ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Напади та погрози: в Одеській області щомісячно порушують права журналістів

З початку 2019 року поліція Одеської області внесла до ЄРДР дев'ять випадків порушення прав журналістів відповідно до статей 171 ("Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів") та 345-1 ("Погроза або насильство щодо журналіста") Кримінального кодексу України. Про це повідомила заступник начальника відділу Слідчого управління ГУНП Одещини Жанна Мішина на зустрічі з регіональним представником Інституту масової інформації Павлом Колотвіним.

Загалом із 2017 по 2019 рік зареєстровано 64 карні справи. З них 19 закрито за відсутністю складу злочину. 13 випадків порушення прав журналістів вже розглядаються в суді. Щодо 32 кейсів продовжуються слідчі дії.

Під час зустрічі слідча поліції одеської області зауважила, що часом виникають проблеми з кваліфікацією подібних злочинів, оскільки буває важко відрізнити громадських активістів і блогерів від професійних журналістів, а самі представники ЗМІ часто не мають повного комплекту документів – редакційного завдання та посвідчення, яке за наявності буває ще й протермінованим.

Крім того, трапляються випадки підроблених посвідчень, а такі махінації з документами жодним чином не караються законом.

Слід зазначити, що Центр демократії та верховенства права вважає надмірною необхідність мати редакційне завдання, адже вона перешкоджає журналістам, які не працюють у редакціях традиційних ЗМІ, а також блогерам та журналістам-фрілансерам відвідувати заходи, організовані органами публічної влади. Крім цього, власне, редакційне завдання не є документом, що підтверджує статус журналіста.

Відповідно до чинного законодавства у Слідчому управлінні одеської поліції не змогли повідомити про деталі деяких найбільш резонансних справ, але погодилися на співпрацю та подальшу взаємодію.

Згідно з моніторингом Інституту масової інформації, за 2019 рік в Одеській області зафіксовано вісім випадків порушення прав медійників. За інформацією, отриманою безпосередньо від самих потерпілих, практично всі вони зареєстровані поліцією та розслідуються відповідним чином. Наразі жодна справа ще не дійшла до етапу судового розгляду. На жаль, Одещина залишається в лідерах за кількістю порушень прав журналістів в Україні. Ця тенденція зберігається останні кілька років.

Цей черговий небезпечний для журналістів рік почався з того, що 12 січня охоронці будмайданчика перешкоджали діяльності знімальної групи 7-го каналу та силоміць відтіснили їх з території, де внаслідок падіння крану загинув будівельник. Тоді поліція жодним чином не попередила протиправної діяльності приватної охорони.

Подробности гибели рабочего на стройке в Одессе: скорую не пускали, журналистов вышвыривали, полицейские отворачивались, - активист 04Фото: Нацполіція

Уже за кілька днів у приміщенні суду невідомий чоловік кидався на кореспондента інтернет-видання “048” Олександра Жирносенка і намагався відібрати у нього телефон. Інцидент стався перед судовим розглядом щодо колишнього міліціонера Едуарда Панченка, якого звинувачують у зґвалтуванні. Олександр Жирносенко перебував на засіданні суду за завданням редакції.

На початку лютого відома місцева журналістка-розслідувачка Катерина Маденс повідомила, що за нею вже протягом місяця стежать невідомі. За словами Маденс, щоранку і щовечора біля під’їзду її будинку її зустрічали чоловіки в капюшонах, які спостерігали за нею. Представнику ІМІ в Одеській області журналістка повідомила, що пов’язує це переслідування зі своєю журналістською діяльністю, оскільки останні кілька років розслідує корупційні схеми в Одеській міській раді. Наразі журналістка виїхала з Одеси, але продовжує свою розслідувальну діяльність з іншого міста.

У квітні 2019 року в Одесі депутат облради від Опозиційного блоку Роман Сеник вдарив ногою по обличчю редактора сайту “Мегафон” і кореспондента видання “Громадське слідство” Богдана Осинського. Інцидент стався під час конфлікту між парафіянами Православної церкви України навколо зміни предстоятеля Храму Різдва Христового в Одесі. Як повідомив Богдан Осинський представнику ІМІ в Одеській області, він, як журналіст, перебував на місці подій відповідно до офіційного редакційного завдання, мав посвідчення та публічно оголошував належність до ЗМІ. За словами Богдана Осинського, під час штовханини біля приміщення церкви він упав на асфальт, а депутат облради завдав кореспонденту декілька ударів ногою. Богдан Осинський звернувся до правоохоронних органів із заявою про перешкоджання професійній діяльності. За словами журналіста, цей випадок було внесено до ЄРДР і він розслідується.

Наприкінці того ж місяця поліція шукала вибухівку в приміщенні телекомпанії “7 канал”. Як повідомлялося на сайті телеканалу, на офіційну електронну пошту медіа надійшло повідомлення про мінування. Роботу телеканалу було заблоковано на деякий час.

Два гучних випадки з працівниками ЗМІ трапилися в Одесі у травні. Кожен з них розслідує поліція. 2 травня на Куликовому полі, де відбувалися масові акції з нагоди п’ятої річниці трагедії 2014 року, напали з ножем на журналістку інтернет-видання Odessa.online Олену Соломонову. Під час акцій на Куликовому полі виникли сутички. Зокрема, літня жінка, яка прийшла покласти квіти, дістала ніж і напала на журналістку. Вона вибила в Соломонової з рук телефон, на який та вела відеозйомку, після чого нападницю забрали поліцейські.

Годовщина трагедии 2 мая в Одессе

Фото: Думская

За кілька днів невідома особа облила нечистотами кореспондентку газети “Зелений лист” та членкиню однойменної екологічної організації Світлану Підпалу. Згідно з інформацією, наданою соратниками Світлани Підпалої представнику ІМІ в Одеській області, напад на неї стався під час виконання професійної діяльності: журналістка знімала на камеру події навколо скандального будівництва на території Літнього театру в Одесі. Згодом нападника було заарештовано.

20 червня під час депутатської інспекції міських пляжів в Одесі орендар одного з місцевих пляжів Юрій Резніков штовхнув кореспондентку телеканалу “Думська ТВ” Алію Замчинську, внаслідок чого  журналістка впала і дістала подряпину.

Такими є підсумки першого півріччя для одеських медійників. Слід зазначити, що більшість нападів на місцевих працівників ЗМІ відбувалися з боку фізичних осіб або представників приватних організацій. Лише в одному випадку був задіяний представник місцевої влади. 

Павло Колотвін, регіональний представник ІМІ в Одеській області

Матеріал підготовлено в межах проєкту "Мережа медіаспостерігачів", який виконує ІМІ за підтримки Freedom House.

Liked the article?
Help us be even more cool!