Барометр свободи слова за листопад 2012 року
У листопаді в Україні основним порушенням прав журналістів стали випадки перешкоджання виконувати професійну журналістську діяльність та цензура – 32. Зафіксовано також 8 випадків судових позовів до ЗМІ та журналістів і 7 випадків побиття, нападів та залякування журналістів. Такі дані подає щомісячний моніторинг ІМІ «Барометр свободи слова».
На початку листопада ІМІ зафіксував випадки перешкоджання професійній журналістській діяльності, які були пов’язані з виборчим процесом, зокрема, з підрахунком голосів після парламентських виборів 28 жовтня.
Зазвичай журналістам забороняли знаходитись під час засідань на окружних виборчих дільницях або силою виганяли з дільниці. Таки випадки були зафіксовані на скандальних виборчих дільницях. Зокрема, на окрузі №223 у Києві, де за перемогу змагались кандидати в народні депутати від «Свободи» Юрій Левченко та самовисуванець Віктор Пилипишин. На цьому окрузі журналістів або не пускали, або просили покинути залу засідань після рішення окружної виборчої комісії.
У Хусті Закарпатської області на окрузі №71 журналістам забороняли фіксувати події, які відбувались в приміщенні окружної виборчої комісії. На цьому окрузі за місце під куполом Верховної Ради боролись кандидати в депутати від партії Єдиний Центр Павло Балога та від Партії регіонів Степан Деркач.
Ще позначився один скандальний округ №132 в Миколаєві, де при оголошенні результатів виборів журналістів вигнали з залу засідань. На цьому окрузі оголосили перемогу кандидата в народні депутати від Партії регіонів Віталія Травянко, хоча опозиція заявляла про фальсифікації на окрузі.
Також зафіксовані випадки, коли журналістів не пускали на судові засідання, де оскаржували результатів виборів. Такий випадок стався 8 листопада, коли кореспондентів жодного з інформаційних агентств і низки друкованих ЗМІ під приводом того, що зала засідань дуже маленька, не пустили на засідання Київського окружного адміністративного суду, який розглядав позов "Батьківщини" до окружної виборчої комісії №94 щодо скасування результатів виборів на 27 дільницях ОВК №94, де перемогла кандидат від Партії регіонів Тетяна Засуха.
Крім того, Київський апеляційний адміністративний суд не пустив представників ЗМІ на засідання у справі за позовом кандидата в депутати Олександра Супруненка, який оскаржував перемогу висуванця від опозиції Ксенії Ляпіної в окрузі №216 в Києві.
Гучним випадком цензури став випадок від 30 листопада, коли телеканал «Україна» вирізав з телевізійної версії церемонії нагородження лауреатів 12-ї національної телевізійної премії «Телетріумф» за сезон 2011-2012 років промову одного з лауреатів - ведучого ток-шоу «Свобода слова» на ICTV Андрія Куликова, залишивши тільки слова подяки продюсера «Свободи слова» Михайла Павлова
Зокрема, ось ці слова були вирізані: «Тут на сцені є люди, пофарбовані в синє, червоне і зелене. Кудись зник помаранчевий колір, немає малинового. Для нас усіх це має бути пересторогою, ми не повинні допускати, щоб у нас зникали кольори. Ми не повинні допустити, щоби з нашого телебачення зникали мови, ми не повинні допустити, щоби з нашої спільноти зникали колеги. У нашій програмі працюють люди різних кольорів, я маю на увазі, люди різних політичних переконань, і може тому вона виходить такою, як вона є».
Натомість начальник відділу корпоративних комунікацій телеканалу «Україна» Сергій Товстенко-Забелін зазначив, що під час монтажу церемонії ключовими були «темпоритм і певна художня цілісність» продукту. Якщо у тій чи іншій номінації на сцену піднімався не лише лауреат, а й його колеги, в ефір йшли слова одного із нагороджуваних, зазначив він. Також він додав, що режисерам довелося робити і монтаж слів ведучих церемонії.
Також резонансним є випадок від 26 листопада, коли голова Севастопольської міської держадміністрації Володимир Яцуба на апаратній нараді в СМДА закликав генерального директора Севастопольської регіональної державної ТРК Сергія Норманського збільшити кількість телепередач про Донецьк і Дніпропетровськ на місцевому державному телебаченні замість програм про Західну Україну. «Треба ж відчувати це питання. А то ти крутиш всі ці «западенські» передачі. Де ти їх береш?», - звернувся Яцуба до Норманського.
Кумедними можна назвати випадки, пов’язані з судовими позовами. Зокрема, мер Полтави Олександр Мамай подав до суду на полтавське інтернет-видання «Полтавщина» і вимагає 100 тисяч гривень компенсації через фразу «побував на коврі у президента» в одному зі своїх матеріалів.
На Луганщині чиновниця Краснодонського райвиконкому Олена Чорна подала до суду на луганський сайт 0642 і газету «2000» з вимогою зобов'язати ЗМІ принести їй вибачення і заплатити 100 000 гривень моральної шкоди за публікацію «Обов'язки директора музею «Молодої гвардії» виконує дівчина із зовнішністю солістки «ВіаГри». У публікації від 10 серпня 2012 року були розміщенні відверті фото Чорної, які вона розмістила в одній із соцмереж.
Також цікавий випадок, коли директор агропромислового науково-виробничого підприємства «Візит», кандидат в народні депутати в одномандатному окрузі №13 Петро Юрчишин подав до суду на ЗМІ, які поширили, за його словами, недостовірну інформацію про нього. Йшлося про те, що Юрчишин нібито зруйнував раніше збудовану власним коштом дорогу в селі Рибчинці після того, як дізнався про програш на парламентських виборах 28 жовтня 2012 року.
1.Суд відмовився допитати Кучму у справі Пукача
2.Допит Мельниченка у справі Пукача перенесли
3.На суді у справі Пукача допросили журналістку Юлію Мостову
Побиття, напади, залякування - 7
01.11.2012 Журналістка луганської газети «XXI век» Оксана Лащенова (псевдонім Злата Волконська) отримала смс-повідомлення з погрозою розправи. Вона висвітлювала виборчу кампанію в окрузі №108 у Красному Лучі Луганської області.
"Ты что дура, сиди в своем Луганске, займись ухаживанием за мишками и бродячими собачками. Нелезь куда непросят, ТВОЙ все равно проигрывает. Так что выбирай если не хочешь чтоб нашли тебя мертвой в посадке", - дослівно сказано у надісланому Лащеновій повідомленні. Лащенова звернулася з відповідною заявою в міліцію.
В причетності до погроз вона підозрює оточення кандидата в народні депутати, самовисуванця Валерія Мошенського.
01.11.2012. У Луцьку побили редактора газети «Аверс-прес» Андрія Лева. Інцидент стався біля приміщення, де знаходиться телекомпанія «Аверс». На мобільний телефон Лева зателефонував знайомий та попросив вийти на вулицю. На стоянці біля телекомпанії стояло таксі, у якому сиділо троє молодиків. Лев на прохання чоловіків сів у машину. «У салоні спочатку журналісту погрожували, а потім почали лупцювати. Спочатку розбили губу, потім нанесли удар у живіт. Тільки після того, як до автівки вибігли працівники телекомпанії Андрія Лева випустили із салону», - переказала слова Лева шеф-редактор ТРК «Аверс» Наталія Московка. За даними журналістів, чоловіка, який бив Лева затримали, один із учасників бійки та водій таксі залишили місце подій ще до прибуття правоохоронців. Журналістам водій таксі нібито розповів, що в ході суперечки та бійки в салоні машини йшлося про вибори та лунало прізвище одного з кандидатів. Міліція проводить дослідчу перевірку.
01.11.2012 У Донецьку у журналіста та активіста громадського руху «Дорожній контроль» Олега Богданова згоріла машина. Сам журналіст заявляє, що це був підпал.
За словами Богданова, це могли зробити працівники ДАІ через його професійну діяльність, оскільки він захищав свої права та права інших водіїв, коли справа стосувалася неправомірних дій працівників ДАІ. «Це був виключно підпал. У мене є свідок – моя сусідка, яка поверталася додому і побачила, як двоє хлопців метушилися навколо машини, а потім сховалися за кутом будинку і спостерігали. До цього на телефон мені надходили смски з погрозами. Це тільки працівники ДАІ могли зробити», – сказав Богданов. У ДАІ звинувачення відкинули і назвали «нісенітницями», в Головному управлінні МВС України у Донецькій області повідомили про порушення кримінальної справи.
02.11.2012 В Київському окружному адміністративному суді, де відбувся розгляд скарги кандидата від ВО «Свобода» Олександра Марченка щодо визнання протиправним та скасування рішення про підсумки голосування в окрузі №90, журналісту бюро розслідувань «Свідомо» молодики спортивної статури погрожували «розбити камеру» і «зробити калікою». Ці молодики прийшли на підтримку суперника Марченка у цьому окрузі - самовисуванця Віталія Чудновського. Зокрема, коли журналіст хотів сфотографувати натовп з двох десятків молодиків, один з них і озвучив таку погрозу. Після цього журналіст викликав слідчу оперативну групу і написав заяву про скоєння злочину.
22.11.2012 Правозахисник, засновник і головний редактор житомирської газети «Свобода» Віктор Котенко заявив про погрози на його адресу та тиск з боку правоохоронних органів. Такі дії він пов’язує з серією журналістських розслідувань щодо участі міліції у наркоторгівлі, торгівлі людьми та зв’язках з організованою злочинністю.
В цей день невідомі намагалися вдертися без попередження в приміщення, де він мешкає в селищі міського типу Новогуйвинське. "За цією адресою зареєстрована газета "Свобода" та бізнес мого сина – охоронна фірма. Удома була лише моя мама. Вона зателефонувала мені, ми викликали міліцію. Але нападники після невдалої спроби зникли", - розповів журналіст. 27 листопада невідомі знову намагалися вдертися до квартири і довелося викликати міліцію". Також Котенко заявив, що йому погрожують. За його словами, здійснюється тиск на свідків, зокрема, погрози "закатати їх в бетон" і різноманітні провокації.
6. Миколаївський депутат пригрозив журналістці "блідим виглядом", якщо його фото з'явиться в інтернеті23.11.2012 Директор миколаївського комунального підприємства «Гypтoжитoк», депутат Миколаївської міської ради Олег Coлтиc пригрозив фотокореспонденці миколаївського інтернету-журналу Niklife, що та матиме “блідий вигляд”, якщо його фото з’явиться в інтернеті.
Інцидент стався під час минулої сесії Миколаївської міськради, коли депутат палив в не дозволеному місці – в холі перед сесійним залом мерії і його сфотографувала фотокореспондентка інтернету-журналу.
За словами головного редактора видання Дарини Ткаченко, фотокореспондентці Олег Coлтиc заявив наступне: “Якщо це фото з'явиться в інтернеті, ти матимеш блідий вигляд”.
7. В Києві під час проведення журналістського розслідування до крові побили журналістів "Дорожнього контролю"26.11.2012 В Києві двадцятеро бандитів у цивільному побили журналістів інтернет-видання «Дорожній контроль» Андрія Дзіндзю та Андрія Жуковеня. За інформацією видання, журналісти знімали сюжет про новий незаконний приватний штрафмайданчик, куди заганяють автомобілі киян, і у якого немає договору з ДАІ. Журналісти стверджували, що нападників викликали самі працівники ДАІ, і наголошували, що після виклику міліції, правоохоронці не зупинили бійку і не допомогли постраждалим. Після інциденту Андрій Дзіндзя був госпіталізований в Лікарню швидкої допомоги в Києві з розсіченням брови та струсом мозку. Журналісти написали заяви про побиття до Деснянського РВВС .
Нові елементи про побиття, напади, залякування - 3
1.Міліція відмовилась порушити справу проти охоронця, який накинувся на журналістів2.Прокуратура наполягає, що міліція продовжує перевірку інциденту на газетному конгресі
1. У Миколаєві при оголошенні результатів виборів в окрузі №132 журналістів вигнали з залу
01.11.2012 Члени ОВК №132 в Миколаєві, де оголосили перемогу кандидата в народні депутати від Партії регіонів Віталія Травянко, ухвалили рішення вигнати журналістів із залу засідання. Як відомо, за першими даними на сайті ЦВК після підрахунку 100% голосів, в цьому окрузі відрив представника "Батьківщини" Аркадія Корнацького від Травянка становив 4 167 голосів. Через добу дані на сайті змінилися на користь кандидата від Партії регіонів. Після цього члени ОВК оголосили переможцем "регіонала" Травянка. В "Батьківщині" заявляли про фальсифікації на окрузі.
2. На Закарпатті на окрузі брата Балоги журналістам забороняли знімати в будівлі ОВК
01.11.2012 В одномандатному виборчому окрузі №71 (місто Хуст Закарпатська область) правоохоронці перешкоджали журналістам фіксувати події, які відбувались у приміщенні окружної виборчої комісії. До Хустської районної ради, де розташована ОВК, влада стягнула близько сотні міліціонерів та взвод "Беркута". Керував силовиками перший заступник начальника Управління МВС України в Закарпатській області полковник Василь Буковчаник.
Нагадаємо, по виборчому округу №71 балотувався до парламенту від партії Єдиний Центр Павло Балога (брат Віктора Балоги), від Партії регіонів - Степан Деркач. Між ними якраз розгорнулась боротьба за проходження до ВР.
02.11.2012 Боєць спецпідрозділу «Беркут» Юрій Угрин застосував силу до фокореспондента LB.ua Макса Левіна на виборчому окрузі №11 у Вінниці, протягнувши його з четвертого на другий поверх.
Після того, як член окружкому попросив представників ЗМІ залишити зал засідань, Левін залишився біля зачинених дверей із заскленими ставками. Член комісії попросив бійця «Беркута» «відвести журналіста». Угрин зазначив: «Відповідно до закону, Конституції, ви порушили правила проведення зйомки... Ви відреагували неадекватно на вимогу члена ЦВК піти». На прохання журналіста пояснити, як саме неадекватно він відреагував», представник силових структур сказав: «Ви не відійшли від дверей. Тому я застосував до вас фізичну силу тримаючи руки та не заламуючи їх».
4. Журналістів перестали впускати до ОВК Пилипишина-Левченка
02.11.2012 У Києві журналістів перестали пускати на засідання окружної виборчої комісії №223, де визначали перемогу між кандидатами в народні депутати від “Свободи” Юрієм Левченком та самовисуванцем Віктором Пилипишиним. Про це журналістам на вході до ОВК заявив капітан "Беркуту". Цю інформацію також підтвердив Левченко, який додав, що в залі залишили працювати лише камери телеканалів.
Нагадаємо, раніше ОВК прийняла постанову, згідно з якою міліція має видаляти із приміщення осіб, які не мають права бути присутніми на засіданні. Водночас, журналісти мають право бути присутніми на засіданні ОВК.
5. Суд не пустив журналістів на своє засідання про перерахунок голосів в окрузі Ляпіної02.11.2012 Київський апеляційний адміністративний суд не пустив представників ЗМІ на засідання у справі за позовом кандидата в депутати Олександра Супруненка, який оскаржував перемогу висуванця від опозиції Ксенії Ляпіної в окрузі №216 в Києві.
На слухання справи за позовом О.Супруненка в Київському апеляційному адміністративному суді про перерахунок голосів на 48-ми з 74-х дільниць в окрузі №216, де перемогла Ксенія Ляпіна, не допустили журналістів телеканалів ТВі, Інтер та інших представників ЗМІ.
Суд задовольнив заперечення представника О.Супруненка на клопотання "Батьківщини" дозволити представникам ЗМІ бути присутніми на засіданні і вести відеозапис.
6. LB.ua зазнало хакерської атаки
02.11.2012 Інтернет-видання LB.ua з 16-ї години зазнало хакерської атаки. Нагадаємо, LB.ua вело онлайн-трансляцію підрахунку голосів на скандальних 223-му окрузі в Києві та 11-му окрузі у Вінниці.
03.11.2012 Черкаське інтернет-видання “Про Головне” зазнало хакерської атаки. “З огляду на останні події, які відбуваються у виборчих перегонах по 197-му виборчому округу, ми змушені відмінити можливість коментувати дописи та видалити всі коментарі. Протягом певного часу на сайт «Про Головне» проводиться масована DDOS- атака, саме тому, на жаль, адміністрацією сайту з метою зменшення навантаження на сервер було прийнято відповідне рішення”, - йдеться у повідомленні видання.
Нагадаємо, на 197 виборчому окрузі боротьба за місце у парламенті розгорнулась між самовисуванцем Богданом Губським та кандидатом від "Батьківщини" Леонідом Даценко. Згідно даних ЦВК, перемогу отримав Губський - 35.65%, Даценко - 31.82.
8. Міліція побила журналістів ТВі на 11 окрузі у Вінниці04.11.2012 У Вінниці на виборчому окрузі №11 знімальну групу телеканалу ТВі було побито при намаганні журналістів потрапити в залу засідань. Постраждали гендиректор ТВі Микола Княжицький, журналіст Любомир Ференц та оператор Олександр Тупік. "Ми стояли поруч з входом до ОВК, куди нікого не пускають. Несподівано налетіла міліція, мене кинули на підлогу, штовхали оператора і журналіста", – розповів Княжицький.
Міліція заявляє, що не била журналістів ТВі
05.11.2012 Редакція інтернет-видання LB.ua заявила про хакерську атаку. “Протягом останньої години на інтернет-ресурс LB.ua знову почала здійснюватися масована DDoS-атака. В даний час сайт продовжує свою роботу. Однак не виключено, що ресурс якийсь час може бути недоступний. В даний час редакція спільно з експертами компанії-провайдера проводять роботи по захисту ресурсу LB.ua від зовнішньої атаки”, - йдеться у повідомленні. Інформації щодо того, хто намагається порушити роботу видання, в редакції немає.
10. На окрузі Левченка-Пилипишина журналістів знову «попросили» із зали заHelp us be even more cool!