ГАРЯЧА ЛІНІЯ050 447 70 63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Подай скаргу

Журналістів – у кандидати, джинсу приготувати: медіа Чернігівщини на старті виборів

13.10.2020, 10:22
Павло Пущенко

Коронавірус та наближення місцевих виборів – під таким фокусом триває 2020 рік у суспільно-політичному житті Чернігівщини загалом і медійної сфери зокрема. Питання свободи слова та безпеки роботи журналістів на Чернігівщині актуалізується в передвиборчий період. Окрім того, з виборчим періодом пов’язані зміни медійного поля, збільшення джинси, поява нових проєктів або похід журналістів у кандидати.

Порушення прав журналістів

За 2020 рік у Чернігівській області було зафіксовано п'ять правопорушень проти прав журналістів – такі дані повідомили представнику ІМІ в Чернігівській області в пресслужбі обласного управління поліції.
Три з них були за частинами 1 і 2 статті 171 КК України – перешкоджання діяльності та вплив у будь-якій формі на журналістів. Водночас два з цих випадків стосувалися звернення працівників ЗМІ до правоохоронців щодо ненадання інформації на запит.

Ще одна, мабуть, найрезонансніша подія стосувалася телеканалу "Прилуки", куди, за словами керівниці телеканалу Ірини Павлютіноїувірвалася група невідомих осіб. Невідомі проводили знімання, погрожували журналістам і чинили психологічний тиск. Цими діями повністю паралізувало робочий процес, заявляють на телеканалі.
Відомості за фактом втручання в роботу прилуцького телебачення 11 вересня були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань згідно з ч. 2 ст. 171 КК України.

На подію відреагувало правління Чернігівської обласної організації Національної спілки журналістів України та представниця Національної ради в Чернігівській області Ірина Сенченко. Розслідування наразі триває.
Ще два провадження у 2020 році були розпочаті за статтею ст. 345-1 КК України ("Погроза або насильство щодо журналіста").

Один випадок стосувався погроз невстановленої особи кореспондентці ТОВ "ТРК "Україна" Анастасії Ісаєвій на території ферми "Етнопродукт", розташованої в с. Травневе Городнянського району. А другий – погроз у коментарях у соціальній мережі "Фейсбук" на адресу чернігівського журналіста Владислава Савенка. Обидва провадження поліція закрила за ч. 1 п. 2 ст. 284 КПК України – відсутність у діянні складу кримінального правопорушення.

Поява нових медійних проєктів

Медійна мапа Чернігівщини напередодні місцевих виборів глобально не змінилася. Великих медійних проєктів не з’явилося, лише кілька інтернет-ініціатив. Світ побачили нові ютуб-проєкти з прицілом на місцеві вибори.
Громадський активіст Олександр Рись започаткував влог "Чернігівський політклуб". Щотижня продукує огляд основних політичних подій, які переважно пов’язані з передвиборчими новинами.Колишня журналістка Суспільного Альона Макаренко започаткувала власний проєкт "Бліц", у якому бере інтерв’ю в місцевих кандидатів у міські голови та нардепів з Чернігівщини.Також один з місцевих сайтів "Події і коментарі" змінив власника і тепер належить до орбіти вже колишнього голови Чернігівської ОДА Андрія Прокопенка, який, хоч і представляє партію влади, не знайшов спільної мови зі своїми однопартійцями – народними депутатами з області й змушений був піти у відставку.

Задовго до офіційного старту місцевих виборів, у червні, в Чернігові почав роботу новий пресцентр DРnews.com.ua, створений на базі газети "Деснянська правда". Присутність на відкритті пресцентру міського голови Чернігова Владислава Атрошенка та його найближчих політичних і бізнесових партнерів – колишнього голови Чернігівської ОДА Валерія Куліча та чинного голови обласної ради Ігоря Вдовенка, – а також подальші активності пресцентру дають підстави пов’язувати його роботу із вказаними діячами.

Атака джинси 

Також традиційно під час виборчого періоду масово повертається джинса – непозначена політична реклама чи агітація.

У найбільших масштабах це явище в Чернігові виявилося з виходом спецвипуску газети "Весть", яка цілковито була присвячена майбутнім кандидатам від партії міського голови Владислава Атрошенка "Рідний дім". Наклад надрукованого в серпні спецвипуску відрізнявся від звичайного для видання в шість разів та поширювався поштовими скриньками чернігівців безкоштовно для читачів.

Похід журналістів у депутати

Кілька чернігівських журналістів вирішили спробувати свої сили на місцевих виборах. Примітно, що двоє з них балотуються від партії "Наш край".Павло Солодовник, редактор видання "Челайн", іде в Чернігівську обласну раду від "Нашого краю", а Ірина Синельник, власкор видання УНІАН в області, від цієї ж партії балотується до міської ради Чернігова. Але варто зазначити, що видання "Челайн" від початку було пов’язане з партією "Наш край", тож похід редактора в політику можна вважати закономірним. Що стосується Ірини Синельник, то вона з 2016 року працювала в пресслужбі цієї політичної сили.Ще одна медійниця з Чернігова, керівниця пресцентру "Моє місто", яка напередодні виборів стала координаторкою жіночого руху "За майбутнє" на Чернігівщині, Вікторія Сидорова балотується до обласної ради, відповідно, від партії "За майбутнє".Павло Пущенко, регіональний представник ІМІ в Чернігівській області 

Матеріал підготовлено в межах проєкту "Мережа медіаспостерігачів", який виконує ІМІ за підтримки Freedom House 

Liked the article?
Help us be even more cool!