Статистика та вакцинація: що черкаські онлайн-медіа пишуть про пандемію
Майже кожна п’ята новина черкаських онлайн-ЗМІ – про пандемію коронавірусу і лише 2,5% з них стосуються т. зв. антивакцинаторських рухів. Найбільше ж ЗМІ пишуть про статистику захворюваності, хід вакцинації та карантинні обмеження. Такими були результати листопадового моніторингу ІМІ, метою якого було дослідити тематичний склад новин про пандемію коронавірусу.
До аналізу було взято новини із сайтів 18000, Прочерк, Zmi.ck.ua, Провсе та Вичерпно за період з 1 по 5 листопада. Загалом за цей період на сайтах опублікували 648 новин. Зокрема, 109 – на Zmi.ck.ua, 113 – на Вичерпно, 131 – на Провсе, 140 – на 18000 і 155 на Прочерку.
Пандемії коронавірусу стосувались 18% від загальної кількості публікацій. Найбільше таких новин було на Вичерпно – 21,2%. Найменше, 11%, на Провсе.
Що ж до тематичного складу, то найбільша частина публікацій стосувались статистики захворюваності в обласному центрі та регіоні. Таких новин на зазначених сайтах – 41%.
19% новин стосуються перебiгу вакцинації (статистики, відкриття та роботи пунктів, тощо). Як от, до прикладу, новина “На черкаській автостанції відкрили центр вакцинації” на сайті Провсе, чи публікація “Медики ДСНС допомагають у черкаських центрах вакцинації” на сайті 18000, або ж замітка “Більше восьми тисяч черкащан за добу вакцинувалися від COVID-19” на Вичерпно. Власне, на Вичерпно і було найбільше публікацій на цю тему – 6. Найменше, дві, було Zmi.ck.ua.
Карантин та карантинні обмеження висвітлювали у 18% тематичних публікацій. Загалом, це переважно були новини про наслідки ймовірного введення в регіоні “червоної” зони”, про перевірки дотримання карантинних обмеждень правоохоронними органами, чи про роботу тих чи інших установ, або закладів. Я к от, до прикладу, у пубілкаціях “У Черкасах тимчасово заборонили партнерські пологи” на Провсе, чи ж “Голова ОДА сам перевірятиме дотримання протиепідемічних норм, якщо Черкащина потрапить до “червоної” зони” на Zmi.ck.ua, або “Черкаські патрульні перевіряють перевізників” на Прочерку. Власне Прочерк і опублікував найбільше таких новин – 8. Найменше пубілкацій цієї тематики було на Провсе – 2.
9,4% новин із вибірки стосувались роботи додатку Дія та сертифікатів про вакцинацію. До прикладу, новина “У застосунку «Дія» відтепер можна отримати дитячий СOVID-сертифікат” на Вичерпно, чи ж публікація “Сертифікат про одужання від COVID-19 в “Дії”: як згенерувати та скільки діятиме” на Провсе. Загалом же по чотири публікації такої тематики було на сайтах 18000 і Провсе, три – на Вичерпно. І взагалі не публікували таких новин на Прочерку та Zmi.ck.ua.
5% публікацій стосувались стану лікарень, зокрема їхньої заповненості та забезпечення їх киснем. Як от, наприклад, новина “У лікарнях області зайнято майже 55% ліжок для пацієнтів із COVID-19” на сайті 18000, чи ж матеріал “У Черкаській РДА вирішують ситуацію з кисневою станцією Черкаської ЦРЛ” на Прочерку. У цій тематичній категорії маємо також приклади матеріалів з ознаками джинси. А саме, публікації “За місяць черкаський “Азот” надав понад 550 тонн кисню” на сайтах 18000 та Прочерк. А також політичну джинсу в публікації “Уряд залишає без належного фінансуванняінфекційні лікарніу розпал пандеміїCOVID-19, – “Наш край”” – на сайті Zmi.ck.ua.
Так званих “антивакцинаторських рухів” стосувались лише три новини із вибірки, що склало 2,5%. Йдеться про публікації про місцеву активістку-блогерку, а саме матеріали “Блогерка-антивакцинаторка з Черкас заявила, що українці та росіяни — один народ (ВІДЕО)” та “Черкаська антиковідниця, яка вважає війну на Донбасі «штучною», розповіла про фінансування мітингувальників з Росії (ФОТО, ВІДЕО)” на Провсе. А також публікацію “На столичному мітингу антивакцинаторів блогерка з Черкас розповідала про “братів-слов’янів”” на сайті 18000. Загалом усі три згадані новини подані жірналістами доволі нейтрально, однак негативу до образу героїні матеріалів додають власне наведені факти про неї та її діяльність. Окрім того, перед одним із відеозвернень згаданної особи сайт Провсе розмістив дисклеймер: “Увага! Інформація на відео містить неперевірені факти та має ознаки конспірології!”.
Усього одна новина із вибірки стосувалась правопорушень, пов’язаних із пандемією, карантинними обмеженнями, чи підробними сертифікатами. Йдеться про публікацію “Багатотисячні штрафи та в’язниця: як черкасців каратимуть за фальшиві COVID-сертифікати” на сайті Провсе.
Частка новин, які не потрапили у котрусь зі згаданих тематичних категорій, становить 4,2%. Серед них, до прикладу, матеріал сайту 18000 “Жоден із захворілих працівників черкаської “екстренки” не перебуває на стаціонарному лікуванні”, а також, до прикладу, публікація “Виснажені пандемією черкащани можуть отримати безкоштовну консультацію психолога” на Провсе.
Серед іншого цікаво відзначити, що у березні минулого року, коли пандемія лише насувалась на Черкащину (першого інфікованого коронавірусом в регіоні госпіталізували 22 березня), частка новин про коронавірус становила 23%. А вже у квітні того ж року – 46%, у травні – 40%. Що ж до новин про вакцинацію, то варто зазначити, що у червні цього року, коли в регіоні тільки запускали центри масової вакцинації, імунізації стосувались тільки 6% новин із подібної вибірки, що більш ніж утричі менше, ніж тепер.
Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.
Help us be even more cool!