Атака на "Охматдит": як Кремль використовує пропаганду для впливу на саміт НАТО
Російська пропаганда маніпулює інформацією на тлі масованого ракетного удару по Україні, зокрема влучання по дитячій лікарні “Охматдит”. Пропагандисти намагаються перемкнути увагу аудиторії з теми вбивства мирних жителів на тему західних озброєнь, зокрема F-16 в Україні. Як видається, серед їхніх цілей є нав’язати думку про безперспективність оборони України та вплинути на результати саміту НАТО. Водночас уся пропагандистська оборудка тримається на залякуванні міфом про “непереможність російської зброї”.
Росія 8 липня 2024 року атакувала Україну не тільки ракетами, а й інформаційно. Як завжди, вдаючись до перекручувань. Також не вперше меседжі російської пропаганди суперечать один одному. Офіційна кремлівська пропаганда від міністерства оборони РФ укотре стала виправдовуватися за вбивство цивільних у дитячій лікарні “Охматдит”, перекладати відповідальність на українську ППО та запевняти, що російські ракети атакували військові об’єкти, зокрема “авіабази”. Водночас заява російського міністерства пов’язує масований ракетний обстріл мирних населених пунктів України із самітом НАТО:
“Заяви представників київського режиму про нібито навмисний ракетний удар по цивільних об'єктах абсолютно не відповідають дійсності”, – йдеться в повідомленні про заяву МОРФ у телеграм-каналі “Соловйов”.
Водночас із офіційним повідомленням влади канал Соловйова поширив і допис пропагандистського телеграм-каналу “Старше Эдды”, що ніби роз’яснює питання “авіабаз” і заявляє: влучання російських ракет у цивільні об’єкти є наслідком того, що в Україні вже розташовані винищувачі F-16.
“Приїзд F-16 буде пов'язаний з практично повним зняттям ППО з великих міст, заради прикриття священної корови та нової вундервафлі Київського режиму. Навіть Київ зараз повністю не закритий парасолькою ППО”, – йдеться в дописі.
Пропагандистський меседж про зв’язок між ракетним обстрілом мирних територій та F-16 підхопила й низка тікток-акаунтів із проросійським контентом.
“Українці, невже ви думали, що вам дозволять отримати літаки, тільки собі гірше робите”, – йдеться в одному з відео.
Спершу російська пропаганда стверджувала, що у “великих містах” України ППО немає, але в дитячу лікарню “Охматдит” влучила саме ракета української ППО. Водночас роспропаганда транслювала думку, що міноборони РФ боїться західних винищувачів на озброєнні української армії. Кремлівські пропагандисти намагалися переконати, що страшно має бути українцям. Причому має бути страшно через посилення оборони. Тобто через небажання здаватись і намір боронитися далі. Такою є викривлена, але логіка цього рівня російської пропаганди.
Для аудиторії, більш схильної до емоційного сприйняття, пропагандисти закинули свій звичний інструмент – гачок смакування крові, знецінення життів українців та закликів до геноциду, як-от у телеграм-каналі Alex Parker Returns. Російський пропагандист виклав фото, де евакуйовані діти з батьками стоять біля будівлі лікарні “Охматдит”, повідомляє Інститут масової інформації. Підписав він фото так:
“Евакуйовані матусі з хворими дітками з лікарні “Охматдит”, у двір якої впала збита ракета. Один я думаю про повторний удар “Кинджалом”?”
Встановивши в такий спосіб емоційний контакт зі своєю аудиторією, пропагандист вдається до виправдань з подвійним дном. Він, з одного боку, натякає, що “Охматдит” насправді не дитяча лікарня, а з іншого – російська ракета туди не летіла, хоч і прилетіла.
“Та сама “дитяча” лікарня “Охматдит”, де під виглядом дітей проходить лікування величезна кількість зеесушників. Вони й розгрібають завали господарської споруди у дворі, на яку впала збита ракета. Дітей на відео взагалі немає. І так вони завжди”, – пише тимчасово недеанонімізований Alex Parker.
Цей фейк підхопили й проросійські тікток-канали.
Втім, хай би скільки російські блогери-пропагандисти розважалися власними фантазіями, приходить момент, коли треба пристати на кремлівські офіційні вигадки. Тобто треба звинуватити українську ППО, додаючи водночас подробиць, що невідомо як могли стати відомі середньому блогеру.
“Виявилося, що приліт у лікарню “Охматдит” – це удар ракетою NASAMS української ППО. Ракета потрапила на відео і абсолютно не схожа на Х-101 з бойовою частиною 800 кг. Звідси й такі слабкі наслідки від прильоту. А розмов то було. І чому я не здивований?”
Тобто російська пропаганда на різних рівнях, використовуючи різні майданчики, поширюючи фейки, маніпулюючи емоціями, чинить інформаційний тиск на Україну після того, як російська армія завдала масованого ракетного обстрілу України та, зокрема, вбила цивільних у лікарні “Охматдит”.
На одному, більш емоційному рівні пропагандисти реальну картину подій намагаються змінити своєю альтернативною, перекручуючи логіку та плутаючи причини й наслідки. Адже F-16 в Україні – це наслідок вторгнення Росії, як і робота ППО – наслідок повітряних атак.
На іншому рівні російська пропаганда погрожує, що обстрілів буде більше настільки, наскільки більше українці матимуть західної зброї. Разом з тим навіює сумніви в спроможності Сил оборони України, зокрема ППО, захистити мирне населення.
Тобто очевидною є чергова хвиля поширення одного з кореневих московських міфів про “непереможність російської зброї” та зухвала демонстрація Росією власної безкарності. Це відбувається напередодні саміту НАТО, наслідком якого можуть стати нові транші та пакети військової допомоги Україні.
За російською логікою такий підхід має охолодити всіх яструбів – як західних, так і українських. Тобто зламати намір українців чинити подальший опір російській агресії та змусити до переговорів про “мир за будь-яку ціну” для України, тобто на умовах Кремля. А для цього, зокрема, схилити НАТО скоротити свою допомогу.
Водночас життєздатність плану атаки російських пропагандистів залежить від одного: скільки людей здатні не помітити чи забути, що весь інформаційний тиск насамперед має підмінити порядок денний і загубити в потоці виправдань, вигадок і погроз уже доведений факт – російська ракета цілеспрямовано вдарила по дитячій лікарні “Охматдит” у Києві.
Help us be even more cool!