ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

У гонитві за переглядами: як соцмережі сіють паніку серед чернігівців

25.01.2024, 10:00
Павло Пущенко

У гонитві за гучними заголовками та клікбейтом низка медіа та телеграм-каналів наробили чергової паніки серед чернігівців, посилаючись на слова голови Чернігівської ОВА В'ячеслава Чауса про можливий швидкий повторний наступ російських військ на Чернігівщину.

Хвилю розганяли не лише окремі місцеві телеграм-канали, але й всеукраїнські медіа. У військовій адміністрації поширили повний фрагмент виступу голови ОВА, щоб зняти спекуляції. 

Розібрали цей кейс як приклад типової маніпуляції та ще одне підтвердження, чому варто читати лише доброчесні медіа або ж шукати першоджерело. 

Запитання, відповідь, маніпуляції і вирвані з контексту цитати 

Слова про ймовірність наступу російських військ пролунали під час брифінгу голови ОВА В'ячеслава Чауса чернігівським медіа 2 січня 2024 року: “Останнім часом багато говорять про 19 тисяч російського угруповання на кордоні – чи ви вбачаєте реальну загрозу повторного вторгнення на кордоні області, чи ні?”

Голова ОВА свою відповідь почав із зустрічного питання: “От як відповісти на це питання? Дивіться, якщо я зараз скажу, що вбачаю, то скажете, що Чаус сіє паніку і каже, що буде другий наступ, а його там немає. Скажу, що не вбачаю, а вони підуть”. 

Далі він зазначив, що росіяни здатні швидко сформувати сили для такого наступу, але все залежатиме, зокрема, і від укріпленості північного кордону. 

“Я на це питання відповідав у 2022 році, і у 2023-му нічого не змінилося: Росія сьогодні здатна дуже-дуже швидко, протягом тижня-трьох, сформувати контингент, достатній для повторного наступу на територію області. Чи вони це зроблять, чи ні, залежить, зокрема, і від того, наскільки ми будемо працювати над нарощуванням фортифікацій. Вони ж усе бачать: десь літають, де можуть, десь їздять. Вони розуміють, що ми підсилюємо фортифікацію. І ми це дійсно робимо. Фортифікація 2023 року в порівнянні з 2022 роком – це зовсім інший рівень, і далі будемо підсилювати. І що більше ми це будемо робити, то менше ймовірність повторного заходу ворога на територію Чернігівської області”, – відповів він.

Після брифінгу окремі телеграм-канали та медіа поширили заголовки про наступ, який почнеться за кілька тижнів, та подали вирвані з контексту слова голови ОВА. 

 

Маніпулювали в заголовках не лише деякі чернігівські телеграм-канали, але й всеукраїнські медіа. Наприклад, у ТСН подали слова Чауса під заголовком: “Росія може знов розпочати наступ на Чернігівщину: Чаус розповів про загрозу”. 

На ютуб-каналі “Ми Україна”, що має понад 400 тисяч підписників, випустили сюжет “ЕКСТРЕНО. Росія готує повторний наступ з Півночі. Двадцять тисяч солдатів РФ вже готові”. 

Реакція ОВА 

Побачивши непрофесійну реакцію на заяву В'ячеслава Чауса в соціальних мережах, у Чернігівській ОВА поширили відео з повним варіантом запитання і відповіді.

Ось як прокоментував ситуацію ІМІ заступник директора Департаменту інформдіяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської ОВА Валерій Сорокін: 

“Одразу після того, як на Суспільне.Чернігів з’явилися перші новини з пресконференції, в анонімних тг-каналах почалася хвиля повідомлень з маніпулятивними заголовками та вирваними з контексту фразами щодо концентрування сил ворога на кордоні з Чернігівщиною і, як наслідок, ймовірного повторного наступу.

Для припинення дезінформування в офіційному тг-каналі та фб-сторінці було максимально оперативно розміщено фрагмент із пресконференції. Власне, саме запитання, бо важливий контекст, який задала ним журналістка, та повна відповідь В'ячеслава Чауса”.

Після уточнення від ОВА окремі видання або змінили заголовки, або видалили публікації. 

Наприклад, телеграм-канал “Ми з Чернігова” прибрав із заголовка, що рф “незабаром” може напасти на Чернігівщину. 

Кілька місяців тому представники влади також спростовували фейк (“Ідуть танки з боку Городні: фейк, який учора поширювали в Менській громаді”) щодо ніби наступу російських військ з північного кордону. 

Через те що в Мені (громада на півночі Чернігівської області) вирішили з питань безпеки залишити на кілька днів усі заклади освіти працювати онлайн, жителі почали додумувати різні версії та ширити фейки в соцмережах. Начальнику Корюківської РВА Івану Ващенку довелося інформувати, що змін у безпековій ситуації немає, а всі служби працюють штатно.

Варто зазначити, що тема нового наступу на Чернігівщині є дуже чутливою для місцевих жителів. Адже в лютому 2022 року, буквально за день-два наступу російських військ, бої точилися вже на околицях Чернігова, була окупована значна частина області. 

На цьому все ще намагаються зробити хайп окремі телеграм-канали та медіа, забуваючи про стандарти журналістики та елементарну повагу до читачів, сіючи паніку та тривогу серед чернігівців. У ситуації, коли ворожі інформаційні операції постійно намагаються впливати на інформаційний простір, така поведінка місцевих телеграм-каналів та окремих медіа грає тільки на руку противнику. 

Павло Пущенко, регіональний представник Інституту масової інформації в Чернігівській області

Liked the article?
Help us be even more cool!