Новини про війну і кримінал: яким був інфопростір Волині в червні
У волинському інфопросторі переважають новини про війну та наслідки російсько-української війни. Онлайн-медіа активно висвітлюють тему обстрілів, повітряних тривог, потерпілих та загиблих через війну. Щодня публікують звіти Генштабу про ситуацію на фронті. Практично щодня є інформація про загиблих солдатів на війні. На другому місці – новини про надзвичайні ситуації, кримінал та ДТП.
Такими є результати огляду волинських онлайн-медіа, що тривав із 12 до 16 червня 2023 року включно. Під аналіз потрапили видання "Волинські новини", "ВолиньPost", "Волинь24", "Район.in.ua", "Конкурент".
Оскільки Волинь межує з Білоруссю, в аналізований період в інфопросторі активно висвітлювалася тема щодо постачання ядерної зброї на територію сусідньої країни. За інформацією в ЗМІ, ядерна зброя вже там. Також на волинських сайтах писали про обстріл польських прикордонників з боку Білорусі. Інцидент відбувся 12 червня. В автівці було двоє прикордонників, які були під загрозою, але не постраждали.
У Польщі знають, що від такого сусіда, як Білорусь, краще відгородитись. Уже 15 червня стало відомо, що Польща завершила будівництво електронного бар’єра на кордоні з Білоруссю. Це має посилити захист на додачу до фізичного паркану. Такі новини зазвичай не власні, а скопійовані із сайту Прикордонної служби Польщі або інших ЗМІ. Наприклад, сайт "Район.in.ua" посилається на офіційний сайт "Straz Graniczna". Про закінчення будівництва електронного огородження Польщі на кордоні з Білоруссю сайт "Волинські новини" писав ще 1 червня з посиланням на інформагентство PAP та Укрінформ, які й переклали цю інформацію. Тоді речниця Прикордонної служби Польщі Анна Міхальська коментувала, що система вже працює, але все ще необхідно під'єднати окремі датчики в центрі управління в Білостоку, щоб вони злагоджено працювали.
У медіа активно висвітлюють і допомогу інших країн Україні. Наприклад, музей у Польщі продає експонати для допомоги ЗСУ, а Німеччина надасть Україні ще 64 керовані ракети для Patriot.
Також усі медіа посилалися на слова Президента України, що наступною ціллю після Каховської ГЕС буде Запорізька АЕС. На сайтах були й різні думки міжнародних політиків, наприклад цікавою є думка Президента Чехії Петра Павела, щоб росіяни на Заході перебували під суворим наглядом спецслужб.
Резонансною стала новина про смерть собаки під колесами автомобіля в Луцьку. Всі онлайн-медіа Волині писали це. Так, 16 червня у дворі будинку на вулиці Яровиця жінка переїхала собаку. Згодом патрульні відшукали цю водійку. Жінка, яка опікується бездомними тваринами, вважає, що водійка переїхала собаку навмисно. Вона бачила, як це сталося, завдяки відео з камер спостереження. Натомість водійка свою провину заперечує: мовляв, пса не помітила.
На сайті "Конкурент" у новині "Не помітила": поліція розшукала жінку, яка в Луцьку наїхала на собаку (відео)" є попередження: "Це відео має обмеження за віком і доступне лише в YouTube". Редакція подбала про належне маркування контенту.
На початок моніторингового періоду на сайтах була інформація про нові захворювання на коронавірус. І це попри те, що пандемія закінчилась. Наприклад, за інформацією сайту "Конкурент" з посиланням на сайт Державної установи "Волинський ОЦКПХ МОЗ України", з 5 до 11 червня 2023 року на Волині зареєстрували 39 випадків захворювання на COVID-19.
Недоліки, джинса і неналежно маркована реклама
Переважна більшість новин – це скопійовані пресрелізи або ж новини із сайтів органів влади, інших відомств чи медіа. Ексклюзивних новин також небагато. Приклад типової новини від пресслужб можна глянути тут: "У Луцьку нетверезий водій пропонував поліції хабаря". Новину написано канцелярською мовою та без змін. Наприклад, це речення можна було б спростити і переписати: "Водія неодноразово попереджали про кримінальну відповідальність за спробу дати неправомірну вигоду поліцейським, однак той продовжувати свої дії".
В аналізований період зафіксовано також новини, в яких без контексту спотворюється сенс інформації. Так, на сайті "ВолиньPost" посилаються на телеграфне агентство Белта. Це державний пропагандистський ресурс Білорусі. Там самопроголошений президент Олександр Лукашенко говорить маячню, але в цьому тексті на сайті немає бекграунду (передісторії). Незрозуміло, для чого скопійовано слова Лукашенка.
У волинському інфопросторі є проблема з неналежним маркуванням новин. Біля рекламних текстів ставлять значок зірочки чи то сніжинки (*). Хоча потрібно слово "Реклама" чи "На правах реклами". Значок зірочки (*) є неналежним маркуванням, яким би не мали позначати проплачені тексти.
Приклад неправильного маркування можна побачити на сайті "ВолиньPost" у тексті "Вареники – 45 гривень, пельмені – 95: у магазинах мережі "Сам Удома" – літня акція*". Слова "Реклама" біля тексту чи в тексті немає, в кінці тексту наявні теги: "Сам Удома", Луцьк, акція.
На сайті "Волинь24" також є новини із зірочками. Наприклад, у відверто рекламному тексті "Не тільки для спортзалу: Як чоловічі спортивні сумки формують моду*" є посилання на сайт, що продає ці сумки, але публікується він фактично без маркування як редакційна новина.
На сайті "Конкурент" у тексті "Агробізнес – в безпеці: поліція охорони подбає про належний захист*" є лише позначка зірочки.
А текст "Поради щодо вибору подарунка для дівчинки" взагалі без жодної позначки, хоча гіперпосилання з цього тексту веде на онлайн-магазин іграшок. Це – комерційна джинса.
Приклад політичної джинси можна побачити на сайті "Волинські новини", де йдеться про Благодійний фонд Ігоря Палиці "Новий Луцьк". Видання пише про діяльність Ігоря Палиці та його команди. Нагадаємо, фонд неодноразово використовували під вибори.
На сайті "Район.in.ua" є нечітко виділена реклама. Наприклад, у тексті "Клініка сімейної медицини "Біхелсі" запустила роботу мобільних груп" аж у кінці тексту є хештег з маленькими літерами #реклама. Натомість в іншому рекламному тексті "Новий житловий комплекс у Луцьку "U Home": комфорт, зручність та безпека для сучасного життя" слово "Реклама" виділено, і його видно одразу.
Редакціям варто приділити більше уваги правильному позначенню рекламних текстів, щоб читач одразу міг відрізнити рекламу від інформаційного повідомлення чи статті. Також не варто публікувати джинсу (матеріали з ознаками замовності), адже це є неприпустимим у роботі журналіста, завжди пам’ятати про баланс думок, адже читачу потрібна якісна інформація. Перевірка фактів перед публікацією важлива, щоб не було помилок. Також не варто копіювати пости із соціальних мереж, не звертаючись до першоджерел і не перевіривши інформації самотужки.
Help us be even more cool!