ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Кримінальні новини й про ДТП переважають у місцевих новинах онлайн-медіа Волині

04.12.2023, 13:50
Мая Голуб

У луцькому інфопросторі онлайн-медіа тільки половина новин має місцевий контекст. Кожна третя новина – національні новини, ще 12% – міжнародні новини, кожна десята, або 11 %, – новини з інших регіонів України. Якщо у всеукраїнських новинах, опублікованих в онлайн-медіа, темою номер один є російсько-українська війна, то в сегменті місцевих новин переважають негативні повідомлення про аварії та інші надзвичайні ситуації – майже 50% місцевих новин, по суті кожна друга, стосувалися ДТП, криміналу та надзвичайних ситуацій.  

Такими є дані моніторингу Інституту масової інформації, що тривав із 6 до 10 листопада включно. На п'яти популярних волинських сайтах Інститут масової інформації проаналізував типи новин: місцеві / регіональні, національні, міжнародні та новини з інших регіонів, а також окремо досліджувалася тематика місцевих новин. Під аналіз потрапили такі сайти: "Волинські новини", ВолиньPost, "Волинь24", "Район.in.ua", "Конкурент". У моніторингу враховувалися лише новини, без аналітики, статей, інтерв’ю, розслідувань, блогів, репортажів, анонсів та авторських колонок. Усього промоніторено 777 новин. 

На волинських сайтах також активно висвітлюють те, що відбувається на польсько-українському кордоні. Наприклад, сайт "Конкурент" писав, що величезні черги з українських вантажівок утворилися через страйк деяких польських перевізників, які блокують в’їзд українських вантажівок на митницю. На сайті "Конкурент" повідомлялося, що 11 листопада стало відомо про смерть далекобійника з Луцька. Найбільше міжнародних новин стосувалися Польщі, адже саме з цією країною межує Волинська область. В усіх медіа резонансними стали новини про блокування українських вантажівок на польсько-українському кордоні. Також волинські сайти писали про смерть помічника головнокомандувача Збройних сил України Геннадія Чистякова, який загинув унаслідок вибуху гранати. 

У всеукраїнських новинах була інформація про те, що Росія завдала ракетного удару по військових Збройних сил України, яких зібрали на нагородження в прифронтовому селі Запорізької області. Тоді загинуло 19 військових 128 окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади. Також є інформація, що командира відсторонили від роботи на час слідства. 

Ілюстрація Маї Голуб

Майже половина місцевих новин, 48% новин із загальної їхньої кількості, – кримінальні новини, про ДТП та надзвичайні події. Про соціальні наслідки війни в місцевих новинах було 14% матеріалів, кожна десята новина була про місцеву політику та соціальні проблеми. На тему здоров’я та медицини сайти опублікували 6% місцевих новин. Найменше матеріалів було на тему прав людей – 0,25%, про волонтерство, культуру / спорт – по 3% відповідно, про війну та бойові дії – 1 % новин.

Новини про аварії на дорогах, надзвичайні події та кримінал – це переважно не ексклюзивні новини, а пресрелізи поліції, прокуратури, СБУ, ДСНС або інших сайтів. Також у медіа були новини із судових засідань. Наприклад, як у новині "Не кермував авто, а допомагав завести: волинянин доводив у суді, що не винний у п’яному водінні". 

На тему медицини та здоров’я волинян також було небагато новин – 6% загальної кількості новин місцевого контексту. Зокрема, 7 листопада на сайті "Конкурент" ішлося про те, що на Волині захворюваність на COVID-19 зросла на чверть. Також на цьому сайті була корисна інформація, що українцям знову дозволили відкривати лікарняний дистанційно.  

Новини з інших регіонів були навіть про хом’яків. Наприклад, про нову домівку одеських хом’яків, яких випустили на волю в Тарутинському степу, на сайті "Район.in.ua". 

Редакція сайту "Волинь24" в новинах про інші регіони часто використовує клікбейт. На сайті можуть не писати в заголовку, де конкретно і що відбулося, а узагальнювати, щоб читач відкрив цю новину. Наприклад, "загадкова" назва "В одному з районів області у лісі знайшли ракету рф" одразу сприяє відкриттю новини, бо неясно, в якій саме області це відбулося. Лише відкривши новину, можна дізнатися, що йдеться про Київську область. Або ж іще один приклад новини – з назвою "Зранку у області на заході України пролунали вибухи". Ніхто не пише назву області спеціально, щоб читач відкрив і прочитав, що йдеться про Хмельницьку. 

Соціальні наслідки війни охоплювали новини про загиблих на війні та поранених. Такі новини на кшталт ВолиньPost про реконструйований гуртожиток одного з луцьких університетів, куди почали заселяти переселенців. 

З моніторингу можна зробити висновок, що має бути більше новин на тему волонтерства, прав людей та про культуру. Адже волиняни роблять справді багато корисних та добрих справ, про які варто знати іншим. Наприклад, на сайті "Волинські новини" була новина про те, що в Луцьку діти на блокпосту зібрали гроші на ремонт авто для військових. Діти зробили добру справу, адже їм вдалося зібрати понад 23 тисячі гривень. Вони передали гроші працівникам СТО на ремонт автомобіля для військових. Школярі розпочали збирати гроші на потреби військових у червні 2022 року на вулиці Карпенка-Карого в Луцьку. На сайті "Конкурент" є цікава новина, що переселенка з Авдіївки плете маскувальні сітки у Володимирі на Волині. 

Мая Голуб, регіональна представниця ІМІ у Волинській області

Liked the article?
Help us be even more cool!