ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свободи слова за січень 2011 року

03.02.2011, 02:51

Січень був відносно спокійним щодо конфліктів між пресою та владою. Поза тим, у січні відбулося загострення проблем, які виникли раніше – це, зокрема, відмова суддів щодо обвинувачення Пукача у «замовному вбивстві» та відмова розглядати касацію ТВі на попередні рішення суду. Ситуація у Криму з тиском на газету доводить наявність перманентного конфлікту у середовищі комунальної та державної преси з органами влади.

Нові елементи щодо вбивств та зникнення журналістів

Справа зниклого журналіста Василя Климентьєва – 1

20.01.2011 Міністерство внутрішніх справ оголосило в розшук людину, яка має в своєму розпорядженні важливу інформацію у кримінальній справі про зникнення головного редактора газети «Новий стиль» Василя Климентьєва. Про це на брифінгу повідомив заступник міністра внутрішніх справ Василь Фарінник.

«У нас є людина, що перебуває в розшуку, на прізвище Козак. Його оголошено у розшук. Він є носієм важливої інформації», - сказав Фарінник.

Він додав, що ця людина може пролити світло на деякі обставини щодо зазначеної кримінальної справи. Крім цього, він повідомив, що безпосередньо в день зникнення ця людина перебувала разом з Климентьєвим.

Справа Гонгадзе – 3

24.01.2011 Вдова Георгія Гонгадзе Мирослава просить Генпрокуратуру «припинити неповагу до суду» та порушення закону його підлеглими. Відповідна вимога міститься у телеграмі Мирослави Гонгадзе на ім’я Генпрокурора Віктора Пшонки .

«Звертаю Вашу увагу на грубе ігнорування працівниками прокуратури впродовж місяця вимог Печерського суду надіслати матеріали справи за обвинуваченням Пукача для розгляду скарги на постанову прокурора та їхню бездіяльність. Суд уже п’ять разів призначав Генеральній прокуратурі термін подання матеріалів», – йдеться в телеграмі.

Мирослава Гонгадзе вказала Пшонці на необхідність не тільки виконати вимогу суду, але й притягнути до відповідальності керівництво слідчого управління ГПУ, «яке допустило брутальну поведінку по відношенню до суду».

Зі свого боку, Теличенко нагадала, що ще в грудні потерпілі Мирослава Гонгадзе та Олексій Подольський оскаржили виключення з обвинувачення Олексію Пукачу у вчиненні вбивства на замовлення.

Скарги взяв до розгляду Печерський райсуд Києва та зобов’язав ГПУ подати матеріали до 28 грудня. «Генпрокуратура це проігнорувала. Суд уже кілька разів переносив термін подання документів ГПУ – до 31 грудня, потім – до 10 січня, до 17-го січня, до 22 січня. ГПУ надалі ігнорує вимогу суду, демонструючи неповагу до закону і неповагу до суду», – сказала адвокат.


27.01.2011 Вдова екс-голови МВС Юрія Кравченка вважає, що Леонід Кучма не причетний до вбивства Георгія Гонгадзе.

«Про Литвина говорити не буду. Хоча, як мені здається, об’єктивне й незалежне розслідування могло б виявити його роль у цій справі в досить несподіваному для багатьох ракурсі», – сказав вона.

«Щодо Леоніда Даниловича, то я не вірю в його причетність до злочинного замовлення. Тому що знаючи багато деталей, у тому числі й такі, про які не прийнято говорити, добре розумію: ця брудна спецоперація була спрямована, насамперед, проти президента. Проти Леоніда Кучми і його ймовірного наступника. За великим рахунком – проти України», – заявила Тетяна Кравченко. На її думку, саме Кравченка Кучма бачив своїм наступником.

«У Юрія Кравченка не було жодних особистих мотивів зводити рахунки з Гонгадзе, який був обраний лише тому, що фігурував у скандальних записах Мельниченка», – наголосила вона.

Водночас вона зазначила, що записи після 16 вересня кудись зникли, можливо, тому, що вони спроможні виправдати її чоловіка й пролити світло на реальних замовників цього злочину.


31.01.2011 Суд відмовив у задоволенні скарги Мирослави Гонгадзе щодо вилучення з обвинувачення Олексію Пукачу пункту про убивство на замовлення. За її словами, суддя Печерського райсуду Києва не побачила замовлення у злочинному наказі екс-міністра внутрішніх справ Юрія Кравченка.

«Слідчий стверджує, що Пукач виконував злочинний наказ Кравченка та інших невстановлених слідством осіб. Тобто діяв не на замовлення, а виконував злочинний наказ», - сказала Теличенко.

«Немає статті у Кримінальному кодексі, яка передбачає вину за виконання злочинного наказу. Злочинним називається той наказ, виконання якого містить ознаки складу злочину якоїсь зі статей Кримінального кодексу», - заявила адвокат.

Адвокат наголосила, що це рішення суду буде оскаржене в Апеляційному суді.

Побиття, напади, залякування – 0

Економічний, політичний та непрямий тиск - 2

12.01.2011 Київська міліція провела обшук у квартирі блогера і журналістки Олени Білозерської. Обшук проводився у рамках кримінальної справи щодо діяльності ВО «Тризуб».

«У журналістки було вилучено всю оргтехніку, фото-, відео-, аудіоапаратуру, мобільні телефони. Слідчий зазначив, що він не збирається віддавати техніку, її буде доставлено в міліцію, де з нею «будуть розбиратися», - зазначив адвокат Білозерської Сидір Кізін.

На його думку, такі дії міліції суперечать закону про державний захист ЗМІ, згідно з яким вилучати техніку, яку журналіст використовує для виконання своїх професійних обов’язків, заборонено.

Білозерська є відомим активістом, бере участь майже в усіх громадських акціях, про що пише у своєму блозі.

***
20.01.2011 Журналістка та блогер Олена Білозерська заявляє, що міністр МВС Анатолій Могильов сказав неправдиву інформацію стосовно неї під час свого виступу у Верховні Раді 14 січня. Про це вона заявила 19 січня на прес-конференції на тему «Чи бути цензурі в інтернеті?».

Анатолій Могильов на засіданні парламенту заявив, що на сайті Олени Білозерської, в помешканні якої 12 січня працівники міліції провели обшук і вилучили усю професійну техніку, написано, як готувати горючу суміш. «Я вам розказую, на сайтах, які вилучили там у неї, - інструкція з виготовлення напалму», - сказав міністр МВС.

На таку заяву Анатолія Могильова Олена Білозерська відповіла: «Коментую дуже просто - неправда. Ні на блозі, який я веду на моїй інтернет-сторінці, ні на моєму комп'ютері, такого не було».

Нагадаємо, що обшук у журналістки було проведено у зв'язку з публікацією на сайті ІА «Поряд з вами», головним редактором якого є пані Білозерська, репортажу та відео про підпал одного з офісів Партії регіонів 1 січня.

Ще одна неправда з вуст міністра, за словами журналістки, - це те, що Олена Білозерська особисто знімала підпал офісу. «Я його не знімала, поняття не маю, хто міг це зробити. Тобто дві неправди щодо мене в одному виступі міністра», - коментує Білозерська.

Раніше Анатолія Могильова звинуватив у брехні журналіст Мустафа Найєм - стосовно міністерських відповідей на депутатські запити щодо затримання Мустафи «Беркутом».

Народні депутати України Ірина Геращенко та Олександр Третьяков (фракція «НУ-НС») звернулися із запитами до Генерального прокурора України Віктора Пшонки з проханням сприяти журналістці Олені Білозерській у відновленні можливості займатися професійною діяльністю, а також провести перевірку законності обшуку.

18.01.2011 У Криму журналісти красноперекопської районної газети «Перекоп» скаржаться на тиск і втручання в редакційну політику та журналістську діяльність із боку нової місцевої влади. У відчаї редактор цього видання виступив із публікацією, в якій дії його однопартійців-чиновників назвав «погромом». Як виявилося, під «прес» красноперекопських «регіоналів» потрапив автор кращого матеріалу про Президента Януковича, який переміг у республіканському конкурсі АРК.

Цього року газета «Перекоп» ще не виходила і не відомо, коли вийде: всі журналісти на знак протесту проти тиску звільнилися з роботи. Редактор газети Валерій Верба каже, що його і журналістів «хотіли зробити абсолютно кишеньковими. Хотіли перетворити в обслуговуючий персонал міської влади. Вимагали пояснювальні – чому не прийшли на цей захід, чому не висвітлили цей? Коли ж ми почали реагувати на таке порушення закону, намагалися відстояти свою професійну гідність, то це, природно, їм не сподобалося».

За словами Валерія Верби, новообраний міський голова Красноперекопська «регіонал» Тарас Філіпчук вимагав від редактора (теж, до речі, члена Партії регіонів) звіти як із господарських, так і з редакційних, журналістських питань.. Зрештою, представники двох співзасновників видання – міськради і райради через голову головного редактора і без повідомлення третього співзасновника – трудового колективу редакції – призначили сторонню особу заступником редактора.

Всі факти протиправних дій чиновників Валерій Верба виклав у статті, яку назвав «Погром» і яка вийшла в останньому числі газети «Перекоп», що пробачила світ наприкінці минулого року. Газету з цією статтею редактор надіслав до українського і кримського парламентів і прокуратури.

Новообраний міський голова Красноперекопська Тарас Філіпчук конфлікт з газетою визнає. Але пояснює його тим, що журналісти погано виконують завдання, які були поставлені перед редакцією співзасновники газети – висвітлення діяльності органів влади.

Слід звернути увагу, що обмеження журналістських і примусове нав’язування їм своєї позиції чи думок, суперечить статті 15 Конституції України, яка забороняє цензуру, та статті 45-1 Закону України «Про інформацію». Остання забороняє втручання у формах, не передбачених законодавством України або договором, укладеним між засновником і редакцією ЗМІ, у професійну діяльність журналістів, контроль за змістом інформації, що поширюється, з боку засновників засобів масової інформації, органів державної влади або органів місцевого самоврядування, посадових осіб цих органів, зокрема з метою поширення чи непоширення певної інформації, замовчування суспільно значимої інформації, накладення заборони на показ окремих осіб або поширення інформації про них, заборони критикувати органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або їх посадових осіб.

Перешкоджання у виконанні професійних обов’язків – 2

12.01.2011 Журналістів інтернет-видання «Обозреватель» Анатолія Шарія та Олександра Чаленка затримали в селі Нові Безрадичі охоронці дачного комплексу Віктора Ющенка. Їх затримали під час фотозйомки дачі.

За словами журналіста, спочатку їх затримали дві особи, а потім під'їхали ще четверо. Чаленко зазначив, що охоронці не представилися: «На запитання, що ви тут робите, ми представилися, сказали, що робимо фотозйомку, пишемо про село, розмовляємо із селянами. На що один з охоронців відповів «Де ви тут бачили селян?», - розповів Чаленко.

Журналістів не відпускали, вимагаючи показати фотоматеріали і не робити фотозйомки.

Згодом, побачивши, що журналісти телефонують і розповідають про інцидент, один із охоронців показав посвідчення із позначкою «Приватна охорона, лише після цього журналістів відпустили.

Нагадаємо, що відповідно до статті 171 Кримінального кодексу України, умисне перешкоджання законній професiйнiй діяльності журналістів - карається штрафом до п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.


13.01.2011 Депутат від Партії регіонів Олексій Журавко накинувся на журналіста «Української правди» та намагався вихопити в нього фотокамеру. Інцидент стався у  Верховній Раді.

Журналіст «Української правди» звернувся до Журавка із запитанням у зв’язку з підготовкою матеріалу про використання депутатами заборонених сирен та «мигалок» на своїх автомобілях. Журавко відповів: «Ти совість маєш? Подивись на мене!» (Журавко є інвалідом, що пересувається на візку).

На повторне запитання, що його інвалідність не є підставою для використання «мигалок», депутат відповів лайкою. Коли він побачив, що журналіст знімав це на фотоапарат в режимі відео, депутат спробував вихопити камеру зі словами: «Я забороняю себе знімати».

Коментуючи цей інцидент лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов назвав поведінку Журавка неприйнятною. «Всі ми їздимо по місту, і це не зовсім правильно, коли починає використовувати мигалки хтось інший, якщо це не машина «Швидкої», або Міністерства з надзвичайних ситуацій», – сказав Єфремов. Він пообіцяв провести з Журавком виховну роботу. «Я пояснюю йому, і поясню доволі дохідливо», – сказав Єфремов.


Нові елементи судових позовів від ЗМІ та журналістів – 1

26.01.2011  Вищий адміністративний  київський суд (ВАСУ) залишив без розгляду касаційну скаргу ТВі  і «5 каналу»  щодо незаконного позбавлення ліцензії на мовлення.  Відтак,  ТВі буде захищати свої інтереси у європейському суді з прав людини.

Суд  залишив поза увагою всі аргументи скаржників, водночас, директор ТВі Микола Княжицький заявив, що за його інформацією, до суду телефонував голова СБУ Валерій Хорошковський щоб вплинути на вердикт. Як відомо, ліцензії ТВі і «5 каналу»  були визнані недійсними за позовом  медіа холдингу Валерія Хорошковського.

«Що стосується дзвінка Хорошковського, я думаю ми будемо про це робити журналістське  розслідування. Ми його зробимо – то ми про це повідомимо» - наголошує пан  Княжицький.

На думку директора ТВі,  вердикт ВАСУ немає нічого спільного зі справжнім правосуддям. «Я просто наведу один приклад, який характеризує і нашу ситуацію, і ситуацію «5 каналу». Якщо брати по нашій ситуації – ми знову в цьому суді наголошували, що суди скасували не лише ті ліцензії, які ми отримали на оскаржуваних конкурсах, а й ті ліцензії, які ми отримали раніше. Якби суд хоча б трошки хотів підійти до букви закону  чи розібратися в питанні, то вони могли б якимось чином хоча б це питання вирішити, але вони повністю всі наші скарги залишили без змін», - зазначив він.

Нагадаємо,  конкурс  ефірних телечастот був оголошений 9 жовтня (рішення про конкурс було прийняте 30 вересня). Загалом на конкурс було виставлено 92 частоти з передавачами малої потужності (10 Вт) й обсягом мовлення 24 години на добу. Участь у ньому взяли 42 телекомпанії: 25 регіональних і 17 київських, які разом подали 525 заявок. Переможцями конкурсу стали 17 компаній. Найбільше частот (33) отримав телеканал ТВі та (26) частот отримав 5-й канал. НТН, який подав 24 заявки, виграв 9 частотних присвоєнь. Чинний голова СБУ, член Вищої ради юстиції та відомий бізнесмен Валерій Хорошковський пов‘язаний з телеканалами групи "Інтер".  

ІМІ

 

 

 

Liked the article?
Help us be even more cool!