ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Хмельницький міський голова не звертався до суду, а поліція не відкрила жодного провадження за заявами журналістів

01.02.2021, 10:46
Альона Береза

Хмельницький міський голова Олександр Симчишин не звертався до суду з позовом до центрального телеканалу, що під час місцевих виборів випустив сюжет нібито про замовний напад на журналіста. Поліція не відкрила кримінальних проваджень за заявами двох журналісток, а проводить наразі перевірки.

У розпал виборчої кампанії під час місцевих виборів центральний телеканал ICTV випустив сюжет програми "Надзвичайні новини", в якому йшлося про нібито побиття журналіста М. Моргуна, яке останній у сюжеті пов’язував з розміщенням низки матеріалів, що стосувалися Хмельницького міського голови. За посиланням на сюжет, що у своєму матеріалі розміщував новинний ресурс "Всім", наразі це відео є недоступним. Вказано, що це приватне відео.

26 жовтня 2020 року Хмельницький міський голова Олександр Симчишин прокоментував цю ситуацію та сказав, що готує позов до суду. Регіональна представниця ІМІ в Хмельницькій області 11 січня 2021 року надіслала публічний запит до Хмельницької міської ради, щоб дізнатися, чи все ж таки позов був поданий. 15 січня управління правового забезпечення та представництва міськради надіслало відповідь за підписом міського голови, у якій зазначено, що "будь-які позови до центрального каналу щодо сюжету, в якому йшлося про нібито замовний напад на журналіста, в тому числі і щодо матеріальних збитків, ні Хмельницькою міською радою, ні Хмельницький міським головою не подавалися". Додаткових пояснень щодо такої позиції у відповіді не надано.

Водночас спекотним видався для журналістів Хмельниччини початок 2021 року. Наразі ІМІ вже повідомляв про два випадки перешкоджання журналістській діяльності та один випадок цькування в соцмережах. У трьох випадках до поліції журналістки передали заяви.

13 січня 2021 року, під час локдауну, в приміщенні Хмельницької міської ради відбувалося засідання постійної депутатської комісії з питань містобудування, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, на яке впродовж години не допускали журналістку-фрілансерку Альону Березу. Допуск відбувся лише після виклику поліції. За цим фактом поліція отримала заяву журналістки та до цього часу проводить перевірку.

"Проводиться перевірка. Опитали охоронців, вилучили відео з нагрудних камер і направили лист у раду (Хмельницьку міську раду. – Ред.), щоб надали відповідь, чим і як регулюється їхній пропускний режим у період карантину", – прокоментувала начальниця СК ГУ НП в Хмельницькій області Інна Глега.

21 січня 2021 року головна редакторка газети "Кам’янецький часопис "Ключ" (Кам’янець-Подільський, Хмельниччина) Тетяна Шуханова звернулася до поліції через цькування в соцмережах. За інформацією, що надала регіональній представниці ІМІ начальниця СК ГУ НП в Хмельницькій області Інна Глега, за заявою журналістки теж розпочато перевірку.

25 січня 2021 року ІМІ розповідав також про те, що місцева телерадіокомпанія "Кам’янець-Подільський" звертатиметься до поліції у зв’язку з перешкоджанням їхній знімальній групі з боку депутата міськради. Як повідомила регіональній представниці ІМІ в Хмельницькій області Альоні Березі журналістка ТРК Інна Дорога, заяву надіслано поштою того ж дня, коли вийшла новина. За інформацією поліції, заява до них наразі ще не надійшла.

Варто нагадати, що стаття 214 Кримінального процесуального кодексу прямо забороняє проводити будь-які слідчі дії до внесення заяви в ЄРДР і передбачає відповідальність посадових осіб за вчинення дій до моменту такого внесення:

"1. Слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань…"

Водночас юрист ІМІ Роман Головенко щодо невідкриття кримінальних проваджень поліцією зазначає:

"З цієї норми КПК також випливає, що має бути розпочато провадження та внесено до ЄРДР відомості в разі надходження заяви, в якій ідеться про ймовірне вчинення злочину. На жаль, наразі існує хибна практика, коли правоохоронні органи цього не роблять, а розглядають отриману заяву в порядку Закону України "Про звернення громадян". Щодо відісланої поштою заяви, то вона дійсно могла ще не дійти".

ІМІ й надалі відстежуватиме питання розгляду описаних у матеріалі випадків перешкоджання журналістській діяльності та обов’язково додатково повідомить про результати розгляду поліцією заяв журналістів. Наразі ж ситуація виглядає досить цікаво. Заяви журналістів є, чинне законодавство передбачає відкриття кримінальних проваджень у чітко визначений строк, а за заявами проводяться лише перевірки.

Альона Береза, регіональна представниця ІМІ в Хмельницькій області

Матеріал підготовлено в межах проєкту "Мережа медіаспостерігачів", який виконує ІМІ за підтримки Freedom House

 

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!
Хочете дізнаватися першими про нові дослідження інституту масової інформації? Підпишіться на розсилку!
Дякуємо за підписку!