ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Успіхи, резонансні справи і ями на дорогах: діяльність правоохоронців очима львівських онлайн-видань

Новини львівських онлайн-видань про правоохоронців переважно зосереджуються на кримінальній хроніці та резонансних справах, але іноді в них ідеться і про хороше. Наприклад, про те, як громади отримують власних шерифів, а поліцейські затримують небезпечних злочинців та запобігають розкраданням на мільйони гривень. Інститут масової інформації проаналізував, як місцеві медіа розповідають про діяльність правоохоронних та антикорупційних органів і судів, щоб з’ясувати, якою є тональність таких новин, чи підіймаються теми порушень і корупції в правоохоронних органах, чи всі новини, що стосуються цих структур, пов’язані з криміналом та які резонансні справи цікавлять місцеві ЗМІ.

З 5 до 9 квітня включно 18% новин (170 з 945 новин) п'яти львівських онлайн-видань (Zaxid.net, "Вголос", "Твоє місто", Львівський портал та "Варта1") стосувалися діяльності правоохоронних органів та судів. Найбільше інформації про ці структури подав ресурс "Варта" – 34% всіх новин про правоохоронців (58 матеріалів). Ще 31% (53 новини) опублікував Zaxid.net. 17% повідомлень (29 новин) про діяльність правоохоронців розмістив на своїх сторінках Львівський портал, по 9% (по 15 новин) – "Вголос" та "Твоє місто".

У цих новинах ішлося про діяльність Національної поліції, прокуратури, патрульної поліції, судів різних рівнів, Служби безпеки України, а також антикорупційних органів – Національного антикорупційного бюро України та Державного бюро розслідувань.

На "Варті" новини про правоохоронців становили 32% всіх новин видання за означений період. Це логічно, адже сайт створили на основі однойменної фейсбук-спільноти, яка спеціалізується на інформуванні про надзвичайні ситуації, ДТП та інші порушення у Львові й наразі налічує понад 350 тисяч учасників. Інші видання присвячували новинам про діяльність правоохоронців 10–17% стрічки новин за моніторинговий період.

Найбільше медіа з вибірки ІМІ писали про діяльність Нацполіції – на частку цієї структури припало 33,6% всіх новин про правоохоронців (72 згадки). Переважно про діяльність Нацполіції розповідали в новинах "Варти": практично половина всіх згадок була в новинах цього ресурсу. Не було жодного видання, яке б оминуло своєю увагою поліцію. Найменше про діяльність Нацполіції розповідали "Вголос" (шість новин) та "Твоє місто" (п'ять). На пресслужбу та соцмережі головного управління Національної поліції у Львівській області посилалися в публікаціях, медіа розповідали про кримінальну ситуацію в регіоні та не оминали й успіхів у діяльності поліції.

Три чверті згадок про Нацполіцію були в новинах, пов’язаних із кримінальною хронікою. Інші згадки стосувалися розшуку людей. Про успішну діяльність поліції розповідали в чотирьох матеріалах.

Наприклад, "Твоє місто" повідомило, що село Підгірці на Львівщині отримало нового "шерифа", який виконуватиме роботу дільничного. "Мешканці села і громади звертатимуться до нього за допомогою, порадою чи з повідомленням про злочин чи правопорушення. У поліції Львівщини кажуть, що найближчим часом своїх "шерифів" отримають мешканці 20 об’єднаних територіальних громад", – йдеться в новині.

Також видання розповіло, як Укрзалізниця і Нацполіція перевіряли дотримання карантинних обмежень у потягах і зробили кілька рейдів, під час яких склали лише один протокол на пасажира, що відмовився одягнути маску. Матеріал більше зосереджувався на тому, що це ініціатива Укрзалізниці, але роботу Нацполіції також поцінили позитивно.

"Варта" розповіла про ще одну історію успіху: на Тернопільщині представники поліції оштрафували чоловіка, який у соцмережах похвалився тим, що палив суху траву. Порушника виявили, склали на нього два протоколи й оштрафували – поліція, швидко реагує на дописи у фейсбуці.

Про Нацполіцію переважно писали позитивно: звертали увагу на здобутки та успішне виконання завдань (58% новин). Нейтрально про роботу поліції йшлося в 40% згадок. А от з критикою системи була пов’язана лише одна новина. Як повідомили на Zaxid.net, трьом поліцейським з Городища Черкаської області оголосили підозру в катуванні затриманого в лютому 2021 року. Двом дільничним інспекторам повідомили про підозру ще 8 лютого, але під час розслідування виявилося, що до катувань можуть бути причетні ще троє, зокрема начальник та двоє співробітників відділу. Їм підозру оголосили 9 квітня.

На другому місці за кількістю згадок перебувають суди (27,5% всіх згадок про правоохоронні органи, або 59 згадок). Майже половина новин (28) про діяльність судів була опублікована на Zaxid.net. Найменше про суди розповідали на "Твоєму місті" (п'ять матеріалів).

47,5% повідомлень зі згадками про суди стосувалися резонансних справ (28 з 59). Це, зокрема, були справа Сергія Стерненка та рішення Одеського апеляційного суду обрати йому домашній арешт; скасування Окружним адміністративним судом Києва приєднання села Малехова до Львівської ОТГ; процеси, пов’язані з довиборами до парламенту на округу №87 на Прикарпатті, зокрема рішення Окружного адміністративного суду м. Івано-Франківська; визнання Окружним адміністративним судом Києва протиправними пошуків плагіату в наукових роботах міністра освіти Сергія Шкарлета; спроби деяких політиків повернути судді Тупицькому посаду в Конституційному Суді України; рішення Київського апеляційного суду стягнути з Віктора Медведчука відшкодування витрат за судовий процес щодо книжки про Василя Стуса; рішення Запорізького окружного адміністративного суду позбавити російську мову статусу регіональної тощо. Окремо стоїть справа судді ОАСК Павла Вовка, зокрема обшуків у суді та затримання його брата, про що писали детально і досить багато.

Переважно це були резонансні справи загальноукраїнського рівня, за якими медіа давно стежать.

Трохи менше згадок (24 з 59) також стосувалося кримінальної хроніки: здебільшого це повідомлення про те, що розслідування окремих справ дійшли свого завершення і справи передали до суду або ж суд ухвалив рішення.

61% згадок про суди були з позитивним забарвленням. Ще у 24% про їхню діяльність говорили нейтрально. А от у 15% згадок про судову систему чи окремих суддів була зафіксована негативна конотація та критика.

Третя за кількістю згадок – прокуратура (18,7% – 40 згадок). Новини про цю структуру були розподілені рівномірно – по 12 матеріалів опублікували Львівський портал, "Варта" і Zaxid.net. На порядок менше про прокуратуру розповідали "Твоє місто" (три новини) та "Вголос" (одна новина). 87,5% новин, де згадували цю структуру, стосувалися різної кримінальної хроніки. Про прокуратуру не писали погано, майже не писали нейтрально (22,5%), левова частка матеріалів (77,5%) стосувалася успішної діяльності відомства.

9% новин (19 згадок) стосувалися діяльності патрульної поліції. Вісім матеріалів розміщувалися на "Варті", а найменше про цю структуру розповідали на "Вголосі": у стрічці з’явився лише один матеріал. 79% матеріалів тут також стосувалися кримінальної хроніки.

Патрульна поліція теж не дістала критики. Про її діяльність розповідали майже порівну нейтрально та позитивно, акцентували на конструктивних ініціативах. Зокрема, в матеріалі на "Варті" розповіли, як патрульні з початком весни розпочали огляд доріг, на яких "повилазили" ями. "Практичний етап весняного комісійного огляду доріг" триватиме аж до 30 квітня. Про те, що патрульні мірятимуть ями, повідомили й читачам "Твого міста". "У результаті перевірки керівникам дорожніх та комунальних організацій патрульні видадуть приписи щодо усунення недоліків із зазначенням термінів робіт", – пообіцяли у виданні.

Ще менше писали про інших правоохоронців. СБУ згадали лише дев'ять разів (4,2%), НАБУ – вісім разів (3,7%), тричі в новинах говорили про діяльність ДБР (1,4%). Кілька новин стосувалися абстрактних правоохоронців або ж цитували заступника голови МВС Антона Геращенка. Цікаво, що самого міністра в моніторинговий період львівські онлайн-видання не згадували.

Служба безпеки з’являлася переважно в позитивних новинах про успішну діяльність (майже 90% новин). Наприклад, їх хвалили за викриття каналу постачання запчастин для російської військової техніки або розкриття корупційної схеми на Укрзалізниці, завдяки якій зловмисники привласнили понад 20 мільйонів гривень. Більшість новин про ДБР та НАБУ також була зі знаком +. Але бюро зазнало і критики в новинах. Зокрема, в контексті справи обшуків в ОАСК суддя Павло Вовк назвав дії НАБУ "помстою". В самій новині це критичне висловлювання було дещо врівноважене викладенням суті справи.

Загалом же за тематикою кримінальні новини становили 63% всього масиву повідомлень про правоохоронні органи. 21% матеріалів був пов’язаний з резонансними справами. 5% згадок стосувались успішної діяльності правоохоронців і лише 1% критикував систему та містив інформацію про порушення та корупцію в цій сфері. 10% згадок про правоохоронців стосувались інших тем.

Основними джерелами в новинах про діяльність правоохоронних органів стали робота пресслужб, релізи відомств і заяви речників та речниць – 43% новин посилалися саме на ці ресурси. На рівних – по 19% – використовували соціальні мережі й месенджери структур та інформацію з офіційних сайтів, зокрема й судових реєстрів. У 10% випадків медійники посилалися на інші українські видання – Liga.net, "Українську правду", "24 канал", "Інформатор", "Слідство.Інфо", "Наші гроші. Львів" тощо. А от закордонні медіа використали лише один раз: Zaxid.net у новині про визнання обов’язкової вакцинації законною послався на Deutsche Welle. 5% новин стали результатом власної роботи – це були ексклюзивні коментарі тощо. В 3,5% матеріалів неможливо було визначити джерело отриманої інформації. Додамо, що в окремих матеріалах журналісти використовували кілька типів джерел, наприклад посилались і на соцмережі структур, і на інформацію, отриману з пресрелізу.

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.

Liked the article?
Help us be even more cool!