ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Про лемків і азербайджанців – у тернопільських онлайн-ЗМІ

У тернопільських онлайн-медіа частка новин, де згадуються етнічні групи (національні меншини), становить менше половини відсотка. Тональність таких повідомлень має якнайширший спектр – від здебільшого компліментарних до таких, що можна потрактувати як ворожі.

Такі результати моніторингу тернопільських онлайн-ЗМІ, що проводив Інститут масової інформації (ІМІ) з 5 по 9 серпня 2019 року. Його метою було дослідити наявність новин про етнічні групи (національні меншини), випадки мови ворожнечі щодо етнічних груп зокрема та інших соціальних груп загалом в онлайн-ЗМІ. Під час моніторингу аналізувалися новини п’ятьох місцевих онлайн-видань: "Галас""Реально""Терен""0352" та "20 хвилин".

Загалом опрацьовано 691 публікацію, з них лише в трьох ішлося про представників етнічних груп (національних меншин), що становить 0,43% загальної кількості матеріалів. Три інтернет-видання (“Реально”, “0352” і “20 хвилин”) містили по одному матеріалу, де згадувались етнічні групи / національні меншини, одне з них, за деякими оцінками, має ознаки мови ворожнечі; такого характеру повідомлень, що стосувалися б інших соціальних формацій або окремих осіб, помічено не було. У двох інших виданнях (“Галас” і “Терен”) не було жодного повідомлення, що стосувалося б теми моніторингу. 

Дві третини повідомлень – про лемків, в одному з них (на сайті “20 хвилин”), зокрема, йшлося про плани створити музей лемківської культури в урочищі Бичова (біля містечка Монастириська), де майже щорічно починаючи з 1999 року відбувається фестиваль лемківської культури “Дзвони Лемківщини”.

Ще одне повідомлення (із сайту “Реально”) також стосувалося фестивалю “Дзвони Лемківщини”. У ньому згадується й про причини, чому Тернопільщина стала другою батьківщиною для багатьох лемків, яких було примусово виселено зі своїх традиційних місць проживання: Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любашівщини, Західної Бойківщини. Цього ж pоку виповнюється 75 pоків від початку депоpтації укpаїнців з Лемківщини.

Третє повідомлення стосувалося азербайджанської громади Чернівців. У ньому йдеться про драматичні, кримінального характеру події, що завершилися смертю одного з учасників конфлікту: "Масова бійка з різаниною": у сусідній області сталося жахливе вбивство". Колегія експертів ІМІ та інших медіаорганізацій, які вивчали це питання, вбачає тут вияви мови ворожнечі. Зокрема, у таких висловлюваннях (цитати з коментарів очевидців тих подій): “По дорозі, біля ресторану "Водограй", звернула увагу на чотирьох чоловіків-азербайджанців, які чомусь дуже голосно кричали і сварилися” та “У неділю жодного азербайджанця не бачив на Гравітоні – всі поховалися по квартирах”.

Цілком очевидні образливі висловлювання присутні у двох читацьких коментарях до цієї публікації.

Звісно, варто розмежовувати редакційне повідомлення і коментарі читачів до нього (редакція лише опосередковано може відповідати за зміст коментарів). Однак такого характеру висловлювання в коментарях порушують власні ж правила цього сайту, тож мали б бути видалені.

Любомир Крупницький, регіональний представник ІМІ в Тернопільській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!
Хочете дізнаватися першими про нові дослідження інституту масової інформації? Підпишіться на розсилку!
Дякуємо за підписку!