ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Як волинські онлайн-медіа писали про послаблення карантину

02.06.2020, 10:00
Мая Голуб

Найчастіше  тему  виходу з карантину на волинських сайтах  у новинах  коментували  представники МОЗ та Волинської ОДА. Тональність повідомлень  спікерів була здебільшого нейтральною – 95%  повідомлень, негативно про вихід із карантину говорив 1% спікерів, ще  4% оцінили цей процес позитивно. 

Такими  є результати моніторингу Інституту масової інформації, що тривав 11–15 травня цього року. Під аналіз потрапили "Волинські новини", "ВолиньPost", "Волинь24", "Район.in.ua" і "Конкурент". 

Мета моніторингу – показати кількість новин про карантин та вихід із нього, дослідити, хто був спікером у новинах про вихід із карантину та тональність їхніх повідомлень. Загалом промоніторено 1307 новин, із них про коронавірус – 27% загальної кількості, про вихід із карантину – 38%.

П’ять популярних волинських інтернет-сайтів брали інформацію про послаблення карантину з  українських та іноземних сайтів, офіційного телеграм-каналу МОЗ "Коронавірус-інфо", сайту  Міністерства охорони здоров’я України, а також зі Всесвітньої організації охорони здоров’я та пресбрифінгів Волинської ОДА.

Крім того, використовували інформацію із сайту Луцької міської ради. Нагадаємо, Волинська облдержадміністрація проводить онлайн-трансляції зі своєї сторінки у фейсбуці, і з 23 березня Волинська ОДА визначила коло осіб, які можуть коментувати тему коронавірусу журналістам.

Про послаблення карантину, а не "на повну"

За показниками Міністерства охорони здоров’я України,  Волинська область не готова до другого етапу послаблення карантину. Такими є дані МОЗ станом на 27 травня.

Тож тему виходу з карантину на Волині активно відстежують волинські журналісти. Всього за досліджуваний період було опубліковано 106 новин, пов'язаних із виходом з карантину.

Щодня волинські сайти подавали офіційну підтверджену статистику щодо нових випадків захворювання на коронавірусну інфекцію, а також повідомляли про кількість тих, хто одужав від COVID-19, та про померлих.

Окрім цього, журналісти оперативно інформували про послаблення карантину. Таких новин було 80,30% із загальної кількості новин про карантин.

Наприклад, на сайті "ВолиньPost" є новина про те, що з 11 травня  відкриваються магазини в ТРЦ, літні майданчики, кафе та салони краси. Є інформація й про зафіксовані порушення карантину ("Натовпи на ярмарках та люди у парках без масок: як у Луцьку порушують карантин"). 

Волинь – прикордонний регіон, деякі волиняни їдуть заробляти гроші до Польщі. В одному із заголовків на сайті "ВолиньPost"  ідеться: "Якщо не приїдуть, це буде катастрофа, – польські фермери про сезонних робітників з України".

Сайт "Волинські новини" писав новини не лише про послаблення карантину в обласному центрі, а й про інші країни. Наприклад, про те, що "У Чехії з 25 травня скасують "масковий режим" на вулиці". Інформативною на "Волинських новинах" є й новина про те, що "Кабмін дозволив гуляти групами до восьми людей і сидіти за столиками вчотирьох".

На сайті "Конкурент" теж є не лише новини з Волині. Можна дізнатися  про те, що Європейський Союз запропонував нові правила для авіаподорожей або що з 12 травня в Луцьку запрацювали комунальні й приватні стоматполіклініки.

Важливу тему курсування громадського транспорту порушує сайт "Район.in.ua", адже станом на 26 травня й досі тролейбуси та маршрутки не їздять містом та за межі. На сайті є новина із заголовком  "У Луцьку водії тролейбусів готові вийти на роботу".

Сайт "Волинь24" теж опублікував новину про те, що водії тролейбусів КП "Луцьке підприємство електротранспорту" готові вийти на роботу та на маршрути міста після відновлення руху громадського транспорту. Однак  тут є питання до якості написання новини на сайті "Волинь24", адже сайт посилається на неофіційну сторінку у фейсбуці ЛПЕ (Луцького підприємства електротранспорту), про яку ще 2017 року колишній директор Луцького підприємства електротранспорту Ігор Грицюк  повідомляв, що її ведуть люди, які не працюють на підприємстві й там подається зовсім недостовірна інформація про підприємство.

Послаблення карантину ще не означає, що карантин закінчився. Є позитив у тому, що жоден із промоніторених сайтів не дезінформував, що карантину вже немає.  

Представники обласної та місцевої влади вихід із карантину коментували в майже 11% повідомлень із загальної кількості спікерів у новинах про вихід з карантину.

Медичні працівники коментували цю тему більше – 22,6% загальної кількості спікерів у новинах про вихід з карантину. Також були спікерами регіональні політики – 12%, загальноукраїнські політики – 18,5%, бізнесмени – 3%, іноземні спікери та інші категорії, що не були ядром дослідження, – 33%.

Водночас у промоніторених новинах  про вихід з карантину не було зафіксовано представників релігійних конфесій.

Новини можуть викликати різні емоції в читачів, бо бувають новини позитивні й негативні. Подана читачу інформація має бути перевіреною без додаткових "страшилок" і зайвих вихвалянь чи піару когось. У новинах читачу потрібна журналістика фактів і нейтральне подання новин. За результатами моніторингу, здебільшого тональність спікерів у новинах про вихід із карантину була саме нейтральною.

Мая Голуб, регіональна представниця Інституту масової інформації у Волинській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.

Liked the article?
Help us be even more cool!