Медійні витрати Хмельницької міської ради: менше, ніж очікувалося
Минулого року на висвітлення своєї діяльності Хмельницька міськрада витратила трохи менш ніж 200 тисяч гривень. Це вп’ятеро менше, ніж 2023 року. Нагадаємо, що тоді посадовці запланували й витратили на Програму висвітлення діяльності ради та її виконавчих органів понад 1,13 мільйона гривень. Як витрачала гроші Хмельницька міська рада на новини про себе у 2024 році, розбираємося в матеріалі.
Програма та виділення коштів
Нагадаємо, на висвітлення своєї діяльності в регіональних медіа у 2024 році Хмельницька ОВА витратила майже 844 тисячі гривень, а Хмельницька облрада – 625 тисяч. Власне, ще 2023 року й Хмельницька міськрада була лідеркою в освоєнні бюджетних грошей для розміщення в медіа матеріалів про себе, витративши на це понад мільйон гривень. Так, за інформацією міськради у відповіді на запит, кошти тоді розподілили між ТОВ "Газета "Проскурів", яке отримало 659,6 тисячі гривень, ТОВ "Продюсерський центр "Ексклюзив" (канал ТВ7+), отримало 200 тисяч гривень, як і ДП "Дитяче телевізійне агентство" (33 канал), а ще ПП "Медіа-центр "Подільські вісті" (73,75 тисячі гривень).
У 2024 році на висвітлення своєї діяльності Хмельницька міська рада спочатку планувала витратити 850 тисяч гривень. Утім, за результатами минулого року, рада використала лише 199,8 тисячі гривень. Фінансування отримали, як і 2023 року, чотири медіа.
"Подільські вісті" та два договори
Перший договір на 30 тисяч гривень виконком уклав 9 лютого 2024 року з ПП "Медіа-центр "Подільські Вісті". Сторони підписали чотири акти на 100 матеріалів, які опублікувало видання. Вартість одного матеріалу дорівнювала 300 гривень. Нагадаємо, газета "Подільські вісті" поширюється на Хмельниччині й має наклад 3,7 тисячі примірників (невідомо, на тиждень чи місяць. – Авт.). Видання також має сайт і ще сторінку у фейсбуці з 3300 читачами. Втім, сторінка не оновлюється з 1 липня 2023 року.
28 листопада 2024 року сторони уклали ще один договір на 28 880 гривень. Цього разу вартість розміщення одного матеріалу зросла до 498 гривень. Матеріали мали бути розміщені до кінця року. 18 грудня сторони підписали акт про виконання робіт на 60 матеріалів.
Акт виконаних робіт від 18 грудня на розміщення 60 матеріалів. Скрин: відповідь Хмельницької міськради на запит
Газета публікувала тексти про результати засідання виконавчого комітету, анонси засідання постійної комісії, прямої телефонної лінії, особистого приймання заступників міського голови або про Національний форум та ідеї розвитку крафтового виробництва. Писали й про спортивні проєкти, передання допомоги захисникам, графік Екобуса, оновлення відділень у міському медичному закладі, подарунки дітям до Дня святого Миколая від посадовців і депутатів, роботу снігоочисної техніки тощо.
Матеріал про підсумки чергового засідання виконавчого комітету Хмельницької міської ради. Скриншот: сайт газети "Подільські вісті"
Проскурів і один договір
28 листопада 2024 року виконавчий комітет також підписав договір на 30 тисяч гривень ще з однією газетою – ТОВ "Газета "Проскурів". У ньому йшлося про розміщення 100 новинних інформаційних матеріалів до кінця року.
ТОВ "Газета "Проскурів", як зазначено на сайті самого видання, була газетою Хмельницької міської ради з 1990 року, коли її, власне, і заснували. У травні 2016 року депутати Хмельницької міськради ухвалили рішення про реформування редакції газети й підтримали рішення трудового колективу редакції щодо її перетворення членами трудового колективу на суб’єкт господарювання зі збереженням назви, цільового призначення, мови видання і тематичної спрямованості друкованого засобу масової інформації в другому етапі. Роздержавлення розпочалося 1 січня 2017 року, а в липні 2018 року Хмельницька міська рада вийшла зі складу засновників редакції газети "Проскурів". Наразі, за даними Оpendatabot, її засновниками є вісім працівників газети, які мають по 12,5% власності. Керівниця видання – Оксана Кріцак. Жінка також одна із засновниць газети, яка посіла місце керівниці після звільнення попередниці.
"Проскурів" також розмістила на сторінках усі 100 запланованих матеріалів і підписала акт про виконання робіт уже 16 грудня. Щоправда, до акта внесли матеріали, які розміщувались у газеті з 1 жовтня 2024 року, майже за два місяці до укладення самого договору.
Акт виконаних робіт від 16 грудня 2024 року на розміщення 100 матеріалів. Скрин: відповідь Хмельницької міськради на запит
До прикладу, у жовтні вийшов матеріал "Кращі з кращих" про відзначення хмельничан, які прославляють Хмельницький, текст про передання допомоги захисникам – РЕБи й дрони для Сил оборони, а ще про громадські обговорення з напрацювання концепції будівлі кінотеатру "Планета".
Матеріал про бюджетну сесію. Скрин: сайт газети "Проскурів"
Також серед іншого газета розмістила матеріали про очисну фільтрувальну станцію, бюджетну сесію з підсумками року і проєктом кошторису на наступний рік і місцевий бюджет на 2025 рік.
Два телеканали – три договори
Договори на висвітлення діяльності від Хмельницької міської ради отримали й два місцевих телеканали: ДП "Дитяче телевізійне агентство" (33 канал, один договір) і ТОВ ТК "Проскурів" (ТВ7+, два договори). Про цих юросіб і їхніх засновників детальніше ми розповідали в попередньому матеріалі. Всі договори укладено без використання електронної системи й підписано 28 листопада 2024 року.
Нагадаємо, 33 канал має вебсайт, ютуб-канал (36,6 тисячі підписників) і соцмережі: інстаграм (майже 5 тисяч читачів), фейсбук (30 тисяч читачів). У телеканалу ТВ7+ є сайт, інстаграм (9727 читачів), фейсбук (57 тисяч читачів) і ютуб-канал (29,7 тисячі користувачів).
З ТОВ ТК "Проскурів" посадовці уклали два договори – 50 тисяч гривень на висвітлення власної діяльності в ефірах телевізійних каналів і 10 тисяч гривень – на сайті телеканалу.
Акт виконаних робіт від 18 грудня 2024 року на розміщення 20 матеріалів. Скрин: відповідь Хмельницької міськради на запит
На сайті телеканалу ТВ7+ з кінця листопада до кінця року медіа розмістило 20 матеріалів, вартістю 500 гривень кожний. У телеефірі, згідно з актом, вийшло чотири матеріали з посиланнями на ютуб-канал телеканалу.
На сайті медіа розміщувало матеріали аналогічного змісту, що й у згаданих вище газетах. До прикладу, про відповіді телефоном на запитання жителів громади від заступника міського голови, проведення особистих приймань посадовцями, підсумки сесії і затвердження програм.
Найдорожчим серед розміщених матеріалів в ефірі стало годинне інтерв’ю Хмельницького міського голови Олександра Симчишина наприкінці минулого року. За нього міська влада заплатила більш ніж 38 тисяч гривень. Серед іншого це сюжет про відремонтоване відділення в міському перинатальному центрі, сюжет про "бюджетну" сесію та про відкриття денного центру соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства, в Хмельницькому.
Відео про підсумки року на телеканалі ТВ7+ (наживо). Скрин: ютуб телеканалу ТВ7+
Також 16 та 18 грудня посадовці підписали два акти з телеканалом "33 канал". За 50 тисяч гривень він, згідно з актами, створив і випустив в ефір 14 і чотири сюжети відповідно, тобто загалом 18 матеріалів.
Акт виконаних робіт № 93 від 16 грудня 2024 року на розміщення 14 відео. Скрин: відповідь Хмельницької міськради на запит
Серед сюжетів, що згадуються в акті від 16 грудня 2024 року, йдеться про відео про екологічне зібрання, рішення виконкому і передання допомоги захисникам, а також коригування цьогорічного бюджету і його ухвалення.
Також серед оплачених сюжетів був паркет про денний центр соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства, "патріотичну зимову красуню для дітей", підтримку Сил оборони й тепло в оселях.
Сюжет про святкування Нового року після перемоги. Скрин: фейсбук-сторінка "33 каналу"
"Коли сума затверджується програмою, це не означає, що саме такі кошти буде витрачено. Всі розраховували, що буде Перемога, і ми планували, що буде нормальна співпраця з медіа, щоб висвітлювати ширше діяльність міської ради. Але поки не сталося так, тому всі кошти переважно були спрямовані з бюджету на Сили оборони. Це дуже проста причина", – прокоментувала зменшення суми на висвітлення діяльності Хмельницької міської ради у 2024 році начальниця управління організаційно-інформаційної роботи та контролю Ірина Бачинська.
Також, за словами посадовиці, фінансування з бюджету у 2025 році на заходи програми поки що не виділялось.
Нагадаємо також, що Хмельницька міськрада через Програму підтримки та розвитку міського комунального підприємства "Муніципальна телерадіокомпанія "Місто" щороку також виділяє кошти на роботу комунального телеканалу ТРК "Місто". У 2025 році на це передбачили майже 11,15 мільйона гривень. Також на висвітлення власної діяльності через інші медіа у 2025 році міськрада поки не проводила жодних закупівель та не виділяла на це бюджетні кошти.
Альона Береза, регіональна представниця Інституту масової інформації в Хмельницькій області
Help us be even more cool!