідчу комісію з розслідування обставин касетного скандалу і його впливу на стан національної безпеки України. За ухвалення відповідного рішення проголосувало 335 народних депутатів, повідомляє «proUA».

06.10.2005 Спікер Верховної Ради Володимир Литвин готовий підтримати проведення окремих парламентських слухань у справі Гонгадзе, як того вимагає резолюція ПАРЄ.

"Хочу сказати відразу, що я все підтримую", - сказав Литвин журналістам на питання про проведення слухань. Він додав, що з цього приводу має визначитися сам парламент.

На думку Литвина, головне питання у справі Гонгадзе – це назвати того, хто організував прослуховування кабінету Кучми. "Якщо привертати увагу парламенту, то питання треба ставити первісне і визначальне – хто і з якою метою організував прослуховування?".

"Але сама постановка питання викликає величезну істерику, бо потрібно давати пояснення. Відповівши на це перше питання, буде легше розпутати всі розшарування, повязані з цією сторінкою (історії України)", - додав Литвин.

Спікер також назвав "достеменно відомим фактом" те, що один з файлів записів Мельниченка монтувався з 18 вересня по 5 жовтня 2000 року, а другий – з 18 вересня по 15 жовтня 2000. "Це відбувалося на квартирі одного з народних депутатів", – додав спікер. На питання, чи ідеться про соціаліста Миколу Рудьковського, Литвин повторив: "На квартирі одного з депутатів".

07.10.2005 700 годин плівок Мельниченка, наданих представниками Фонду громадських свобод Бориса Березовського СБУ, передані в Генпрокуратуру.

Про це "Український правді" повідомив керівник Фонду Алекс Гольдфарб у п'ятницю.

"Сьогодні (у п'ятницю) я дав додаткові свідчення у справі Гонгадзе слідчим Генпрокуратури Роману Шубіну і Юрію Гищенку, і мова йшла про те, що у свій час наш Фонд передав у СБУ диски з 700 годинами розмов Кучми, які ми у свою чергу одержали в 2002 році від Мельниченка", - сказав він.

За словами Гольдфарба, слідчі Генпрокуратури попросили його ще раз розповісти, яким чином ці матеріали опинилися у Фонді і як вони були передані в СБУ.

Гольдфарб пояснив, чому плівки Мельниченка 26 квітня 2005 року були передані саме в СБУ. "Ми тоді звернулися до української сторони з питанням, куди нам це віддавати, і з офісу Ющенка ми одержали прохання віддати їх у СБУ, що й було зроблено", - сказав він.

Однак, як виявилося пізніше, передача цих матеріалів не була належним чином оформлена. За словами Гольдфарба, тепер ці матеріали передані в Генпрокуратуру "для того, щоб вони були використані для юридичних дій". "Тепер це улагодилося, і зараз у прокуратури в руках знаходяться юридично оформлені всі записи", - сказав Гольдфарб.

10.10.2005 Генпрокурор Святослав Піскун не вважає доказом автентичності плівок Мельниченка висновки експертизи по цій справі, про які говорив екс-глава СБУ Олександр Турчинов. Про це Піскун сказав в інтерв'ю газеті "Комсомольська правда. Україна". "За законом сам факт проведення експертизи - це ще не доказ. Доказом буде висновок цієї експертизи, що повинен буде встановити причинно-наслідковий зв'язок між записами й наслідками", - сказав він. Генпрокурор підкреслив, що його відомство може використати матеріали СБУ тільки в тому випадку, "якщо яка-небудь інформація надійде від них офіційно".

"Відповідно до українського й міжнародного законодавства, без експертизи записів і свідчень Мельниченка встановити замовників навряд чи вдасться", - сказав він.

Відповідаючи на запитання про строки передачі справи Гонгадзе до суду, Піскун сказав: "Як можна говорити про початок судового засідання, якщо, відповідно до українського законодавства, учасники процесу ніяк не обмежені в строках ознайомлення з матеріалами справи?"

10.10.2005 Генеральна прокуратура порушила кримінальну справу стосовно службових осіб Адміністрації Президента України колишнього глави держави Леоніда Кучми, повідомляє прес-служба ГПУ. З гідно з повідомлення прес-служби, кримінальна справа порушена 8 жовтня Головним слідчим управлінням Генпрокуратури „в межах розслідування другого етапу кримінальної справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе”.

Справа порушена „за підготовку та організацію злочину, передбаченого ч. 3 ст. 365 Кримінального кодексу України у зв’язку з незаконним звільненням Президентом України Леонідом Кучмою 29 жовтня 2003 року із займаної посади Генерального прокурора України Святослава Піскуна, що суттєво перешкодило розслідуванню кримінальної справи про вбивство журналіста”.

Крім того, Святослав Піскун не виключає, що в результаті розслідування кримінальної справи щодо працівників адміністрації колишнього президента, до відповідальності буде притягнено й самого Леоніда Кучму. Про це він сказав у неділю в ефірі каналу "1+1".

Він пояснив, що справу порушено щодо посадових осіб, які "підготували неправдиві документи, після чого був виданий явно незаконний указ".

10.10.2005 Генеральний прокурор Святослав Піскун скасував постанову про усунення адвоката Андрія Федура від участі у якості представника потерпілої Лесі Гонгадзе у кримінальній справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе. Про це повідомляє прес-служба ГПУ. В зв’язку з цим Андрій Федур має право на ознайомлення з матеріалами кримінальної справи.

12.10.2005 Святослав Піскун заявив про підписання секретного плану слідчих оперативних дій з розслідування другого етапу справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе. Про це він повідомив під час зустрічі з представниками «Пори», передає proua із посиланням на «Інтерфакс-Україна».

Піскун зазначив, що продовжується розслідування другого етапу справи Гонгадзе. «Зараз затверджений, підписаний Піскуном, Луценком (голова МВС - ред), Дрижчаним (голова СБУ – ред.) план слідчо-оперативних дій у справі Гонгадзе. Він секретний і ось такий товстий, що треба зробити для того, щоб закінчити другий етап, встановити замовників, організаторів злочину», - сказав Генпрокурор.

12.10.2005 Генеральний прокурор Святослав Піскун не вважає помилкою виклик на допит у справі Гонгадзе генерала Юрія Кравченка. "Піскун не викликав пана Кравченка на допит. Пана Кравченка було викликано у встановленому законом порядку - повісткою слідчого прокуратури. І він збирався йти на цей допит", - сказав Піскун.

Генпрокурор підкреслив, що він тільки ствердно відповів на запитання журналіста щодо часу допиту Кравченка. Водночас він додав, що Кравченко у справі Гонгадзе проходив тільки як свідок.

14.10.2005 Президент Віктор Ющенко звільнив Святослава Піскуна з посади Генпрокурора. Водночас напередодні Піскун заявляв, що у разі свого звільнення оскаржуватиме рішення президента через суд. Перед тим Піскун був звільнений з посади в 2003 році Леонідом Кучмою і поновлений на посаді у 2004 Печерським судом.

Святослав Піскун вдруге опинився у кріслі Генпрокурора саме завдяки судовому рішенню, згідно з яким він був звільнений Леонідом Кучмою незаконно.

17.10 Президент Віктор Ющенко заявляє, що екс-глава держави Леонід Кучма не буде користуватися імунітетом, якщо на нього виведе розслідування вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Про це Ющенко заявив в інтерв'ю Бі-Бі-Сі, відповідаючи на запитання, чи будуть висунуті Кучмі обвинувачення, якщо до нього приведе розслідування вбивства журналіста, чи екс-президент буде користуватися імунітетом.

Говорячи про розслідування справи про вбивство журналіста, він відзначив, що "чотири роки справа не мала ніякої перспективи". "Коли я став президентом, папка Гонгадзе була порожньою, там нічого не було. Нам потрібно було все почати з нуля. Нам потрібно було знайти тих людей, які можуть дати свідчення", - сказав Ющенко.

"Я надав великі гарантії цим людям, я забезпечив через відповідні органи їхню безпеку. Ми вивезли їхніх родичів, щоб цих людей просто не вбили. Так з'явилися в нас перші свідчення. За шість місяців ми вийшли на те, хто вбив Гонгадзе", - сказав він.

Глава держави підкреслив, що необхідно знайти організатора й замовника вбивства.

"Переконаний, що ми одержимо відповідь щодо організаторів. І сьогодні там є непоганий процес. Тільки, на жаль, через певні дії - у тому числі й попереднього керівництва Служби безпеки України - ми сьогодні не маємо на території України одного з організаторів цього вбивства", - сказав Ющенко. "Але він є. Ми знаємо, де він. І ми з міжнародною допомогою його повернемо в Україну", - заявив президент.

18.10
Liked the article?
Help us be even more cool!