Барометр за грудень 2007 року
Вбиті, зниклі журналісти - 0
Нові елементи у справах вбитих журналістів -2
Справа Гонгадзе-2
13-12-07 - Засідання у справі Гонгадзе відклали через хворобу підсудного Миколи Протасова. Про це ІМІ повідомила адвокат Мирослави Гонгадзе Валентина Теліченко. За її словами, Апеляційний суд Києва відклав засідання на два тижні (до 27 грудня) - саме на цей строк лікарі видали довідку про хворобу Миколи Протасова. Адвокат сподівається, що 27 числа вже ніщо не завадить засіданню відбутись.
Пані Теліченко не виключає можливості викликати до суду лікарів, які лікують Миколу Протасова та виписують йому довідки, щоб вияснити у них деталі захволювання підсудного, тяжкість його станута перебіг процесу одужання.
Засідання у справі Гонгадзе є принциповим, оскільки вже надійшли результати судово-медичних експертиз у справі. Їх можна відкрити лише під час судового засідання, але воно переноситься вже вдруге за останній час.
Нагадаємо, у вбивстві журналіста звинувачують трьох колишніх співробітників Департаменту зовнішнього спостереження і кримінальної розвідки МВС Валерія Костенка, Миколу Протасова і Олександра Поповича. Ще один обвинувачений, колишній керівник Департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексій Пукач, перебуває в розшуку.
***
28-12-07-Медики визнали підсудного у справі про виконавців вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, Миколу Протасова здоровим. Як повідомила Валентина Теліченко, представник вдови журналіста Мирослави Гонгадзе у суді, такий висновок було зроблено на підставі судово-медичної експертизи. "Здоров’я Протасова у межах вікової норми, це означає, що у всіх з віком болять ноги, гіпертонія і так далі. Але нічого страшного..." - сказала Теліченко. Апеляційний суд Києва двічі відкладав розгляд справи про виконавців вбивства журналіста Гонгадзе через хвороби Протасова. Згодом суд вирішив провести комплексну судово-медичну експертизу, психолого-психіатричну експертизу для Протасова, а також психологічну експертизу для Костенка і Поповича. Розгляд справи про виконавців вбивства Гонгадзе Апеляційний суд Києва розпочав 9 січня 2006 року.
Арешти, затримання -0
Побиття, напади, залякування - 2
7-12-07- на Максима Біроваша, спеціального кореспондента газети «Бизнес», напали двоє невідомих. Про це повідомляє "Телекритика" з посиланням наповідомлення Максима Біроваша у його інтернет-проекті "Хроніка". Напад відбувся у ліфті будинку, де мешкає журналіст. Коли він сів у ліфт, за ним туди зайшли двоє невідомих, які збили Максима з ніг та кілька разів ударили, після чого забрали в нього сумку та втекли. За словами пана Біроваша, у сумці були документи внутрішнього листування МВС, протоколи засідань комісій із питань паспортизації та інші документи, які він мав пред’явити під час судового засідання за позовом голови консультаційної ради консорціуму «ЄДАПС» Юрія Сидоренка 10 грудня 2007 року. На думку постраждалого, напад, імовірно, пов’язаний із його професійною діяльністю, а саме з розслідуванням діяльності консорціуму «ЄДАПС» - приватної структури, яка здійснює програму з паспортизації. У листопаді представники цієї компанії подали на Максима Біроваша та газету «Бизнес» позов із вимогою відшкодувати збитки у сумі 46 мільйонів гривень. Тепер журналіст, виходячи з того, що грабіжники не взяли практично нічого з його особистих речей, викинувши сумку в під’їзді, проте з неї зник кишеньковий комп’ютер та всі документи, які стосувалися справи «ЄДАПС». Максим Біроваш звернувся із відповідною заявою до Дарницького РВВС, і за кілька годин було затримано людину, яка, можливо, була одним із нападників. У затриманого знайшли два телефони, що належали журналістові, з вилученими картами пам'яті. Зараз Дарницький РВВС вирішує питання про порушення кримінальної справи за фактом грабунку.
11-12-07 - У Луцьку стався вже другий інцидент, пов’язаний із телевізійниками. Після скандального звільнення з телекомпанії «Аверс» журналістки Анни Ковалінської, виникла ще одна темна історія. Цього разу жертвою став уже оператор Волинського телебачення Юрій Сілюк, проти якого, за його словами, працівники ДАІ невиправдано застосували грубу силу. Про це оператор облдержтелерадіокомпанії розповів 10 грудня у коментарі «Волинській правді».
За словами Юрія Сілюка, інцидент трапився 9 грудня, в ніч із суботи на неділю. Приблизно о 04.10 техічний працівник Волинської ОДТРК їхав із молодшим братом вулицею Кузнецова у місті Луцьку на автомобілі ВАЗ 2109 червоного кольору. Уже повернувши у бік моста до вулиці Соборності, їх у «кармашку» біля ЗОШ №5 спинили даішники, біля яких також стояла машина «з міськвідділу, з ППС». Власне, даішник зупинив «Жигуля» для перевірки документів, бо його обхляпало брудом якесь таксі. Тож швиденько оглянувши документи, правоохоронець дав «добро» їхати далі.
Зі слів Юрія Сілюка, на мості через залізничні шляхи автівку, котрою він їхав із братом, на шаленій швидкості (140-150 кіломертів за годину) обігнав інший ВАЗ 2109, щоправда темного кольору (чорний або «мокрий асфальт»). Неподалік гіпермаркету «Там-Там» жигуля із працівником ВОДТРК наздогнали даішники та пепеесники.
Правоохоронці одразу витягли з автомобіля брата оператора, який був за кермом, і почали бити спиною об машину.
«Вважаючи, що сталася якась прикра помилка, я вийшов із автомобіля через пасажирські двері. Розгорнувши посвідчення працівника телебачення, я обходив машину зі словами, щоб він (даішник – ред.) перестав безчинствувати. На це правоохоронець ніяк не прореагував і продовжував бити брата об автомобіль. Інший працівник ДАІ, який був за кермом «Тойоти Камрі», вискочивши з машини і вибивши у мене з рук посвідчення у грязюку, з нецензурщиною стосовно телебачення і мене особисто почав мене бити об корпус автівки, порвавши при цьому куртку», – розповів Юрій Сілюк.
Виявляється, «жигуль», який обігнав автівку з оператором та його братом на мосту, біля п’ятої школи ледь не збив даішника. Коли ж, за словами пана Сілюка, доблесні правоохоронці зрозуміли, що переплутали ВАЗи, то здійснили оперативну ретираду.
Юрій Сілюк «сьогодні зранку побував у заступника начальника облуправління ДАІ Юрія Панасюка, який направив мене до канцелярії, аби я написав заяву. Її у моїй присутності зареєстрували за номером 99-С від 10.12.07 року». Однак поки що оператор іще не знає прізвища та звання тих доблесних правохоронців.
Нові елементи про запади, залякування
Перешкоджання виконувати професійні обов»язки, цензура - 2
6-12-07- Луцькрада підтримала депутатський запит постійної комісії з питань інформаційної політики, міжнародного співробітництва, молоді, спорту та туризму до керівництва ТРК «Аверс» зі зверненням перевірити законність звільнення журналістки Анни Ковалінської.
Запит, адресований до міського голови Луцька Богдана Шиби, підтримали лише 18 депутатів. Після роз’яснення усіх нюансів прокурором міста Миколою Біляком, присутнім на сесії, про те що лише суд може встановити законність цього звільнення, запит переадресували до керівництва телекомпанії. За такий варіант проголосували 28 депутатів міської ради.
Нагадаємо, на прес-конференції 4 грудня журналістка ТРК «Аверс» Анна Ковалінська поцікавилася у міського голови, в якому одязі працівники ЗМІ мають приходити до муніципалітету.
У коментарі ЗІКу пані Ковалінська уточнила, нібито з мерії телефонували до керівництва телекомпанії і «сказали, щоб цей журналіст, тобто я, Анна Ковалінська, більше не з’являлась у міську раду. Тобто, мені заборонили сюди з’являтись, аргументуючи тим, що я не дотримуюся дрес-коду».
За словами керівника ІАЦ «Луцьк» Мирослави Радавської, журналістка ТРК «Аверс» Анна Ковалінська на минулу оперативку і прес-конференцію міського голови «прийшла в міні-шортах і ботфортах».
Згодом, зі слів пані Ковалінської, її викликав до себе один із керівників телекомпанії й повідомив, що керівництво має намір із нею розпрощатися. Щоправда, причин такого радикального кроку наразі їй не пояснили.
12-12-07 - Журналістку вінницької газети 33-канал Ірину Ярошинську суддя Ленінського райсуду м Вінниці не пустила на судове засідання. Суддя Мішеніна Світлана у грубій формі вигнала журналістку із зали суду, аргументуючи це тим, що судове засідання є закрите, однак у вироку суду по справі у першому ж абзаці написано: «…розглянувши у відкритому судовому засіданні...».Журналістка в коментарі ІМІ зазначила, що складається враження, ніби суддя була зацікавлена у нерозголошені цієї резонансної справи. Судовий розгляд, на який не пустили журналістку, стосувався справи лікаря з відомої сім’ї, якого звинуватили у зґвалтуванні неповнолітнього хлопчика, свідками злочину були 14-річні друзі постраждалого, які впізнали нападника. Незважаючи на беззаперечні докази вени і зізнання злочинця було винесено рішення — призначити покарання у вигляді 3 років позбавлення волі з відстрочкою на 2 роки. Однак просто у залі суду суддя застосувала до обвинуваченого амністію. Він вийшов із суду вільною людиною.
Наразі зв’язатися з суддею не вдається.
Нові елементи про перешкоджання виконувати професійні обов’язки, цензуру
Економічний, політичний, непрямий тиск
Судові позови до ЗМІ та журналістів - 1
5-12-07 - Керівництво ВАТ "Харківгаз" подало позов до суду на редакцію Валківської районної газети "Сільські новини". Газовики образилися на журналістів за статтю "За пів-осені до ВАлчевська",опубліковану в районці 16 жовтня. За словами редактора газети Валентини Романенко, яка була автором статті, приводом для позову стали рядки: "газовики зволікають зі встановленням індивідуального опалення." Як пояснює Валентина Романенко, речення, за яке редакцію притягують до суду- цитата з виступу Валківського міського голови Віталія Пересади на засіданні президії Валківської районної ради, що проходило напередодні публікації. Слухання справи має відбутися 18 грудня у Валківському районному суді. Журналісти районки підрахували - це вже дванадцятий судовий процес проти редакцї "Сільських новин" за останні кілька років.
Нові елементи про позови до ЗМІ та журналістів - 3
14-12-07 - Рівненський районний суд 13 грудня відмовив депутату Рівненської обласної ради, головному лікарю обласної клінічної лікарні, члену Української народної партії Мирославу Семаніву в задоволенні позову до народного депутата України Павла Сулковського (Партія регіонів) та телерадіокомпанії “Рівне 1”. Про це повідомляє її прес-служба.
Нагадаємо, що Мирослав Семанів вимагав від незалежної регіональної телекомпанії сплатити йому 20 000 гривень моральної шкоди, а також 4000 гривень витрат на правову допомогу й 1015 гривень судових витрат за слова Сулковського, які, за його твердженням, прозвучали в ефірі ТРК “Рівне 1”, щодо звільнення Семаніва з посади головного лікаря обласної клінічної лікарні. Ці слова Семанів вважав неправдивими і принизливими, а на ТРК “Рівне 1” тим часом наголошували, що журналісти телеканалу працювали і працюють професійно, завжди подаючи в конфліктних ситуаціях різні точки зору.
18-12-07 - Печерський районний суд міста Києва сьогодні зобов`язав газету «Вечерние вести» вибачитись перед народним депутатом Ганною ГЕРМАН (фракція Партії регіонів) за наклепницьку статтю, в якій стверджувалось, що вона одержала квартиру як народний депутат і як радник прем`єр-міністра України Віктора ЯНУКОВИЧА.
Як передає кореспондент УНІАН, про це сьогодні журналістам у ВР повідомила сама Г.ГЕРМАН.
«Мені Святий Миколай вже приніс подарунок. Сьогодні суд визнав наклепницькою статтю, опубліковану в газеті «Вечерние вести», і зобов`язав редакцію опублікувати спростування, вибачитись і виплатити моральну компенсацію», - сказала Г.ГЕРМАН.
Народний депутат не уточнила розміру компенсації, заявленої в її позові. «Це суто символічний розмір», - додала вона.
Довідка УНІАН. Позов «Про захист честі, гідності, ділової репутації і відшкодування моральної шкоди» Г.ГЕРМАН подала у зв`язку з публікацією в газеті «Вечерние вести» статті «Как я стал жертвой демагогов» (від 22 травня 2007 року №077 (1776)).
Г.ГЕРМАН заявляла, що підставою для її позову до шеф-редактора Ігоря ТКАЛЕНКА стали його твердження, що депутат одержала квартиру за державний рахунок. Водночас, Г.ГЕРМАН наполягає, що, ставши депутатом, вона відмовилась від усіх пільг народного депутата, зокрема й від квартири.
19-12-07- Харківська журналістка Наталія Шеховцова шукатиме захисту в Верховному Суді. Судові розбирання між журналісткою газети "Время" та суддею Володимиром Плетньовим тривають вже пів-року. Суддя Київського районного суду Володимир Плетньов подав на журналістку та редакцію газети позив до суду після публікації статті "Судья Плетнев ... разбушевался."
З заяви Володимира Плетньова до суду:
"В тексті статті говориться, що "суддя Плетньов з причин, про які можна лише здогадуватися, швидко "обезголовив " злочинне угрупування: спочатку випустив організатора на свободу, застосуваввши підписку про невиїзд, потім, закінчивши слухання справи, виправдав. Незрозумілі натяки журналіста відносно якихось причин, про які можна лише здогадуватися".
Наталія Шеховцова пояснює: вона в статті критикує, як суддя Плетньов вів судовий процес у справі однієї з місцевих кримінальних груп. Цитата зі статті : члени групи " били, калічили відомих в місті людей, які свідомо чи несвідомо ставали на шляху їх господаря."За словами журналістки її вразило те, що людину, яку прокуратура назвала організатором угрупування і вимагала засудити на 14 років, суддя Плетньов виправдав.
Наталія Шеховцова наполягає: факти не перекручувала, оцінки дійсно давала, але це не заборонено. Заподіяні йому журналісткою та редакцією газети "Время" моральні збитки Володимир Плетньов оцінив в 25 тисяч гривень. Фрунзенський районний суд виніс рішення на його користь. Колегія апеляційного суду, в якому Наталля Шеховцова намагалася оскаржити таке рішення, суму збитків зменшила до 7 тисяч. Але і це харківська журналістка вважає неправомірним. Тому збирається звернутися до Верховного Суду.
Судові позови ЗМІ та журналістів
Нові еленти про позови ЗМІ та журналістів-2
13-12-07 - Незвично закінчилося судове засідання за позовом редактора газети міської ради «Ратуша» Миколи Савельєва до Львівської міської ради про визнання нечинним рішення сесії міськради щодо його звільнення. Як повідомив Микола Савельєв, юрист міськради Ірина Вовк, яка з’явилася в приміщенні суду, несподівано розвернулася і без пояснення причин зникла. Розгублена суддя перенесла засідання на 25 грудня. На думку М. Савельєва, а також його представника, пані Вовк зробила єдине, що могла, аби зірвати засідання.
24-12-07 - ВАТ «Турбоатом» має намір найближчим часом звернутися до суду з позовом про відшкодування моральної шкоди підприємству, нанесеного розповсюдженням недостовірної, на думку "Турбоатома", інформації редакцією газети «Дзеркало тижня». Підприємство стверджує, що опубліковані в газеті «Дзеркало тижня» статті підривають довіру до діяльності підприємства, створюють негативний імідж, сприяють зниженню престижу і ділової репутації на міжнародному ринку як ВАТ «Турбоатом», так і України в цілому, повідомляє прес-служба. У міжнародному суспільно-політичному тижневику «Дзеркало тижня» (№ 36 від 29.09.2007 р.) була опублікована стаття автора А. Еременко «Харківський «Турбоатом» сподівається на уряд і Будду». У зв'язку з вказаною публікацією на початку жовтня ВАТ «Турбоатом» був поданий позов до редакції газети «Дзеркало тижня» і автора статті про спростування недостовірної інформації і відшкодування моральної шкоди, проте визначенням Печерського районного суду м. Києва від 29 жовтня 2007 року позов ВАТ «Турбоатом» був повернений без розгляду, у зв'язку з тим, що при вказівці відповідачем автора - фізичної особи, відповідно до чинного законодавства, необхідно вказати його дані, а саме: прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання або знаходження. Оскільки ОАО «Турбоатом» не мало в своєму розпорядженні даних про А. Еременко - автора негативної публікації про підприємство, в листопаді редакції видання «Дзеркало тижня» був направлений відповідний запит, на який 6 грудня 2007 р. була отримана відповідь головного редактора вказаного видання. У відповіді повідомляється, що даний автор не є штатним журналістом газети «Дзеркало тижня», у зв'язку з чим редакція надати інформацію про нього не може, проте пропонує опублікувати статтю з альтернативною точкою зору. 15 грудня 2007 г.в черговому номері газети «Дзеркало тижня» з'явилаься наступна стаття А. Еременко «Індійський конфуз або За що Мінпромполітики відчитало директора «Турбоатома», що містить інформацію про аварійну зупинку енергоблока на АЕС «Кайга – 3» в кінці серпня цього року. Турбоатом вважає ,що редакція газети «Дзеркало тижня» своїми формальними відповідями штучно перешкоджає пред'явленню до неї відповідного позову «Турбоатома», оскільки без вказівок даних про автора статті позовна заява про спростування поширеної недостовірної інформації буде залишена судом без розгляду.
ІМІ
Help us be even more cool!