Саркастичний ТЦК, інциденти з повістками й ухилення від коментарів: як висвітлюють мобілізацію в рівненських ЗМІ
У липні українські медіа приділяли посилену увагу темі мобілізації, адже цього місяця всі військовозобов’язані мали б оновити дані в ТЦК, ЦНАПі чи в застосунку “Резерв+”. Ця тема обросла міфами й страшилками, з одного боку, ворожою пропагандою – з іншого. Рівненські ЗМІ в цьому контексті намагалися доносити до суспільства позицію влади, але подекуди й самі зловживали гучними заголовками на кшталт “Знайдуть усіх, хто хоч раз “засвітився”. А ТЦК, кожен у свій спосіб, комунікували із суспільством, водночас вдаючись до саркастичних висловлювань, осуду й поширення особистих даних людей.
Чи впорались органи влади, ТЦК і найпопулярніші медіа Рівненщини з інформуванням населення про зміни в мобілізаційному законодавстві й про гучні інциденти, пов’язані з роботою ТЦК? Щоб відповісти на це питання, ми дослідили стрічки п’яти найпопулярніших медіа Рівненщини, сайтів “Радіо Трек”, “Рівне медіа”, “Рівне вечірнє”, “Рівне 1” і “ITV Media group”, на предмет висвітлення інформації про мобілізацію. Перевірялися стрічки 1–20 липня 2024 року.
Насамперед додамо трохи контексту. Мобілізація в Рівному проходить відносно спокійно. За період дії воєнного стану в обласному, Рівненському міському і районному ТЦК змінилося керівництво. Ці зміни не обійшлися без гучних скандалів. Перший з яких трапився рік тому, коли Державне бюро розслідувань повідомило про викриття вже екскерівника Рівненських обласного ТЦК Сергія Луцюка і керівника Рівненського районного ТЦК Віталія Козачука на побитті підлеглого битою. Луцюк начебто бив військового, а Козачук усе це знімав на відео.
Новина про те, що ДБР викрило двох військкомів на знущаннях з підлеглого. Скриншот повідомлення на сайті ДБР
Після затримання обох відправили до СІЗО, а нині судять. 12 липня відбувся останній розгляд у справі військкомів. Як відомо із судових ухвал, їх судять не лише за побиття підлеглого. Сергія Луцюка також обвинувачують у грабежі й незаконному збагаченні. А екскерівника Рівненського районного ТЦК Віталія Козачука обвинувачують у пособництві до застосування насильства, незаконному придбанні та зберіганні психотропних речовин у великих розмірах та схилянні до їхнього вживання.
За цією справою стежили всеукраїнські й рівненські ЗМІ. Щоправда, останні суди ніхто не висвітлював. А справа, між іншим, рухається складно, адже адвокати обвинувачених часто подають скарги й апеляції. Останню, наприклад, суд розглядав 22 липня.
Інша історія, про приховане знімання поцілунків у кабінеті вже екскерівника Рівненського міського ТЦК Олександра Ярмошевича, була справжнім іспитом для медійників на вміння реагувати на вороже ІПСО. Іспитом, який більшість медіа провалила. У квітні ІМІ детально з’ясовував, яких помилок припустилися ЗМІ в гонитві за хайпом і кліками і як доклалися до дискредитації військових, поширюючи жовті заголовки.
Скриншот публікації ІМІ про реакцію українських медіа на злив відео прихованого знімання в кабінеті Олександра Ярмошевича
Були й інші резонансні випадки, пов’язані з мобілізацією, як-от викриття начальника одного з відділень Рівненського військового госпіталю й ексвійськкома на корупційній схемі. А в липні медіа писали про вирок колишньому військкому Володимиреччини за вимагання та отримання хабаря від пораненого солдата.
Інформування про мобілізацію
У липні рівненські ЗМІ, стрічки яких досліджувались, опублікували 95 новин, які стосуються мобілізації. Всі ці новини умовно можна розділити на інформативні (такі що стосуються змін законодавства про мобілізацію, змін у веденні обліку тощо), новини про оновлення даних військовозобов’язаними, кримінальні новини й різні інциденти, новини про рекрутинг. Помітно, що держава намагається комунікувати з людьми на цю непросту тему, адже така комунікація вкрай потрібна. Згадаймо хоча б нещодавнє опитування, яке Центр Разумкова проводив на замовлення “Дзеркала тижня”. Згідно з ним 46% опитаних у різних регіонах України вважають, що ухилятися від служби в армії не соромно. Ще майже 25% не визначилися з позицією, соромно чи ні.
Результати соціологічного опитування, яке проводив Центр Разумкова на замовлення “Дзеркала Тижня”. Ілюстрація із сайту ZN.UA
Чи виходить різним держструктурам комунікувати з людьми на тему мобілізації? У багатьох випадках відповідь – так. Наприклад, у липні ЗМІ з посиланням на посадовців Міноборони часто повідомляли про зміни в мобілізаційному законодавстві й відповідали на запитання, які турбують людей. З посиланням на ЦНАПи й “Резерв +” медіа повідомляли про кількість людей, які оновили дані, і стежили за чергами охочих це зробити.
Водночас багато новин мали, з одного боку, інформативний характер, з іншого – залякувальний. Це новини про штрафи за неоновлення даних і кількість оштрафованих.
Представники рівненських ТЦК також брали участь у кампанії інформування і пояснювали, наприклад, коли військовозобов’язані, які мають статус “обмежено придатних”, повинні пройти військово-лікарські комісії і як це все відбуватиметься. Або ж розповідали, що після 16 липня всі військовозобов’язані повинні носити із собою документ про оновлення даних.
Крім офіційних представників, уповноважених коментувати мобілізаційні процеси, про цю тему в ЗМІ дискутували різні юристи. Один з яких повідомив, що із 17 липня всі військовозобов’язані українці почнуть отримувати повістки. І першими їх отримають ті, хто оновив дані. Хоча ця теза спірна, адже невідомо, як держава може підготувати й озброїти абсолютно всіх цих людей. А їх, як відомо, понад 4,6 мільйона.
“Знайдуть усіх, хто хоч раз “засвітився”: Відомо, які дані призовників потраплять в електронний реєстр”, “ТЦК може виписувати скільки завгодно штрафів ухилянтам. Це щоразу нове порушення”, “Як ловитимуть ухилянтів після 16 липня: Чи побільшає на вулиці патрулів”. Вочевидь, через бажання отримати більше переглядів сайт “Радіо Трек” використовував такі заголовки із залякуваннями в новинах, клікнувши на які, можна переконатися, що насправді все не так страшно.
Окрема категорія новин, які стосуються мобілізації, – кримінал. Паралельно з новинами про оновлення даних військовозобов’язаними з’являлися новини про тих, хто намагається нелегально перетнути кордон, щоб уникнути мобілізації, викритих організаторів схем перетину кордону і тих, кому не вдалося перепливти Тису. Однак таких новин було небагато.
Інциденти під час вручення повісток і реакція ТЦК
Ще одна категорія новин про мобілізацію – інциденти з врученнями повісток. Звісно, у більшості людей зустріч з ТЦК проходить без ексцесів і застосування фізичної сили, але траплялися й інші випадки. Так, “Рівне медіа” отримав коментарі рівнянки, яка розповіла про незаконне утримання її чоловіка працівниками ТЦК на Вінниччині. ЗМІ детально висвітлив позицію жінки, яка каже, що її чоловік і ще двоє його товаришів їхали на роботу на Вінниччину. Під час поїздки їх начебто затримали, побили й видали повістки. Журналістам вдалось отримати коментар поліції. Натомість у ТЦК на прохання журналістів прокоментувати ситуацію порадили написати листа на електронну адресу.
“Рівне медіа” намагався поспілкуватися зі всіма учасниками конфлікту. Скриншот новини із сайту “Рівне медіа”
Як виявилося, Вінницький обласний ТЦК на той час уже виклав свою позицію стосовно інциденту. Щоправда, зрозуміти, що йдеться про ту саму подію, непросто, адже заява ТЦК і слова жінки не сходяться, ані в обставинах подій, ані в кількості людей, про яких ідеться (жінка говорила про трьох чоловіків, а в повідомленні ТЦК їх 14).
У повідомленні центру комплектування стверджується, що чоловіки хотіли незаконно перетнути кордон, однак у результаті були мобілізовані, а інформацію про побиття внутрішня перевірка ТЦК, мовляв, не підтвердила. Позицію виклали “з огляду на суспільний інтерес та поширення мережею інтернет”. Однак, чому працівники центру комплектування обрали таку тактику замість коментарів журналістам, незрозуміло. Вочевидь, така позиція може свідчити про невміння чи небажання комунікувати зі ЗМІ напряму і може вплинути на посилення недовіри до територіальних центрів комплектування.
А тепер приклад іншої комунікації. 13 липня кілька рівненських медіа повідомили з посиланням на його дружину і Рівненський обласний ТЦК про викрадення і побиття “волонтера” Олександра Мандигри працівниками Гощанського ТЦК. Чоловіка начебто одразу скерували на проходження ВЛК. На відео, які публікувала його дружина, він показував шрами й синці.
У новині про начебто побитого волонтера ЗМІ використовували скриншоти з відео, які публікувала його дружина. Скриншот з новини сайту “Рівне вечірнє”
У цьому випадку ТЦК висловив свою позицію рано-вранці, ще до появи публікацій у медіа. Того ж дня, ввечері, аналогічний допис опублікувало ОК “Захід”. У цих публікаціях обидві структури вдаються до емоцій, осуду і кепкувань.
“Волонтер” відмовляється проходити ВЛК і захищати Батьківщину”, “Громадянин Олександр М. відмовився проходити ВЛК. Бігав по всьому ТЦК. Кричав. Кидався на стільці. Телефонував дружині. Плакав і казав, що йому потрібно виїхати в Польщу, щоб привезти автомобілі для ЗСУ”, йдеться в обох дописах. За твердженнями ТЦК, чоловік не має підстав для непроходження військової служби, а військовослужбовці ТЦК не застосовували силу щодо нього. “Все це зафіксовано на фото та відео”, – додають у заяві.
Також ТЦК і ОК “Захід” закликали журналістів не поширювати неправдиву інформацію. “Ми відкриті до коментарів”, – додали в повідомленні.
ОК “Захід” у своїй заяві публікує фото волонтера і насміхається з нього через те, що він носить військову форму. Скриншот з телеграм-каналу ОК “Захід”
До речі, згодом окремі медіа видалили із сайтів новину про побиття волонтера, побудовану на коментарях його дружини.
Що не так з позицією військових? Схоже, у цьому разі військові діяли на випередження, бажаючи якомога швидше донести свою позицію, щоб запобігти поширенню, як вони стверджують, неправдивої інформації. Заклик до комунікації з журналістами теж вітається. З іншого боку, чи етично розголошувати фото волонтера, насміхатися з нього і публікувати його фото без блюру? Ні.
Ще один випадок, у якому знадобилися пояснення ТЦК, трапився 7 липня. У місті Вараш чоловік, який нібито має проблеми зі здоров’ям, дорогою до ТЦК начебто в присутності вісьмох військових, які його “заламали”, порізав собі ключем вени.
Після цього він записав відео зі звинуваченнями, що йому не надали допомоги, а також іншими звинуваченнями й нецензурною лексикою на адресу працівників центру комплектування. Це відео почали публікувати в телеграм-каналах, де воно зібрало багато негативних реакцій. Вранці наступного обласний ТЦК відреагував на звинувачення, тож ЗМІ, на відміну від телеграм-каналів, поширювали інформацію з посиланням на цю заяву.
Телеграм-канал “Рівне головне” опублікував відео зі звинуваченнями на адресу ТЦК, не перевіривши інформації. Скриншот з телеграм-каналу “Рівне головне”
Свою заяву з приводу цих звинувачень Рівненський обласний ТЦК та СП розпочав у саркастичній формі: “ТЕРМІНОВО! У Вараському РТЦК та СП вісім військовослужбовців побили Громадянина, і через це, той “порізав собі вени”.
“ШОК! Терміново в усі російські новини!” – так починається це повідомлення. Далі ТЦК додав біографію чоловіка, зазначивши, що він був засуджений за незаконне виробництво та зберігання наркотиків. Вочевидь, у такий спосіб ТЦК хотів його маргіналізувати.
Подальші пояснення є описом події, що трапилася. За словами ТЦК, чоловік скалічив себе ключем від квартири, відмовився від проходження медичної комісії та почав скаржитися на погане самопочуття. Працівники ТЦК викликали поліцію і швидку, чоловік потрапив до лікарні. Однак до Вараського РТЦК він так і не повернувся і зараз перебуває в розшуку.
“Звертаємося до всіх громадян – перевіряйте інформацію і довіряйте офіційним джерелам”, – так завершується звернення.
Цей випадок комунікації був би хорошим прикладом, якби не оприлюднення особистої інформації про чоловіка. Можливо, публікація особистих даних мала б переконати в чомусь читача. Однак видається так, що інформація про його судимість ніяк не пов’язана з інцидентом.
Липневий огляд новин про мобілізацію показав, що загалом ЗМІ мають нейтральну позицію у висвітленні теми мобілізації і намагаються інформувати суспільство. Вони не публікували новини з критикою військових відомств без їхньої позиції, або ж демонстрували спроби отримати коментар. Водночас у комунікації ТЦК все ще є проблеми, які необхідно розв'язувати.
Ганна Калаур, представниця ІМІ в Рівненській області
Help us be even more cool!