ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свободи слова за листопад 2013 року

09.12.2013, 11:01

У листопаді найбільшу кількість порушень ІМІ зафіксував у категорії «цензура» –  11 випадків. Кількість таких випадків у порівнянні з жовтнем зросла майже утричі - (у жовтні – 3, у вересні - 1). Майже вдвічі у листопаді зросла кількість випадків побиття та нападів на представників ЗМІ – 9 (у жовтні – 5, у вересні - 4). Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Водночас у листопаді втричі зменшилася кількість випадків перешкоджання журналістській діяльності – 5 (у жовтні – 15, у вересні - 11). Також зменшилася кількість кібер-злочинів проти ЗМІ та журналістів – у листопаді таких випадків зафіксовано 3, в той час як у жовтні було 14. Цього місяця ІМІ не зафіксував випадків погроз та залякування.

Незначно зросла кількість випадків політичного тиску у листопаді – 4 (у жовтні – 3, у вересні - 5).

Крім того, у листопаді ІМІ зафіксував по 3 випадки судових позовів проти ЗМІ та судових позовів від ЗМІ та журналістів. Також зафіксовано 1 випадок економічного тиску (у жовтні не зафіксовано).

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 83 випадки нападів та погроз журналістам, 120 випадків перешкоджань законній професійній діяльності журналістів, 51 випадок цензури та 44 випадки політичного та економічного тиску.

Найбільш резонансними та безпрецедентними порушеннями свободи слова та прав журналістів у листопаді стали випадки нападів та побиття журналістів. У 8 випадках з 9 журналісти постраждали на акціях (або через акції) на підтримку євроінтеграції, які вони висвітлювали. В основному журналісти постраждали від дій спецпідрозділу "Беркут" та "тітушок".

Зокрема, у Києві під час сутички біля будівлі Кабінету Міністрів працівник спецпідрозділу «Беркут» побив кореспондента "Українського тижня" Станіслава Козлюка. За словами Козлюка, коли він знімав сутичку біля Кабміну, один з працівників спецпідрозділу «Беркут» почав штовхати його дубинкою з криками «Назад!». Козлюк, у свою чергу, повідомив, що він є журналістом та виконує редакційне завдання. Показати посвідчення він не міг.

Також під Кабміном працівники спецпідрозділу “Беркут” напали на оператора 5 каналу Івана Наконечного. "Беркут" штовхав і затуляв рота оператору 5 каналу, зламали освітлювальний прилад”.

Також під час висвітлення євро майдану біля будівлі Кабміну постраждала журналістка телеканалу "Україна" Катерина Філіппенко, яка отримала сильний забій руки і хімічні опіки слизових оболонок. Під час сутички між прихильниками євроінтеграції та «Беркутом» на Європейській площі постраждав оператор телеканалу «Україна» (програми «События» і «События недели») В'ячеслав Філюшкін - сильний забій грудної клітини.

"Тітушки" напали  біля Маріїнського парку та побили журналістів Громадського телебачення Дмитра Гнапа і Якова Любчича, також їм розбили камеру і забрали флешку з матеріалами.

У ніч розгону євромайдану в центрі Києва співробітники "Беркуту" розбили голову українському фотокореспонденту інформаційного агентства "Рейтерс" Глібу Гараничу. Також постраждав журналіст "Коментарів" Дмитро Качура - на вулиці Інститутській співробітники «Беркута» кидали камінням у людей, один з яких влучив в спину Качурі.

У листопаді стали показовими щодо стану свободи слова в Україні випадки цензури. Переважна їх більшість стосується звільнень з журналів та сайтів «Forbes Украина» та "Кореспондент", які пішли через незгоду з нововеденнями у редакціях. Зокрема, 14 журналістів звільнилися з «Forbes Украина» через спробу змінити редакційну політику, про що було заявлено у заяві журналістів. Приводом до колективного звільнення 14 співробітників журналу та сайту “Forbes Украина” стала низка дій нового керівництва, насамперед, щодо колективу сайту Forbes.ua, які журналісти розцінили як спроби запровадити цензуру, заявив шеф-редактор журналу “Forbes Украина” Борис Давиденко.

За його словами, співробітникам сайту дали зрозуміти, що низка тем висвітлюватись не буде. «Коли співробітники сайту висловили свою незгоду, то питання поставили досить відверто: кого не влаштовує - може йти. З деякими працівниками сайту намагались домовитись про звільнення з компенсацією. Однак вони відмовились і прийняли рішення вивести ситуацію в публічну площину», - розповів Давиденко. Після цього значна кількість працівників журналу підтримала колег і також написала заяви про звільнення.

«Щодо заборонених тем - знаю про це зі слів співробітників сайту. Як показовий приклад, у понеділок редактори сайту подали заявку про те, що журналіст сайту буде готувати матеріал про радників першого віце-прем'єра Сергія Арбузова. В понеділок головний редактор підтвердив цю заявку. Але вже у вівторок ця заявка без пояснень була відхилена», - уточнив Давиденко.

З «Кореспондента» звільнилися семеро журналістів, та йдуть ще 24 працівника. Зокрема, пішли головний редактор журналу Віталій Сич та головний редактор сайту Юлія Мак-Гаффі. Також з видання звільнилася журналіст журналу “Кореспондент” Кристина Бердинських та інші.

Журналісти з "Кореспонденту" розповіли, що у виданні "Кореспондент", яким володіє бізнесмен Сергій Курченко, створено спецвідділ для цензурування усіх публікацій. Зокрема, була введена схема - перед публікацією всі матеріали, навіть новини на сайт, читає спеціальний адміністративний відділ.

Також цензура проявилася на телеканалі "Інтер" у ток-шоу «Шустер live», де під час виступу прем’єр-міністра Миколи Азарова прибрали індикатором рівня довіри глядачів у студії, так званий «градусник». Азаров розповів про стратегію уряду щодо Євроінтеграції. Зокрема, він зауважив, що угода про асоціацію з Європейським Союзом не передбачає можливості членства України в ЄС.

Крім того, скандал стався, коли при появі на програмі Шустера опозиційних політиків, "Шустер LIVE" перервали серіалом. Як повідомила депутат "Удару" Ірина Геращенко, лідерів опозиції запрошували на ефір, вони приїхали на студію, на них почепили мікрофони. Але коли вони прийшли до студії – депутати від ПР заблокували вхід шафами. Проте під час реклами, яка була після першої частини програми, лідери опозиції увірвалися до студії і намагалися з'ясувати, чому їх не впускали. Коли рекламна пауза завершилася, виявилося, що в ефірі телеканалу "Інтер" почався показ серіалу.

Ще один випадок цензури стався на телеканалі "Бізнес", де звільнили випускового редактора Тетяну Мельниченко за висвітлення акції на підтримку євроінтеграції, яка проходить у Києві на Майдані Незалежності.

Як і раніше, невідомі намагаються всіляко перешкоджати показу документального альманаху "Відкритий доступ". Так, у Донецьку, розливши невідому хімречовину, зірвали показ "Відкритого доступу". У Івано-Франківську і у Харкові показ зірвали, вимкнувши світло.

Переважна більшість випадків перешкоджання у листопаді стосувалася недопуску журналістів на ті чи інші заходи, та відмови чиновників вести захід у присутності журналістів. Так, мер міста Білгород-Дністровський (Одеська область) Ігор Нановський відмовився вести прийом громадян у присутності знімальної групи телеканалу «Бессарабія-ТВ».

У Миколаєві через відмову журналіста інтернет-видання НикВести Олега Деренюги залишити засідання постійної комісії з питань управління комунальною власністю міста депутати Миколаївської міської ради самі залишили кабінет, де проходило засідання. Пізніше депутати закрилися від ЗМІ в кабінеті віце-мера міста Юрія Андрієнка.

Приморський районний суд відмовився пропустити до зали засідання журналістів і громадських діячів на слухання у справі активіста партії «Демократичний Альянс» Олексія Чорного, затриманого вночі 25 листопада під час розгрому Євромайдану.

ФІЗИЧНА АГРЕСІЯ

Побиття, напади – 9

1. У Києві охоронці забудови на Жилянській напали на журналіста

07.11.2013 У Києві охоронці забудови на вулиці Жилянська, 120Б напали на журналіста видання «Екологія та соціальний захист» Віталія Терещенка під час фотозйомки ним будівельних робот. Лікарі діагностували журналісту пошкодження правої верхньої третини плечового суглоба. Про це ІМІ повідомив Віталій Терещенко.

Як розповів Терещенко, на вулиці Жилянська, 120Б ведеться незаконна забудова, і він часто там проводить фотозйомку. Охоронці, які напали, хотіли відібрати фотокамеру та знищити фотоматеріали.

“Я приїхав на Жилянську о 18.30, там стояв екскаватор і почав під’їжджати самоскид. А місцеві мешканці, які протестують проти забудови, не давали КамАЗу стати на завантаження і чекали міліцію. Я якраз фотографував і вантажівку, і екскаватор, коли до мене підійшла охорона об'єкту і зробила зауваження. Я їм сказав, що я журналіст, є документи”, - розповів Терещенко.

Охоронець, який підійшов до журналіста, вимагав, аби той видалив зроблені фото, а потім почав погрожувати. Також охоронець відмовився показати своє посвідчення, зазначив Терещенко.

“Цей охоронець покликав ще кількох людей, сказав мені видалити знімки, потім почав мені погрожувати, казати, давай сюди камеру. Підкликав ще людей, до мене підскочили двоє охоронців і вони втрьох намагалися мене загнути, щоб відібрати камеру. Мені викручували руки, може в метушні хтось і саднув, але я думав про техніку, були поштовхи якісь, коли кілька людей, не встигаєш зреагувати”, - розповів Терещенко.

Від нападників чоловіка врятували місцеві мешканці, які і викликали міліцію.

2. У Житомирі молодики побили головреда газети "20 хвилин"

23.11.2013 У Житомирі невідомі молодики побили головного редактора місцевого видання "20 хвилин" Влада Пучича. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook.

Напад стався о 23.50, повідомив ІМІ Пучич.

“Мене побили. Двоє амбалів у спортивному, ще один залишився біля під'їзду”, - написав журналіст. Напад стався, коли Пучич повертався додому.

“Переді мною в під'їзд заходить один з них, слідом - інший... На сходах перший розвертається з ударом з ліктя. Я встигаю ухилитись, дістати балончик і добряче пригостити хлопців. Це все, що я встиг. Декілька ударів в голову і я на землі. Далі в хід пішли ноги. Намагався берегти голову (що не рахуючи кількох гуль, вдалося), а от ребра добряче порахували. Сподіваюсь не зламані. Доповз додому і викликав міліцію”, - написав  Влад Пучич.

В коментарі ІМІ Пучич не зміг однозначно сказати, пов’язаний напад з його журналістською чи громадською діяльністю.

“Зараз не готовий однозначно відповісти, з якою саме діяльністю пов'язаний напад. З одного боку газета "20 хвилин" з частотою приблизно один раз на місяць видає гучні антикорупційні розслідування, які зачіпають інтереси багатьох впливових людей. З іншого боку - я один з організаторів Євромайдану у Житомирі. До того теж активно займався громадською діяльністю”, - сказав він.

“Стосовно підозр: містом ходить інформація, що це може бути пов'язано з заступником мера Володимиром Кропивницьким через ось це розслідування - Мер Дебой планував дерибан житомирських ЖЕКів. Однак, з іншого боку мої двері вже заклеювали клеєм”, - розповів ІМІ Пучич.

3. "Беркут" побив журналіста "Українського тижня"

24.11.2013 У Києві під час сутички біля будівлі Кабінету Міністрів працівник спецпідрозділу «Беркут» побив кореспондента "Українського тижня" Станіслава Козлюка, повідомляє Тиждень.ua.

За словами Козлюка, коли він знімав сутичку біля Кабміну, один з працівників спецпідрозділу «Беркут» почав штовхати його дубинкою з криками «Назад!». Козлюк, у свою чергу, повідомив, що він є журналістом та виконує редакційне завдання. Показати посвідчення він не міг.

«Я  зробив кілька кроків до епіцентру сутички. Тут мене почали бити ногами. Били в коліна», - розповів журналіст, додавши, що отримав синці та подряпини.

Нагадаємо, 24 листопада у Києві та в інших містах країни люди вийшли на мітинг на підтримку євроінтеграції.

4.Під Кабміном "Беркут" штовхав і затуляв рота оператору 5 каналу

24.11.2013 У Києві працівники спецпідрозділу “Беркут” напали на оператора 5 каналу Івана Наконечного. Про це на своїй сторінці повідомили журналіст 5 канала Ольга Сніцарчук та фотограф “Комерсант-Україна” Влад Содель.

“Щойно "Беркут" під Кабміном напав на мого оператора Івана Наконечного. Швиряли його, зламали освітлювальний прилад”, - написала Сніцарчук.

Влад Содель виклав фото Наконечного в той момент, коли співробітник “Беркуту” затуляє йому рота: “Особливо небезпечний правопорушник. Журналісту "5 канал" Vanya Nakonechny “Беркут” затикає рот, коли виштовхує його з двору Будинку Уряду. Після чого, його інші беркути копали і тягли по підлозі в результаті було зламано світло на камері”.

В коментарі “МедіаПорту” Наконечний розповів, що сам він серйозно не постраждав. Однак міліціонери пошкодили техніку - на відеокамері пошкоджений світильник.

За словами оператора, інцидент стався близько 17.30. За завданням редакції він знімав активістів Євромайдана, що прийшли під будівлю Кабінету Міністрів. Наконечний зайшов за міліцейське оточення, щоб зняти бійців «Беркута», в руках у яких були щити.

«Три «беркутівця» підійшли, не соромлячись, схопили мене під руки. Розгорнули і повели, не давали знімати. Я їм казав, що «я - преса», але вони ніяк не реагували, відламали надкамерне світло, щоб я не знімав», - розповів Іван.

Співробітники «Беркута» протягли оператора до паркану, якими огороджено будівлю Кабміну, і намагалися перекинути його через паркан.

«Я вчепився в одного «беркутівця», тому що накамерне світло впало на асфальт. Я не міг без нього вилізти, бо техніка дорога. Я вчепився в «беркутівця» і не відпускав, поки мені не повернули світло. Мене завели за оточення, і там всі почали давати мені стусани», - розповів Наконечний.

Іван зміг забрати техніку, перестрибнув через грати і відірвався від міліціонерів.

Писати заяву на міліціонерів оператор поки не планує. Жартує, що його удари від міліціонерів стали його « жертвою для інтеграції України в ЄС».

5. Під час висвітлення євромайдану постраждали журналісти телеканалу "Україна"

24.11.2013 У Києві під час сутички мітингувальників за євроінтеграцію України та спецпідрозділу «Беркут» біля будівлі Кабінету Міністрів постраждали журналісти каналу «Україна» - В'ячеслав Філюшкін і Катерина Філіппенко, повідомила прес-служба каналу.

Катерина Філіппенко отримала сильний забій руки і хімічні опіки слизових оболонок.

6. Під час висвітлення євромайдану постраждав оператор телеканалу "Україна"

25.11.2013 У Києві під час сутички між прихильниками євроінтеграції та «Беркутом» на Європейській площі постраждав оператор телеканалу «Україна» (програми «События» і «События недели») В'ячеслав Філюшкін - сильний забій грудної клітини, повідомила прес-служба каналу.

«Ми разом з кореспондентом Оленою Шевчук робили репортаж на Європейській площі в понеділок увечері. Близько 20:00 сталося зіткнення сил, назвемо це так. З одного боку - «Беркут» , з іншого - протестувальники. Я опинився в епіцентрі цього людського місива. Природно, я все знімав. Професійна звичка - думати не про себе , а про камеру, отже, я її підняв в повітря. Тобто руки я підняв вгору, а тіло при цьому виявилося практично беззахисним. Всі дуже штовхалися, але якогось особливого болю я в той момент не відчув. Напевно, був істотний викид адреналіну», - зазначив Філюшкін.

Після зйомки в ПТС В'ячеслав Філюшкін відчув різкий біль у ребрах. Він звернувся до швидкої допомоги яка стояла неподалік, а наступного дня зробив рентген. Лікарі діагностували сильний забій грудної клітини, ані перелому, ані тріщин у ребрах не виявилось.

7. В центрі Києва побили журналістів Громадського телебачення  

29.11.2013 У Києві біля Маріїнського парку побили журналістів Громадського телебачення Дмитра Гнапа і Якова Любчича, також їм розбили камеру і забрали флешку з матеріалами.

Пізніше у прямому ефірі hromadske.tv Дмитро Гнап із закривавленим обличчям розповів, що на них напало близько 20 людей після того, як вони почали знімати тих, хто йшов на альтеративний провладний анти-Євромайдан.

«Нас били двічі. Перший раз ми втратили камеру, ми повернулись до міліціонерів і попросили затримати нападників. Однак деякі міліціонери відмовились. Ми викликали оперативну групу. Далі, двоє міліціянтів — прапорщик та сержант — пішли з нами. Ми знімали усе на телефон. Підійшли до ватажків «тітушок», і ніхто не почав ховатись», — цитує Дмитра Гнапа "Телекритика".

Гнап зазначив, що після того, як ватажки «тітушків» закричали: «Вали ментов и забирай камеру», невідомі молодики почали бити і журналістів, і міліціонерів. «Міліціонерів, Якова та мене розвели у різні боки». За словами  Якова Любчича, після цього один з «тітушок» сфотографував побитих міліціонерів і пригрозив: «Зачем вы с ними пошли, завтра вас уволят».

Нападники вкрали також телефон журналістів Hromadske.tv.

Після інциденту Дмитро Гнап та  Яків Любчич вирішили не чекати приїзду міліції та «швидкої» і поїхали до студії Hromadske.tv. З редакції журналісти повторно викликали міліцію, а "швидка" забрала Гнапа у лікарню, де йому зашиватимуть розсічене обличчя.

8. В центрі Києва силовики розбили голову українському фотокору "Рейтерса"

30.11.2013 У Києві співробітники "Беркуту" розбили голову українському фотокореспонденту інформаційного агентства "Рейтерс" Глібу Гараничу.

Інцидент стався приблизно о 00.22 на Майдані Незалежності після того, як силовики налетіли на людей, зіштовхнули їх з проїжджої частини.

9. "Беркут" кидав камінням в протестувальників - постраждав журналіст "Коментарів"

30.11.2013 У Києві на вулиці Інститутській співробітники «Беркута» кидали камінням у людей. Один з каменів влучив в кореспондента видання "Коментарі" Дмитра Качура, повідомляється на сайті видання.

Як повідомляє видання, один із каменів влучив журналісту в спину.

«Люди намагалися поговорити зі співробітниками «Беркут», але від них у відповідь полетіли камені і різні предмети. Один із каменів, розміром більше десяти сантиметрів, влучив мені в спину», - розповів журналіст Дмитро Качура.

Перешкоджання професійній журналістській діяльності – 5

1. Мер міста на Одещині відмовився у присутності журналістів "Бессарабія-ТВ" вести прийом громадян

04.11.2013 Мер міста Білгород-Дністровський (Одеська область) Ігор Нановський відмовився вести прийом громадян у присутності знімальної групи телеканалу «Бессарабія-ТВ». На думку мера, дана телекомпанія суб’єктивно висвітлює діяльність органів влади, повідомляють «Одеса. Коментарі».

Як пише видання, традиційно кожен понеділок з 10 ранку мер міста проводить прийом громадян. Цього разу захід ознаменувався непорозумінням. Так, разом з мешканцями вулиці Декабристів без попередження в кабінет, де проходив прийом, увійшла знімальна група телеканалу.

Побачивши камеру, міський голова спішно покинув кабінет, пославшись на те, що у присутності даного телеканалу проводити прийом не буде. Коли ж знімальна група покинула кабінет, Ігор Нановський повернувся і продовжив прийом громадян.

«Це особистий прийом, куди люди приходять з особистими проблемами і питаннями. Присутність преси не заборонена, але обмовляється заздалегідь. Знаючи «репертуар» даного каналу я турбувався, що проблеми людей стануть надбанням громадськості. Дана телекомпанія вже тривалий час висвітлює діяльність органів влади суб'єктивно, подаючи матеріали однобоко. Зі свого боку, я прийняв людей, які прийшли на прийом, вислухав їх проблему - наступного тижня вона вже буде вирішена. Я особисто проконтролюю її виконання», - заявив Ігор Нановський .

У свою чергу, головний редактор телеканалу «Бессарабія-ТБ» Олена Романова заявила, що для її редакції відвідування прийомів громадян - звичайна практика. «Ми були присутні на прийомах голови Білгород-Дністровської РДА Василя Чорнолуцького, Татарбунарської РДА Наталії Кожухаренко і того ж Ігоря Нановського. І випадки, коли представники влади ховаються від нашої знімальної групи не поодинокі. Іноді доходить просто до абсурду. Але ми працюємо за правилом - заходити на прийом до чиновника виключно на запрошення городян. Я навіть рада, що все так обернулося, тому як в результаті даного інциденту, городяни отримали конкретну обіцянку і думаю, що вона точно буде виконана», - зазначила Романова.

2. На Волині чиновники змусили журналіста піти з наради

06.11.2013 У селі Воютин (Луцький район, Волинська область) журналіста газети “Волинь-нова” Сергія Наумука попросили залишити нараду з начальниками управлінь агропромислового розвитку. Про це Наумук повідомив в коментарі ІМІ.

Залишити нараду журналіста попросили директор Департаменту агропромислового розвитку Волинської облдержадміністрації Юрій Горбенко та його заступник Олександр Юрченко.

“Вони мотивували тим, що це виробнича нарада. Вони попросили залишити нараду дуже чемно і коректно”, - розповів журналіст, додавши, що залишив нараду, оскільки не хотів скандалити. При цьому Наумук зауважив, що захід був відкритим. “Цей захід був відкритий, він був внесений в список заходів організаційних тих, які проводить облдержадміністрація, і які публікуються на їхньому сайті. Там як такої акредитації немає, нас акредитують як приїзджає президент, прем’єр, нас не акредитують навіть, якщо міністри приїзджають. Тут всі заходи відкрити, всі, які є в доступі, написано, де і коли, і без жодних проблем можна потрапити”, - сказав Наумук.

3. У Львові чоловіки, що знущались над орлами, перешкоджали журналістам Lviv24 знімати про птахів сюжет

06.11.2013 У Львові невідомі чоловіки, які пропонували зробити фото з орлами, перешкоджали знімальній групі телеканалу Lviv24 - журналістці Христині Шевченко та оператору Роману Миленькому - робити сюжет про знущання над птахами. Про це йдеться у сюжеті, опублікованому на сайті телеканалу.

У сюжеті йшлося про комерсантів з Криму, які в центрі Львова пропонують зробити фото з орлами, що належать до Червоної книги. За даними журналістів, комерсанти майже місяць тримали птахів у підвалі одного із будинків. Міліціонери ігнорували виклики журналістів, йдеться у сюжеті, а коли за четвертим разом приїхали, домовлялись про щось з власником підвалу, де утримували орлів.

У коментарі ІМІ Христина Шевченко розповіла, що їм перешкоджав знімати сюжет чоловік на ім’я Славік, який є власником підвалу, де утримували орлів, та хлопець з Криму, який пропонував фотографуватися з орлами.

“Ніхто не постраждав, але нам перешкоджали декілька разів. Перший раз - чоловік, цей Славік, який є власником підвалу, він замахнувся на камеру, вдарив в камеру кулаком, матюкався, розмахував кулаками. Другий раз прийшов хлопець з Криму, який займається цими орлами, і почав розмахувати руками в мою сторону, послав на три букви”, - розповіла Шевченко.

4. Одеська міліція не пропустила журналістів на суд над активістом євромайдану через усну заборону судді

26.11.2013 Приморський районний суд відмовився пропустити до зали засідання журналістів і громадських діячів на слухання у справі активіста партії «Демократичний Альянс» Олексія Чорного, затриманого вночі 25 листопада під час розгрому Євромайдану.

Як пояснили в Головному управлінні МВС в Одеській області, міліція не пропустила журналістів на слухання справи активіста партії через усне розпорядження судді.

«Під час розгляду у Приморському суді Одеси адміністративної справи стосовно затриманого за дрібне хуліганство і злісну непокору працівникам міліції Олексія Чорного, на вимогу свідків щодо небажання присутності в залі представників ЗМІ, суддя виніс усну ухвалу і заборонив допуск до зали засідань журналістів», - йдеться у заяві.

У міліції підкреслюють, що дії працівників міліції з недопущення на засідання представників ЗМІ пов'язані з виконанням даної ухвали.

5. У Миколаєві депутати залишили засідання, коли не змогли вигнати з нього журналіста

27.11.2013 У Миколаєві через відмову журналіста інтернет-видання НикВести Олега Деренюги залишити засідання постійної комісії з питань управління комунальною власністю міста депутати Миколаївської міської ради самі залишили кабінет, де проходило засідання. Пізніше депутати закрилися від ЗМІ в кабінеті віце-мера міста Юрія Андрієнка, повідомляють НикВести.

Серед інших аргументів, чому депутати вважали небажаним присутність ЗМІ на їх засіданні, було те, що у них все одно відсутній кворум і вони не збираються приймати ніяких рішень, а працювати у форматі "робочої групи".

Журналіст таки знайшов депутатів - вони закрилися від ЗМІ в кабінеті віце-мера міста Юрія Андрієнка. Як пише видання, голова комісії з питань управління комунальною власністю міста Андрій Баєв поспішив заявити, що нове приміщення вони шукали не для того, щоб обговорити важливі питання в житті міста без уваги ЗМІ, а вирішити, «в якому гастрономі брати сьогодні ввечері ковбасу».

“Тут не представники місцевого самоврядування. Ми займаємося питаннями, які не пов'язані з місцевим самоврядуванням”, - сказав Андрій Баєв.

Як пише видання, щоб уникнути питань, чому в робочий час чиновники знаходилися в кабінеті першого віце-мера, де займалися не питаннями місцевого самоврядування, депутати почали по черзі допитувати журналіста про причини його присутності.

На доводи щодо гласності роботи місцевого самоврядування і законних прав ЗМІ висвітлювати цю діяльність ні депутати, ні чиновники не реагували.

Закінчилося все тим, що віце-мер міста Юрій Андрієнко на наполегливе прохання голови комісії Андрія Баєва виставив журналіста за двері власного кабінету.

За інформацією видання, на даному засіданні віце-мер Юрій Андрієнко мав доповідати питання щодо перерозподілу повноважень між Департаментом ЖКГ Миколаївської міської ради до Адміністрацій районів.

Цензура. Доступ до інформації

Цензура – 11

1. У Донецьку, розливши невідому хімречовину, зірвали показ "Відкритого доступу"

01.11.2013 У Донецьку невідомий чоловік зірвав показ документального альманаху “Відкритий доступ”, розливши невідому речовину, повідомляють “Новости Донбасса”.

Як пише видання, на показ фільму в одному з кафе міста прийшли кілька десятків людей. Організатори не повідомляли про місце показу, збір був призначений на 18.00 біля пам'ятника Шевченка.

Демонстрація проходила без пригод, у звичайній обстановці, проте потім один з глядачів вилив невідому рідину в залі, в результаті чого поширився неприємний запах. Показ був припинений. Організатори викликали МНС та міліцію. За словами очевидців, молодий чоловік, який розлив рідину, відразу після цього залишив кафе.

Водночас співорганізатори показу Тетяна Піклун та Антон Кушнір звернулися до лікарів зі скаргами на ознаки отруєння.

2. Черкаського телеведучого усунули з політичного ток-шоу через “естетичну невідповідність”

06.11.2013 Генеральний директор Черкаської обласної державної телерадіокомпанії «Рось» Олександр Трухманов видав усне розпорядження усунути автора програми «Країна, яка нам потрібна» Валентина Чернявського від її виробництва, проте з розпорядженням у письмовому вигляді Чернявський до цих пір не ознайомлений. Про це йдеться в заяві Валентина Чернявського до Національної спілки журналістів України.

“Серед причин, які були озвучені керівництвом під час прийому, названі: безграмотність, моя естетична невідповідність та не якісна підготовка до програм. На прохання пояснити на чому ґрунтуються його твердження, керівник обласної телерадіокомпанії Трухманов О.Б. перейшов на ненормативну лексику”, – зазначив Чернявський, повідомляючи, що додає аудіозапис розмови до своєї заяви. При цьому автор та ведучий програми «Країна, яка нам потрібна» наголошує, що більше року її веде і жодних нарікань з боку керівництва і глядачів не виникало.

“Вважаю, що упереджене ставлення до мене, як до редактора ЧОДТРК виникло під час підготовки до запланованого ефіру ток-шоу «Країна, яка нам потрібна» (17.10.2013) та затвердженого в тематичному плані. Справа в тому, що тематика даної програми стосувались ходу виборчої кампанії 2013 року. Були запрошені відповідні гості і їх список на початковому етапі Трухмановим О.Б. був затверджений. За два дні до прямого ефіру, генеральний директор відмінив заплановану програму. Мотивацією було те, що я не запросив представника Центральної виборчої комісії, ЯКИЙ ПРАЦЮЄ У ЧЕРКАСАХ. На мої доводи стосовно того, що цієї людини фізично не існує, генеральний директор не звертав уваги», – написав Валентин Чернявський.

Вихід ток-шоу «Країна, яка нам потрібна» на межі зриву, бо на сьогодні ніхто з працівників ТРК «Рось» не погоджується взяти на себе її виробництво.

“У той же час Трухманов О.Б. погрожував мені доганами, що призведе до подальшого звільнення з ЧОДТРК. Не так давно, через тиск з боку генерального директора з телекомпанії звільнився редактор Станіслав Кухарчук. Згодом за тих же причин звільнився гостьовий редактор Денис Колесник. Враховуючи вищевикладене вважаю, що на телерадіокомпанії створюються неприйнятні умови для роботи”, – заявивЧернявський і просить НСЖУ захистити його інтереси як редактора.

У коментарі ІМІ Валентин Чернявський зазначив, що таку позицію гендиректора телеканалу він розцінює як тиск, проте наразі не планує звільнятися з ОДТРК.

“На даний момент я не маю наміру звільнятися з телеканалу. Я розцінюю це як тиск з боку керівництва телекомпанії. Він боїться, що в моїй програмі можуть лунати якісь неконтрольовані ним заклики від гостей студії. Тобто, він не може проконтролювати цей процес, бо ця програма виходить в прямомоу ефірі”, - зазначив Чернявський.

Також він розповів, що всього він вів три програми: “Країна, яка нам потрібна”, ранкову програму у записі “Гарного настрою” і програму-опитування людей “Голос народу”. Чернявський вважає, що гендиректор хоче відсторонити його від виробництва двох останніх програм.

“Наскільки я зрозумів з його натяків, в нього є претензії вже на даний момент не лише до “Країні, яка нам потрібна”, а й до інших програм. Таким чином, я думаю він хоче відібрати в мене всі програми, аби мені не було сенсу тут лишатися”, - сказав він.

Крім того, Чернявський звернувся у профспілку ОДТРК “Рось” з приводу його ситуації, “але сьогодні мені повідомили, що гендиректор нічого не порушував”.

3. Через спробу змінити редакційну політику з «Forbes Украина» звільнилися 14 журналістів

13.11.2013 14 журналістів та редакторів сайту й журналу «Forbes Украина» подали заяви про звільнення вчорашнім числом. Причина звільнення – спроби змінити редакційну політику видання, йдеться у заяві журналістів.

Серед тих, хто подав заяву - шеф-редактор журналу Борис Давиденко та шеф-редактор сайту Олександр Рубан. Також заступник головреда сайту Катерина Коберник, редактори журналу Володимир Вербяний, Роман Судольський, Владислав Головін, редактори сайту Дар'я Марчак, Максим Каменєв, кореспонденти Марія Жартовська, Катерина Шаповал, Катерина Сиченко, Юлія Даниленко, Леся Войтицька, а також арт-директор Сергій Лисенко.

Також про намір звільнитися у Facebook повідомив керівник інноваційного підрозділу Українського медіахолдингу UMH Lab Леонід Цодіков.

Приводом до колективного звільнення 14 співробітників журналу та сайту “Forbes Украина” стала низка дій нового керівництва, насамперед, щодо колективу сайту Forbes.ua, які журналісти розцінили як спроби запровадити цензуру, заявив шеф-редактор журналу “Forbes Украина” Борис Давиденко. За його словами, співробітникам сайту дали зрозуміти, що низка тем висвітлюватись не буде. «Коли співробітники сайту висловили свою незгоду, то питання поставили досить відверто: кого не влаштовує - може йти. З деякими працівниками сайту намагались домовитись про звільнення з компенсацією. Однак вони відмовились і прийняли рішення вивести ситуацію в публічну площину», - розповів Давиденко.

Після цього значна кількість працівників журналу підтримала колег і також написала заяви про звільнення.

«Щодо заборонених тем - знаю про це зі слів співробітників сайту. Як показовий приклад, у понеділок редактори сайту подали заявку про те, що журналіст сайту буде готувати матеріал про радників першого віце-прем'єра Сергія Арбузова. В понеділок головний редактор підтвердив цю заявку. Але вже у вівторок ця заявка без пояснень була відхилена», - уточнив Давиденко.

4. У Івано-Франківську намагаються зірвати показ "Відкритого доступу"

13.11.2013 У Івано-Франківську намагаються зірвати показ фільму "Відкритий доступ". Про це повідомила організатор показу Наталя Соколенко.

"Щойно у кінотеатрі "Люмьєр" зірвали показ фільму "Відкритий доступ" у рамках фестивалю Докудейс. Вимкнули світло", - розповіла вона.

"Переходимо у інше місце. Є ще два резервних приміщення, про які домовлялися", - уточнила журналіст.

"Вважаємо, це провокацією проти свободи слова. Намагатимемося зробити все, щоб показати фільм", - додала Соколенко. О 17:30 вдалося розпочати показ у приміщенні обласного відділення "Просвіти".

"Приїхала міліція, десь 10 осіб. Підполковник міліції Андрій Прусик повідомив, що надійшло повідомлення про замінування приміщення", - повідомила о 17:43 Соколенко.

"Ми встигли показати фільм "Межигіря". Зараз намагаємося вмовити міліціонерів дати показати нам інші новели", - додала вона, уточнивши, що переходити у третє приміщення немає сенсу.

5. Показ "Відкритого доступу" зірвали і в Харкові, вимкнувши світло

13.11.2013 У Харкові під час показу альманаху "Відкритий доступ" зникло світло. Організатори встигли показати лише три хвилини першої короткометражки, що входить до альманаху, повідомляє "Українська правда".

При цьому, зауважує видання, у всій будівлі, окрім того приміщення, де відбувався кінопоказ, світло було. Фільм демонстрували в культурному центрі "Інді". На показі були присутні близько 50 осіб.

6. З «Кореспонденту» звільнилися семеро журналістів

18.11.2013 Головний редактор журналу “Кореспондент” Віталій Сич прийняв рішення залишити редакцію за взаємною згодою сторін. “Я очолював журнал “Кореспондент” десять з половиною років і за цей час зробив все, що міг, щоб перетворити видання на лідера ринку. Я раніше прийняв для себе рішення піти, про що завчасно попередив нових власників. Упевнений, що призначення нового редактора, що має великий досвід редакторської роботи, забезпечить наступність редакційної політики і збереження високих стандартів видання», - сказав Віталій Сич.

Також з видання звільнилася журналіст журналу “Кореспондент” Кристина Бердинських.

Бердинських нагадала свій пост, який написала після продажу UMH групі компаній ВЕТЕК, в якому зазначила, що звільниться, якщо звільнять головного редактора видання чи втручатимуться в редакційну політику.

“...Якщо знімуть головреда, я в цей же день звільнюсь. Якщо я зрозумію, що замість політики я пишу виключно про пташок і метеликів, я звільнюся. Я розумію, що не буду працювати в Кореспонденті вічно і треба частіше дивитися по сторонах, але поки в редакційну політику не втручаються (може залишилося кілька днів, тижнів або місяців, я не знаю), я залишаюся тут”, - нагадала свій допис журналістка.

Крім того, з видання пішли журналіст Анастасія Береза, журналіст рубрики “Життя” Кароліна Тимків. У грудні йдуть редактор рубрики “Країна” Андрій Смирнов та редактор рубрики “Бізнес” Інна Прядко.

22 листопада також звільнилася головний редактор сайту Корреспондент.net Юлія Мак-Гаффі.

"Я залишаю проект Корреспондент.net за взаємною згодою сторін. Я прийшла працювати на сайт більше 13-ти років тому. З цього терміну сім років пропрацювала редактором. За цей час, впевнена, було зроблено багато, щоб вам з нами було цікаво, і постійно зростаюче число наших читачів говорить саме за себе. З сьогоднішнього дня я не відповідаю за оперативну діяльність сайту і до кінця місяця буду передавати справи новому головреду. Знаю Максима Мініна ще по роботі в KP Media, як гарного і якісного новинаря і бажаю йому успіхів", - зазначила Мак-Гаффі.

7. На «Шустер live» під час виступу Азарова про відмову від євроінтеграції прибрали «градусник»

22.11.2013 Виступ прем`єр-міністра Миколи Азарова під час ток-шоу «Шустер live» в ефірі телеканалу «Інтер» не ілюструвався індикатором рівня довіри глядачів у студії.

Азаров розповів про стратегію уряду щодо Євроінтеграції. Зокрема, він зауважив, що угода про асоціацію з Європейським Союзом не передбачає можливості членства України в ЄС.

Нагадаємо, графічний «градусник» демонструє, наскільки глядачі студії ток-шоу поділяють сказане політиком чи депутатом. Раніше журналісти звинувачували редакцію «Шустер live» у тому, що індикатор довіри прибирають у випадках, коли слово надається представникам влади - у тому числі, Миколі Азарову. За припущеннями представників ЗМІ, таким чином від глядачів приховують негативну реакцію на виступи окремих гостей ток-шоу.

Випуск «Шустер live» 22-го листопада було присвячено рішення уряду України щодо призупинення процесу підготовки до укладання угоди про асоціацію з ЄС. Окрім пана Азарова, до студії завітали голова фракції партії «УДАР Віталія Кличка» Віталій Кличко, голова фракції КПУ Петро Симоненко, голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, голова фракції ВО «Батьківщина» Арсеній Яценюк та голова фракції ВО «Свобода» Олег Тягнибок.

8. З телеканалу "Бізнес" звільнили редактора за висвітлення акції на підтримку євроінтеграції

23.11.2013 Випусковий редактор телеканалу "Бізнес" Тетяна Мельниченко заявила, що її звільнили з роботи за висвітлення акції на підтримку євроінтеграції, яка проходить у Києві на Майдані Незалежності. Про це вона написала на своїй сторінці у Facebook.

"Друзі, маємо небезпечний прецедент. Сьогодні мене звільнили з посади випускового редактора новин телеканалу "Бізнес". Причина - у ранковому ефірі я поставила інформацію про вихід людей на майдан і незгоду з зупинкою Євроінтеграційного процесу", - повідомила Мельниченко.

"З точки зору журналістики - баланс у випуску було дотримано повністю. Я ні про що не шкодую. І нікому нічого не доводитиму. Є вища сила, яка все бачить. І за кожне рішення рано чи пізно доводиться відповідати", - додала вона.

"Я рада, що мені вказали згори, що у цій команді мені не місце і охоче приєднаюся до людей, які готові творити справжню журналістику. І ще, я досі вірю у наших людей - у їхню силу, стійкість, мужність, незламність, коли вони гуртуються разом! Разом - ми сила! Український дух переможе!" – написала журналістка.

9. Курченко створив спецвідділ цензури в "Кореспонденті"

28.11.2013 У виданні "Кореспондент", яким володіє бізнесмен і друг сина президента Сергій Курченко, створено спецвідділ для цензурування усіх публікацій. Про це написала редактор відділу "Суспільство" ресурсу LB.ua Вікторія Герасимчук (Victoria Guerra) у себе в Facebook, посилаючись на джерела в "Кореспонденті".

"На вихідних люди з Корреспондента розповіли, що там відбувається. Про зміну власника ви знаєте. І ось нещодавно ввели наступну схему - перед публікацією всі матеріали, навіть новини на сайт, читає спеціальний адміністративний відділ. Класика цензури, прямо як за підручником", - повідомила журналістка.

"Наскільки я знаю, подія для новітньої історії укржурналістики безпрецендентна. Були в різних виданнях спроби зробити щось схоже, звісно. В одному журналі власник навіть сам трудиться над створенням обкладинок. Але ось щоб прямо спецвідділ людей, найнятих спеціально для цензурування, що охоплює всі без винятку публікації, - такого у нас поки не було", - зазначила вона.

Герасимчук зізналася: "Якщо ще в п'ятницю я реготала над фразою Собчак "українські ЗМІ не можуть написати про одруження Курченка, бо стоїть "повний блок" на цю тему" і називала це "Як росіяни бачать Україну", то сьогодні вже абсолютно не смішно".

"Видань, що не належать представникам або друзям влади, у нас залишилося не так уже багато. Їх можна докупити чи просто добити. І буде у нас журналістика сумніша снулого гівна, адже, будемо щирими, свобода говорити і показувати все, що заманеться, - це наша єдина на сьогодні перевага", - додала вона.

10. При появі на "Шустер LIVE" опозиціонерів, ток-шоу перервали серіалом

29.11.2013 Лідерів опозиції Віталія Кличка, Олега Тягнибока та Арсенія Яценюка не випустили в прямий ефір програми "Шустер LIVE" о 20:30, як було заплановано, повідомляє "Українська правда".

Під час реклами, яка була після першої частини програми, лідери опозиції увірвалися до студії і намагалися з'ясувати, чому їх не впускали.

До студії також зайшов Павло Елізаров – акціонер "Савік Шустер Студіо", який, за словами Олега Тягнибока, був на вході і керував охороною.

Коли рекламна пауза завершилася, виявилося, що в ефірі телеканалу "Інтер" почався показ серіалу. Коли це з'ясувалося ведучий Савік Шустер в розмові з гостями в студії сказав, що, мабуть, це буде його останній ефір на телеканалі "Інтер" і таким чином він прощається з присутніми.

Шустер також сказав, що не знає, чи буде в п'ятницю продовження ефіру, і заявив, що не знав, що він буде перерваний серіалом.

На момент написання новини відбувалася суперечка між депутатами-"регіоналами" Оленою Бондаренко, Володимиром Олійником та Олександром  Вілкулом, які взяли участь в першій частині програми, а також депутатами від опозиції.

У студії приглушили світло.

Яценюк заявив, що опозиція не збирається залишати студію, поки не відновлять ефір політичного ток-шоу.

"Отже, ситуація така. Починаючи з середи адміністратори програми Савіка Шустера наполегливо запрошували в ефір лідерів опозиції. Сьогодні Кличко, Тягнибок, Яценюк підтвердили свою участь в ефірі", - розповіла свою історію депутатка "Удару" Ірина Геращенко.

"Вони приїхали на студію, на них почепили мікрофони . І коли лідери опозиції прийшли до студії - двері були заблоковані шафами-депутатами від ПР. Вони кричали, що опозиціонерів немає в списках і їх не пустять в студію. На щастя, це "Лебедине озеро" українського ТБ знімала камера іноземного ТБ. Відео ганьби і цензури , провокації і зриву програми є", - додала Геращенко.

За її словами, депутатів, які блокували вхід, вона не знає.

"Вони заблокували вхідні двері і намагалися влаштувати штовханину", - повідомила Геращенко.

11. З журналу та видання Кореспондент йдуть 24 працівника

29.11.2013 З журналу та сайту видання «Корреспондент» звільняється 24 співробітника. Екс-журналістка Корру Христина Бердинських повідомила про це на своїй сторінці у Facebook.

«Ми побили сумний рекорд Forbes по звільненнях. З журналу і сайту «Кореспондент» йде більше 20 осіб (це ті, хто вже звільнилися і хто піде до кінця року і вже поставили адміністрацію до відома). Вже нарахувала 24 людину. Завтра останній робочий день у головредів Віталія Сича та Юлії Мак-Гаффі. Останній тиждень вони вже не керували процесом, а лише передавали справи», - написала журналістка.

Доступ до інформації - 1

1. Львівська залізниця засекретила вартість ремонту ЗІЛа, бо журналісти у запиті не вказали, навіщо їм це треба

25.11.2013 «Наші гроші. Львів» скерували до «Львівської залізниці» запит щодо вартості ремонту вантажного автомобіля ЗІЛ-431610, утім отримали відмову у наданні інформації. Однією з причин було вказано те, що видання не повідомило, з якою метою ця інформація збирається, пишуть “Наші гроші”.

Запит було надіслано, оскільки «Наші гроші.Львів» з’ясували, що ДТГО «Львівська залізниця» заплатила 42 тис. грн. ТОВ «Петрус» за ремонт вантажного автомобіля ЗІЛ-431610. Таку інформацію видання отримало зі звіту держпідприємства про результати закупівель без проведення процедури закупівлі за третій квартал 2013 року.

У звіті вказано, що стільки коштував ремонт одного автомобіля. Натомість за даними відкритих джерел у мережі Інтернет середня ціна ЗІЛ-431610 складає 20-30 тис. грн. Найдорожче авто цієї марки, який вдалося знайти в мережі, зазначає видання, коштує 56 тис. грн.

Медіа-юрист Інституту масової інформації Роман Головенко зазначив, що немає обов’язку вказувати в запиті мету збору інформації, але у випадку зі скеруванням запиту до держпідприємства (або комунального підприємства) варто обгрунтовувати, що запитувана інформація має суспільний інтерес (зокрема зважаючи на статус підприємства).

“Сфера дії Закону про доступ до інформації щодо таких підприємств вужча, ніж щодо владних органів, тому не усю їхню інформацію можна отримати за запитом, але щодо витрат коштів, то ймовірність отримання такої інформації більша зважаючи на її суспільний інтерес”, - зазначив юрист.

Непрямий тиск

Політичний тиск – 4

1. Рибак пообіцяв відгородити журналістів склом від депутатів

19.11.2013 Голова Верховної Ради Володимир Рибак має намір дати розпорядження про встановлення скла в ложі преси у сесійній залі парламенту. Про це він сказав під час пленарного засідання.

На початку вечірнього пленарного засідання депутат Ради від фракції Партії регіонів Михайло Мироненко звернувся до Рибака з проханням забезпечити безпечну роботу депутатів у сесійній залі. За його словами, у вівторок протягом дня на депутатів від ПР з ложі преси кидають сторонні предмети.

У свою чергу депутат Ради Олександр Стоян ( ПР) підкреслив, що депутати вимагають від Рибака вжити заходів , адже в таких умовах працювати неможливо.

Опозиціонери ж стверджують, що ПР заявляє про киданні на них якихось предметів для того, щоб сховатися від журналістів і голосувати неперсонально.

"Я дам команду, ми закриємо склом (ложу пресу), я дам таку команду", - сказав Рибак у відповідь на вимогу депутатів від ПР. Перед цим Рибак заявляв про можливість перенесення ложі преси на протилежну сторону, щоб вона перебувала над депутатами від опозиції.

Нагадаємо, 19 листопада з ложі преси в зал на голови народним депутатам прихильник народного депутата Олега Ляшка (позафракційний) розкидав листівки з фотографіями екс-прем'єра Юлії Тимошенко і написом "Юлі -волю!", а також впала деталь від фотоапарату.

2. Суд анулював ліцензію телеканалу АТВ

13.11.2013 Одеський окружний адміністративний суд задовольнив позов Нацради з питань телебачення і радіомовлення, анулювавши ліцензію телеканалу АТВ, який належить заарештованому колишньому народному депутату Ігорю Маркову. Таке рішення суд ухвалив 13 листопада, повідомляє “Думская.net”.

Представники каналу вже заявили, що мають намір оскаржити рішення в апеляційній інстанції. Термін подання скарги - 10 днів. До розгляду справи апеляцією вердикт чинності вступити не може.

Нагадаємо, 24 жовтня телеканал АТВ, підконтрольний колишнього народному депутату Ігорю Маркову, заявив, що Нацрада хоче позбавити його ліцензії.

"В екстреному порядку Нацрада з телебачення і радіомовлення вирішила звернутися до суду з вимогою анулювати ліцензію телеканалу АТВ. Якщо ми зникли з ефіру – отже, нас закрили. Тоді нам знадобиться ваша підтримка!" - йшлося у повідомленні-бігунку, яке можна побачити на каналі.

Рішення про анулювання ліцензії АТВ Нацрада ухвалила 23 жовтня. Підставою для такого рішення Нацради стало несвоєчасне подання (а точніше - неподання) компанією заяви про переоформлення ліцензії у зв'язку зі змінами в складі власників, що відбулися ще у 2009 році, а саме - смерті Віталія Баранова, власника 12% телекомпанії АТВ. Про ці зміни регулятор, зі слів голови Нацради Володимира Манжосова, дізнався зі звернення громадянина Дмитра Порошина, який також надав нотаріально завірену копію свідоцтва про смерть.

Після смерті Баранова в 2009 році АТВ повинно було переоформити свої ліцензії, вказавши в них його спадкоємців, проте не зробила цього.

3. З’явився ще один клон «Української правди»

27.11.2013 В інтернеті з'явився ще один клон інтернет-видання «Українська правда». Сайт з аналогічною назвою, розташований на домені ukrpravda.ua, почав оновлюватися 18 листопада.

Сайт стверджує, що він є інформаційним агентством «Українська правда», створеним і зареєстрованим у 2013 році. «Наша мета: використовуючи стандарти сучасної української журналістики доносити до людей навіть ті новини, яких не висвітлюють інші, відповідати високому званню "Українська правда"», - йдеться в описі сайту.

Сайт опублікував зображення свідоцтва про державну реєстрацію інформаційного агентства як суб'єкта інформаційної діяльності від 24.04.2013, відповідно до якого засновником агентства є ТОВ «Українська правда».

У державному реєстрі друкованих ЗМІ «Телекритиці» вдалося знайти газету «Українська правда» («Украинская правда»), зареєстровану 29.04.2013, засновником якої є ТОВ «Інформаційне агентство "Українська правда"».

4. Кременчуцька міська рада ліквідувала приватний телеканал «Візит» – НМПУ

29.11.2013 Кременчуцька міська рада ліквідувала приватний телеканал „Візит”, виключивши його з Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України. Про це повідомляє прес-служба Незалежної медіа-профспілки України.

Як заявляє НМПУ, таке рішення ухвалено  всупереч  вердикту  Апеляційного  суду Полтавської області, який відмовив міськраді у частині  позовної  вимоги  щодо виключення „Візиту” з державного реєстру.

Крім того, міськрада передала своїм рішенням корпоративні права телекомпанії «Візит» комунальному кооперативу, який був заснований у 1991 році і, як зазначає НМПУ, вже багато років не здійснює жодної діяльності. Таким чином, зауважують в медіа-профспілці, приватний телеканал «Візит», який працював в ефірі міста понад 20 років, перейшов до комунальної власності. Підставою для ліквідації незалежного каналу стало рішення Апеляційного суду Полтавської області, винесене за позовом Кременчуцької міськради  про передачу корпоративних прав приватного телеканалу комунальному підприємству.

«Рішення Кременчуцької міськради винесене з перевищенням повноважень, оскільки  орган місцевого самоврядування не мав права, всупереч рішенню суду, викидати підприємство з державного реєстру, - впевнений юрист Незалежної медіапрофспілки Олександр Тарасов. - Але суд загалом ухвалив неправове рішення за винятком однієї частини,  фактично освятивши  рейдерське захоплення приватної власності, що ставить під сумнів незалежність суду від органів влади».

За словами Тарасова, НМПУ оскаржить рішення в касаційному порядку і буде ставити питання про притягнення до дисциплінарної або навіть кримінальної відповідальності суддів першої та апеляційної інстанцій, а також про притягнення до кримінальної відповідальності керівників міської ради Кременчука.

Економічний тиск – 1

1. Журналістам “Forbes-Україна” запропонували гроші, аби вони звільнилися за власним бажанням

20.11.2013 Журналістам “Forbes-Україна” запропонували гроші, аби вони звільнилися за власним бажанням. Про це в ефірі 5 каналу заявив колишній редактор розділу "Політика" "Forbes-Україна" Максим Каменєв.

"Не було названо конкретні суми, але неодноразово нам повторювалося: "Люди, напишіть, будь ласка, заяви про звільнення за власним бажанням – і ви отримаєте відступні". Це декілька місячних зарплат", - сказав він. Каменєв також заявив, що журналістам повідомили про те, що деякі теми на сторінках видання висвітлюватися не будуть.

Юридичний тиск

Судові позови проти журналістів та ЗМІ – 3

1. Депутат Рівненської облради вимагає у суді від головреда "Наших грошей" спростування інформації та 20 тис грн

04.11.2013 Керівник ПАТ "Рівнегаз" і депутат Рівненської обласної ради Петро Дубас подав судовий позов на головного редактора інтернет-сайту "Наші гроші" Олексу Шалайського. Приводом для позову стала новина на сайті від 3 вересня 2013 року «Не-Дубасівські» фірми розпиляли 9 мільйонів на школу, вдвічі дешевшого бютівця викинули за довідку, повідомляє Ого.

У цій новині є згадка про фірму "Опорядрембуд", засновником якої є дружина Дубаса Тамара. Депутат вирішив через суд домогтися "захисту честі і гідності", спростування інформації на сайті та отримання матеріальної компенсації у розмірі 20 тисяч гривень.

Такі вимоги, за словами адвоката Шалайського Тетяни Голубокої, є безпідставними, а викладена інформація - правдивою.

Сам Петро Дубас на засідання суду не прийшов, приславши замість себе адвоката Ларису Титарчук, а від фірми "Опорядрембуд" взагалі ніхто не з'явився.

У ході засідання суд, на прохання адвоката Олекси Шалайського Тетяни Голубокої, долучив до справи публікацію "Дубас і компанії", де окреслені зв`язки сім`ї Дубасів з фірмами, що досить часто виграють тендери на будівництва в Рівненській області.

По завершенні засідання журналісти звернулися до представниці Петра Дубаса Лариси Титарчук з проханням прокоментувати позицію позивача, проте вона від коментарів навідріз відмовилась.

2. Суд на Донеччині відмовив депутату-регіоналу у позові до газети «Наша Дружковка»

12.11.2013 Міський суд Дружковки (Донецька область) відхилив позовні вимоги депутата міськради від Партії регіонів, директора ТОВ «ПЖРП» Віталія Підопригори до газети «Наша Дружковка». Про це  сайту «Дружковка» повідомив головний редактор газети Євген Фіалко.

Як нагадує видання, Віталій Підопригора подав до суду на редакцію газети з вимогою спростувати відомості, опубліковані у статті «Ні новим тарифам», у якій видання піддало критиці різке підвищення вартості комунальних послуг у місті, та відшкодувати йому моральну шкоду у розмірі 100 тис. гривень. Ініціативна група городян оголосила збір коштів на юридичну допомогу для редакції газети, і за чотири дні вдалося зібрати 880 гривень. Після того, як інформація про судовий процес та позовні вимоги депутата викликала резонанс в обласних та всеукраїнських ЗМІ, позивач вирішив зменшити суму вимог до 1 гривні.

Під час засідання суд заслухав трьох свідків, аргументи двох сторін і ухвалив рішення відхилити позовні вимоги Підопригори.

«Засідання тривало з 10.00 до 15.00. Сам Підопригора до суду не з'явився, замість нього був представник. Інтереси редакції в суді представляла Василина Джура і я, як редактор. Також правову підтримку нам надавав Інститут розвитку регіональної преси», - повідомив Фіалко.

3. Головред, проти якого повстали журналісти Калуші, хоче відсудити у газети "Вікна" 380 тис. грн за відкритий лист до мера

14.11.2013 В. о. головного редактора комунальної газети «Дзвони Підгір’я» (м.Калуш Івано-Франківської області) Михайло Кучерак вимагає від редакції газети “Вікна” спростувати, на його думку, неправдиву інформацію під назвою «Журналісти Калуша звернулися до Насалика та депутатів. Відкритий лист», яка була опублікована 2 серпня у газеті та на сайті. Інакше обіцяє судитися із “Вікнами” і особисто головним редактором Оксаною Гузинець-Мудрик. Про це йдеться у листі Кучерака, який надійшов до редакції “Вікон” 14 листопада, повідомляється на сайті видання.

У листі Кучерак зазначає, що в інформації про звернення журналістської спільноти до мера Калуша “містилася неправдива інформація щодо мене особисто та інших фактів, які були предметом цієї публікації”.

Отже, Кучерак вимагає негайно “спростувати усю неправдиву інформацію, яка була Вами опублікована - у визначеному законодавством порядку і встановлений законодавством термін”. А також “публічно вибачитися переді мною та читачами за оприлюднення неперевіреної редакцією інформації - шляхом розміщення відповідного повідомлення у найближчому номері газети «Вікна» та на інтернет-сайті газети”.

“У іншому випадку буду змушений звернутися до суду за захистом своєї гідності та відшкодування завданих моральних збитків: -  до видавця газети - у розмірі 80 тис. гривень; - до третьої особи Гузинець-Мудрик О. І. - у розмірі 300 тис. гривень”, - йдеться у листі Кучерака.

Як нагадує видання, відкритий лист до мера Калуша Ігоря Насалика та депутатського корпусу Калуської міської ради підписали 37 представників різних ЗМІ. Причиною обурення журналістів став той факт, що Михайло Кучерак звільнив з посади відповідального секретаря «Дзвонів Підгір’я» журналіста Людмилу Пастушок.

“Вважаємо, що справжньою причиною звільнення Людмили Пастушок є не «систематичне порушення трудової дисципліни», а її професійна діяльність і намагання нового керівника  газети будь-що сподобатися міській  владі, у тому числі, «викидаючи»  з редакції людей, які дозволяють собі об’єктивно писати про реальні  проблеми міста”, - йшлося у листі.

Також у листі журналісти звернулися до Кучерака “як до особи, яка претендує обійняти публічну посаду, – стати головним редактором комунальної газети Калуша – до розгляду питання на пленарному засіданні Калуської міської ради на шпальтах газети «Дзвони Підгір’я» оприлюднити інформацію, яка б підтвердила його кваліфікаційну відповідність посаді. А саме: автобіографію із зазначенням місць праці і копію документа про освіту та додатки до нього (такі вимоги він висуває до людей, які претендують на працевлаштування у газеті)”.

Журналісти вимагали від Калуської міської ради на найближчому пленарному засіданні сесії міськради розглянути питання роботи редакції газети «Дзвони  Підгір’я», а саме: дати оцінку інформаційній і кадровій політиці, яку проводить призначений міським головою  в. о. головного редактора Кучерак М. Б.

Інтернет-тиск

Кібер-злочини проти журналістів та ЗМІ – 3

1. "Українська правда" зазнає хакерської атаки

24.11.2013 Редакція інтернет-видання "Українська правда" заявила про потужну атаку на сайт видання. Про це редакція повідомила на своїй сторінці у Facebook.

Станом на 18:10 24 листопада сторінка за адресою http://www.pravda.com.ua/ не вантажилася. Як повідомили в редакції, сайт намагаються зламати.

"Це вже не вперше, але такого напору наші спеціалісти ще не бачили", - йдеться у повідомленні.

Видання має намір працювати до вирішення технічних питань через соцмережі Facebook та Twitter.

Станом на 10:15 25 листопада сайт видання не відновив повністю свою роботу.

Нагадаємо, 24 листопада у Києві та в інших містах країни люди вийшли на мітинг на підтримку євроінтеграції. “Українська правда” широко висвітлювала ці події.

2. На сайт Hromadske.tv здійснюється DDoS-атака

26.11.2013 На сайт Hromadske.tv здійснюється DDoS-атака. Про це повідомляється на сторінці Громадського ТВ у Facebook.

“Щойно телефонували з компанії, яка надає нам хостінг - на сервери з нашим сайтом ведеться DDоS-атака потужністю 20 Gbit. Наша сторінка, як і всі сайти на цьому сервер, періодично "лягає", - йдеться у повідомленні.

3. Хакери зламали та знищили всю інформацію "Цензора"

26.11.2013 Хакери зламали інтернет-видання “Цензор”. Про це Українській правді повідомив головред "Цензора" Юрій Бутусов. "Сервери “Цензора” зламані, вся інформація знищена", - зазначив він.

Захист свободи слова

Реакція влади на порушення свободи слова – 11

1. За фактом перешкоджання журналістам телеканалу "Новая Одесса" відкрито провадження за 171 статтею

04.11.2013 Слідчим СВ Приморського РВ ОМУ капітаном міліції Ю.Чебаном 27 вересня розпочато кримінальне провадження за фактом перешкоджання знімальній групі місцевого телеканалу “Новая Одесса”. Про це йдеться у відповіді Головного управління МВС України в Одеській області на запит ІМІ.

Згідно з інформацією, кримінальне провадження відкрито за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.171 Кримінального Кодексу України.

“На теперішній час по вказаному кримінальному провадженню проводиться подальше досудове розслідування, про підозру нікому не повідомлено”, - повідомили ІМІ.

Нагадаємо, 22 серпня в Одесі під час захоплення магазину його господар перешкоджав знімальній групі місцевого телеканалу “Новая Одесса” - забороняв вести відеозйомку події та штовхнув журналіста телеканалу Вадима Шпаченка.

2. Суд не задовольнив позов журналістки, яка вимагала від Апарату ВР оприлюднити списки "виїзних" депутатів

06.11.2013 Окружний адміністративний суд м.Києва відмовив в задоволенні позовних вимог в повному обсязі журналістці Оксані Коваленко, яка оскаржила відмову Апарату Верховної Ради надати копії списків реєстрації з підписами народних депутатів на виїзному засіданні, що відбулось 4 квітня 2013 року. Таке рішення суд ухвалив 5 листопада, повідомляє Інститут Медіа Права.

У відповідь на свої інформаційні запити, подані до Апарату ВРУ, Коваленко отримала лише списки з прізвищами учасників засідання та інформацію про результати розгляду питань. Як зазначив відповідач, безпосередньо копії списків реєстрації є конфіденційною інформацію, оскільки містять особисті підписи народних депутатів, а тому не можуть бути надані.

В судовому засіданні представник Апарату ВРУ підтримав зазначену позицію, зазначивши, що підписи народних депутатів є персональними даними і відповідач не може надавати їх без згоди самих депутатів. Вимоги ж позивача розкрити таку інформацію створюють штучні підстави для порушення Апаратом його обов’язків щодо захисту персональних даних.

Суд підтримав сторону відповідача і відмовив в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

На думку позивача та її представників, рішення суду є неправомірним, оскільки списки реєстрації народних депутатів України на засіданні створюються в процесі виконання народними депутатами їх конституційних обов’язків, тому за своїм характером є публічною інформацією. Крім цього, підписи депутатів були добровільно оприлюднені ними разом із поданими деклараціями про майно на сайті ЦВК під час реєстрації як кандидатів в народні депутати. Зокрема,  в судовому засіданні сторона позивача надала суду відповідні копії декларацій з підписами депутатів, які були присутні на скандальному судовому засіданні. Отже, зазначена інформація не може вважатись конфіденційною.

Отримання запитаної інформації є суспільно необхідним для здійснення громадського контролю за дотриманням народними депутатами Конституції та Законів України, адже засідання Верховної Ради України, щодо якого був поданий запит, викликало широкий резонанс у суспільстві, зокрема, щодо можливості фальсифікації підписів окремих народних депутатів.

У зв’язку з цим, позивач та її представники мають намір оскаржити рішення суду до апеляційної інстанції.

3. Держінспекція з питань праці виявила порушення в УНІАН та рекомендувала Осадчому їх усунути

07.11.2013 Територіальна державна інспекція з питань праці в м. Києві виявила порушення законодавства про працю у ТОВ «УНІАН» та видала гендиректору УНІАН Вадиму Осадчому припис щодо усунення цих порушень. Порушення законодавства були встановлені під час перевірки щодо можливого незаконного переведення працівників підприємства, яка проводилася за зверненням Незалежної медіа-профспілки України (НМПУ). Про це йдеться у офіційному листі інспекції на ім`я першого заступника НМПУ Андрія Яніцкого, повідомляє прес-служба медіа-профспілки.

Інспекція встановила, що у ТОВ «УНІАН» в порушення вимог ст. 29 КЗпП України відсутні посадові інструкції працівників Олександра Волинського – редактора, Любові Жаловаги – старшого випускового редактора, Тетяни Майданович – завідувача відділу, Валентини Романенко – редактора, Романа Романюка – редактора.

Інспекція повідомляє, що відсутність посадових інструкцій підтверджується наданими для перевірки поясненнями за підписом директора Вадима Осадчого від 23 вересня 2013 року №2/182, в яких зазначено, що положення про відділи та посадові інструкції на підприємстві станом на час проведення перевірки знаходяться в стадії розробки та затвердження.

Як зазначено в листі, в ході перевірки трудових договорів, укладених в письмовій формі чи інших документів, де були б визначені посадові обов`язки вищезгаданих працівників, не надано. У зв’язку з цим в межах компетенції комісії не надається можливим дослідити питання наявності переміщення чи переведення вищезазначених працівників.

Також інспекція рекомендує вирішувати спірні питання щодо змін умов праці у комісії по трудових спорах або у суді. Члени НМПУ вже звернулися до суду щодо відновлення своїх прав, наступне судове засідання відбудеться 18 листопада. Інспекція також перенаправила звернення профспілки до Департаменту соцполітики КМДА для розгляду питання експертизи умов праці.

Водночас член комітету НМПУ, медіа-юрист Олександр Тарасов вважає, що комісія Держпраці при перевірці за заявою профспілки не реалізувала всіх покладених на неї державою функцій та задач. Зокрема, за його словами, відповідно до ч.3 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, інспекція зобов'язана була:

1) ознайомитися з наказами про прийняття працівників на роботу, в яких чітко зазначена посада на яку призначається працівник; ознайомитися із записами у трудовій книжці (посада зазначена у трудовій, повинна відповідати посаді зазначеній у наказі про прийняття на роботу);

2) для встановлення кола посадових обов'язків за відсутністю посадової інструкції опитати самих працівників, та їх колег щодо особливостей роботи, яка виконується;

3) провести порівняльний аналіз кола посадових обов'язків на попередньому та теперішньому місці роботи, дослідити робоче місце щодо відповідності його нормам закону про охорону праці.

4. Під час показу «Відкритого доступу» у Києві неналежного реагування міліціонерів не виявлено – Захарченко

07.11.2013 Під час перевірки фактів неналежного реагування працівників Печерського РУ на перешкоджання показу документального фільму «Відкритий доступ» 27 вересня в Києві не виявлено. Про це зазначив міністр МВС Віталій Захарченко, відповідаючи на депутатське звернення голови Комітету з питань свободи слова та інформації Миколи Томенка, повідомляє сайт Комітету.

За словами міністра МВС, на місце події виїжджали керівництво, слідчо-оперативна група Печерського РУ та найближчий наряд міліції, який забезпечував охорону громадського порядку. «Після прибуття працівників міліції за підозрою в скоєнні правопорушення затримано мешканця м. Києва Поліщука Д.А., слідчо-оперативною групою з місця події вилучено дві димові шашки. Печерським РУ вказану подію внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 296 (хуліганство) КК України. На сьогодні проводиться досудове розслідування», - пише Захарченко.

Під час евакуації з небезпечної зони громадян деякі з них фіксували дії працівників міліції на мобільні телефони, але жодного посвідчення представника ЗМІ ніхто з присутніх не пред'явив, додає міністр.

Цю подію також внесено до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 259 (завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об'єктів власності) КК України. Досудове розслідування цього провадження також триває.

За перешкоджання показу «Відкритого доступу» у Сімферополі та Черкасах також відповідні відомості внесено до ЄРДР за ознаками кримінальних правопорушень. Інформація про перешкоджання показу в інших регіонах до органів внутрішніх справ не надходила.

Нагадаємо, 27 вересня у Києві невідомі намагалися димовою шашкою зірвати показ документального альманаху “Відкритий доступ”.

5. Міліція встановила особу чоловіка, який міг зірвати показ "Відкритого доступу" у Донецьку

12.11.2013 Міліція встановила особу чоловіка, який міг розлити невідому речовину у кафе “Смартхаус” у Донецьку під час показу документального альманаху “Відкритий доступ”. Про це повідомляється на сайті ГУМВС України в Донецькій області.

Згідно з повідомленням, 1 листопада близько 20.00 до Ворошиловського райвідділу міліції м. Донецька звернулися співробітники антикафе «Смартхаус», повідомивши, що в приміщенні невідомими був розлитий флакон з рідиною, яка викликала сумніви у персоналу кафе. На місце події виїжджала слідчо-оперативна група.

“Співробітниками міліції опитані відвідувачі кафе, встановлений учасник подій. Наразі призначені експертизи. Розслідування проводиться слідчим відділом Ворошиловського РВ”, - зазначили в міліції.

Відомості про подію було занесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань з попередньою кваліфікацією за ч. 1 ст.296 КК України (хуліганство).

6. Миколаївська міліція закрила справу за фактом погроз фізичною розправою журналістам «Преступности.НЕТ»

13.11.2013 Начальник слідчого відділу Центрального райвіділу міліції Миколаєва Олександр Єжалов закрив кримінальне провадження за ч. 1 ст. 171 Кримінального кодексу України (навмисне перешкоджання законній професійній діяльності журналіста) за фактом погроз фізичною розправою кореспондентам «Преступности.НЕТ» Андрію Лохматову та Анатолію Чубаченку. Про це ІМІ повідомив Андрій Лохматов.

Як розповів Лохматов, про закриття провадження він дізнався випадково, коли спробував з’ясувати в міліції, як просувається розслідування справи.

За словами Лохматова, йому ніхто так і не повідомив про закриття провадження, у зв’язку з чим він написав листа на ім’я начальника Центрального РВ Миколаївського міського управління УМВС України в Миколаївській області М.Кушнірова з проханням надати копію постанови про закриття кримінального провадження.

“23 жовтня я написав листа, у якому повідомив начальника Центрального РВ, що мені як потерпілому у справі, ніхто не повідомив про закриття провадження. У листі я попросив надіслати мені копію цієї постанови про закриття справи”, - зазначив в коментарі ІМІ Лохматов.

"Взагалі ця справа була відкрита міським управлінням міліції на вимогу прокуратури Миколаєва по факту публікації. Раз вже відкрили, ми пішли вдвох з редактором (Анатолій Чубаченко - ред.) дали свідчення, у нас статус потерпілих. Ми віддали відеозапис інцидента, як єдиний доказ всього того, що там відбулося. Як чоловік неадекватно на нас кидався...", - сказав Лохматов. При цьому він додав, що йому також невідомі причини, з яких закрили провадження.

Лохматов також надав ІМІ копію своєї заяви на ім’я Кушнірова. В ній, зокрема, зазначено, що Миколаївське міське управління УМВС України в Миколаївській області передало до Центрального РВ кримінальне провадження №12013160010000223, відкрите за ч.1 ст. 171 КК України в липні поточного року, в якому він проходить у якості потерпілого.

“В Центральному РВ це провадження було передано на розслідування слідчому Чиняковій О.В., яка до 22 вересня поточного року знаходилась у відпустці та не займалась розслідуванням даного кримінального провадження. 24 вересня поточного року Чинякова О.В. в усній розмові в приміщенні слідчого відділу Центрального РВ повідомила, що дане провадження закрито, при чому не нею, а начальником слідчого відділу Єжаловим”, - зазначає Лохматов.

При цьому він підкреслює, що станом на 23 жовтня поточного року “я ніяких документів по даному провадженні, в тому числі постанову про його закриття не отримував”.

“Надати копію постанови про закриття кримінального провадження Чинякова відмовилась, посилаючись на те, що не вона закривала провадження. Пана Єжалова на той час на робочому місці не було. Через декілька днів в усній розмові в приміщенні слідчого відділу Центрального РВ начальник відділу Єжалов заявив, що “дане провадження ми ще відкриємо”, - зазначив в заяві журналіст.

У зв’язку з цим Лохматов просить Кушнірова надати йому копію постанови про закриття провадження, а також копії всіх матеріалів кримінального провадження, які стосуються безпосередньо вчиненого щодо нього кримінального правопорушення.

7. Санстанція, перевіривши, де працюють "переміщені" редактори УНІАН, виявила численні порушення

15.11.2013 Державна санітарно-епідеміологічна служба України виявила численні порушення, перевіривши відділ телевізійного моніторингу ТОВ УНІАН за адресою вул.Магнітогорська, 1, повідомляє прес-служба Незалежної медіа-профспілки України.

Зокрема, знайдено такі порушення:

- офісні приміщення не обладнані припливно-витяжною системою вентиляції,

- в приміщеннях відсутні шафи для зберігання документів, магнітних дисків, стелажі, тумби,

- не обладнане побутове приміщення для відпочинку та прийому їжі,

- не надані дані про проходження медичних оглядів працівників згідно Наказу МОЗ України №246 від 21.05.2007 р.

- місця загального користування знаходяться у незадовільному санітарному стані, не прибрані коридори, сходові клітини, туалети, не дотримується дезінфекційний режим,

- на території спостерігаються безпритульні собаки.

Деснянський міжрайонний відділ лабораторних досліджень ДУ «Київський МЛУДСЕУ» провів лабораторні та інструментальні дослідження освітленості, мікроклімату на робочих місцях та відібрав проби води з міського водопроводу (приміщення туалету загального користування). По виявлених порушеннях буде направлено припис на адресу керівництва.

Відділ телевізійного моніторингу ТОВ УНІАН розташовано на орендованих площах ВАТ «Київхімволокно» на 3 поверсі 3-поверхової будівлі. Відділ займає 3 офісні кімнати, на час перевірки працювало 2 працівники.

8. Керченські депутати повернули ТРК "Бриз" землю під радіовежу

18.11.2013 Керченська міськрада АР Крим повернула телерадіокомпанії “Бриз” землю під розміщення радіовежі та відновила договір оренди ділянки землі на п'ять років по вул. Чернишевського. Таке рішення міськрада ухвалила 7 листопада на 39 сесії, повідомляє Керчь.ФМ.

Нагадаємо, раніше сесія Керченської міськради АР Крим ухвалила рішення про скасування оренди земельної ділянки телерадіокомпанії “Бриз”, на якій було розташовано ретрансляційну вежу по вул. Чернишевського, 47-А. Журналісти Керчі оголосили про старт акції солідарності "Захистимо своє право на правду" та просили жителів України допомогти зупинити знищення ТРК “Бриз”. Тиск з боку представників місцевої влади на редакцію Kerch.fm і ТРК «Бриз» почався на початку серпня.

Як пише видання, в тексті рішення міськради зазначено, що землю під радіовежу “Бризу” повернули “у зв'язку з тим, що 30 вересня 2013 року понад 500 жителів м. Керчі звернулися до депутатів Керченської міської ради з проханням переглянути вищевказане рішення”.

У своєму рішенні депутати зобов'язали ТРК "Бриз" до 1 травня 2014 року оформити всі необхідні документи на землю і до 1 січня 2014 року укласти з УЖКГ договір на утримання та благоустрій прилеглої території.

На даний момент, зауважує видання, правовстановлюючі докумети на землю для ТРК "Бриз" оформляє приватна фірма, яка має на це ліцензію. Договір був укладений ще в 2012 році, гроші за послугу перераховані в повному обсязі. За словами одного із співробітників фірми, зараз документи передані в Керченську міськраду для подальшого узгодження.

“Тепер доля земельної ділянки під радіовежею ТРК "Бриз" повністю в руках чиновників Керченської міської ради. Сподіваємося, що вони будуть виконувати свої обов'язки вчасно і в строк. І не допустять зриву термінів, встановлених депутатами для радіокомпанії”, - зазначила редакція Керчь.ФМ.

9. Чиновник, який зіштовхнув журналіста "Інтера" зі сходів, вибачився

18.11.2013 Глава Бахмацької райдержадміністрації (Чернігівська обл.) Микола Миронець вибачився перед спецкореспондентом телеканалу «Інтер» Романом Бочкалою. Цю інформацію Комітету оперативного реагування на інциденти за участю ЗМІ, який діє при Міжвідомчій робочій групі з аналізу стану додержання законодавства про свободу слова та захист прав журналістів, «Телекритиці» підтвердив Бочкала.

За його словами, 16 листопада, у День працівників радіо, телебачення та зв’язку, він отримав листа й телефонний дзвінок Миронця, який вибачився за «прикрий інцидент, який стався більше ніж рік тому, 22 жовтня». Також він висловив сподівання, що конфлікт залишиться у минулому, а надалі стосунки з Бочкалою він будуватиме «на принципах взаємоповаги, професійності та відповідальності – як взаємовідносини  журналіста та представника влади».

Роман Бочкала вибачення приймає. Однак щодо правової оцінки дій Миколи Миронця та бездіяльності правоохоронних органів радитиметься з адвокатом.

«У розмові він все ж визнав, що застосував до мене силу. Хоча слідство так і не змогло цього з'ясувати. Але я на Миронця не ображаюся і ніколи не ображався - у нас же немає з ним особистих відносин. У цій історії для мене була важлива і залишається правова оцінка дій чиновника, який дозволив собі штовхнути журналіста зі сходів», - розповів Бочкала.

«На жаль, юридично Миронець ніякої відповідальності не поніс - ані дисциплінарної, ані адміністративної, ані кримінальної. Тобто, перед законом і своїм начальством він чистий. Дивно звичайно, що людині знадобилося більше року, щоби зробити те, що, напевне, потрібно було зробити відразу. Але в кожному разі цей його вчинок заслуговує на повагу. Що ж стосується подальшого, то я буду радитися зі своїм адвокатом Віталієм Кулаковим, і прийму рішення щодо того, подавати на Миронця до суду чи ні», - сказав журналіст.

10. Міліція розпочала перевірку за фактом побиття головреда "20 хвилин"

26.11.2013 Міліція розпочала перевірку за фактом побиття головного редактора житомирської газети “20 хвилин” Влада Пучича, повідомляється на сайті ГУ МВС у Житомирській області.

Згідно з повідомленням, до міліції звернувся редактор одного з житомирських друкованих видань, повідомивши, що його побили двоє невідомих.

На місце події виїжджала слідчо-оперативна група Житомирського міськвідділу міліції. Правоохоронцям заявник пояснив, що пізно увечері 23 листопада двоє невідомих у під’їзді будинку, де він проживає, спричинили йому тілесні ушкодження.

За медичною допомогою потерпілий не звертався.

Міліція здійснила огляд під’їзду та опитала мешканців будинку. Свідків події міліція не виявила.

Попередня правова кваліфікація події – ч.1 ст.125 (Умисне легке тілесне ушкодження) Кримінального кодексу України.

11. МВС розслідує побиття журналістів "тітушками" як "хуліганство, вчинене групою осіб"

29.11.2013 Столична міліція почала розслідувати побиття "тітушками" кореспондента hromadske.tv Дмитра Гнапа та оператора Якова Любчич. Про це повідомила начальник прес-служби управління МВС у Києві Ольга Білик "Українським Новинам".

"Міліція почала розслідування за ч. 2 ст. 296 Кримінального кодексу (хуліганство, вчинене групою осіб)", - зазначила начальник прес-служби МВС та підкреслила, що зараз вживаються заходи щодо встановлення осіб, причетних до скоєння правопорушення.

Реакція журналістської спільноти – 7

1. ТВА закликає Нацраду припинити знищення телеканалу і “не бути каральним інструментом в брудних іграх влади”

05.11.2013 Колектив телеканалу ТВА закликає Нацраду припинити знищення телеканалу і “не бути каральним інструментом в брудних іграх влади”.  Про це йдеться у зверненні колективу до працівників Нацради у зв’язку з відкликанням ліцензії.

На телеканалі впевнені, що ніхто не вірить в те, що канал став заручником бізнес-конфлікту, як про те заявляла Нацрада. Також колектив ТВА просить Нацраду пояснити, чому долю телеканалів у відомстві вирішують секретарки та надати відповідь на питання щодо майбутнього чернівецького телеканалу.

Наводимо повністю текст звернення:

“Шановні працівники Нацради!

До Вас звертаються ті, кого ви, використовуючи нафталінові кліше своїх біло-блакитних наставників, називаєте «заручниками» бізнесового конфлікту. Конфлікту, в існування якого, ми переконані, не вірять навіть найпалкіші поборники нашого телеканалу при дворі нинішньої влади.

Ми, працівники телеканалу «ТВА», уважно прочитали Ваше публічне звернення, і, зізнаємось щиро, не знайшли в ньому найменшого натяку на серйозні юридичні запитання, які досі залишаються для всіх загадкою:

1. Де експертиза матеріалів перевірки?

2. З яких пір доленосні для телевізійних компаній моніторинги проводять секретарки, а не уповноважені представники держструктур? (зі всією повагою до статусу канцелярських працівниць, ми все-таки змушені поцікавитися, чого саме вони вирішують наше професійне майбутнє)

3. Коли нарешті стане відомо, звідки все ж таки взявся сфабрикований запис ефіру?

Ці запитання ми оголошували публічно і особисто, через офіційні листи і заяви у ЗМІ. І що маємо натомість? Публіцистичне непорозуміння, довжиною у 7 абзаців, де вкотре повторюється зручна для влади «мантра», про начебто бізнесовий конфлікт, і ані слова про втаємничені перевірки, боязнь експертиз і бідолашних секретарок, які змушені ставити свій підпис під документами, настільки сумнівними, що жоден представник Нацради не ризикнув заплямувати свою кар’єру, підписавши подібну нісенітницю.

З професійного тону, переходячи в площину людську, нам цікаво, шановна Нацрадо, якими ви собі уявляєте колектив «ТВА»? Чи справді ви такої низької думки про інтелектуальні якості журналістів-телевізійників, що дозволяєте собі відверто обходити стороною наші прямі і прості запитання, натомість вишукуючи все новіші і відчайдушніші способи відвернути увагу ЗМІ та громадськості від примітивного і банального процесу знищення незалежного телеканалу.

Апофеоз травлі нас, як професіоналів і «ТВА», як незалежного мовника, відбувається якраз напередодні підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Невже ви справді настільки політично недалекоглядні, що не здогадуєтеся про неможливість підписання цього документу (тут безсилі навіть ваші секретарки), в той час, як в Україні брутально і неприховано знищується свобода слова? Або ж навпаки, ви свідомі того, що робите, проте, в такому разі, громадськості слід знати, хто і для чого ставить перепони на шляху інтеграції України до ЄС.

Як бачите, ми не маємо ні сил, ні натхнення, гратися з вами в обмін фальшивими люб’язностями і вдавати, ніби, ми не бачимо, що відбувається насправді. Ми вкотре просимо вас залишити в спокої успішних журналістів та якісні медіа і не бути каральним інструментом в брудних іграх влади.

Всього вам доброго, і не намагайтеся більше обманювати ні нас, ні наших глядачів,

Колектив телеканалу «ТВА».

2. “Стоп цензурі!” закликає власників Forbes Media відреагувати на цензуру в Україні

19.11.2013 Рух «Стоп цензурі!» засуджує ганебну ситуацію з втручанням у редакційну політику та фактами цензури у виданні «Форбс-Україна», що призвело до звільнення журналістів цього видання. Рух закликає власників Forbes Media LLC усвідомити свою відповідальність і втрутитись у ситуацію, гарантуючи збереження редакційної політики видання (журналу та сайту) відповідно до умов ліцензійної угоди та загальних принципів свободи слова. Про це йдеться у заяві Руху.

У русі стверджують, що після купівлі медіа-холдингу УМХ групою компаній ВЕТЕК новим керівництвом було одразу змінено редакційну політику. “Так, журналістам було заборонено писати на теми, пов’язані з провладною партією та високими посадовими особами. Зокрема, журналістам не дозволили підготувати й опублікувати матеріали про порівняння сучасної і попередньої риторики Партії регіонів стосовно Євроінтеграції, про радників віце-прем’єра Арбузова тощо, та було суттєво урізано кількість політичних матеріалів на сайті (з двох щодня до двох протягом тижня)”, - йдеться у заяві.

Крім того, журналістам почали погрожували регресними позовами щодо відшкодування моральної шкоди за раніше розміщені статті, та санкціями, якщо вони будуть публічно критикувати керівництво журналу або власників холдингу.

“Дана ситуація свідчить, що основною метою купівлі медіа-холдингу було встановлення жорсткого контролю за редакційною політикою видання, яке раніше критично висловлювалось про нових власників, зокрема, в минулому році опублікувало журналістське розслідування про Сергія Курченка”, - йдеться у заяві.

3. НМПУ закликає керівництво ВР відмовитися від встановлення скла у ложі преси

20.11.2013 Незалежна медіа-профспілка України занепокоєна озвученою 19 листопада ідеєю відгородити ложу преси у Верховній Раді склом від залу засідань. НМПУ закликає керівництво парламенту відмовитися від таких намірів, оскільки вони обмежать можливості для роботи журналістів і позначаться на стані свободи слова в країні. Про це повідомила пре-служба медіа-профспілки.

В НМПУ нагадують, що така ідея виникла після того, як помічник одного з народних депутатів розкидав листівки з ложі преси. А ще вниз впала деталь від фотокамери.

“Ці прикрі епізоди не можуть стати причиною для таких радикальних заходів, як встановлення скла в ложі преси. Для запобігання таким інцидентам треба вдаватися до  інших заходів, які б не заважали працювати журналістам.

Крім того, ідея зі склом суперечить здоровому глузду. Вона буде перешкодою для фотокореспондентів та операторів, які не зможуть забезпечити якісну картинку для читачів і глядачів”, - зазначили в медіа-профспілці.

4. Парламентські журналісти збирають підписи проти встановлення скла у ложі преси

21.11.2013 Парламентські журналісти почали збирати підписи під відкритим листом до голови Верховної Ради Володимира Рибака з проханням не відгороджувати склом ложе преси, де вони працюють. Про це повідомили ряд кореспондентів різних українських ЗМІ, що працюють у парламенті, повідомляє Телекритика. 

Лист зареєстровано в Апараті Верховної Ради.

Звертаючись до голови ВР, парламентські журналісти наголошують, що встановлення скла у ложі преси буде заважати роботі медівників - особливо відеооператорів та фотографів.

Також у листі журналісти запропонували Рибаку замість встановлення скла провести роз'яснювальну роботу серед депутатів, щоб ті проводили інструктаж зі своїми фотографами, які також працюють у ложі преси парламенту. Така вимога журналістів викликана результатами їх розслідування останнього резонансного інциденту, після якого нардепи-регіонали почали вимагати відгородити пресу від парламентарів. Журналісти, за їх словами, з'ясували, що аксесуар, який впав з ложі преси 19 листопада на місця, де зазвичай сидять народні депутати фракцій Партії регіонів та Компартії, належить фотографу Партії регіонів.

Відкритий лист до Володимира Рибака підписали 55 журналістів, серед них: Ольга Кошеленко («1+1»), Ольга Сніцарчук (5 канал), Оксана Котова (Новий канал), Ольга Червакова, («Інтер»), Максим Левін (lb.ua), Віталій Лазебник, («Взгляд»), Влад Содель («Коммерсант Украина»).

5. Учасники міжнародної конференції журналістів закликали Януковича покласти край безкарності

23.11.2013 Учасники конференції Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, присвяченої безпеці журналістів, пройшли мовчазним маршем Хрещатиком у Києві та відправили листа президентові України Віктору Януковичу. У листі журналісти закликали президента звернути увагу на збільшення в Україні випадків нападів на журналістів та покласти край безкарності. Про це повідомила прес-служба Незалежної медіа-профспілки.

Автори листа виділили три головні тенденції  порушення прав журналістів.

Журналісти часто піддаються фізичним нападам з боку можновладців або людей, які пов'язані з урядом. Нападники  порушують статтю 171 Кримінального кодексу України, яка передбачає покарання за перешкоджання журналістській діяльності.

“Цього року суд покарав тих, хто 18 травня напав на  журналістів Ольгу Сніцарчук  і Владислава Соделя. Але це сталося після того, як  сотні журналістів під воротами Міністерства внутрішніх справ провели демонстрацію і вимагали відставки міністра, якщо він не забезпечить об'єктивне розслідування. Однак, без масових протестів, нападники на журналістів залишаються безкарними”, - йдеться  у листі.

Також у листі звертається увага на те, що регіональна влада закриває “незалежні телеканали або прагне поставити їх під свій контроль”. Це сталося в Харкові, Кременчуці, Чернівцях, і Керчі. “У таких випадках журналістам пропонують  вибір: або звільнитися,  або працювати в якості піарників місцевого уряду, мало піклуючись про те, щоб повідомляти правду”, - йдеться у листі.

Крім того, зазначено, що журналісти, які виступають проти цензури, або відстоюють свої трудові права, зазнають переслідувань з боку власників. Як приклад у листі наводять інцидент з п'ятьма редакторами інформаційного агентства УНІАН, “які, через їхню  принципову позицію у відстоюванні свободи преси, були покарані керівництвом, зняті зі своїх посад і заслані далеко від головного офісу, де продукуються новини, - до старого заводу в антисанітарні умови”.

Автори листа підкреслюють, що зазначені тенденції є системними. Вони мають негативний вплив на свободу преси в Україні і сприяють знищенню  професії журналіста. Для того, щоб зупинити цю негативну тенденцію, має бути застосована політична воля, вважають автори листа.

6. “Репортери без кордонів” закликали ЄС підняти питання свободи слова в Україні

26.11.2013 Міжнародна правозахисна організація "Репортери без кордонів" закликає Європейський Союз включити до порядку денного майбутнього у Вільнюсі саміту "Східного партнерства" питання про недостатнє забезпечення свободи преси в Україні. Про це йдеться у заяві організації від 26 листопада, повідомляє Німецька хвиля.

Як зазначено в заяві, це питання потрібно включити до порядку денного, незважаючи на призупинення процесу підготовки до укладення угоди про асоціацію між ЄС і Україною.

Також в організації зазначають, що потрібно рішуче виступити на захист критично налаштованих журналістів, робота яких в Україні наштовхується на все більші обмеження.

"Репортери без кордонів" нагадують, що після приходу Віктора Януковича на пост президента Україні ситуація у сфері ЗМІ суттєво погіршилася: у списку держав, які гарантують свободу преси, Україна перемістилася з 89 місця в 2011 році на 126 місце в 2013 році. Кількість нападів на журналістів в минулому році в порівнянні з попереднім майже зросла майже втричі: з 30 до 80 випадків.

7. В ОБСЄ засудили напади на журналістів в Україні

30.11.2013 Спецпредставник ОБСЄ з питань свободи слова Дунья Міятович засудила напади на журналістів в Україні протягом Євромайдану. Заява Міятович оприлюднена на сайті ОБСЄ.

"Насильство над журналістам не може і не повинно сприйматися терпимо на території ОБСЄ. Я вірю, що українська влада буде швидко розслідувати ці напади і зробить все можливе для забезпечення безпеки працівників ЗМІ, особливо при проведенні масових заходів", - сказала Міятович.

Як сказано в заяві, підставою для її оприлюднення стали атаки проти журналістів Hromadske.tv Дмитра Гнапа та Яківа Любчича, а також напад проти редактора газети "20 хвилин" Влада Пучича у Житомирі.

Судові позови від журналістів – 3

1. Журналіст у суді вимагає від ВР оприлюднити списки депутатів, які приймали закони на Банковій

04.11.2013 Кореспондент "Української правди" Оксана Коваленко оскаржила в суді відмову Апарату Верховної Ради надати списки з підписами депутатів, які були на "виїзному засіданні" на Банковій 4 квітня, повідомляє “Українська правда”.

Як відомо, 4 квітня фракції КПУ, Партії регіонів та підконтрольні їм позафракційники під виглядом зборів, замість того, щоб домовлятися з опозицією, яка заблокувала трибуну, просто пішли із вулиці Грушевського на вулицю Банкову, – оголосили, що мають 244 голоси й провели там засідання Верховної Ради.

Голоси рахувала частина лічильної комісії, а саме її представники від більшості, оскільки депутатів від опозиції на засідання не пустили.

На засіданні ПР і КПУ змогли майже одноголосно підтримати низку законів, хоча зазвичай у залі голосувань більшості голосів не вистачало. Перед засіданням депутати нібито провели письмову реєстрацію, тобто склали списки, у яких кожен, хто прийшов на засідання, ставив особистий підпис.

За твердженням апарату ВР, письмово зареєструвалися 244 депутати.

Пізніше Верховна Рада оприлюднила списки депутатів, які нібито були на засіданні, однак виявилося, що, наприклад, депутат Ігор Палиця на засіданні не був, а його підпис підроблений.

Тому кореспондент "Української правди" надсилала інформаційні запити до апарату ВР з проханням надати списки з "живими підписами" депутатів.

Попри заяви та накази спікера Володимира Рибака, апарат ВР, посилаючись на конфіденційність, двічі відмовлявся надавати "Українській правді" списки реєстрації з живими підписами.

19 листопада представники журналістки “Української правди” Оксани Коваленко у суді подали апеляційну скаргу на рішення Окружного адміністративного суду м.Києва, який відмовив зобов’язати Верховну Раду надати списки депутатів, яких зареєстрували на виїзному засіданні 4 квітня.

2. Телеканал Маркова подав зустрічний позов до Нацради у справі про позбавлення ліцензії

13.11.2013 Підконтрольний колишньому народному депутату Ігорю Маркову одеський телеканал АТВ подав зустрічний судовий позов до Національної ради з телебачення і радіомовлення. Про це УНІАН повідомив представник адміністрації телеканалу.

«Ми звернулися до Одеського окружного адміністративного суду із зустрічним позовом до Нацради, яка прагне позбавити наш канал ліцензії. Ми вважаємо, що позовні вимоги Нацради безпідставні в повному обсязі. Засідання суду призначене на 13 листопада», - сказав він.

Нагадаємо, 24 жовтня телеканал АТВ, підконтрольний колишнього народному депутату Ігорю Маркову, заявив, що Нацрада хоче позбавити його ліцензії. "В екстреному порядку Нацрада з телебачення і радіомовлення вирішила звернутися до суду з вимогою анулювати ліцензію телеканалу АТВ. Якщо ми зникли з ефіру – отже, нас закрили. Тоді нам знадобиться ваша підтримка!", - йшлося у повідомленні-бігунку, яке можна побачити на каналі.

Рішення про анулювання ліцензії АТВ Нацрада ухвалила 23 жовтня. Підставою для такого рішення Нацради стало несвоєчасне подання (а точніше - неподання) компанією заяви про переоформлення ліцензії у зв'язку зі змінами в складі власників, що відбулися ще у 2009 році, а саме - смерті Віталія Баранова, власника 12% телекомпанії АТВ. Про ці зміни регулятор, зі слів голови Нацради Володимира Манжосова, дізнався зі звернення громадянина Дмитра Порошина, який також надав нотаріально завірену копію свідоцтва про смерть.

3. Журналіст, який розповів про членство Фаріон в КПРС, подав до суду на ВО “Свобода”

21.11.2013 Головний редактор газети «Правдошукач» Юрій Шеляженко подав до суду на ВО «Свобода», вимагаючи спростувати інформацію з тексту Олега Тягнибока «Тепер вибіркова «люстрація»?», і вилучити цей текст з партійного сайту і сайту «Українська правда». Про це Юрій Шеляженко повідомив ZAXID.NET.

Позовну заяву журналіст подав до Дарницького районного суду м. Києва. Зокрема, журналіст назвав неправдивими твердження з цієї публікації, що пошук архівних даних про діяльність Ірини Фаріон і її членство в КПРС був спланований спільно з президентом Віктором Януковичем і має на меті розправу над опозицією.

«Зазначена неправдива інформація принижує мою честь як журналіста, оскільки безпідставно обвинувачує мене у порушенні пункту 2 Етичного кодексу українського журналіста: «Служіння інтересам влади, а не суспільства, є порушенням етики журналіста». Насправді я шукав в архівах відомості, які становлять суспільний інтерес, з власної ініціативи, і таким чином виконував священний обов’язок журналіста перед суспільством. Я ніяким чином не планував і не узгоджував свої дії з жодним політиком на прізвище Янукович», - йдеться у позові.

Окрім того, журналіст назвав неправдивим твердження Олега Тягнибока про те, що він займається «люстрацією» і «судилищем» над Іриною Фаріон спільно з Анатолієм Шарієм та Олександром Чаленком.

Нагадаємо, Юрій Шеляженко звернувся до Державного архіву Львівської області за документами щодо членства Ірини Фаріон в КПРС. Отримавши відмову, журналіст звернувся до суду, який виніс рішення на його користь і зобов'язав Державний архів Львівської області надати йому запитувані документи.

З документів архіву випливає, що Ірина Фаріон справді була членом КПРС. Після низки заперечень депутат від ВО «Свобода» сама визнала це в радіоефірі.

Нові елементи судових позовів від журналістів – 2

  1. Журналіст через суд домігся доступу до документів, що стосуються членства Фаріон в КПРС
  2.  Лещенко оскаржує в Євросуді відмову КС надати копію конституційного подання депутатів
Liked the article?
Help us be even more cool!