ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

У стрічках найпопулярніших онлайн-медіа Тернопільщини переважають регіональні новини, більшість із яких – про кримінал

14.12.2023, 09:43
Ірина Небесна

У п’яти найпопулярніших онлайн-медіа Тернопільщини переважають регіональні новини: три з чотирьох новин, або 74%, стосуються саме місцевого контексту. Втім, всеукраїнські інфоприводи також знаходять місце в стрічці – національних новин опублікували не менш ніж 19%. Загалом такий високий відсоток вийшов завдяки підходу до висвітлення новин ресурсом 0352.ua – із 203 матеріалів 83 в них стосуються всеукраїнських інфоприводів. Зазвичай це повідомлення про зміни в курсі валют, нарахуванні пенсій та мобілізацію. Новин з інших регіонів було 5,6%, міжнародних новин – трохи більш ніж відсоток із загальної кількості проаналізованих новин. 

Такими є результати моніторингу, проведеного 6–10 листопада регіональною представницею ІМІ в п'яти найпопулярніших онлайн-медіа Тернопільщини: “0352.ua”“20 хвилин/RIA+”“Терен”“Тернополяни” та “Перший онлайн”. Під час моніторингу проаналізовано 613 новин, водночас до уваги не брали репортажі, аналітику, інтерв’ю та розслідування. Аналізували типи новин: регіональні, щодо сусідніх областей, всеукраїнські чи міжнародні. Після цього вже самі регіональні новини переглядали відповідно до їхньої тематики: кримінал та повідомлення надзвичайників, війна, соціальні наслідки війни, “комуналка” та місцева політика, культура та спорт, здоров’я і медицина.

Типи новин

В усіх п’яти медіа переважають регіональні новини, які так чи інакше стосуються міста та області: у “Терена” з 86 їх 75, у “RIA+ / 20 хвилин” – 81 з 89, у 0352.ua – половина загального контенту: 100 з 206. У “Тернополян” – 130 зі 156. У “Першого онлайн” – 67 із 76.

Міжнародних новин у стрічках небагато, в проаналізованому періоді вони були на сайтах “0352ua” і “Терен”.

Всеукраїнських новин найбільше було на сайті “0352.ua” – за вказаний період майже половина з 206 опублікованих – 83.

Новини інших регіонів також траплялися на відібраних новинних ресурсах. Найбільше їх було на сайтах “0352.ua” та “Тернополяни” – 17 та 13 відповідно. Зовсім не було таких новин на сайті “RIA+ / 20 хвилин”.

Тематика регіональних новин

Якщо ж говорити про місцеві або регіональні новини, то серед них переважають кримінальні та повідомлення щодо надзвичайних подій – вони становлять 42% загальної кількості новинного контенту.

У стрічках онлайн-медіа кримінальні новини становлять трохи менш ніж половину всього контенту, 42%. Тут варто зауважити, що до цієї умовної категорії ми зарахували не лише повідомлення правоохоронних органів, а також і ДСНС. Водночас окремі медіа не лише подають повідомлення Нацполіції, а й намагаються вправлятись у креативності їхнього подання. Як, наприклад, у матеріалах “Дві доби в стресі і без їжі: зворушлива рятувальна операція на Тернопільщині”, де вже в ліді розуміємо, що працівники ДСНС рятували кошеня, або “На Тернопільщині жінка довела сусіда до гріха” чи “Так агресував до мами, що від люті аж втратив свідомість: курйозний випадок у Тернополі, який ледь не закінчився трагічно”. Також варто зауважити, що окремі сайти в гонитві за переглядами вважають коректним виносити в заголовки “родзинки” про те, що в правопорушеннях підозрюють чи звинувачують ВПО. Зокрема, новини про те, що “переселенець із Сумщини осквернив український прапор на Тернопільщині” з іменем, прізвищем та навіть фото чоловіка опублікували ресурси “Перший онлайн”, “Тернополяни”, останні посилалися навіть не на офіційну інформацію поліції, а на допис журналіста Сергія Сінкевича.

Тему ВПО та криміналу продовжили в 0352, подавши новину “Намагався вбити колегу через мовний конфлікт: у сусідній області засудили переселенця зі Сходу”. Такі “акценти” на походженні підозрюваних та звинувачених є також нічим іншим, як мовою ворожнечі.

На другому місці за популярністю – новини місцевої політики, про комуналку та соціальні проблеми – 27,4% матеріалів. Сюди ми зарахували, зокрема, повідомлення від комунальників про відсутність водопостачання, дорожньої служби про ремонт доріг, КП “Тернопільелектротранс” про зміни в русі транспорту та інші.

Майже 11% новинної стрічки становлять новини про наслідки війни – це третя за кількістю тематична категорія регіональних новин. Зазвичай сюди входять повідомлення про загибель бійців ЗСУ, повідомлення про їхні похорони чи встановлення меморіальних дощок. Найбільше таких новин було в стрічках 0352.ua та “Тернополян” – 15 та 17 відповідно. У решти ресурсів таких новин було приблизно однаково: по шість у “Терена” та “Першого онлайн” і шість – у “RIA+ / 20 хвилин”. Останні три видання зазвичай повідомляють про загибель. Інші ж пишуть і про те, коли й де зустрінуть тіло бійця, тому новин виходить більше.

Варто також зауважити, що не обійшли увагою окремі тернопільські медіа мовний скандал, пов’язаний з Іриною Фаріон. Щоправда, зрештою знайшлося тут і локальне прив’язування – адже за російськомовних військових заступилася захисниця “Азовсталі” Пташка, уродженка Тернопільщини Катерина Поліщук. Тож новини, де вона назвала Фаріон “проєктом Кремля”, вийшли і на 0352, і на “Тернополянах”.

Також у новинних стрічках проаналізованих медіа писали про випадок гепатиту А, виявленого в області: “Блювота, біль у суглобах: на Тернопільщині зафіксували свіжий випадок гепатиту А”, “Випадок гепатиту на Тернопільщині не пов’язаний зі спалахом у Вінницькій області”, “Гепатит А на Тернопільщині: дізналися, що відомо про стан хворої та чи є нові випадки”, “Через виявлений на Тернопіллі гепатит А школярів відправили на дистанційку”.

Найменше у відсотковому співвідношенні в новинних стрічках вказаних медіа за період дослідження було новин про спорт та культуру – 6%, здоров’я та медицину – 3%, війну і бойові дії – 1,6%. Щодо останнього підкреслимо: це зовсім не означає, що медіа їх ігнорують, просто Тернопільщина входить до умовно мирної території, де не відбуваються бойові дії, тож новини про обстріли та загибель цивільних зазвичай потрапили до категорії всеукраїнських.

Ірина Небесна, регіональна представниця Інституту масової інформації в Тернопільській області 

Liked the article?
Help us be even more cool!