ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

“Політична десятина” в новинах тернопільських онлайн-ЗМІ

Про політику тернопільські інтернет-видання пишуть мало. Про це вже повідомляв ІМІ в статті “Аполітичні та апокаліптичні вісті з Тернопільщини” у березні під час президентської виборчої кампанії. Останнє ж дослідження, проведене на початку червня, тільки підтверджує це: частка новин на політичні теми становила близько десяти відсотків.

Під час моніторингу представники ІМІ з’ясовували, які політичні теми та герої домінують у новинах популярних інтернет-ЗМІ Тернопільщини та які джерела при цьому використовують ці медіа. Для аналізу бралися всі політичні вісті з 50 перших повідомлень стрічки новин кожного з п’яти локальних інтернет-видань, що моніторились: “Галас, “За Збручем”, Реально, “Терен” і “0352”, починаючи з 9-ї години 3 червня 2019 року.

Числовий вимір і джерельна база

Найбільша частка новин про політику виявилась у виданні “За Збручем” — 18%, найменша — 2% —  “0352 (відповідно дев'ять і одна новина з 50). Відсоток політичних новин в інших виданнях, що аналізувалися, такий: “Галас” — 14%, “Терен” — 6%, “Реально” — 4%. Усього з 250 новин цих п’яти видань про політику йшлося у 22 повідомленнях, тож у середньому частка політичних новин становила трохи менше десяти відсотків (8,8%).

36% усіх повідомлень, або вісім новин, не містили посилань на будь-які джерела інформації. Найбільша частка новин без джерел виявилась у 0352, “Реально” та “За Збручем”. У п’яти випадках (23%) це були власні новини інтернет-видань (“Терен” і “За Збручем”).

Посилання на інші ЗМІ мали 18% новин, або чотири публікації, і лише в одному випадку було посилання на повідомлення пресслужби. На соціальні мережі й офіційні сайти було по два посилання — всі у виданні “Галас”.

Приблизно третина новин про політику (сім з 22 повідомлень) мали ознаки замовності, такі новини є в кожному з вищезгаданих видань. У більшості публікацій з ознаками замовності йшлося про якусь конкретну особу чиновника чи/і політика — голову Вишнівецької ОТГ у публікації: “Володимир Кравець привітав випускників у Вишнівці: “Нехай щасливо складеться ваша доля!””; вождя Тернопільської облради: “Віктоp Овчаpук pазом із батьками та pодичами Геpоїв Небесної Сотні молилися за світлу пам’ять загиблих”; депутатів Верховної ради України, зокрема від партії “Удар”: “«Пам’ятайте, що фундаментальні цінності в нашій державі вже закладені», – Микола Люшняк привітав школярів Гусятинської ЗОШ зі святом останнього дзвоника” та “Свободи”: “Михайло Головко пpопонує спpостити пpоцедуpу отpимання гpошової допомоги для багатодітних сімей”. По одній публікації з ознаками замовності були присвячені політичній партії: “Аграрна партія йде на парламентські вибори” – та органу місцевої влади: “Консультації з громадою: Мерія закликає тернополян спільно зробити місто кращим”.

Тематична палітра

Головними героями цих політичних новин найчастіше були політики загальноукраїнського рівня (36%, або вісім новин). Згадували нинішнього та попереднього президентів, першого міністра, міністра внутрішніх справ і керівника управління національної поліції, депутатів Верховної Ради від Тернопільщини, громадських діячів та лідерів політичних партій. Дещо менше було згадок, пов’язаних з органами місцевої влади (27%, або шість новин): Тернопільські обласна та міська ради, облдержадміністрація, а також окремі ОТГ регіону. Новини про політиків місцевого рівня становили майже п’яту частину всіх повідомлень (18%, або чотири новини). Менше 10% повідомлень були присвячені політичним партіям чи їхнім осередкам на місцях та органам державної влади (по два повідомлення з таким змістом). Загалом згадувалися такі політичні партії: “Аграрна партія”, “Свобода”, “Слуга народу”, “Солідарність” і “Європейська солідарність”, “Удар” та “Українська стратегія”. У новинах тернопільських онлайн-медіа за період моніторингу згадувалися також органи державної влади України: Верховна Рада, Кабінет Міністрів, Конституційний Суд, Служба безпеки, МВС та Головне управління Нацполіції.

Як показав аналіз, майже чверть політичних новин (п’ять повідомлень із 22) стосувалися роботи Тернопільської обласної ради, переважно в контексті найближчого засідання облради (“Чергова сесія обласної ради пройде у Борщеві”, “Сесія облради на Тернопільщині не обійшлася без пікетів”). Десь стільки ж новин було і про позачергові вибори до Верховної Ради (“У Конституційному Суді назвали дату, коли визначаться щодо законності розпуску Верховної Ради”, “Ще один політичний кульбіт: партія Кличка піде на вибори з Саакашвілі”). Дещо менше (три повідомлення із 22) стосувалися вбивства дитини міліціонерами в Переяславі-Хмельницькому та суспільної реакції на цей злочин (“Свічки, квіти, іграшки: у Тернополі відбулася акція протесту через вбивство дитини поліцейськими”, “У Тернополі вимагали відставки Авакова через вбивство поліцейськими дитини”).

Любомир Крупницький, регіональний представник ІМІ в Тернопільській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews. 

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!
Хочете дізнаватися першими про нові дослідження інституту масової інформації? Підпишіться на розсилку!
Дякуємо за підписку!