ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свободи слова за липень 2014 року

01.08.2014, 15:28

У липні ІМІ зафіксував найбільшу кількість порушень у категорії «перешкоджання законній професійній журналістській діяльності» - 13 випадків. Проте, у порівнянні з червнем, ця кількість зросла незначно (у червні – 10, у травні - 22, у квітні – 6, у березні – 34, у лютому - 18, у січні – 11).

Цього місяця дещо зменшилася кількість «побиттів, нападів на журналістів» - 8 (у червні – 13, у травні - 18, у квітні – 22, у березні – 44, у лютому - 70, у січні - 82).

Також у липні зменшилися випадки викрадень, захоплень і утримування журналістів – 7 (у червні – 11, у травні - 13, у квітні - 20 випадків, у березні – 11). У лютому та січні таких випадків не було.

Такі дані подає щомісячний моніторинг порушень прав журналістів Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Цього місяця майже в сім разів знизилася кількість випадків цензури – 4 (червень – 28, у травні - 38, у квітні – 21, у березні – 14, у лютому - 5, у січні - 5). Це може бути пов’язане з тим, що терористам нема вже чого відключати і захоплювати, оскільки протягом минулих місяців на сході країни під тиском так званих «ЛНР» та «ДНР» було багато вимкнено українських телеканалів.

У липні, як і у червні, ІМІ спостерігає зменшення кількості нападів на офіси ЗМІ. У липні таких випадків ІМІ зафіксував – 5 (у червні – 7, у травні - 14, у квітні - 13, у березні – 12, у лютому - 4, у січні не зафіксовано).

Другий місяць поспіль ІМІ фіксує 4 випадки кількості кібер-злочинів проти журналістів і ЗМІ (у червні – 4, у травні - 6, у квітні – 1, у березні - 18, у лютому - 5, у січні - 13).  

Кількість арештів цього місяця зафіксовано 1 випадок (у червні -3, у травні - 7), також 1 випадок допиту зафіксований. ІМІ зафіксував і зменшення політичного тиску цього місяця - 1  випадок (у червні – 4, у травні - 2, у квітні - 0, у березні - 3, у лютому не зафіксовано, у січні - 2).

Кількість випадків погроз і залякувань ІМІ у липні зафіксував – 5 (у червні 6, у травні - 4, у квітні – 11, у березні - 9 випадків, у лютому - 7, у січні - 13).

Також ІМІ зафіксував 2 випадки судових позовів проти журналістів і ЗМІ – 2.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 6 випадків убивства, 257 випадків побиття та нападів на журналістів, 114 випадків перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 117 випадків цензури.

Експерти ІМІ зазначають, що переважна кількість порушень у таких категоріях як «побиття, напади», «викрадення, захоплення, утримання», «цензура» була зафіксована на Сході України через сепаратистські настрої та дії терористів.

Зокрема, усі випадки викрадень і утримувань журналістів сталися на Донеччині та Луганщині. Також усі випадки цензури сталися на цих територіях. З 8 - 6 випадків з категорії «побиття, напади» сталися на сході країни. Журналісти потрапляли під обстріли, отримували поранення. Зокрема, журналістка Еспресо.TV Б’янка Залевська, яка постраждала унаслідок ведення вогню членами незаконних збройних формувань, які вели прицільний вогонь по журналістах у зоні проведення антитерористичної операції.

Другий раз у полон, але тепер вже до терористів так званої «ЛНР» потрапив львівський журналіст Юрій Лелявський. Також терористи викрали у Донецьку Антона Скибу, українського журналіста-фіксера, який працював зі знімальною групою американського телеканалу CNN. Причому терористи його цілеспрямовано затримали за проукраїнський пост у Фейсбуці. Також у полоні побували 10 іноземних журналістів, які приїхали висвітлювати авіакатастрофу малазійського Boeing 777, яка сталася 17 на території Донецької області. Іноземні журналісти, серед яких були представники британських, шведських, та російських ЗМІ, чергували біля одного з моргів Донецька і намагалися з'ясувати, чи привезуть туди тіла загиблих в авіакатастрофі Boeing 777.

Їх затримали представники самопроголошеної «ДНР» на підставі того, що у них не було «акредитації від Стрєлкова», на додачу до «акредитації ДНР».

З 13 випадків перешкоджання 6 сталося у Києві – це ситуація з 5 каналом, коли невідомі протягом місяця шість разів повідомляли про замінування офісу телеканалу у столиці.

Цього місяця показовим став випадок незаконного арешту українського журналіста Євгена Агаркова з телеканалу 1+1 та 2+2, який висвітлював справу українського офіцера Надії Савченко. Агаркова звинуватили в незаконній журналістській діяльності. Журналіста затримали у Воронежі 18 липня співробітники російського імміграційного контролю Федеральної міграційної служби і тримали до 29 липня у міграційному ізоляторі в селі Єлизаветівка, розташованому за 160 км від Воронежа.

Детальніше ознайомитися з барометром можна за посиланнями:

частина 1

частина 2

фото з www.volynpost.com

Liked the article?
Help us be even more cool!