ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свободи слова за червень 2013 року

01.07.2013, 15:12

У червні майже вдвічі зросла кількість випадків перешкоджання виконувати законну професійну журналістську діяльність – 15 випадків (у травні – 8, у квітні -11). Так само, майже вдвічі зросла кількість випадків цензури – 9 випадків (у травні – 5, у квітні - 5).

У той же час, дещо знизилася кількість нападів на журналістів - 5 випадків (у травні – 8, у квітні – 1). Такі дані подає щомісячний моніторинг ІМІ «Барометр свободи слова».

 

 

У червні було зафіксовано 1 судовий позов до ЗМІ та журналістів (у травні – 3, у квітні - 6), також ІМІ зафіксував по одному випадку економічного тиску та кібер-атак на ЗМІ.

Серед випадків перешкоджання виконувати журналістську діяльність стали показовими випадки у Єнакієво Донецької області, коли для представників ЗМІ не знайшли місця на нараді за участю президента Віктора Януковича, яка проходила на території Єнакієвського металургійного заводу. Журналістів розмістили в прес-центрі, в якому транслювали нараду. У прес-службі Донецької ОДА пояснили, що журналістів організували в прес-центрі, оскільки розміри приміщення, в якому пройде нарада, не дозволяють розмістити в ньому пресу. У прес-службі президента – у відповідь на зауваження деяких журналістів, що їм потрібне фото і відео з місця – порадили пізніше скачати необхідне мультимедіа з офіційного сайту глави держави.

Інший випадок перешкоджання стосується заборони фотокореспонденту «Комерсант-Україна» Владу Соделю проходити до будівлі Кабміну на засідання уряду. Охорона Кабінету Міністрів, яка реєструвала журналістів на вході, не пустила Соделя на засідання, мотивуючи тим, що його паспорт не відповідає встановленому зразку. "Ми вважаємо, що ваш паспорт недійсний, тому ми вас не пропускаємо"... Тобто вони заявили, що мій паспорт недійсний», - переповів журналіст слова охоронців.

«Паспорт у мене дійсно пом'ятий, як у репортера, який завжди його показує. Однак вчора я був в Адміністрації президента з цим самим паспортом. На трьох пунктах контролю з цим паспортом жодних питань не виникло», - зазначив він. З його слів, охорона його попередила, що пускати з таким паспортом вони не будуть, і радять його замінити.

Декілька випадків перешкоджання журналістам сталися під час виборів місцевих голів у Ялті та місті Вознесенськ Миколаївської області. Зокрема, журналістам забороняли знаходитися в приміщенні виборчкому, а в Ялті на виборчій дільниці №52 смт. Кореїз невідомий чоловік перешкоджав журналістці стежити за ходом голосування, зокрема, вилив на її спину гарячу каву.

Випадки цензури, зафіксовані у червні, виявилися цікавими і показовими щодо редакційної політики ЗМІ. Так, УНІАН та ТВі не вказали, що їхнє керівництво потрапило до антирейтингу "Ворогів преси". УНІАН взагалі не розмістив повідомлення про антирейтинг за версією Незалежної медіа-профспілки України та Інституту масової інформації. А на сайті телеканалу ТВі розмістили новину, в якій жодним словом не обмовились про те, що засновник цього ЗМІ, народний депутат Микола Княжицький, також увійшов до антирейтингу.

Нагадаємо, результати антирейтингу "Вороги преси в Україні 2012" організатори дослідження оголосили 6 червня, у День журналіста. У ньому, зокрема, - народний депутат від опозиції Микола Княжицький та генеральний директор холдингу "1+1 медіа", до якого належить УНІАН, Олександр Ткаченко.

У червні систематично творились всілякі перепони, аби зірвати показ документального альманаху «Відкритий доступ», що складається з п'яти новел про те, як рядові українці за допомогою Закону України «Про доступ до публічної інформації» домагалися вирішення своїх проблем. Серед короткометражок в альманах входить новела «Межигір'я», в якому проживає президент України Віктор Янукович. Так, протягом червня сталися чотири такі випадки. У Миколаєві організаторам показу відмовили в залі, у Сімферополі показ зірвали димовою шашкою, у Севастополі під час показу фільму відключили світло, у Феодосії також організаторам відмовили у залі.

Показовим випадком цензури для сучасного українського медіа-простору стало зникнення абзацу про Курченка зі статті газети «Комерсант-Україна» на сайті видання. В абзаці йшлося про можливий зв'язок бізнесмена Сергія Курченка з сином генпрокурора Артемом Пшонкою і сином президента Олександром Януковичем. Дана публікація була присвячена переходу банкіра Бориса Тимонькіна на роботу в групу компаній СЄПЕК (ВЭТЕЭК), головою наглядової ради якої є Курченко.

Інший випадок цензури стосується телеканалу БТБ, який пов’язують з першим віце-прем’єром Сергієм Арбузовим. Так, екс-працівник каналу БТБ Андрій Деркач заявив про здійснення системної цензури на каналі. Він повідомив, що на телеканалі у нього був свій авторський проект - енергетична програма. "Мені на телеканалі БТБ заборонили згадувати живого нашого сучасника, відомого українського підприємця, який володіє багатьма заводами і серед іншого імпортує природний газ із Центральної Азії й з Росії", - заявив Деркач у своєму відеоблозі на "Телекритиці". Деркач заявив, що «керівництво каналу нав'язує журналістам і редакторам експертів - з яким експертом з яких питань треба говорити... Топ-менеджер, який спілкується з власником, встановлює рамки для своїх підлеглих, виходячи з власних уявлень про те, що сподобається власнику, а що ні».

25 червня співробітники Служби безпеки України, в порушення законів, змусили журналістів програми "Надзвичайні новини" (ICTV) стерти відео з похорону загиблого в скандальному ДТП працівника СБУ Сергія Матховського. “Труну привезли на катафалку Bentley. Це все, що можуть розповісти «Надзвичайні новини», адже відзняте відео знімальною групою примусили стерти численні колеги загиблого. Наголошуємо, не родичі, а саме колеги!”, - йдеться у сюжеті. Крім того, зазначено у сюжеті, що деякі з них “копирсалися у телефоні репортера, шукаючи там заборонені записи”.

Серед випадків нападів журналістську спільноту сколихнули випадки, які сталися у Львові та в Ірпені. Так, у Львові невідомі напали на знімальну групу “Савік Шустер Студії”. Нападники розбили камеру, викручували руки журналистці Альбіні Безроденко і відібрали посвідчення. Знімальна група працювала над черговою програмою соціального ток-шоу "Шустер Life. Адреналін" про "чорних" благодійників, повідомили в студії.

В Ірпені під час зйомки забудови зелених територій невідомі чоловіки напали на оператора телеканалу СТБ Антона Шаломицького. Знімальна група СТБ перебувала на сесії Ірпінської міськради, де розглядалося питання нової схеми зонування міста Ірпінь без збереження у ньому парків. Після засідання журналісти рушили до міста знімати зони нової забудови. На одній із забудов невідомі напали на оператора, скрутили йому руки та наносили побої. Вони пошкодили камеру та відібрали штатив.

Випадок юридичного тиску, який було зафіксовано у червні, є взагалі порушенням прав людини, гарантованих Конституцією України. Жовтневий районний суд Запоріжжя заборонив журналісту газети “Субота плюс” Богдану Василенку розповсюджувати у будь-який спосіб, у тому числі, висловлювати у приватних бесідах (!) свої особисті судження та припущення про комунальне підприємство “Водоканал”. Наприкінці травня в газеті “Субота плюс” був опублікований матеріал Богдана Василенка “Старезна прибутковість запорізького “Водоканалу”, в якому розповідалося про численні фінансові порушення в комунальному підприємстві. Після виходу статті, представники КП «Водоканал» звернулися до суду з позовом про захист ділової репутації та спростування недостовірної інформації. У рішенні суду зазначено: “Заборонити ТОВ «Медіакомпанія «Слово», ... Василенко Ірині Андріївні (шеф-редактор «Суботи плюс» - ред.)... Василенку Богдану Юрійовичу (головний редактор, авто матеріалу - ред.) поширювати будь-яким чином (у тому числі і в розмовах з якими-небудь особами) недостовірну (на думку суду - ред.) інформацію”.

Крім того, у червні ІМІ зафіксував один випадок кібер-атаки на ЗМІ. Так, сайт Gorlovka.ua атакували хакери через новину про перейменування вулиці на честь батька друга Юри Єнакіївського.

Фізична агресія

Побиття, напади – 5

1. У Керчі співробітниця фірми вдарила автомобільним номерним знаком журналіста

07.06.2013 У Керчі (АР Крим) співробітниця фірми "Автотрейд" вдарила автомобільним номерним знаком по журналісту газети "Керченський півострів" Денису Дубову та по його відеокамері. Журналісти проводили розслідування можливого факту корупційних дій начальника керченського МРЕВ Василя Войтенка.

"Ми намагалися спочатку у начальника МРЕВ, потім в мобільному офісі фірми "Автотрейд" з'ясувати, чому в керченському МРЕВ всіх водіїв, охочих продати автомобіль, в обов'язковому порядку направляють саме у фірму "Автотрейд" і загрожують тяганиною з оформленням у разі звернення в будь-яку іншу фірму для оформлення документів", - зазначило видання. При спробі з'ясувати це у співробітниці фірми "Автотрейд" та завдала удари автомобільним номерним знаком по журналісту з відеокамерою.

Міліція Керчі (АР Крим) відкрила кримінальне провадження за фактом перешкоджання професійній діяльності журналістів (ст 171 ККУ) кореспонденту газети "Керченський півострів" Денису Дубову.

2. Під час звільнення авто Тетяни Чорновіл зі штрафного майданчика у Вишгороді постраждав журналіст

12.06.2013 У селі Нові Петрівці Київської області охоронець штрафмайданчика збив з ніг воротами журналіста газети «Дорожній контроль» Юрія Довгопола, у результаті – журналісту наклали гіпс на ногу. Довгопол приїхав разом з журналісткою Тетяною Чорновіл забрати зі штрафмайданчику її автомобіль, який 6 червня вилучив евакуатор. Власник штрафмайданчика Артур Соловйов у присутності міліції ображав та навіть намагався бити журналістів.

3. У Кіровограді двоє невідомих облили журналіста зеленкою

14.06.2013 У Кіровограді двоє невідомих облили зеленкою журналіста підсумкової програми тижня “Погляд” Кіровоградської ОДТРК Ігора В'юна. Лікарі діагностували хімічні опіки лівого ока.

В’юн пов’язує напад зі своєю професійною журналістською діяльністю. За його словами, він займається політичною та конфліктною тематиками. Зокрема, 6 червня у нього вийшов сюжет про будівництво парковки біля місцевого дендропарку. Також він робив сюжети про борги партії УДАР перед агітаторами та бійку “свободівців” з “беркутівцями” у квітні під час захоплення церкви в Новоархангельську Кіровоградської області.

“Я пов'язую напад з журналістською діяльністю. Я висвітлюю не тільки політичні події, а й події, пов'язані зі скандалами і конфліктами. 6 червня я знімав матеріал про законність або незаконність будівництва парковки біля зелених насаджень біля дендропарку. Також ще з двома політичними силами у нас був конфлікт - УДАР і “Свобода”. УДАРом я займаюся півроку, я роблю сюжети про невиплату грошей перед агітаторами. Але більше схиляюся, що це може бути через матеріал про дендропарк”, - розповів журналіст.

Також журналіст заявив, що особистих конфліктів і боргів у нього не було, тому він не пов’язує напад з особистими мотивами.

4. У Львові невідомі напали на журналістів Шустера

26.06.2013 У центрі Львова невідомі напали на знімальну групу “Савік Шустер Студії”. Нападники розбили камеру, викручували руки журналистці Альбіні Безроденко і відібрали посвідчення.

“На нас щойно напали, розбили камеру, забрали журналістське посвідчення. Ми проводили журналістський експеримент: наскільки люди готові жертвувати свої гроші іншим. Героїня сюжету - мама хворої дитини - йшла по центру Львова, маючи на руках всі документи, і приймала допомогу від людей. У цей момент підбігли невідомі, зажадали показати посвідчення. Я пред'явила його, вони скрутили руки, забрали документ і стали бити камеру. Ми викликали наряд міліції”, - розповіла Альбіна Безроденко.

На місце події приїхала слідчо-оперативна група. Оператора і журналістку відвезли у відділення міліції. Знімальна група працювала над черговою програмою соціального ток-шоу "Шустер Life. Адреналін" про "чорних" благодійників, повідомили в студії.

5. В Ірпені під час зйомки забудови лісу невідомі напали на оператора СТБ

27.06.2013 В Ірпені під час зйомки забудови зелених територій невідомі чоловіки напали на оператора телеканалу СТБ Антона Шаломицького. Знімальна група СТБ перебувала на сесії Ірпінської міськради, де розглядалося питання нової схеми зонування міста Ірпінь без збереження у ньому парків. Після засідання журналісти рушили до міста знімати зони нової забудови. На одній із забудов невідомі напали на оператора, скрутили йому руки та наносили побої. Вони пошкодили камеру та відібрали штатив.

Погрози, залякування – 5

1. Лещенку під "Межигір'ям" погрожувала міліція

06.06.2013 Співробітники міліції погрожували журналісту “Української правди” Сергію Лещенку біля резиденції президента «Межигір'я».

"Сьогодні під час акції під Межигір'ям до мене підійшов майор міліції, такий собі начальник відділу ОС та ЗМЗ Управління громадської безпеки Леонід Соляник. Він заявив, що, прямуючи до Межигір'я, я здійснив наїзд на співробітника міліції. Той начебто стояв на дорозі, що веде до житлового масиву, де розташована резиденція, а я його зачепив машиною", - повідомив Лещенко.

Водночас сам Лещенко поширив відео, де може побачити, що жодна людина не постраждала. Також на місце пригоди не викликали ні швидку допомогу, ні міліцію, не складалося жодних протоколів. Лещенко розцінив слова співробітника МВС як "залякування журналіста".

2. Невідома жінка погрожувала журналістці УП при спробі з'ясувати події довкола спорткомплексу "Атек"

11.06.2013 У Києві невідома жінка погрожувала журналістці “Української правди” Тетяні Ніколаєнко при спробі з’ясувати події довкола захоплення спорткомплексу "Атек”. Журналістка з’ясовувала, хто керує молодими хлопцями, які захопили спорткомплекс, оскільки керівництво спорткомплексу заявило про рейдерське захоплення їхнього приміщення.

Бухгалтер компанії “Олімп”, яка суборендує приміщення в спорткомплексі, розповіла виданню, що молодиками керує жінка, яка сиділа в Мерседесі поблизу спорткомплексу.

"Бритоголових було людей 20. Там жіночка сидить при вході в мерседесі – вона їх предводитель. Вона з ними розраховується і ними керує. Ми багатьох з них пізнали. Це вони були тоді на Михайлівській площі, коли були журналістів", - пояснила УП бухгалтер "Олімпу".

Виконавчий директор заводу "Атек" Геннадій Ковтун запевнив журналістку, що він завів в приміщення охоронну компанію заводу. Але надати відповідні документи і він і жінка, яка керує хлопцями, відмовились.

Натомість жінка на ім'я Лариса Олександрівна порадила журналісту УП "не лізти куди не треба, щоб не отримати по голові". “Її охоронець невідомо навіщо зробив фото журналістки”, - написало видання. Представники міліції, які перебували до того на місці події, відмовились щось коментувати.

3. Донецькому власкору "Дзеркала тижня" погрожують невідомі

16.06.2013 Невідомий погрожував власному кореспонденту газети «Дзеркало Тижня» у Донецькій області Євгену Шибалову. Журналісту з невідомого номера надійшло повідомлення наступного змісту: "Адже Господь покарає тебе за продажність. Ти повія, а не журналіст".

Журналіст подав заяву до Кіровського районного відділення міліції з проханням порушити кримінальну справу за ч. 2. ст. 171 Кримінального кодексу України (Переслідування журналіста за виконання професійних обов'язків, за критику, здійснюване службовою особою або групою осіб за попередньою змовою). Шибалова вже опитав слідчий. Останній матеріал Шибалова, який був опублікований, стосувався огляду стану донецької опозиції.

4. МОЗ погрожує судом "1+1" через сюжет програми "Гроші" про корупцію в міністерстві

18.06.2013 Прес-служба Міністерства охорони здоров'я поширила заяву, в якій спростовує інформацію, викладену в сюжеті програми «Гроші» від 10 червня, звинувачує редакцію «Грошей» в ігноруванні їхньої відповіді на запит, звинувачує в замовності, вимагає спростування і погрожує судом.

«Всупереч загальноприйнятим журналістським стандартам та елементарним нормам моралі та етики у сюжеті були представлені відомості, що не відповідають дійсності та навіть суперечать відеоряду, яким супроводжувався текст», - заявила прес-служба МОЗ.

Прес-служба МОЗ вимагає від телеканалу «1+1», інтернет-видань, які поширили інформацію із сюжету, та від редакції видання «Власть денег», яка зробила те ж саме в статті «Райские проценты» в числі від 17 червня, спростувати поширені відомості, «які не відповідають дійсності та негативно впливають на ділову репутацію Міністерства охорони здоров'я України та його керівництва». Інакше відомство має намір звертатися до суду.

У сюжеті про корупцію в Міністерстві охорони здоров'я йшлося, що санаторій «Юність» так і не отримав ні копійки на ремонт від профільного міністерства, в результаті чого загинула дитина, розповів шеф-редактор програми журналістських розслідувань «Гроші» Максим Сухенко.

5. Віталій Портніков повідомляє про погрози з боку колишнього власника ТВі

20.06.2013 Президент каналу ТВі Віталій Портніков заявив, що отримав смс образливого змісту, що закінчувався погрозами «поставити на рахунок». Повідомлення, за його словами, надійшло із британського номера екс-власника ТВі Костянтина Кагаловського.

Портников вважає, що ця погроза є погрозою від влади, із якою нібито Кагаловський має неформальні стосунки. Журналіст заявив, що позицію щодо конфлікту на ТВі він пояснив раніше: «Жодних фінансових зобов’язань перед паном Кагаловським я не мав і не маю, у конфлікту навколо ТВі участі не беру».

Перешкоджання законній професійній журналістській діяльності – 15

1. В Ялті під час виборів мера невідомий чоловік стежив за журналісткою та вилив на неї каву

02.06.2013 На виборчій дільниці №52 смт. Кореїз (АР Крим) під час виборів мера Ялти невідомий чоловік перешкоджав журналістці стежити за ходом голосування. Про це повідомили у виборчому штабі кандидата від партії «УДАР» на посаду Ялтинського міського голови Сергія Хворова. Перебуваючи у приміщенні для голосування, молодий чоловік стежив за роботою кореспондентки та заважав їй виконувати свої службові обов'язки. Зокрема, він вилив на її спину гарячу каву.

2. В Ялті під час виборів мера голова комісії забороняв журналістам перебувати на дільниці

02.03.2013 На дільниці №49 (смт. Гаспра) голова комісії забороняв спостерігачам і журналістам перебувати в приміщенні для опитування. «Після реєстрації вона (голова комісії) змушує стежити за процесом виключно через вікна в фойє, мотивуючи своє рішення тим, що на цій ділянці раніше завжди був такий порядок роботи в день голосування», - повідомили в штабі кандидата від партії «УДАР» на посаду Ялтинського міського голови Сергія Хворова.

3. У Вознесенську під час виборів мера міста журналіста не пустили у приміщення виборчкому

02.06.2013 У місті Вознесенськ Миколаївської області під час виборів міського голови кореспондента миколаївської газети "Наше місто" Андрія Прокопенка не пустили в приміщення територіальної виборчої комісії. Прокопенку не пустили навіть після пред'явлення журналістського посвідчення та цитування відповідних статей Закону про вибори.

4. У Кременчуці журналістці заборонили знімати в супермаркеті

07.06.2013 У місті Кременчук Полтавської області працівники супермаркету “Білла” перешкоджали професійній діяльності журналістки газети «Кременчуцький Телеграф» Тетяни Донченко, відеооператора і фотокореспондента видання. Журналісти робити матеріал про права споживачів.

У торговому залі особи, що представилися керівником торгової мережі та начальником служби охорони, заявили, що в супермаркеті знімати не можна, і на дверях висить табличка, що забороняє зйомку. Від журналістів вони вимагали знищити відеоматеріал і заявили, що журналісти не вийдуть з супермаркету, поки не віддадуть відео.

“Ми пред'явили посвідчення, але ніякі аргументи не діяли. Нас запросили пройти в кабінет до керуючого, Олександра Вікторовича Бірюкова, але ми відмовилися. Також відмовилися віддати відео. Бірюков О.В. (у нього був бейдж) сказав, що ще розбереться з нами, що він може нас затримати і що мою поведінку «розберуть на сесії міськради». Але з супермаркету нас дійсно не випускали - загороджували прохід, утримували за руки. Потім приїхала держслужба охорони, і ми, нарешті, змогли вийти з магазину”, - розповіла про інцидент Тетяна Донченко.

5. Охорона не підпускала хмельницьких журналістів до Яценюка та Тягнибока

09.06.2013 У Хмельницькому під час акції опозиції “Вставай, Україно!” приватна охорона лідерів опозиції Арсенія Яценюка та Олега Тягнибока не підпускала під трибуну місцеві ЗМІ. “Не можна вам туди, знімайте в стороні. Максимум, зробіть декілька фото”, - казали чоловіки в окулярах журналістам. “В мене команда була. Від старшого”, – сказав один з охоронців. На яскраво салатові жилети із розпізнавальним знаком «Преса» та на журналістські посвідчення охорона не реагувала. Пресу впустили лише на декілька хвилин зробити фото.

6. У Хмельницькому невідомі заважали журналісту робити сюжет про авто Тягнибока

09.06.2013 У Хмельницькому невідомі чоловіки перешкоджали професійній діяльності журналіста Кіровоградської держтелерадіокомпанії Кирила Ющишена, який знімав сюжет про авто українських політиків, зокрема лідера ВО “Свобода” Олега Тягнибока. Про це він написав у своєму блозі на сайті Кореспондент.

“Я полюю за розкішними машинами українських політиків. Тягнибок їздить на Toyota Sequoia ціною у майже сто тисяч доларів США. На мітинги "Вставай, Україно!" політик приїздить з кортежем з двох однакових Toyota Sequoia. Ці автівки стоять поряд зі сценою на кожній акції. У Хмельницьку ми хотіли відзняти як Тягнибок сідає у свій "танк". Проте, коли охорона зрозуміла, що ми з камерою йдемо за ними, Тягнибока посадили в іншу машину - Audi Q5. Sequoia стояла поряд”, - написав журналіст.

Ющишену почали перешкоджати, коли він хотів записати “стенд-ап” біля залишеної машини Тягнибока. “Коли політик поїхав, я хотів записати стенд-ап біля кинутої машини. Але невідомі гопники нам з оператором заважали, перебивали, навмисне заходили в кадр, не давали проходу. Їх було четверо. Один, явний провокатор (лисий), інші стояли поряд і обзивалися. З контексту погроз зрозуміло, що вони зі "Свободи", - написав Ющишен.

7. У Єнакієво для журналістів не знайшли місця на нараді з Януковичем

14.06.2013 У Єнакієво журналістам організували на території Єнакієвського металургійного заводу роботу прес-центру, в якому транслювали нараду президента України Віктора Янукович на заводі. Як пояснили в прес-службі Донецької ОДА, журналістів організували в прес-центрі, оскільки розміри приміщення, в якому пройде нарада, не дозволяють розмістити в ньому пресу. У прес-службі президента – у відповідь на зауваження деяких журналістів, що їм потрібне фото і відео з місця – порадили пізніше скачати необхідне мультимедіа з офіційного сайту глави держави.

8. Журналістів не випускають з Ради і Банкової через приїзд Лукашенка

18.06.2013 Через візит президента Білорусі Олександра Луцкашенка журналістам не дали залишити приміщення Верховної Ради. Представники ЗМІ не могли вийти через центральні виходи, а могли лише спуститися через підземний перехід і вийти через інше приміщення парламенту. Також перед візитом Лукашенка застелили новий червоний килим, який журналістів просили не затоптувати. Аналогічна ситуація сталася з журналістами на вулиці Банковій у Києві, де знаходиться Адміністрація Президента України.

"Раніше на Банковій у фотокорів забирали телефони тільки на самому вході в зал офіційних делегацій, в прес-румі телефонами всі завжди користувались. А тепер, щоб ви розуміли весь маразм, у нас забрали навіть флешки і флеш модеми. Натомість пропускають з ноутбуками і планшетами. А станом на зараз нас вже 20 хвилин, не випускають - параноя триває... це ж до Януковича приїхав Лукашенко", - повідомив фотограф «Комерсант-Україна» Влад Содель.

9. Соделя не пустили в Кабмін. Охоронцям не сподобався паспорт фотокора

19.06.2013 Охорона Кабінету Міністрів, яка реєструвала журналістів на вході, не пустила на засідання уряду фотокореспондента «Коммерсант-Україна» Влада Соделя. Охоронці мотивували це тим, що його паспорт не відповідає встановленому зразку.

Водночас на зауваження Соделя про те, щоб йому показали вимоги щодо встановленого зразку, охоронці заявили, що не зобов'язані це робити. «На кабміні охоронці - молодший лейтенант і лейтенант заявили мені: "Ми вважаємо, що ваш паспорт недійсний, тому ми вас не пропускаємо"... Тобто вони заявили, що мій паспорт недійсний», - розповів журналіст.

«Паспорт у мене дійсно пом'ятий, як у репортера, який завжди його показує. Однак вчора я був в Адміністрації президента з цим самим паспортом. На трьох пунктах контролю з цим паспортом жодних питань не виникло», - зазначив він. З його слів, охорона його попередила, що пускати з таким паспортом вони не будуть, і радять його замінити.

10. У Житомирі комунальник кинув дошкою в журналістів, які знімали ремонт доріг

20.06.2013 У Житомирі працівник комунальної служби, який керував процесом ремонту дороги по вулиці Мала Бердичівська, перешкоджав роботі знімальної групи видання Житомир.info - журналісту Євгену Герасимчуку та оператору Сергію Григорчуку. Чоловік накинувся на оператора і вимагав зупинити зйомку.

Ремонт дороги на вулиці став причиною автомобільної пробки. Робітниці комунальної служби розповіли виданню, що почали роботи на цій ділянці дороги за вказівкою керівництва і нарікали на те, що водії автомобілів нешанобливо ставляться до їхньої роботи: дорікають, лаються і матюкаються. Чоловік, який напав на оператора, відмовився представитися і пояснити, чому роботи проводяться в розпал робочого дня. Для більшої переконливості чоловік схопив дошку і кинув нею в відеооператора.

11. Вакарчук наказав охоронцям вигнати фотокорів і операторів зі свого концерту

20.06.2013 У Сімферополі на стадіоні «Локомотив» лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук під час концерту наказав своїм охоронцям прибрати фотокореспондентів і відеооператорів з території знімальної зони. Початок концерту ознаменувався агресією Вакарчука стосовно фото- і відеокореспондентів. “Виконуючи перші пісні, соліст був відверто роздратований, кілька разів кричав щось за лаштунки, після чого взагалі схопив стійку мікрофона і кинув її туди, показуючи своє невдоволення”, - написало видання «Крим.Коментарі».

Начальник охорони терміново наказав представникам ЗМІ покинути територію знімальної зони і не повертатися назад. Коли один з фотокореспондентів став вимагати пояснень, охорона та «Беркут» відвели його в бік, змусивши показати вміст рюкзака і посвідчення.

“Шість бійців “Беркута” обступили журналіста і чекали вказівки ??начальника охорони. Команду прибрати фотокореспондентів і відеооператорів дав сам Вакарчук. Кілька фотокорів висловили йому неповагу і заховали фотоапарати до кінця концерту.

12. В Одесі охоронець заважав журналістам робити сюжет про невиконану роботу комунальників

26.06.2013 В Одесі охоронець житлово-комунальної служби “Фонтанський” перешкоджав роботі знімальної групи місцевого Третього цифрового телеканалу. Охоронець вимагав у оператора показати документи, забороняв відеозйомку. Журналістка телеканалу Катерина Сенченко разом з оператором знімали сюжет про те, що співробітники ЖКС “Фонтанський” досі не прибрали на міських вулицях наслідки урагану, який місяць тому пройшов в Одесі.

13. Мер міста на Волині заборонив журналісту відеозйомку, коли депутати міськради перейшли до земельних питань

27.06.2013 Мер міста Камінь-Каширський Волинської області Василь Бондар заборонив журналісту видання “Вісті Каменя” Богдану Пташнику вести відеозйомку, коли депутати міськради почали розглядати на сесії земельні питання. Він попрохав вимкнути відеокамеру, мовляв, під час обговорення озвучують особисту інформацію громадян. "Пан Бондар і пані Бащук (секретар міської ради – ред.) заборонив фіксувати роботу депутатів, вкотре посилаючись на законодавство про захист персональних даних", - повідомив журналіст. Після суперечки та голосування депутатів, які висловилися проти відеозйомки, Пташник вимкнув відеокамеру, але ввімкнув диктофон. Проте згодом його змусили вимкнути і диктофон.

14. У Криму депутат накинулась на фотографа зі словами: "Може ви мене на сайті голу зробите"

27.06.2013 Депутати Берегової сільради (АР Крим) заборонили журналістам, зокрема, газети “Кримський телеграф” бути присутніми на позачерговій сесії. 13 з 19 депутатів проголосували «за» те, щоб проводити сесію без по сторонніх.

Інцидент розпочався з того, що депутат Берегової сільради Марія Малявка виявилася незадоволена тим, що її фотографують і взагалі тим, що в залі присутні «сторонні»: йшлося про журналістів і групи жителів села. Вона заважала журналісту фотографувати та била по фотоапарату. «На якій підставі ви мене фотографуєте?! Я взагалі не хочу, щоб мене фотографували. Я зараз викликаю міліцію. Я категорично проти, щоб ти мене фотографував! Ти мене запитав?! А ну пішов звідси! Звідки я знаю, може ви мене на сайті голу зробите!», - перейшла депутат на підвищені тони. Її підтримали й інші депутати, пропонуючи призупинити сесію або перейти в інший зал, лише б позбавитися від «чужих людей».

Сільський голова Берегового Сергій Буркальцев, висловивши претензію до преси, що журналісти не підійшли до нього перед сесією і не представилися, він запропонував депутатському корпусу проголосувати, хто проти присутності в залі сторонніх. 13 з 19 депутатів проголосували «за».

15. Журналіста "Херсонских вестей" не пустили на нараду підприємців з Литвином

27.06.2013 У Херсоні журналіста інтернет-видання "Херсонские вести" Євгенія Приходька не пустили на нараду підприємців з начальником управління міліції Херсонщини генерал-майором Валерієм Литвином, яка відбувалася в будівлі УМВС в Херсонській області. Біля входу в управління прес-секретар Херсонської ДАІ Віталій Байдаров пояснив, що на захід запрошувалися суворо конкретні підприємці та представники ЗМІ. "Тобто, ви не пускаєте тих, кого не запрошували?", - запитав у правоохоронця журналіст. "На даний захід запрошували суворо певних людей", - пояснив Байдаров.

Прес-секретар облДАІ не взяв до уваги надане йому посвідчення журналіста. Міліціонер вимагав у журналіста спеціальний документ, який видає управління МВС акредитованим журналістам. Водночас видання зауважує, що раніше журналістів “Херсонских вестей” пропускали за редакційним посвідченням.

Видання неодноразово критикувало управління міліції Херсонщини. Зокрема, про те, що міліціонери не надали декларації про доходи вищого керівництва Херсонської міліції. Крім цього, видання писало з посиланням на джерела про ймовірну відставку генерал-майора Валерія Литвина.

Напади на офіси ЗМІ – 1

1. В Івано-Франківську журналістам, що розслідували скандальну забудову, побили вікна

18.06.2013 В Івано-Франківську невідомі особи розбили вікна офісу телеканалу «3-Студія». Невідомі двома величезними каменюками розбили вікна на третьому поверсі офісного приміщення, де саме і знаходиться офіс студії. На місці працювала міліція. Правоохоронці вилучили каміння в якості речових доказів. Одна з версій – побиті вікна стали наслідком професійної діяльності журналістів. Друга - просте хуліганство.

Останнім часом журналісти ТРК «3-Студія» працювали над критичними сюжетами про порушення законодавства у сфері містобудування в Івано-Франківську.

Цензура. Доступ до інформації

Цензура – 9

1. УНІАН та ТВі не вказали, що їхнє керівництво потрапило до "Ворогів преси"

07.06.2013 Інформаційне агентство УНІАН не розмістило повідомлення про антирейтинг "Вороги преси 2012" за версією Незалежної медіа-профспілки України та Інституту масової інформації. На сайті телеканалу ТВі, розмістили новину, в якій не згадали про засновника цього ЗМІ, народного депутата Миколу Княжицького, який також увійшов до антирейтингу.

Нагадаємо, результати антирейтингу "Вороги преси в Україні 2012" організатори дослідження оголосили 6 червня, у День журналіста. У ньому, зокрема, - народний депутат від опозиції Микола Княжицький та генеральний директор холдингу "1+1 медіа", до якого належить УНІАН, Олександр Ткаченко.

2. Держслужба охорони зняла зі свого сайту новину про затриманого п'яного суддю

14.06.2013 Державна служба охорони України (ДСО) зняла зі свого сайту новину про харківського суддю, якого затримали у п'яному вигляді, після чого під арешт потрапили співробітники ДСО.

Новина була доступна за адресою: http://ru.dso.gov.ua/news/namagannya-pripiniti-pravoporushennya-obernulosya-dlya-mlczonerv-oxoroni-areshtom.html. Проте пізніше новину на сайті було неможливо знайти. При переході за посиланням видавалося повідомлення про помилку.

Нагадаємо, 12 червня вночі в кафе “Старгород” в Харкові сталася бійка. За попередньою інформацією - між суддею Київського райсуду Харкова 38-річним Денисом Невядомським і громадянином Росії, який вже затриманий. Водночас сам суддя, за словами міліціонерів, поводився неадекватно. Коли співробітники ДСО прибули до кафе, суддя відмовлявся припинити конфлікт і намагався вихопити табельний автомат у міліціонерів. У результаті суддя був затриманий і переданий співробітникам прокуратури. 13 червня вранці стало відомо, що двоє співробітників ДСО заарештовані.

3. У Миколаєві відмовилися надати зал для показу «Відкритого доступу»

17.06.2013 Миколаївський кінотеатр «Мультиплекс» відмовився надати зал для показу документального альманаху «Відкритий доступ» - п'яти новел про те, як рядові українці за допомогою Закону України «Про доступ до публічної інформації» домагалися вирішення своїх проблем. Серед короткометражок в альманах входить новела «Межигір'я», в якому проживає президент України Віктор Янукович. Демонстрація та обговорення альманаху в Миколаєві була запланована на 19 червня.

Про оренду залу кінотеатру «Мультиплекс» для показу фільму було ще домовлено 15 червня. Проте 17 червня, в момент, коли агентство вже здійснювало оплату послуг оренди залу, менеджер кінотеатру подзвонив і, вибачаючись, повідомив, що в Києві керівництво кінотеатру заборонило демонструвати альманах «Відкритий доступ» у кінотеатрі «Мультиплекс» Миколаєва. Про причини зміни свого рішення в кінотеатрі сказали так: «Щоб не було ніяких проблем».

4. У Сімферополі показ "Відкритого доступу" зірвали димовою шашкою

20.06.2013 У Сімферополі під двері приміщення, в якому відбувався показ альманаху "Відкритий доступ", кинули димову шашку. Глядачів евакуювали. Про це повідомила журналістка і активістка руху "Стоп цензурі" Наталя Соколенко. За її словами, демонстрація короткометражок відбувалася в арт-центрі "Карман". Димову шашку кинули посередині показу. Наразі приміщення в диму, глядачів вивели нагору через інші двері. На перегляді було близько 50 осіб.

5. У Севастополі під час показу "Відкритого доступу" відключили світло

21.06.2013 На показі альманаху "Відкритий доступ" у Севастополі відключили світло. Про це йдеться в повідомленні громадської кампанії "Новий громадянин". "Показ зірвано", - йдеться в повідомленні. Організатори шукали нове приміщення і просили допомоги.

6. У Феодосії намагалися зірвати показ "Відкритого доступу"

22.06.2013 У Феодосії намагалися зірвати запланований на 24 червня показ альманаху "Відкритий доступ". Про це повідомила керівник напрямку доступу до публічної інформації ГО "Центр UA" Аліса Рубан. За її словами, показ планувалося провести в готелі "Ай-Петрі" під Феодосією, про що було заздалегідь домовлено з власником готелю й повідомлено громадськість. Однак 22 червня, зазначила Рубан, до власника готелю звернулися певні люди з проханням не проводити показ альманаху, "щоб не було проблем". Організатори шукали нове приміщення для показу.

7. Зі статті "Комерсанта" зник абзац про можливий зв'язок Курченка з синами Пшонки та Януковича

25.06.2013 Зі статті газети "Комерсант-Україна" на сайті видання був вилучений абзац, в якому йшлося про можливий зв'язок бізнесмена Сергія Курченка з сином генпрокурора Артемом Пшонкою і сином президента Олександром Януковичем. Дана публікація була присвячена переходу банкіра Бориса Тимонькіна на роботу в групу компаній СЄПЕК (ВЭТЕЭК), головою наглядової ради якої є Курченко.

У статті, яка вийшла 20 червня в друкованому номері газети і на її сайті, зокрема, був текст такого змісту: "Тим часом у травні в парламенті був зареєстрований проект постанови про створення тимчасової слідчої комісії Верховної ради щодо "обставин участі посадових осіб у контрабанді та монополізації ринку нафтопродуктів та скрапленого газу, порушень у сфері держзакупівель за участі групи компаній "Газ України-2009", на базі якої створено СЄПЕК. Проте пізніше цей фрагмент тексту став відсутній у статті, опублікованій на сайті "Комерсанта". У той же час, його можна було знайти в PDF-файлі номера газети, опублікованому на тому ж сайті.

8. Колишній працівник БТБ заявляє про системну цензуру на телеканалі

25.06.2013 Екс-працівник каналу БТБ Андрій Деркач заявив про здійснення системної цензури на каналі. Він повідомив, що на телеканалі у нього був свій авторський проект - енергетична програма. "Мені на телеканалі БТБ заборонили згадувати живого нашого сучасника, відомого українського підприємця, який володіє багатьма заводами і серед іншого імпортує природний газ із Центральної Азії й з Росії", - заявив Деркач у своєму відеоблозі на "Телекритиці".

За словами журналіста, працівники БТБ й далі продовжують відчувати цензуру. "Керівництво каналу нав'язує журналістам і редакторам експертів - з яким експертом з яких питань треба говорити... Топ-менеджер, який спілкується з власником, встановлює рамки для своїх підлеглих, виходячи з власних уявлень про те, що сподобається власнику, а що ні", - розповів Деркач.

9. Співробітники СБУ змусили журналістів ICTV стерти відео з похорону загиблого в ДТП сбушника

25.06.2013 Співробітники Служби безпеки України змусили журналістів програми "Надзвичайні новини" (ICTV) стерти відео з похорону загиблого в скандальному ДТП працівника СБУ Сергія Матховського. Про це йдеться у сюжеті програми, розміщеному на сайті телеканалу.

Як йдеться у сюжеті, в цей день другу жертву страшного ДТП за участі двох співробітників СБУ 27-річного Сергія Матховського ховали на Барковецькому кладовищі.

“Труну привезли на катафалку Bentley. Це все, що можуть розповісти «Надзвичайні новини», адже відзняте відео знімальною групою примусили стерти численні колеги загиблого. Наголошуємо, не родичі, а саме колеги!”, - йдеться у сюжеті. Крім того, зазначено у сюжеті, що деякі з них “копирсалися у телефоні репортера, шукаючи там заборонені записи”.

Редакція «Надзвичайних новин» зробила офіційну заяву до прокуратури і просить належним чином відреагувати.

Непрямий тиск

Економічний тиск – 1

1. Нове керівництво «Колосу» отримало доступ до банківських рахунків. Звільненого редактора викликали у прокуратуру

25.06.2013 Нове керівництво газети «Колос» (Харківська область) отримало доступ до банківських рахунків, тобто до грошей, які попереднє керівництво разом з колективом збирали останні роки. Про це повідомив юрист Інституту розвитку регіональної преси (ІРРП) Олександр Бурмагін під час засідання експертної ради з питань приведення законодавства у сфері медіа до європейських стандартів, що працює в рамках «Відкритої розмови».

За його словами, звільнений головний редактор Галина Пархоменко, яка зараз відстоює в суді своє право на поновлення, побоюється того, що всі ці гроші будуть виведено через якісь фіктивні угоди, тобто цей рахунок буде обнулено.

«Галину Пархоменко сьогодні викликали до районної прокуратури для дачі пояснень з приводу незаконності внесення змін до статуту, незаконного звільнення і незаконного рішення сесії, яким було затверджено нову редакцію статуту, в якому вже трудового колективу не було. Це відбулося після того, як її скарга до Адміністрації президента перейшла до ГПУ і потім спустилася до районної прокуратури. До того, вона на жодне з трьох звернень до прокуратури письмової відповіді не отримувала», - зазначив Олександр Бурмагін.

Крім того, Пархоменко отримала проміжну відповідь з Мін'юсту на свою скаргу в частині незаконності дій державного реєстратора. «Їй відповіли, що її скаргу переслали до Укрдержреєстру у зв'язку з подіями Васильківського міського осередку "Фронту змін". Тобто незрозуміло, до чого тут Васильківський "Фронт змін" і чому відбулася така мішанина», - зауважив юрист.

Він також повідомив, що міліція, до якої пані Пархоменко майже три тижні назад подала заяву про злочин в частині зловживання службовим становищем держреєстратора, опитала її, кількох працівників редакції, але досі не відібрала пояснення у держреєстратора.

Начальник відділу головного управління захисту конституційних прав громадян Генпрокуратури Роман Романчук зазначив, що за його даними, районна прокуратура, до якої надійшла заява Галини Пархоменко, повідомила міліцію, було розпочато кримінальне провадження за ст. 364 ККУ щодо дій районної ради. Але згодом слідчий закрив провадження через відсутність складу злочину. Прокурор порадив далі вирішувати цю справу в суді.

Нагадаємо, Сахновщинська районна рада Харківської області змінила статут районної газети «Колос»  без згоди трудового колективу, а також звільнила головного редактора Галину Пархоменко.

Юридичний тиск

Судові позови проти журналістів та ЗМІ – 1

1. У Запоріжжі суд заборонив журналісту у приватних розмовах говорити про «Водоканал»

21.06.2013 Жовтневий районний суд Запоріжжя заборонив журналісту газети “Субота плюс” Богдану Василенку розповсюджувати у будь-який спосіб, у тому числі й у приватних бесідах висловлювати свої особисті судження та припущення про комунальне підприємство “Водоканал”.

Зокрема, наприкінці травня в газеті “Субота плюс” був опублікований матеріал Богдана Василенка “Старезна прибутковість запорізького “Водоканалу”, в якому розповідалося про численні фінансові порушення в комунальному підприємстві. Після виходу статті, представники КП «Водоканал» звернулися до суду з позовом про захист ділової репутації та спростування недостовірної інформації.

У рішенні суду зазначено: “Заборонити ТОВ «Медіакомпанія «Слово», ... Василенко Ірині Андріївні (шеф-редактор «Суботи плюс» - ред.)... Василенку Богдану Юрійовичу (головний редактор, авто матеріалу - ред.) поширювати будь-яким чином (у тому числі і в розмовах з якими-небудь особами) недостовірну (на думку суду - ред.) інформацію”.

Нові елементи судових позовів до журналістів та ЗМІ – 9

  1. Суд пом'якшив вирок засудженим за побиття редактора "Коломийського вісника"
  2. Газманов програв суд газеті «Рідне Приазов'я», з якої вимагав стягнути за статтю 100 тис грн
  3. Суд відмовив депутату зобов’язати сайт “Житомир.info” вибачитись за коментарі під статтею
  4. Журавський програв суд проти трьох інтернет-видань
  5. Суд зобов'язав “Аргументы недели - Крым” видалити статтю про Бурлакова і сплатити йому 3 тис грн
  6. Суд направив на новий розгляд справу щодо “Української правди” і “Юстиніана”
  7. У Запоріжжі суд заборонив журналісту у приватних розмовах говорити про «Водоканал»
  8. На Волині міліціонери, які вимагали від газети, журналіста й адвоката 100 тис. грн, програли справу
  9. Журналіст “Зеленого фронту” виграв суд у позивача, який вимагав 158 тис грн

Інтернет-тиск

Кібер-злочини проти журналістів та ЗМІ – 1

1. Gorlovka.ua атакували хакери через новину про перейменування вулиці на честь батька друга Юри Єнакіївського

27.06.2013 Сайт Gorlovka.ua кілька годин був недоступний читачам через DDoS-атаку. Про це повідомив редактор сайту Олександр Білінський. Він не виключає, що спроба вивести з ладу популярний в Горлівці ресурс пов'язана з серією публікацій про перейменування вулиці комуніста-революціонера І.Клокова на вулицю Нагапета Саркісяна, батька впливового горлівського бізнесмена.

"Ми розуміємо, хто може стояти за DDoS-атакою, але конкретно цих людей звинувачувати не можемо. Їхні дії важко зрозуміти з логічної точки зору, оскільки всі резонансні новини, опубліковані на Gorlovka.ua, були передруковані багатьма всеукраїнськими інтернет-ресурсами, а інформація в Інтернеті, як відомо, розлітається дуже швидко", - зазначив редактор. Пізніше робота сайту відновилась, але через обмеження кількості підключень до Gorlovka.ua не всі користувачі могли мати доступ до сайту.

Нагадаємо, 25 червня депутати Горлівської міськради на сесії ухвалили рішення про перейменування вулиці радянського революціонера І.Клокова на вулицю Нагапета Саркісяна, батька авторитетного бізнесмена Армена Саркісяна. Армен Саркісян посів 2-е місце в рейтингу "ТОП-20 найвпливовіших горлівчан" і наближений до народного депутата від Партії регіонів Юрія Іванющенка.

Захист свободи слова

Реакція влади на порушення свободи слова – 6

1. Міліція закрила провадження за 171 статтею. Головред "Трускавецької газети" оскаржив таке рішення

06.06.2013 Дрогобицький МВ ГУМВСУ у Львівській області закрив кримінальне провадження за фактом перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (ч. 1 ст. 171 Кримінального кодексу України) головному редактору «Трускавецької газети» Руслану Солонцю у зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 171 ч. 1 ККУ. Відповідну постанову підписав старший слідчий СВ Дрогобицького МВ ГУМВСУ у Львівській області майор міліції І. Тимчишин.

Нагадаємо, Руслан Солонець повідомив, що 30 травня у Стебнику Львівської області син головного лікаря Стебницької міської лікарні Андрій Пукало наніс йому тілесні ушкодження та зламав стопу. Як розповів журналіст, він знімав збори трудового колективу лікарні, на яких піднімалося питання про фінансові зловживання головного лікаря Романа Пукала. Солонець зауважив, що нападнику не сподобалося, що він знімав все на камеру.

Згідно з постановою слідчого, допитаний Андрій Пукало пояснив, що ні він ні будь-хто інший не створював ніяких перешкод у професійній діяльності Солонця та будь-якого впливу на нього не вчиняли. “Тобто він постійно і безперешкодно протягом 30.05.2013 року проводив відео зйомку у приміщенні Стебницької міської лікарні, що підтверджується показами очевидців цих подій допитаних як свідків наступних осіб: Мацкула Л.С., Боцман Л.М., Петруняк І.П., Ключак Г.І., Писанчин Л.С., Шкабура М.І., Галів Г.М., Ференц М.Й., Ранівський М.М. та Марич Л.В”, - йдеться у постанові.

Також у постанові зазначено, що інцидент між Пукалом та Солонцем був “раптовий короткотривалий та мав причинний зв'язок, оскільки слідством з’ясовано, що спершу Солонець Р.А. при руху у натовпі та одночасному проведенні відео зйомки став на ногу Пукало А.Р., у відповідь на це Пукало А.Р., відреагувавши наступив на ногу Солонцю Р.А. і на цьому вони розійшлись, тобто Солонець Р.А. безперешкодно продовжив проводити відео зйомку”.

При цьому слідчий зауважує, що факт наступання Солонцем на ногу Пукалу підтверджується висновком судово-медичної експертизи.

Крім того, у постанові зазначено, що при огляді відео зйомки, яка проводилася Солонцем лікар чоловічої статі даючи інтерв’ю перед камерою пояснює, що збори трудовий колектив не хоче проводити у присутності сторонніх осіб. Також у постанові йдеться, що при огляді відео в цілому спостерігається, що медичні працівники відповідають на запитання Солонця, що його “ніхто нікуди не виганяє та ніяких перешкод йому у проведенні відео зйомки не створює”.

2. Міліція розшукує підозрюваного, який облив зеленкою кіровоградського журналіста

20.06.2013 Кіровоградський МВ УМВС України в Кіровоградській області розшукує підозрюваного, який облив зеленкою журналіста підсумкової програми тижня “Погляд” Кіровоградської ОДТРК Ігора В'юна.

За даним фактом міліція відкрила кримінальне провадження за ст. 296 КК України (хуліганство), слідство триває. Працівники міліції звертаються до усіх, кому відома будь-яка інформація про особу чоловіка, причетного до скоєння кримінального правопорушення, або хто був свідком даної події, повідомити за телефонами: (0522) 39-41-56, 39-75-19, 22-17-34 або до найближчого відділення міліції за номером «102».

3. Робота ТСК з розслідування побиття журналістів паралізована

21.06.2013 Члени Тимчасової слідчої комісії щодо розслідування фактів побиття журналістів 18 травня в столиці під час проведення масових акцій звинувачують один одного в політизації роботи. Зокрема, голова цієї ТСК, нардеп від фракції “Батьківщина” Віталій Ярема і представники опозиції звинувачують регіоналів та комуністів у саботажі та небажанні встановити істину.   “Чотири члени ТСК підписали попередній звіт, а чотири ні, здійснивши вчора (20 червня - ред.) демарш, тому він не був внесений в порядок денний сьогоднішнього засідання ВР”, - поскаржився Ярема.

Так, за його словами, у попередньому звіті викладена інформація про перешкоджання журналістській діяльності, про події, пов'язані з бійкою на вулиці Великій Житомирській та появі в центрі Києва БРДМ (бойової розвідувальної дозорної машини).

В свою чергу член ТСК, нардеп від Партії регіонів Андрій Пінчук звинуватив колег із опозиції в політичній заангажованості. “Ми вчора домовлялися звернутися до Голови ВР з проханням перенести звіт ТСК на наступний тиждень. Натоміть, отримали проект попереднього звіту, який не відповідає дійсності і політично заангажований”, - зазначив він.

З цим погодилась і інша представниця Партії регіонів Олена Бондаренко. На її думку, звіт, підписаний представниками опозиції, складається з пересічних оцінок, а не реальних фактів. “Більше того, ми розцінюємо намагання притягнути фальшований попередній звіт як спробу відмити політичних союзників, які були винні у бійці під час мітингу 18 травня у столиці, а саме партії “Свобода”, яка була причетна до багатьох конфліктів”, - сказала регіоналка.

Представник фракції комуністів Олександр Зубчицький взагалі висловив сумнів щодо факту побиття журналістів 18 травня. “Ми констатуємо факти і не робимо жодних висновків, але хочу дослівно передати вам слова начальника київської міліції: з доказової бази є лише заява Ольги Снісарчук і її чоловіка. Жодних відеоматеріалів, фотоматеріалів чи інших доказів, які б вказували на факт побиття, немає”, - зауважив комуніст.

Раніше провладні члени ТСК з розслідування побиття журналістів не підтримали попередній звіт.

4. За напад на журналістів Шустера затримали трьох осіб. Їм інкримінується 171 стаття

27.06.2013 Правоохоронці Львова затримали трьох осіб, які перешкоджали роботі журналістів  «Савік Шустер студії». Галицький райвідділ міліції Львова зареєстрував кримінальне провадження за ч. 1 ст. 171 Кримінального кодексу України (умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів). “Троє невідомих громадян, спровокувавши конфлікт, намагались пошкодити відеокамеру та відібрали у журналіста посвідчення. На цей час зловмисники перебувають у райвідділі міліції”, – повідомили у прокуратурі. Тривають першочергові слідчі дії.

5. "Регіонали" відмовилися підтримати пропозиції для ПАРЄ у справі побиття журналістів

27.06.2013 Депутати від Партії регіонів відмовилися поставити підписи під пропозиціями до резолюції ПАРЄ "Застосування сили проти журналістів: виклик для демократії". Про це повідомила "Українська правда" з посиланням на сторінку у "Фейсбук" народного депутата України Володимира Ар'єва.

"Зареєстрували сьогодні пропозиції для резолюції ПАРЄ "Застосування сили проти журналістів: виклик для демократії". В основу лягли події 18 травня", - розповів він.

Підписали тільки опозиційні делегати від України. ПР не захотіла підтримувати цей документ. Але і без них підписів вистачило - нас підтримали депутати з усієї Європи", - додав депутат. Він також зазначив, що це "тільки початок процедури для резолюції, яка займе мінімум рік. Будь-яка конкретика буде в доповіді, коли до цього дійде. А резолюція - це загальні висновки із конкретних прикладів.".

6. Міліція проводить перевірку за фактом нападу на оператора СТБ в Ірпені

27.06.2013 Міліція проводить перевірку за фактом нападу в Ірпені на оператора телеканалу СТБ Антона Шаломицького. “Міліція зареєструвала дану подію. Найближчим часом буде вирішено питання про кваліфікацію правопорушення згідно Кримінального кодексу України”, - йдеться у повідомленні ГУМВС України.

Слідчо-оперативна група, яка прибула на місце, з’ясувала, що будівельники  намагалися заборонити відеозйомку будівельного майданчику, в результаті чого було пошкоджено відеотехніку оператора. Правоохоронці встановили всіх учасників конфлікту, опитали свідків та відібрали пояснення. Як зазначають в МВС, оператору було запропоновано пройти судово-медичну експертизу на предмет тілесних ушкоджень. Провести експертизу з метою з’ясування збитків, нанесених в результаті пошкодження апаратури, працівник телеканалу відмовився. Триває перевірка.

Реакція журналістської спільноти – 2

1. Черкаські журналісти вимагають публічних вибачень від радника секретаря міськради

12.06.2013 Близько 50 черкаських журналістів звернулися з листом до секретаря Черкаської міської ради Віктора Білоусова з проханням дати публічну оцінку стилю спілкування його радника та депутата міськради Валерія Воротника з громадянами та місцевими журналістами. Причиною цього листа стали неодноразові образливі висловлювання Валерія Воротника у бік черкащан у соціальній мережі Facebook.

Крім публічної оцінки журналісти просять Віктора Білоусова переглянути відповідність Воротника займаній посаді, змусити його публічно вибачитися перед черкащанами, а також розглянути його поведінку як депутата комісією міської ради з питань місцевого самоврядування, депутатської діяльності, етики, регламенту, інформації, законності та правопорядку та доповісти на сесії міської ради. До листа журналісти також додали додатки, де проілюстрували поведінку радника Білоусова. 12 червня листа було зареєстровано у відділі звернень Черкаської міськради.

2. Кременчуцькі журналісти закликають колег допомогти відстояти права телекомпанії "Візит"

17.06.2013 Колективи приватної телекомпанії «Візит» та щотижневика «Програма плюс» (Кременчук) просять журналістські та громадські організації допомогти відстояти права телекомпанії “Візит”, яка стала об’єктом рейдерства з боку місцевої влади міста й, зокрема, міського голови Олега Бабаєва. Про це йдеться у зверненні колективів до голови НСЖУ Олега Наливайченка, голови НМПУ Юрія Луканова, виконавчого директора ІМІ Вікторії Сюмар, керівника Інституту розвитку регіональної преси Людмили Панкратової та голови Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації Миколи Томенка.

У зверненні журналісти зазначають, що більше року «Візит», її власники та співробітники піддаються тиску з боку влади. “Причина відома – міський голова після численних спроб нав’язати власну інформаційну політику приватній телекомпанії, вирішив взагалі відібрати її у власників. Адже «Візит» у своїх передачах розповідає кременчужанам правду про те, як у місті порушуються закони,  відмиваються бюджетні кошти, а також розкриває факти хабарництва та безчинства чиновників, - йдеться у зверненні.

Також кременчуцькі журналісти зазначають, що Олег Бабаєв “відкрито заявляє про наміри відібрати приватну власність, «розібратися» з власниками телекомпанії, міськвиконком готує та приймає відверто незаконні рішення і ні прокуратура, ні інші правоохоронні органи ніяк не реагують на відверте беззаконня”.

“Ми звертаємося до журналістської спільноти, до громадських організацій, до інших інституцій громадянського суспільства з проханням узяти під контроль ситуацію в Кременчуці. Ми просимо допомогти кременчуцьким журналістам протистояти рейдерству, ініціатором якого є міський голова та чиновники Кременчуцького міськвиконкому. Ми просимо повернути надію на законність і справедливість у розгляді справ у судах”, - йдеться у зверненні журналістів.

Судові позови від журналістів – 3

1. Суд відмовив журналістці у оскарженні звільнення Тітушко, бо це не її діло

07.06.2013 Суд відмовився розглянути апеляцію журналістів Ольги Сніцарчук та Влада Соделя щодо звільнення під заставу Вадима Тітушко, який підозрюється у їх побитті на мітингу 18 травня, повідомила адвокат журналістів Вікторія Кіріна.

"Апеляційна скарга наша по суті не розглядалася. Сьогодні апеляційний суд розглядав чи має право потерпіла, і відповідно її представники, оскаржувати рішення про обрання щодо підозрюваного запобіжного заходу", - розповіла вона.

"На думку апеляційного суду, таку ухвалу має право оскаржувати тільки підозрюваний, обвинувачений, слідчий або прокурор", - уточнила юрист.

"Тому суд постановив повернути нам апеляційну скаргу, як особам, які таку скаргу взагалі не мають права подавати. Повний текст ухвали ми матимемо 13 червня і оскаржити її у касаційному порядку", - заявила Кіріна.

2. Головред "Трускавецької газети" оскаржив закриття кримінального провадження

20.06.2013 Головний редактор «Трускавецької газети» Руслан Солонець просить Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області скасувати постанову Дрогобицького МВ ГУМВСУ у Львівській області про закриття кримінального провадження за фактом перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (ч. 1 ст. 171 Кримінального кодексу України). Також журналіст просить суд відновити досудове розслідування по даній справі, оскільки вважає постанову незаконною та необґрунтованою. Скаргу на закриття провадження журналіст направив до суду 20 червня.

Зокрема, Солонець зауважує, що старший слідчий СВ Дрогобицького МВ ГУМВСУ у Львівській області майор міліції І. Тимчишин, який підписав постанову, не взяв до уваги при кваліфікації діяння лікаря Стебницької міської лікарні Андрія Пукала, що він був запрошений на збори Стебницької міськлікарні представниками її трудового колективу не як представник «Руху ЧЕСНО», а як діючий журналіст і представник Західно-Українського відділення Київського центру журналістських досліджень держав ГУАМ та прес-секретар (кореспондент) Дрогобицької громадської організації «Спілка безпеки управління «Антикорупція».

Також Солонець зазначає, що Тимчишин “виніс постанову про закриття кримінального провадження передчасно та необґрунтовано, не провівши усіх слідчих дій з метою виявлення ознак злочину та проводивши досудове розслідування, не дотримуючись вимог КПК України”. Зокрема, не викликав та не опитав ряд свідків, а також зазначає, що постанова про закриття кримінального провадження ґрунтується лише на показах свідків сторони правопорушника.

Крім того, Солонець звертає увагу, що на 10 хвилині  відео зйомки “чітко зафіксовано факт умисного нанесення мені, Солонцю Р.А., удару в ногу Пукало А.Р.”.

3. Адвокати подали заяву на міліціонера, який заявив, що Сніцарчук просила її побити

21.06.2013 Адвокати журналістки 5 каналу Ольги Сніцарчук і фотокореспондента газети «Коммерсант-Украина» Владислава Соделя подали до Шевченківського районного управління ГУ МВС у місті Києві заяву про вчинення одним зі свідків, а саме міліціонером, злочину у формі надання завідомо неправдивих показань. Про це зазначила адвокат Вікторія Кіріна під час ефіру програми «Час. Підсумки дня» на 5 каналі 21 червня.

Під час програми стало відомо, що один з міліціонерів в якості свідка дав свідчення в рамках кримінального провадження про побиття Ольги Сніцарчук і Владислава Соделя. Він, зокрема, повідомив, що Ольга розхитувала БРДМ і просила присутніх на мітингу її побити.

Адвокат зазначила, що на момент, коли зафіксовано розхитування БРДМу Ольга і Влад не перебували біля БРДМ.

«Стосовно заяв, які були висловлені в протоколі допиту, прошу звернути увагу - це не виступ на телебаченні, це протокол допиту свідку, який був долучений до кримінального провадження. Такі випадки не можуть залишатися без уваги. Сьогодні нами до Шевченківського районного управління ГУ МВС у місті Києві була подана заява про вчинення даною особою злочину у формі надання завідомо неправдивих показань.

В даному випадку не йде мова про пересічного громадянина, який не знає різниці між свідченнями, які надаються під попередження, що за відповідальність за надання завідомо неправдивих свідчень і просто висловлення своєї думки, що начебто він побачив дівчину, яка начебто схожа на Ольгу Сніцарчук, яка просила її побити.

Ще прошу звернути увагу, по цьому кримінальному провадженню була допитана велика кількість працівників правоохоронних органів, які в тому числі були поруч з БРДМ під час обставин розхитування. В свідченнях жодного з них, крім вказаного інспектора, не фігурує будь-яка жінка, тим більше Ольга Сніцарчук, яка б до когось підбігала і кричала. Якби дійсно якась особа підбігала і кричала, думаю, що це б значилось не одного інспектора», - сказала вона.

Нові елементи судових позовів від журналістів – 3

  1. Суд відмовив журналісту у позові про доступ до Мінкульту
  2. Директор донецького стадіону наполягає, що не бив фотожурналіста Укрінформу
  3. Суд звільнив директора донецького стадіону від покарання за побиття фотокореспондента Ігоря Ткаченка
Liked the article?
Help us be even more cool!