Барометр свободи слова за квітень 2013 року
У квітні в Україні відбулось невелике зниження рівня фізичної агресії щодо журналістів. Проте, основним порушенням прав журналістів продовжує лишатись перешкоджання виконувати законну професійну журналістську діяльність – 11 випадків (у березні - 15). Зафіксовано також 1 напад на журналістів (порівняно до 4 у березні). Такі дані подає щомісячний моніторинг ІМІ «Барометр свободи слова».
Знаковими подіями у квітні стали події, пов’язані з рейдерським захопленням телеканалу ТВі. Після того, як за одну ніч у телеканала змінилися власники, а на творчий колектив почав чинитись тиск, журналісти ТВі оголосили страйк, та висунули свої вимоги до нового керівництва ТВі Артема Шевченка та Олега Радченка. Їхні вимоги були проігноровані, і 29 квітня 32 журналісти ТВі заявили про своє звільнення з каналу, оскільки «не можуть гарантувати своєму глядачеві надання об'єктивної та неупередженої інформації і вважають, що люди, які називають себе новими власниками та менеджерами телеканалу, зруйнували репутацію ТВі».
Крім того, після приходу на ТВі нового керівництва, експерти ІМІ зафіксували факти цензури та політичного тиску з боку нового керівництва телеканалу. Зокрема, 23 квітня, колектив телеканалу, який хотів вийти в ефір, щоб заявити про власну позицію, не пустили в ефірну кімнату. Ведучий ТВі Мустафа Найєм сказав, що деталі мали бути коротко оголошені о 19.30 в прямому ефірі каналу. "О 19:30 представники редакції повинні були вийти в ефір з поясненням причин свого рішення. У відповідь новий директор телеканалу Артем Шевченко скасував мовлення каналу, обґрунтувавши тим, що в такій ситуації це недоречно. Зараз в ефірі повтор вчорашнього випуску "Сьогодні про головне", - додав він. Найем також заявив про ще один випадок цензури - за його словами, екс-гендиректор ТВі, народний депутат Микола Княжицький дозволяв вийти йому в ефір лише за умови, що в ефірі програми не згадуватимуться жодним словом події, які відбулися на телеканалі протягом останнього тижня. “Я не знаю, що буду говорити, якщо вийду завтра (30 квітня - ред.) в ефір. Тому що однією з умов Миколи Княжицького, яку він озвучив особисто мені і Роману Недзельському в присутності народного депутата Андрія Шевченка була - повний мораторій на всі події, які були пов’язані з каналом. Це ми можемо говорити вже публічно”, - заявив Найєм 29 квітня, обґрунтовуючи свою заяву про звільнення. “Він вимагав, щоб ми в ефірі каналу, ані в новинах, ані в моєму ефірі, не говорили про те, що робиться на телеканалі. Це підтверджувалося тим, казав Княжицький, що йому потрібно підписати фінансову угоду з власниками, вони нададуть гроші, якщо їх будуть поливати брудом на каналі”, - розповів Мустафа.
На ТВі також зафіксовано випадок економічний тиску - після зміни власника, було звільнено ведучого програми “Проти ночі” Павла Шеремета. Раніше Микола Княжицький заявив Шеремету, що йому неприємно, коли громадянин іншої країни (Шеремет - ред.) ставить йому питання. "Тепер дійшла черга і до мене. Княжицький сказав, що громадянин іншої країни, тобто я, не може ставити політичні питання", - написав Шеремет в своєму Twitter.
Після історії з розсилкою темників журналістам, перший віце-прем’єр Арбузов продовжує веселити креативним підходом до перешкоджання журналістській діяльності. Зокрема, 20 квітня у Києві, під час суботника за участю Арбузова, журналістам заклеювали фотокамери на мобільних телефонах скотчем. Про це повідомила журналістка Наталка Седлецька у своєму Фейсбуці.
Квітень також був багатий на показові випадки перешкоджання, які свідчать про рівень відкритості та прозорості вищої української влади. Зокрема, 4 квітня журналістів не пустили на так зване “виїзне” засідання Верховної Ради. Саме в цей день голова парламенту Володимир Рибак зібрав у будівлі комітетів Верховної Ради депутатів від Партії регіонів і Компартії для проведення засідання ВР. Згідно з регламентом парламенту, проводити засідання поза будівлею на вулиці Грушевського, 5, можливе лише за рішенням Верховної Ради, яке приймається в залі засідань парламенту. Виняток для цього тільки один - введення надзвичайного або воєнного стану.
У квітні представники правоохоронних органів інтенсивно перешкоджали журналістам працювати біля Межигір’я. 10 квітня правоохоронці заважали знімальній групі ТВі знімати, як виконується рішення Київського окружного суду про заборону активістам «Демальянсу» проводити акцію біля Межигір'я. При цьому міліціонери застосували силу - хапали за руки журналістку Анастасію Станко, штовхали в спину оператора Кирила Лазаревича. «Міліція вимагала у мене документи. Коли я запитала, на якій підставі, то мені відповіли, що вони розшукують грабіжницю і я на неї дуже схожа», - сказала журналістка ТВі. 15 квітня патрулі ДАІ перекрили під'їзди до села Нові Петрівці біля Межигір’я, де була запланована акція «Нас не налякати» на підтримку арештованих громадських активістів Василя Гацько та Максима Панова. На під'їзді до Нових Петрівців, співробітники ДАІ перевіряли всі машини і забороняли журналістам їхати далі, під приводом того, що там «ніде паркуватися».
ІМІ також зафіксував випадок цензури, пов’язаний з сім’єю Януковича - відео з Віктором Януковичем-молодшим, який у нетверезому вигляді в липні 2011 року повертався додому, хочуть видалити з YouTube. Про це на своїй сторінці у Facebook написала автор відео, журналістка Ганна Грабарська. "... І ось сьогодні (11 квітня - ред.) отримую листа від YouTube про те, що на моє відео надійшла скарга, і його потрібно видалити протягом 48 годин, або поміняти статут на "приватне", - написала вона. "Робити цього я не хочу, але у листі зазначено, що, якщо з мого боку не буде ніяких дій, YouTube видалить це відео самостійно", - додала Грабарська.
Гучний випадок нападу на офіс ЗМІ стався 12 квітня у місті Нікополь Дніпропетровської області - невідомі обстріляли офіс редакції газети «Город Никополь». По вікнах будівлі було зроблені два постріли, швидше за все, з рушниці, зарядженої свинцевим дробом, написало видання. В результаті пострілів посипалося скло і пошкоджено меблі, крім того кулі прошили скло дверей, що вели до сусідньої кімнати. Напередодні була вкрадена камера відеоспостереження, що знаходиться на вікні, по якому стріляли. У момент події в будівлі перебували співробітники газети, ніхто з них не постраждав. Як зазначили у прес-службі ГУ МВС у Дніпропетровській області, за попередніми даними, постріли були здійснені з гладкоствольної мисливської зброї.
Фізична агресія
Побиття, напади - 1
26.04.2013 У Севастополі (АР Крим) чотири журналісти місцевих телерадіокомпаній зазнали нападу під час інциденту у дельфінарії - невідомі розпилили їм в обличчя вміст вуглекислотного вогнегасника, кидали каміння і обливали водою. Зокрема, постраждали журналіст телерадіокомпанії "Чорноморська" Владислав Осипов, телеоператор Ігор Демченко і журналіст Рита Проніна "Незалежного телебачення Севастополя", керівник редакції інформаційно-аналітичних програм Севастопольської державної телерадіокомпанії Олег Щербаков.
Журналісти написали заяви про перешкоджання їх діяльності та нанесення їм тілесних ушкоджень, зазначивши в них, що були змушені призупинити роботу на місці, оскільки відеотехніка була залита водою. За їхньою інформацією, їм доводилося постійно прикриватися від каменів і булижників, що летіли з дельфінарію.
У своїх заявах вони вказали факти, що вказують на ознаки злочинів, передбачених ст. 171 (перешкоджання журналістській діяльності), ст. 296 (хуліганство), ст. 115 (умисне вбивство) Кримінального кодексу. Співробітники Ленінського районного відділу міліції Севастополя почали розслідування за 4 заявами журналістів про перешкоджання їх діяльності та нанесення їм тілесних ушкоджень.
Перешкоджання законній професійній журналістській діяльності - 11
1. В Одесі охоронці міськради не пустили журналіста на громадські слухання про МАФи
02.04.2013 Охоронці Одеської міської ради не пустили головного редактора інтернет-видання “Odessa Daily” Леоніда Штекеля у будівлю міськради, де повинні були проходити громадські слухання щодо обговорення проекта рішення міськради “Про затвердження Правил розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м. Одесі”. Про це йдеться у відкритому зверненні Штекеля до мера Одеси Олексія Костусєва.
“... мене, головного редактора інтернет-видання Odessa Daily, якісь люди, які відмовилися представитися, але заявили, що вони є «охороною міськвиконкому» відмовилися допустити на громадські слухання щодо МАФів (малих архітектурних форм - ред.), які проводилися в міськвиконкомі, хоча до їх початку ще залишався час. Моє посвідчення члена Спілки журналістів їх не задовільнило”, - зазначив у зверненні Штекель.
2. На Закарпатті зять "регіонала" напав на журналістку
04.04.2013 У селі Чорноголова Великоберезнянського району Закарпатської області зять народного депутата від Партії регіонів Василя Ковача Василь Козак напав на журналістку «Старого Замку» Ларису Романюк. Романюк, виконуючи редакційне завдання, висвітлювала збори громади села, яка протестує проти будівництва міні-гідроелектростанцій на місцевих річках Бистриця та Лютянка.
Як розповіла Романюк, Козаку не сподобалося, що вона його фотографувала: “Він почав мені казати: “Що ти робиш? Припини мене знімати! Я тобі цього не дозволяв. Віддай фотоапарат”. Дуже швидко, різко вискочив з автомобіля. Намагався через людей до мене продертися. Прибіг. Впритул до мене підійшов, схопив за шлейки фотоапарата і за одяг, і почав тягнути на себе зі словами: “Віддай фотоапарат”.
3. Журналістів не пускали на "виїзне" засідання Ради
04.04.2013 Журналістів не пустили у будівлю комітетів Верховної Ради, де відбулося «виїзне» засідання парламенту. Раніше голова парламенту Володимир Рибак зібрав там депутатів від Партії регіонів і Компартії для проведення засідання ВР. Згідно з регламентом парламенту, проводити засідання поза будівлею на вулиці Грушевського, 5, можливе лише за рішенням ВР, яке приймається в залі засідань парламенту. Виняток для цього тільки один - введення надзвичайного або воєнного стану.
4. У Миколаєві міліція забороняла журналісту фотографувати ремонт доріг
08.04.2013 У Миколаєві співробітники міліції намагалися завадити журналісту інформаційного агентства «Українська медіа група» («УМГ») фотографувати ремонт і перекриття доріг у центрі міста. Коли кореспондент здійснював фотофіксацію ремонту доріг у центрі Миколаєва, до нього підійшли троє чоловіків і стали розпитувати, що саме він знімає. Невідомі не представились, але захотіли видалити зроблені фото.
Після цього до журналіста підійшло двоє співробітників міліції - підполковник столичної міліції та капітан, співробітник «Беркуту», який представився Анатолієм Горбуновим.
«Міліціонер одразу ж заходився ставити питання з приводу того, що саме фотографує кореспондент. На запитання, хто саме викликав співробітників міліції, «беркутівець» відповів: «А яка тобі різниця?» Далі до розмови підключився столичний підполковник міліції, який заявив, що має намір «запросити» кореспондента у райвідділ міліції і він нібито не може відмовитися туди проїхати. «Мені цікаво подивитися, що ви там познімали. Можливо, є інформація, секретна інформація (фотозйомка проводилася відкрито в самому центрі міста Миколаєва - стверджує видання, - ред.), яку не можна знімати. Сідайте в машину. Ви не можете від цього відмовитися - не та ситуація», заявили міліціонери», - написало видання «Преступности.нет».
Після цього на місце інциденту прибув керівник ІА «Українська медіа група» Артем Дибленко. Як пише видання, капітан Анатолій Горбунов продовжував наводити аргументи, чому не можна робити фотозйомку в центрі міста, і навіть запідозрив журналіста у шпигунстві. Зрештою, коли правоохоронці на уточнююче запитання відповіли, що не затримують кореспондента, інцидент був вичерпаний.
5. Біля Межигір'я міліція перешкоджала журналістам ТВі
10.04.2013 Правоохоронці заважали знімальній групі ТВі знімати, як виконується рішення Київського окружного суду про заборону активістам «Демальянсу» проводити акцію біля Межигір'я. При цьому міліціонери застосували силу - хапали за руки журналістку Анастасію Станко, штовхали в спину оператора Кирила Лазаревича. Про це повідомила журналіст ТВі Настя Станко. «Міліція вимагала у мене документи. Коли я запитала, на якій підставі, то мені відповіли, що вони розшукують грабіжницю і я на неї дуже схожа», - сказала журналістка ТВі.
«Нам погрожували, що заберуть у відділок, але в результаті відпустили, натомість забрали чотирьох представників "Демальянсу", які хотіли передати Віктору Януковичу гумові чоботи. Водночас нам не дали працювати, ми не змогли зняти стендап, бо нам затуляли камеру, казали, що ми порушуємо правила дорожнього руху, хоча ми стояли обабіч дороги», - сказала кореспондент ТВі.
6. У Миколаєві журналістів, які очікують на Януковича, замкнули в прес-центрі
11.04.2013 Співробітники Державної служби охорони насильно відвели і замкнули в прес-центрі акредитованих журналістів, які очікували президента України Віктора Януковича у вестибюлі Миколаївської облдержадміністрації. Про це повідомили НикВести з посиланням на свого кореспондента, який знаходився в будівлі ОДА.
На робочу нараду до гаранта запустили тільки кілька операторів комунальних телеканалів. Решта журналістів, ось уже пів години, закриті і чекають, коли їх пустять до президента.
7. ДАІ не пускала журналістів на акцію в Нових Петрівцях
15.04.2013 Патрулі ДАІ перекрили під'їзди до села Нові Петрівці біля Межигір’я, де була запланована акція «Нас не налякати» на підтримку арештованих громадських активістів Василя Гацько та Максима Панова. На під'їзді до Нових Петрівців всі машини перевіряли співробітники ДАІ і забороняли журналістам їхати далі під приводом того, що там «ніде паркуватися». Журналісти були змушені залишати машини біля поста ДАІ і рухатися до місця мітингу пішки.
8. На суд про позбавлення депутатського мандата не пустили журналістів
17.04.2013 Журналістів не пустили на судове засідання щодо позову жителя Донецька - Юрія Горбатого про позбавлення депутатського мандата народного депутата "Батьківщини" Юрія Одарченка. Незважаючи на те, що 16 квітня до суду надійшли численні клопотання від представників ЗМІ стосовно допуску та висвітлення судового процесу, розгляд справи був призначений у маленькій кімнаті.
Канцелярія суду не приймала клопотання від журналістів про допуск на засідання, вимагаючи додатково надати доручення від телевізійних каналів, "які мали б доручити журналістам висвітлювати судове засідання".
17.04.2013 Народний депутат від фракції Партії регіонів Олександр Фельдман вибив з рук журналіста Сергія Андрушка відеокамеру. Журналіст знімав, як депутат, ігноруючи закон, курить прямо в кулуарах Верховної Ради. Відповідний відеозапис оприлюднив рух «Новий громадянин». Побачивши, що його знімають, Фельдман спробував піти з під об'єктива камери, заявивши, що для зйомки потрібно питати дозвіл. Після того як журналіст пішов за «регіоналом», той вибив камеру з рук Андрушка.
10. Журналістам заклеювали фотокамери на телефонах під час суботника за участю Арбузова
20.04.2013 У Києві під час суботника за участю першого віце-прем'єр-міністра Сергія Арбузова журналістам заклеювали фотокамери на мобільних телефонах. Про це повідомила на своїй сторінці в Facebook журналіст Наталя Тарасовська.
"Колеги розказують, що на суботнику Арбузова камери на мобiльних їм позаклеювали непрозорим скетчем. Я так розумiю, пан Арбузов настiльки скромний чоловiк, що коли на суботнику трудиться, не хоче робити з цього пiар. Тому камери на телефонах позаклеювали. Ось як це виглядало", - написала вона.
В цей день, 20 квітня, Арбузов взяв участь у загальнонаціональному суботнику на території Літературно-меморіального будинку-музею Тараса Шевченка у Києві.
11. У Херсоні чиновник силою відібрав у журналіста посвідчення
20.04.2013 У Херсоні під час висвітлення мітингу проти будівництва нового торгівельно-розважального комплексу та розміщення в зеленій зоні заправки начальник управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Херсонської міської ради Олексій Рибаков силою відібрав журналістське посвідчення у директора інформаційного агентства «Таврія ньюс» Кирила Стрємоусова.
Рибаков забрав у Стрємоусова посвідчення, коли журналіст почав задавати представникам влади «незручні» питання та, за словами Стрємоусова, намагався його порвати. Посвідчення власнику повернула одна з учасниць мітингу, яка несподівано вихопила його у чиновника.
Свої неправомірні дії Рибаков вчиняв у присутності співробітників міліції та першого заступника мера Херсона Василя Котенкова, які не вжили жодних заходів для припинення правопорушення. Лише офіцер, який знаходився на місці, по телефону викликав слідчо-оперативну групу Суворовського райвідділу міліції. Слідчий прийняв від Кирила Стрємоусова заяву про злочин передбачений ст.171 КК України – перешкоджання професійній журналістській діяльності.
Напади на офіси ЗМІ – 2
1. У Нікополі невідомі обстріляли офіс місцевої газети
12.04.2013 У місті Нікополь Дніпропетровської області невідомі обстріляли офіс редакції газети «Город Никополь», розташований за адресою вул. Сірка, 8. Інцидент стався близько 13.05.
По вікнах будівлі було зроблені два постріли, швидше за все, з рушниці, зарядженої свинцевим дробом, написало видання. В результаті пострілів посипалося скло і пошкоджено меблі, крім того кулі прошили скло дверей, що вели до сусідньої кімнати.
Напередодні була вкрадена камера відеоспостереження, що знаходиться на вікні, по якому стріляли. У момент події в будівлі перебували співробітники газети, ніхто з них не постраждав. Як зазначили у прес-службі ГУ МВС у Дніпропетровській області, за попередніми даними, постріли були здійснені з гладкоствольної мисливської зброї.
24.04.2013 На черкаському телеканалі «ВІККА» близько 16 години зникло світло, через це був зірваний вихід програм і випуск новин. Відключення світла на місцевому телеканалі може бути пов’язане із подіями у Черкасах від 24 квітня, коли на сесії міської ради депутати спробували відправити у відставку міського голову Черкас Сергія Одарича. На телеканалі мали вийти новини про ці події, а також програма «Відкритий діалог», під час якої Сергій Одарич мав подати свою позицію щодо подій у міській раді.
Жодної аварії на лініях електропередач у цьому мікрорайоні не зафіксовано, повідомила генеральний директор телекомпанії «ВІККА» Любов Правдіна. За її словами, телеканал орендує приміщення в ДК «Дружба народів», що належить місцевому хімічному підприємству ПАТ «Азот». Як їй пояснило керівництво ДК «Дружба народів», електроенергія зникла у зв’язку із внутрішньою аварією, ліквідувати яку можуть лише працівники ПАТ «Азот».
Цензура. Доступ до інформації
Цензура - 5
1. Журналістам заборонили знімати і записувати на диктофон суд над чоловіком, який збив кількох людей
10.04.2013 Івано-Франківський міський суд заборонив представникам ЗМІ аудіо-, фото- та відеофіксації подій у залі суду. У суді слухалася справа чоловіка, який у новорічну ніч на центральній міській площі біля новорічної ялинки на автомобілі збив кількох людей.
Одразу після початку засідання з клопотанням про заборону звернулася адвокат обвинуваченого, мотивуючи перекрученнями і неправдивим висвітленням інформації з попереднього, підготовчого, засідання у ЗМІ.
Клопотання підтримав обвинувачений та прокурор. Адвокат потерпілої висловив заперечення. Суд задовольнив клопотання і попросив журналістів вимкнути камери та диктофони і зачохлити фотоапарати. Натомість суддя Попович наголосив на тому, що зберігається можливість вести стенограму відкритого судового засідання.
2. Відео з п'яним сином Януковича хочуть видалити з YouTube
11.04.2013 Відео з Віктором Януковичем-молодшим, який у нетверезому вигляді в липні 2011 року повертався додому, хотіли видалити з YouTube. Про це на своїй сторінці у Facebook написала автор відео, журналістка Ганна Грабарська.
"... І ось сьогодні (11 квітня - ред.) отримую листа від YouTube про те, що на моє відео надійшла скарга, і його потрібно видалити протягом 48 годин, або поміняти статут на "приватне", - написала вона.
"Робити цього я не хочу, але у листі зазначено, що, якщо з мого боку не буде ніяких дій, YouTube видалить це відео самостійно", - додала Грабарська.
3. В Одесі відмовили в показі фільму "Відкритий доступ", розцінивши його як політичний захід
18.04.2013 В Одесі адміністрація кафе, в якому 19 квітня мали відбутись показ та обговорення документального фільму-альманаху «Відкритий доступ», відмовила організаторам у наданні приміщення. Про це повідомила продюсер фільму Аксиня Куріна.
Захід був запланований у «Коворкинговому просторі» за адресою вул. Грецька, 1а. За словами Куріної, адміністрація кафе назвала підставою для зриву заходу те, що вона розцінює показ фільму «Відкритий доступ» та зустріч з журналістами як політичний захід.
4. Колективу ТВі не дозволили вийти в ефір, щоб заявити про позицію
23.04.2013 Колектив каналу ТВі, який хотів вийти в ефір, щоби заявити про власну позицію, не пустили в ефірну кімнату. Колектив хотів заявити, що не буде виходити в ефір до вирішення конфлікту між власниками каналу.
Ведучий ТВі Мустафа Найєм сказав, що деталі мали бути коротко оголошені о 19.30 в прямому ефірі каналу. "О 19:30 представники редакції повинні були вийти в ефір з поясненням причин свого рішення. У відповідь новий директор телеканалу Артем Шевченко скасував мовлення каналу, обґрунтувавши тим, що в такій ситуації це недоречно. Зараз в ефірі повтор вчорашнього випуску "Сьогодні про головне", - додав він.
5. Найєм заявив про цензуру на ТВі
29.04.2013 Колишній ведучий програми “Сьогодні. Про головне” на телеканалі ТВі Мустафа Найєм заявив, що екс-гендиректор ТВі, народний депутат Микола Княжицький дозволяв вийти йому в ефір за умови, що в ефірі програми не згадуватимуться жодним словом події, які відбулися на телеканалі протягом останнього тижня. Про це Найєм заявив 29 квітня після того, як була оголошена заява колективу ТВі про звільнення.
“Я не знаю, що буду говорити, якщо вийду завтра (30 квітня - ред.) в ефір. Тому що однією з умов Миколи Княжицького, яку він озвучив особисто мені і Роману Недзельському в присутності народного депутата Андрія Шевченка була - повний мораторій на всі події, які були пов’язані з каналом. Це ми можемо говорити вже публічно”, - обгрунтував свою заяву про звільнення Найєм.
“Він вимагав, щоб ми в ефірі каналу, ані в новинах, ані в моєму ефірі, не говорили про те, що робиться на телеканалі. Це підтверджувалося тим, казав Княжицький, що йому потрібно підписати фінансову угоду з власниками, вони нададуть гроші, якщо їх будуть поливати брудом на каналі”, - розповів Мустафа.
Непрямий тиск
Політичний тиск - 3
1. Донецький депутат пропонує розібратися з сайтами, які дискредитують Партію регіонів
04.04.2013 Депутат Донецької обласної ради Ордаш Дадашов звернувся до голови облради Андрія Федорука з проханням розібратися з інтернет-ЗМІ, які, на його думку, дискредитують Партію регіонів, критикуючи угоду з Shell про видобуток газу з щільних пісковиків. Про це він сказав на 20 сесії Донецької облради 6 скликання.
«Після голосування в обласній раді за видобуток нетрадиційного газу в регіоні розгорнута кампанія дискредитації членів Партії регіонів - обласних депутатів, які голосували за це рішення. На міському сайті Артемівська 06274.com.ua опублікований портрет великий, президента нашого та обласних депутатів під назвою «Зрадники Донбасу». Я прошу вас доручити відповідним службам розібратися - звідки ноги ростуть, і хто цим займається. Напередодні великих виборчих подій Партії регіонів і членам Партії регіонів обласної ради це не треба. Дійшло до того, що зі школи приходять діти і кажуть: «Батько, вас там назвали зрадниками Донбасу, що сталося?». Комусь це треба, щоб люди на місцях були засмучені », - сказав він.
2. Артемівський сайт заявляє про тиск з боку депутата, який хоче розібратися з кривдниками ПР
05.04.2013 Редакція сайту міста Артемівськ (Донецька область) 06274.com.ua заявила про тиск з боку депутата Донецької обласної ради Ордаша Дадашова після публікації репортажу про мітинг проти видобутку сланцевого газу. Про це йдеться у офіційній заяві видання, розміщеній на сайті.
Таку заяву редакція зробила у відповідь на звинувачення Дадашова у дискредитації Партії регіонів. «На міському сайті Артемівська 06274.com.ua опублікований портрет великий, президента нашого та обласних депутатів під назвою «Зрадники Донбасу», - сказав Дадашов 4 квітня на сесії Донецької облради, запропонувавши розібратися з такими ЗМІ.
Редакція видання заявляє, що “після публікації репортажу з антисланцевого мітингу в Артемівську на кореспондентів сайту чинився тиск з боку депутата Дадашова. І хоча в жодному рядку новини редакція не звинуватила Дадашова в зраді, а лише відобразила події, які відбуваються на площі, він вимагав прибрати з порталу фотографію активістки з плакатом «Зрадники Донбасу»: «Приберіть, якщо ви не згодні з тим, що я зрадник”.
При цьому видання зауважує, що не могло не опублікувати фото з плакатом “Зрадники Донбасу”, оскільки активісти протягом усього мітингу тримали в руках даний плакат і фото було опубліковано, “щоб не порушити принцип об'єктивності подачі інформації з публічного заходу”.
3. Колектив ОТБ "Галичина" заявляє про спроби підпорядкувати телеканал окремим політичним силам
11.04.2013 Колектив Івано-Франківського обласного телебачення "Галичина" заявив про спроби підпорядкувати телеканал окремим політичним силам. Про це йдеться у заяві колективу телеканалу.
У заяві колектив зазначає, що 29 березня на пленарному засіданні сесії обласної ради депутати намагалися висловити недовіру керівнику "Галичині" Ользі Бабій. Колектив обурений тим, що “депутати відмовлялися від відкритого голосування за пропозицію Василя Артима визнати роботу керівника ОТБ “Галичина” незадовільною, не поставивши перед цим жодного запитання до О. Бабій і не вказавши на недоліки у її роботі”.
При цьому створена робоча група, яка працювала напередодні, “не спромоглася вникнути в суть питання і жодного разу не зустрілася з колективом”.
“Не будемо вдаватися до оцінок персональних можливостей членів робочої групи. Це завдання громади, журналістів і самих фракцій «БЮТ» та «Свобода», до яких представники цієї робочої групи входять. Наш колектив заявляє про незгоду з такими висновками, упередженість, особисту зацікавленість ініціаторів посіяти нездорові прояви в колективі, зламати позицію керівництва телебачення, до якого за двадцять два роки діяльності претензій не було”, - йдеться у заяві.
Також колектив телеканалу “рішуче заперечує будь-які намагання партизувати ЗМІ, якими б то не було політичними силами”.
Крім того, колектив заявив про підтримку свого керівника і не погоджується “зі спробами тиску, диктату, нав’язування силових рішень”.
Водночас, як пишуть “Вікна”, причина недовіри депутатів Ользі Бабій мовляв у тому, що вона «засиділася» на посаді, адже від часу засування телебачення у 1991 році незміно ним керує, навіть, перетнувши межу пенсійного віку, а на її посаду, нібито, претендують більш політично правильні люди: депутати обласної ради від ВО «Свобода» Ярослав Ткачівський і — від ВО «Батьківщина» Василь Артим.
Економічний тиск - 1
1. На ТВі почалися перші звільнення
24.04.2013 Журналіста ТВі Павла Шеремета, який вів програму "Проти ночі", звільнили з телеканалу. "Дочекався - мене звільняють з каналу ТВі руками колишнього нібито чесного журналіста Шевченка. Просять прийти і забрати повідомлення в кадри", - написав він про це у своєму Twitter.
Раніше Микола Княжицький заявив Шеремету, що йому неприємно, коли громадянин іншої країни (Шеремет – ред.) ставить йому питання. "Тепер дійшла черга і до мене. Княжицький сказав, що громадянин іншої країни, тобто я, не може ставити політичні питання", - написав Шеремет.
Юридичний тиск
Арешти – 1
1. У Межигір'ї міліція затримала знімальну групу ТВі
19.04.2013 Міліція затримала знімальну групу телеканалу ТВі, яка готувала сюжет про резиденцію президента Віктора Януковича у Межигір’ї (село Ново-Петрівці, Вишгородський район, Київська область). Затримано було трьох осіб - журналістка Тетяна Шустрова, режисер Віктор Борець та оператор Антон Квітень.
Як повідомила журналістка ТВі Анастасія Станко, журналісти під Межигір'ям "просто записували стендап (тобто коментар журналіста до сюжету, який записується, коли журналіст перебуває в кадрі)". Затриманих утримували у Вишгородському райвідділі міліції, проте через годину відпустили.
“Знімальну групу ТВі, що робила сюжет у Межигір'ї та членів якої затримали співробітники МВС, відпустили після з'ясування особи з Вишгородської райвідділу міліції ", - сказано в ньому. Водночас Станко у своєму Twitter пояснила, що “причиною затримання стала відсутність документів у режисера. Не навчений він, що туди треба брати весь арсенал посвідчень".
Судові позови проти ЗМІ та журналістів - 6
1. Бурлаков через скандал з гуртожитком вирішив судитися не лише з редакцією, але й з журналісткою
08.04.2013 Журналістка інтернет-видання “Аргументы недели - Крым” Ганна Андрієвська як автор матеріалу про реєстрацію першого-віце-прем'єра Криму Павла Бурлакова протягом останніх 2,5 років у гуртожитку під Сімферополем залучена в якості співвідповідача за позовом Бурлакова щодо захисту його не майнового права. Відповідне рішення суду і повістку до суду Андрієвська отримала 8 квітня 2013 року.
Таким чином, відповідачів за позовом Бурлакова - два: редакція інтернет-видання “Аргументы недели - Крым” і автор матеріалу.
Позов розглядається в Центральному районному суді Сімферополя суддею Іллею Іщенко.
«Клопотання представника позивача про залучення в якості співвідповідача автора статті Ганну Андрієвську суд вважає обґрунтованим, оскільки вона вказана як автор статті, якою, на думку позивача, було порушено його право», - говориться в рішенні суду.
Суд також витребує у автора статті відеоматеріали, які використовувалися для її підготовки та розміщені на сайті видання.
2. Мер Ірпеня вимагає від газети «Західне передмістя Києва» 50 тис грн
09.04.2013 Міський голова Ірпеня Володимир Скаржинський звернувся до Ірпінського міського суду Київської області з позовом до газети «Західне передмістя Києва», у якому просить стягнути з видання та з депутата, який, на його думку, образив мера у інтерв'ю газеті, грошову компенсацію загальною сумою 100 тис. грн. Про це повідомив видавець газети «Західне передмістя Києва» Дмитро Войцех (депутат Ірпінської міської ради, позапартійний - ред.).
15 лютого 2013 року у газеті «Західне передмістя Києва» було опубліковане інтерв'ю депутата Ірпіньської міської ради Андрія Страховського під назвою «До тих, хто псує імідж партії, я відношу в першу чергу мера Ірпеня Володимира Скаржинського». В інтерв'ю депутат звинувачує міського голову у корупції та неправомірному обранні на пост. «Наш мер - брехун, хабарник, підлабузник і злодій. Він приймає лише ті рішення, які йому вигідні... Грошей у нашого мера немає. Це означає, що в місто він прийшов для того, щоб красти... Володимир Скаржинський став мером Ірпеня завдяки допомозі своїх друзів. Усі знають, що його не обрали, а поставили...», - ідеться в інтерв'ю.
У позовній заяві Скаржинський зазначає, що він вважає висловлювання Страховського наклепом, за який повинні понести покарання як газета, яка опублікувала інтерв'ю, так і респондент, який давав інтерв'ю виданню.
Володимир Скаржинський звернувся до суду із заявою про захист честі і гідності та ділової репутації і просить захистити своє право на недоторканність ділової репутації. Позивач вимагає відшкодувати йому моральну шкоду у розмірі 100 тисяч гривень (50 тисяч газета «Західне передмістя Києва» та 50 тисяч депутат Ірпіньської міської ради Андрій Страховський).
3. Полтавська міліція подала до суду на “Коло” через статтю про інцидент журналістки зі слідчою
11.04.2013 УМВС України в Полтавській області подало позив про захист ділової репутації та спростування поширеної полтавським інтернет-виданням «Коло» інформації. На думку правоохоронців, викладені в статті «В Октябрському суді Полтави міліція та прокурор перешкоджали журналісту» факти не відповідають дійсності.
Згідно з позовом, міліція вимагає визнати такою, що не відповідає дійсності та шкодить діловій репутації УМВС України у Полтавській області, поширену інформацію у вищезазначеній статті. А також вимагає спростувати зазначену інформацію шляхом опублікування в газеті «Коло» резолютивної частини судового рішення.
Позов ґрунтується на результатах службового розслідування, проведеного з метою перевірки можливих неправомірних дій слідчого МВС. Опитавши свідків інциденту, правоохоронці дійшли висновку, що “… на фотографування журналістом прокурора та слідчого вони жодним чином не відреагували”. “Крім того, слідча слідчого управління – тендітна жінка, вага якої не перевищує 46 кілограмів, об’єктивно не могла застосувати фізичну силу до журналіста, тим паче у вигляді «заламування рук, – йдеться у позовній заяві облуправління.
Тому позивач вважає, що стаття про перешкоджання журналісту носить неправдивий характер, є цілком безпідставною та такою, що завдає суттєвої шкоди діловій репутації УМВС України в Полтавській області, формує хибну громадську думку про роботу міліції в цілому та перекреслює всі позитивні напрацювання, багаторічний досвід роботи професіоналів-правоохоронців.
4. Мерія Кременчука через суд хоче забрати приватну телекомпанію "Візит"
12.04.2013 Автозаводський районний суд міста Кременчук арештував майно приватної телекомпанії “Візит” за позовом комунальної Кременчуцької телерадіокомпанії. Про це заявив мер Кременчука Олег Бабаєв на прес-конференції. “Судом накладено арешт на все майно телекомпанії”, - заявив Бабаєв.
Він зазначив, що уважно проаналізував історію становлення «Візиту», починаючи з лихих 90-х, і прийшов до висновку, що сім'я Мельник володіє телекомпанією незаконно. “Тоді (в 90-ті) приватної телекомпанії «Візит» не існувало. Було завдання перед керівниками міста зробити суспільне телебачення. Туди були витрачені чималі кошти - підприємств, міста. Після того, як керівництвом міста в особі колишнього мера Белана, який вирішив своїм рішенням, а не рішенням міської ради, перереєструвати колективне підприємство в приватне підприємство, це майно перейшло в руки сім'ї Мельник”, - сказав Бабаєв.
Власник кременчуцької телекомпанії «Візит» Олександр Мельник заявив про спробу рейдерства. Так він розцінив позовну заяву Кременчуцької телерадіокомпанії до “Візиту”.
5. Депутат Донецької міськради поскаржився прокуратурі на головреда муніципальної газети
18.04.2013 Депутат Донецької міської ради від Партії регіонів Олександр Адамов звернувся в прокуратуру із заявою про перешкоджання його депутатській роботі з боку головного редактора газети міської ради «Муніципальна газета» Олени Блохи. Про це у своєму матеріалі на сайті газети написала Блоха.
Адамов 14 березня надіслав на адресу редакції газети лист з проханням надати копії фінансової звітності за 2012 рік (баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт про власний капітал, примітки до річної фінансової звітності, додаток до річної фінансової звітності «Інформація за сегментами»), звіт про випуск і собівартості продукції за 2012 рік, дані про вартість реалізованих тиражів за 2012 рік і фінансовий план підприємства на 2013 рік.
15 березня Блоха попросила Адамова направити офіційне звернення з уточненням, для здійснення якої конкретно депутатської діяльності необхідна дана інформація про фінансову діяльність комунального підприємства.
Блоха стверджує, що дана інформація носить конфіденційний характер, тому не надала такої інформації депутатові. Вона вважає, що Адамов переслідує мету збільшення позитивних статей і заміток про нього у виданні «Муніципальної газети».
18.04.2013 Комерційний банк «Союз» звернувся до суду з позовом до засновника і видавця «Экономических известий» - ТОВ «Медіа Інвест Груп» - у зв'язку з передруком в інтернеті статті журналіста Юрія Бутусова про факти розкрадання коштів в АТ «Родовід Банк», що вийшла в газеті «Дзеркало тижня. Україна».
16 квітня 2013 року стало відомо, що аналогічний позов на 1 млн. грн. до ТОВ «Медіа Інвест Груп» подав заступник голови правління КБ «Союз» і екс-віце-президент АБ «Родовід» Сергій Дядечко, ім'я якого згадувалось у статті «Дзеркало тижня. Україна».
У ТОВ «Медіа Інвест Груп» вважають, що позов, поданий КБ «Союз» на суму 1 млн. грн. є тиском на ЗМІ і спробою обмежити свободу слова та право українців на інформацію.
Тому ТОВ «Медіа Інвест Груп» звернулося до Комітету з питань свободи слова та інформації та Комітету з питань верховенства права та правосуддя, Вищої Ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з проханням вжити заходів для припинення та недопущення в майбутньому порушення прав і свобод громадян України і принципів судочинства, встановлених Конституцією України.
Нові елементи судових позовів - 5
- Суд зобов'язав Перший національний вибачитися перед обвинуваченим у терактах в Дніпропетровську
- Суд переніс засідання по газеті «Західне передмістя Києва» через відсутність мера Ірпеня
- "Українська правда" поки що може не спростовувати допис на сайті
- Сxid.info не повинен спростовувати заголовок до статті - рішення суду
- Суд визнав протиправними дії комунальної газети «Вісті Рівненщини», яка відмовила у запиті
Інтернет-тиск
Кібер-злочини проти журналістів і ЗМІ - 3
1. Миколаївський портал атакували хакери
01.04.2013 Миколаєвське інтернет-видання Podrobnosti.mk.ua зазнало хакерської атаки. Співробітники новинного сайту podrobnosti.mk.ua повідомили, що у ніч на 1 квітня портал був зламаний і не працював. Крім того, журналісти сайту кажуть, що не знають, хто саме і з якої причини вирішив таким чином перешкодити їхній роботі.
2. "Херсонские Вести" атакували хакери
02.04.2013 Хакерської атаки зазнало інтернет-видання “Херсонские Вести”, повідомив головний редактор видання Ігор Трубаєв.
“Атака почалася позавчора (2 квітня - ред.) о 23.00, тривала вчора (3 квітня - ред.) впродовж усього дня. Серія атак: 10 тисяч запитів в секунду”, - повідомив Трубаєв.
Напередодні DDoS-атаки на сайті видання були опубліковані критичні матеріали про голову Херсонської облдержадміністрації Миколу Костяка та народного депутата від партії УДАР Андрія Путілова. Зокрема, стаття від 29 березня “Микола Костяк розколює Партію регіонів?”, а також стаття від 2 квітня про Путілова “Андрій Путілов перешкоджає збільшенню ставки орендної плати за паї для людей”.
3. "Херсонские Вести" вдруге за квітень зазнали потужної DDoS-атаки
15.04.2013 Інтернет-видання “Херсонские Вести” зазнало потужної DDoS-атаки. Редакція видання пов'язує DDoS-атаки на сайт з уже опублікованими матеріалами і статтями, що готуються до публікації щодо корупційних дій обласних і міських чиновників, повідомляється на сайті видання.
DDoS-атака розпочалася на сайт о 7 годині ранку. “Кількість запитів на секунду, які посилали «хакери» на сайт, становила спочатку 10 тисяч, а до 17.00 вже 40 тисяч, після чого хостинг - провайдера був змушений відключити сайт”, - йдеться у повідомленні редакції видання. Також атаки тривали 16 квітня. Сайт видання був вимушений «переїхати» на інший хостинг.
Головний редактор “Херсонских Вестей” Ігор Трубаєв повідомив, що щодня редакція відправляє до місцевих органів влади запити щодо витрачання бюджетних коштів. “З ким конкретно пов'язую атаку сказати не можу. Напередодні у нас вийшов ряд критичних матеріалів на адресу обласних та міських чиновників. Також ми готуємо до публікацій ряд матеріалів в сфері витрачання бюджетних коштів комунальними підприємствами міста Херсона та бюджету міста зокрема», - зауважив він.
Захист свободи слова
Реакція влади на порушення свободи слова - 4
1. За фактом перешкоджання журналістці міліція Закарпаття відкрила кримінальне провадження за 171 ст
05.04.2013 Слідчий відділ Великоберезнянського РВ УМВ України в Закарпатській області зареєстрував заяву журналістки «Старого Замку» Ларису Романюк про перешкоджання журналістській діяльності. Відомості про даний факт внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження за ч.1 ст 171 ККУ (Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів – карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років).
2. Міліція проводить перевірку інциденту у Миколаєві
09.04.2013 Управління МВС у Миколаївській області проводить перевірку інциденту від 8 квітня, що стався між журналістом інформаційного агентства «Українська медіа група» («УМГ») і співробітниками міліції, які перешкоджали журналісту фотографувати ремонт доріг.
3. Прокуратура відкрила провадження за фактом обстрілу редакції газети у Нікополі
15.04.2013 За фактом обстрілу редакції інтернет-видання “Город Никополь” розпочато досудове розслідування згідно з ч.4 ст.296 КК України - хуліганство, вчинене з застосуванням вогнепальної зброї, повідомляється на сайті прокуратури Дніпропетровської області. Основні версії, які розглядаються слідством – скоєння злочину на ґрунті професійної діяльності, з хуліганських мотивів, а також на ґрунті неприязнених відносин, не пов’язаних з професійною діяльністю.
4. Міліція відкрила кримінальне провадження щодо ситуації на ТВі за статтею "Самоправство”
24.04.2013 Події, пов'язані з конфліктною ситуацією на телеканалі ТВі, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, повідомляється на сайті ГУМВС в м.Києві. “Провівши певну перевірку, правоохоронці Голосіївського РУ прийняли рішення внести дану подію в Єдиний реєстр досудових розслідувань за ч.1, ст.356 КК України. – “Самоправство”. Перевірка триває.
Реакція журналістської спільноти - 5
1. Журналісти ТВі оголосили страйк і вимагають припинити рейдерське захоплення телеканалу
23.04.2013 Журналісти ТВі вимагають припинити рейдерске захоплення телеканалу. Про це сказано в заяві колективу. Зокрема, журналісти ТВі вимагали: припинити рейдерське захоплення телеканалу; дати можливість журналістам вийти в прямий ефір зі своєю заявою щодо ситуації на каналі; аби правоохоронні органи встановили законність зміни керівництва та інвесторів каналу; забезпечити невтручання в діяльність каналу і припинити випадки цензури, що вже з'явилися на ТВі. До того часу журналісти не видаватимуть новин та не виходитимуть програми "Проти ночі", "Альбертенштейн" та "Тендер-News з Наталією Седлецькою".
2. Журналісти ТВі вимагають звільнити Артема Шевченка та назвати реальних власників каналу
25.04.2013 Комітет професійної спілки "Журналістів телеканалу ТВі" вимагав розірвати трудовий договір з керівником ТОВ Телерадіокомпанія "Телерадіосвіт" Артемом Шевченком та керівником ТОВ "Інтерпрофіт" Олегом Радченком та оприлюднити прозору структуру власності ТВі. Відповідну заяву 24 квітня 2013 року в прямому ефірі ТВі оприлюднив ведучий Мустафа Найєм.
Також колектив ТВі вимагав призначити в.о. керівників ТОВ Телерадіокомпанія "Телерадіосвіт" та ТОВ "Інтерпрофіт", до вирішення спору між засновниками та інвесторами каналу судовими інстанціями, лише за погодженням з первинною профспілковою організацією професійною спілкою "Журналістів телеканалу ТВі". Оголосити склад та терміново провести збори редакційної ради каналу, збільшити повноваження редакційної ради щодо формування редакційної політики та вирішення внутрішньо редакційних спорів. Не змінювати сітку мовлення каналу та не втручатися у професійну діяльність журналістів, забезпечивши вихід в ефір усіх програм станом на 22 квітня 2013 року. Не проводити за ініціативою власника звільнень журналістів та технічних працівників, які були задіяні у виробництві програм на каналі станом на 22 квітня 2013 року, не розривати чинні угоди і договори з виробниками контенту каналу ТВі, які діяли станом на 22 квітня 2013 року. Не застосовувати санкцій до учасників страйку ані у вигляді припинення трудових договорів, ані у вигляді припинення договірних відносин.
3. "Стоп цензурі!" розцінює події на ТВі як цензуру
25.04.2013 Рух "Стоп цензурі!" розцінив події на ТВі як цензуру і спробу тиску на інформаційну політику каналу. Про це йдеться в заяві, розміщеній на сайті руху "Стоп цензурі!". "Журналістський колектив ТВі відомий своєю принциповою позицією щодо критичного висвітлення подій в країні. Знищення цього колективу ми вважаємо головним завданням тих, хто стоїть за зміною менеджменту на каналі та за спробою його рейдерського захоплення. Тому висловлюємо повну підтримку діям журналістів", - йдеться в заяві .
Також рух вимагає від власників ТВі оприлюднити структуру власності каналу і прийняти за погодженням з журналістами редакційний статут, який не давав би можливості менеджмента впливати на редакційну політику, скасовувати вихід програм в ефір і здійснювати інші дії, які можна трактувати як тиск і цензуру.
4. Міжнародна та Європейська федерації журналістів підтримують страйкарів з ТВі
25.04.2013 Міжнародна федерація журналістів (МФЖ) та її європейський підрозділ - Європейська федерація журналістів (ЄФЖ) висловили свою підтримку страйкуючим працівникам телеканалу TВi, і у зв’язку з цим випадком закликають впровадити прозорість та регулювання щодо власників ЗМІ в країні. Про це повідомила прес-служба Незалежної медіа-профспілки України.
"Це просто шокує, коли невідома група впродовж ночі може взяти під контроль велику медіа-компанію і наступного ранку звернутися до міліції, щоб оточити будівлю до того, як на роботу з`явиться будь-хто з персоналу. Подібне безрозсудне ставлення до телеканалу та його працівників може відбуватися і в майбутньому, якщо принципи і підходи щодо власності на ЗМІ в країні залишатимуться непрозорими", - сказав президент Міжнародної федерації журналістів Джим Бумела.
"Ми закликаємо до повної прозорості у сфері регулювання власності на ЗМІ в Україні і запровадження законодавства, що гарантує прозорість, плюралізм та обмежує володіння ЗМІ. Нинішня ситуація завдає шкоди репутації каналу і послаблює свободу слова в Україні, тому ми також закликаємо керівництво до діалогу та переговорів з журналістами для врегулювання спору і захисту репутації цього важливого засобу масової інформації."- додав він.
26.04.2013 "Репортери без кордонів" засуджують раптову зміну керівництва опозиційного телеканалу TVi, про яку оголосили три дні тому, та висловлюють тривогу з приводу призупинення мовлення телеканалу в результаті внутрішніх суперечок. "Ми вважаємо негідною поводження нового керівництва з журналістами незалежної телекомпанії. Ми настійно закликаємо нове керівництво визнати профспілку журналістів TVi, і задовільнити її вимоги," - заявляють "Репортери без кордонів".
"Ми також закликаємо нове керівництво не намагатися розділити колектив телеканалу, використовуючи особисті суперечки, і гарантувати редакційну незалежність журналістських розслідувань та служби новин телеканалу", - зазначено в заяві.
«Репортери без кордонів» наголошують: "Ми стурбовані відсутністю фінансової прозорості стосовно певних власників ЗМІ в Україні, і збільшенням концентрації власності в руках небагатьох людей, ставить під загрозу різноманітність новин та інформації."
Судові позови від журналістів - 1
1. Рівненська журналістка оскаржила відмову надати інформацію через суд
04.04.2013 Журналіст рівненсько-волинського інформаційно-аналітичного порталу «Четверта влада» Антоніна Торбіч оскаржила в суді відмову “Регіонального інформаційно-комп’ютерного центру” Рівненської облради надати детальну інформацію про закупівлю системи зв’язку «відеоконференція», здійснену 2011 року. Рівненський окружний адміністративний суд підтвердив протиправність цієї відмови.
За телевізори, керовану PTZ-камеру, вебкамери, спікерфони, спліттер, комутатор з обласного бюджету виклали 338 тисяч 353 гривні. Цю суму рівненським журналістам озвучили у 2012 році. Закупівлю обладнання комунальний заклад Рівненської облради «Регіональний інформаційно-комп’ютерний центр» здійснив у ТОВ «ІТ-Рішення».
Торбіч звернулася до Рівненської облради з проханням про доступ до публічної інформації, зокрема до детального кошторису обладнання та копій договору, яким була передбачена закупівля згаданої системи. Згодом запит потрапив до комунального закладу «Регіональний інформаційно-комп’ютерний центр». Там відмовили у наданні повної інформації, посилаючись на те, що договором між ним та ТОВ «ІТ-Рішення» передбачено нерозголошення інформації фінансового або комерційного характеру відносно сторін договору. А дозволу на розголошення інформації ТОВ «ІТ-Рішення», мовляв, не надало.
Нові елементи судових позовів від журналістів - 1
1. Журналістка "Острова" програла суд лідеру «Комітету виборців Донбасу», який назвав її «чмом»
Help us be even more cool!