ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свободи слова за вересень 2014 року

06.10.2014, 11:55

Основною тенденцією вересня 2014 року стало зниження кількості порушень свободи слова на території України. Зокрема, ІМІ не зафіксував жодного випадку перешкоджань законній професійній діяльності та нападів на офіси ЗМІ. Однак, у той же час, викликає тривогу різке зростання залякувань журналістів - у вересні ІМІ зафіксував найбільшу кількість порушень у цій категорії - 9 випадків.

Такі дані подає щомісячний моніторинг порушень прав журналістів Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

У вересні 2014 сталося 5 нападів на журналістів, що є найменшим показником у цій категорії за весь рік (у серпні сталося 8 нападів, у липні – 8, у червні – 13, у травні - 18, у квітні – 22, у березні – 44, у лютому - 70, у січні - 82).

У вересні, як і у серпні, у Криму тривав активний тиск на свободу слова та журналістів окупаційною владою. У вересні ІМІ зафіксував таких випадків 9, як і у серпні.

У вересні тривали викрадення та захоплення журналістів в заручники на сході країни. ІМІ зафіксував 5 таких випадків протягом місяця. Однак, цей показник все-таки дещо знизився, якщо порівняти з серпнем (у серпні -7, у липні – 7, у червні – 11, у травні - 13, у квітні - 20 випадків).

За даними ІМІ, у вересні взагалі не було зафіксовано випадків перешкоджання журналістській діяльності. Для порівняння, у серпні випадків “перешкоджання” було зафіксовано 6, (у липні – 13, у червні – 10, у травні - 22, у квітні – 6).

Що стосується цензури, у вересні було зафіксовано 2 випадки, що є найнижчим показником порівняно з іншими місяцями 2014 року (у серпні було 3 випадки,у липні – 4, у червні – 28, у травні - 38, у квітні – 21).

Водночас у вересні ІМІ не зафіксував жодного випадку нападів на офіси ЗМІ. Раніше експерти ІМІ протягом літа спостерігали поступове зменшення кількості таких випадків. Пік прийшовся на весну, коли на сході України почалося сепаратистські заворушення. Крім того, цього місяця не зафіксовано жодного випадку кібер-злочинів проти журналістів і ЗМІ, проте таких випадків декілька у рубриці “Крим” (здійснюються DDoS-атаки на кримські сайти).

Кількість затримань цього місяця зменшилася до 2 випадків (у серпні - 4, у липні – 1, у червні -3, у травні – 7. Також зафіксовано по 1 випадку доступу до інформації, судових позовів проти ЗМІ та обшуку.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 7 випадків убивств журналістів, 270 випадків побиття та нападів на журналістів, 120 випадків перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 122 випадки цензури.

Експерти ІМІ другий місяць поспіль відслідковують тенденцію хибних мінувань ЗМІ. Зокрема, 5 телеканалу, який протягом вересня “мінували” п’ять разів (у серпні була така ж кількість “мінувань” цього каналу). Крім того, у вересні було “заміновано” національне інформаційне агентство Укрінформ.

Вперше на свою адресу отримали погрози журналісти телевізійного проекту «Наші гроші». Зокрема, Аліна Стрижак під час зйомок сюжету про Генпрокуратуру. В одному із сюжетів програми, зокрема, йшлося про заступника генерального прокурора Анатолія Даниленка, родина якого вивела з державної власності 140 га водойм поблизу сіл Хлепча та Солтанівка Васильківського району Київської області через фірму «Солтанівка-каскад», а також про маєток Даниленка в селі Хлепча.

Випадок цензури цього місяця один, проте він викликав у медійному середовищі жваве обговорення. Так зване “Міністерство інформації і зв’язку” терористичної організації “Донецька народна республіка” намагається ввести цензуру в інтернеті. Зокрема, донецьким провайдерам “міністерство” надіслало листа, у якому вимагає заблокувати 27 сайтів, що подають новини Донеччини.

Викрадення цього місяця, як і у попередні місяці, фіксують на окупованих територіях Луганської та Донецької областей. Журналісти потрапляють у полон до “ДНР” та “ЛНР”.

У Криму ж тиск позначився обшуками співробітниками ФСБ Росії газети Меджлісу “Авдет”, активістів та блогерів, викликом неугодних окупаціний владі журналістів до ФСБ, попередження їх про “екстремізм” та DDoS-атаками на сайти, зокрема, “Центр журналістських розслідувань”.

Детальніше з барометром можна ознайомитися за посиланнями:

частина 1

частина 2

Фото ipress.ua

Liked the article?
Help us be even more cool!