Барометр свободи слова за травень 2014 року
У травні Інститут масової інформації зафіксував один випадок вбивства – 24 травня італійський фоторепортер Андреа Роккелі загинув під час мінометного обстрілу у селі Андріївка під Слов’янськом Донецької області. Це вже другий такий випадок у цьому році.
Цього місяця найбільшу кількість порушень ІМІ зафіксував у категорії «цензура» - 38 випадків, яка зросла у порівнянні з квітнем (у квітні – 21, у березні – 14, у лютому - 5, у січні - 5). Зафіксовано також 22 випадки у категорії «перешкоджання законній професійній журналістській діяльності», у порівнянні з квітнем кількість таких порушень зросла у 3,5 рази (у квітні – 6, у березні – 34, у лютому - 18, у січні – 11).
У травні дещо зменшилася кількість «побиттів, нападів на журналістів» – 18 (у квітні – 22, у березні – 44, у лютому - 70, у січні - 82). Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».
Цього місяця незначно зросла кількість нападів на офіси ЗМІ – 14 (у квітні 13, у березні – 12, у лютому - 4, у січні не зафіксовано),
Проте у травні зменшилися випадки викрадень, захоплень і утримування журналістів – 13 ( у квітні - 20 випадків, у березні – 11). У лютому та січні таких випадків не було. Також у травні майже вдвічі зменшилася кількість погроз і залякувань – 4 (у квітні – 11, у березні - 9 випадків, у лютому - 7, у січні - 13).
Кількість кібер-злочинів проти журналістів і ЗМІ у травні зросла до 6 випадків, які зафіксував ІМІ (у квітні – 1, у березні - 18, у лютому - 5, у січні - 13).
Крім того, ІМІ зафіксував зростання кількості випадків у категорії - “внутрішні біженці” – 7 (у квітні – 1, у березні – 1). З них 6 випадків стосуються біженців зі Сходу України, а 1 – з Криму.
Також ІМІ зафіксував 7 випадків арештів та 2 випадки політичного тиску, та 1 випадок судового позову від ЗМІ.
Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 2 випадки убивства, 236 випадків побиття та нападів на журналістів, 91 випадків перешкоджань законній професійній діяльності журналістів та 85 випадків цензури.
Експерти ІМІ зазначають, що у травні переважна кількість порушень свободи слова та прав журналістів, як і у квітні, була зафіксована на Сході України через сепаратистські настрої та дії терористів.
Зокрема, цього місяця зросла кількість випадків цензури, переважна більшість якої стосувалася відключення українських телеканалів на Сході України. Так, українські телеканали були відключені на території Донецької та Луганської областей – у містах Луганськ, Лисичанськ, Красний Луч, Артемівськ, Сєвєродонецьк, Костянтинівка, Донецьк. Відключалися телеканали 1+1, Інтер, СТБ, ТВі, 112 Україна, 5 канал, Новий канал, ICTV, ТЕТ, «Україна», також відключалися місцеві телеканали.
Експерти ІМІ зазначають, що в умовах сучасної України категорія «цензура» - це не просто заборона на розповсюдження інформації, а фізичне відключення українських телеканалів на Сході. Таким чином, з чисто інформаційної категорії вона перетворилася і на фізичну.
Побиття, напади на журналістів зафіксовані, як на Сході, так і на Півдні України, та у двох західних областях України. Так, троє журналістів отримали кульове поранення в Одесі під час зіткнень учасників Євромайдану та Антимайдану. Зокрема, головному редактору одеського сайту «Думская.net» Олегу Константиніву навиліт було прострелено руку.
У Сімферополі так звана «кримська самооборона» напала на журналістів кількох видань – забирала флешки, змусила стерти відео, пошкодила техніку. Крім того, під Слов’янськом (Донецька обл.) було поранено французького фотографа Вільяма Рогульона, який, до речі, повідомив про розстріл італійського журналіста.
У рубриці «перешкоджання журналістській діяльності» цього місяця зафіксовані випадки перешкоджань під час дострокових виборів Президента України, які відбулися 25 травня. Зокрема, таких випадків, коли журналістам забороняли фото чи відео зйомку, або не дозволяли перебувати на дільниці, або не допускалися на підрахунок голосів, ІМІ зафіксував 8 випадків.
Також журналістів виганяли зі свої мітингів проросійські мітингувальники, ображали, як це сталося у Миколаєві, Луганську. У Донецьку 11 травня українським журналістам забороняли фото і відео зйомку на дільницях під час псевдореферендуму щодо визнання так званої «Донецької народної республіки» (ДНР).
Напади на офіси ЗМІ та державні установи стосувалися обстрілів телевеж у Слов’янську, блокування телевежі у Краматорську, підпал у Києві центральної телевежі. Розгроми редакцій газет, як наприклад у Торезі Донецької області, невідомі з бітами розгромили офіс газети “Горняк” через те, що головний редактор видання не погодився співпрацювати з ДНР.
Тенеднція до закриття та блокування видань на Донеччині продовжується через напади на офіси, погрози. Так, у місті Костянтинівка Донецької області озброєні люди заблокували редакцію місцевої газети "Провінція". Нападники опечатали редакцію, а головного редактора Михайла Разпутька та засновника газети Галину Разпутько відвели до штабу терористів, де їм сказали, що вони більше "не працюють у редакції газети".
Також терористи вривалися на місцеву телекомпанію ЮНІОН у Донецьку з вимогоб висвітлювати діяльність ДНР. У Луганську представники так званої Луганської народної республіки припинили діяльність телекомпанії ІРТА.
Викрадення, утримування ті захоплення журналістів у травні стосувалися лише Сходу України – Луганської та Донецької областей. Так журналістів викрадали - 2 травня у Слов’янську (журналіст американського видання Buzzfeed Майк Джігліо), у місті Костянтинівка (Донецька обл.) зникла група телеканалу SkyNews (Британія) та знімальна група телеканалу CBS (США). 6 травня невідомі викрали відомого українського журналіста Миколу Рябченка.
Слід зазначити, якщо у березні викрадення та затримання були зафіксовані лише у Криму, а у квітні лише по Донецькій області. То ІМІ у травні вперше зафіксовував викрадення на Луганщині - журналістів В’ячеслава Бондаренка та Максима Осовського.
З семи зафіксованих арештів п’ять стосувалися Криму. Зокрема, співробітники ФСБ Росії затримали, доставили в місцеве управління і 6 годин з'ясовували особу і мету приїзду до Криму власного кореспондента варшавської «Газети Виборчої» («Gazeta Wyborcza») у Москві Вацлава Радзивиновича. Також у Сімферополі були арештовані журналіст Осман Пашаєв і його турецький оператор Дженгіз Кизгин. Їх побили та відібрали усю техніку.
Детальніше ознайомитися з барометром можна за посиланнями:
Фото з сайту vybory.mediasapiens.ua
Help us be even more cool!