ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свободи слова за листопад 2010 року

02.12.2010, 03:47

У листопаді ситуація зі свободою слова в Україні залишалася на рівні минулих місяців, колм мали місце побиття, пережкоджання професійній діяльності журналістів та були відсутніми результати розслідувань резонансних справ. Найбільш резонансним виявився факти побиття журналістів 5 каналу охоронцями прем'єр-міністра Миколи Азарова та оприлюднення Віктором Януковичем даних щодо йог оучасті у статуному капіталі компаній у відповідь на судовий позов "Української правди". Всі факти порушень та розслідувань в барометрі за листопад.

 

 

НАТИСНІТЬ ЩОБ ЗАВАНТАЖИТИ ПОВНУ ВЕРСІЮ БАРОМЕТРУ З ГРАФІЧНИМ ТА ЗМІСТОВИМ АНАЛІЗОМ

 

Зниклі та загиблі журналісти

Нові елементи щодо вбивств та зникнення журналістів

Справа зниклого журналіста Василя Климентьєва- 3

12.11.2010  Генпрокурор Віктор Пшонка заявляє про звуження кількості версій у справі про вбивство харківського журналіста Василя Климентьєва.

«Я не хотів би вдаватися в подробиці, але, повірте, дійсно багато було версій, кілька відпрацьовано і ситуація звужується до істини», - повідомив генеральний прокурор.

Пшонка нагадав, що цією справою займається він особисто, а також що вона знаходиться на особистому контролі президента Віктора Януковича.

«Я вам обіцяю, що як генеральний прокурор буду в майбутньому особисто тримати хід цієї кримінальної справи на контролі - і буду вас про це інформувати. Та взагалі у мене немає підстав змінювати свою думку щодо його зникнення», - запевнив він.

26.11.2010  Слідство у справі про навмисне вбивство головного редактора газети «Новий стиль» активно триває, але видимих результатів немає. Про це повідомив начальник ГУ Генпрокуратури України Віталій Білоус.

За словами Білоуса, зібрано вже 32 томи за матеріалами цієї справи, допитали 337 свідків, провели 77 судово-медичних експертиз, з 51-ї отримали результати. Також були проведені 25 обстежень і 28 обшуки.

Крім того, Віталій Білоус повідомив, що після зникнення Климентієва, правоохоронці знайшли 46 невпізнаних трупів, з них встановлені 35 осіб. Слідчі як і раніше розглядають 4 версії, головна з яких - пов'язана з професійною діяльністю журналіста.

30.11.2010  100 днів розслідування справи редактора газети «Новий стиль» Василя Климентьєва фактично не принесли жодного позитивного результату. Такий висновок зробили журналісти на прес-конференції, присвяченій ситуації з пошуками зниклого журналіста, яка відбулася 30 листопада з ініціативи Національної спілки журналістів.

Перший заступник начальника головного управління ГПУ по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією Володимир Гузир зазначив, що позитив все ж є. Він розповів присутнім про те, що у розслідуванні справи Климентьєва беруть участь понад 70 правоохоронців. Відпрацьовувалося 8 версій, чотири з яких уже відкинуті. Зокрема: про розбійний напад; викрадення з метою отримання викупу; зникнення, пов'язане з човном, на якому були знайдені речі журналіста; загибель в результаті ДТП. Відкидаючи закиди журналістів, в тому, що немає реальних результатів слідства, і що ця справа все більше стає схожою на справу Гонгадзе, Володимир Гузир зазначив, що «слідство - це не робота, слідство - це мистецтво», а порівнювати справу Гонгадзе і Климентьєва він вважає неетичним. Журналісти з ним не погодилися, доводячи, що паралелі все ж є.

«Якщо є показання свідків, то їх потрібно перевіряти, - сказав виконуючий обов'язки начальника управління по розслідування злочинів скоєних проти життя, здоров'я, статевої свободи та статевої недоторканості особи Головного слідчого управління МВС України Олег Каламанов. - Після проведення відтворення обстановки та обставин події та інших слідчих дій, було встановлено, що човен не має відношення до зникнення Климентьєва».

Представник МВС не погодився із заявою заступника головного редактора газети «Новий стиль» Петра Матвієнка, що слідчий упереджено проводить слідство. «Я знаю на практиці, що коли слідчий проводить слідство у повному обсязі, тоді й надходять скарги про упередженість. Тому що зачіпаються інтереси різних осіб, які є фігурантами справи», - сказав він. Олег Каламанов запевнив присутніх, що слідчий, який відправлений у відрядження з Києва до Харкова, повністю володіє матеріалами кримінальної справи, професійно керує роботою слідчої групи. «Якщо його замінити на цьому етапі, то це тільки зашкодить справі. Ми посилимо контроль за роботою слідчого», - зазначив представник МВС. 

На прес-конференції Петро Матвієнко зробив публічну заяву, що його життю загрожує небезпека.


Справа Гонгадзе- 3

09.11.2010  Генпрокуратура відновила обвинувачення екс-генералу Олексію Пукачу в частині зловживання службовим становищем. Таким чином Генпрокуратура скасувала свою попередню постанову про закриття провадження за обвинуваченням Пукача в цій частині, яку у судовому порядку оскаржувала адвокат Мирослави Гонгадзе Валентина Теличенко.

Про поновлення провадження було оголошено у вівторок під час судового засідання у Печерському районному суді м. Києва, який мав розглянути вказану скаргу адвоката. Головуюча у судовому засіданні суддя Марія Пелаєва на початку процесу поінформувала, що до суду надійшов відповідний лист від Генпрокуратури.

Водночас, в подальшому з'ясувалося, що Генпрокуратура відновила обвинувачення ще 7 жовтня цього року, втім, як зазначила Теличенко, їй про це належним чином повідомлено не було.

Як пояснила в інтерв'ю журналістам Теличенко, під зловживанням службовим становищем Пукачем слід вважати те, що він давав підлеглим незаконні вказівки на збирання інформації про журналістів і політиків, незаконно і передчасно знищив документи суворої звітності, давав незаконні вказівки вести зовнішнє спостереження.

10.11.2010  Слідство у справі про вбивство журналіста Г. Гонгадзе свідомо затягується, аби створити ситуацію, за якої неможливо буде встановити замовників злочину, заявила представник інтересів Мирослави Гонгадзе в суді, В. Теличенко в ефірі телеканалу ТВі.

Валентина Теличенко стверджує, що «Тепер у слідства немає виходу: не пізніше 21 грудня справу треба дати на ознайомлення, в порядку 218 ст. КПК України, самому обвинуваченому - генералові Пукачу. Незалежно від того, закінчилося слідство чи не закінчилося. Якщо врахувати, що керівника слідчої групи змінили місяць чи півтора тому, то про закінчення слідства мені важко говорити, і більше того - думаю, що на те і розраховували в Генеральній прокуратурі. Адже набагато зручніше віддати до суду одного лише залежного від вищих посадовців колишнього працівника правоохоронних органів, а про решту сказати, що «слідство цього не встановило».

Валентина Теличенко також зазначила, що обвинувального висновку досі не має, а це означає, що неможливо говорити, яку форму обвинувачення застосує слідство. В. Теличенко каже, що сьогодні не має довіри до протоколів допиту генерала Пукача, оскільки не виключено, що на нього на різних етапах розслідування чинився тиск. «Думаю, що допити Пукача в судовому засіданні можуть додати багато нового. Я бачила, що не всі допити мають гриф «Секретно». Пукач має, хоча б частково, бути допитаний в рамках судового засідання»,- вважає юрист.

Адвокат Теличенко також наголосила, що до 21 грудня представники потерпілої сторони мають ознайомитися з матеріалами справи, що нараховує понад 100 томів, і зауважила, що за такий короткий термін зробити це буде надзвичайно важко. Юрист висловила припущення, що затягування розслідування справи відбувається під щільним контролем. «Все це робиться під чітким державним контролем, можливо - партійним контролем. Відчуття партійної опіки ми вже маємо»,- розповіла вона.

26.11.2010  Олександр Мороз запевнив, що до касетного скандалу не причетні іноземні спецслужби.

«Це повна маячня! Я упевнений, що ні ФСБ, ні ЦРУ цим не займалися. Причиною трагедії скоріше за все, стала звичайна побутова історія. Така версія існує. Але замість того, що б її розслідувати, усі раптом почали вивчати якусь казку про провокації спецслужб проти країни і президента», - заявив Мороз. «Простіше кажучи, влада, використовуючи правоохоронців, намагалася усіх обдурити, "замилити" усім очі», - заявив він. За його словами, постійно виникали, якісь обставини, що вели розслідування убік.

«Чому, наприклад, слідчий Львівської прокуратури в протоколі допиту Лесі Гонгадзе записав неправду про "борги" Георгія, незважаючи на те, що в ході допиту він про це навіть не заїкався? За чиєю вказівкою в Новорічну ніч керівництво Мінського УВС Києва увірвалося в квартиру судмедексперта, щоб забрати в нього закордонний паспорт, щоб він перед закордонними колегами не послалася на власні висновки з приводу ідентифікації останків, знайдених біля Таращі?», - запитав Мороз.

На питання, чому він думає про побутову версію, Мороз заявив, що допускає "таку версію, тим більше, що інші мотиви злочину відсутні".

"Гонгадзе не був проблемою ні для влади, ні для президента зокрема і, тим більше, для держави. Правда, і тут не усе стикується. Звичайно нормальні чоловіки з'ясовують відносини на кулаках і розходяться. Але в даній ситуації було по-іншому. Згадайте, фільм "Службовий роман"? Герой Мягкова, захищаючи добре ім'я своєї колеги і приятельки, ударив її кривдника - Самохвалова. А той затаїв на нього образу і, вибравши зручний момент, "завдав удару" у відповідь", - запевняє Мороз.


Побиття, напади, залякування – 4

01.11.2010 У Феодосії під час зйомки на відео підвезення людей на виборчі дільниці представники Партії регіонів напали на кореспондентів Чорноморської телерадіокомпанії.

«Протягом дня виборчим штабом Партії регіонів здійснювалося підвезення людей на виборчі дільниці декількома автобусами. Під час зйомки Чорноморською ТРК даного факту представники Партії регіонів напали на журналіста і оператора, заборонили зйомку автобусів біля їх виборчого штабу і силоміць забрали відеокасету, на якій було знято дане порушення», - зазначається у повідомлені.

На даний момент журналісти ТРК пишуть заяву в правоохоронні органи.

***
03.11.2010
 Слідчий відділ міліції Феодосії порушив кримінальну справу за статтею про пограбування за фактом нападу на журналістів Чорноморської ТРК та вилучення невідомими у них відеокасети.

«Журналісти подали заяву, її зареєстрували і за наявними підставами порушили кримінальну справу за ознаками складу злочину, передбаченого статтею 186 Кримінального кодексу», - коментує начальник прес-служби кримського управління МВС Ольга Кондрашова.

Нагадаємо, кримський штаб партії «Батьківщина» заявив, що «протягом дня 31 жовтня виборчим штабом Партії регіонів здійснювалося підвезення людей на виборчі дільниці декількома автобусами». За інформацією журналістів Чорноморської ТРК, під час того, як вони фіксували порушення на місцевих виборах, на них напали представники Партії регіонів і відібрали відеокасету із запис.

Мер Феодосії Олександр Бартєнєв (Партія регіонів) спростував інформацію про зафіксоване в місті підвезення виборців на дільниці й напад на журналістів ТРК «Чорноморська»,

11.11.2010 За даними відділу зв’язків із громадськістю ГУМВС у Донецькій області у чергову частину звернувся співробітник одного зі ЗМІ Краматорська із заявою про притягнення до відповідальності невідомих, які побили його і розбили фотоапарат.

Потерпілий журналіст зазначив, що близько 14:00 на вул. Шкадінова він побачив бійку й почав знімати її на фотоапарат у режимі «відео». Побачивши це, один з учасників конфлікту вдарив журналіста в обличчя. Від удару представник ЗМІ впав на землю і розбив фотокамеру.

Співробітники міліції проводять заходи щодо встановлення винних осіб і притягнення їх до відповідальності.

29.11.2010 Після публікації на сайті http://svoboda.zhitomir.ua/ декількох резонансних розслідувань про незаконну імміграцію мусульман, про створення ісламського культурного центру в Житомирі, Віктор Котенко почав отримувати погрози на свою адресу. Він повідомив, що наразі отримує по інтернету відеопослання з погрозами з Чечні, а також перебуває під щільним кільцем зовнішнього спостереження. Віктор повідомив, що журналістське розслідува

Liked the article?
Help us be even more cool!