ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Барометр свобода слова за червень 2010 року

05.07.2010, 01:07
У червні значна кількість порушень була пов'язана із скандалом навколо  "5 каналу" та ТВі , яких Окружний адмінсуд Києва позбавив ефірних частот, виграних у конкурсі Нацради з питань телерадіомовлення. У Севастополі керівництво міськдержадміністрації намагалося усунути від виконання професійних обов'язків  начальника телерадіокомпанії ВМС України «Бриз» Мирослава Мамчака через «пропаганду українського націоналізму». На Дніпропетровщині - випадки  перешкоджання роботі журналістів. Ще один інцидент між держохороною і журналістами: охоронець президента застосував силу проти кореспондента СТБ Сергія Андрушка, що висвітлював участь Віктора Януковича у відкритті ХХІІ Міжнародної агропромислової виставки «Агро-2010».

Справа Гонгадзе – 8

4.06.10.
Генеральна прокуратура пообіцяла назвати організаторів вбивства Георгія Гонгадзе. Про це сказала Майліс Репс (Естонія) на прес-конференції співдоповідачів Парламентської асамблеї Ради Європи.

«Це було одне з найперших питань, яке ми поставили під час нашої розмови з міністром юстиції і генеральним прокурором. І в Генеральній прокуратурі нам детально розповіли про всі процедури, які проводяться і пообіцяли, що днями  до відома широкої громадськості буде доведено, хто стоїть за всіма цими схемами», - сказала Майліс Репс.

07.06.10. Леся Гонгадзе хоче зустрітися з президентом України Віктором Януковичем щоб обговорити хід розслідування справи щодо вбивства її сина.

Востаннє до прокуратури Леся Гонгадзе їздила три місяці тому, коли отримала зразки таращанського черепа для приватної експертизи. Відтоді жодних повідомлень і дзвінків від слідчих не було, розповідає мати журналіста. Про якісь зрушення в розслідуванні їй нічого не відомо, сказала Леся Гонгадзе, коментуючи нещодавні заяви доповідачів ПАРЄ. Наприкінці минулого тижня ті повідомили для преси, що в генпрокуратурі України їм пообіцяли, що «буквально днями до відома широкої громадськості буде донесено, хто стоїть за цим злочином».

Мати журналіста сумнівається, що будуть названі прізвища. Чекати на сенсацію не слід, зазначила вона. Гонгадзе вкотре наголосила, що все залежить насамперед від президента, тому вона має намір зустрітися з ним: «Я хочу потрапити до президента і переговорити з ним, аби поставити крапку в цій справі. У мене є свої висновки і секрети з генпрокуратурою, які я розголошувати не можу. Сподіваюся, що президент дослухається до моїх пропозицій і висновків, бо вже 10 років минуло», - каже Леся Гонгадзе.

Вона додала, що свого часу зустрічалася з президентом Кучмою, неодноразово з Ющенком, але з Януковичем зустрічей ще не було. Нагадаємо, у справі вбивства Георгія Гонгадзе засуджено трьох виконавців, а основний підозрюваний Олексій Пукач знаходиться під слідством. У ПАРЄ справу не вважають закінченою, допоки не буде названо імен замовників злочину.

07.06.10. Валентина Теличенко не виключає, що замовників вбивства журналіста Георгія Гонгадзе встановлено не буде.

«Я знаю, що є офіційні повідомлення заступника Генерального прокурора про те, що досудове слідство закінчать у липні. Можливо, й закінчать, а це означає, що фактів більше, ніж довідалися з попереднього вироку, ми знати не будемо, тобто замовників встановлено не буде», – наголосила адвокат.

За її словами, наразі обвинувачення нікому, крім Пукача, не пред’явлено. Також вона зазначила, що немає нових подробиць у цій справі.

«Нових подробиць навіть теоретично не може бути, доки не закінчиться формально досудове слідство», – додала вона.

На запитання, чи спілкується вона з адвокатом Пукача, Теличенко відповіла: «Ні, тому що це протилежна сторона. Там, по-перше, не один, а два адвокати, а по-друге, навіщо мені зараз спілкуватися, ми будемо в судовому процесі доводити протилежне, нам немає що обговорювати на цьому етапі».

17.06.10. Генеральний прокурор Олександр Медведько обіцяє в липні-серпні оголосити про закінчення досудового слідства у справі Гонгадзе.

"Липень-серпень ми оголосимо про закінчення слідства", - сказав він на прес-конференції в четвер у Києві.

Медведько підкреслив, що в даний час продовжується слідство, завершується низка експертиз.

За його словами, останки черепа, знайденого в Таращанському районі Київської області, належать убитому журналістові Георгієві Гонгадзе.

"Експертиза завершена, ми одержали відповідь позитивну", - сказав Медведько.

Він акцентував увагу, що колишній начальник Департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексій Пукач співпрацює зі слідством і дає всі свідчення.

За словами генпрокурора, Пукач утримується в тих же умовах, що і раніше. "Я думаю, що він футбол не дивиться", - сказав він, коментуючи інформацію про те, що умови утримання Пукача більш ніж комфортні.

Коментуючи інформацію, що з'явилася, про ДТП за участю машини керівника слідчої групи у справі Гонгадзе генпрокурор відзначив, що це випадковість.

17.06.10. Зарубіжні експерти підтвердили, що фрагменти черепа, знайдені у місці, яке вказав колишній генерал МВС Олексій Пукач, належать журналісту Георгію Гонгадзе. Про це сьогодні на прес-конференції у Києві повідомив генеральний прокурор України Олександр Медведько.

«Експертиза завершена, і ми отримали відповідь позитивну», - сказав він.

18.06.10. Депутат НУНС Геннадій Москаль сумнівається, що замовників вбивства журналіста Георгія Гонгадзе судитимуть. Так перший заступник голови парламентського Комітету з питань боротьби з оргзлочинністю і корупцією, генерал міліції прокоментував заяву генпрокурора про те, що досудове слідство незабаром завершать.

На думку Москаля, замовником убивства Гонгадзе можуть виставити вже покійного генерала міліції Едуарда Фере, який очолював апарат Міністерства внутрішніх справ.

«Мені по секрету казали, начебто його хочуть зробити крайнім», – сказав Москаль «Ну, вибачте, це буде виглядати як спроба списати все на мертвого!», – обурився депутат.

Плівки майора Миколи Мельниченка, на думку Москаля, на процесі над екс-керівником Управління карного розшуку Департаменту зовнішнього спостереження МВС генералом Олексієм Пукачем не будуть фігурувати як доказ.

«Вони були цінні в момент їх оприлюднення», – вважає Москаль. «Їхнє ховання, переписування, перепродування, різна політична проституція з цими плівками абсолютно завели в тупик. Вони сьогодні вже не можуть бути доказом у кримінальній справі», – переконаний він. Москаль також зазначає, що є велика ймовірність того, що процес над Пукачем пройде в закритому режимі.

«Оскільки ця контора (Департамент зовнішнього спостереження МВС) є засекречена – суд зроблять в закритому режимі. Робота цього підрозділу регламентується документами під грифом «таємно». Тому можуть вважати, що їх розголошення на відкритому судовому засіданні є порушенням державної таємниці», – припускає він.

21.06.10. Президент Віктор Янукович пообіцяв Лесі Гонгадзе посприяти у досягненні компромісу з Генпрокуратурою, яка розслідує загибель її сина.

Як повідомила Леся Гонгадзе, про це, зокрема, йшлося.

У ході зустрічі вона подала президенту свої пропозиції у вирішенні справи цілком конфіденційного характеру, які викладено у письмовій заяві, повідомила Леся Гонгадзе.

"Президент дуже уважно й терпляче мене вислухав, і пообіцяв, що спробує це питання вирішити, зустрівшись з прокурором. І як я розумію, в нього є таке бажання", - зазначила мати журналіста.

Леся Гонгадзе показала президенту наявні в неї результати експертизи.

Вона зауважила, що Януковичу доводиться посилатися на документи, які подає йому прокуратура, а якби глава держави був експертом, то він би зміг висловити й свою думку.

Мати Георгія Гонгадзе вважає, що прокуратура зайшла у глухий кут, і справа починається по другому колу.

Поки що про поховання не йшлося, бо не завершено ще кілька важливих експертиз, додала вона.

На запитання, чи очікує вона позитивного результату від зустрічі, Леся Гонгадзе сказала, що це вже третій президент, який обіцяє їй допомогти, і важко щось говорити про результат.

"Мені важко сказати, бо тут задіяні інтереси, які перемогти практично не можливо", - констатувала мати Георгія Гонгадзе.

30.06.10. Організація «Репортери без кордонів» заявляє, що  протягом десяти років в справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе немає зрушень.

"Недостатність прогресу в розслідуванні підкреслює складності  в протидії безкарності в Україні", - зазначається в повідомленні.

"Це змінилося після того, як Віктор Ющенко став президентом в січні 2005 року, але незважаючи на його бажання дослідити цю справу, розслідування досі не завершено", - зазначається в повідомленні.

Арешти та затримання – 1

2.06.10. На станції метро «Вокзальна» в Києві міліція затримала  члена Незалежної медіа-профспілки України з Донецька Максима Абрамовського.

За його словами, вони якраз входили в приміщення станції метро «Вокзальна», де їх уже чекали міліціонери, які затримали Максима Абрамовського. «Ми вже більше години чекаємо під дверима міліції. Звідти - ні слуху, ні духу. Запитуємо про підстави для затримання, вони кажуть, що проводиться акція "Антитерор". Ніяких посвідчень на наші прохання ніхто не пред'являє», - розповів він.

Тимофій Златкін також додав, що Максим Абрамовський встиг йому зателефонувати і повідомити, що його б'ють.

Керівник центру громадських зв'язків головного управління МВС у місті Києві Володимир Поліщук повідомив , що підставою для затримання Максима Абрамовського став газовий пістолет. «Він зараз перебуває на допиті у кімнаті міліції. Мені вже дзвонили журналісти і говорили про те, що його катують. Я цю інформацію спростовую. У нього було знайдено газовий пістолет, і зараз з'ясовують, чи є в нього відповідні дозволи на його насіння. Є підозра, що це пістолет перероблений з газового на травматичний. Зараз розберуться і його відпустять», - сказав він.

Головний спеціаліст ЦГЗ ГУ МВС у місті Києві Олександр Радкевич уточнив, що газовий пістолет перероблений на інший засіб. «Газовий пістолет, на який він має дозвіл, чи то він, чи йому переробили на інший засіб: у магазині є різні набої. Тепер цей пістолет буде вилучено і направлено на експертизу, а Абрамовського - відпустять до результатів експертизи. Якщо дійсно буде встановлено, що пістолет перероблений  буде прийняте відповідне рішення», - повідомив він.

 За словами пана Радкевича, працівники охорони метрополітену постійно проводять рейди, їздять по потягах, проводять оперативно-розшукові засоби по виявленню злочинців та кишенькових крадіїв. «Абрамовського затримали о 10.50 у вестибюлі на станції метро "Вокзальна". Коли він заходив до метро, представник міліції підійшов, представився, показав посвідчення і вони пройшли в кімнату міліції у присутності двох понятих. Жодних спецзасобів до нього не застосовувалось», - уточнив він.

Нові елементи про арешти та затримання – 2

2.06.10. Автор книг Донецька мафія достроково вийшов на свободу.

Колишній акціонер донецького торгівельного центру Білий лебідь Борис Пенчук, який був засуджений до 4 років позбавлення волі, достроково звільнений.

За інформацією адвокатів, які займалися справою Пенчука, він звільнений близько місяця тому. Жодних коментарів щодо цього питання адвокати наразі не дають.

Як повідомлялося, навесні 2005 року керівник фонду Антикорупція, автор книг Донецька мафія. Антологія і Донецька мафія. Перезавантаження Борис Пенчук звинуватив на той момент главу Донецької облради, а нині віце-прем’єр-міністра Бориса Колеснікова  у здирництві контрольного пакету акцій одного з великих торгівельних центрів Донецька Білий лебідь.

6 квітня 2005 року Колесніков був заарештований і кілька місяців провів в Лук’янівському СІЗО. 13 липня 2005 року його звільнили з-під варти. Деякий час по тому Генеральна прокуратура закрила дану кримінальну справу за відсутністю складу злочину. У липні 2006 року Колесніков подав на Пенчука до суду, звинувативши його в наклепі і здирництві.

2 березня 2009 року Ворошилівський районний суд Донецька засудив  Пенчука до восьми років позбавлення волі з конфіскацією майна за ч. 4 ст. 189 (здирство) і ч. 3 ст. 383 КК (надання неправдивих свідчень). Верховний Суд України, куди звернулися адвокати засудженого, скоротив  термін ув’язнення до чотирьох років.

3.06.10. Міліція відпустила затриманого члена Незалежної медіа-профспілки України Максима Абрамовського.

Абрамовського відпустили після з'ясування його особи та складання протоколу про вилучення у нього зброї до отримання результатів експертизи. Затримання тривало близько 4-х годин.

У Головному управлінні МВС наголосили, що «жодного фізичного впливу під час слідчо-оперативних дій ніхто з правоохоронців до нього не застосовував».

У міліції зазначили, що в Києві, за офіційними даними, налічується 2978 осіб, які так чи інакше мають офіційне відношення до засобів масової інформації, і мають право на офіційне придбання, реєстрацію, зберігання та носіння травматичної зброї.

 У столичному главку нагадали, що не завжди представники ЗМІ, які мають таку зброю, користуються нею відповідно до ситуації, нагадавши при цьому конфлікт, який стався днями на Харківському житловому масиві столиці, де представник ЗМІ поранив п'ятьох осіб.

Сам Абрамовський стверджує, що йому погрожували і били по ногах та ступнях.

Як пише Медіаняня, Абрамовський не бажав залишати відділок, допоки не приїдуть журналісти.

Як відомо, Максима Абрамовського було затримано 2 червня на столичній станції метро «Вокзальна».

 Побиття, напади, залякування – 2

8.06.10.
На Дніпропетровщині  побили працівників телестудії «Акцент-медіа». Під  час з’ясування конфлікту між мешканцями багатоповерхівки представник однієї зі сторін  вдарив журналістку та пошкодив апаратуру.

Керівництво телестудії «Акцент-медіа» розповідає: все почалося з розслідування побутового конфлікту. На в’їзді до подвір’я біля однієї з багатоповерхівок у центрі міста заможні мешканці встановили ворота з електронним замком. Малозабезпеченим сусідам ключів не роздали. На місці події кореспонденти студії знімали відео і записували думки сторін конфлікту, аж раптом до журналістів із кулаками підскочив один із мешканців. Він силою відібрав камеру, розбив її об асфальт і забрав карту пам’яті з інформацією.

Телевізійники одразу ж звернулись із заявою до міліції. Правоохоронці за фактом нападу порушили дві кримінальні справи: міліція – за статтею «Крадіжка», прокуратура – за статтею «Перешкоджання професійній діяльності журналістів».Нападник  виявився 36-річний лікар, посадовець медичного закладу. Наразі з нього взяли підписку про невиїзд.

15.06.10.
Охоронці президента Януковича застосували силу до журналіста каналу СТБ Сергія Андрушка, коли він знімав виступ президента на виставці "Агро-2010".

«Мій оператор пішов за ним разом з іншими. А я трохи запізнився, бо складав техніку, шнури... Коли я теж попрямував за ним, то дорогу мені перекрив невідомий чоловік", - розповів Андрушко.

На прохання журналіста представитися, чоловік відповів відмовою.Коли невідомі побачили, що інцидент знімає оператор, вони відпустили Андрушка .

Пізніше, цього ж дня, Управління державної охорони висловило жаль за непорозуміння, яке мало місце між працівниками правоохоронних органів та журналістом телеканалу СТБ Сергієм Андрушком під час відвідання Президентом Віктором Януковичем виставки.

 В УДО зазначили, що сподіваються на розуміння журналістами специфіки охоронних заходів за участі перших осіб держави.

 Нові елементи про побиття напади залякування –4

1.06.10. Міліція знайшла нападників на редактора газети “Коломийський вісник»

Як повідомив ІМІ начальник начальника ЦГЗ ГУ УМВС в Івано-Франківській області Василь Гультайчук, особи, які наприкінці березня 2010 року здійснили напад на редактора «Коломийського вісника» Василя Дем’яніва, всатновлені. Ними виявились два мешканці Коломиї, раніше судимі, 24 та 36 років. Один з нападників наразі перебуває під вартою, пошуком ж іншого наразі займається оперативно-пошукова група.

Василь Гультайчук також зауважив, що затриманий нападник вже дав показання. Василь Дем’янів, за словами начальника ЦГЗ, його опізнав (вірніше опізнав його силует). Затриманий дає покази, згідно з якими напад на Василя Дем’яніва був здійснений з корисливою метою задля заволодіння його майном.

Сам ж редактор «Коломийського вісника» (який й по сьогоднішній день позбавлений можливості вільно пересуватися в зв’язку з тим, що ще місяць зломлена нога повинна перебувати в гіпсі) нам повідомив, що насправді не опізнав нападника, бо тоді було темно і чітко розібрати його риси було неможливо. Він переконаний, що правоохоронці спеціально намагаються напад звести до хуліганства, спроби пограбування, аби не шукати замовників нападу. А в тому, що напад замовили, Василь Дем’янів сумнівів не має.

16.06.2010
Рух «Стоп цензурі!» вимагає звільнити працівника УДО, який застосував силу до журналіста СТБ.  На думку громадського руху  " Стоп цензурі",  інцидент, що стався  із Андрушком - наслідок безкарності попередніх випадків незаконних дій проти працівників ЗМІ.У зв'язку з цим рух «Стоп цензурі!» вимагає:

- оприлюднити прізвище співробітника УДО, що застосував силу до журналіста каналу СТБ Сергія Андрушка;

- звільнити цього співробітника з Управління державної охорони;

- порушити щодо нього кримінальну справу за перешкоджання законній професійній діяльності журналіста;

- провести перевірку законності відмови у порушенні кримінальної справи за всіма попередніми заявами журналістів про перешкоджання їм у виконанні професійній діяльності.

«Стоп цензурі!» закликає ЗМІ України приєднуватися до цієї заяви, републікуючи її в своїх виданнях.

16.06.10. Охоронця - учасника конфлікту з журналістом СТБ, відсторонили від виконання службових обов'язків на час проведення розслідування, повідомляє прес-служба Президента.

18.06.10. Прокуратура Рівненської області відмовила головному редактору газети «Експрес» Ігорю Починку та журналістам газети у порушенні кримінальної справи за ознаками злочину, передбаченими ст. 171 (перешкоджання професійній діяльності журналіста) і ст. 365 (перевищення влади або службових повноважень) ККУ. Про це повідомляє «Рівне вечірнє» з посиланням на прес-службу прокуратури Рівненської області.
Матеріали рішення скеровані на перевірку у Генеральну прокуратуру. Також про це повідомлено головному редакторові газети «Експрес» Ігорю Починку листом від 28 травня. Нагадаємо, що раніше прокуратура Львівської області відмовила редактору у порушенні кримінальної справи за фактом нападу біля входу у приміщення ДПА у Львівській області посадовими особами відділу податкової міліції ДПІ у Городоцькому районі та відділу податкової міліції ДПА у Львівській області на Починка та на одного з журналістів газети «Експрес».

Після цього Генпрокуратура доручила прокуратурі Рівненської області здійснити нову перевірку усіх матеріалів цієї справи

Перешкоджання професійній діяльності журналістів, цензура – 8

2.06.10. У прес-службі уряду попросили не присилати на щотижневе засідання Кабміну фотокореспондента "Газети по-українськи" і Gazeta.ua Андрія Шматова.
Почувши прізвище кореспондента, працівниця служби Галина сказала, щоб газета прислала іншого фотокора. На запитання газети, чим власне не подобається  Андрій Шматов, працівниця відповіла:" Там такі фотографії нам показували, дай боже. Міністра з машини витягує ваш Шматов, тримаючи за руку".

Проте на фотографії, яку Шматов зняв минулої середи, міністру освіти та науки Дмитру Табачнику допомагає вийти з машини.

Співбесідниця зазначила, що не відмовляє Шматову в акредитації: "Вам же не відмовили. Просто попросили іншого. Хай же він веде себе так, як треба. А то спочатку знімуть, а потім роблять з того сенсацію".

Згодом вона внесла Шматова в списки журналістів, яки

Liked the article?
Help us be even more cool!