Барометр свободи слова за жовтень 2014 року
У жовтні ІМІ зафіксував різке зростання у порівняні з вереснем кількості порушень у категорії «перешкоджання законній професійній журналістській діяльності» - 17 випадків, у вересні ІМІ не зафіксував таких випадків (у вересні – не зафіксовано, у серпні – 6, у липні – 13, у червні – 10, у травні - 22, у квітні – 6, у березні – 34, у лютому - 18, у січні – 11). Зростання «перешкоджань» у жовтні пов’язано з проведенням позачергових виборів до Верховної Ради 26 жовтня, що притаманне виборчому процесу в Україні.
Також цього місяця зріс інший показник - «побиття та напади» на журналістів - 11. У порівнянні з вереснем ця кількість зросла удвічі – у вересні таких випадків ІМІ зафіксував 5 (у вересні – 5, у серпні - 8, у липні – 8, у червні – 13, у травні - 18, у квітні – 22, у березні – 44, у лютому - 70, у січні - 82).
Такі дані подає щомісячний моніторинг порушень прав журналістів Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».
Крім того, у жовтні у зв’язку з парламентськими виборами зросла кількість випадків кібер-злочинів проти ЗМІ – 9 таких випадків, хоча у вересні ІМІ не зафіксував жодного такого випадку (у вересні – не зафіксовано, у серпні – 4, у липні – 4, у червні – 4, у травні - 6, у квітні – 1, у березні - 18, у лютому - 5, у січні - 13).
Кількість «цензури» у жовтні збільшилася учетверо у порівнянні з вереснем – 8 таких випадків, але це не найвищий показник протягом року (у вересні – 2, у серпні - 3, у липні – 4, у червні – 28, у травні - 38, у квітні – 21, у березні – 14, у лютому - 5, у січні - 5).
Незначно знизилася цього місяця кількість «погроз та залякувань» - 8 (у вересні – 9, у серпні – 7, у липні – 5, у червні 6, у травні - 4, у квітні – 11, у березні - 9 випадків, у лютому - 7, у січні - 13).
Цього місяця ІМІ зафіксував 3 випадки «нападів на офіси ЗМІ», у вересні таких випадків не було зафіксовано (у вересні – не зафіксовано, у серпні – 2, у липні – 5, у червні – 7, у травні - 14, у квітні - 13, у березні – 12, у лютому - 4, у січні не зафіксовано).
Крім того, цього місяця ІМІ зафіксував по 1 випадку «доступ до інформації» та «політичного тиску».
ІМІ фіксує зменшення тиску на кримські ЗМІ та журналістів окупаційною владою Криму, проте тиск залишається – цього місяця 5 таких випадків. У вересні ІМІ зафіксував таких випадків 9, як і у серпні.
Вперше за сім місяців ІМІ не зафіксував жодного випадку викрадення. Найбільша кількість таких випадків зафіксована у квітні – 20 та у травні – 13.
Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 7 випадків убивств журналістів, 281 випадок побиття та нападів на журналістів, 137 випадків перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 130 випадків цензури.
З 17 випадків «перешкоджань» 10 сталися саме у день позачергових парламентських виборів, 26 жовтня. Найбільшу кількість таких порушень ІМІ зафіксував у Херсоні – 3, по 2 в Одесі та на Дніпропетровщині та по 1 у Києві, Тернополі і Мукачево. Серед випадків - недопуск на засідання комісій, на спецдільницю, відмова у реєстрації, вимоги довіреної особи припинити трансляцію голосування, та заборона знімати на планшет.
Крім того, у кількох областях України (Кіровоградська, Одеська, Черкаська, Запорізька, Харківська, Чернівецька) було виявлено 7 випадків, коли масово видавалися липові журналістські посвідчення, а на дільницях з'являлися псевдожурналісти-тітушки.
Нагадаємо, на президентських виборах 25 травня 2014 року ІМІ зафіксував 7 порушень свободи слова, а під час попередніх парламентських виборів 2012 року - 18 порушень.
Цього місяця ІМІ зафіксував 1 випадок політичного тиску, проте він викликав резонанс та жваве обоговорення утисків свободи слова у медіа-середовищі. Це доручення Президента України Петра Порошенка генеральному прокурору Віталію Яремі щодо притягнення до відповідальності журналісти газети «Дзеркало тижня» Дмитра Менделєєва, який написав статтю "Тінь війни" про продаж зброї та військового майна держустановами. Державний концерн «Укроборонпром» та Міністерство оборони України подали позов на «Дзеркало тижня. Україна», автора тижневика Дмитра Менделєєва та активіста-волонтера батальйону «Азов» Світлану Зварич.
Низка медіа-організацій закликали Порошенка і керівництво двох вищезгаданих державних структур провести належне розслідування зловживань, викритих журналістами, дати конкретну та аргументовану відповідь і відмовитися від прагнення покарати автора матеріалу та припинити свої наміри тиснути на свободу слова в Україні.
Кібер-атаки на сайти ЗМІ також були пов’язані з парламентськими виборами. Так, миколаївський сайт «Преступности.НЕТ» та житомирський Житомир.info зазначали хакерських атак напередодні виборів. Редакції обох видань пов’язують це саме з виборами. Так, головред «Преступности.НЕТ» Анатолій Чубаченко зазначив, що їх сайт з року в рік перед виборами піддається найпотужнішим DDoS-атакам. А Житомир.info пов'язує DDoS-атаку напередодні «дня тиші» з парламентськими виборами, зокрема, з відмовою розміщати «чорний піар» проти кандидатів і партій.
Крім того, протягом кількох днів DDoS-атак зазнала мережа City Sites. Першим зазнав кібер-атаки сайт Маріуполя 0629.ua, згодом сайти Кривого Рогу, Луганська, Львова, Луцька і Рівного. На сайті Кривого Рогу атакували конкретну новину про указ президента Петра Порошенка щодо скасування святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого та відзначення Дня захисника України 14 жовтня.
Нападів цього місяця журналісти зазнали під час акцій протесту, що проходили під Адміністрацією Президента та Верховною Радою. Так, 10 жовтня невідомі у камуфляжі розбили камеру знімальній групі програми «Надзвичайні новини» каналу ICTV у Києві під час пікету біля Адміністрації Президента. А 14 жовтня оператору каналу "112 Україна" випустили в очі струмінь газу під час сутичок біля Верховної Ради. Нагадаємо, що в цей день група невідомих осіб намагалася прорватися до будівлі Верховної Ради, кидаючи димові шашки і вибухові пакети. Також цього дня під час висвітлення сутичок біля ВР постраждав фотокореспондент Reuters, якому невідомі розсікли голову.
Також напади на журналістів сталися і в передвиборчий період. Так, 19 жовтня у Кіровограді на журналіста інтернет-ресурсу «Гречка» Валерія Лебідя напав невідомий чоловік, коли той знімав сутичку на зустрічі лідера Опозиційного блоку Сергія Ларіна з виборцями. У Вінниці 20 жовтня група невідомих осіб напала на місцевих журналістів під час проведення прес-конференції кандидата у депутати, екс-члена фракції Партії регіонів Віктора Жеребнюка.
Детальніше з барометром можна ознайомитися за посиланням:
Фото - www.pic.com.ua
Help us be even more cool!