ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свободи слова за грудень 2014 року

14.01.2015, 15:41

У грудні найбільшу та однакову кількість порушень експерти ІМІ зафіксували у категоріях «погрози, залякування» та «цензура» - по 8 випадків. Хоча це не найвищі показники в цих категоріях. Пік погроз прийшовся на січень (13 випадків), а цензури – на травень (38).

Кількість погроз у порівнянні з листопадом незначно зменшилася (у листопаді – 10, у жовтні – 8, у вересні – 9, у серпні – 7, у липні – 5, у червні 6, у травні - 4, у квітні – 11, у березні - 9 випадків, у лютому - 7, у січні - 13). Цензуру ж експерти ІМІ минулого місяця не виявили, (у жовтні – 8, у вересні – 2, у серпні - 3, у липні – 4, у червні – 28, у травні - 38, у квітні – 21, у березні – 14, у лютому - 5, у січні - 5).

Далі йдуть випадки «перешкоджання законній журналістській діяльності» - 6, цей показник майже не змінився у порівнянні з минулим місяцем (у листопаді – 5, у жовтні – 17, у вересні – не зафіксовано, у серпні – 6, у липні – 13, у червні – 10, у травні - 22, у квітні – 6, у березні – 34, у лютому - 18, у січні – 11).

Такі дані подає щомісячний моніторинг порушень прав журналістів Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».

Цього місяця ІМІ зафіксував 3 випадки утримання та захоплення журналістів. У листопаді був зафіксований один такий випадок, у жовтні таких випадків не було зафіксовано. Найбільша кількість таких випадків сталася у квітні – 20 та у травні – 13. У грудні випадки утримання сталися у Запоріжжі, Львові та на Львівщині. Попередні місяці такі випадки ставалися переважно у Криму чи на Сході України.

Незначно зросла кількість випадків «побиття та нападів» на журналістів – 3 (у листопаді - - 2, у жовтні 11, у вересні – 5, у серпні - 8, у липні – 8, у червні – 13, у травні - 18, у квітні – 22, у березні – 44, у лютому - 70, у січні - 82).

Крім того, зафіксовано по 4 випадки у категоріях «Доступ до інформації» (у листопаді зафіксовано один такий випадок) та «політичний тиск» (у листопаді не зафіксовано, у жовтні – 1).

Також у грудні зафіксовано 1 випадок кібер-злочинів проти журналістів та ЗМІ (у листопаді – 4, у жовтні – 9, у вересні – не зафіксовано, у серпні – 4, у липні – 4, у червні – 4, у травні - 6, у квітні – 1, у березні - 18, у лютому - 5, у січні - 13).

Водночас цього місяця не зафіксовано випадків «нападів на офіси ЗМІ (у листопаді – 3, у жовтні – 3, у вересні – не зафіксовано, у серпні – 2, у липні – 5, у червні – 7, у травні - 14, у квітні - 13, у березні – 12, у лютому - 4, у січні не зафіксовано).

Також зафіксовано по 2 випадки «судових позовів проти ЗМІ та журналістів» та «судових позовів від журналістів», а також два випадки у Криму (у листопаді – 1, у жовтні – 5, у вересні - 9, у серпні – 9).

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 7 випадків убивств журналістів, 286 випадків побиття та нападів на журналістів, 148 випадки перешкоджання законній професійній діяльності журналістів та 138 випадків цензури.

Перешкоджання цього місяця сталися на Західній Україні (Івано-Франківськ, Луцьк, Рівне), Півдні (Херсон, Одещина) та Центрі України (Кіровоградщина). Журналістам перешкоджали невідомі чоловіки - забороняли відеозйомку у коридорі суду та правоохоронці - перешкоджали у відділку міліції знімати; чиновник не пустив журналістів у приміщення державного підприємства, депутати заборонили бути присутніми на засіданні Іллічівської міськради.

Погрози сталися у Дніпропетровську, на Одещині, Житомирщині, Рівненщині, у Херсоні та Києві. Зокрема, цього місяця двом редакторам, які писали про факти корупції і зловживання, підпалили автомобілі. Такі випадки сталися у Бердичеві Житомирської області та у Іллічівську Одеської області. У Києві невідомі замінували редакцію газети “Сегодня”, хоча вибухівки знайдено не було. На Донеччині комбат 93-ї бригади погрожував розправою журналісту “Інтера”.

Про факти цензури і втручання у редакційну політику з боку влади заявили на Кіровоградщині редактори комунальних ЗМІ. Зокрема, з цензурою голови Олександрівської райдержадміністрації Кіровоградської області Сергія Шпирки зіткнулася районна газета “Вперед”. Редактор газети мала носити на вичитку голові номери газети. Також цензурував районну газету “Зоря” голова Кіровоградської райдержадміністрації Віктор Дайдакулов. Він підписав доручення, яким на керівника апарату РДА Володимира Червоного поклав обов’язок посилити контроль за діяльністю редакції районної газети «Зоря» та здійснювати вичитку газети перед її друком.

Детальніше з барометром можна ознайомитися за посиланнями:

частина 1

частина 2

частина 3

фото з buknews.com.ua

Liked the article?
Help us be even more cool!