ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Що з доступом до інформації на Харківщині. Огляд ІМІ

30.06.2023, 09:59
Олена Лептуга

Будемо чесні, такої ганебної ситуації з доступом до інформації, яка була за останніх років "мерування" Геннадія Кернеса, коли журналістів і представників громади не допускали на засідання міської ради, наразі в Харкові нема. Теперішній очільник Харкова Ігор Терехов, як і керівник обласної військової адміністрації, регулярно інформують про ситуацію в регіоні й звітують про свою діяльність. Зрозуміло, що це пов’язане чи не зі щоденними обстрілами. Обидва – активні дописувачі своїх телеграм-каналів і часті гості Національного марафону. 

image

 

Мінусом такої комунікації є те, що зазначені владні органи вибудували роботу в такий спосіб, що інформація виходить назовні лише з посиланням на свого очільника. Від цього потерпають регіональні медіа. 

"Суспільне завжди звертається до першоджерел за напрямом діяльності, адже вони володіють більшою кількістю інформації, у них можна перепитати, уточнити інформацію, отримати фахове пояснення та оцінку. Медики відповідають за поранених, енергетики – за відновлення мереж, рятувальники – за розмінування. На жаль, ми не завжди можемо отримати фаховий коментар: "Передали все куди треба, стежте за телеграм-каналом начальника ОВА". І тут уже не уточнити, не перепитати більше важливих деталей, не отримати оцінку або прогноз", – коментує ситуацію головний редактор Суспільне.Харків Слава Мавричев. 

Цю проблему підтверджує й медіагрупа "Накипіло". Відповідь на запит від останньої про кількість обстрілів і пошкоджень у Харківській області розтягнулася на місяць, оскільки ХОВА спрямувала це питання до районних адміністрацій. Обласна прокуратура відмовила в наданні такої інформації. Тільки пресслужба Національної поліції в Харківській області дала розгорнуту відповідь. 

 

a5w HKtCyJQ Ow 2ndC0No0GtXBrZIyj10Elge bXlgCoKn0HJAO5oxHj7Eu2GuzttrZg1BQOlMAlUa5rgQuamJBrFIgccDxDhB0ugZejUhtgoBJuQZDe1Onq9lZbGasnd2I VbUtl3Pr0vQCmA8AGY

 

"Раз на раз не припадає. Плануєш матеріал, надсилаєш запит, а далі – як пощастить. Наприклад, на запит щодо розміру зарплати очільника області й першого заступника пресслужба ХОВА отримали відповідь в установлені законом строки, а щодо обстрілів – поки дочекалися, уже ця інформація втратила актуальність, бо були ще прильоти", – коментує ситуацію Вікторія Пліс, заступниця головної редакторки медіагрупи "Накипіло". 

Про цю ж проблему говорить і Слава Мавричев: "Відповідь на проблему, яка цікавить жителя Харкова сьогодні, надійде паперовим листом десь, коли глядач ту проблему навіть не згадає. Найяскравіший кейс, звісно, – відкриття харківського зоопарку. Про відновлення його роботи не було жодного офіційного повідомлення – лише відео відвідувачів у телеграм-каналах. Хто ухвалював рішення відкрити зоопарк у прифронтовому місті? Чому ухвалили таке рішення? Як убезпечуватимуть відвідувачів у разі ракетної загрози? Зоопарк із журналістами не спілкується, на запити до мерії відповіді немає, на прямі запитання – мер вдається до маніпуляцій. Дуже зручно, коли єдине джерело інформації – твій телеграм-канал. Бо телеграм-канали не ставлять незручних запитань, не псують цим імідж можновладцям".

Видання Kharkiv.Today також стикалося з перешкодами в отриманні інформації. Головна Юлія Агєєва акцентує на труднощах з отриманням доступу до засідань сесії міської й обласної рад, бо записи онлайн-засідань викладаються не одразу, та ще й періодично з вирізаними з незрозумілих причин фрагментами. 

"У Харкові іноді складно здобувати суспільно важливу інформацію. Наприкінці минулого року харківський міський голова на пресконференції пообіцяв журналістам надати перелік будинків, до яких не зможуть повернутися харків’яни через значний ступінь руйнацій. Станом на початок червня 2023 року цей перелік відсутній. Його не надали ані жителям будинків, які зруйнувала росія, ані журналістам. Це замовчування дуже згубне, адже харків’янам, які вимушено стали біженцями, не дають дороговказів: "Ви поїхали, ваш будинок потрібно зносити, але ми вас чекаємо назад, тому плануємо його відновлювати".

Водночас наші респонденти й респондентки відзначають відкритість голів громад Харківської області і щодо спілкування телефоном про оперативну ситуацію, і щодо відповідей на письмові запити. Кажуть, що дуже комфортно працювати з головами Дергачівської, Золочівської, Циркунівської громад та посадовцями Куп’янська, Ізюма, Вовчанська.

"Вражали в гарному сенсі очільники військових адміністрацій Харківщини на самій лінії фронту: повсякчас були відкритими, щирими, оперативними, брали слухавки буквально в момент або одразу після щільних обстрілів", – зазначає Юлія Агєєва.

Вимальовується тенденція: що більша та ближча небезпека – то відкритіша влада до журналістів.

 

Liked the article?
Help us be even more cool!