Барометр свободи слова за грудень 2013 року
У грудні найбільшу кількість порушень ІМІ зафіксував у категорії «побиття, напади» – 49 випадків. Кількість таких випадків у порівнянні з листопадом зросла вп’ятеро - (у листопаді – 9, у жовтні –5, у вересні - 4). Майже в сім разів у грудні зросла кількість кібер-злочинів проти журналістів та ЗМІ – 20 таких випадків (у листопаді – 3, у жовтні – 14, у вересні – 4). Такі дані подає щомісячний моніторинг Інституту масової інформації «Барометр свободи слова».
Також у грудні зросли випадки цензури - 12 (у листопаді – 11, у жовтні – 3, у вересні – 1) та випадки перешкоджання законній професійній журналістській діяльності - 10 (у листопаді – 5, у жовтні – 15, у вересні - 11).
Крім того, у грудні було зафіксовано 8 випадків погроз та залякувань журналістів (у листопаді ІМІ не зафіксував таких випадків взагалі).
Цього місяця ІМІ також зафіксував по 2 випадки арешту журналістів, недопуску закордонних журналістів, та напади на офіси ЗМІ, чого не було зафіксовано у листопаді.
Також у грудні зафіксовано 1 випадок обшуку, чого не було у листопаді, та по 1 випадку економічного тиску, судових позовів від журналістів.
Водночас, у грудні зменшилася кількість випадків політичного тиску – 1 (у листопаді – 4, у жовтні – 3, у вересні - 5).
Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 139 випадків нападів та погроз журналістам, 130 випадків перешкоджань законній професійній діяльності журналістів, 63 випадків цензури та 46 випадків політичного та економічного тиску.
Найбільш резонансними та безпрецедентними порушеннями свободи слова та прав журналістів у грудні стали випадки побиття та нападів на представників ЗМІ, як українських так і закордонних, що висвітлювали акції Євромайдану. Переважна більшість журналістів постраждала саме 1 грудня, під час штурму спецпідрозділом «Беркут» мітингувальників у Києві на вулиці Банковій. Багатьох журналістів було побито, були розбиті голови, поламано руки, побито до втрати свідомості. Також журналісти були поранені осколками від світлошумових гранат, які використовувалися під час розгону демонстрації. Були і такі, хто втратив свідомість через ці гранати. При цьому, журналісти в коментарях ІМІ та іншим виданням зауважували, що в них склалося враження, що журналістів били цілеспрямовано. Багато журналістів представлялися, коли беркутівці розганяли мітингувальників, показували редакційні посвідчення, тримали в руках апаратуру - проте, не зважаючи на це, спецбійці все одно били журналістів, виривали і нищили їхню апаратуру.
Такої кількості постраждалих журналістів, як у грудні, ІМІ протягом року не зафіксував.
Крім того, у грудні була жорстоко побита журналістка і активістка Євромайдану Тетяна Чорновол. Вона помітила за собою стеження, коли поверталася до себе в село Гора. Невідома машина почала притискати її автомобіль, била кузовом. Коли Чорновол зупинилася, з машини вибігли двоє, розбили скло, та потім побили журналістку.
В цю ніч, 24 грудня Тетяна їздила знімати будинки міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та генпрокурора Віктора Пшонки. Під час останньої зйомки за нею стежили. Зростання кібер-атак на інтернет-ЗМІ пов’язано також з висвітленням сайтами акцій Євромайдану. Багато провідних центральних інтернет-ЗМІ, які вели онлайн трансляції з Євромайдану, зазнали DDoS-атак. Зокрема, Українська правда, сайти Радіо Свобода та 5 каналу. Крім того, хакерських атак зазнали регіональні сайти, які в своїх областях також інформували про місцеві євромайдани. Це такі сайти, як ZIK, Zaxid.net, Закарпаття Онлайн, Житомир.info.
У грудні стали показовими щодо стану свободи слова в Україні випадки цензури. Цензура у грудні стосувалася обмеження і розповсюдження інформації щодо акцій Євромайдану. Так, з відеохостингу YouTube було видалено відео “Телекритики” під назвою “Беркут - журналістам: "Ми тобі, сука, покажемо свободу слова!". У відеодайджесті “Телекритики” були представлені відеодокази злочинів, які вчинили правоохоронні органи проти представників ЗМІ 1 грудня у Києві на вулиці Банковій.
Дане відео було видалене через претензію щодо авторського права від Управління зв’язку з громадськістю МВС України.
Крім того, парламентський телеканал «Рада» в той час, коли переважна більшість ЗМІ інформувала про побиття журналістів 1 грудня та події Євромайдану, запустив у ротацію низку інтерв’ю міністрів Кабміну. Віце-прем'єри Юрій Бойко, Костянтин Грищенко, Олександр Вілкул розповіли, як впливає нестабільність на економіку та про те, що євроінтеграційний напрям не змінюється, не дивлячись на відтермінування підписання угоди про асоціацію із Євросоюзом.
Через незгоду з редакційною політикою з Першого національного каналу звільнилися три журналісти. Також через цензуру з «Інтеру» пішла команда голови Адміністрації президента Сергія Льовочкіна, яка займала керівні посади на телеканалі. Нагадаємо, що протягом грудня «Інтер» у новинах всебічно висвітлював Євромайдан.
У Житомирі журналістам облдержтелерадіокомпанії заборонили випускати в ефір сюжет на підтримку побитих колег у Києві. Як і раніше, невідомі намагаються всіляко перешкоджати показу документального альманаху "Відкритий доступ", на цей раз перешкоджали у Луганську.
Переважна більшість випадків перешкоджання у грудні була пов’язана з місцевими перевиборами, акціями Євромайдану, недопуском журналістів на ті чи інші заходи, забороною фотозйомки.
Детальніше з барометром можна ознайомитися за посиланнями:
Help us be even more cool!