ГАРЯЧА ЛІНІЯ050 447 70 63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Подай скаргу

Тіло, джинса, новина: які ключові теми висвітлювали запорізькі онлайн-медіа

Кримінал та надзвичайні події, місцева влада та політика на рівні із соціальною тематикою – найпопулярніші теми запорізьких онлайн-медіа. Найменше журналісти продукували новини з екології, культури та спорту. Такими стали результати тематичного моніторингу, який провели експерти Інститут масової інформації  з 11 по 15 лютого 2019 року. Досліджувалися найбільш популярні теми, які публікуються в новинних стрічках онлайн-медіа. Аналізувалися п’ять запорізьких сайтів: 061.uaЗаборЗанозаForpostАкцент, а саме всі новини стрічки кожного медіа без урахування публіцистичних, аналітичних матеріалів або розслідувань, блогів та авторських колонок, анонсів, а також матеріалів з ознаками замовності, які за форматом також були написані не у формі новин.  Всього за період моніторингу було проаналізовано 421 новину.

Кримінал, корупція, надзвичайні події:  те, що завжди працює?

Смерть як тема та ефективна робота прес-служб – проста та діюча формула у створенні новин, якщо ви розраховуєте на достатню кількість текстів в стрічці та потенційну клікабельність. Суспільна значущість у цю  формулу включається вкрай рідко. Іноді не включається сюди і безпосередня робота журналіста, яка, наприклад, могла б складатися з переписування суто “поліцейської”, картонної лексики неживих прес-релізів та додаванням адекватних бекграундів для елементарного дотримання професійних стандартів новин.

Тим не менш загальна кількість кримінально-надзвичайних новин в аналізованих онлайн-медіа склала в лютому не менше 36% або 151 новину. Аналітика сайтів показала, що пересічний споживач інформації в день отримує від двох до 10 новин на цю тематику. В середньому, кожна третя новина в стрічках онлайн-новин розповідала про кримінал або надзвичайну подію.

Певна частина новин дійсно мала суспільну значущість та інтерес для аудиторію. Але не всі, як, приміром, ця “В Запорожской области в квартире нашли труп”. До тексту було додано фото з вулиці освітленого вікна (!) квартири, де це сталося. Не чекайте на точність та повноту:  все, що відомо, що в Енергодарі донька знайшли свою маму, жінку, 1953 р.н. Все. Зустрічався і такий масштаб повідомлень: “На запорожской трассе горел грузовик”, де “грузовиком” виявився автомобіль “Газель” і ніхто не постраждав.  В новинах цієї тематики можна було зустріти і такі, що містили мову ворожнечі прямо в заголовку, як, приміром, тут  “В Запорожье вынесли приговор дончанину, ограбившему 8 женщин“.

В цілому ж, найбільше кримінальних новин у цей період опублікували на сайтах “Акцент” (38 новин або 44%) та Forpost (35 новин або 41% від загальної кількості новин в стрічці), найменше –  на сайті “Заноза” (16 новин або 28% від загальної кількоісті новин в стрічці).

Варто зауважити, що тематика корупції/антикорупції в цей період була доволі актуальна. І хоча  кількість таких новин склади не більше 7% (або 28 новин загалом), ця цифра може вказувати на зростання інтересу до суспільно-значущих тем. Причому, мова йде не тільки  про стандартні повідомлення про затриманняхабарників, або перебіг судового процесу над звинувачуваними у службовому підлозі та зловживанням службовим положенням, які розсповсюджуються профільними прес-службами, а також і передруківками або  власними матеріалами-новинами щодо незадекларованої власності чиновників, спірними придбаннями чиновників на кшталт цього “Запорожская депутат купила Мercedes за 30 тысяч гривен” тощо.

Заджинсована політика&соціалка: нічия

Моніторинг виявив досить високий відсоток новин, присвячених діяльності місцевої влади. Так, в стрічках новин було опубліковано не менше 17% таких матеріалів, тобто кожна шоста новина  стосувалася важливих для мешканців міста та регіону тем. Варто зауважити, що в стрічках публікувалися не тільки релізні повідомлення, а було достатньо і авторських новин. Найбільше діяльність місцевої влади висвітлювали на сайті 061.ua – майже 21% новин, найменше – у новинних стрічках “Акценту” та Forpost – по 14% від загальної кількості новин у стрічці.

При цьому кількість суто політичних новин, які, зазвичай, мають не дуже велику частку від загальної кількості текстів, увійшли у топ-3 найбільш висвітлюваних тем лютого. Пов’язано це, очевидно, із наближенням президентских виборів. Варто сказати, що більша частина таких новин, за певними винятками типу  “К концу месяца в Запорожье приедет Порошенко” або “Посол Франции в Украине приехала в Бердянск, чтобы увидеть реальность”, мали ознаки замовності та більше походили на чорно-білу, в залежності від замовлення, джинсу. В топі найліричніших новин цього розділу – коротеньке зізнання в любові кандидата у Президенти, зрозуміло, опубліковане 14 лютого: “Юрий Бойко: Для меня любовь – это, в первую очередь, поступки”. Але ця “новина”, опублікавана в комерційній рубриці “Политические новости”,  все ж таки не про любов, а про політику. Інші тексти з цієї тематики були менш позитивними. На сайтах вдавалися до соціологічних досліджень “Стало известно, кто из кандидатов в президенты возглавляет антирейтинг в Запорожье” (на ресурсі системно публікуються матеріали проти Порошенка та на підтримку Тимошенко), підозр “Офіційно: партію ВО «Батьківщина» підозрюють у відмиванні коштів” (на ресурсі системно публікуються матеріали проти Тимошенко та на підтримку Порошенка), заяв про підтримку “Судостроители Украины поддержали кандидата в Президенты Александра Вилкула” (на ресурсі публікується найбільше джинси, хоча, варто зауважити, з’являється  вона по усій мережі сайтів та рубрика “Политические новости” у вихідних даних позначена як така, де все – на правах реклами). Тим не менш. Політика в аналізований період стала на рівних із соціальною тематикою: проблемами медицини, освіти, пільг тощо, яким найбільше уваги приділили на сайті “Заноза” (12% новин), найменше – на сайті Forpost (близько 6% новин).

Замість висновків

В основу моніторингу для дослідження  було взято такі 10 тем: діяльність місцевої влади, політика, економіка/бізнес, кримінал/надзвичайні події/ДТП, соціальна тематика, екологія, корупція/антикорупція, культура, вразливі групи, спорт. В запорізьких онлайн-медіа було виділено ще кілька незначних за кількістю, але автономних тематичних груп: активізм, шоубіз/розваги, історія та “інші новини” прикладу “В Запорожье заметили милый мурал с котиками и собачками”. Тож, якщо ТОП-тем – кримінал/НП, місцеві влада, політика та соціальна тематика склади 69% від усіх проаналізованих новин, теми корупції, економіки, активізму, вразливих груп вкупі з шоубізом та котиками із “іншого” – 26% від загального масиву новинних текстів, про культуру, екологію, історію та спорт писали найменше – всього 6% текстів на ці теми від загальної кількості новин в стрічках сайтів.

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інстит масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Liked the article?
Help us be even more cool!
Хочете дізнаватися першими про нові дослідження інституту масової інформації? Підпишіться на розсилку!
Дякуємо за підписку!