Барометр свободи слова за квітень 2010 року
Справа Гонгадзе - 2
15.04.2010 Генпрокурор Олександр Медведько розраховує, що розслідування справи про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе завершиться влітку цього року.
"Ми закінчуємо розслідування цієї кримінальної справи", - сказав він в інтерв'ю газеті "Комерсант-Україна".
"Гадаю, завершимо в липні-серпні цього року - раніше ніяк не вийде", - сказав Медведько.
"Тривалий час проводилася дуже складна міжнародна фоноскопічна експертиза ("плівок Мельниченка"). Після того як ми наприкінці 2009 року отримали висновок, у нас з'явилися нові питання, і були призначені додаткові фоноскопічні експертизи, які зараз проходять", - пояснив він.
Генпрокурор також розповів про експертизи черепа, знайденого за інформацією, наданою затриманим генералом Олексієм Пукачем.
"Усього ми провели шість судово-медичних криміналістичних експертиз черепа і залишків кісток. Вони підтверджують, що кістки належать загиблому журналісту Гонгадзе", - сказав Медведько.
"Але у справі є ще потерпілі - мати і дружина, які хочуть, щоб ми також провели міжнародну експертизу в США. Отримавши їхнє побажання, ми одразу включилися в роботу і до останнього часу перебували у переговорному процесі", - зазначив він.
"І лише зараз отримали підтвердження - у США готові провести цю експертизу. Але для цього ми повинні надати їм цілий перелік документів. І тільки після того, як їх вивчать, вони остаточно скажуть: так, ми будемо проводити цю експертизу", - повідомив генпрокурор.
При цьому він зазначив, що ні у нього самого, ні у членів слідчої групи у даній справі "немає жодних сумнівів: те, що ми знайшли, належить Георгію Гонгадзе".
"Що стосується Пукача, то з його поведінки я не думаю, що він довго буде знайомитися з матеріалами справи. Він працює зі слідчим, дає свідчення, які підтверджуються іншими матеріалами справи", - сказав Медведько.
"Можливо, у справі з'являться й інші фігуранти", - додав він.
На запитання, чи до цього все йде, генпрокурор сказав: "Я поки так не можу говорити, ось отримаємо додаткові фоноскопічні експертизи - і лише після цього зможемо працювати з іншими особами".
21.04.2010 Адвокат Мирослави Ґонґадзе Валентина Теличенко вважає, що існують усі шанси на розкриття вбивства Г.Ґонґадзе.
"Я завжди казала, що шанси на розкриття, звичайно, є. Але це залежить від політичної волі та від професійності слідчих", - заявила В.Теличенко.
Коментуючи заяву генпрокурора Олександра Медведька про те, що у липні-серпні справу буде передано до суду, адвокат заявила: "Мені у це не віриться, бо, крім Пукача, звинувачення нікому не пред’явлено".
За її словами, цей факт "може означати, що обвинувачення більше нікому і не збираються пред’являти".
"Можна було б обвинувачення пред’явити ще комусь, окрім Пукача, а так ми нікого не побачимо в залі суду. До того ж, справу ще вивчатимуть, і 3-4 місяців, які залишились до кінця липня-серпня, все одно недостатньо. Для того, щоб передавати справу до суду, повинні бути можливості виявити замовників. Кілька років ми шукали Пукача, і справа забуксувала через його відсутність. Тепер до 2011 року треба шукати замовників… Говорити про передачу справи до суду так скоро – не дуже відповідальні заяви, на мою думку", - підсумувала В.Теличенко.
Затримання - 2
08.04.2010 Спортивному коментатору «Поверхность Спорт ТВ» Ігорю Мірошниченку, журналісту газети «Свобода» Андрію Мохнику та ще кільком затриманим під час прес-конференції в «Українському домі» закидають непокору представникам міліції.
«В мене взяли свідчення. Також нам роздали однакові рапорти, у яких інкримінують злісну непокору представникам міліції», - розповів пан Мірошниченко.
Він обурений тим, що зазначені представниками міліції факти не відповідають дійсності.
«У рапорті написано, що я лаявся, а я взагалі не лаюся. Зазначено, що я чинив непокору міліції, а міліції там взагалі не було. Вказано, що на пропозицію працівників міліції пройти до автомобіля, я чинив опір. Насправді ж, коли мене схопили за руки і за ноги, я спокійно сказав: "Хлопці, давайте я сам піду"», - пояснює Мірошниченко.
За словами Ігоря Мірошниченка, насправді затримання відбувалося наступним чином: «Я прийшов на прес-конференцію як журналіст і я не не покорявся міліції. Представників міліції не було в залі прес-конференції взагалі. Коли мене вивели з зали, я стояв і спілкувався. І за 10 хвилин до мене підбігли якісь бритоголові і не маючи ніяких посвідчень, і без жодних пояснень схопили за руки за ноги і вкинули до авто, ніхто не представлявся, не надавав протоколів. Усе це відбулося у присутності кількох знімальних груп».
Він звернувся до журналістів з проханням вплинути на ситуацію.
Раніше представники міліції затримали Ігоря Мірошниченка та ще кількох людей, учасників Всеукраїнського об`єднання «Свобода» та доправили їх до Шевченківського РОВД. Інцидент трапився в Києві в «Українському домі» під час прес-конференції з нагоди відкриття виставки «Волынская резня - польские и еврейские жертвы ОУН-УПА».
За словами Мірошниченка, до конфлікту призвело його запитання на прес-конференції. Він запитав у організаторів, чому на експозиції представлено лише одну точку зору і попросив надати слово історику Володимиру Сергійчуку та народному депутату кількох скликань Левку Лук`яненку.
12.04.2010 В квартиру до директора газети "Експрес" А.В. вдерлися двоє людей і, демонструючи нібито постанову про примусове приведення свідка, намагалися виштовхати його із квартири. І.Починок додав, що директор газети "Експрес" є батьком трьох дітей, двоє з яких (віком 7 місяців і 6 років) на той час перебували у квартирі, залишилися самі після того, як їх батька забрали.
Головний редактор "Експресу" разом iз журналiстом Богданом Куфриком направилися до слiдчого на вулицю Стрийську, де їх зустріли правоохоронці.Журналiсти пред'явили посвiдчення й намагалися з'ясувати причину насильства над керiвником газети та його малими дiтьми.
"Я та група журналістів під’їхали до слідчого відділку, у який забрали нашого директора, пред’явили посвідчення, попросили пояснити, з якого приводу відбуваються ці процесуальні дії, а далі почалася брутальна розмова, штовханина, нас практично почали бити, розтрощили камеру", - сказав І.Починок.
За словами старшого слідчого податкової обласної міліції Мельника, керівник "Експресу" підозрюється у вчинені злочину передбаченого ст. 212 ч.3 - несплата податків.
"Як видно з відео, Мельник дав чітко зрозуміти журналістам про причини інциденту. З його слів випливає те, що журналісти пишуть замовні матеріали. Тепер у справі проходить керівник газети, а пізніше, можливо, візьмуться за Починка, який є свідком у цій справі" - прокоментував ІМІ юрист "Експресу" Олексій Малярчук.
"Опiсля iнциденту у нас немає жодного сумнiву: завдання, яке стояло перед мiлiцiонерами, було чiтке - залякати журналiстiв "Експресу". Кадри вiдео дають пiдтвердження: мiлiцiонери дiють за вказiвкою, пiдставою для якої послужили публiкацiї в "Експерсi" i навiть не пробують цього приховати"- йдеться у листі направленному ІМІ.
Нові елементи про арешти та затримання -5
9.04.2010. Ігоря Мірошниченка, журналіста газети «Свобода» Андрія Мохника та ще 10 затриманих 8 квітня активістів «Свободи» відпустили за рішенням Шевченківського районного суду міста Києва: «Вночі о третій нас випустили. Мені не було пред'явлено жодного звинувачення щодо жодного адміністративного правопорушення. З 13-ти затриманих так само безневинними виявилося 10. Трьом винесли усне попередження за дрібне хуліганство», - розповів в коментарі Андрій Мірошниченко.
Своє затримання він вважає незаконним. Також Ігор Мірошниченко збирається подавати до суду на МВС України - як журналіст і як активіст «Свободи». «Учора головне управління МВС поширило заяву, у якій ідеться про те, що представники "Свободи" увірвалися і розгромили виставку. Цю інформацію ми вважаємо наклепом. Також мені, та іншим представникам ЗМІ, серед яких - знімальна група "Нового каналу", перешкоджали виконувати службові обов'язки», - каже пан Мірошниченко.
Мiлiцiя дiяла виключно в рамках чинного законодавства пiд час iнциденту на фотовиставцi «Волинська рiзанина: польськi та єврейськi жертви ОУН-УПА» в Українському домi в Києвi - заявляють у МВС.
У повiдомленнi вiддiлу зв’язкiв iз громадськiстю Головного управління МВС також спростовується iнформацiя про те, що мiлiцiя нiбито безпiдставно затримала представникiв однiєї з полiтичних сил пiд час вiдкриття виставки.
«Повiдомляємо, що, незважаючи на тиск з боку окремих депутатiв України, факт злiсної непокори законним вимогам працiвника мiлiцiї пiд час виконання ним службових повноважень чотирьох найактивнiших учасникiв iнциденту довiв суд», – наголошують правоохоронці.
ВО «Свобода» вимагає вiд Служби безпеки України заборонити проведення виставки та здiйснити її наукову експертизу.
13.04.2010 Журналісти всеукраїнської газети «Експрес» перекрили трасу Київ-Чоп неподалік в`їзду у Львів. До журналістів-протестувальників газети «Експрес» прибув начальник обласного МВС Михайло Цимбалюк. У розмові із головним редактором «Експресу» І.Починком, Михайло Цимбалюк запевнив, що вже порушено кримінальну справу за фактом перешкоджання діяльності журналістів і, що він особисто рекомендуватиме звільнити з лав міліції працівників, причетних до їх побиття.
За словами начальника МВС області, він особисто доповів про обставини цієї справи міністрові внутрішніх справ Анатолію Могильову, який взяв справу на особистий контроль. Відтак М. Цимбалюк запевнив, що вже сьогодні в оперативному режимі розгляне усі звернення та заяви журналістів «Експресу», які місяцями залишалися без уваги попереднього керівництва МВС області і, відтак, попросив протестувальників розблокувати трасу.
Парламентський комітет з питань свободи слова та інформації під час чергового засідання, заслухавши інформацію народного депутата Олени Кондратюк (фракція БЮТ) про свавілля львівських правоохоронців проти головного редактора газети «Експрес» Ігоря Починка, вирішив звернутися до Генпрокуратури, МВС та омбудсмана з вимогою розібратися з ситуацією.
14.04.2010 Віце-прем'єр із силових питань Володимир Сівкович доручив МВС і ДПА терміново здійснити перевірку інформації, яку надали журналісти львівської газети "Експрес. Сівкович доручив правоохоронним органам вжити заходи реагування, передбачені законодавством і про результати проінформувати Кабінет Міністрів.
16.04.2010 Г.Герман повідомила, що Президент дав доручення створеній комісії, яку вона очолила, з`ясувати і перевірити факти побиття журналістів.
20.04.2010 Президент всесвітньої асоціації видавців преси Гевін О'Рейлі (Gavin O'Reilly) та президент Всесвітнього форуму видавців Ксав`єр Відаль-Фолч (Xavier Vidal-Folch) звернулися з відкритим листом до Президента України Віктора Януковича стосовно газети «Експрес».
У листі вони наголошують на тому, що представники державних органів чинять тиск на видання. Зокрема, йдеться про обставини виклику Генерального директора газети Андрія Вея на допит до податкової міліції.
«Такі дії виглядають як кампанія по утиску газети Експрес з боку державних органів, яка також включає в себе підозрілий підпал будинку директора і головного редактора Ігоря Починка, брутальні дії та залякування можливістю кримінального переслідування пана Починка, постріли у вікна офісу Експресу.
Ми особливо стурбовані тим фактом, що такі дії можуть бути спричинені у зв'язку із публікаціями "Експресу". Протягом останніх місяців газета надрукувала серію стат
Help us be even more cool!