ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр за березень 2005 року

24.04.2005, 01:07
Березень приніс чимало новин у справі Гонгадзе. Поштовх до цього дала заява Президента Ющенка про розкриття справи. Генпрокурор Піскун лише доповнив цю заяву деякими подробицями. Між тим станом на зараз, очевидно, що справа ще далека як від передачі до суду, так і щодо визначення замовників злочину.

Журналістські організації - Міжнародної федерації журналістів (Бельгія), Інституту масової інформації (Україна), Національного об’єднання журналістів Великобританії та Ірландії (Великобританія) та Фундації Гонгадзе (США) - у рамках власного розслідування справи Гонгадзе, заявили про ряд невирішених проблем у справі. Однією з таких справ є записи у кабінеті екс-президента Леоніда Кучми. Наступні події довели, що існує цілий ряд питань без відповіді стосовно цих плівок, які можуть стати вагомим доказом у справі за умови їх легалізації.

У березні українська преса досить багато уваги приділила розслідуванню, однак часто інформації з посиланням на неназвані джерела, заперечувалися офіційними органами. І такий “вилив” інформації може бути цілком спланованою акцією.

Однією з важливих справ березня була також справа вбитого в Іраку телеоператора Тараса Процюка. Кампанія щодо привертання уваги до цієї проблеми нових українців можновладців була досить успішною завдяки спільним зусиллям НГО та журналістів, що проявили корпоративну солідарність і повідомляли про новини у цій справі. Результатом стало те, що Президент Ющенко дав наказ відповідним дипломатичним службам відновити переговори щодо визнання вини американських солдатів щодо вбивства українського журналіста, та його обіцянка компенсувати батькам втрату годувальника. Щоправда станом на квітень дипломатична служба успіхів не має, а США заявляють про остаточні висновки про “нещасний випадок”.

Досить знаковими є декілька випадків конфліктів журналістів із представниками нової влади, зокрема у Рівному (між губернатором Червонієм та видавничим домом “ОГО” та в Одесі – справапропогрози журналісту Сидоренку, які він пов”язує з ефіром про провладного депутата Козаченка, та недопущення на прес-конференцію губернатора Зейналова газети “Ведомости плюс”). Ці випадки демонструють, що конфлікти між пресою і владою не пішли у минуле і що деякі владні представники і досі не готові до об”активної критики.

Так само досить знаковою є інформація про примус журналістів телеканалу ТЕТ до участі в акціях протесту нової опозиції. Хоч ця інформація не знайшла підтвердження на офіційному рівні, вона може свідчити, що навіть після “помаранчевої ” та так званої “журналістської” революції власники телеканалів роблять спроби примусу журналістів.

Отож, головні висновки моніторингу у березні – нова влада демонструє часткову готовність розслідування резонансних справ, водночас на регіональному рівні проблеми у відносинах місцевої влади та преси залишаються.

Загиблі та зниклі журналісти – 0



Нові елементи про розслідування загибелі та зникнення журналістів - 25

01-03-05
Президент України Віктор Ющенко заявив, що є всі підстави стверджувати про розкриття вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. За словами Президента, вже затримано безпосередніх вбивць журналіста. "Затримані конкретні вбивці Гії Гонгадзе, вони дають покази", - сказав Ющенко у своїй заяві для преси, яку він виголосив у секретаріаті президента, повідомляє "УП". "Є підстави стверджувати, що вбивство Гії Гонгадзе розкрито", - сказав також Ющенко.

За інформацією інформаційного агентства Інтерфакс, співробітниками СБУ було затримано двох осіб, котрі підозрюються у безпосередньому скоєнні вбивства журналіста, ще одна особа прийшла з повинною. Двоє затриманих є полковниками міліції, один з них – генерал. Імена затриманих не розголошуються.

01-03-05 Генпрокурор Піскун дав прес-конференцію, під час якої заявив, що вилучено автомобілі, які фігурували у справі: "У нас є автомобіль, на якому вивозили Георгія, і є автомобіль, на якому возили тіло для перепоховання".

Генеральний прокурор також заявив, що справу проти майора Мельниченка, який здійснював записи у кабінеті екс-президента Леоніда Кучми закрито. Він запропонував йому приїхати в Україну і дати свідчення, зокрема, і по справі Гонгадзе. Екс-майор може виступити важливим свідком розмов, під час яких, як він стверджує, обговорювались імовірні плани викрадення журналіста. На прес-конференції в Києві пан Піскун оприлюднив лист, в якому пропонує Мельниченку прибути до України, надати оригінали плівок і записуючий пристрій, та взяти участь в міжнародній експертизі записів. "Результати цієї експертизи будуть використані як докази", - додав він. Він також заявив, що гарантує Мельниченку безпеку і недоторканість.

Поза тим, пан Мельниченко досі не визначився з відповідними свідченнями.

01-03-05 Березня журналіст Олег Єльцов повідомив у прямому ефірі “5 каналу”, нібито знайдено голову Георгія Гонгадзе. Правоохоронці цю інформацію не підтвердили.

02-03-05 Президент України Віктор Ющенко зустрівся з мамою Георгія Гонгадзе Лесею Гонгадзе та розповів їй про обставини розкриття вбивства її сина. Пані Леся подякувала Президентові за турботу та вкотре заявила, що поховає останки сина лише після того, як отримає від Генпрокуратури офіційний документ про експертизу стопи та волосся. Однак мати “не вірить і не повірить жодним заявам генпрокурора Святослава Піскуна та його підлеглих, які понад 4 роки з неї просто знущались”. Вона готує позов у суд на дії Генпрокуратури.

02-03-05 Газета “Сегодня” повідомила, що в одній з водойм в районі Білої Церкви знайдено сумку Георгія Гонгадзе. Як повідомили газеті її джерела, перед тим за допомогою підрозділу "А" були затримані двоє з чотирьох співробітників міліції, які безпосередньо брали участь у знищенні журналіста. Обоє затриманих - полковники міліції, раніше служили в так званій "наружці". Тобто в службі кримінального розшуку. Один був звільнений буквально перед затриманням, другого - не встигли звільнити, пише газета.

Також одну з водойм у Київській області було взято під охорону співробітниками СБУ (з того ж підрозділу "А"), викликалися водолази й, наскільки відомо газеті, там знайшли барсетку вбитого журналіста.

У той же час, за даними "Української правди", Георгій Гонгадзе ніколи в житті не носив барсетку.

“Сегодня” припускає, що, швидше за все, Георгія вбили прямо в машині, "яка, дійсно, знайдена й перебуває зараз у гаражі Генпрокуратури". "Потім тіло поховали, але аж ніяк не в Таращі. Більше того, його намагалися спалити, облили бензином, але тіло не згоріло. Швидше за все, відбувся, як ми й припускали, "ексцес виконавця", тобто наміру на вбивство попередньо не було, вистрілили в голову Георгія випадково", - припускає видання.

Посилаючись на власні джерела, "Сегодня" також зазначає, що так звані "перевертні" не мали "жодного" стосунку до вбивства Гонгадзе. Газета, не називаючи джерел, подає інформацію, ніби особисто генерал міліції Олексій Пукач (безпосередній командир "наружки" МВС, який зараз перебуває в розшуку), вже у ямі додушував петлею напівмертвого Георгія Гонгадзе.

У той же день в інтерв’ю “Українській правді” міністр внутрішніх справ Юрій Луценко висловив іншу думку про загибель Гонгадзе: "Убивство Георгія Гонгадзе – це не "ексцес виконавців", а свідоме вбивство працівниками міліції”.

02-03-05 Володимир Стретович, голова комітету Верховної Ради у боротьбі з корупцією і оргзлочинністю, заявив журналістам, що плівки Мельниченка не можуть бути використані як доказ у суді. Як пояснив Стретович, аби плівки могли фігурувати як доказ, Мельниченко повинен був отримувати санкцію на прослуховування: "Тобто щоб плівки були доказом, прослуховування повинно було відбуватися в рамках оперативно-розшукової справи". У нинішньому вигляді, за словами Стретовича, записи Мельниченка можуть бути лише "інформаційним матеріалом для слідства". Водночас представник Соцпартії Микола Рудьковський заявив, що СПУ наполягає на залученні записів Мельниченка.

02-03-05 Прес-конференція Генпкурора Святослава Піскуна, де він оприлюднив нові подробиці у справі Гонгадзе. Відповідаючи на запитання, що зробили з Гонгадзе вбивці, Піскун відповів: "Ми встановили, що у цих людей був злочинний намір його вбити".

За словами Піскуна, злочинці його вистежили, дочекалися, поки він був один, після чого провели "спеціальну операцію". "Підставили йому машину. Він, думаючи, що це таксі, сів в цю машину, але вони йому сказали - передня сідушка поломана - сідай назад", - розповів генпрокурор.

Піскун сказав, що після того як Гонгадзе сів у машину на заднє сидіння, в автомобіль "заскочили ще три працівники міліції", які повезли журналіста "в Київську область". "По дорозі вони його били, потім привезли на місце, потім зв'язали руки, вбили, облили бензином і підпалили", - сказав Піскун.

На запитання про мотиви убивства Піскун відповів: "Пізніше". Далі в ході прес-конференції Піскун додав, що "тяжко сьогодні про це говорити, але це теж є предметом дослідження" у кримінальній справі, оскільки "мотив убивства має бути встановлений".

При цьому заступник генпрокурора Віктор Шокін, який брав участь у прес-конференції разом з Піскуном, зазначив: "Справа в тому, що мотив убивства ми сьогодні знаємо. Але для того, щоби це передати до суду, потрібно це доказати".

Шокін також заявив, що "оті всі думки про ексцес виконавця – це не дійсність". "Його викрали, щоб вбити", - додав він.

Сам Піскун на запитання про те, як було убито Гонгадзе, сказав: "Георгія Гонгадзе було вбито шляхом удушення". "Виконавці вбивства виконували злочинний наказ", - додав він. На запитання, хто віддав злочинний наказ, Піскун відповів ухильно: "Є така особа".

Він також розповів, що тіло Гонгадзе "було знайдено не там, де його вбили". "У нас була експертиза, зроблена при нашій першій каденції… Один ботанік дав заключення, що ця рослинка на тілі Гонгадзе не росте там, де його було знайдено", - повідомив він.

За словами Піскуна, експерти зробили висновок, що тіло було піддано термічній обробці. "Ми зрозуміли, що або це було намагання знищити тіло, або скрити сліди злочину", - сказав він.

Піскун також заявив, що убивство Георгія планувалося. "Справа в тому, що Георгія планували вбити ще 15-го вересня.. Але зірвалося, бо один з убивць "зєвнув". Це не був ексцес, його викрали, щоб убити", - пояснив Шокін.

Як зазначив Піскун, вбивство було скоєне не однією особою, а також людьми, "які орієнтувалися в ситуації".

Він також розповів, що однією з версій розслідування була "міліцейська". "Коли ми побачили заяву Георгія, що за ним слідкували, ми почали відробляти і цю версію, але всі документи, які говорили, що за ним слідкували, були знищені. Це полковники і генерали, вони мали доступ до цього", - сказав Піскун.

За його словами, тоді було проведено "дуже унікальну операцію". "Ми вилучили журнал реєстрації документів, по яким давались завдання на оперативне відпрацювання громадян. Тобто є злочинні елементи, з якими працює розвідка", - сказав він.

"Ми вилучили журнал і зробили експертизу не тільки почерків, але й хімічну чорнил. Чорнила, якими заповнювали цей журнал, були випущені в 2003 році. А журнал був закритий в 2001 році. Тому стало зрозуміло, що не міг бути закритий журнал в 2001 році", - розповів Піскун.

03-03-05 Народний депутат Григорій Омельченко заявляє, що до загибелі Гонгадзе причетний також екс-голова СБУ Леонід Деркач. "Ми знайшли у службі безпеки України, що 29 червня 2000 року після розмови президента Кучми і голови служби безпеки Деркача, де Кучма дав вказівку Деркачу розібратися з Гонгадзе, в той же день за вказівкою Деркача була завершена справа оперативної перевірки Георгія Гонадзе під кодовою назвою "Провокатор". У голови міського суду була взята санкція на весь комплекс технічних заходів. Керували цим два колишніх заступника Деркача, перший - Юрій Землянський, і Петро Шатковський і начальник управління Т", - зазначив депутат.

04-03-05На дачі в елітному селищі Кончі-Заспі знайдено мертвим екс-міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка, який був важливим фігурантом справи Гонгадзе. За висновками слідства, Кравченко покінчив життя самогубством. За день до того, Генпрокурор С. Піскун заявив журналістам, що Кравченка викликали на допит у ГПУ у справі Гонгадзе.

Ще раніше газета “Сегодня” повідомила, посилаючись на свої джерела в спецслужбах, ніби за Кравченком з 13 грудня минулого року встановлене цілком офіційне стеження. "Сегодня" відзначає, що санкція дана ще при старій владі. Вона також нагадує, що оперативні заходи, типу стеження або прослушки, дозволяються тільки судом.

Як заявив газеті співробітник спецслужби, Кравченко не може залишити межі України, оскільки на кордоні щодо його прізвища стоїть штамп "невиїзний". Чи будуть його заарештовувати, проясниться в найближчі дні, пише "Сегодня".

Саме Кравченко вважався одним з провідних фігурантів у справі Гонгадзе. Саме він перекручено або правильно зрозумів наказ Леоніда Кучми про "нейтралізацію" журналіста, дав команду "своїм" розібратися з Георгієм – це випливає з плівок майора Мельниченка.

05-03-05 Оприлюднено передсмертну записку пана Кравченка. Про її існування заявив міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко. За його словами, під одягом Кравченка було знайдено аркуш паперу, на якому було написано: «Мої дорогі, я не винен ні в чому. Вибачте мене. Я став жертвою політичних інтриг президента Кучми і його оточення. Іду від вас з чистою совістю. Прощайте».

07-03-05 Після похорону Кравченка справу Гонгадзе та смерть екс-міністра МВС прокоментував екс-президент Кучма: "Я ні за яких умов не повірю, що він міг віддати такий злочинний наказ. Ні за яких умов!” Відповідаючи на запитання про те, чи вірить він у самогубство екс-міністра, Кучма сказав, що на це питання відповісти не може. Коментуючи зміст передсмертної записки колишнього глави МВС, Кучма заявив: "Він відповів на запитання, що він не винен. Я це підтверджую".

08-03-05 У справі Георгія Гонгадзе Генпрокуратура висунула офіційні обвинувачення затриманим офіцерам МВС за підозрою у скоєнні вбивства журналіста. Про це "Українській правді" повідомив Президент Віктор Ющенко після зустрічі з Президентом Німеччини Херстом Келером.

09-03-05 Екс-майор Микола Мельниченко заявив, ніби передав віце-прем’єр-міністру Миколі Томенку матеріали, пов’язані із вбивством журналіста Георгія Гонгадзе. Про це Мельниченко сказав в інтерв’ю польському тижневику «Gazeta Wyborcza». За даними газети, зустріч Томенка і Мельниченка відбулася у Варшаві. Мельниченко також висловив думку, що колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка могли довести до самогубства люди з оточення Кучми. Інформацію про передачу матеріалів Томенку прес-служба віце-прем’єра не підтвердила, кажучи, що передано було “лише інформацію”.

10-03-05 Генеральна Прокуратура України допитала екс-президета України Леоніда Кучму. Він давав свідчення у справі вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Керівник прес-служби ГПУ В’ячеслав Астапов повідомив, що допит Леоніда Кучми проводили слідчі, які ведуть справу Гонгадзе. Деталі не розгголошуються, оскільки це є таємницею слідства.

На запитання УНІАН прес-служба ГПУ дала роз’яснення, що Генеральна прокуратура не може застосувати до екс-президента Леоніда Кучми будь-якого запобіжного заходу, “бо це не передбачено законодавством”.

10-03-05 Міністерство внутрішніх справ України визнало факт стеження за журналістом Гонгадзе влітку 2000 року. Про це повідомив у четвер на прес-конференції у Києві заступник міністра внутрішніх справ України Геннадій Москаль.

Попереднє керівництво МВС за поданням Генеральної прокуратури проводило службове розслідування стосовно того, чи насправді за Гонгадзе було встановлено стеження, але позитивного результату розслідування не мало.

11-03-05 Голова Верховної Ради України Володимир Литвин вважає, що екс-міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка або довели до самогубства, або замовники вбивства Георгія Гонгадзе намагаються замести свої сліди.

"Мені складно давати відповідь і оцінку того, що відбулося. Якщо говорити про версії, що це самогубство, то я вважаю, що це доведення до самогубства, якщо говорити про версії вбивства, то це означає, що дійсні замовники цієї справи (убивства Гонгадзе) намагаються замести свої сліди", - сказав Литвин у прямому ефірі радіо "Ера", відповідаючи на запитання про те, чим була загибель Кравченка вбивством чи самогубством.

16-03-05 Леся Гонгадзе заявила в інтерв`ю радіо “Свобода”, що вона відмовилась від запропонованої Президентом Ющенко с
Liked the article?
Help us be even more cool!