ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Навчились толерантності: в чернігівських онлайн-ЗМІ мову ворожнечі не зафіксували

27.08.2019, 14:32
Павло Пущенко

Чернігівські онлайн-ЗМІ мало уваги звертають на етнічні групи, але і не використовують мови ворожнечі. Такі висновки моніторингу п’яти сайтів Чернігівщини, який провели експерти Інституту масової інформації в серпні.

Моніторинг п’яти місцевих онлайн-ЗМІ ("Город.cn", "ЧеЛайн""Події і коментарі", 0462.ua, "Час Чернігівський") проводився з 5 до 9 серпня включно. В межах моніторингу досліджувалася кількість матеріалів про національні меншини, публікацій, що містили мову ворожнечі на національному підґрунті, та  матеріалів, що містили будь-які вияви мови ворожнечі.

Щодо визначення поняття, то мова ворожнечі – це будь-яке самовираження з елементами заперечення принципу рівності між людьми в правах. Мова ворожнечі описує, ієрархічно зіставляє різноманітні групи людей та оцінює особисті якості конкретних осіб на підставі їхньої належності до тієї чи іншої. До мови ворожнечі відносять і сексизм – упередження чи дискримінацію людей через їхню стать або гендер.

До маркерів присутності мови ворожнечі, зокрема, належать прямі або завуальовані заклики до насильства; заклики до дискримінації; виправдовування випадків насилля та дискримінації; твердження про кримінальність певної територіальної чи етнічної групи; звинувачення певної групи в негативному впливі на суспільство чи державу;  створення негативного іміджу певної групи суспільства; ствердження про моральні недоліки такої групи; згадування групи чи окремих її представників у принизливому чи образливому контексті; протиставлення однієї групи іншій; пряме або завуальоване ствердження того, що одна група створює незручності в існуванні іншої.

Загалом за моніторинговий тиждень у п’яти виданнях було опубліковано 327 новин. І всього лише сім публікацій, або 2,16 % загальної кількості матеріалів, так чи інакше стосувались етнічних груп. Про них писали "Город.cn", "Челайн", "Події і коментарі", 0462.ua. Водночас жодна з таких новини не містила ознак мови ворожнечі. Заразом сайт “Час Чернігівський” за згаданий період не опублікував жодної новини, присвяченої національним меншинам.

Варто зазначити, що навіть новини, які стосувалися затримання поліцією "ворожок", обійшлися без акцентування на етнічній належності. Втім, це заслуга передусім пресслужби місцевої поліції, яка не використовує для означення затриманих назв етнічних груп. Розсилаючи повідомлення про затриманих  "ворожок", які, за словами заявниці, виманили гроші напередодні, в повідомленні фігурує назва "чернігівки".

Відповідні матеріали передрукували в себе сайти  0462.ua ("В Чернигове гадалки не смогли предсказать, что их задержат полицейские"), "Події і коментарі" ("Патрульні затримали двох шахрайок"), "ЧеЛайн" ("Патрульні затримали двох ворожок, які «розводили» чернігівців").

Водночас, як бачимо із заголовків, видання розмістили матеріали, порушивши презумпцію невинуватості, одразу назвавши затриманих “шахрайками”, які “розводили” чернігівців, хоча рішення суду з цього приводу ще не було.

Ось текст цього повідомлення, і в ньому йдеться про “ймовірних порушниць”: “Учора близько 10-ї ранку правоохоронці отримали повідомлення, що біля Чернігівської обласної лікарні дві невідомі жінки під приводом ворожіння та шахрайським шляхом, зловживаючи довірою, заволоділи грошовими коштами заявниці. Про це повідомляють у патрульній поліції Чернігівської області.  Прибувши на місце події, заявниця надала детальний опис ймовірних правопорушниць – і вже за декілька хвилин інспектори виявили двох осіб, які підпадали під опис. Ними виявилися чернігівки, 1964 та 1983 років народження. Патрульні доставили їх до Чернігівського відділку поліції для з'ясування всіх обставин справи”.

  

Найчастіше  чернігівській ЗМІ згадують національність чи, краще сказати, громадянство, переповідаючи  про іноземців, які, наприклад, порушили закон на території України.

Ось типове повідомлення такого характеру з чернігівських сайтів – "Пограничники Черниговщины задержали белоруса" (0462.ua): "Поскольку его разыскивали через Интерпол. Об этом сообщает Госпогранслужба Украины.

Мужчина ехал в Украину на автомобиле. Во время проверки документов на международном пункте пропуска "Нові Яриловичі" на нем сработала база данных Интерпола. Белорус разыскивается в Польше ещё с 2017 года за воровство”.

Висвітлювали в цей період чернігівські сайти і гендерну проблематику. Виявів сексизму в текстах зафіксовано не було. Навпаки, сайт "Події і коментарі" розмістив матеріал "Спілка жінок Чернігівщини" та представниці ОТГ дискутували про залучення жінок до прийняття рішень", в якому йшлося про особливості кадрової політики, гендерної складової в органах місцевого самоврядування.

 

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID “Медійна програма в Україні”, який виконує міжнародна організація Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відображає думку USAID, уряду США та Internews.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!