ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свободи слова за лютий 2014 року

13.03.2014, 14:59

У лютому Інститут масової інформації зафіксував один випадок вбивства - журналіст газети "Вести" В’ячеслав Веремій. Це третій голосний випадок після вбивства журналістів Георгія Гонгадзе та Ігоря Олександрова.

Цього місяця найбільшу кількість порушень ІМІ зафіксував у категорії «побиття, напади» –  70 випадків (у січні - 82). Зафіксовано також 18 випадків перешкоджання законній професійній журналістській діяльності (у січні - 11). Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

У лютому зменшилася кількість випадків погроз та залякувань – 7 (у січні -13) та кібер-злочинів проти журналістів та ЗМІ – 5 (у січні - 13).

Також ІМІ зафіксував по 1 випадку економічного тиску, недопуску закордонних журналістів та допиту.

Цензура у лютому залишилась на такому рівні, як і в січні – 5 випадків. Також зафіксовано 4 випадки нападів на офіси ЗМІ, чого у січні не було зафіксовано.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 1 випадок убивства, 152 випадки побиття та нападів на журналістів, 29 випадків перешкоджань законній професійній діяльності журналістів, 10 випадків цензури.

У лютому сталося вперше за багато років вбивство журналіста - Слави Веремія. Його застрелили так звані тітушки 18 лютого після того, як він намагався їх сфотографувати. Цей випадок викликав резонанс не тільки у журналістській спільноті, а у й світі. Зокрема, представник Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) з питань свободи засобів масової інформації Дуня Міятович зазначила, що смерть Веремія є найгіршим актом насильства, в якому постраждали представники ЗМІ.

У лютому, як і у січні-листопаді продовжилась тенденція побиття та нападів на представників ЗМІ, як українських, так і закордонних, що висвітлювали акції Майдану у центрі Києва.

Масово журналісти зазнали фізичної агресії, починаючи з 18 лютого, під час масових заворушень між мітингувальниками та представниками правоохоронних органів під Верховною Радою. Далі фізична агресія відносно журналістів перекинулась на регіони – Харків, Донбас, Одеса, Запоріжжя.

Цього місяця журналісти постраждали від побиттів «Беркуту», міліціонерів, тітушок. Отримали поранення від гумових куль, від світлошумових гранат. У журналістів силовики та тітушки відбирали карти пам’яті, флешки, відеокамери, трощили техніку.

В журналістів потрапляли світлошумові гранати, як наприклад в фотокора Рейтерс Гліба Гаранича. Журналістів били до переломів. Зокрема, фотокору Максиму Трєбухову зламали ніс, коли він знімав, як захоплювали офіс Партії регіонів.

Били навіть журналісток, як наприклад журналістку ТСН телеканалу 1+1 Аллу Хоцянівську. Тітушки вимагали віддати камеру, а коли знімальна група відмовилась це зробити, ті відтягнули журналістку за куртку до паркану, вдарили по спині і залишили.

«Беркут» та працівники міліції, як і в попередні місяці революції, били і відбирали у журналістів техніку. Так, у оператора каналу «1+1» та позаштатного фотографа газети «День» Івана Любиш-Кірдея «Беркут» відібрав карти пам'яті з відзнятим відео.

Також беркутівці побили редактора відділу "Економіка" інтернет-видання INSIDER Сергія Головньова. Силовики били палицями по голові та давали стусани.  Йому вибили з рук камеру і розтоптали.

Також журналісти ставали жертвами пострілів. Зокрема, гумова куля влучила під око оператору Associated Press Юрію Уварову. А кореспонденту "Главкома" Олексію Бику потрапила гумова куля в лоб.

У лютому журналістам перешкоджали, не допускаючи на мітинги на підтримку Партії регіонів та Віктора Януковича. Зокрема, у Києві правоохоронці не пускали журналістів на мітинг прихильників влади, який відбувався біля Верховної Ради.

Цього місяця зафіксовані випадки перешкоджання журналістам з боку самооборони Майдану, яка не дозволяла журналістам фотографувати, зокрема на вулиці Грушевського у Києві, де була стрілянина.

З середини лютого розпочалися факти перешкоджань журналістам у Криму. Так, 13 лютого у будівлю Верховної Ради Криму не пустили представників ЗМІ, незважаючи на те, що вони мали з собою картку постійної акредитації при парламенті. Від журналістів вимагали додаткових перепусток.

А 28 лютого Верховна Рада Криму провела своє засідання, де були затверджені члени Ради міністрів автономії, без журналістів. Співробітники ЗМІ просили членів президії, які давали їм коментарі біля будівлі, пустити їх до ВР Криму, але їх не пустили.

У лютому продовжились DDoS-атаки на провідні українські сайти, які висвітлювали широко події в Україні. Зокрема, хакерської атаки зазнали сайти Української правди, Телекритики, Еспресо ТВ.

Детальніше з барометром можна ознайомитися за посиланнями:

Частина 1

Частина 2

 

Liked the article?
Help us be even more cool!