ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Війна масштабується, а в одеських новинах її стає все менше

Війна  відходить на другий план у місцевих онлайн-медіа, адже лише 22% новин усіх проаналізованих повідомлень стосувалися саме неї. Цей показник менший, ніж під час дослідження в листопаді 2022 року: тоді 28% регіональних новин стосувалися війни.

Такі висновки були отримані на основі вибіркового аналізу п’яти ЗМІ, який із 6 до 10 травня 2024 року включно провів Інститут масової інформації. Загалом проаналізовано 482 повідомлення в медіа "Думська", "048", "Одеса.Онлайн", "УСІ", "Одесская жизнь".

Методологія дослідження охоплювала аналіз частки новин, що стосуються війни, – опис бойових дії та результати обстрілів, цивільні жертви, діяльність волонтерів та активістів, життя переселенців, питання мобілізації, повідомлення з окупованих територій, кримінальні новини про війну тощо.

Також окремо досліджувалася наявність мови ворожнечі в цих публікаціях.

Війна в одеських ЗМІ

Найбільше про війну писало місцеве видання  "Одеса.Онлайн" – 31% новин з усіх проаналізованих стосуються війни. Інші ресурси, що підпали під дослідження, однаково мають приблизно кожну п’яту новину про російське вторгнення.  

Зазначимо, що більша частина (56%) повідомлень про війну стосується безпосередньо бойових дій. Це новини на кшталт "Над Одеською областю збили дві ворожі ракети" або "Вночі над Одещиною збили 17 дронів".

У 15% новин про війну згадується про кримінальні злочини, які вчиняли загарбники й зрадники. Найбільше на цю тему писали журналісти видання "Думська" (14% новин про війну на цьому сайті). Найменше цих новин у стрічці новин видання "Одеське життя" (11%). Протягом моніторингового тижня присутні новини про, те, що агенти фсб рф готували вбивство Президента України, а також місцеві новини про надзвичайні події на кшталт "На Одещині в результаті вибуху гранати загинули чоловік та жінка".

Обстріли, руйнування, соціальні наслідки війни (наприклад, знеструмлення) та інформація про цивільні жертви займають приблизно 20% усіх новин про війну.  

Найбільше про це писало видання "Думська" – 6% усіх його новин про війну були саме на ці теми. Йдеться про новини на кшталт "В Одеських лікарнях перебувають 15 постраждалих під час нещодавніх обстрілів". Найменше "засмучувати" свою аудиторію вирішили в редакції видання "Одеське життя", де за період моніторингу була зафіксована лише одна подібна новина. 

Зазначимо, що під час моніторингового періоду не було масованих ракетних обстрілів регіону, на відміну від інших тижнів травня. А нічні нальоти "шахедів" уже стали звичною справою, що відбивається в щоденних ранніх звітах про нічну бойову роботу ППО, як-от у новині "Над Одещиною збили 17 дронів: загалом ворог запустив 20 безпілотників".

Водночас за час моніторингу зафіксовано лише одну новину про роботу волонтерів та громадських організацій. Це новина про митців, що підготували свої роботи про війну на громадських засадах, – "Війна – це особисте: одеські митці передали свій біль у картинах".

Очевидно, що висвітлення роботи волонтерів та громадських об’єднань у місцевих медіа не відповідає ролі громадянського суспільства в цій війні. Зазначимо, що в подібному серпневому моніторингу 2022 року цей показник становив 3% всіх проаналізованих тоді новин. В одеських онлайн-медіа взагалі відсутні новини про біженців. Хоча станом на 28 лютого 2024 року на обліку лише в Одесі як внутрішньо переміщені особи зареєструвалися 85,5 тисяч українців.

Як і в попередніх подібних дослідженнях, регіональним редакціям ЗМІ залишається та сама рекомендація: слід приділити більше уваги діяльності волонтерів та особливостям життя внутрішньо переміщених осіб у цей непростий час. Тим більше що практично всі фундації та громадські проєкти мають свої пресслужби, сторінки в соціальних мережах, і задля залучення коштів на свою діяльність вони досить активно поширюють інформацію про свої досягнення. 

Хейтспіч у місцевому інфопросторі

Не зафіксовано за цей період новин з використанням емоційної лексики стосовно окупантів. У попередніх дослідженнях фіксувалися повідомлення з використанням терміна "рашисти", проте, відповідно до роз’яснення Комісії з журналістської етики, йдеться не про належність до певної національності, а про належність до групи, яка є ворожою до українців, сповідує російсько-фашистську ідеологію та діє згідно з нею. "Термін "рашизм" як скорочену назву "російського фашизму" активно тлумачать українські та іноземні науковці, цей термін стає звичним для експертного середовища", – йдеться в документі.

Зменшення мови ворожнечі стосовно рашистів демонструє, що місцеві журналісти, незважаючи на ненависть, продовжують сповідувати високі людські цінності та міжнародні журналістські стандарти, що відрізняє нас від окупантів та їхніх пропагандистів.

Зменшення згадок про війну теж навряд чи відбувається через втому від війни. Це можна пояснити тим, що Сили оборони відтіснили ворога від регіону настільки, що бойові дії та соціальні наслідки війни дедалі менше потрапляють у локальні стрічки новин.    

Павло Колотвін, регіональний представник Інституту масової інформації в Одеській області

Liked the article?
Help us be even more cool!