ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

У Закарпатській ОДА приховують контракт головного лікаря дитячої лікарні. Ідемо до суду

11.12.2017, 14:51
Ярослав Гулан

Місцева влада на Закарпатті стає деталі відкритішою, але час від часу таки знаходяться поодинокі чиновники, які, наче привиди з минулого, нагадують про часи, коли приховувати інформацію від громадян вважалося цілком нормальним явищем. Для журналістів і громадських активістів часи змінилися – доступ до публічної інформації відкрив Закон України «Про доступ до публічної інформації», і якщо його порушують – всі мають право звертатися до суду.

Запитуючи у влади публічну інформацію, варто керуватися принципом, що громадяни – це роботодавці для чиновників і депутатів. І, як кожен роботодавець, ми маємо знати усе про свого працівника у контексті його ефективності на робочому місці. Звідси й випливає наше право знати: фінансові звіти комунальних підприємств, штатні посадові оклади працівників, кому і на яких умовах йдуть бюджетні гроші, муніципальні землі і нерухомість, генплани, а також біографії посадовців, яких ми найняли.

Втім, здавалось би, що законодавство доволі чітко регламентує, яка інформація є публічною, а яка може бути обмеженою для доступу, однак і сьогодні у відносинах «громадянин-влада» трапляються збої.

Як-от, наприклад, запит на публічну інформацію, а саме надати копію контракту нещодавно призначеного головного лікаря Закарпатської обласної дитячої лікарні Романа Шніцера, який також є депутатом обласної ради.

Роман Шніцер

«Публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків», – йдеться у Законі України «Про доступ до публічної інформації».

Тож контракт лікаря, який є головним у лікувальному закладі, що належить закарпатцям, чим не публічна інформація?

Тож відсилаємо запит до Закарпатської обласної ради, депутати якої більшістю голосів і затвердили призначення колеги. Звідти приходить відповідь, що запит переадресований до належного розпорядника інформації – департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА. У департаменті охорони здоров’я Закарпатської ОДА порушили терміни відповіді – 5 робочих днів. Автору запиту довелося навіть два рази особисто навідатися до департаменту та уточнити: чи не загубився запит. Зрештою, 7 листопада отримана відповідь – департамент не може надати документ:

«Департамент охорони здоров’я не може надати копію контракту з головним лікарем обласної дитячої лікарні у зв’язку з наявністю в ньому персональних даних», – написав директор департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА Василь Маркович.

Можливо, для пана Марковича невідомі вимоги частини 7 статті 6 Закону «Про доступ до публічної інформації», яка говорить: «Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений».

Тож бачимо явні ознаки порушення законодавства України у контексті доступу до публічної інформації. Одним із варіантів вирішення проблеми конкретного прикладу стосунків «громадянин-влада» є звернення до суду.

У суді можна вимагати надати публічну інформацію для оприлюднення притягнути відповідальних працівників департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА до відповідальності.

Варто нагадати, що, згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення, неоприлюднення інформації, обов’язкове оприлюднення якої передбачено Законом України «Про доступ до публічної інформації», тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Подати до суду – не проблема, але проблемою для громадян України може виявитися оплата судового збору, розмір якого для фізичних осіб становить 640 гривень. А ще доведеться додати авансовий платіж за виконавське провадження – 6400 гривень. Ці два платежі становлять серйозні фінансові перешкоди для громадян, які хочуть відстоювати своє право доступу до публічної інформації.

Щоб змінити ситуацію на корить небайдужих громадян, в Україні виникла громадська ініціатива – Коаліція громадських організацій «За зниження фінансових бар’єрів у справах про доступ до публічної інформації».

Наразі уже завершено конкурс від Коаліції щодо найбільш резонансних випадків, коли журналістам та й усім громадянам країни місцева влада відмовляла у публічній інформації. Переможці конкурсу отримують правову допомогу щодо судового позову у справі про доступ до публічної інформації.

Випадок із відмовою надати копію контракту головлікаря закарпатського медзакладу також серед переможців цього конкурсу. Тож, сподіваємося, Феміда допоможе отримати документ, який приховують у стінах Закарпатської облдержадміністрації.

Ярослав Гулан, регіональний представник Інституту масової інформації у Закарпатській області

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!