ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Війна, надзвичайні події та політичне протистояння – головні теми онлайн-медіа Чернігівського регіону

13.07.2023, 10:00
Павло Пущенко

Основні теми чернігівських онлайн-медіа пов'язані з війною – відновленням та відбудовою області після деокупації, оперативними зведеннями про обстріли прикордоння Чернігівщини, інформацією про загиблих на фронті захисників з області. Інший великий блок тем – це надзвичайні події (ДТП, погодні катаклізми) та кримінал. Місцева політика також присутня в новинних стрічках сайтів – це результат протистояння в Чернігові між місцевим самоврядуванням на чолі з відстороненим через суд головою Владиславом Атрошенком та обласною і міською військовими адміністраціями на чолі з В'ячеславом Чаусом та Дмитром Брижинським відповідно. 

Такі результати огляду ключових тем, які висвітлювалися в регіональних ЗМІ з 12  до 16 червня 2023 року включно.  До моніторингу потрапили такі місцеві онлайн-видання, як "Челайн", "Город.CN", 0462.com, "Час Чернігівський". Подивимося, про що писали чернігівські ЗМІ в цей період детальніше.

Довкола війни

Теми відбудови Чернігівщини після окупації та воєнних дій лютого – квітня 2022 року залишаються актуальними, адже було зруйновано багато інфраструктурних об'єктів та особистого житла жителів. 

На тижні, який потрапив до нашого огляду, йшлося, наприклад, про відкриття на Чернігівщині руху мостом на дорозі Київ – Чернігів – Нові Яриловичі.

Видання також згадують щодня про загиблих у часи окупації області земляків у рубриці – меморіал пам'яті.

Для всіх чернігівських медіа стали буденністю зведення ОК "Північ" про наслідки російських обстрілів прикордоння Чернігівщини – більшість жителів звідти вже евакуювалися, але час від часу надходять трагічні відомості про загибель чи поранення людей. 

Майже щодня в онлайн-медіа публікуються звістки про поховання загиблих на фронті воїнів-земляків. У матеріалах розповідають про життєвий шлях захисників, коли загинули, та спогади побратимів, друзів, батьків. 

Повідомлення від ДСНС про знешкодження вибухонебезпечних предметів також є регулярними для чернігівських медіа. 

На досліджуваному тижні чернігівські сайти реагували також на трагедію, спричинену росіянами на Каховській ГЄС. 

Наприклад, сайт "Челайн" провів опитування чернігівців, що вони думають про цей злочин, та проанонсував можливість допомогти херсонцям – ініціативу волонтерської організації "Волонтери миру", що збирає необхідні речі. 

Видання 0462.com публікувало коментар завідувача кафедри екології та охорони природу НУ "Чернігівський колегіум" Юрія Карпенка щодо наслідків екоциду на Каховській ГЄС. 

Інші видання також присвятили цій темі свої матеріали, розповідаючи про допомогу чернігівців для херсонців. 

Видання "Час Чернігівський" приділяє багато уваги навколовоєнній тематиці. Має окремий проєкт "Воєнний час", що створюється за грантові кошти в партнерстві з DW Akademie. На тижні, що потрапив до моніторингу, в межах цього проєкту говорили з місцевим військовим експертом Михайлом Жироховим про те, "чи почався контрнаступ ЗСУ на Запоріжжі, для чого рашисти підірвали Каховську ГЕС і чому нічого не можуть зробити з вилазками РДК на Білгородщині".

Кримінал, ДТП, стихійні лиха та інші теми 

Традиційно чільне місце посідають новини криміногенного характеру та надзвичайні події – ДТП, стихійні лиха тощо, які надходять від пресслужб поліції та ДСНС. Для окремих видань такі повідомлення становлять від третини до чи не половини повідомлень. 

У період, що був охоплений моніторингом, актуально темою тижня стало продовження історії "найстаршої матері України". 

13 червня 2023 року Новозаводський районний суд міста Чернігова мав розглянути справу про відібрання малолітньої дитини в найстаршої матері України Валентини Підвербної. Утім, засідання в цій справі перенесли. За цією історією стежать усі місцеві та й багато всеукраїнських видань. 

Нагадаємо, що 24 квітня в соціальній мережі "Інстаграм" з'явилися дописи від нібито доньки Валентини Підвербної Анни, де йшлося, що мати знущається з дівчинки фізично та психологічно. Зокрема, б’є, дряпає, цькує, забороняє митися і хоче довести до самогубства. 25 квітня рішенням виконавчого комітету Чернігівської міськради дитину вилучили в матері та помістили до лікарні. Зараз триває суд, щоб позбавити Підвербну батьківських прав. 

Політичне протистояння в Чернігові 

Якщо тему війни, надзвичайних подій та криміналу всі видання висвітлюють сумлінно, з дотриманням стандартів, етики, норм моралі та законодавства, то, коли мова заходить про висвітлення політичних подій, ситуація змінюється. 

Протистояння в Чернігові між місцевим самоврядуванням на чолі з відстороненим через суд головою Владиславом Атрошенком та обласною і міською військовими адміністраціями рясно виливається на сторінках місцевих сайтів. Одні видання зберігають нейтралітет та об'єктивність, інші займають одну зі сторін конфлікту, треті просто намагаються на цьому заробити. 

"Атрошенко обов'язково повернеться та надере зад всім "будякам" та іншій нечисті, що сьогодні дуже шкодить Чернігову", – Олександр Ломако" – матеріал з таким заголовком розміщено під рубрикою "Актуально" на сайті Город.СN, що означає, що матеріал розміщений на замовлення, хоча й підписаний пресслужбою міської ради. 

Замовну політичну статтю під рубрикою "Позиція" "Щотижнева нарада у мерії: вода, укриття, безпека містян" розмістили й на сайті 0462.com, де, крім іншого, йшлося про "повернення Атрошенка". Але на відміну від інших колег з онлайн-медіа журналісти 0462.com паралельно намагаються об’єктивно розібратися в ситуації довкола владного протистояння в Чернігові. І беруть коментар у незалежного юриста в матеріалі "Все, що треба знати про останній суд по справі Атрошенка, у питаннях і відповідях юриста".

А ось на сайті "Час Чернігівський" важко знайти збалансовані матеріали про діяльність місцевого самоврядування. Видання публікує матеріали проти представників місцевої ради. Один з таких на тижні, що потрапив огляд, під назвою "Прозвітували за чужі генератори: подробиці закордонних подорожей чиновників із мерії під час війни". Стаття містить лише одну позицію – звинувачення в нецільовому використанні бюджетних коштів місцевими посадовцями, також тут відсутня будь-яка спроба редакції висвітлити іншу сторону. 

Як висновок можемо констатувати, що чернігівські онлайн-медіа працюють сумлінно щодо тематики війни, традиційно схиляються до висвітлення криміналу та надзвичайних подій та по-різному щодо політичного протистояння в чернігівському регіоні: від нейтралітету до підтримки однієї зі сторін конфлікту. 

Павло Пущенко, регіональний представник Інституту масової інформації в Чернігівській області

Liked the article?
Help us be even more cool!