Барометр свободи слова за жовтень 2013 року
Найбільшу кількість порушень у жовтні ІМІ зафіксував у категорії «перешкоджання виконувати законну професійну журналістську діяльність» – 15 випадків (у вересні – 11, у серпні – 9, липні – 9) і «кібер-злочини проти журналістів та ЗМІ» – 14 (у вересні – 4, у серпні - жодної). Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».
Також у жовтні було зафіксовано 5 випадків погроз та залякувань (порівняно із вереснем – 4) та 5 випадків побиття та нападів на журналістів (порівняно з вереснем – 4).
Крім того, у жовтні також відбулося зростання випадків цензури – 3 (у вересні - 1). Дещо зменшився політичний тиск – 3 (у вересні – 5, серпень – 4, липень - 1). Також ІМІ зафіксував 1 випадок арешту журналіста.
Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 74 випадки нападів та погроз журналістам, 115 випадків перешкоджань законній професійній діяльності журналістів, 40 випадків цензури, та 39 випадків політичного та економічного тиску.
Найбільш резонансними порушеннями свободи слова та права на приватність у жовтні стали кібер-злочини проти журналістів та громадських активістів. За даними ІМІ, ще з початку вересня розпочалися масові фішингові атаки на електронні скриньки відомих журналістів та громадських активістів, та злами їхніх електронних акантів розпочалися, у жовтні ця дискредитаційна кампанія досягла свого апогею.
На початку вересня ІМІ надійшли перші повідомлення про розсилку фішингових листів серед журналістів. Зокрема, вузькому колу журналістів та громадських активістів розіслали листа з повідомленням про «знайдену флешку», яку нібито журналісти лишили після прес-конференції (тобто, робота на чітко визначену цільову аудиторію), пропонувалось загрузити посилання з «фото» флешки, яке містило шпигунську програму. Посилання переправляло на сайт http://accounts.googie.com.cgl-bln.servlcelogin.authunit.ru/, створений 21.08.2013, зареєстрований на приватну особу, і захищений настройками анонімності.
В кінці вересня журналістам розіслали «повідомлення про порушення кримінальної справи» з адреси МВС України
У жовтні безпрецедентним став випадок, коли виконавчому директору ІМІ Оксані Романюк надіслали фішінгового листа нібито від МВС, за допомогою якого було здійснено незаконне втручання до її домашнього комп'ютера, оприлюднене особисте листування.
Також цього місяця журналістам та громадським активістам розіслали листа від «Анастасії Бабурової» (це загибла журналіста «Нової Газети» з Росії), знову з елементами соціального інжиніринга, начебто журналістка боїться що «таємничі хакери» доберуться до її файлів з розслідуваннями, тому вона ділиться ними з іншими журналістами, і пропонує їх скачати.
У жовтні продовжився тиск з боку мера Кременчука Олега Бабаєва на міські ЗМІ. Так, 11 жовтня Бабаєв на апаратній нараді у міськвиконкомі нахамив журналістам найбільших міських ЗМІ - телекомпанії “Візит” і газет “Програма плюс” і “Телеграф”, сказавши, що вони виробляють"лайно". Бабаєв був незадоволений як журналісти цих ЗМІ висвітлювали проблеми ветеранів і заходи, які вживає міська влада для підтримки ветеранів.
Мер попередив, що розбереться з цим «раковим наривом», проте не уточнив як саме.
“Собака гавкає, а караван іде. Тому нехай собі гавкають, вони ж намагаються якось впливати на уми людей. І цим лайном обмазують усе місто. Ну нічого, цей гнійний раковий нарив - з ним треба потихеньку закінчувати. Він лікується. І в нас здорове тіло. А з цими, хто займається всілякими дурницями, ми розберемося по-іншому”, - сказав Бабаєв. У свою чергу, журналісти телекомпанії "Візит" та газети "Програма Плюс" звернулись до колег, а також громадськості не залишати без уваги факти тиску на журналістів й переслідування за критику, та закликали до солідарності.
У жовтні продовжилися залякування головного редактора інтернет-видання «Новости Донбасса» Олексія Мацуки. Йому на електронну адресу надійшов лист за підписом «вершитель судеб» з погрозами. “Дорогой друг! Вот и пришла, твоя очередь уйти из Мира бренного в царство света и благополучия. Вспомни все дела, которые ты сотворил, тех кому сделал добро и тех кого обидел в этойжизни”, - йшлося у листі до Мацуки.
Серед випадків побиття цього місяця «відзначились» співробітники міліції, спецпідрозділу «Беркут», молодики спортивної статури, так звані «тітушки», які нападали і застосовували фізичну силу стосовно журналістів. Так, в Одесі під час протистояння під будівлею Одеського облуправління міліції між прихильниками колишнього народного депутата Ігоря Маркова та співробітниками міліції, бійці "Беркута" застосували силу проти журналістів. Нападу зазнали оператор одеської телекомпанії АТВ Дмитро Бондаренко і журналіст телеканалу.
А в Києві під час акції опозиції під Київрадою постраждав оператор знімальної групи "1+1", якого молодик спортивної статури вдарив ліктем у живіт, коли той працювали у натовпі протестувальників. Крім того, у столиці на Європейській площі майор міліції скинув журналіста “Нового регіону” Сергія Рульова з парапету, з якого той знімав концерт, організований Партією регіонів.
Переважна більшість випадків перешкоджання у вересні стосувалася недопуску журналістів на ті чи інші заходи, та заборони чиновників вести відео- чи фотозйомку. Цікавим є випадок перешкоджання, коли мер Запоріжжя Олександр Сін відмовився спілкуватися з оглядачем «Подробиць» телеканалу «Інтер» Романом Бочкалою, а при появі представника ЗМІ в його кабінеті, градоначальник відразу викликав міліцію.
У Тернополі журналістів вигнали з виїзного засідання Комітету Верховної Ради з питань транспорту і зв’язку під керівництвом голови комітету Бориса Колесникова, яке проходило в приміщенні Тернопільського національного економічного університету. “Представники місцевих та всеукраїнських ЗМІ через наполягання керівника прес-служби ОДА Володимира Леха були змушені покинути зал засідання, що розцінюємо як грубе перешкоджання у здійсненні журналістської діяльності. Тим паче, що робота транспортного комітету була відкритою, що підтвердив на брифінгу голова транспортного комітету, народний депутат Борис Колєсніков”, - йдеться у заяві.
Як і раніше, невідомі намагаються всіляко перешкоджати показу документального альманаху "Відкритий доступ". У Трускавці зірвали показ "Відкритого доступу", вимкнувши світло і "замінувавши" приміщення. У Сумах також зірвали показ "Відкритого доступу", а організаторів звинуватили у провокаціях і у нападі на офіс сумського осередку Партії регіонів.
ФІЗИЧНА АГРЕСІЯ
Арешти, затримання – 1
05.10.2013 В Ужгороді на площі Народній перед Закарпатською облдержадміністрацією міліція із застосуванням грубої фізичної сили затримала міських активістів, які намагалися перешкодити незаконним будівельним роботам. Також під час виконання професійних обов’язків був затриманий головний редактор інтернет-видання “Закарпаття Онлайн” Олег Диба. Про це повідомили в прес-службі ВО "Свобода".
Згідно з повідомленням, перед затриманням активісти та містяни уже втретє проводили акцію на площі Народній, протестуючи проти її реконструкції, “на якій з місцевого б’юджету вирішили "відмити" 3 мільйони гривень”.
“Постановою місцевої влади п’ятьом активістам заборонили вхід на "будівельний майданчик", хоча, будівельним він бути не може, адже встановленого паркану, як вимагають будівельні норми немає. Серед тих, кому заборонили вхід на "будмайданчик" – юрист, активіст "Свободи" Віталій Грегор, головний редактор інформаційного сайту "Закарпаття онлайн" Олег Диба та інші активісти”, - зазначили в “Свободі”. Усіх затриманих доправили до міського райвідділу міліції.
Погрози, залякування - 5
1. Мер Кременчука нахамив місцевим журналістам, сказавши, що вони виробляють "лайно"
11.10.2013 Мер Кременчука (Полтавська область) Олег Бабаєв на апаратній нараді у міськвиконкомі нахамив журналістам найбільших міських ЗМІ - телекомпанії “Візит” і газет “Програма плюс” і “Телеграф”. Бабаєв сказав, що вони виробляють"лайно", повідомляє “Репортер”.
Бабаєв незадоволений як журналісти цих ЗМІ висвітлювали проблеми ветеранів і заходи, які вживає міська влада для підтримки ветеранів. Він звинуватив журналістів в образі пам'яті ветеранів і тих, хто не повернувся з війни.
“Ви виробляєте лайно в своїх виданнях. Ви цим лайном захлинетеся", – попередження журналісту “Програми плюс” з цього приводу мер оприлюднив персонально.
“Припинити кидати лайно на адресу кременчужан. Це лайно вас захлисне. Це образа пам’яті тим людям, які не прийшли з війни. Є якась мораль, яка нам дозволяє нам жити та виховувати дітей. Ви пишете – парад був поганий. Станете скоро комунальними і більше говорити не будемо”, - сказав Бабаєв.
“Собака гавкає, а караван іде. Тому нехай собі гавкають, вони ж намагаються якось впливати на уми людей. І цим лайном обмазують усе місто. Ну нічого, цей гнійний раковий нарив - з ним треба потихеньку закінчувати. Він лікується. І в нас здорове тіло. А з цими, хто займається всілякими дурницями, ми розберемося по-іншому”, - додав мер міста.
Кременчуцька міська організація Незалежної медіа-профспілки України розцінює поведінку мера як психологічній тиск на місцевих журналістів і переслідування за критику. Медіа-профспілка звернулася до професійних журналістських організацій України за підтримкою, а також вивчає можливість звернутися з заявою до правоохоронних органів із приводу систематичного перешкоджання професійній діяльності журналістів із боку міського голови Олега Бабаєва.
Журналісти телекомпанії "Візит" та газети "Програма Плюс" просять колег із інших ЗМІ, а також громадськість не залишати без уваги факти тиску на журналістів й переслідування за критику, та закликають до солідарності.
2. Невідомі попередили Мацуку, що настала його черга "уйти из Мира бренного в царство света"
16.10.2013 Головному редактору інтернет-видання “Новости Донбасса” на електронну адресу надійшов лист від невідомих з погрозами. Про це Мацука повідомив ІМІ.
“Дорогой друг! Вот и пришла, твоя очередьуйтииз Мира бренного в царство света и благополучия. Вспомни все дела, которыетысотворил, тех кому сделал добро и тех кого обидел в этойжизни”, - йдеться у листі до Мацуки за підписом “вершитель судеб”.
Лист надійшов 16 жовтня о 19.45.
“Сьогодні увечері, під час перегляду пошти, я побачив листа з прямими погрозами на свою адресу. Я звернувся до міліції, зараз ведеться слідство. Я думаю, що це ті ж люди, які намагалися вломитися нещодавно до мене в редакцію і влаштувати там погром, а також ці ж люди залишали мені "подарунки" у вигляді описаних стін будинку і коробку на автомобілі”, - зазначив Мацука.
“Також я думаю, що це ті ж люди, які здійснювали стеження за мною і моїми колегами протягом останніх двох місяців”, - зазначив журналіст.
Мацука також повідомив, що підозрює, що невідомі зламали його wi-fi мережу і направили йому листа, нібито з будинку Олексія. “Я так розумію, що це нові способи дискредитації. Якщо раніше людям кидали наркотики, то тепер ламають wi-fi мережу і роблять різні провокації”, - зазначив він.Журналіст звернувся з цього приводу в міліцію.
21.10.2013 Чернівецька журналістка Галина Єреміца звернулася в міліцію із заявою про тиск і погрози фізичною розправою з боку місцевого чиновника Сергія Шехтера через публікацію в газеті матеріалу під назвою “Рись живе… у Великому Кучурові”. Про це вона повідомила ГолосUA.
За її словами, після публікації її матеріалу у чернівецькій газеті «Версії» про те, що у дворі одного багатія під Чернівцями живе рись, їй стали погрожувати.
«У селі Великий КучурівСторожинецького району чоловік завів собі рись. Хижака тримає в клітці, сказав, що це подарунок. Чим займається, де і ким працює, господар рисі говорити відмовився», - розповіла журналістка.
Також Ереміца повідомила, що, за словами сусідів, власник рисі дуже багатий, має вдома служницю і працює чиновником високого рангу в іншій області. А після розголосу в пресі він почав погрожувати телефоном.
"11 жовтня мені зателефонував власник рисі Сергій Шехтер і почав висловлювати своє невдоволення з приводу того, що я опублікувала матеріал, погрожував фізичною розправою», - сказала Ереміца.
Журналістка написала заяву в міліцію з вимогою порушити кримінальну справу за фактом перешкоджання професійній діяльності. А тим часом, у Чернівецькій природоохоронній прокуратурі вирішили вилучити рись у чоловіка і випустити на свободу.
4. Газета з Донеччини "Про город" заявляє про тиск та переслідування співробітників
28.10.2013 Газета “Про город” (місто Торез Донецької області) заявляє про тиск та переслідування співробітників видання, а також напад на головного редактора видання Ігоря Абизова. Редакція пов’язує такі дії зі своєю професійною діяльністю. Про це йдеться у заяві газети, розміщеній на сайті видання.
У редакції вважають, що співробітників видання переслідують через серії публікацій щодо діяльності одного з підприємств сфери ЖКГ - приватного підприємства «Індустріальний розвиток Донбасу» (ІРД).
Так, в редакції заявляють про скуповування тиражів газети, про телефонні вимоги зняти матеріали з сайту, про псування майна (вирізання електрокабелю, який забезпечує світлом редакцію). Також в редакції зазначають, що 4 жовтня на сайтах stopotkat.net, uaport.net, censor.пet.ua, kraina.nameh.uaвийшла наклепницька стаття про головного редактора видання Ігоря Абизова під назвою «Ігор Абизов, редактор газети «Про город», став головним збоченцем міста Торез».
Редакція вважає, що на газету чиниться тиск через такі матеріали, які були надруковані на сайті та у газеті: «Про договір з «ІРДом», «17 вересня було дано «фальстарт»... злочину!», «Виконком Торезької міськради знав заздалегідь, що в конкурсі переможе «ІРД»?», «Торезці пред'явили претензії за договором з ПП «Техносервіс», «Проблемний будинок в центрі Тореза до зими не готовий», «Торезька багатоповерхівка перед вибором: або в ОСББ, або в «ІРД», «Громадська рада: Торезьким громадським працівникам «по барабану» новий підрядник з обслуговування житлофонду», «Мер Тореза захистив ПП «ІРД» перед громадськістю».
Також у заяві зазначено, що протягом кількох днів біля редакції чергував чорний “Ланос” з двома молодими невідомими чоловіками, які фіксували на фото та відеокамеру фасад приміщення і всіх, хто входив і виходив з редакції. Крім того, ці двоє невідомих переслідували на авто головного редактора видання Абизова ті інших співробітників редакції. При цьому номери машини змінювалися.
“При спробі редактора з'ясувати - з якою метою невідомі стежать за «ПГ» - останні представлялися то... журналістами (при цьому не назвали ні видання, в якому працюють, ні посвідчень ніяких не пред'явили), то працівниками міліції, то... знову журналістами - вірніше, блогерами, які «готують матеріал про діяльність сект - зокрема, “Слова життя”, - йдеться у заяві.
25 жовтня невідомі, прибувши на машині чорного кольору тієї ж марки в донецьку друкарню «Новий Світ», де був надрукований черговий номер газети представилися співробітинками “Про город” і забрали весь тираж накладом в 1600 примірників.
Також, йдеться у заяві, протягом 25 жовтня на особистий мобільний телефон Абизова і на робочий телефон редакції - “з періодичністю в одну хвилину безперервно надходять дзвінки з прихованих номерів, при прийнятті дзвінка щоразу лунав один і той же гучний звуковий сигнал”.
Крім того, 25 жовтня о 22:30 знову двоє тих самих невідомих, напали на Абизова. Вони включили відеокамера і затиснули Абизова з двох сторін, вимагаючи, щоб той зізнався, що педофіл. При цьому невідомі світили в обличчя головреда ліхтариком і притуляли щільно до обличчя камеру. У ході напору до Абизова підскочило ще двоє хлопців у чорних куртках, які затиснули його з боків, штовхали плечима і руками в тулуб, замахувались, погрожуючи вдарити.
Головний редактор за всіма цими фактами звернувся в Торезький МВ ГУМВС в Донецькій області, але, вважають в редакції, міліція їх саботує. “Лише за цей місяць ми написали 10 заяв в Торезький МВ УМВС в Донецькій області за фактами скоєних злочинів відносно нас. Ні по одному досі не відкрито провадження, не робиться ніяких слідчо-оперативних дій! Крім того, слідчі Торезького МВ УМВС категорично не чують наших доводів про зв’язок всіх 10 скоєних стосовно нас злочинів і кваліфікації їх як перешкоджання професійній діяльності журналістів. Вони (слідчі) наполегливо намагаються кожному окремому епізоду дати непідконтрольну статтю типу дрібного хуліганства або незначної крадіжки”, - йдеться у заяві.
Враховуючи той факт, що поведінка злочинців приймає все більш загрозливий характер, співробітники редакції побоюються за власну безпеку і тому подали заяви в Донецьке обласне УМВС України і в Київське УМВС України.
“Вчинені злочинні дії відносно редакції і співробітників газети «Про город» та Клубу «Веди Рун» пов'язуємо з професійною діяльністю громадської організації та журналістською діяльністю, і пов'язуємо всі злочини (більше 10 тільки за поточний жовтень 2013-го) з циклом статей щодо діяльності ПП «ІРД» в місті Торезі в особі Калюська А.А., філії «ІРД» ПП «Техносервіс» - при злочинному «кришуванні» співробітниками Торезького МВ міліції на чолі з начальником Кондаковим В.Ю.”, - йдеться у заяві редакції.
5. У Києві журналістам ICTV погрожували пістолетом під час зйомок сюжету про ігрові автомати
27.10.2013 У Києві під час зйомок сюжету про погроми нелегальної зали з ігровими автоматами один із азартних відвідувачів закладу вихопив вогнепальну зброю. Під дуло пістолета потрапила знімальна група «Головної програми» телеканалу ICTV, повідомляється на сайті телеканалу.
Інцидент стався поблизу станції метро «Васильківська». Знімальна група «Головної програми» супроводжувала активістів, які прагнули покарати власників нелегального ігрового закладу. За документами, біля метро повинна стояти продуктова крамниця, але насправді у приміщенні торгували зовсім іншим товаром.
“Коли тамтешній охоронець побачив, що хлопці йдуть з молотками, то швиденько зсередини зачинив двері на замок. Але хлопців це не зупинило, у них же молотки великі: розламали двері, розламали вікна, потрапили всередину, почали громити автомати. Десять хвилин екшену за сценарієм: автомати на підлозі, потім їх винесли на вулицю, щоб людям показати, що тут був за заклад”, - розповів журналіст «Головної програми» Юрій Мамон.
Саме в цей момент один з відвідувачів залу не стримав емоцій і з відчаю за втраченими грошима поліз за зброєю.
“Він був якийсь ніби не в собі, чи то п’яний, чи наркоман. Напевно, вже якісь гроші всунув в автомат, а хлопці завадили йому виграти. Він дістав пістолет, почав кричати, що зараз усіх постріляє, почав усім погрожувати. Проте його успішно знешкодили. Потім приїхала міліція, пістолет конфіскувала, а забіяку забрали з собою у відділок”, - розповів журналіст.
Побиття, напади - 5
1. Охоронець Кіркорова розбив пляшкою голову фотографу LB.ua
11.10.2013 У Києві охоронець Філіпа Кіркорова застосував силу до фотографа Олександра Ратушняка, який здійснював зйомку для видання Like.LB.ua під рестораном UnderWonder, повідомляє LB.ua.
Як пише видання, під час здійснення зйомки до Ратушняка підійшов один з охоронців і почав його жорстко відштовхувати зі словами: "Сховай камеру! Я тобі не раджу це робити. Бачиш перехід (пішохідний - ред.)? Я тебе зараз урию. Будеш тут валятись".
Потім, перед тим, як сісти в машину і від'їхати від ресторану - охоронець дістав із салону пляшку з водою і кинув її в Ратушняка. Пляшка влучила фотографу в голову. Сила удару була такою, пише видання, що далі пляшка зрикошетіла в дівчину - відвідувачку ресторану, яка курила поруч і влучила їй у живіт. Потім пляшка влетіла в скляну вітрину ресторану, розбивши її.
На місце події була викликана міліція і швидка допомога. Лікарі обробили рану і відвезли фотографа в лікарню для подальших обстежень.
Співробітники міліції прийняли заяву. Олександр Ратушняк був опитаний як потерпілий.
Пізніше з'ясувалася особа нападника – ним виявився громадянин РФ Лев Жетеньов, охоронець Кіркорова.
2. В Одесі у сутичці біля облуправління міліції боєць "Беркуту" почав бити оператора АТВ
22.10.2013 В Одесі під час протистояння під будівлею Одеського облуправління міліції між прихильниками колишнього народного депутата Ігоря Маркова та співробітниками міліції, бійці "Беркута" застосували силу проти журналістів. Про це повідомляє Українська правда з посиланням на прес-службу політика.
Згідно з інформацією, нападу зазнали оператор одеської телекомпанії АТВ Дмитро Бондаренко і журналіст телеканалу Олександра Полуєва.
В коментарі ІМІ Дмитро Бондаренко підтвердив той факт, що на відео працівник “Беркуту” б’є саме його. Також він підтвердив, що був при виконанні своїх службових обов'язків.
“У моєму випадку видно, що мене били. Вийшло так, що ми з журналістом були між людьми і “Беркутом”, штовхалися і сзаду, і спереду. Для того, щоб не пошкодили камеру, я підняв її вгору і тримав над головою. Ну і потім якось вони перемашались між собою і вийшло так, що один беркутівець був позаду мене, ну і ось він мене перевернув. Зрозуміло, що ситуація неприємна - отримав по голові від співробітника “Беркута”, впав. Переломів як таких немає. Я їздив до лікарні робив знімок, у мене на стику ребра і грудної клітини є тріщина. Я ходжу, все нормально, поболіло, я відлежався”, - розповів Бондаренко.
При цьому Бондаренко зазначив, що не подав заяву в міліцію, оскільки не вірить, що це закінчиться покаранням винуватця. “Мені найменше хочеться ходити 25 разів на якісь слідчі дії, бо у мене вже був досвід, і у журналістів нашого телеканалу, яких протягом року викликав слідчий і питав одне і теж, і потім це все на гальмах все спускалось”, - зазначив Бондаренко.
Крім того, оператор повідомив, що ніхто йому з державних структур не телефонував.
“Ви перша людина, з якою я про це говорю, крім співробітників мого каналу, з якими на курилці обговорили це питання. У принципі, ще писала мені на Фейсбук Зоя Казанжи, вона займається політикою по одеській частини. Вона запитала, що трапилося, я відповів, що все нормально, нічого страшного немає, щоб роздмухувати ситуацію”, - сказав Бондаренко.
Також він повідомив, що з ним разом працював журналіст телеканалу Олександр Полуєв, якого притисли у штовханині. Але журналіст не пов’язує з професійною діяльністю. “Зі мною був журналіст Олександр Полуєв, у нього затиснута грудна клітка, його притиснули, там була така тиснява…”, - додав Бондаренко.
3. На акції під Київрадою "тітушко" вдарив оператора "1+1"
23.10.2013 Під час акції опозиції під Київрадою постраждав оператор знімальної групи "1+1", повідомляє ТСН.
Журналісти працювали у натовпі протестувальників, серед яких було немало молодих спортивних чоловіків. Оператор саме знімав виступ очільників опозиції Арсенія Яценюка, Віталія Кличка та Олега Тягнибока, коли один з чоловіків, що стояв попереду, наніс йому сильний удар ліктем в живіт. Поки чоловік оговтувався, той зі своїми товаришами швидко зник - акція саме добігла кінця й протестувальники розходились.
Нагадаємо, сьогодні вранці через заплановану акцію протесту опозиції будівлю мерії Києва перед початком засідання міської ради посилено охороняли. Вхід до будівлі мерії обгородили суцільними металевими щитами, уздовж яких вишикувалися ланцюжком міліціонери. Опозиція вимагає негайних позачергових виборів у столиці та протестує проти нелегітимних, на її думку, засідань Київради. Протести під час минулого засідання депутатів - на початку жовтня - переросли у велику бійку на Хрещатику. Мітингувальники спробували потрапити до стін Київради, їм протистояли кількасот беркутівців. Проти людей використали сльозогінний газ.
4. У Києві представники фірми-забудовника під час бійки з активістами напали на журналістів
23.10.2013 У Києві на вулиці Коперника під час бійки між представниками фірми-забудовника, яка зносить приватні гаражі, з активістами, постраждали журналісти, повідомляє LB.ua.
Як пише видання, близько 13.00 одному з активістів вдалося потрапити на територію будівництва, після чого між будівельниками і захисниками прибудинкової території зав'язалася бійка. У ході бійки були застосовані вогнегасники, а один з будівельників розпорошив газ прямо в очі фотографам.
Крім того, один з представників забудовника вдарив фотографа Максима Трєбухова, після чого повалив його на землю. Співробітники міліції втрутилися в конфлікт. Однак міліціонер відвів цю людину за територію будівництва і відпустив, незважаючи на показання свідків, що саме він застосовував силу, і на численні прохання затримати його.
Міліціонер, який відпустив нападника, відмовився представитися. Після цього активісти не випускали співробітників міліції з місця події.Трєбухов написав заяву в міліцію за фактом нападу.
5. У Києві майор міліції скинув журналіста з парапету
26.10.2013 У Києві на Європейській площі майор міліції скинув журналіста “Нового регіону” Сергія Рульова з парапету, з якого той знімав концерт, організований Партією регіонів, повідомляє ІА “Поряд з вами”.
Як повідомляє агентство, міліціонер безпідставно почав вимагати від журналіста злізти з парапету, заважаючи йому працювати. При цьому правоохоронець, звертаючись до журналіста, не представився, на вимогу кореспондента не показав посвідчення. У продовження власних незаконних дій працівник міліції сам піднявся на парапет та скинув звідти журналіста.
“Ми вважаємо такі дії не просто безпідставними, адже під час знаходження журналіста на штучному підвищенні не відбувається жодних незаконних дій і вимоги міліціянтів щодо залишення журналістами парканів, ліхтарів або інших підвищень є незаконними”, - йдеться у заяві агентства.
У зв’язку з незаконними діями міліціонера, агентство “Поряд з вами” вимагає від Міністерства внутрішніх справ оприлюднити прізвище, ім’я, по батькові міліцейського посадовця, який під час законної професійної роботи журналіста скинув останнього з паркану.Також вимагає притягнути цього працівника міліції до кримінальної відповідальності та звільнити його з міліції “як людину, яка не розуміє власних посадових обов’язків та паплюжить звання держслужбовця”.
“Ми звертаємося до Генеральної прокуратури України з вимогою ретельно вивчити ситуацію, що склалася, та надати належну оцінку діям співробітника правоохоронніх органів із врахуванням вимог статті 17 Закону України “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”, - йдеться у заяві агентства.
Як повідомляє “Новый регион”, Рульов звернувся в МВС України зі скаргою на незаконні дії майора міліції і в прокуратуру Києва із заявою про злочин за ст. 171 ККУ (перешкоджання законній журналістській діяльності).
Перешкоджання професійній журналістській діяльності - 15
1. На Львівщині журналістам заборонили фотографувати вертоліт Януковича
01.10.2013 Під час візиту президента України Віктора Януковича на Яворівський полігон на Львівщині журналістам заборонили фотографувати вертоліт, на якому прилетів президент, повідомляє ZAXID.NET.
Як пише видання, після завершення військових навчань на Яворівському полігоні деякі представники ЗМІ вирішили сфотографувати вертоліт. Віктора Януковича на той час всередині не було.
До львівських журналістів підійшли представники охорони президента і без жодних пояснень попросили стерти зроблені фото. До конфліктів не дійшло, деякі журналісти стерли зображення, пише видання.
Президент, оглянувши військові навчання на полігоні, висловив думку, що перехід на професійну армію – вимога часу. «Ми це мусимо зробити і ми це зробимо», – сказав він.
2. Міліція не випускала журналістів з Київради, мотивуючи тим, що мітингувальники штурмують будівлю
02.10.2013 Журналісти, фотографи та оператори не можуть залишити будівлю Київради. Всі двері будівлі замкнені. Міліція їх не випускає, мотивуючи тим, що нібито мітингувальники штурмують будівлю. Хоча ніякого штурму вже немає, і більшість прихильників опозиції розійшлися, повідомляє газета "Вісті".
Нагадаємо, 2 жовтня прихильники опозиції кілька разів йшли на безуспішний штурм будівлі Київради. На порядку денному Київради стояло 119 питань, переважно соціального характеру, але серед них були і шість земельних. У тому числі планувалося виділення грошей на добудову під'їздів до нового автовокзалу на Теремках, на закінчення ремонту приймальні Олександрівської лікарні, утеплення лікарень, і підготовку до зими.
Також планувалося виділення коштів на ремонт міської станції швидкої допомоги, будівництво житла для соціально незахищених верств населення та міську цільову програму "Розвиток електронного уряду в Києві".
3. Кореспондентів руху "Чесно" не пустили на засідання комітету Ради
04.10.2013 Кореспондентів руху "Чесно" Ганну Грабарську та Сергія Андрушка не пустили на виїзне засідання Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин. Про це повідомляється на сторінці руху у мережі Facebook.
"Отже, на "засідання" аграрного комітету нас не пустили. Охоронець виштовхав кореспондентів за ґрати заводу "Шабо". Депутати ніяк не зреагували на заклик припинити порушення прав журналістів", - написали у "Чесно".
Прес-секретар заводу Тетяна Пономаренко, яка відмовилася одразу назвати своє прізвище, пояснила це тим, що "завод є режимним об'єктом". "Засідання комітету відкрити, але територія заводу - закрита", - сказала вона. При цьому усередині заводу безперешкодно знаходилися два кореспонденти телеканалу "Рада".
4. В Ужгороді за усною вказівкою голови суду журналістів не пустили на судове засідання
09.10.2013 Активістів та журналістів, а також помічника народного депутата ВО "Свобода" Валерія Чернякова - Олега Куцина охорона Ужгородського міськрайонного суду не пустила на засідання у справі активістів, яких 5 жовтня затримали на площі Народній, повідомляє “Закарпаття Онлайн”.
Як пише видання, таке усне розпорядження дав головуючий засідання, голова Ужгородського міськрайонного суду В’ячеслав Домніцький.
“Прохання продемонструвати заборону, зафіксовано письмово, й озвучити аргументовані підстави недопуску громадськості на засідання, старший сержант Віктор Данч ігнорував, посилаючись на усне розпорядження судді Домніцького”, - пише видання.
5. У Запоріжжі “регіонал” не пустив журналістку на трибуну, бо “ви погано пишете про Партію регіонів”
13.10.2013 У Запоріжжі перший заступник голови міської організації Партії регіонів Анатолій Стріганов не дозволив пустити на трибуну, з якої журналісти вели зйомку, кореспондентку інтернет-видання 061 Оксану Санфірову, мотивувавши тим, що видання погано пише про Партію регіонів, повідомляється на сайті 061.
Як пише видання, в цей день у місті відбулася масштабна реконструкція визволення міста. Журналістам деяких ЗМІ дозволили вести зйомку події з трибуни. Проте коли кореспондент 061 запитала, чи можуть її пустити на трибуну, то активісти ПР запитали дозволу у Стріганова. Той дізнавшись, з якого видання кореспондент, заявив: “Це ж опозиційне видання. Ні, ми вас не пустимо, ви про Партію регіонів погано пишете!”.
У коментарі ІМІ Оксана Санфірова розповіла, що трибуна була призначена для ветеранів, проте туди пускали різних людей, в тому числі журналістів, щоб вести зйомку.
“Щоб знімати, журналісти почали проситися на трибуну, зокрема, “Новий Регіон” пропустили. Коли я попросила мене пропустити, то активістки Партії регіонів сказали, що запитають свого начальника. Він якраз поряд стояв, сказав показати йому посвідчення. Я йому його показала, але він сказав, що 061 - опозиційне видання. “Ні, ми вас не пустимо, ви про нас погано пишете”, - розповіла Санфірова.
6. В Одесі співробітники військкомату напали на журналіста при зйомці акції протесту
14.10.2013 В Одесі співробітники Приморського військкомату намагалися затримати кореспондента порталу “Одеса.Коментарі” Андрія Колісниченка за зйомку акції протесту на Пироговській вулиці, повідомляється на сайті видання.
Як пише видання, сьогодні зранку журналіст побачив під стінами військкомату акцію протесту організації “Іскра”, активісти якої звинувачують співробітників Приморського військкомату в корупції.
Після акції, коли журналіст зібрався йти, з будівлі військкомату вийшли член виконавчого комітету Одеської міськради і за сумісництвом воєнком Приморського району Олег Лобан разом з начальником другого відділення Приморського РВК Олександром Світлицьким.
Військові затягли журналіста в будівлю військкомату і вимагали, щоб міліціонери відібрали у Колісниченка фотоапарат. Свої дії вони аргументували тим, що журналіст “??знімав військовий об'єкт”.
“Вони і ще один співробітник внутрішніх військ затягли мене до військкомату, де намагалися відібрати камеру, але в результаті десятихвилинної бійки їм це не вдалося. Забрали тільки журналістське посвідчення, яке міліціонери віддали після безуспішних спроб відібрати камеру”, - розповів Андрій Колісниченко.
Пізніше Світлицький намагався вдарити камеру телекомпанії “Нова Одеса”, журналісти якої теж прибули на місце подій.
Колісниченко має намір звернутися до Приморського райвідділу міліції із заявою про перешкоджання його професійній діяльності.
7. У Донецьку на виставку на Міжнародному саміті пустили журналістів тільки з пулу Януковича
17.10.2013 Журналістів, які працювали на Міжнародному саміті в Донецьку, не пустили на виставку слідом за президентом України Віктором Януковичем, повідомляють “Коментарі”.
Разом із главою держави у виставковий зал пройшов тільки пул журналістів, які прибули з Януковичем. Співробітникам ЗМІ, які працювали на заході, також повідомили, що традиційна прес-конференція глави держави не відбудеться.
8. У Донецьку охоронець магазину вирвав камеру з рук журналіста
21.10.2013 У Донецьку охоронець одного з взуттєвих магазинів вирвав камеру з рук журналіста інтернет-видання “Вгороде” Влада Беспалова, повідомляють “НовостиДонбасса”.
Журналіст прибув на місце події, щоб розібратися в конфлікті між охоронцем та відвідувачем магазину, який не захотів залишити рюкзак в камері схову. Проте охоронець забороняв знімати в магазині, посилаючись на "приватну власність" та відповідні наклейки на вході в магазин, а потім вирвав з рук камеру.
"Камера впала на підлогу, був порваний шнур. Міліція діяла, тихо спостерігала з боку", - сказав журналіст. Правоохоронці, які стояли поруч, мовчки спостерігали за подіями.
Як пише видання, охоронець не випускав з магазину відвідувача, мотивуючи це тим, що на виході він повинен був показати вміст рюкзака. “Я зайшов у магазин і на вході охоронець мені сказав залишити речі в камері схову, на що я відповів, що там особисті речі, - розповів відвідувач Іван. На виході охоронець вимагав показати вміст рюкзака, на що хлопець відповів, що відкриє рюкзак тільки під протокол.
За словами охоронця, він запропонував хлопцю покласти речі в камеру схову, але отримавши відмову, сказав, що на виході йому потрібно буде показати вміст рюкзака, адже за кожну пропажу працівників магазину штрафують.
За словами адвоката Дмитра Коробка, хлопець прийшов за покупкою в магазин і нічого не порушив. “Показувати він повинен лише тільки тоді, коли є підозра у вчиненні правопорушення, - пояснив юрист Дмитро Коробко, який також був на місці конфлікту. - Він не холоп і не раб, щоб комусь щось показувати незаконно”.
9. У Тернополі журналістів вигнали з виїзного засідання комітету Верховної Ради
21.10.2013 Тернопільські журналісти обурені фактом вигнання 18 жовтня журналістів з виїзного засідання Комітету Верховної Ради з питань транспорту і зв’язку під керівництвом голови комітету Бориса Колесникова в приміщенні Тернопільського національного економічного університету. Про це йдеться у заяві журналістів до голови Тернопільської облдержадміністрації Валентина Хоптяна, повідомляє “Про все”.
“Представники місцевих та всеукраїнських ЗМІ через наполягання керівника прес-служби ОДА Володимира Леха були змушені покинути зал засідання, що розцінюємо як грубе перешкоджання у здійсненні журналістської діяльності. Тим паче, що робота транспортного комітету була відкритою, що підтвердив на брифінгу голова транспортного комітету, народний депутат Борис Колєсніков”, - йдеться у заяві.
Журналісти заявили, що вони засуджують практику перешкоджання в роботі журналістів і вимагають повідомити, з чиєї ініціативи журналістам не дали можливості бути присутніми на відкритому засіданні, провести брифінг, на якому винним вибачитись перед журналістами за таке зухвале порушення чинного законодавства (стаття 171 Кримінального кодексу України (умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів).
10. На Закарпатті двоє п'яних перешкоджали знімати сюжет журналістам "Інтера"
21.10.2013 На знімальну групу телеканалу “Інтер” - журналістку Марину Коваль та оператора Юрія Ковальова - напали двоє невідомих в селі Сюрте Ужгородського району Закарпатської області. Про це ІМІ повідомила Марина Коваль.
За її словами, вона з оператором знімали у селах Ужгородського району відеорепортаж. У селі Сюрте вони записували інтерв’ю у сільраді, були у дитсадку, а коли вийшли знімати на вулицю, раптом двоє невідомих чоловіків почали свистіти, матюкатися, чіплятися до оператора - без причин і пояснень.
“Я не знаю, чому вони напали. Ми знімали сюжет в Ужгродському районі по селах. Двоє п’яних чоловіків почали матом обсвистувати оператора”, - розповіла Коваль.
Журналісти вирішили від'їхати, аби не мати справу з п'яними. Однак невідомі їх наздогнали і намагалися наїхали машиною на Коваль: “Ми сіли в машину і від’їхали десь на два кілометри від них, вони за нами на машині. Вискакує один п’яний, б’є оператора. Оператор від нього втікає, вони сідають в машину, я була на протилежному боці вулиці. Вони машиною їдуть на мене, я встигаю відскочити на узбіччя”.
Чоловіки відступили від журналістів лише тоді, коли ті сказали, що викличуть міліцію. “Виходить з машини чоловік і починає матом на мене… я починаю з ним спокійно говорити, що ми журналісти телеканалу “Інтер”. Запитую у них, хто вони такі, що їм від нас потрібно. Але він неадекватний, п’яний… Потім підходить Юра, він увімкнув камеру, але не направляв на них, і записав на камеру, як вони нам погрожують зі словами : “Я тебе вб’ю”, - додала журналістка.
11. У Маріуполі співробітник залу гральних автоматів перешкоджав журналістам знімати сюжет
24.10.2013 У Маріуполі співробітник залу гральних автоматів перешкоджав знімальній групі місцевого телеканалу ТВ7 - Антону Комарову та оператору Євгену Туру - проводитвідеозйомку сюжету у приміщенні залу. Про це йдеться у сюжеті телеканалу.
Як зазначено у сюжеті, користувачі соцмережі залишили в групі телеканалу повідомлення про те, що у місті працює зал гральних автоматів. За зазначеною адресою знімальна група поїхала робити сюжет.
Проте співробітники залу гральних автоматів дещо злякалися приїзду журналістів, один з яких почав виганяти журналістів з приміщення та намагався перешкодити оператору вести зйомку.
Як зазначено у сюжеті, щоб уникнути подальшої перепалки, журналісти викликали міліцію.
12.Співробітник УДО не пускав журналіста «Фокуса» на Міжнародний чорноморський економічний форум
24.10.2013 Співробітник Управління державної охорони (УДО) не пускав журналіста журналу «Фокус» Дмитра Орлова на відкриття Міжнародного чорноморського економічного форуму, де виступав прем'єр-міністр Микола Азаров і куди був акредитований журналіст. Про це Орлов повідомив «Телекритиці».
Як розповів Орлов, він був акредитований через піар-агенцію PRP на Міжнародний чорноморський економічний форум і приїхав завчасно, за 15 хвилин до відкриття. Однак на вході його не пропустив охоронець, який назвав себе співробітником Управління державної охорони.
«Співробітник УДО півгодини не пускав мене на захід. Посилався на те, що за мною хтось має вийти. Він не хотів представлятися і показувати своє посвідчення, хоча я одразу показав своє», - розповів Орлов.
«Очевидно, мої прохання представитися вивели його із себе, тому що він почав говорити мені: "Як ти зі мною розмовляєш? Хочеш поговорити - приходь після роботи поговоримо як чоловіки". Врешті-решт він показав мені посвідчення на ім'я старшого офіцера Андрія Гапоненка», - сказав журналіст.«Після цього він знову попросив моє посвідчення і сказав, що зараз влаштує мені тривалу перевірку особи», - додав Орлов.
«Півгодини за мною, попри запевнення охоронця, ніхто не виходив. Нарешті прийшов керівник піар-агенції, і забрав мене. Зрештою, я спізнився на 15 хвилин на відкриття, де виступав Азаров», - розповів журналіст.
13. Мер Запоріжжя при появі у кабінеті журналістів "Інтера" викликав міліцію
24.10.2013 Мер Запоріжжя Олександр Сін відмовився спілкуватися з оглядачем «Подробиць» телеканалу «Інтер» Романом Бочкалою, при появі представника ЗМІ в його кабінеті, градоначальник відразу викликав міліцію, повідомляє “Голос Запорожья”.
Прес-служба мера опублікувала на сайті Запорізької міської ради заяву про те, що знімальна група телеканалу «Інтер» попри протести прес-секретаря увірвалася в кабінет мера, коли той був зайнятий. І покинули кабінет мера тільки в супроводі чергового міліціонера.
“Через кілька хвилин, коли міський голова звільнився, його секретар спробувала запросити їх до мера через чергового міліціонера, однак від цього журналісти відмовилися, мотивуючи тим, що потрібно було з ними розмовляти тоді, коли вони цього хотіли, а тепер вже пізно. Прес-служба міського голови розцінює подібні дії знімальної групи, як провокацію, і сподівається, що надалі журналісти дотримуватимуться елементарних норм не тільки журналістської, а й загальноприйнятої етики”, - йдеться у заяві прес-служби.
Водночас Роман Бочкала у коментарі “Голосу Запорожья” зазначив, що ситуація була зовсім іншою, і “історію” опубліковану на сайті мерії назвав вигаданою.
“Ми прийшли в міську мерію, бо готували сюжет про “смотрящого” у Запоріжжі Євгена Анісімова. За даними ЗМІ, Олександр Сін причетний до справ банди “наглядача”, і ми хотіли отримати коментарі з цього приводу від мера. У приймальні чиновника нам повідомили, що він зараз зайнятий. Ми спокійно дочекалися, поки з кабінету вийде його помічник і, попередивши ще раз про свій візит, зайшли в кабінет до Сіна. Я з ним привітався, представився і повідомив, яке видання я представляю. Але мер, не звертаючи на мене жодної уваги, захотів викликати міліцію”, - зазначив Бочкала.
“Після цього в кабінет знову повернувся помічник мера і спробував закрити собою камеру, чим перешкоджав моїй професійній діяльності. А коли в приміщення з'явилися охоронці - ми пішли так як було ясно, що Олександр Сін давати коментарі не має наміру”, - розповів журналіст.
14. У Полтаві журналістів не пустили на концерт, присвячений комсомолу
29.10.2013 У Полтаві журналістів не пустили на концерт, присвячений черговій річниці від дня створення комсомолу, повідомляє Коло.
Охорона пускала на концерт лише за наявності спеціального бейджика. Без нього навіть журналістів не пускали, хоча вони і мали редакційне посвідчення. Видання зазначає, що урочистості розпочалися мітингом біля пам'ятника Лялі Убийвовк, після чого відбувся автопробіг містом. Завершувався святковий день концертом, на який завітали як місцеві комуністи, так і теперішні представники влади області та міста, які колись належали до комсомолу.
15. В Одесі журналісти потрапили на прес-конференцію Кличка лише після того, як він сам втрутився
31.10.2013 В Одесі невідомі намагалися зірвати прес-конференцію лідера партії «УДАР» Віталія Кличка. Також у залу, де проходила прес-конференція не пускали журналістів, представникам ЗМІ вдалося пройти лише після втручання самого Кличка, повідомляє УНІАН.
Перед початком прес-конференції біля будівлі прес-центру «Паритет», де намічалося її проведення, зібралися люди з плакатами провокаційного змісту. Серед них: «Твереза Одеса без Кличка», «Одесі не потрібен такий чемпіон», «Спорт + алкоголь = УДАР», «УДАР – УДАР по печінці одеситів» тощо. Спочатку зібралися 2 групи (близько 40 осіб) молодих людей, потім до них приєдналося приблизно стільки ж людей, але вже старших. У руках у деяких були гарбузи.
Крім того, як повідомив один з організаторів прес-конференції, приблизно за півгодини до її початку в приміщенні прес-центру зникла електрика, подачу якої пізніше було відновлено. «Відбувалися дивні речі. Мені зателефонували колеги й сказали, що отримали повідомлення із закликом прийти до будівлі нашого прес-центру, щоб «виганяти бісів у вигляді Кличка». При цьому в заклику значилися контактні телефони: один із них організації «Молодіжна єдність», а інший… - наш», - розповів представник.
Крім того, декілька людей, після того, як Кличко ввійшов до залу, не пускали в це приміщення журналістів. У одного з кореспондентів, який захотів сфотографувати те, що відбувається на мобільний телефон, останній вибили з рук. Представникам ЗМІ вдалося пройти лише після втручання самого лідера «УДАРу».
Цензура. Доступ до інформації
Цензура – 3
1. У Сімферополі показ фільму про PussyRiot зірвали димовими шашками
02.10.2013 У Сімферополі група невідомих зловмисників у масках зірвала показ фільму «Показовий процес: історія Pussy Riot», який проходив в арт-центрі «Карман». Про це повідомили кримські громадські активісти Олексій Арунян та Олександра Дворецька на своїх сторінках у соціальних мережах, повідомляє Радіо Свобода.
За словами Аруняна, на початку показу кілька невідомих спортивної статури увірвалися в арт-центр і почали бити присутніх. Організаторам вдалося зачинити двері до глядацької зали. Нападники намагалися їх виламати, але це їм не вдалося.
Як повідомив Арунян, зловмисники змогли кинути до зали димову шашку і побили двох волонтерів, які опинилися поза залою. Також постраждали два глядачі, які йшли на показ фільму.
На місце події була викликана швидка допомога і міліція. Організаторами та учасниками Кіноклубу соціального та класичного кіно були написані заяви за фактом нападу.
Документальний фільм «Показовий процес: історія PussyRiot» режисерів Майка Лернера і Максима Поздоровкіна розповідає про учасниць російської феміністської панк-групи PussyRiot, які стали відомі після скандального виступу в храмі Христа Спасителя і зараз перебувають в ув'язненні.
Керівник відділу зв'язків з громадськістю ГУ МВС України в АР Крим Ольга Кондрашова повідомила, що до них надійшла інформація про напад, заява зареєстрована в Єдиному реєстрі і кваліфікується як хуліганство. «Міліцією проводяться всі необхідні заходи щодо встановлення осіб і фактів зриву показу фільму», - сказала речник кримської міліції.
У червні в арт-центрі «Карман» невідомі намагалися зірвати показ кіноальманаху «Відкритий доступ», кинувши до глядацької зали димову шашку.
2. У Трускавці зірвали показ "Відкритого доступу", вимкнувши світло і "замінувавши" приміщення
26.10.2013 У Трускавці за 5 хвилин до початку показу альманаху "Відкритий доступ" в приміщенні "Народного дому" зникло світло. Про це "Українській правді" повідомила журналістка і активістка руху "Стоп цензурі" Наталя Соколенко.
Демонстрація фільму мала розпочатися о 18:00.
За словами Соколенко, напередодні показу до місцевого відділення електромережі надійшов наказ про термінову заміну певних приладів, що спричинило перебої в електропостачанні.
Після того, як організатори кіносеансу залучили зовнішні носії електроенергії і показали першу новелу про Межигір'я, до зали увійшов начальник міської міліції підполковник Малиш. Він повідомив, що приміщення заміноване, і попросив присутніх залишити будівлю, розповіла Соколенко.
3. У Сумах зірвали показ "Відкритого доступу", а організаторів звинуватили у провокаціях
31.10.2013 У сумському осередку Партії регіонів звинувачують організаторів показу кіноальманаху "Відкритий доступ" у нападі на офіс політсили. Про це повідомила співорганізатор показу та активістка руху "Стоп цензурі!" Наталя Соколенко.
За її словами, від початку фільм мали показувати у Сумах в приміщенні по вул. Петропавлівській, 61, де на одному з поверхів знаходиться офіс Партії регіонів.
Однак у день показу, 30 жовтня, організаторам повідомили, що там зникло світло, тож фільм вирішили демонструвати просто неба.
Водночас вдень на сайті політсили з'явилася інформація про підготовку нападу на офіс у Сумах. А вже ввечері, за словами Соколенко, один з депутатів Партії регіонів в піджаку, заляпаному яйцем, на камеру журналістам розповів про нібито провокації з боку організаторів показу.
Активістка стверджує, що організатори заходу, під час якого мали демонструвати кіноальманах "Відкритий доступ", "не кидали яйцями та не організовували замаху на офіс Партії регіонів".
Фльм на вулиці Соборній біля пам'ятника Шевченку подивились близько 250 людей, додала Соколенко.
Непрямий тиск
Політичний тиск - 3
1. У Феодосії підприємці мітингували проти газети "Кафа", звинувативши її в цензурі
17.10.2013 У Феодосії біля редакції місцевої газети "Кафи" пройшов стихійний мітинг, під час якого газету звинуватили в заангажованості при конфлікті підприємців, які торгують на набережній, піарі партії «Демократичний альянс» і її феодосійського лідера Сергія Мокренюка, та цензурі, повідомляється на сайті видання.
Як пише видання, називатися люди з мегафонами не стали, сказавши лише, що вони підприємці, але з їхніх промов стало зрозуміло, що вони прихильники підприємця Олексія Тимошенка, з яким і був пов'язаний конфлікт, що вилився в мітинг біля міськради, що пройшов 20 вересня.
До мітингувальників вийшов головний редактор "Кафи" Олексій Батурин. Коли гасла закінчилися, він перш за все поцікавився, чи намагалися ці підприємці звертатися в газету, щоб викласти свою точку зору, перш ніж звинувачувати видання у цензурі. Мітингувальники відповіли, що не зверталися, оскільки не бачили в цьому сенсу. Пропозицію редактора по пунктах розібрати репортаж, опублікований в газеті в №112 від 23-24 вересня, щоб з'ясувати, у чому саме вони побачили ангажованість, мітингувальники теж відхилили.
24.10.2013 Колектив телеканалу ТВА звинувачує Нацраду з питань телебачення і радіомовлення у підробці документів та свідомому знищенні каналу, та вимагає від Генпрокуратури розслідувати дії чиновників регулятора. Про це йдеться у заяві колективу від 24 жовтня, оприлюдненій на сайті Молодий буковинець.
“Ми заявляємо відкрито і впевнено на всю Україну і Європейське товариство, що Національна рада - орган, що повинен забезпечувати дотримання законодавства у сфері телебачення і радіомовлення, пішла на свідоме знищення незалежного телеканалу”, - йдеться у заяві.
“Ми закликаємо Генерального прокурора України розслідувати дії чиновинків, що опустились до банальної підробки документів та відео”, - заявляють журналісти.
3. Редактор старокостянтиновської газети заявила про тиск з боку мера міста
31.10.2013 Редактор приватної газети Старокостянтинова (Хмельницька обл.) «Перша міська» Ірина Рожок-Капранова заявила, що міський голова Микола Мельничук через засновника видання здійснює тиск на ЗМІ. Про це вона сказала на виїзному засіданні постійної комісії з питань законності, правопорядку та місцевого самоврядування обласної ради.
За її словами, Мельничук різними шляхами спонукає засновника, аби той впливав на редакційну політику незалежної газети.
«Протягом двох років ми працюємо за редакційним статутом і засновник жодним чином не втрутився в редакційну політику. Я прошу Миколу Мельничука утриматися від тиску на наше ЗМІ», – наголосила редактор.
Мер Старокостянтинова відповів, що таким чином реалізовує завдання, поставлене керівництвом облдержадміністрації. «Є рішення колегії Хмельницької облдержадміністрації щодо легалізації незаконного бізнесу. Ви скажіть, чи може газета виходити з великим накладом, маючи тільки засновника? А головний редактор, котра пише статті, не оформлена. До того ж газета продається у кіосках за гроші. Всі повинні сплачувати податки», – зауважив М.Мельничук.
Приватна газета Старокостянтинова «Перша міська» на кілька місяців призупинила свій вихід. Газета займалася розслідуванням діяльності Старокостянтинівської міської ради та, зокрема, міського голови Миколи Мельничука.
Юридичний тиск
Позови та заяви проти журналістів та ЗМІ - 2
1. На журналістку "Керчь.ФМ" за розслідування про побори в дитсадках подали до суду
21.10.2013 У Керчі дитячий садок №6 і його завідувачка Ольга Ворон подали до суду на журналістку сайту «Керчь.ФМ» Ірину Сєдову за образу честі, гідності та ділової репутації. В суд подано було через статтю під назвою «Вихователька дитсадка заявила про примусові побори в дитсадках», опублікована в квітні цього року, повідомляє “Керчь.ФМ”.
Після виходу статті прокуратура міста знайшла порушення прав дітей при організації харчування не тільки в дитячому садку №6, який є позивачем, а й в інших комунальних дитсадках.
Сєдова вважає, що за цим позовом стоять високопоставлені чиновники міськради: «Всі чудово знають, що з 1 серпня влада Керчі оголосила нам війну. Спроби незаконного тиску нам вдалося зупинити за допомогою правоохоронців і влади Криму. Тепер чиновники та їхні підлеглі намагаються затягати нас по судах. Я готова відповісти за кожне слово, написане в цій статті, тому що стаття піднімає важливу соціальну проблему. Проблему, яку влада Керчі так досі і не вирішила».
За її словами, у редакції є фото і відео докази того, що батьки і вихователька дійсно робили заяви журналістові.
Як пише видання, згідно ч.2 ст.29 Закону України «Про інформацію» предметом суспільного інтересу вважається інформація, яка свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману. З матеріалів зібраних журналістами видно, що керівництво дитячих садків, збираючи з батьків благодійні внески на харчування дітей, вводить громадськість в оману.
Перше судове засідання призначено 21 жовтня о 13:30. Справу розглядатиме суддя Захарова.
2. Суд визнав головреда "Закарпаття онлайн" винним у непокорі міліції і оштрафував на 138 грн
22.10.2013 Ужгородський міськрайонний суд визнав головного редактора інтернет-видання “Закарпаття онлайн” Олега Дибу винним у злісній непокорі працівникам міліції та наклав адміністративне покарання у вигляді штрафу в розмірі 138 гривень, повідомляється на сайті видання.
На попередньому судовому засіданні 16 жовтня ухвалою судді ІгораІвашковича було констатовано, що міліцейський протокол, який є джерелом доказів у справі, не може бути покладений в основу постанови про накладення адміністративного стягнення, бо в ньому не зазначено суть самого правопорушення. Тому суд повернув протокол в Ужгородський міський відділ міліції для належного оформлення.
Після цього справу було передано судді Олегу Придачуку, який в ході засідання ознайомився з рапортами міліціонерів. В рапортах, пише видання, зокрема, зазначалося, що Олег Диба під час подій 5 жовтня на площі Народній, начебто, «виражався грубою нецензурною лайкою в бік працівників міліції, погрожував звільненням з ОВС, намагався вдарити» (ідентичні рапорти рядового міліції Ю.Блага та сержанта М.Квочки), «відштовхував працівників міліції та хапав за форменний одяг, намагаючись прорватися до спецтехніки», а після того, як до нього «було застосовано заходи фізичного впливу», «продовжував чинити злісну непокору, після чого намагався втекти та був затриманий працівниками міліції і доставлений в Ужгородський МВ» (рапорт прапорщика міліції І.Косьціва).
Також на засіданні було зачитано пояснення свідків - працівників підприємства «Коватехбуд» Михайла Шилипця та Станіслава Яворського, яких не було зазначено в протоколі. В їхніх свідченнях зауважує видання, ні словом не йшлося конкретно про О.Дибу.
Після цього суддя заслухав пояснення самого Олега Диби, який, зокрема, пояснив, що увесь, без винятку, час перебування його на місці події зафіксовано на відео в ході оперативної відеозйомки, що її здійснювали працівники УМВС України в Закарпатській області, а також на його власну відеокамеру.
Диба стверджував, що протягом всього часу він працював на місці події як журналіст, що “чітко зафіксовано зазначеними відеоматеріалами”. Також він зазначив, що не перешкоджав роботам на Народній площі і на місці події з’явився тільки в момент, коли там розпочалися активні дії по затримці активістів.
Крім того, Диба звернув увагу на те, що на місці події працювали журналісти багатьох ЗМІ, здебільшого провладних, з відеоматеріалів чітко видно, що міліціонери перешкоджали роботі тільки Олега Диби, силою виштовхуючи його на газон.
Також Диба констатував, що коли міліціонери застосовували до нього силу, він жодного разу не застосував її у відповідь, не висловлювався грубою нецензурною лайкою, не погрожував правоохоронцям, не відштовхував їх, не хапав за формений одяг, не проривався до спецтехніки, не втікав при затриманні і загалом не робив нічого з того, що написано в рапортах міліціонерів.
Нові елементи про судові позови
Інтернет-тиск
Кібер-злочини проти журналістів та ЗМІ – 14
1. В інтернеті виклали відео з пошти журналістки «Медіаняні»
06.09.2013 В інтернеті виклали відео з електронної пошти журналістки «Медіаняні» Олесі Савенко. Відео було викладене на спеціально створеному твітер-акаунті, де обіцялось багато сенсацій.
2. Інституту масової інформації надійшли перші повідомлення про фішингові атаки
11.09.2013 З’явились перші повідомлення про розсилку фішингових листів серед журналістів. Зокрема, вузькому колу журналістів та громадських активістів розіслали листа з повідомленням про «знайдену флешку», яку нібито журналісти лишили після прес-конференції (тобто, робота на чітко визначену цільову аудиторію), пропонувалось загрузити посилання з «фото» флешки, яке містило шпигунську програму. Посилання переправляло на сайт http://accounts.googie.com.cgl-bln.servlcelogin.authunit.ru/, створений 21.08.2013, зареєстрований на приватну особу, і захищений настройками анонімності.
3. Журналістам і громадським активістам розіслали листа з таємничою пропозицією «слідувати за білим кроликом»
17.09.2013 Журналістам і громадським активістам розіслали листа з таємничою пропозицією «слідувати за білим кроликом», якщо вони «служать закону і правді», і перейти за посиланням, яке містило вірус-шпигун. У листі використовувались елементи «соціальної інженерії» направленої на певну цільову аудиторію.
4. Журналістам розіслали лист з повідомленням про розсилку шкідливих листів з їхніх акаунтів
18.09.2013 Журналістам розіслали новий лист - з повідомленням про розсилку шкідливих листів з їхніх акаунтів, і пропозицією ввести свій пароль і підтвердити що це дійсно вони. http://email-google.ru/ServiceLoginAuth
5. Журналістам розіслали «повідомлення про порушення кримінальної справи» з адреси МВС України
20.09.2013 Журналістам розіслали «повідомлення про порушення кримінальної справи» з адреси МВС України
6. Журналістам прислали повідомлення про розсилку спаму з їхніх акаунтів
01.10.2013 Журналістам прислали повідомлення про розсилку спаму з їхніх акаунтів, і пропозицію «підтвердити» свої особисті дані і ввести пароль на фейковому сайті.
7. Від імені одного з лідерів медіа-НГО було розіслано інформацію англійською мовою з пропозицією перейти за посиланням і прочитати її в гул-докс
08.10.2013 Начебто від імені одного з лідерів медіа-НГО було розіслано інформацію англійською мовою з пропозицією перейти за посиланням і прочитати її в гул-докс. Посилання містило вірус, метою якого було викрадення особистих даних.
8. Хакери атакували сайт телеканалу М1
08.10.2013 Офіційний сайт телеканалу М1 атакували хакери. Про це повідомила прес-служба телеканалу. Згідно з повідомленням, фахівці каналу оперативно відреагували на атаку хакерів і вже за годину роботу інтернет-сторінки було відновлено.
На каналі припускають, що інцидент стався через проект «5 случайных». «У п'ятницю ми зафіксували хакерську атаку на сайт М1. Враховуючи те, що час був наближається до завершення чергового етапу проекту «5 случайных», припускаємо, що хтось хотів п'ять випадкових вгадати не зовсім випадково. На щастя їм це не вдалося», - сказала керівник відділу digital каналу М1 Тетяна Мулкіджанова.
Нагадаємо, з понеділка по четвер в ефірі М1 «хіт-генератор» випадковим способом обирає 36 кліпів - по дев'ять щодня. Глядачам треба вгадати правильну комбінацію із п'ять чисел, імен виконавців та назв пісень, що випадуть у п'ятницю. Головний приз - iPhone5. Програма «5 случайных» в ефірі каналу вже більше місяця.
9. Оксана Романюк подала заяву про злочин щодо зламу її комп’ютера і оприлюднення особистого листування
09.10.2013 Виконавчий директор Інституту масової інформації Оксана Романюк подала заяву про злочин до міліції щодо відкриття кримінального провадження щодо погроз і порушення її права на приватність.
За її словами, здійснено незаконне втручання до її домашнього комп'ютера, оприлюднене особисте листування.
«Невідомі погрожують оприлюднити все моє листування. Я розцінюю це як тиск на мене і мою сім'ю. Крім того, я вважаю, що це безпрецедентна широкомасштабна компанія проти громадських активістів і незалежних журналістів. І як складова цієї компанії - кіберкілерство. Я звернулася до міжнародних організацій, посольств, і вимагаю негайного скликання Міжвідомчої робочої групи, яку очолює ДаркаЧепак, інакше цей тиск триватиме й надалі. Оскільки автори публікацій в інтернеті недвозначно попередили, що й далі викладатимуть матеріали про громадських активістів і журналістів», - сказала Оксана Романюк.
10. Журналістам та громадським активістам розіслали листа від загиблої російської журналістки «Анастасії Бабурової»
10.10.2013 Журналістам та громадським активістам розіслали листа від «Анастасії Бабурової» (це загибла журналіста «Нової Газети» з Росії), знову з елементами соціального інжиніринга, начебто журналістка боїться що «таємничі хакери» доберуться до її файлів з розслідуваннями, тому вона ділиться ними з іншими журналістами, і пропонує їх скачати.
11. Невідомі зламали gmail-пошту Чорновіл
18.10.2013 Невідомі зламали електронну пошту громадської активістки, журналістки Тетяни Чорновіл. Про це вона написала у своєму блозі на Українській правді.
За її словами, на gmail-пошту за три місяці її існування надійшло 20 листів, сім – справжніх, всі інші були різними "заманухами", щоб зламати пароль.
“Наприклад, цитую один з таких листів: "Повідомлення про порушення кримінальної справи. Діловодство NРК362890. Ознайомтеся до 23 вересня 2013 року. Міністерство Внутрішніх Справ України". В листі мені пропонували відкрити вкладений файл. Якби я це зробила, то випустила би на волю "троян" і кінець таємниці листування”, - написала Чорновіл.
Також вона наводить інші приклади: "Здрaвcтвуйте, вaмпришелденежныйперевод через компaнию ЮНИCТРИМ. Cуммaперевода: 23 500,00 Руб. (c учетомкомиссии). Для полученияденежногопереводacделaйтеcледующее: Cкaчайте и рacпaкуйтевложенный в пиcьмоaрхивPaymentViewerUnistream.rar."
Також на адресу Чорновіл надійшов лист-пастка від начеб-то колеги журналіста, яка писала про те, що нібито хакери викрили банковські рахунки 39 українських політичних фігур.
Всі ці листи Чорновіл ігнорувала, проте 16 жовтня її пошту-таки зламали: “Яким же було моє здивування, коли позавчора вранці я відкриваю пошту і читаю: "4 години тому був змінений пароль". Тобто змінений у 5 годині ранку, коли я солодко спала. Я відкрила пошту - останній лист був прочитаний. А я ж знаю, що його не читала”.
За її словами, на gmail-пошту їй мало “прийти фото "розстрільної вишки", яка була спиляна в день УПА в мисливському маєтку Януковича. Я так розумію, що саме за цим фото "полювали" хакери”.
“Адже, коли я його не отримала і була змушена відправитися в мисливські угіддя Януковича за новим, то ледь не втрапила в пастку. Повалену вишку з червоним надписом з балончика на боку: "Янукович не смій проливати кров" стерегли серйозні бійці. Охорона не була знята навіть, коли стемніло. (Тут поганеньке фото поваленої вишки. Зробити якісне у мене не було шансів)”, - написала Чорновіл.
12. Черговий фішинговий лист з проханням підтвердити пароль і логін розіслали вузькому колу журналістів і активістів
20.10.2013 Тому ж самому вузькому колу журналістів та громадських активістів - розіслали чергового фішингового листа з проханням підтвердити пароль і логін.
13. Хакери атакують портали, підконтрольні Маркову
24.10.2013 Інтернет-портал телеканалу АТВ і новинний портал "Таймер", які безпосередньо пов'язані з арештованим екс-депутатом Ігорем Марковим, перестали працювати. Адміністратори "Таймеру" підтверджують, що піддаються DDoS-атаці і пов'язують це з подіями навколо затримання нардепа, повідомляє Сегодня.
"DDoS-атака, яка не має аналогів в нашій історії, триває. Ми просимо вибачення у своїх читачів за вимушені незручності", - повідомляє редакція порталу.
14. Три миколаївських сайти піддалися DDoS-атаці
27.10.2013 Три миколаївських сайти, які належать ІА «Українська медіа група» піддалися DDoS-атаці. Про це повідомляють Новости-N з посиланням на запис в Фейсбуці головного редактора видання “Преступности.НЕТ” Анатолія Чубаченка.
Так, атаці піддалися сайти “Преступности.НЕТ”, NikLife і Миколаївський футбол.
«Через масивну DDoS-атаку всі три наших сайти - “Преступности.НЕТ”, NikLife і Миколаївський футбол - працюватимуть зі значними перебоями сьогодні, 27 жовтня. Ймовірно, що проблеми з роботою сайтів можуть затягнуться на найближчі дні. Наша команда робить все можливе, щоб відновити працездатність сайтів. Сподіваємося на Ваше розуміння, шановні читачі, і приносимо свої вибачення за заподіяні незручності», - зазначив Чубаченко.
Як розповів Чубаченко “Телекритиці”, що DDoS-атака почалась приблизно один-два тижні тому. Через регулярні атаки 27 жовтня хостингова компанія, яка обслуговує цей сайт та інші два сайти, що належать «Українській медіа група», вимкнула їх.
«Вчора,компанія, яка надає послуги хостингу нашого сайту, відмовилась стримувати DDoS-атаки і відключила сервер. Тому сайт "Преступности.НЕТ" та інші наші два сайти вчора 3-4 години не працювали. На даний момент роботу сайтів відновлено, але це відбувається у складному режимі, ми і досі стримуємо DDoS-атаки», - розповів він.
Редакція «Преступности.НЕТ» має припущення щодо причин DDoS-атак: всі вони стосуються критичних матеріалів, які були опубліковані на сайті.
«Коли ми порахували у редакції, у нас вийшов список із 10 можливих тем, через які почались ці атаки. Ми писали і про губернатора Миколаївської області і про настоятеля української-православної церкви митрополита Миколаївського і Очаківського. Наш сайт першим в Україні опублікував інформацію стосовно вбивства єгипетського бізнесмена РамзіМатта, який довгий час працював в Україні. Також у нас були суперечки з рухом антипедофілів "Окупай педофіляй", - зазначив Чубаченко.
Також він розповів, що у суботу, 26 жовтня, на редакційну пошту «Преступности.НЕТ» надійшов анонімний лист з пропозицією за гроші видалити матеріал, який стосується міністра соціальної політики Наталії Королевської. Анатолій Чубаченко додав, що матеріал про відомство пані Королевської редакція не видаляла.
Захист свободи слова
Реакція влади на порушення свободи слова – 11
1. Комітет свободи слова вимагає від правоохоронців не перешкоджати показу «Відкритого доступу»
02.10.2013 Комітет Верховної Ради з питань свободи слова та інформації, реагуючи на звернення громадських організацій, вирішив звернутися до правоохоронних органів з вимогою не перешкоджати показу в містах України документального фільму «Відкритий доступ». Таке рішення члени Комітету ухвалили на черговому засіданні 2 жовтня.
Нагадаємо, організатори презентації документального альманаху «Відкритий доступ» 1 жовтня заявили, що до системних зривів показу фільму може бути причетна влада. Адже у першій новелі альманаху йдеться про журналістське розслідування щодо президентської резиденції «Межигір'я».
Журналісти та громадські активісти вимагають від президента України Віктора Януковича особисто відреагувати на ситуацію та гарантувати конституційне право громадян на доступ до інформації, а саме - подальший безперешкодний показ документального альманаху «Відкритий доступ». Таку заяву зробили організатори після зриву показу «Відкритого доступу» у восьми з 20 міст України, зокрема, також і в столичному кінотеатрі «Кінопанорама», інцидент у якому відбувся 27 вересня.
09.10.2013 Опозиційні члени тимчасової слідчої комісії (ТСК) Верховної Ради, що розслідує обставини нападу на журналістів Ольгу Сніцарчук і Владислава Соделя, схвалили проект звіту про діяльність комісії та вимагатимуть реєстрації відповідного проекту постанови ВР і розгляду звіту в парламенті.
Таке рішення ухвалили четверо присутніх на засіданні 8 жовтня членів ТСК - Віталій Ярема, Ірина Геращенко, Степан Курпіль та Андрій Іллєнко. Члени ТСК від провладних фракцій укотре не прийшли на засідання ТСК.
Нагадаємо, кінцевий термін розгляду звіту про роботу ТСК - 23 жовтня. Але, щоб зареєструвати проект постанови про розгляд звіту, необхідно щонайменше 50%+1 голосів членів ТСК. Тобто потрібно, щоб хоча б іще один член ТСК проголосував за проект. За інформацією голови ТСК Віталія Яреми, їхні колеги з провладних фракцій не мають наміру голосувати.
Відтак, за словами Яреми, члени ТСК від опозиції діятимуть, як і попереднього разу при розгляді проекту звіту ТСК: оприлюднять звіт у ЗМІ і вийдуть із ним на брифінг.
Член ТСК Ірина Геращенко запропонувала на сесійному засіданні парламенту 9 жовтня публічно звернутися до голови Верховної Ради Володимира Рибака з проханням зареєструвати проект постанови і розглянути звіт.
Члени тимчасової слідчої комісії (ТСК) Верховної Ради, що розслідує обставини нападу на журналістів Ольгу Сніцарчук і Владислава Соделя, від парламентської більшості вирішили не підтримувати звіт, який схвалили представники ТСК від опозиції на засіданні 8 жовтня. Про це зазначила народний депутат від Партії регіонів, член ТСК Олена Бондаренко.
«Це не звіт, а чистої води фальшивка, в якій є факти, які нам не були відомі. А факти, які не знайшли підтвердження, взагалі зникли зі звіту, оскільки невигідні опозиції», - сказала Бондаренко.
«У їхньому звіті простежується особиста неприязнь голови ТСК Віталія Яреми до правоохоронних органів. Я вважаю, пана Ярему найбільшим фальсифікатором за всю історію діяльності різних парламентських тимчасових слідчих комісій незалежної України», - сказала вона.
Бондаренко планує письмово вимагати відповіді на питання: звідки з'явилися нові факти і чому зі звіту зникли факти, які не підтвердилися. На її думку, представникам більшості немає жодного сенсу готувати свій варіант звіту, як це було зроблено, коли готувався попередній звіт ТСК. За її словами, опозиція намагається своїм звітом захистити тих свої представників, які брали участь у зіткненнях під час мітингу 18 травня.
3. За заявою Романюк відкрито кримінальне провадження за статтею "Самоправство"
09.10.2013 Відомості за заявою виконавчого директора ІМІ Оксани Романюк внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ст. 356 КК України («Самоправство»). Розпочато досудове розслідування. Про це повідомив Комітет оперативного реагування на інциденти за участю ЗМІ, який діє при Міжвідомчій робочій групі з аналізу стану додержання законодавства про свободу слова та захист прав журналістів з посиланням на МВС.
Комітет взяв на контроль звернення виконавчого директора Інституту масової інформації Оксани Романюк.
Самоправство - це самовільне, всупереч установленому законом порядку, вчинення будь-яких дій, правомірність яких оспорюється окремим громадянином або підприємством, установою чи організацією. Карається штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 грн) або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до трьох місяців.
Медіа-юрист ІМІ Максим Ратушний вважає, що попередня кваліфікація за ст.356 КК України “є абсолютно незрозумілою з огляду на те, що даний склад злочину є таким, що протиправна дія спрямовується проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян (що чітко видно з назви розділу, у якому знаходиться ст.356 КК)”.
“Самоправство в більшій мірі передбачає собою реалізацію своїх інтересів в обхід чи в супереч порядку, що встановлений законом, що у свою чергу завдає шкоди інтересам інших осіб. У випадку ситуації, що була описана у заяві пані Романюк, мали місце специфічні обставини справи, а саме - використання ЕОМ та кіберпростору для досягнення злочинних цілей). А отже, логічною є необхідність кваліфікації подібних протиправних дій за спеціальними передбаченими КК статтями”, - зазначив юрист.
У даній ситуації, зазначає Ратушний, безперечно треба було дати попередню кваліфікацію за такими складами злочинів:
- Порушення недоторканності приватного життя (ст.182 КК) - карається штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 до 17000 грн) або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років;
- Несанкціоноване втручання у роботу ЕОМ (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку (ст.361 КК) - карається штрафом від шестисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 10200 до 17000 грн) або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років або без такого та з конфіскацією програмних та технічних засобів, за допомогою яких було вчинено несанкціоноване втручання, які є власністю винної особи; а у випадку вчинення злочину за попередньою змовою групою осіб - карається позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією програмних та технічних засобів, за допомогою яких було вчинено несанкціоноване втручання, які є власністю винної особи;
- Розповсюдження або збут шкідливих програмних чи технічних засобів, призначених для несанкціонованого втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку (ст.361-1 КК) - карається штрафом від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 8500 до 17000 грн) або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією програмних чи технічних засобів, призначених для несанкціонованого втручання в роботу ЕОМ (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку, які є власністю винної особи; а у випадку вчинення цього злочину групою осіб за попередньою змовою - карається позбавленням волі на строк до п'яти років з конфіскацією програмних чи технічних засобів, призначених для несанкціонованого втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп'ютерів), автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку, які є власністю винної особи.
4. Свободі слова в Україні загрожує збільшення перешкоджань журналістам – звіт ТСК від опозиції
10.10.2013 Збільшення фактів перешкоджання законній діяльності журналістів в Україні та переслідування їх за професійну діяльність становить загрозу для свободи слова в країні та обмежує права громадян на інформацію і вимагає негайного реагування на ці події правоохоронних органів та органів виконавчої влади. Особливо загрозливою є ситуація з безпекою професійної діяльності представників місцевих засобів масової інформації, які висвітлюють протиправну діяльність посадових осіб органів місцевого самоврядування, державних адміністрацій та правоохоронних органів районного та обласного рівня.
Про це йдеться проекті звіту Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів нападу на представників ЗМІ 18 травня та розслідування інших фактів тиску на засоби масової інформації, перешкоджання законній професійній діяльності журналістів. Проект звіту підписали опозиційні члени ТСК: Віталій Ярема, Ірина Геращенко, Степан Курпіль та Андрій Іллєнко.
Члени ТСК від опозиції під час брифінгу в парламенті 9 жовтня заявили, що у протиправних подіях 18 травня в Києві, була винна діюча влада.
Водночас члени ТСК від більшості (Олена Бондаренко, Андрій Пінчук та Олександр Зубчевський) на брифінгу в парламенті 9 жовтня зазначили, що текст проекту звіту ТСК насправді є проектом звіту, оскільки його не затверджувала більшість членів ТСК. За словами Олени Бондаренко, цей текст не є документом, а більше схожий на прес-реліз політичної партії. «Я як член комісії, вважаю, що свою місію ТСК не виконала», - сказала вона.
У коментарі «Телекритиці» член ТСК від опозиції Степан Курпіль сказав, що в парламенті відмовляються зареєструвати проект постанови про звіт ТСК. Тому опозиційні члени вирішили оприлюднити документ в ЗМІ.
Загалом відповідно до звіту опозиційних членів за результатами розслідування, ТСК дійшла таких висновків:
1) Дії правоохоронних органів по забезпеченню охорони громадського порядку в центральній частині м. Києва під час проведення політичних акцій "Вставай, Україно!" та «В Європу - без фашизму!», а також перевірки та розслідування фактів групового порушення громадського порядку та побиття журналістів по вул. В Житомирська, 4 у м. Києві визнати такими, що не повною мірою відповідають вимогам нормативно-правових актів, які регулюють діяльність правоохоронних органів України під час виконання ними обов'язків по забезпеченню охорони громадського порядку та боротьби зі злочинністю.
2) Стан справ, пов'язаних зі збільшенням кількості фактів перешкоджання законній діяльності журналістів Україні та переслідування їх за професійну діяльність становить загрозу для свободи слова в країні та обмежує права громадян на інформацію, що передбачає вільне одержання, використання, поширення зберігання та захист інформації і вимагає негайного реагування на ці події правоохоронних органів та органів виконавчої влади.
Особливо загрозливою є ситуація з безпекою професійної діяльності представників місцевих засобів масової інформації, які висвітлюють протиправну діяльність посадових осіб органів місцевого самоврядування, державних адміністрацій та правоохоронних органів районного та обласного рівня.
3) Встановлено, що в Україні мають місце випадки перешкоджання з боку правоохоронних органів реалізації громадянами права на вільне пересування по території України для участі в політичних акціях. Розслідування цих фактів проводиться поверхово, без врахування суспільної небезпеки діянь.
4) Комісія визнає дії працівників міліції під час затримання 18 травня 2013 року на Софіївській площі у м. Києві активістів ГО "Спільна справа" та вилучення у них майна протиправними, оскільки вони мають ознаки посадових злочинів, передбачених кримінальним законодавством України. Результати розслідування цієї події, здійснене прокуратурою Шевченківського району м. Києва є поверховими та потребують додаткової перевірки.
Згідно зі звітом, Тимчасова слідча комісія рекомендує Верховній Раді України:
1) Затвердити Звіт Тимчасової слідчої комісії.
2) Направити Звіт та матеріали ТСК Генеральному прокуророві України для відповідного реагування та проведення додаткової перевірки за фактом організації невстановленими особами порушень громадського порядку 18 травня 2013 року в центральній частині міста Києва та іншими фактами, що були предметом розслідування Комісії .
3) Опублікувати текст Звіту ТСК у газеті «Голос України».
5. У Раді відкликали законопроект про обмеження доступу до інформації
10.10.2013 У Верховній Раді відкликано законопроект про обмеження доступу до публічної інформації. Відповідна інформація про відкликання проекту закону №3301 про внесення змін до ЗУ "Про доступ до інформації" (щодо удосконалення окремих процедур) розміщена на сайті парламенту. Відкликання відбулося 30 вересня.
Нагадаємо, 20 вересня 2013 року троє депутатів Партії регіонів ІштванГайдош, Олег Парасків, Володимир Олійник та член фракції «Батьківщина» Валентин Королюк зареєстрували у Верховній Раді законопроект, що має змінити умови доступу до публічної інформації. Ним, зокрема, забороняється громадянам України робити копії державних документів і дозволяється владним органам не відповідати на інформаційні запити за певних обставин. Також у документі пропонують визнати, що будь-які дані фізичних осіб є конфіденційними, і їх можна оприлюднювати лише з дозволу громадян.
Такий законопроект спричинив критику журналістів, які стверджували, що він де-факто пропонував обмежити можливості для отримання інформації.
Рух «Стоп цензурі!» закликав авторів законопроекту №3301 про внесення змін до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (щодо удосконалення окремих процедур) відкликати цей документ. Свої підписи під законопроектом, що обмежує доступ до публічної інформації, відкликали депутат від «Батьківщини» Валентин Королюк та від Партії регіонів ІштванГайдош та Володимир Олійник.
6. Справу Віталія Лазебника закрито
14.10.2013 10 вересня була закрита справа фотографа Віталія Лазебника, якого побили під час виконання своїх службових обов’язків у парку “Перемога” у Києві. Про це йдеться в офіційній відповіді слідчого відділу Дніпровського РУ ГУМВС України в м. Києві, що надійшов до ІРРП, повідомляється на сайті організації.
У листі зазначено, що слідство не знайшло у діях директора парку «Перемога», який вдарив журналіста залізним прутом по голові, мотиву явної неповаги до суспільства. А саме це й відрізняє хуліганство від інших злочинів.
“Виявляється, справу закрили ще місяць тому, у вересні. Проте нам про це ніхто не повідомив. Оскільки кілька місяців по справі не було ніяких зрушень, я направила скаргу до слідчого відділу. Не отримавши відповіді, написала заяву до прокуратури. І лише після цього до Інституту направили цей лист”, - розповіла юрист Людмила Опришко, яка представляла інтереси потерпілого Віталія Лазебника у цій справі.
За словами Опришко, фактично, слідство звело інцидент до особистих взаємовідносин Віталія і директора парка. Хоча сам факт їхньої першої зустрічі відбувся саме в той день, під час протестів проти будівництва храму «Всіх Святих Воїнів», який Віталія запросили висвітлити як фотокора. Але навіть визнаючи те, що директор парку Олександр Товстоног застосував насильство проти людини, слідство не побачило в його діях складу злочину.
“Чому слідство виправдовує агресію і робить висновок, що у цьому немає неповаги до суспільства? Чому воно зводить ситуації, коли людина зазнала травм під час виконання своєї роботи до міжособистісного конфлікту, якого не існувало? На мій погляд, в цьому є велика проблема, хоча і прихована. Справа в тому, що міліція не розуміє важливість функцій і задач журналіста для існування демократичного суспільства. Вона не вбачає суспільного інтересу в тому, щоб люди, які стоять на варті свободи слова, були захищені. По великому рахунку, формулювання, яким слідчий відділ користується у своїй відповіді, є запереченням цінності свободи слова”, - констатувала юрист.
7. За фактом нападу на фотографа LB.ua міліція відкрила провадження за 125 статтею
15.10.2013 За фактом нападу на фотографа Like.LB.ua Олександра Ратушняка відкрито кримінальне провадження за статтею 125 - умисне завдання легких тілесних ушкоджень. Про це в коментарі “1+1” повідомила речник МВС України Ольга Білик, повідомляє LB.ua.
Редакція Like.LB.ua також має намір домагатися порушення справи у зв'язку з перешкоджанням роботі журналіста.
Крім того, Like.LB спростовує заяву прес-секретаря Філіпа Кіркорова Ольги Алексєєвої про те, що Ратушняк вів себе агресивно, хамив охороні, агресивно поводився по відношенню до артиста, що - за її словами - зафіксовано на відеозаписі.
“Like.LB.ua категорично заперечує сказане пані Алексєєвою. Ні до конфлікту, ні після нього прес-секретар пана Кіркорова не підходила до фотографа Like.LB.ua - як вона стверджує - і не задавала йому жодних питань. Не кажучи про те, що ніякої агресії з боку нашого фотографа також не було. Що, до речі, чітко видно на відео. У зв'язку з цим ми заявляємо, що слова прес-секретаря носять неправдивий характер. Що може бути розцінено, як наклеп”, - зазначає редакція видання.
У свою чергу Олександр Ратушняк також спростовує слова прес-секретаря Кіркорова: “До ресторану я приїхав за редакційним завданням. Я не вів зйомку всередині, спокійно чекаючи Кіркорова під закладом. Коли я почав знімати під рестораном, охорона Кіркорова звернулася до мене в грубій формі, після чого кілька разів вдарила мене і відштовхнула від місця зйомки. На мої слова про те, що я - представник ЗМІ, вони не реагували".
«Перед тим, як сісти в автомобіль, один з охоронців артиста щось кинув у мій бік. Я відчув удар в голову, побачив кров. У ту ж хвилину - почув крик дівчини - відвідувачки ресторану. Пляшка, якою запустив у мене охоронець, зрикошетивши, потрапила їй в живіт», - розповів Ратушняк.
8. Львівського депутата судитимуть за перешкоджання журналісту
16.10.2013 Дрогобицька міжрайонна прокуратура Львівщини затвердила обвинувальний акт у кримінальному провадженні про підозру лікаря Стебницької міської лікарні, який є депутатом Стебницької міської ради, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.171 та ч.1 ст.125 КК України, повідомляється на сайті прокуратури Львівської області.
Як зазначає прокуратура, 30 травня лікар цієї медичної установи під час зборів трудового колективу Стебницької міської лікарні перешкоджав проводити відеозйомку головному редакторові газети «Трускавецька газета», спричинивши йому при цьому тілесні ушкодження.
Нині обвинувальний акт уже скеровано до суду. Підтримання державного обвинувачення у суді здійснюватиме Дрогобицька міжрайонна прокуратура.
9. Луганські депутати засудили Клінчаєва за погрози журналістці та рекомендували перед нею вибачитися
16.10.2013 Постійна комісія з питань регламенту, депутатської діяльності, забезпечення прав громадян, свободи слова та інформації Луганської обласної ради вважає поведінку депутата облради Арсена Клінчаєва по відношенню до журналістки сайту 0642.ua Яни Осадчої такою, що суперечить нормам депутатської етики та рекомендує йому вибачитися. Відповідне рішення комісія ухвалила 15 жовтня на своєму засіданні, повідомляється на сайті Луганської облради.
Сам Клінчаєв конфлікт, який виник, пояснив тим, що не витримав багаторічних публічних образ з боку журналіста. Він також повідомив, що подав заяву до суду з тим, що буде дана оцінка висловлювань журналіста в юридичній площині.
За словами депутата облради Германа Кудінова, людина, вибираючи для себе публічну політичну діяльність, тим більше в депутатському статусі, повинна бути готовою до того, що його поведінка може отримувати самі різні оцінки, але не має права на дії скандального характеру. Навіть тоді, коли його свідомо на це провокують. Як громадянин, він може відстояти свої честь і гідність у суді, але як політик повинен і в цьому випадку усвідомлювати можливі наслідки вжитих кроків, зазначив Кудінов.
Депутат Леонард Свідовський зауважив, що кожен публічний політик несе подвійну відповідальність - не лише за себе, а й за орган чи політичну силу, які представляє. Він запропонував Арсену Клінчаєву відкритим листом або в будь-який інший формі принести вибачення журналісту.
Як зазначає прес-служба Луганської облради, дуже різко висловилися депутати Лідія Калинська, В'ячеслав Литвинов. За словами Калинської, порушення етичних норм ким-небудь зовсім не означає того, що і депутати повинні чинити так само. Навпаки, депутат всією своєю поведінкою повинен доводити, що такі норми - для нього закон.
10. За фактом погроз Мацуці розпочато кримінальне провадження
18.10.2013 Калінінський районний відділок міліції у Донецьку за фактом погроз на адресу головного редактора інтернет-видання “НовостиДонбасса” Олексія Мацуки відкрив кримінальне провадження за статтею 129 “погрози вбивством” Кримінального Кодексу України. Про це ІМІ повідомив Мацука.
“Міліція відкрила кримінальне провадження з приводу погроз на мою адресу за статтею 129 "погрози вбивством" КК України. Це вже друга справа щодо погроз вбиством мене. Перша відкрита восени 2011 року іі досі "розслідується", - сказав журналіст.
11. За фактом перешкоджання журналістам “Інтера” відкрито провадження за 171 статтею
21.10.2013 За фактом перешкоджання законній професійній діяльності журналістів телеканалу «Інтер» розпочато досудове розслідування за ч. 1 ст. 171 КК України. Відомості про вказаний факт 21 жовтня слідчим відділом Ужгородського РВ УМВС України в Закарпатській області внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, повідомляється на сайті прокуратури Закарпатської області.
Як зазначили в прокуратурі, 21 жовтня близько 17 години у с. Сюрте Ужгородського району, кореспондент та телеоператор телеканалу “Інтер” знімали відеорепортаж «Про життя угорців на Закарпатті». Проте, під час здійснення ними своїх професійних обов`язків - відеозйомки, двоє місцевих мешканців, особа одного з яких вже встановлена, вступили у словесну суперечку із журналістами. В ході інциденту, чоловіки погрожували кореспондентам фізичною розправою у разі неприпинення зйомки.
Внаслідок неправомірних дій вищевказаних громадян, медійники були вимушені припинити відеозйомку сюжету.
Наразі встановлюються усі, причетні до даного випадку особи та проводяться необхідні слідчі дії, хід яких прокуратура області тримає на контролі, а також здійснює процесуальне керівництво у даному провадженні.
Реакція журналістської спільноти – 7
1.Журналісти – Януковичу: вимагаємо гарантій безпеки на показах фільму “Відкритий доступ”
01.10.2013
Організатори презентації документального альманаху «Відкритий Доступ» заявляють, що до системних зривів показу фільму може бути причетна влада через те, що у першій новелі альманаху йдеться про журналістське розслідування щодо президентської резиденції “Межигір’я”.
У зв’язку з цим журналісти та громадські активісти вимагають від Президента України Віктора Януковича особисто відреагувати на ситуацію та гарантувати конституційне право громадян на доступ до інформації, а саме подальший безперешкодний показ документального альманаху «Відкритий Доступ». Таку заяву зробили організатори після зриву показу «Відкритого Доступу» у 8 з 20 міст України. Зокрема, в столичному кінотеатрі «Кінопанорама», який відбувся 27 вересня.
Автори та герої документального альманаху «Відкритий Доступ» закликають правоохоронні органи:
1. Забезпечити публічність розслідування кримінальних справ, порушених у зв’язку із зривом показу документального альманаху «Відкритий доступ» 25 вересня у Черкасах та 27 вересня у Києві, та інформування про притягнення порушників до відповідальності.
2. Провести службове розслідування щодо перевищення повноважень оперативним співробітником відділу Боротьби з незаконним обігом наркотиків Печерського райуправління столичної міліції Андрієм Лапком та притягнути його до дисциплінарної відповідальності.3. Гарантувати безпеку організаторам показу та глядачам під час наступних презентацій «Відкритого Доступу» в українських містах.
Організатори повідомляють про системні спроби завадити показу фільму в Україні. Організованість та скоординованість цих дій, а також відсутність належної реакції з боку органів влади свідчить про причетність влади до зриву показів фільму.
2. «Стоп цензурі!» вимагає реакції правоохоронних органів на кампанію дискредитації ГО і незалежних ЗМІ
09.10.2013 Учасники руху «Стоп цензурі!» та інших громадських організацій (ГО) обурені розпочатою в Україні кампанією дискредитації ГО і незалежних ЗМІ. Про це йдеться у оприлюдненій сьогодні заяві:
«Ми, учасники руху «Стоп цензурі!» та представники громадських організацій, обурені кампанією з дискредитації громадських організацій і незалежних ЗМІ в Україні.
За останній рік різко зросла кількість погроз, фізичних нападів і спланованих кампаній проти журналістів та громадських діячів. Більшість цих випадків не знаходять належного реагування з боку органів внутрішніх справ. Почастішали випадки поширення недостовірної, навмисно викривленої інформації про громадські організації і незалежні ЗМІ. Найбільш брутальним став випадок несанкціонованого доступу до електронної пошти та комп'ютера виконавчого директора Інституту Масової Інформації Оксани Романюк з подальшою публікацією в мережі Інтернет на спеціально створеному веб-сайті інформації приватного характеру.
Такі дії виключають фактор випадковості, натомість доводять наявність чіткої мети щодо нанесення максимальної шкоди репутації громадських організацій і журналістів. Ми змушені констатувати, що активну участь у кампанії з дискредитації незалежних ЗМІ та громадських організацій беруть державні ЗМІ. Так, 5 жовтня 2013 року в ефірі Першого Національного каналу вийшов упереджений матеріал про пікет проти організаторів і учасників тренінгу з дотримання журналістських стандартів, що проводився ГО «Телекритика» у м. Вінниця. У цьому матеріалі державного телеканалу незбалансовано й однобоко висунуто низку припущень і звинувачень на адресу організаторів і учасників тренінгу, яким не було надано можливості висловити свою позицію.
Рух «Стоп Цензурі!» заявляє, що громадські організації, проти яких спрямована кампанія з дискредитації діють у чіткій відповідності до норм чинного законодавства України та міжнародних стандартів відкритості й прозорості діяльності ГО.
Водночас наголошуємо, що відкритість діяльності громадської організації не дає права стороннім особам отримувати несанкціонований доступ до технічних засобів, якими користуються працівники організації.
Ми розцінюємо дії, спрямовані проти громадських організацій і незалежних ЗМІ, як діяння, що мають ознаки злочинів, передбачених ст. 171 (перешкоджання журналістській діяльності), 182 (втручання в приватне життя), ч.2 ст. 163 (порушення таємниці листування, вчинене щодо громадських діячів), ст. 361 (незаконне проникнення в комп'ютери) Кримінального Кодексу України.
Ми, учасники руху «Стоп цензурі!», вимагаємо від МВС, ГПУ, СБУ провести розслідування та виявити осіб, причетних до цієї діяльності, а також вжити відповідних заходів».
3. "Репортери без кордонів" протестують проти утисків своєї представниці в Україні
10.10.2013
"Репортери без кордонів", міжнародна організація, яка захищає свободу інформації, хотіла б привернути вашу увагу до шокуючих методів, які були використані останніми днями в спробі залякати Оксану Романюк, журналістку, котра вже тривалий час є нашою представницею в Україні.
Весь вміст жорсткого диску її персонального комп’ютера був розкритий на спеціально створеному сайті 8 жовтня. За кілька днів до того хакери опублікували багато її електронної кореспонденції у викривленому вигляді на іншому сайті.
Ці дії є неприйнятним порушенням права пані Романюк на особистий простір. Ми також вважаємо ці дії недвозначною спробою залякати «Репортерів без Кордонів» та помститися організації за її роботу в Україні.
Нашу занепокоєність посилює той факт, що все більше незалежних журналістів стають жертвами подібних дій в останні місяці. Ця тенденція має масштабний потенціал залякування, який не слід недооцінювати, і може справити серйозні наслідки для захисту свободи інформації у вашій країні. Такі дії не можна залишати безкарними.
Ми закликаємо вас зробити все у ваших силах для припинення таких дій, і забезпечення їх повного і безстороннього розслідування як порушень по статті 182 (порушення конфіденційності особистих даних) та статті 361 (протиправне втручання в системи інформаційної технології) українського Кримінального Кодексу. Наскільки нам відомо, міліція зараз розслідує ці злочини лише за статтею 356 (самоправство). На наш погляд, це абсолютно невідповідна основа для досягнення істини і прийняття належних санкцій.
Україна взяла на себе дуже чіткі міжнародні зобов’язання з захисту приватності та свободи інформації. У лютому 2013 року Україна погодилася слідувати декільком рекомендаціям, які були подані в складі останнього Універсального періодичного огляду Радою з питань прав людини Організації Об’єднаних Націй. А саме, Україна прийняла зобовязання в тому, щоб:
• “Створити сприятливе середовище для журналістів та професіоналів ЗМІ та забезпечити повністю прозоре і безстороннє розслідування та судове переслідування в усіх випадках атак проти них”. (Рекомендація № 97.119)
• “Забезпечити кращий захист журналісті і боротися з насильством та переслідуваннями, яким вони піддаються”. (Рекомендація № 97.121)
У світі цих зобов’язань та відданості свободі інформації, які постійно підтверджує український уряд, і які є необхідною частиною нормального функціонування демократичного суспільства, ми закликаємо вас вжити необхідних заходів для захисту приватності Оксани Романюк та приведення до правосуддя винних в її переслідуваннях.
4. ФрідомХауз занепокоєний початком кампанії на дискредитацію громадських активістів
10.10.2013ФрідомХауз занепокоєний цілеспрямованою інтернет-кампанією, яка, очевидно, має на меті дискредитацію Оксани Романюк, відомої активістки свободи слова в Україні та Інституту Масової Інформації (ІМІ), де вона нещодавно стала директором. Про йдеться в заяві міжнародної організації.
Як зазначають в організації, наступ на Романюк – лише остання з акцій, спрямованих на дискредитацію журналістів та маніпулювання ЗМІ в Україні. Тиждень тому електронна пошта та комп’ютер Оксани Романюк зазнали атаки хакерів, і вкрадена інформація з’явилася у наклепницьких статтях, опублікованих у фальшивих інтернет-газетах, які тільки виглядом нагадують реальні ЗМІ. Хакери також опублікували всі її персональні файли на веб-сайті, котрий, очевидно, також пов’язаний з тими ж фальшивими ЗМІ.
"Хтось хоче дискредитувати Оксану Романюк, шановану захисницю прав людини, та провідну організацію свободи ЗМІ, Інститут масової інформації, шляхом цілеспрямованих персональних нападів", — сказала СюзанКорк, директор євразійських програм у ФрідомХаузі. — Владі слід негайно розпочати розслідування цієї хакерської атаки, виявити, хто веде цю кампанію знеславлення, і притягнути їх до відповідальності за цей злочин".
"Неясно, хто стоїть за цими веб-сайтами або за атакою хакерів на комп’ютер Романюк, — пишуть у ФрідомХауз, — хоча ці ініціативи, як видається, спрямовані на дискредитацію захисників прав людини та реформ в Україні. Україна зараз головує в Організації безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), і може незабаром підписати серію договорів з Євросоюзом, котрі поглиблять її стосунки з цим політичним та торговим утворенням".
"ФрідомХауз занепокоєний тим, що цей напад хакерів є ще одним проявом зусиль, що їх впливові сили застосовують для маніпулювання засобами масової інформації в Україні, котрі і так страждають від засилля чорного піару, таємно проплачених новин, які називаються "джинса", і сумнівних оборудок і практик між олігархами та бізнесменами, котрі пов’язані з урядом", — додала СюзанКорк. — На жаль, ми можемо додати цей хакерський напад до переліку фізичних та інших нападів на журналістів і ЗМІ в Україні, котрий в 2013 все розширюється і розширюється".
Фрідомхауз закликає регіональних партнерів України вимагати від її уряду притягнути до відповідальності тих, хто нападає на журналістів та організації громадянського суспільства, та гарантувати вільний і відкритий простір для незалежних засобів масової інформації та груп громадянського суспільства.
5. НСЖУ і НМПУ вважають неприпустимою брутальну поведінку мера Кременчука стосовно журналістів
15.10.2013 Національна спілка журналістів України і Незалежна медіа-профспілка України вважають неприпустимою поведінку мера Кременчука Олега Бабаєва стосовно місцевих журналістів. Про це йдеться у спільній заяві організацій щодо брутального поводження міської влади Кременчука щодо журналістів.
Нагадаємо, 11 жовтня у Кременчуці на апаратній нараді у міськвиконкомі мер міста Олег Бабаєв вдався до брутальної лайки і погроз на адресу представників трьох кременчуцьких засобів масової інформації – газет «Програма Плюс», «Кременчуцький Телеграф» та телекомпанії «Візит», тому що на його погляд, журналісти «не так» висвітлювали події зі святкування Дня міста.
“Така поведінка з боку чиновників найвищого рангу місцевого самоврядування є неприпустимою ні з точки зору етики державного службовця, ні з точки зору законодавства, яке передбачає кримінальну відповідальність за переслідування журналіста”, - йдеться в заяві організацій.
Всупереч міжнародним зобов’язанням України щодо забезпечення свободи діяльності журналістів та ЗМІ, зазначають автори заяви, міська влада Кременчука вперто продовжує порушувати права журналістів та виявляє намір повністю контролювати інформаційний простір у місті.
“Варто нагадати, що в той час, як Верховна Рада України ухвалює закон про роздержавлення комунальних засобів масової інформації, в Кременчуці навпаки за ініціативи міського голови відбувається спроба відібрати приватну телекомпанію «Візит» у власників і передати її в комунальну власність. Попри заяви власника «Візиту» про фальсифікацію документів, Автозаводський суд виносить суперечливі рішення й існує реальна загроза того, що саме в Кременчуці виникне прецедент, коли телекомпанія, опозиційна до влади, буде знищена з допомогою суду”, - йдеться у заяві.
Національна спілка журналістів і Незалежна медіа-профспілка заявляють, що вживатимуть правових і політичних заходів для того, щоб “міська влада в Кременчуці припинила незаконний тиск на засоби масової інформації і увійшла в стосунках з журналістами у правове русло”.
18.10.2013 Журналісти з Кременчука (Полтавська область) закликають президента України Віктора Януковича вплинути на місцеву владу з метою припинення утисків незалежних ЗМІ - газет "Програма плюс", "Кремінь" та приватної телекомпанії "Візит", яку намагаються перевести у комунальну власність. Про це повідомив на прес-конфереції голова Незалежної медіа-профспілки України Юрій Луканов, повідомляє УНІАН.
За його словами, останні два роки ці ЗМІ перебувають під серйозним пресінгом місцевої влади і насамперед мера Кременчука Олега Бабаєва. Крім погроз та образ на адресу місцевих журналістів чиновники втілили у життя рейдерську схему захоплення телекомпанії "Візит", зазначив голова НМПУ.
"У Кременчуці державні органи влади хочуть прибрати до себе приватну компанію, яка успішно працює 20 років. При цьому влада використовує штучний привід - таке собі державне рейдерство і шляхом незаконних судових рішень намагається привласнити приватну власність", - сказав Луканов.
У свою чергу, адвокат телекомпанії Руслан Лазоренко пояснив, що наприкінці минулого року сесія міської ради прийняла рішення про передачу майнових прав компанії давно ліквідованому комунальному підприємству ТТЦ "Електрон", яке було засноване у 1992 році і яке нібито заснувало "Візит", хоча останній був зареєстрований роком раніше. Більше того, сказав адвокат, 19 вересня цього року Автозаводський суд міста прийняв рішення про передачу корпоративних прав телекомпанії КТРК.
За словами кореспондента "Програми плюс", голови кременчуцької міської організації НМПУ Юлії Билиної, ще з початку року міський голова Бабаєв неодноразово публічно заявляв, що телекомпанія втратить реєстрацію і буде передана до комунальної власності.
"Ситуація із свободою слова в Кременчуці є надзвичайно складною, а спроба підпорядкування приватної телекомпанії органам державної влади створить прецедент в Україні", - наголосила Билина.
Як заявила головний редактор газети "Кремінь" Ольга Оленич, "негайно повинна Адміністрація Президента і сам Президент звернути увагу на переслідування свободи преси у Кременчуці і негайно запобігти".
7. Міжнародна федерація журналістів засуджує владу Кременчука за втручання у справи телеканалу «Візит»
23.10.2013 Міжнародна федерація журналістів (МФЖ) і Європейська федерація журналістів (ЄФЖ) засудили керівництво міста Кременчук за втручання у справи місцевого телеканалу «Візит». Про це повідомила прес-служба Незалежної медіа-профспілки України.
За даними журналістських організацій, міськрада Кременчука звернулася до апеляційного суду з наміром перебрати «Візит» у своє управління.
Ця ренаціоналізація ефективних і незалежних засобів масової інформації відбувається, попри офіційну політику українського національного уряду денаціоналізації державних ЗМІ, йдеться у заяві МФЖ і ЄФЖ.
«Ми рішуче засуджуємо ганебне ставлення міського керівництва Кременчука до «Візиту», телеканалу, який працює в приватному порядку протягом останніх 20 років. Це явна спроба міського уряду запровадити цензуру і контроль над вільними і незалежними засобами масової інформації і є прямим порушенням прав журналістів. Таку кричущу неповагу до засобів масової інформації не можна толерувати», - заявив президент Міжнародної федерації журналістів ДжімБумела.
«Україна повинна відповідати міжнародним стандартам у забезпеченні плюралізм власності медіа-середовища, яка не допускає примусової націоналізації критичних приватних ЗМІ, - сказав президент Європейської федерації журналістів МогенсБлічерБ`єргард. - Це абсолютно неприйнятно, що уряд Кременчука ухвалив таке абсурдне рішення. Ми забезпечимо повну підтримку наших українських філій у боротьбі за захист свободи ЗМІ в Україні».
Судові позови від журналістів - 2
1. Журналістка подала до Євросуду за втаємничення інформації про квартири депутатів
14.10.2013 Журналістка Катерина Аврамчук подала заяву до Європейського суду з прав людини проти апарату Верховної Ради України, який відмовляється надавати на її запит імена депутатів, які отримали службові квартири, повідомляється на сайті Інституту Медіа Права (ІМП).
Як зазначають в ІМП, українські суди всіх інстанцій підтримали протизаконну позицію Апарату Верховної Ради. Тому журналістка за підтримки Інституту Медіа Права звернулася до Європейського суду з прав людини.
Апарат ВРУ вважає цю інформацію конфіденційною та відмовляється відкривати її без особистої згоди цих депутатів. Катерина Аврамчук отримала лише загальну інформацію про кількість та площу службових квартир, а також середню вартість одного квадратного метра на час їх надання.
“Позиція ВРУ прямо порушує українське законодавство. Законом України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що не може бути обмежено доступ до інформації про володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, до копій відповідних документів, умов отримання цих коштів чи майна, прізвищ, імен, по батькові фізичних осіб, які отримали ці кошти або майно”, - зазначили в ІМП.
2. Суд почав розглядати позов журналіста стосовно Фаріон
15.10.2013 Окружний суд Києва розпочав розгляд позову редактора газети «Правдошукач» Юрія Шеляженка до Державного архіву Львівської області про доступ до фондів партійного комітету Комуністичної партії України та комсомольської організації ВЛКСМ Львівського університету імені Iвана Франка за період з 1980 по 1991 рік, повідомляє ZAXID.NET.
Як пояснював раніше Юрій Шеляженко у своєму блозі, позов він подав через те, що йому не дали можливості отримати відомості про участь Ірини Фаріон (нині – народного депутата від ВО «Свобода») у керівних органах комсомольської та партійної організації ЛДУ ім. І. Франка.
Журналіст повідомив, що під час судового засідання представник архіву просив відмовити у позовних вимогах, пояснюючи, що запит був неправильно складений: якби в ньому не згадувалося прізвище Фаріон, то його б задовольнили. «Мені відмовили в доступі тільки тому, що в іншому випадку з архівом судилася б уже Ірина Фаріон», – зазначив Юрій Шеляженко.
За його словами, в судовому засіданні оголосили перерву, і поновлять його 29 жовтня о 14:00.
У свою чергу, в Державному архіві Львівської області повідомили, що представника установи в суді, Романа Белдовського, немає на місці, а тому він не може прокоментувати хід судового засідання.
Ірина Фаріон зазначила: «Мені з того дуже смішно. Я таких дурниць не коментую. Мені абсолютно байдужа ця справа. Як я можу стежити за тим, чого немає?».
Help us be even more cool!